|lirn»r Criftscljf UTouraut Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken EERSTE BLAD. ABONNEMENT: per kwartaal In Lelden en In plaat sen waar n agentschap gevestigd is ƒ2.35 Franco per post 2.35 portokosten. Per week ƒ0.18 Voor het Buitenland bij wekelijk- sche zending n^-50 Bij dagenjksche zending 5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad V/% cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 3783 MAANDAG 10 OCTOBER 1932 1DV2BTEN,1EN Van 1 tot 5 regelsU*Vï Elke regel meerB 022tf Ingez. Mededeelingen van 1—5 regels d 2.30 Elke regel meer.«0.45 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.10 12e Jaargang Dit nummer bestaat uit DRIE bladen AUTONOMIE OP ZEDELIJK GEBIED Dat de huidige oeconomische crisis ern stige financieels gevolgen met zich brengt ook voor de gemeenten, blijkt vooral in deze dagen, nu de begrootingen in behandeling tomen. De tijd zal wel leeren, dat de financieele autonomie in meer dan één gemeente niel sveinig gevaar loopt. Waar aantasting dier zelfstandigheid op g e 1 d e 1 ij k gebied in sommige gevallen onvermijdelijk zal zijn, mag temeer de aan dacht gevraagd voor de g e e s t e 1 ij k e, ri ed e 1 ij k e autonomie. Wanneer de Regeering onder der tijden lood gedwongen mocht zijn hier en daar de vrijheid der gemeentebesturen op het stuk der financiën in te perken, vestige zij daar lij den indruk, dat slechts afwijking plaats vindt op grond van de aanwezigheid van ïoodtoestand. Deze overtuiging kan worden versterkt door althans op ander gebied de gemeen telijke vrijheid zooveel doenlijk te eerbie digen. En dan. denken wij in het bijzonder aan naatregelen van Christelijk-zcdelijke strek- cing, waartoe 4e Raden voor hun territoir tunnen besluiten. Vooral ïn onze dagen, nu gansch de we reld in de smeltkroes wordt geworpen, heeft de Overheid zich haar hooge roeping bewust te zijn en tot heil der bevolking haar jeleid te doen beheerschen door 's Heeren wdinantiën. Een gemeentebestuur, dat zijn bestuur venscht in te richten naar den eisch van Gods inzettingen, dient daarbij zooveel mo- lijk ruimte gelaten te worden. Onlangs nam de Raad eener gemeente, •aar des zomers nogal eenig vreemdelingen verkeer is, met slechts één stem tegen het jesluit om op don Zondag de herbergen ge floten te houden. Natuurlijk ontbrak ook hier niet het ver- v.t, dat in zulke gevallen gebruikelijk is, en nïrd bij Ged. Staten drang uitgeoefend oir. an hel besluit de goedkeuring te onthouden. Echter zonder succes. Gedeputeerden besloten de zelfstandigheid in den Raad in deze te eerbiedigen gaven hun flat op de getroffen regeling. We zijn van oordeel, dat Ged. Staten hier uist handelden. Wanneer een Gemeenteraad b ij n a una- iem een zoo belangrijke beslissing neemt, •anneer men het karakter van den rustdag tvenscht te bewaren en tracht te keeren wat lie rust verstoren kan, zou het zeker niet uist zijn gezien wanneer een hooger college len Raad op zij drong en aan allerhande Sabbathsstoornis vrij spel liet Bij het nemen van maatregelen van Chria- elijk-zedelijke strekking worde de autono- oie zooveel mogelijk geëerbiedigd. zwaarst belaste, zoo niet de allerzwaarst be laste uit het gewest werd reeds maanden lang in den Raad aangedrongen op versobe ring en op invoering van een korting op de salarissen van het personeel in dienst der gemeente, die in vergelijking met elders aan den hoogen kant waren. Eerst heette het van de tafel van B. en W., dat gewacht moest worden tot de behan deling der nieuwe begrooting. Toen een volgend maal de kwestie weer ter sprake kwam, werd geantwoord, dat het wachten was op het rapport-Weiter en de voorstellen der Regeering. Welke laatste in- tusschen reeds lang maatregelen had ge troffen vóór de publicatie van het rapport, en wel reeds in het begin van het jaar. En als dan ten slotte de begrooting wordt ingediend, komt het college met een voorstel tot verlaging der salarissen met procent! Wie is hier nu de schuldige, als straks Gedeputeerde Staten ingrijpen? Gedeputeerde Staten, wier taak het is toe zicht uit te oefenen en die nu wellicht ge dwongen worden om de gemeente en Jo burgerij tegen zulk een bestuur te bescher- Of het dagelijksch bestuur zelf en de meer derheid van den Raad, die toonen van den ernst der tijden en van hun verantwoorde lijke positie weinig besef te hebben? Ons dunkt het laatste. En als vanuit den Raad een dergelijk be leid wordt gekwalificeerd als een bespotting en gezegd wordt, dat het vloekt met hel heden, dat we beleven, is daarmee niets eveel gezegd. AUTONOMIE OP FINANCIEEL GEBIED Op maatregelen van ze del ij ken aard lullen hoogere colleges niet te spoedig in breuk mogen maken, juist nu op f i n a gebied waakzaamheid dier besturen thans in dubbele mate geboden is. Het veranderd aspect op financieel gebied brengt mee, dat hier weieens zal moeten vordqji ingegrepen, waar men daaraan vroe ger niet dacht. En het betreurenswaardige is, dat menig jeraeentebestuur door zijn wankelmoedig >eleid en gebrek aan verantwoordelijkheids- •esef zulk ingrijpen niet enkel b e v o r- lert, maar volledig veroorzaakt. De gemeentelijke autonomie is een koste lijk goed, maar zij eischt leidende personen, die toegerust zijn met werkelijkheidszin en den moed hebben zichzelf te zijn. Wie zelfstandigheid geniet en dit voor recht misbruikt, loopt gevaar die zelfstan digheid te verlieaen in het belang der zaak zelf. Men mag zich'weieens afvragen, of elk ch wel voldoende bewust is van de ge wichtige taak, die men bij het bestuur der gemeenten vervult. Wanneer hoogere organen zich soms ver oorloven inbreuk te nikken op de plaatse lijke zelfstandigheid, is het niet voldoende op dit feit alleen te wijzen: noodig is, dat men het zijne deed om zulk ingrijpen te Voorkomen. Vrijuit gaat alleen diè bestuurder, die plichtgetrouw het zijne deed en niet zichzelf behoeft aan te klagen, omdat de wet werd iyerzet. Dat zulk verantwoordelijkheidsbesef het <leel is van allen, die bij het bestuur der ge meenten een belangrijke plaats hebben te Vervullen, kunnen we nog steeds niet aan nemen. Velen huldigen nog teveel de taktiek om de moeilijkheden te verschuiven, om dat men ze in werkelijkheid mei aandurft Of wat dunkt u van het volgende? In een plattelandsgemeente een van de i GEEN ONDERSCHEIDINGS VERMOGEN Wanneer de schrijver der Oproerige Krab bels z. i. iets met ons te vereffenen heefl, dan spreekt hij altijd weer van het „blaad je". We weten niet, of dat aristocratisch* kleineering of vaderlijke vriendelijkheid be duidt; doch denken er mgar het beste van. 1-Iet valt ons dan des te gemakkelijker om een contra-vriendelijkheid te bewijzen. A. B. K. zegt, dat wij ons tegenwoordig nogal weren en tengevolge daarvan ook wel eens iets te veel beweren. Zoo schreven w< de vorige week, dat hij gaarne met den Bij bel spot en we gaven, bij uitzondering, een voorbeeld; terwijl we venvezen naar nog erger gruweltaal in een volgend stukje: Inderdaad beweerden wij ook, dat dii spotternij wel onder het wetje van minister Donner zou vallen. Daarop antwoordt A. B. K: „Welke volzin dat is staat er niet bij, maar ik heb weinig hoop, dat het waar is.' Hieruit kunnen we niet anders lezen, dan dat de schrijver niet kan vermoeden op wel ke spotternij wij het oog hadden. Precies, wat we dachten en feitelijk in ons vorige stukje betoogden: A. B. K. weet het onderscheid niet meer tusschen een ern stig beroep op den Bijbel en profanie. Het laatste beoefent hij dagelijks. Met stijgend, maar afschuwelijk succes. UITVOERING KORTINGSWETJE CIRCULAIRE AAN DE GEMEENTEN. Naar wij vernemen heeft de. Minister van Financiën den volgenden brief tot de ge meentebesturen gericht. Naar aanleiding van een aantal verzoeken om inlichtingen, welke bij mijn departe ment zijn ingekomen, heb ik de eer uw col lege. mede namens mijn ambtgenoot van Binnenlandsche Zaken, te berichten, dat de. vermindering van de uitkeering per inwo ner uit het gemeentefonds, ingevolge art. 1 lste lid. van de wet van 18 Maart 1932, voor allp gemeenten des lands wordt vastge steld, dus ook voor die gemeenten, welke voor het jaar 1932/33 onder de uitzonderings bepaling van liet tweede of derde lid van art. 1 vallen en deswea-e reeds de vereischte opgaven hebben ingezonden. De verminde ring toch wordt voor drie jaren vastgesteld terwijl een verklaring dat de vermindering achterwege zal blijven, sleohts voor een jaar geldt. Daar het niet mogelijk zal zijn voor het einde van deze maand terzake van de opgaven, welke ingezonden zijn ter ver krijging van een zoodanige verklaring voor het jaar 1932/33 een beslissing te nemen, zal t November a.s. voor alle gemeenten deel van de. vermindering over het jaar 1932/33 worden ingehouden, terwijl kort daarna aan die gemeenten, ten aanzien waarvan zal worden beslist, dat de vermin dering over het loopende jaar achterwege zal blijven, met valuta 1 Nov. 1932, de uit keering van het resteerende deel zal plaats hebben. RAAD VAN ARBEID Naar wij vernemen is de heer IJ. Buis K z n., referendaris, bij den Raad van Ar beid te 's-Gravenhage, aangezocht om op te treden als voorzitter 'an den Raad van Arbeid te Leeuwarden. Deze vacature, ontstaan door het overlij den van den heer D. L. Harms, is tot heden rvuld gebleven in verband met reor ganisatieplannen in Friesland BINNENLAND. ECONOMISCHE SAMENWERKING NEDERLAND-NEDERL. INDIE NOG GEEN CONCRETE VOORSTELLEN Naar ons ter oore komt kan binnen korten tijd het eerste advies van de commissie van advies nopens economische samenwerking tusschen Nederland en Ned. Indië tegemoet gezien worden. Voor het probleem der con- tingenteering van textielgoederen in Indië werd een speciale sub-commissie gevormd, die tot taak had de sub-commissie van het noodige materiaal te voorzien. Tegen het einde der maand kan het ad vies ingediend worden. Over de vraag, of er hier reden kan be staan voor ingrijpen van overheidswege, heeft de commissie zich evenwel nog in geenen deele een oordeel gevormd, zoodat het voorbarig is van eventueele concrete voor stellen te gewagen. DE UITWERKING DER WINKEL SLUITINGSWET ONDERZOEK INZAKE ZONDAGSSLUITING De Minister van Economische Zaken heeft aan den Raad van Beheer van het Econo misch Instituut voor den Middenstand ver zocht, een onderzoek in te stellen naar de uitwerking van de Winkelsluitingswet op den omzet in het winkelbedrijf, voorname lijk op Zondag. Het liet in de bedoeling, dit onderzoek op beperkte schaal te doen geschieden en •oorshands te bepalen tot de koek- en ban kethakkerswinkels, sigarenwinkels en slij terijen, en wel te 's-Gravenhage en te Am sterdam.. Met de plaatselijke middenstands organisaties zal omtrent de uitvoering over leg gepleegd worden en de medewerking an de landelijke middenstandsbonden is ingeroepen. DE SCHILDERIJEN VAN H.M. OPBRENGST DER TENTOONSTELLINGEN Naar wij vernemen heeft H. M. de Ko ningin als totaal opbrengst van de tentoon stellingen van haar werken in verschillen le steden van ons land een bedrag van f 31.35(1 doen afdragen aar !rci steuncomité van beeldende kunstenaars. ONVREDE IN AMEIDE In de vergadering van den raad van Ameide op 19 Sept. 1.1. werd door de wethou ders De Kruijk en v. d. Hek een motie van strenge afkeuring op het beleid van den bur gemeester ingediend. In deze motie wordt gezegd, dat de burge meester met woord en daad weigert met dé wethouders samen te werken, gelijk met vele voorbeelden nader wordt aangetoond. Wan neer de wethouders op het raadhuis kwamen om gemeentezaken te bespreken, werden zij weggesnauwd of de burgemeester liep weg, de wethouders in 't bijzijn van publiek toe roepend: ik ben niet te spreken. Inlichtingen, welke noodig waren om ambtshalve een vergadering bij te wonen of stukken te teekenen werden niet verstrekt Ingekomen brieven werden, veel later dan noodig was, ter tafel gebracht. Meermalen was de burgemeester zonder kennisgeving afwezig en in de raad nam hij tegenover verschillende leden een hinderlijke houding aan. De motie liet daarom den raad uitspreken dat hij deze gedragingen ernstig afkeurt en den Minister en den Commissaris op deze dingen wijzen zal. Direct na de indiening der motie op 19 Sept. sloot de Voorzitter de vergadering, doch de motie werd op 6 Oct, 1.1 aangeno men met 5 stemmen vóór, 1 tegen en 1 blanco. De raad telt 7 leden: 4 a.r., één v.b., één s.d.a.p. en één gemeentebelang. De Burgemeester behoort tot de anti rev. partij, evenals de twee wethouders. HERV. KNAPENLEIDERS OP GEREF. GRONDSLAG LEIDERSVERGADERING TE GOUDA POT EN KETEL In het „Amsterd. Effectenblad" wordt prof. Bordewijk te Groningen, die door zijn pro fessorale verstrooidheid beroemd is gewor den, er tusschen genomen. De professor schreef over een crisisfonds ten bedrage 569.241.335, terwijl het bedrag duizend maal kleiner was. Een krantendrukfout had hem misleid. Heel goed, zegt Nemo in het Effectenblad maar „Als een hoogleeraar zulke bokken schiet, wat moet de jacht (op kennis!) der leerlin gen dan voor wild leveren?" Het antwoord op die vraag kan men op dezelfde pagina van hetzelfde blad vinden. Daar staat in het dagelijksch beursbericht: „Philips' Gloeilampen maakten op de algemeene flauwe stemming een geluk kige uitzondering, dank zij het bericht, dat bij Philips Radio in de laatste twee maanden 2.000.000 man nieuw personeel werd aangenomen en dat ook thans nog dagelijks nieuwe arbeidskrachten aan het werk gezet worden. Dit doet een herople ving vermoeden, grooter dan men aan vankelijk had durven veronderstellen." Helaas, helaas staan ook hier drie nullen te veel. W ij spotten niet met zulke vergissingen, want ondanks de dagelijksche jacht, welke vriendelijke lezers en lezeressen op drukfou ten in ons blad maken, komen er dagelijks nieuwe binnendringen. We blijven er echter vol moed en met ver eende krachten tegen vechten. Maar het erge is, dat ze binnen zijn, vóór men het weet. PROVINCIAAL WEGENPLAN ALBLASSERWAARD Bijna alle gemeenten in de Alblasser- vaard hebben hun medewerking toegezegd om te geraken» tot de uitvoering van het Provinciaal Wegenplan in de Alblasser- waard. Dientengevolge heeft de commissie tot uitvoering van het plan haar werkzaamhe den kunnen beëindigen. Zij is voornemens haar eindrapport in te dienen hij het Col lege van Ged. Staten van Zuid-Hollarn' Zaterdagmiddag werd in het gebouw „Het Blauwe Kruis" te Gouda de 11e Leiders ver gadering gehouden van den Bond van Ned. Herv- Knapen-Ver. op Geref. Grondslag, die zeer druk bezocht was. De Voorzitter, de heer M. Noteboom te Gouderak, opende de vergadering. Daarna werd gelezen Matth. 25 1330. Deze ge lijkenis werd door den voorzitter gebruikt om een ernstig woord te spreken over het werk van de leiders. In het midden latende op welke wijze men leider geworden is, een feit noemde hij het, dat ze het onder het voorzienig bestel des Heeren zijn, hetzij op t'igen aandrift, hetzij op verzoek der ouders of anderen. Dienstknechten in het opvoe dende werk der knapen. Hij wees op de heerlijke roeping, dienst baar te mogen zijn in de dingen, die Gods Konirtkrijk aangaan- Hem ter eere te mogen leven, maar sprak ook van de zware ver antwoordelijkheid en groote moeilijkheid waaronder dit werk verricht moet worden. De Voorzitter heette daarna allen en in zonderheid den spreker Ds. W. Vroeginde- wey, te Zegveld, hartelijk welkom. Uit het jaarverslag bleek, dat er door be danken en opheffing 7 vereenigingen waren afgeschreven, terwijl er maar 3 werden in geschreven. Het aantal aangesloten vereeni gingen bedraagt thans 62, met een totaal aantal leden van 1400. Vervolgens krijgt 't woord Ds W. Vroeg- mdewey, te Zegveld, om zijn referaat te houden over Bij alle arbeid in ons ve'reenigingsleven, aldus spr., dient in het middelpunt te slaan: het onderzoek van den Bijbel. Hierin geeft God zich nog klaarder en'volkomener te kennen dan in de „schepping, onderhouding en regeering der geheele wereld". Het onderzoek van den Bijbel brengt echter eigenaardige moeilijkheden met zich mee. De inhoud der Schrift is immers open baring Gods aan zondige menschen, die zich uitstrekt over vele eeuwen. Hierop wijst ons ook het „veel maal" en velerlei wijze" uit Hebr. 11. Gods openbaring geschiedt aan zondige menschen, die van nature missen „Gods kennis", die niet weten, wat er „omgaat in it hart Gods". Hierop lettend, is het juist de grootste liefde, dat de Heere zich nog p kennen geeft. Hiervan legt de Bijbel ge tuigenis af, dat de eeuwige God nog inge gaan is in het tijdelijke, dat de Heilige zich nog meegedeeld heeft aan de onreinen, dat Hij, dien hemel en aarde niet kunnen om vatten. nog in contact gekomen is met den eindigen mensch. In de oud-Oostersche wereld kiest men zelf zijn goden. Maar Abraham wordt cioor God verkoren. Wij hebben er echter op te letten, dat die Heere, als Hij zich openbaart, dit doet in menschel ij ke denkvormen. Anders zou de sprake Gods nimmer door de mensch verstaan worden. Hierop voortbouwend, die nen we dus te letten op de geestelijke en cultureele omgeving, waarin Abraham leef de. Abraham was hiermee samengegroeid. Hiervan moest hij dus losgemaakt worden! langs een geleidelijken weg van opvoeding. Vergelijk hiermee de arbeid op het Zon- dingsveld. De openbaring des Heeren moest onder leiding van den Heiligen Geest wor stelen tegen de heidensche invloeden, om zoo te brengen tot de zuivere Godskennis De Heere openbaart zich aan Israël, daalt daarbij, opdat men Hem verstaan zou. i: in hun godsdienstige leven, om ze zoo op te voeren tot de kennis Gods in Jezus Chris tus, daarbij gebruik makend van de alge meen voorkomende vormen, die echter vul lend met een nieuwen inhoud, opdat de Heere alzoo Zijn heilgeheimen zou open baren. Dit is „organische" openbaring in tegenstelling met dg „mechanische".' Bij mechanisch denken we aan een dood dmg, dat zich slechts beweegt in de richting waarheen het geduwd wordt. De openbaring wordt er dan als het ware ingegoten, zon der dat er sprake is van in-denken, na denken en door-denken. Deze opvatting doet geen recht aan de feiten. Vroeger had men geen oog voor de beteekenis van de gods dienstige voorstellingswereld- waarin de Heere Abraham vond. De vraag ligt voor de hand, waarom de Heere, wanneer Hij dan toch geheel nieuwe godsdienstvormen, levensvormen aan Israël gaf, daarin ook op genomen heeft allerlei, dat later weer ver oordeeld werd. Dit raadsel is niet op to lossen, tenzij we letten op het „organische" karakter der openbaring. Het volk Israël is gegroeid uit die oud-Oostersche wereld, waar al die gebruiken reeds bestonden, terwijl >lo Godsopenbaring nu ten doel had, langs eon weg van worsteling met die cultuur, met die godsdienstige levensvormen, een volk to formeeren. dat Christus als den Middelaar voort zou brengen, zooveel hét vleesch aan gaat. In dit groote werk der opvoeding zit groei. e beschouwing wordt tenslotte met enkele voorbeelden geïllustreerd: de offer praktijk, het rechtsleven, het koningschap Op dit referaat volgde een leerzame en aangename bespreking. Door een acht tal leiders werden vragen gesteld. In de vacature, ontstaan door het bedan ken van den heer Kars. werd gekozen de Groot, te Rotterdam. Ds. Vroegindewey sloot met dankgebed. „ANTICO" UITBREIDING VAN HET CCMITE. Men meldt ons: Gezien de groote belangstelling uit alie deelen des Jands voor het Rotterdamsche Comité „Antico", bleek de noodzakelijkheid om deze, eerst plaatselijk opgezette, actie, over het geheele land uit te breiden. Door de omstandigheden daartoe gedron gen. vormde zich Het Nationale Comité tot Bestrijding van Bolsjewistische invloeden m Nederland, waartoe het initiatief uitging van de heeren: Ds. G. Hagen. Geref. pred. te Delft; Dr. F. J. Krop. Ned. Herv. pred. te Rotterdam; A. B. N. Davids, Opperrabbijn te Rotterdam: overste T. Th. Furnster, Dir. Hoogere Krijgsschool van de Marine en een R.-K. geestelijke, wiens naam nog na der bekend zal worden gemaakt. Het bureau van het Nat. Comité is geves tigd: Graaf Florisstraat 112a, Rotterdam. AMSTERDAM HET STEMPELVERLOF In de vergadering der Centrale Antirev. Kiesvereen. te Amsterdam werd met bijna algemeene stemmen de volgende motie aan genomen. „De Centrale der Anti-Rev. kiesvereenigin- gen te Amsterdam betreurt het besluit van burgemeester en wethouders inzake het vrij geven van stempelen voor werkloozen op 20 September jongstleden; en spreekt haar ernstig leedwezen er over uit dat wethouder Douwes zijne medewer king aan de uitvoering van dat besluit heelt verleend." Uit de Antirev. Partij. NEDERLAND-EXPRESS De speciale boottrein met post en passa giers, in aansluiting op het motorschip „Jo- han van Oldenbarneveldt", zal Dinsdagmor gen 11 October om 10.20 uur van Genua vertrekken. Aankomst Woensdagmorgen 12 October volgens nieuwe winterdienstregc- ling om 7.05 uur te Zëventfar, 7.57 Arnhem, 8.4S Utrecht (C.S.), 9.19 Den Haas (S.S.). 9.32 Amsterdam (W.P.), 9.51 Amsterdam (C.S.) en 10 uur te otterdam (Maas). DE A.R.J.A. IN DE ALBLASSERWAARD. De Waard-organisatie der A.R.J.A. hield Zaterdagmiddag in de Christelijke school te Goudriaan haar jaarvergadering onder voor zitterschap van Prof. Dr. J. Se v e r ij n te Utrecht, die in zijn openingswoord wees oo noodzakelijkheid van een intens clubleveü. Dit beteekent niet, dat we allereerst naar vergrooting van het ledental moeten stre ven maar daarin, dat we onze taak juist verstaan. Spr. wekte op tot grootere activi teit, ook met het oog op de verkiezingen. Nochtans achtte hij hrt niet wenschelijk van de A.R.J A.-clubs propaganda-clubs te maken. In het persoonlijk optreden der le den moet die activiteit tot uiting komen. Blijkens het jaarverslag zijn er in de Al- blasserwaard 12 A.R.J.A.-clubs, die geregeld vergaderen. Besloten werd om in November een open bare vergadering te houden, waarin hot fascisme zal worden behandeld. Als spreker zal worden uitgenoodigd Mr. J. A. de Wilde. Verschillende bestuursfuncties moesten worden vervuld. Ds. A. van de Weg had wegens vertrek bedankt als vice-voorzitter, de heer J. C. Jongeneel wegens zijn be noeming tot gemeente-ontvanger te Zelhem als secretaris, terwijl Prof. S e v e r ij n al vroeger den wensch had te kennen gegeven het voorzitterschap neer te leggen. Op aan dringen der aanwezigen verklaarde hij zich bereid voorloopig nog voorzitter te blijven. Tot vice-voorzitter werd gekozen de heer E. de Graaf te Goudriaan, tot secretaris de heer C. J. van der Hoeven te Mole naarsgraaf. Aan het hoofdbestuur zal men voorstellen dezen te benoemen tot districts commissaris. De heeren J. G. O. Vermeer te Noordeloos en B. Broere te Hoog-Blok- land werden aangewezen om" den districts commissaris te zijde te staan. Door Prof. S e v e rij n werden vóór de stemming hartelijke woorden gericht tot den heer Jongeneel, van wien het ini tiatief tot oprichting der A.R.J.A. is uitge gaan en. van den arbeid er voor het leeu wenaandeel heeft verricht. Voornaamste Nieuws, (Blz. 1) Leidersvergadering van de Bond van Ned. Herv. KnapenJeiders op Geref. grondslag. Doodelijk auto-ongeval te Utrecht. (bli. 2) Frankrijk bereidt een nieuw groot ontwa- penings- en veiligheidsplan voor. Frankrijk en Duitschland zijn thans bereid aan een conferentie over de gelijkgerechtigd heid deel nemen. De gemeenteraadsverkiezingen in België vertoonen een verschuiving naar links. Stormramp over het eiland Malorca. Groote petroleumbrand nabij La Roebelle. (Blz. 5) Bezwaren van de Chr. Ambtenaarsbond tegen de reorganisatie van het Rijksopvoe dingswezen. De Duif is in V/2 dag van Batavia naar Amsterdam gevlogen. (blx 7) Om de Zuiderzee III. (blz. 10) Jaarverslag Brood- en Meelfabrieken „De Gemengd Nieuws DOODELIJK AUTO-ONGEVAL Men meldt ons uit Utrecht: Zaterdagavond verloor een groentehandv laar op den Jutfaasschenweg een kistje va zijn wagen. Toen de man het kistje weer op den wagen wilde laden, naderde uit de rich ting Jutfaas een met steenen beladen vracht auto. De chauffeur van de auto haalde uit n den groentehandelaar te ontwyken, doch •ze liep precies op den vrachtwagen in met >t gevolg, dat de groentehandelaar onder auto terechtkwam en overreden werd. Door den geneeskundigen dienst *verd het slachtoffer naar de Rijksklinieken overge bracht, waar de man eenigen tijd later aan de bekomen verwondingen is overleden. De politie stelt een onderzoek in naar de schuldvraag. Eenige ooggetuigen hebben verklaard, dat de bestuurder van de vrachtauto te hard gere den heeft. TRAGISCH VERDRINKINGSGEVAL Te Grouw (Fr.) had de visscher H. S. Vis ser met zijn zoontje van acht jaar dobbers uitgezet Op de terugreis hebben zij zich vastgeklampt aan een passeerende vracht boot, zonder dat dit aan boord van de boot is opgemerkt. De Crt. meent te weten, dat ten gevolge van den grooten golfslag het bootje onder water geraakt is. Het knaapje wist eerst op het gekantelde bootje te klau teren, doch daar dit bootje grootendeels uit ijzer bestond, zonk het, waardoor de knaap genoodzaakt was het bootje los te laten, wil de hij niet mee in de diepte verdwijnen. Zoo hebben vader en zoon ongeveer tien minuten rondgezwommen. Tenslotte kon de vader zich niet meer bo rn water houden en verdween in de diepte. Het jongetje wist zich later zwemmend te redden. Koud en verkleumd kwam hij in het dorp aan. DE MOORD OP DEN AGENT BAAS Mr. J. F B. Rutgers, die zich mede gesteld heeft als verdediger in de zaak van Van B., die in verband met den moordaanslag op acent Baas is gearresteerd, heeft Zaterdag hooger beroep aangeteekend tegen de be schikking van de rechtbank waarbij de ge vangenhouding van Van B. was gelast. ROOFOVERAL TE ZENDEREN TWEE VROUWEN AANGEVALLEN OUDE VROUW VERMOORD Men meldt ons uit Almelo: In het plaatsje Zenderen (gemeente Borne) ib Zaterdagavond te ongeveer negen uur, een roofoverval gepleegd in een boeren-hofstede, staande aan den weg naar Albergen, be woond door de gezusters Anna Pol en Dina Pol, resp. 82 en S6 jaar oud. Een tot dusver onbekend gebleven man, is aan de achter zijde het huis binnengedrongen en heeft de vrouwen, die reeds te bed woren, aangeval len en mishandeld, tengevolge waarvan Anna Pol spoedig bezweken is. Zij kreeg eenige diepe messteken in de borst en in het hoofd en werd bovendien met een kom. geslagen. De andere zuster kreeg enkele klappen en werd slechts licht gewond. Toen de oudste zuster begon te gillen, nam de onverlaat de vlucht, daarbij achter latende een Zweedsch tonmes, zwaar met bloed bevlekt en een horlogeketting, die waarschijnlijk bij de worsteling met Anna Pol afgerukt is. Dina Pol vluchtte daarop naar den nabij wonenden landbouwer Zon der, wiens familie kwam toeloopen, die deu dokter te Borne en den gemeente-veldwach ter Smits te Zenderen, waarschuwde. Deze laatste waarschuwde op zijn beurt het psr- ket te Almelo, dat spoedig ter plaatse was, in gezelschap van den majoor der recherche te Almelo, A. Koot. Onmiddellijk zijn de nasporingen begon nen, welke tot diep in den nacht werden voortgezet. Daarbij werd gebruik gemaakt van een politiehond, die echter hét spoor van den misdadiger niet verder kon volgen dan den weg. Omtrent de toedracht van den overval is heel weinig bekend geworden, omdat de oudste zuster, die in het leven is gebleven, stokdoof is en zeer verwarde verklaringen geeft Men neemt aan, dat hij de zusters heeft willen dwingen te zeggen, waar het geld was, omdat de man wist, dat ruim een week geleden een koe verkocht was, waarvan hij de opbrengst nog dacht te vinden. Zondag is het onderzoek met kracht voortgezet In den loop van den morgen werd in een bosch bij Azelo onder Ambt-Delden, door den Rijks veldwachter van Delden een man aangehou den, die bij het zien van den veldwachter op de vlucht was geslagen. Hij werd ge vankelijk overgebracht naar Zenderen, daar aan een verhoor onderworpen, terwijl hem vervolgens op het politiebureau te Almelo een verhoor werd afgenomen. Daarna werd hij naar de plaats van de misdaad geleid ter confrontatie. I-Iij blijft echter hardnekkig ontkennen en beweert een alibi te hebben. Kr zijn echter enkele tamelijk sterke aan wijzingen tegen hem. DROEVIG EINDE VAN EEN BRUILOFT Zaterdag vierde de familie Gerrits te Collen doorn (Ov.) feest ter eere an een onder trouwde dochter. De heer Gerrits en zijn ••rouw hebben per ongeluk tijdens de foest- reugde uit een flesch gedronken welke creoline bevatte. Beiden moesten vervoord worden naar het ziekenhuis te Ilardenberg. Hun toestand is, volgens het N. v. d. D. ernstig. De dochter van den heer G. was Vrijdag j.l. ondertrouwd ten gemeentehuize van Ambt-Hardenberg. Toen het bruidspaar des avonds om zeven uur nog niet in de ouder lijke woning van het meisje te Hardenberg was teruggekeerd, besloten de bejaarde ouders maar niet langer te wachten en reeds een dronk te nemen. rouw is zeer slecht van gezicht en heeft een verkeerde flesch genomen. Zonder iels te merken heeft het echtpaar daarop creoline gedronken in plaats van brandewijn zooals zij dachten. Het gevolg was dat de bejaarde menschen spoedig ziek werden. Zij riepen de hulp van buren in en verzochten een dokter te roepen, doch daar do buren met veel omgang met de familie hadden, had men weinig lust terstond aan het ver zoek te voldoen. Ten slotte werd echter ïpmand bereid gevonden naar Ambt-Harden berg te fietsen en de hulp van dr. Boom iu te roepen. Toen de dokter later de patiën ten bezocht, zag hij den toestand terstond zeer ernstig in. In zijn eigen auto vervoerde hij het echtpaar naar de Ropcke Zweers- Stichting te Ambt-Ilardcnberg.

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1