BINNENLAND. Kunst en Letteren. ZATERDAG 8 OCTOBER 1932 BUITENLAND VON PAPEN. HITLER. HUGENBERG De veelzijdige activiteit van de Duitsche regeering in het binnenland, gevoegd bij de vele onverschillige gebaren waarmee zij openbare mecning in het buitenland tegen zich inneemt, is te opvallend, dan dat men daarin niet eenheid, opzet en planmatigheid zou onderkennen. Von Papen en zijn medewerkers zijn er ongetwijfeld op uit om Duitschlands kracht te zoeken in zijn afzondering van de overige wereld. Hun zoo star mogelijk gedrag inzake de pariteit op het gebied der ontwapening en hun geen-vinger-uitsteken om Sir John Simons goedbedoelde conferentie-plan te be vorderen kan men verklaren als eenzelfde uiting van nuchter begrip aangaande de realiteit omrent de internationale conferen ties als onze Dr. Colijn Woensdag j.l. te Genève getoond heeft in zoo ruime mate te bezitten. Maar men kan deze houding tevens uit leggen als een vermoedelijk zeer goed ge ziene speculatie op de volksovertuiging en dus als een doeltreffende propaganda voor de huidige regeering. Wij beschouwen dit „ruw" optreden naar buiten dan ook als een der uitingen van 't streven der regeering-Von Papen om het Duitsche volk te isoleeren. Op economisch gebied toont zich dit stre ven naar afzondering zeer nadrukkelijk in de contingenteeringsmaatregelen, die de regeering neemt teneinde den Duitschen land- en tuinbouw te bevorderen ten koste van dien der landen, welke zich op den uitvoer van de producten van hun grond hebben gespecialiseerd. Wat dit doelbewust autarkisch streven voor de Duitsche industrie beteekent, die door de getroffen landen natuurlijk zooveel mogelijk voorbijgegaan zal moeten worden, behoeft niet te worden uiteengezet Men zou dit doorzetten van agrarische verlangens ten koste van de geweldige kapitalen, die in de industrie zijn belegd, kunnen beschouwen als een dom-agrarisch experiment, maar in elk geval maakt dit experiment deel uit van één algemeene ge dachte, die het regeerings-beleid beheerscht: herstel van de Duitsche innerlijke kracht door isoleering. Wij zouden nog verder kunnen gaan met te herinneren aan aanwijzingen voor dit streven van de Duitsche regeering, maar zien daar van af, om alleen nog op te mer ken, dat op het gebied van de politiek dit streven in de hand wordt gewerkt door Frankrijk, dat zich juist in deze dagen zeer inspant om non-agressie-verdragen te sluiten met Rusland en te doen sluiten tus- schen Rusland en de staten, welke daaraan grenzen (Polen en Roemenië), waar niets anders achter zit dan de opzet om het natio naal weder oplevend Duitschland in te slui ten en daardoor voor de toekomst zijn kracht te breken. Het ligt eigenlijk wel voor de -hand, dat een regeering, die vooral op isolement ge steld is, zich over dit latste niet erg druk maakt. De binnenlandsche saneering is voorloopig alles voor haar en zij legt zich daarop toe met de grootste krachtsin spanning. Wij kennen haar stoutmoedig, zij het speculatief, twalafmaandenplan. Wanneer dat slagen mag, zou zij zich wel onsterfe lijk verdienstelijk hebben gemaakt tegen over het Duitsche volk. Binnenkort reeds zal, in de nieuwe Rijks dagverkiezingen, die op 6 November gehou den worden, een scherpe toets worden aan gelegd naar den indruk dien de politiek der reeeering-Von Papen op het Duitsche volk maakt. Het zal dan in de eerste plaats gaan om de vraag hoe de nationaal-socialistische wonderboom uit den kiesstrijd zal te voor schijn komen. Want het staat nu wel vast, dat de Hitler-partij de felste tegenstandster van deze „presidentiëele" regeering is na dat zij den euvelen moed heeft gehad te weigeren de volledige macht in handen van Adolf Hitler te leggen. De verkiezingsstrijd is begonnen en in de dagelijksche berichten daarover teekent zich deze verhouding duidelijk af. De Hitlerianen, die zich in den vóór-Von Paperischen tijd zoo hartstochtelijk tegen marxisten en joden keerden, laten zich thans door niéts heviger ophitsen dan door Duitsch-nationale verkiezingsbijeenkomsten, waarin getracht wordt de kiezers voor de huidige regeering te winnen. Er is dus wel zeer veel veranderd sinds het vorig najaar, toen Hitier en Hugenberg tesamen hun eensgezindheid zoo pompeus demonstreerden in het z.g. Harzburger front. Eiken dag veroorzaken nationaal-socialis^ ten tumult en gevechten in de zalen waarin de Duitsch-nationalen hun opvattingen uit eenzetten. De S. A.-leider van Berlijn-Brandenburg heeft zijn stem tegen deze uitspattingen ver heven uit de overweging, dat zulk optreden der nazis slechts reclame maakt voor de anderen" en, door den toeloop van nieuws- ECONOMISCHE RESOLUTIES TE GENEiE INTERNATIONALE SAMENWERKING GEBODEN Colijn bestrijdt eenige besluiten De tweede commissie van de Volken bondsvergadering heeft Vrijdag de bespre kingen over de economische wereldcrisis ten einde gebracht en een resolutie aange nomen. waarin de wensch wordt uitgespro ken, dat de economische wereldconferentie van Londen blijk zal geven van het toene mend besef, diat alleen internationale sa menwerking de wereld uit de tegenwoordige crisis bevrijden kan. Een tweede resolutie, die ten doel had sympathie uit te sproken met de plannen voor de uitvoering van groote openbare werken ter bestrijding van de werkloosheid werd bestreden door Dr. Colijn en den En- gelschen onderminister van buitenlandsche zaken. Erlen. Colijn herhaalde, dat de Nederlandsche re geering, die zelfs het Zuiderzeeplan uit fi- nancieele overwegingen heeft moeten stop zetten, er niet aan denken kan, gelden be schikbaar te stellen voor openbare werken n andere landen. De resolutie werd zoo gewijzigd, dat de 'olkenbond<!vergadering baar goedkeuring eraan hecht, dat de volkenbondsraad de plannen voor de uitvoering van openbnre werken ter kennis van de deskundige com missie voor de voorbereiding der economi sche wereldconferentie van Londen heeft gebracht. Een derde resolutie, .door de Oost-Euro- peesrhe landbomv-staten -voorgesteld, had ten doel een verklaring van sympathie der Volkenbondsvergadering te verkrijgen voor de denkbeelden der conferentie van Strosa het belang van een prijsherstel der gra nen in die landen. Ook deze resolutie werd door Pr. Colijn bestreden. Hij wilde geen sympathie met deze plannen uitspreken en niet verder gaan dan de plannen van Stresa onder de ocgen van de Londensche conferentie te brengen. De niet-Enropeesche staten wilden echter ook dit niet tenzij de resolutie aldus zou gewijzigd worden, dat op de noodzakelijk heid van een prijsherstel ook in de huiten- Europeesche staten zou gewezen worden. De Oost-Europeesche landbouwstaten heb ben hierna hun resolutie ingetrokken. Aan bet slot der economische werkzaam heden der tweede comnjisaie. beeft de voor zitter. de beer Te Water (^uid-Afrika) nog aan Dr. Coliin de verzekering gegeven, dat hij overtuigd is, dat Colijn te zwartgallige gedachten had over de gevolgen van Ot tawa. Te Water vertrouwt, dat Ottawa inderdaad ook zal leiden tot een bevordering vn.n het handelsverkeer tusschen de onderdeelen an het Britscho rijk en de rest van do vrreld Tenslotte logde Te Water nog de verkla ring af. dat Zuid-Afrika vastbesloten is aan den gouden standaard vast te houden, ook al brengt dit groote moeilijkheden voor dit land mede. Dn politieke commissie der Volkenbonds- üsnmblée beraadslaagde Vrijdag over de medewerking ven de pers aan de organisa- ie van den vrede. Grondslag der discussie vormde een uit 'oerig referaat van lord Cecil, waarin deze ils be=to middel tot bestrijding van val- rhe berichten noemde een zoo snel moge lijke verspreiding van authentieke inlich tingen en de grootst mogelijke openbaar heid van de Vo'.kenbondsbesprekingen. Dg regeeringen zouden ook verder zeer eel tot een goede berichtgeving kunnen bijdragen, indien zij de telegraaf- en tele foon-kosten ervan zoo laag mogelijk stelden. Sziimlnkowskv diende een resolutie m, a^rin Ion Volkenbondsraad verzocht wordt de ontwapeningsconferentie te wijzen op 't nut van het bijeenroepen eener internatio nale persconferentie, waarop de competent persvertegenwoordigers middelen zouden kunnen heramen om te komen tot moreele ontwapening in de pers. Do oPlum-bcstrtjdlng. Tn de vijfde commissie, die bet vraagstuk der opiumbestrijding behandelt, heeft Prof. Moresco de toezegging gedaan, dat de Neder landsche regeering al het mogelijke in het werk zal stellen opdat de Chineesche con ventie van 1931 voor een beperking van de vervaardiging van verdoovendc middelen nog tijdig voor April 1933 zal zijn geratifi- gierigen naar hun vergaderingen, de kiezingsfondsen der tegenpartij slechts den versterkt Het zal echter wel heel moei lijk zijn om het jonge, bruisende bloed der volgelingen van Hitier binnen de perken te houden. Dc Duitsch-nationalen zijn voor het Hitleriaansche front dan ook een groot ge- Niet het minst door hun zeer uitge breide pers, die vooral sinds de dagen van Harzburg zeer veel door de aanhangers van II i tl er wordt gelezen, omdat de nazi-kranten :elf te weinig nieuwsblad zijn en teveel een- :ijdig propagancia-orgaan. De verwoedheid van de nationaal-socia- listen legen de vroegere bondgenooten, de Duils'h-nationalen, komt ons voor een dui delijk s.mploom te zijn van de ongerust heid en c!e onzekerheid ,die in het Hitler- kanip t er.aanzicn van de komende verkie zingen heersebt. Hitler zelf tracht het op verkiezingsver- gadempen bij zijn hoorders er in te hame- i, dat hij ook nu nog vol rustig vertrou- n voo" de tot-kemst is. maar de ver schijnselen w-urn op het oogenblik in een richting, die zulk een vertrouwen niet bij zonder gerechtvaardigd doet schijnen. HINDOES EN MOHAMMEDANEN NAAR EEN ACCOORD? Uit Bombay wordt gemeld: Na de overeenstemming inzake het kies stelsel tusschen Hindoes en paria's bestaat thans het vooruitzicht, dat spoedig overeen stemming zal worden bereikt tusschen de Hindoes en de Indische mohammedanen over de grondwet en de kieskwesties. Naar verluidt, hebben de loopende onder handelingen reeds ertoe geleid, dat de Hin does dertien van de in totaal veertien eischen der mohammedanen hebben aan vaard. Er moet thans nog onderhandeld worden over de moeilijke kwestie van het gqgehei- den of gezamenlijk kiesstelsel. De inehammedaansche leider Shaukat Ali heeft verklaard, dat de mohammedanen wel is waar met het al-Indisch congres tot over eenstemming wenschen te komen, doch in geen geval de Engclsche regeering wen schen te bestrijden. ONTWAPENINGSCONFERENTIE HET BUREAU NOG NIET BIJEEN Het bureau der ontwapeningsconferentie zal zijn werkzaamheden Maandag nog niet hervatten. In volkenbondsklingen neemt men aan. dat dit eerst 17 of 19 October het geval zal zijn. Henderson zal Zondag weer te Genève terugkeeren en dan een defi nitieve beslissing treffen. Naar wij uit Berlijn vernemen, is het rijkskabinet in zijn zitting van gister tnt overeenstemming gekomen ten aanzien van het antwoord op de Britsche uitnoodiging tot een conferentie te Londen. De zitting duurde drie uur; er werden echter ook andere kwesties, politieke en sociale, be sproken. Wat 't antwoord aan de Engelsche regee ring betreft, dit zal eerst worden gepubli ceerd als bet te Londen is overhandigd. Norman Davis bij Herrlot De Amerikaansche vertegenwoordiger ter ontwapeningsconferentie, Norman Davis, heeft gisler- voormiddag, in gezelschap den Amerikaanschen gezant te Parijs, Her- riot bezocht en een vol uur met den Fran- schcn premier van gedachten gewisseld. Na afloop werd volgend commuüiqué ver strekt: Op weg naar Londen is Norman Davis te Parijs afgestapt, om met den Franschen minister-president zakelijk de beéte middelende bespreken om 't werk yeti Genève te doen slagen. BOLSJEWISTISCHE ORGANI SATIE TE SOFIA ONTDEKT EEN INTRIGE DER REGEERING TEGEN DE ARBEIDERSPARTIJ? De Bulgaarsche politie is een bolsjewisti sche spionnage-organisatie op het spoor ge komen, waarbij verschillende afgevaardig den van de Bulgaarsche Arbeiderspartij en een te- Sofia l-evende Rus Lobanoff. betrok ken zijn. In sommige kringen bestaat echter het vermoeden, dat deze ontdekking de Bulgaarsche regeering zeer goed gelegen komt in verband met haar voorgenomen actie tegen de Arbeiderspartij, die bij de ongste verkiezingen zeer groote succe jockte. Vorst Lobanoff is een bekende figuur in het societyleven van Sofia en had als be kend bridgedeskundige uitstekende relaties. Hij is met twee uit Weenen gekomen Rus sen gearresteerd. Bij het onderzoek zou gebleken zijn, dal do drie Russen, die bekend stonden als overtuigde aanhangers van het czaristische Rusland, in werkelijkheid agenten van de G.P.Oe waren, die opdracht hadden, de Wit- Russische organisatie in Bulgarije te be- spionneeren Lobanoff zou langen tijd de goedgeloovighgid van de leden der Wit-Rus- sisehe organisaties hebben uitgebuit, om zijn roode opdrachtgevers materiaal over dc Wit-Russische organisaties en hun ver bindingen met den Franschen geheijneil dienst te verstrekken. Door het complot is het Fransche gezant schap te Sofia ook min of meer gecompro mitteerd. Vorst Lobanoff genoot het volle vertrouwen van het Fransche gezantschap. Te Iaat is gebleken, dat de nauwe samer:- erking tusschen den staf der Wit-Russia sche militaire organisaties en verschillende Fransche instanties, die den Bulgaarschon autoriteiten uit overwegingen van lands verdediging reeds lang een doorn in het oog was, eveneens bij de bolsjewiki be kend is. Inmiddels is vorst Lobanoff weer in vrij heid gesteld, terwijl de beide andere Rus sen over de grens zijn gezet. In oppositio- necle kringen wordt het vermoeden, dat men hier te doen heeft met een intrige der rgering om tegen de Arbeiderspartij uit te spelen, hierdoor belangrijk versterkt. VON GRONAU SPREEKT UIT BATAVIA NAAR BERLIJN De Duitsche wereldvlieger von Gronau heeft Vrijdagmiddag tusschen half een en kwart voor een te Batavia gesproken voor den Duitschen radio-omroep. Daar het ge sprek niet in de avonduren kon plaats heb ben, is het door den rijksradio-omroep op gramofoonplaten opgenomen, met behulp !arvan het gisteravond over den Berlijn- schen zender, den Duitschland-zender en de meeste andere Duitsche zenders opnieuw erd uitgezonden. Naar V. D. meldt, is het eerste draadloo- telefoongesprek tusschen Berlijn en Ba tavia succesvol verloopen. In Neder'and is de draadlooze telefoon dienst met Bandoeng reeds geruimen tijd in werking, doch voor Duitschland was dit ge sprek een evenement. BURGEROORLOG IN TIBET? In Tndië doen ppruchton de ronde, dat in Tibet een burgeroorlog zou zijn uitgebroken Fr zouden op tal van plaatsen heviee ge-" echten hebben plaatsgevonden, terwijl de Dailai Lame zou zijn gevlucht. KROONRAAD TE TOKIO GEEN WIJZIGING VAN JAPANS POLITIEK IN MANDSJOERIJE. De Japansche kroonraad is gereed geko men met het onderzoek van het Lytton- rapport en het vaststellen van Japans stand punt bij de a.s. discussies dienaangaande met den Volkenbond. Naar vernomen wordt, bleken de leden van den Kroonraad van oordeel, dat wijzi ging van Japans politiek in Mandsjoerije onmogelijk is en dat de regeering dus aan die politiek moet vasthouden. ROEMENIE FAILLIET? OP EEN MOEILIJKEN TWEESPRONG. In de hoofdstad van Roemenië heerseht groote politieke opwinding. De algemeene toestand is buitengewoon ernstig. De rege ring is evenwel nog niet afgetreden. Vol gens de laatste gegevens bedraagt het de ficit op de staatsbegrooting van dit jaar ten minste 11 milliard lei. Er zijn ook geen middelen meer om de ambtenaarssalarissen te betalen. De regeering Vajda staat voor de beslissing ófe de betalingen aan het bui tenland te staken en inflatoriscbe maatre- gelen te nemen óf de eischen van Genève inzake een verscherpte controle toch nog Aan te nemen. Het pene zou eon catastrophe bcteekenen, terwijl het aanvaarden van de Fransche eischen zou beteekenen het prijs geven door Roemenië van haar financie.-le souvereinitcit. Vaida weigert te onderteekenen. Hij heeft Vrijdag een bezoek aan den koning ge bracht. Daarna zal een ministerraad plaats vinden. Men verwacht een regeeringscrisio. De kwestie van het pact met Rusland wordt zeer optimistisch beoordeeld. RESOLUTIES VAN DE LABOUR- PARTIJ MAC DONALD O S. V/OPDEN NIET MEER TOEGELATEN. Het jaarlijksche congres der Engelsche Labourpartij, dat te Leicester wordt gehou den, heeft zich Vrijdag in een met alge meene stemmen aangenomen resolutie uit gesproken tegen de wedertoelating tot de partij van Mac Donald, Snowden en den minister voor de Dominions, Thomas, zoo mede van andere vroegere leden van dc partij die zich hebben aangesloten bij de Nationale regeering. Dezen hebben de idea len van de partij, aan welke zij zoo veel te donken hebben, miskend, aldus de reso lutie. In een andere resolutie wordt de directe afschaffing van het Hoogerhuis, dat „ge vaarlijk en nutteloos" wordt genoemd, eischt,- De conferentie verklaarde ten slotte in een resolutie dat de parlementaire arbei derspartij haar oppositie tegen de douane- politiek van de huidige of eenige andere regeering moet voortzetten. James Walker geen candidaat. Op grond van de beslissing van het hoog ste gerechtshof in den staat New-York zal de burgemeestersverkiezing voor New-Yo;k in November worden gehouden. Thans wordt van betrouwbare zijde medegedeeld, diat de afgetreden burgemeester Jimmv Walker heeft verklaard zich niet meer can didaat te laten stellen. Jimmy Walker is tot zijn besluit geko men na de verzoening 'usschen Al Smith en Franl.lin Roosevelt, waardoor de ver kiezing van laatstgenoemde weer een kans meer gekregen heeft. Al Smiths verzoening met Roosevelt beteekens nl. tevens, dat de machtige organisatie Tammany Hall zich oof Roosevelt verklaart en daar Walker door Roosevelt als burgemeester van New- York op straat was gezet, kan hij nu niet meer rekenen op de hulp van Tamman/ om zijn burgemeester roet te herwinnen. Het wrak gesignaleerd? Volgens te New-York ontvangen berichten zou het Nederlandsche s.s. „Juno" bij de Azoren het wrak hebben gezien van het Amerikaansche Oceaanvliegtuig, American CONTINGENTEERING BUITENLANDSCHE STEENKOOL BESPREKINGEN TE 's GRAVENHAGE. Deze week hebben te Den Haag bespre kingen plaats gehad tusschen belanghebben den bij een eventueele contingenteenng van vreemde steenkool. De Commissie van Advies inzake de Crisis Invoerwct was in haar geheel vertegenwoor digd. Namens de gezamenlijke mijndirecties be toogde Mr. Dr. Frowein, Directeur Staatsmijnen, dat de toestand in de mijn streek thans zoo precair geworden is, dat het noodzakelijk mag worden geacht dat door de Regeering maatregelen genomen worden, dat het mijnbedrijf zich staande zal kunnen houden. Als waarborg bij eventueele contingentee- ring wilde spr. geven dat de kolenprijs in dat geval hier niet stijgen zal. Als eenige restrictie behield spr. zich voor dat abnor male dumpingsprijzen natuurlijk niet als maatstaf bij de prijsbepaling kunnen gelden. Vooral de groot-steenkolenhandelaren ver zetten zich scherp tegen het hetoog van Dr. Frowein en tegen een eventueele contingen teering. Namens de drie samenwerkende mijnwer- kersbonden. den R.K., den Centralen ei Prol. Chr. mijnwerkersbond. die erop ver tegenwoordigd waren door hun resp. voor zitters de heeren Pelzer, v. d. Ploeg en Kok, bepleitte de heer Pelzer contingenteering van steenkolen op de bekende gronden. In het algemeen bleken de fabrikanten van groot- en kleinhandel, mits de door Mr. Dr. Frowein gegeven waarborg, dat de ko- lenprijzen niet stijgen zouden, gehouden zou worden, niet afwijzend te staan tegenover een eventueele contingenteering. Algemeen was men de meening toegedaan, ofschoon niemand contingenteering een ideale oplos sing vond, dat tijdelijke regeeringsmaatrege- len, in den vorm van contingenteering niet uit konden blijven om den toestand weer gezond te maken en dat zij haar medewer king eventueel niet zou onthouden. De commissie zal aan de hand var gesprokene thans een Rapport samenstellen en dit indienen bij de Regeering. Naar men weet had de Regeering om een dergelijk Rapport verzocht. GENERAAL SNIJDERS EN DE GENIE EEN SERENADE TE HILVERSUM. Hedenavond brengt het muziekcorps van het Regiment Genietroepen te Hilversum aan Generaal Snijders een serenade, zulks naar aanleiding van den SOsten verjaardag van den oud-opperbevelhebber, die tevenr oud-genie-officier is. HET LEVEN VAN AUGUSTINUS door D r. A. S i z o o Delft. W. D. Meinema. Tegelijk vestigen wij de aandacht op dit tweede boek van Dr. Sizon Begrijpelijk, dat de vertaler der Confessio- nes voor den grooten Kerkvader is gaan voe- n, en dat hij toen zijn leven heeft beschre- :n. Dat is hem toevertrouwd 1 Schr. weet de meeningen van verschillende sekten, waarmee de Afrikaansche bisschop te kampen had, duidelijk uiteen te zetten, boeiend vaak te vertellen; belangwekkende mededee- lingen maken het boek zeer lezenswaardig. Wy hooren, dat de steden en dorpen van het Noorden van Afrika 500 bisschoppen telden in de dagen van Augustinus; dat deze al preek te, toen hij nog ouderling was; dat zijn pre dikatiën stenografisch werden opgenomen, en dat er nog by na 400 van over zijn. En laat Dr. Sizoo eens vertellen, hoe het destyds toeging met het voordragen van een preek! Wat een actie er was tijdens den dienst, hoe de gemeente meeleefde! Het geheele 6de Hoofdstuk: „Augustinus als prediker" is boeiend! Niet minder, wat de Schr. verteld heeft er het drukke leven van een bisschop in die dagen, met name van Augustinus! (Hoofd stuk 8). Wij wijzen nog op de A.B.C.-psalm, een ge dicht van den Kerkvader over de zuivere leer, ten behoeve van eenvoudige en onontwikkelde lieden; op zijn briefwisseling met Hiëronymus er de Bijbelvertaling; op de felheid der Kerkelijke twisten, waarbij men kalk en azijn wierp in de oogen van (Kerkelijke) tegenstan ders, ja. zelfs een zoogenaamde „heilige schaar" reovend en doodend te werk ging; op August nus' sobere levenswijze! En wy zouden nog veel meer kunnen aan- :ven oir. dit werk van Dr. Sizoo aan te be velen. D. J. A. W. REGELING AFBETALINGEN TWEE WETSONTWERPEN AAN DE REGEERING VOORGELEGD. De commissie inzake wettelijke regeling van de afbetalingsovereenkomsten, aan welke bij besluit van 31 Januari 1930 was opgedra gen, te onderzoeken of en zoo ja op welke wijze de overeenkomsten van koop en ver koop op afbetaling bij de wet moeten worden geregeld, heeft van de uitkomsten van dat onderzoek aan den minister van Justitie ver slag uitgebracht, vergezeld van twee ontwer pen van wet met memoriën van toelichting, waarin de door haar ontworpen bepalingen zijn opgenomen. In het eerste ontwerp, dat tot titel draagt „regeling van de overeenkomst van koop en verkoop op afbetaling," wordt de grootste plaats ingenomen door een nieuwe afdeeling toe te voegen aan den titel van koop en ver koop in het derde boek van het Burgerlijk Wetboek. Deze is verdeeld in twee paragra fen, achtereenvolgens betreffende den koop verkoop op afbetaling in het algemeen en den huurkoop in het bijzonder. Het tweede ontwerp, getiteld „wettelijke bepalingen omtrent het afbetalingsbedrijf," houdt in een administratief-rechtelijke rege ling van twee onderwerpen, te weten den kleinverkoop op afbetaling en het beroep van afbetalingscolporteur. Het verslag zal spoedig verkrijgbaar zijn bij de Rijksuitgeverij. Zoo noodig komen we er nog op terug. Uit Oost-Indie DE INDISCHE GELDNOOD LOONSVERLAGING INLANDSSH PERSONEEL OVERWOGEN. BATAVIA, 7 Oct. (Aneta). De secretaris van de Kleine Welvaartcommissie rappor teert over Juli een prijsstijging van coprah, katjang-olie en, katjang-idjo, in verbau-r met de uitvoer-moeilijkheden van kedele in Mandsjoerije eenerziids en de seizoensbe hoefte aan plantaardige vetten in Europa anderzijds. De voedingsko'sten voor een Europeesch gezin zijn wederom gedaald, het indexcijfer viel voor een Europcesch gezin terug van 119 op 118 en voor een Inlandsch gezin van 75 op 74 (1913 was 100). Het kantoor van Arbeid rapporteert over Augustus inzake de werkloosheid hetzelfde sombere beeld van de arbeidsmarkt als in vorige maanden. De inzinkine van de voed selprijzen vormt vooral in de Inlandsche wereld een belangrijk tegenwicht. De geldnood wordt steeds nijpender. De terugvloeiing van contractkoelies uit de Buitengewesten, die in Juli 5243 perso nen omvatte, liep terug tot 4176. Het rap port deelt mede. dat de Koloniale Bank de mogelijkheid overweegt om haar ontslagen suikeremployees over te plaatsen naar haar ondernemingen in Zuid-Sumatra. De regeering overw eegt de ioonen vöd het inlandsch personeel cl .t ni«t werkt op den grondslag van het B. B. L. op korien termijn in overeenstemming te brengen mei het loonpeil op do vrije arbeidsmarkt Rii dezen maatregel zijn 15.000 ter hangs m n Weerbericht- Hoogste stand te Helsingfors 771.7. Laagste stand te Stornoway 731.8. Stand vanmorgen halftwaalf 749.4. WEERVERWACHTING (Medeged door 't Kon. Npd Moteorologisi) Inst te De Bi 111 Matige tot krachtige Zuidelijke tot Zuil Oostelijke of Oostelijke wind. half tot zwai bewolkt, aanvankelijk weinig of geen nea slag, weinig verandering in temperatuur. STORMWAARSCHUWINGSDIENST Geseind van de Bilt hedenmorgen 9.25 uii aan alle posten: Weèst op uw hoede. TEMPER 4 PUUR Stand vanmorgen halftwaalf 12.6 C. j 9 OCTOBER Zonsopgang 6.15 u.; Zonsondergang 5.1S Maansopgang 8.59 u.; Maansonderg. 0.01 10 OCTOBER Zonsopgang 6.17 u.; Zonsondergang 5.16 j Maansopgang 4.10 u.; Maansonderg. 1.17 j 9 OCTOBER Van 's avonds 5.48 u, tot 's morgens 5.47 10 OCTOBER Van 's avonds 5.46 u. tot 's morgens 5.49 WATERSTANDEN RIVIEREN i Heden Vorig Walahnt 2.30 2.33 Basel 4 0.31 P.-T i Runingen 0.(0 0.00 Rheinweller -1.45 -1.54 Kehl 2.i7 2.8 Maxnu 3.83 3.86 YViedesheim 0.55 0.5' Mannheim 2.46 2..6 Mainz 0.£9 0.-6 B.ngen 1.46 1.41 Heden Voi Caup IJ Erna IJ Coblenz 1. Trier 0.23 0 Keulen 1. Rubrort 0. Weael -0.32 0.' Emmerik 0.64 DusHeidorr 0.55 Maaatricbt 2.01 Venio 10.06 10! HOOGWATER NED. ZEEHAVENS 9 October (Oude AmateiUainsche ttJd) Delfzijl 6.H2 19.38 Heilevuetal. 11.11 Terechel ling 3.17 16.58 Willemstad 12.03 llarlingen 4.-29 17.-7 Hntuwerah. 10.23 Hel.Ier le 12.52 3.33 Zierikzet 10.V7 2e 14.18-.- Wemeldlngt li.Ofi "len H.i5—VIlHSiiigen 3.35 H.v Holland l ,4| ï3.i7 Terneuzen HU 7 eningen ii .51 23.;7 Haueweeri .10 28 rdain 12.2 10 October. t)l 8.02 20.68 Hellevoetsl. 12.31 —A Helder 2e 14.08 IJmuiden 0.01 12.38 Holl. 12.06 •ening. 0.16 irdam 1.21 13.43 ROTTERDAM Maas Hotel IJOOIUI'JKS 1D Het hotel voor U Open restaurant Nieuwe exploitatie doers en koelies betrokken. De verlaging zal gemiddeld 25 pet. bedragen. Per ultimo Aug. waren bij d;e arbeids beurzen ingeschreven 2996 Europeanen, 8341 Inlanders en 749 Chineezen. DE TOESTAND IN DELI. MEDAN, 7 Oct. (Aneta). Het bewijs dat dtj gedwongen afvloeiing naar Java een einde heeft genomen, werd verkegen bij de en quête. ingesteld door den assistent-residenl voor de kolonisatie Dr. Brokx. Deze enquête toonde aan, dat alleen in de overjarige cultures 15.500 gezinnen re gelmatig halve of enkele weekdagen wer ken, waarvan het overgroote deel, ongeveer 14.500 gezinnen, een ladang hebben. De tabak hield ongeveer 3000 personen aan, die halve of enkele weekdagen wcr ken, benevens 2500 gezinnen, die in het ge heel niet werken, doch werden gekoloni seerd op ondernemingsgrond. Volgens schatting zijn 25 a 30000 gezin nen voor Deli behouden, welke bij uitzet ting van de vraag naar arbeiders een zekw- reserve bieden. VERDRONKEN. PADANG, 7 Oct. Gistermiddag zijn bij oversteken van de Kali Sinomar bij Balai Pandjon.' van een patro-ljc, bestaande uil drie man van de N 17, twee agenten ver dronken. Hun lijken en wapeiis ziin niet gevonden. (Aneta). OPLEVING ST1ARETTENINDUSTRIE SOERABAJA, 7 October (Aneta). Naar wij M'ncmën zal dc- groote fabriek van de Sri-i sli American Tohaco Coy. 'e Soerabnia, aarl ij destijds 400 arbeiders werkzaam aren n- deze aaud worden heropen I, iai f-'-i' v dier maatschappij te Chc- Iv-r «v beslaande vraag niet kan verwar

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 6