2 ZATERDAG 8 OCTOBER 1932 TWEEDE BLAD PAG. 5 n BINNENLAND. CRISIS-ZUIVELWET BANDEROLLES VOOR VETTEN. In veihand met het reeds gisteren opge nomen bericht, deelen we nog mede: Met ingang van a.s. Zondag worden alle plantaardige en dierlijke vetten onder con sole van de Crisis-Zuivel-Centrale gebracht, [let vervoer van deze vetten, zoomede meng sels daarvan, onderling of met olie, zal slechts geoorloofd zijn, indien zij voorzien lijn van de daarvoor vastgestelde banderolle. Jeze banderolles worden verstrekt voor ver pakkingen van: 1, 2%, 5, 10, 12%, 20 a en 50 Kg. voor alle vet. met uitzondering ran reuzel, waarvoor een speciale banderolle -oor verpakkingen van: en 25 Kg. -erstrekt wordt. Merken (banderolles) worden verstrekt mor die volgende gewichten: voor vetten geen reuzel): 2%, 5, 10 en 25 Kg.; mor reuzel: en 25 Kg Aanvraagformulieren voor merken (ban ierolies) cn geleide/biljetten zijn bij de C.Z.C .aan van Meerdervoort 84, te Den Haag, rerkrijgbaar. De volgende uitzonderingen zijn toege- aten: 1. Export dezer artikelen; 2. vervoer ïaar fabrieken, welke een gebanderolleerd iroduct vervaardigen; 3. vervoer naar fa- irieken, welke het artikel behoeven voor ardiging van een product, dat niet oor consumptie bestemd is. Vloeibare oliën, zooals katoenolie, grond- lotenolie, soyaolie, lijnolie, enz. blijven roorshands vrij. In deze drie gevallen moet het vervoer ftdekt worden door een geleidebiljet, vetr- trijgbaar op aanvrage bij de C.Z.C., alwaar ii'en inlichtingen hieromtrent op aanvrage gaarne schriftelijk verstrekt. Deze regeling gaat voor den groothandel n op 9 Oct. 1932 en voor den kleinhandel \p 16 Oct. 1932. De kleinhandel kan dus nog tot en met laterdag 15 Oct. 1932 de voorradige pakjes - bekertjes zonder banderolle uitver kopen. Geleidebiljetten kunnen aanstonds worden angevraagd; zooveel mogelijk zullen alle leden (8 October) voor des middags 3 uur aartoe ingekomen verzoeken worden afge- 3aan. Deze aanvragen moeten schriftelijk porden ingediend. PLANTAARDIGE Er.' DIERLIJKE VETTEN In een beschikking van den minister van Economische Zaken is thans aangegeven welke plantaardige en dierlijke vetten, waar van het vervoer en do verpakking onder controle van de Crisis-Zuivel-Centrale is ge bracht. als zoodanig zijn aangewezen. Met ingang van 9 October zijn aangewezen als andere spijsvetten in den zin van art 1 der Crisis-Zuivel-Wet alle vetten, ongeacht of zij al dan niet een bewerking hebben on dergaan en of zij al dan niet zijn vermengd, met uitzondering van ongesmolten dierlijk vet, dat zich nog in de vliezen bevindt, cacaoboter, melkvet, vetten van mineralen aard of herkomst; benevens alle oliën, on geacht of zij al dan niet een bewerking heb ben ondergaan en of zij al dan niet zijn vermengd, met uitzondering van oliën, die bij een temperatuur van 15 gr. C. vloeibaar zijn en geen hardingsproces hebben onder gaan, oliën van mineralen aard of herkomst. Voorts is bepaald, dat over de vraag of een vet of een olie van mineralen aard of herkomst is, of wel of een olie bij een tem peratuur van 15 gr. C. vloeibaar is en geen hardingsproces heeft ondergaan, zelfstandig wordt beslist door de Crisis-Zuivel-Centrale. DE VLEESCHKEURINGSWET ONTHEFFING VERLENGD TOT 1 JAN. De Minister van Binnenl. Zaken heeft thans voor de gemeenten, voor wie de ont heffing, bedoeld in Art. 61 van het Kon. Besluit van 6 Juni 1920 werd verlengd tot 1 Juni 1932, die ontheffing wederom ver lengd tot 1 Juni 1933. Het betreft hier ont heffing van het ter uitvoering van de door de Vleeschkeuringsiwet vastgestelde voor schrift tot onbruikbaarmaking van vleesch en vleeschwaren, welke geschiedt door be handeling van een destructeur. DE SALARISKORTING Het blijft ingezonden stukken, vragen opmerkingen regenen over de salaris- kortinlgv Maar we moeten verklaren, dat het voor ons ondoenlijk is om alle aparte gevallen te behandelen. Daar hebben we geen ruimte en geen tijd voor; het geldt vaak bijzondere regelingen, welke we niet kennen en bovendien, afdalen in allerlei bi zonderheden maakt een dagblad onlees baar. We herhalen daarom, hetgeen we schre ven: met bijzondere gevallen wende men zich tot zijn vakorganisatie. Echter, een paar opmerkingen willen we nog behandelen. Ongelijk heeft o.i. een inzender, die be weert. dat het voorstel-de Geer zwaarder zou drukken dan het plan-Welter. Hij re deneert aldus: de Commissie Weiter wil 8 pet op het salaris korten en van de rest pensioen laten betalen; de Minister wil 8 procent pensioenpremie verhalen. Welnu, 8 pet pensioenkorting van het onbesnoeide loon is meer dan 8 pet. korting van hst salaris, dat reeds met 8 pet pensioen premie is verminderd. Deze redeneering is natuurlijk juist; maar het is toch ook wat waard dat de pensioengrondslag ongewijzigd blijft en men moet ook rekening houden met het feit. dat de Commissie-Wel ter de vorige salariskorting, waarbij degressie ten bate van de laagstbezoldigde en gehuwden was toegepast, wilde vervangen door een egale korting, zoodat de bescherming der lage loonen geheel kwam te vervallen. Indien mogelijk zou deze commissie nog iets ver der willen gaan. Evenwel, toegegeven wordt, dat de jonge ren, met name ook de onderwijzers, wel heel zwaar getroffen worden. Een merkwaardig geval bracht ons nog een onderwijzer onder 't oog; iemand, die door dienstjaren, kindertoeslag en acten nog in een bijzonder gunstige conditie verkeert. Zijn werkelijke salaris bedraagt op dit oogenblik, precies uitgerekend, f 3529.90. Daar gaat echter af voor pensioen f277.50. Deze pensioenpremie is berekend naar een grondslag van f 3750.het salaris voor de verlaging. Op voorwaarde, dat men doorgaat met het betalen van de in wer kelijkheid dus te hooge premie, blijft de pensioengrondslag onveranderd De grondslag zou thans zijn f3529.90 min f99.90 (kindertoeslag) is f3430.Betaald wordt voor f3750.er is dus een fictief salarisbedrag van f 320. Nu is het niet onbillijk, dat voor dit fic tieve bedrag pensioenpremie betaald wordt, want daar heeft men later bij de pensioen berekening, voordeel van. Echter, wat zal er nu gebeuren? Voor het fictieve bedrag moet men nu 5 pensioen premie meer betalen, dat is f 16.maar omdat het verminderen van een fictief be drag eigenlijk voordeel zou zijn, trekt men waarschijnlijk althans die f 16.-— nog A.R.JA. Prof. D r. A. A n e m a, Hoogleeraax V. U., Haarlem, door het Hoofdbestuur der A.R.J.A. gevraagd, om zijn mecning to zeg gen over het werk van deze organisatie onder de A.R. jongemenschen, schreef- Beginselstudie is voor de jongere gene ratie volstrekt onmisbaar. Niet, omdat het gewenscht is. dat zij worden tot de natuur getrouwe copie van het oude geslacht Integendeel, zij moït, juist omdat zij jonger is, op de schouderen der thans lei denden staan en daardoor alleen reeds in meer dan één opzicht anders zijn; niet al leen van hun deugden, ook van hun gebre ken moeten zij leeren; niet alleen van hen afkijken hoe het wèl moet, maar ook uit hun optreden zien hoe het niet moet. Maar daartoe is allereerst nauwgezette en gron dige studie onzer beginselen noodig. Die studie heeft haar verheffende zijde maar zij vergt tevens geduld, inspanning en toewijding. Een beetje liefhebberen in van alles en nog wat, vaak bij voorkeur in allerlei naar den vorm pakkende, maar naar den inhoud schromelijk oppervlakkige pennevruchten van den dag, is voor het oogenblik veel gemakkelijker en aanlokke lijker. Maar het oordeel wordt daardoor vervalscht en verdorven. Op onze jongeren rust een zware zede lijke verantwoordelijkheid. Zij moeten zioh voorbereiden, om straks de leidende plaatsen in land, provincie en gemeente en ook bij de maatschappelijke instellingen in te nemen. Daarvoor is deugdelijke en degelijke eens af van het opnieuw verminderde loon bedrag. Dat wordt toch wel een rare geschiede nis. Het is, zooals we schreven: het ligt niet op onzen weg, maar op die der vakorganisa ties, om zich met deze en dergelijke dingen bezig te houden. De salarisregeling is voor velen een lappendeken van toeslagen en kortingen geworden en dat geeft nu aller lei verwikkelingen. WATERLEIDING O.-GELDERLAND HENGELO (G.) TREEDT NIET TOE. De raad der gemeente Hengelo (G.) besloot naar aanleiding van een daartoe strekkend verzoek, voor de tweede maal niet toe te treden tot de op te richten intercommunale waterleiding voor Oostelijk Gelderland. /lOrZLIfitBIUVPIfK HyvmiN E.G. 85.- E. 105.- F. 125.- R.R. 185.- Fillaal ln ROTTERDAM: le Pijnackerstraat 144 Telefoon 43124 kennis noodig eerst van onze eigen be ginselen en daarna van die onzer tegen standers. Zij moeten zich de ervaring van hun voorgangers ten nutte maken en zich op de hoogte stellen van de stroomingen van hun eigen tijd. Het eigen geestelijk bezit moet ontwikkeld en vooruit gebracht en fouten moeten verbeterd. Maar dan moet degelijke studie niet worden geschuwd. Anders wordt men medegesleept door eiken wind van leering en wordt men als een riet heen en weer bewogen. Niet het riet, maar de diepgewortelde eik is tegen den wind bestand. Onze onrustige en geestelijk diep ge schokte tijd vraagt vóór alles om jonge mannen en vrouwen van eigen, zelfstan dig oordeel en van diepgegrifte overtui ging. Maar die worden alleen verkregen door gezette beginselstudie. Niet langs den weg van oppervlakkige indrukken. TOOGDAG De jaarlijksche Toogdag der A.R.J.A. is bepaald op Woensdag 19 Oct a.s. te Utrecht in hotel De l'Europe. De dagorde is thans aan de clubs verzonden en bevat oa. Openingswoord door deen Voorzitter, dr. Joh. H. Scheurer over „Het komende ge slacht"; jaarverslagen bestuursverkiezing vac. v. d. Berg. waarin gecandideerd zijn door enkele clubs de heeren A. L. de Bruyne, Zwolle, en J. Smallenbroek. Assen; bestuursvoorstel over uitgifte eigen orgaan, wat nader toegelicht wordt; bestuursvoor stel om den volgenden toogdag te Zwolle te houden; een toespraak in de morgen vergadering door één der Raadslieden; in de middagvergadering door Ds. C. v. <L Zaal over „Grijp de kans"; daarna referaat Dr Kolkert over „Democratie" waarvan schema den clubs reeds bereikte; slotwoord door Ds. P. Ch. v. d. Vliet te Utrecht. ROFFELRIJMEN. Begrepen Dichter Onze vriend de crisiskoopman Geeft, als daaglijksch soevenier: Zeep, punaises, potlood, veters, Schuur-, closet- en schrijfpapier; Ja, wanneer dn pen het toelaat En dn lier begeeft het niet, Krijg je bovendien een proeve Van dn nieuioste crisislied. Tweemaal in het uur verschijnt hij En vast driemaal op een dag Vind je in de bus een liedje, Dat je vrij waardeeren mag\ Op dat liedje staat een regeli Edele mevrouwmeneer!, Koopt u deze zang coupletten Van een werklooze, één keer Juffrouw Jansen hoort de bel gaan; Langzaam sloft ze naar de deur Een meneer, met in dn broekspijp Een wat overdreven scheur; }>Dag mevrouw! ik kom om antwoord Op mijn vers, op mijn gedicht Even trekt een simpel wolkje Over juffrouw J.'s gezicht.., „O, o ja, ik zal es kijken; Wacht u eventjes, meneer?" Na een oogenblikje keert ze Met vijf, zes papiertjes weer; „Kijk es an", zegt juffrouw Jansen Met een vriendelijke snuit, „Wilt u zelf maar even kijkenf Zoek het uwe er maar uit" „Wou u er geeneentje houwen?*9 Vraagt, een beetje boos, de heer; ,JJee, ik dank je", zegt het oudje, „Ach, ik zing zoo weinig meer!", En dan put ze een vierduitstuk Uit het zakje van haar schort; Dankbaar gaat de dichter verder, Blij, dat hij begrepen wordt. (Nadruk verboden.) LEO LENS Het stoomschip „Glamorgancoast"dat den dienst tusschen Liverpool en Londen onderhield, en dat onlangs op de kust van Cornwall liep, is door de golven grootendeels uit elkaar geslagen. Rechts: Op de plaats waar de ,JZ. 101" op 5 October 19SO te pletter sloeg, is een gedenkteeken onthuld. Eerstdaags wordt het door arch. Kropholler ontworpen Raadhuis te Waalwijk geopend. Links: arbeid aan den gevel, die met werk van L. Zijl is geornamenteerd. Rechts: de os op de balustrade wordt afgewerkt. Met man en macht is men bezig met het verplaatsen der spoorrails te Eefde in verband met den aanleg van het Tivente-Rijnkanaal. Dezer dagen worden de electrische centrale en de stuw van Kemes, Elzas, officieel geopend en in gébruik genomen De gewéldige stmv gezien vanaf den Framchen Rijnoever Een der modem te Venlowaar momenteel sla in wordt gekweekt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 5