P, VAN BERK ::;iv M. TEN HOFF LAhD. EN TülEBOüWNo. IDS BUREAU VOOR RECHTSBIJSTAND „LINKER MAASOEVER" Hillevliet 142, Rotterdam, Tel. 13224 Kantooruren: 9-5 en 7-9, Zaterdags 9-1 en 6-9 BEHANDELT ALLE RECHTZAKEN. geene uitgezonderd INFORMATIëN en INCASSO'S over bet geheele land. Sorteeren van fruit L. J. HOFSTEDE TELEFOON 622 DRIEBERGEN Fabrikant van: Tuinmeubelen, Planteneti- Collectief en machinaal quetten, alle soorten broeiramen en -bakken j KASSENBOUW - Rolsohermen voor Planten- ®P kassen VERWARMINGEN - Plantenkuipen Bloemstokken - Orchideeënbakjes enz. enz. Levering aan Rijk en Gemeenten fruitkweekers is wel het feit dat het fruit goed verkoopbaar is. Volgens de meening van zeer velen verdient het Hollandsche fruit verre de voorkeur boven buitenlandsch (met name Amerikaanscli) fruit, wat smaak en pittigheid betreft En toch is het buitenlandsche fruit juist favoriet bij het publiek en doet het Amerikaansche fruit ook op de binnenlandsche markt aan de voortbrengselen van Hollandschen bodem zware concurrentie aan. Dit wordt veroor zaakt door het feit. dat het Amerikaansche fruit uitmuntend gesorteerd is, zoowel op kwaliteit als op gewicht Het is dus van belang, dat de fruitkwee kers in ons land alle zorg besteden aan de fruitteelt allereerst, maar daarna ook aan sorteering en verpakking. Men moet een pionier zijn als de heer A. raden en gebouwen. Voor muizen bedraagt dit f 125.Ons land herbergt meer ratten en muizen dan er inwoners zijn. Niet over dreven geschat van elke soort ca. 8 millioen. Deze rooverbende kost de natie dus per jaar, ai leen aan voedsel, een slordige f 30.000.000. Dit is meer dan de Minister van Defensie in de begrooting 19291930 vroeg voor het onderhoud van onze weermacht In ons land komen voor de zwarte huisrat, de woelrat en als meest voorkomende de bruine rioolrat (mus decumanus). v-u" woelrat is het meest kieskeurig, zij nut- Boei-s voorzitter der Vereeniging Groenten- tigt haast uitsluitend plantaardig voedsel, de veiling voor Utrecht en omstreken, die met De lepenziekte onverdroten ijver en groote kracht jaren aaneen geijverd heeft voor meer zorg aan .de fruitteelt, o.m. door bespuiting van vruchtboomen e.d., om te kunnen bereiken wat hij wist te bereiken, namelijk, dat de voortdurende propaganda welke hij hier voor voerde, vrucht begint te dragen, terwijl het in den aanvang een ploegen op rotsen scheen. Dinsdag vond een demonstratie plaats van de nieuwe appelsorteermachine, welke is aangeschaft door de Groenten- en Vruch tenveiling Utrecht en Omstreken en waar mee men collectief fruit wil gaan sorteeren. Deze veiling heeft nu tweemal per week een zgn. elite-fruitveiling dwz. veiling van fruit dat uitmuntend gesorteerd is naar het standaardgewicht, cfit werd vastgesteld door liet Centraal-Bureau voor Veilingen in Ne derland ,dat bovendien goed gesorteerd is op kwaliteit, zoodat de kooper ervan ver zekerd is gaaf fruit te ontvangen en dat ook wordt verpakt op de wijze, zooals dit behoort Men kan nu collectief het fruit laton sorteeren en verpakken. Voordat de demonstratie aanving voerde eerst de voorzitter der Veilingsvereeniging, de heer A. Boers, het woord, die de betee- kenis van het nieuwe werk, dat de veiling nu gaat ondernemen, uiteenzette. Vervol gens voerden het woord de heer Booy, ver tegenwoordiger van de Provinciale Com missie voor de veilingen in Gelderland, Utrecht en Overijssel, en de heer Steenbeek vertegenwoordiger der afd. Utrecht van de Ned. Pomologische Vereeniging. In den veilingshall zagen we het gesor teerde fruit, zooals dat volgens de eischen verpakt was. Op de elite-veiling wordt een hoogere prijs betaaln dan op de gewone veiling, en het zal dan ook niet uitblijven of door dezen maatregel zullen de fruitkweekers me>er en meer ertoe overgaan om hun vruchtboomen te doen bespuiten en om ook verder zorgert te gaan besteden aan het fruit En hierdoor zal men dan de binnenlandsche markt meer geopend vinden voor het Hollandsche fruit. De demonstratie werd bijgewoond o.m. door wethouder H. Botterweg (marktwezen) en wethouder A. H. Smulders (openbare werken) door den heer J. C. Blankert, on dervoorzitter en mr. J. Milius, secretaris der Kamer van Koophandel en den heer Sj. Wouda, lid der Utrechtsche Kamer van Koophandel. Er was veel belangstelling voor de de monstratie. Ylfetenschappelijke rattenbestrijding Men vraagt ons opname van een artikel onder dit opschrift. Om het groote belang ervan voldoen wij hieraan, doch moeten om de plaatsruimte waarover wij beschikken, h"t wat bekorten. De noodzaak om de ratten te bestrijden zal wel niet nader betoogd behoeven te wor den. Ratten beschadigen en bevuilen eigen dommen en gebouwen. Ratten rooven onze voorraden. Ratten verspreiden de gevaarlijk ste ziekten! Mogen wij er even aan herinneren, dat 100 ratten aan voedsel alleen f 250.per jaar kosten, ongeacht de schade die zij veroorza ken door beschadigen en bevuilen van voor- Meei dan ooit ls het THANS noodlg NAUW KEURIG BOEK te HOUDEN. Laat bet doen door VEEMARKT lb. ROTTERDAM TELEFOON 57796 Eiken Maandag en Dinsdag van 95 u. Ie spreken. Zonder eenige verplichting ook thuis te ontbieden. huisrat verorbert een uitgebreider menu, de vraatzucht der rioolrat grenst aan het on gelooflijke. Begrijpelijkerwijze moet men met deze verschillen rekening houden bij het toedienen van verdelgingsmiddelen. De woelrat leeft bij voorkeur in het veld, de huisrat nestelt gaarne (de naam zegt het reeds) in de menschenwoningen, in het dak- stroo of onder de pannen. De rioolrat voelt zich overal thuis. Hoewel hetzelfde in meerdere of mindere mate van alle genoemde soorten gezegd kan worden, geldt voor de rioolrat wel in het bij zonder, dat zij buitengewoon slim en arg wanend is. Het vermenigvuldigingsvermo gen is ontzettend. Eén rattenpaar levert per jaar circa 860 nakomelingen. Met dit alles moet de bestrijdingswijze re kening houden. In den verdelgingsstrijd tegen het onge dierte kunnen de volgende hulpmiddelen aangewend worden: a. natuurlijke vijanden, b. vallen, c. gas, d. vergiften, e. bacterie-prae- paraten, f. bouwtechnische maaüegelen. De natuurlijke vijanden zijn hond, kat, fret. uil en egel. Doch slechts waar weinig ratten en muizen aanwezig zijn, zal de be strijding door middel van deze natuurlijke vijanden met succes kunnen plaats vinden. Ook zal men nimmer met vallen een ratten- plaag kunnen beteugelen. Onder talrijke namen worden veirdelgings- middelen in den handel gebracht Zij bevat ten vergiften als thallium, phosphor, arse nicum, cyankali, enz. Onervaren dieren kan men met vergift dooden. het oudere ervaren dier laat het liggen. Voorts zijn de genoem de vergiften ook in hooge mate gevaarlijk voor menschen en nuttige huisdieren. Een bepaald aantal ratten kan in een her metisch af te sluiten ruimte afdoende ver delgd worden met gas. Men gebruikt daar toe zwaveldioxyde of blauw zuurgas. Voor schepen is dit systeem het beste. De genoem de gassen zijn echter in hooge mate gevaar lijk voor menschen en voor de toepassing zijn kostbare apparaten noodig. Mits het bacterie-praeparaat goed is en in dien men er voldoende van aanwendt, kan men er zonder gevaar voor menschen en huisdieren ca. 80 pCt. van de ratten-kolonie mede uitroeien. Ongeveer 20 pCt. der dieren blijkt echter immuun voor de ziekte. Deze mogen niet voorttelen. De Deensdhe geleerde Dr. Louis Bahr ontwierp daarom een systeem dat met dit feit rekening houdt Dit systeem dat over de geheele wereld be kend "is als het „Ratin-Systeem" maakt eerst gebruik van het „Ratin", een bacterie-appa raat De Ratinziekte is in hooge mate doode- lijk voor ratten en muizen, terwijl andere dieren en menschen er ongevoelig voor zijn, zooals een 25-jarige practijk bewezen heeft Wanneer na drie weken de ziekte uitge werkt is wordt „Ratinin" aangewend, een praeparaat dat doodelijk is voor het kleine aantal overgebleven ratten, doch eveneens onschadelijk voor den mensch en zijn nut tige huisdieren. Op deze wijze kan men zich practisch gesproken ontdoen van de geheele aanwezige rattenkolonie. zooals honderden attesten van Rijk, Gemeenten en particulie ren, welke het laboratorium „Ratin" ontving bewijzen. Vanzelfsprekend bestaat na de uitroeiing van de aanwezige ratten altijd de mogelijk heid dat te eeniger tijd uit de omgeving nieuwe ratten binnendringen. Ratten toch zijn zwervers en verhuizen soms over af standen van 20 K.M. Door bouwtechnische maatregelen moet dit opnieuw binnendrin gen dan ook zoo goed mogelijk belemmerd worden. Voorzie de noodzakelijke openingen van uw huizen en magazijnen (luchtkokers) van metalen roosters. Draag zorg dat geen onnoodige openingen bestaan. Zorg door orde en reinheid, door het gebruik van me talen vuilnisvaten en voederkisten, die ge sloten kunnen worden, dat de dieren weinig of niets te eten vinden. Pas in het voor- en in het najaar het „Ratin-Systeem" toe ten einde de weinige ratten, die ondanks Uw voorzorgsmaatregelen gekomen zijn te ver delgen en te voorkomen dat zij zich nestelen en voorttelen. VI. Geneesmiddelen voor zieke iepen zijn niet bekend. Zooals uit de vorige artikelen is geble ken, wordt de bestrijding van de iepen- ziekte gezocht in het verminderen van de besmettingskansen voor de nog gezonde hoornen, door het verwijderen en onscha delijk maken van de door de ziekte en door de spintkevers aangetaste iepen. De vraag dient te worden gesteld, of bestrijding met scheikundige middelen ook mogelijk is. Irn mens voor bestrijding van zoovele planten ziekten wordt van velerlei 6toffen (koper verbindingen, zwavel) met goed gevolg ge bruik gemaakt en het zou van zeer groote beteekenis zijn, als ook de iepenziekte door bespuiting, bestuiving of met op andere wijze aangewende scheikundige mididelen, bestreden kon worden. Het behoeft geen betoog, dat het van groote beteekenis zou rijn, als een dergelijk middel met gerustheid aan hen, die hun iepen behouden willen, kon worden aambe- De schimmel, die de iepenziekte veroor zaakt, groeit echter in het hout en is dus niet van buitenaf door bestuiven of bespui ten te bereiken. Bij het behandelen van de boomen door middel van inspuitingen moet de boom beschadigd worden (gaten boren), wat gevaarlijk is, dear het aanleiding geeft tot rotting, terwijl gebleken is, det men tooh de schimmel niet bereikt en deze dus niet kan dooden. De zeer vele pogingen, die van verschil lende zijden zijn aangewend om de iepen ziekte met scheikundige middelen te be strijden, hebben dan ook tot nu toe geen enkel gunstig resultaat opgeleverd. In de jaarverslagen van den Planten ziekte nikumdigen Dienst zijn uitvoerige mede deelingen opgenomen over de genomen proeven, welke mededeelimgen in de publi caties van het Iepenziekte-Comité zijn over genomen, zoodat daaraan op ruiime 6chaal bekendheid i6 gegeven. Toch zijn deze feiten nog niet doorgedron gen tot allen, die daarbij belang hebben. Vandaar, dat hier nogmaals met klem wordt aangeraden niet in te gaan, op welke aanbieding ook van een middel, dat bestrij dingsmiddel tegen de iepenziekte heet te zijn, want in geen enkel geval heeft men met uitwendige of inwendige middelen be handelde boomen, die door de iepenziekte waren aangetast, kunnen behouden. Verscheidene gemeenten, die eenige door de uitvinders 6terk aanbevolen mid delen soms -op vrij groote schaal hadden toegepast, zijn daarmede opgehouden we gens het uitblijven van gunstig resultaat. Allen anderen, zoomede waterschappen, polders en particuliere bezitters van iepen, zij aangeraden, niets voor deze waarde- Looze middelen uit te geven. Daar het toepassen van scheikundige middelen voor de boomen gevaar kan op leveren, is het gewenscht, dat men alvorens op aanbiedingen van dergelijke middelen in te gaan, het advies van het Iepenziekte- Comité of van den Plantenziektenkundigen Dienst te Wagenlngen inwint VII. Iepen die niet aangetast worden. Nu wij eenmaal de oorzaak van de iepen- ziekte kennen, is het gemakkelijk uit te maken, of een bepaalde iep vatbaar is voor de ziekte of niet Daartoe wordit hij inge spoten met sporen van de zwam, Grapmim. ulmi, die de ziekte veroorzaakt. Is de boom vatbaar, dan vertoofit hij eenigen tijd na de inspuiting (gewoonlijk 10—21 dagen) de verschijnselen vam de iepenziekte. Vanwege het Iepenziekte-Comitê worden dergelijke .gevoeligheidsproeven" op groote schaal genomen. In Den Haag, Utrecht en Baarn heeft het comité de beschikking ovei proeftuinen, waar tot dit doel meer dan l'Jo 3K>rten en variëteiten van iepen worden ge kweekt Nu is gebleken, dat in het alge meen de Europeesche en vooral de Ameri kaansche iepen-soorten zeer gevoelig zijn voor de ziekte, terwijl verschillende van de Aziatische soorten een groote mate van on vatbaarheid vertonnen. Deze Aziatische soorten zijn waarschijnlijk zeer goed te eo- bruiken voor park- en straatbeplanting. Door hun wuivenden groei en kleine blade ren zijn ze voor wegbeplanting echter uiet geschikt Voor onze polderwegen hebben wij dus behoefte aan een anderen iep. Aan deze behoefte tracht het oomité op de vol gende wijze tegemoet te komen. Het is ge bleken, dat niet aLle individuen van onze Europeesche 9oorten even vatbaar rijn. Uit groote hoeveelheden zaailingen van Euro peesche iepen worden nu de minst vatbare uitgezocht Hieruit worden wederom die ge kozen, welke door een goeden, rechtopgaan- den groei en flink ^ontwikkelde bladeren de verwachting wettigen, dat zij voor we* beplanting in aanmerking komen. Dit onder zoek vordert jaren. "Poch zijn er reeds thans enkele idividuen gevonden, die minder ge voelig zijn voor de ziekte dan onze gewone „Hollandsche" iepen en die waarschijnlijk andere goede eigenschappen bezitten. In samenwerking met de praktijk zal dan moe ten worden uitgemaakt, welke typen op den diuur het meesrt geschikt zijn voor be planting langs de wegen van onze winde rige lage landen. Er is geen ooom bekend die hier den iep èn in eoonomi-sch èn in aesthetisch opzicht kan vervangen. Vandaar, dat het Iepenziekte-Conité het zoeken naar iepen, die reiet door ii iepen ziekte worden aangetast, als een der 1 naamste punten op zijn programma heelt geplaatst. Mislukte tarweperceelen In de Landbouwcourant voor de Veenko loniën schreef de heer J. Kok, Rij'ksland- ibouwconsulent te Veendam: Hoewel de tarweoogst dit jaar in de veenkoloniën over 't geheel vrij goed tot goed is uitgevallen, voorzoover zulks al thans nu reeds kan worden beoordeeld, zijn toch ook een beduidend aantal tarwe perceelen ten deele mislukt. Nu eens is er „voecziekte" in 't spel, gevolg van de tarwe- halmdooder (Ophio-bolus), dan weer schrijf men het onvoldoende resultaat the aan ontginningsziekte. Bovëndien zijn vele perceelen aangetast geweest door meel dauw terwijl in andere gevallen een tot nog toe in landbouwerskringen minder bekende zwam aan het werk schijnt te zijn geweest, uw. Septoria nodorum. Heden hadden we een lezer aan de tele foon, die ons verzekerde, dat ook in zijn. omgeving veel tarwe „ziek" is geweest üp het veld openbaarde zich de „ziekte" vooral door slap stroo; en bij 't dorschen blijkt het stroo bovendien licht te wezen, terwijl de korrelvormiing hoogst onvoldoende was. On ze zegsman dacht intusschen niet in do eerste plaats aan een „bodem"- of „zwam- ziekte"; wèl aan „lepelziekte". Onze lezers kennen ongetwijfeld dat woord; het betee- kent: onvoldoende voeding. We meenen goed te dben, de geuite onder stelling ter kennis van onze lezers te bren- want er is inderdaad recUm, ook in die richting te zoeken, als er aan 't gewas wat hapert. Velen hebben de laatste jaren, vooral uit een oogpunt van bezuiniging, weinig of geen kalizouten of fosfaten aan gewend; en 't is waarschijnlijk, dat menige akker aan kali- en (of) fosforauurarmoecle lijdt Een gewas als tarwe, dat hooge eischen stelt aan de vruchtbaarheid van den grond en zeer gevoelig is voor invloe den, die den plantengroei kunnen belem meren, zou op kali- en fosforzuurgebrek stellig het eerst reageeren. Waar van alle in de veenkoloniën ver bouwde gewassen tarwe vrijwel net éénige is, dat onder de tegenwoordige omstandig heden zonder verlies kan worden ver bouwd, mag den landbouwer stellig werden geraden, in elk geval voor dit gewas de kali-fosfaathemesting niiet te verwaarloo- Ook bij andere gewaseen brengt verar ming van den bodem geen voordeel aan. Bezuiniging is onder de tegenwoordige om standigheden geboden; maar zij mag de wijsheid niet bedriegen. Natuurlijk is dit artikel niet geschreven tor hen, die hun grond wel gaarne behoor lijk zouden bemesten, maar niet kunner». Helaas neemit het aantal hunner met den dag toe. STEUN AAN DE TUINDERS IN NOORDHOLLAND De commissie, die in Noord-Holland in- ïsteld was een onderzoek in te stellen naar de toestanden in den land- en tuinbouw in N.-Holland had zich accoord verklaard met de voorgestelde instelling van een In- en Verkoopbureau voor tuinbouwproducten. Thans hebben ook Gedeputeerde Staten hun goedkeuring aan dit plan gehecht en de in Juli uitgetrokken f 100.000 voor den noodlijdenden tuinbouw aan dit In- en Ver koopbureau toegezegd. Bedoeling is dat dit bureau met een nomi naal bedrijfskapitaal van één millioen, waarvan voorloopig voor 1932 een ton zal worden gebruikt, de minimumprijzen, die de tuinbouwers op de veilingen krijgen zooveel zal vermeerderen, dat de tuinders ten naas tenbij de productiekosten ontvangen. Dit zal bij wijze van proef voorloopig al leen voor het jaar 1932 gelden. Jnterprovinciale tarweproefvelden Juliana tarwe spant nog de kroon, doch Carstens Dikkop V. wordt een ernstige concurrent. Van de R egel ingecomm ise ie voor het Landbouwproefveldwezen ontvingen we bet voorloopig overzicht der interprovinviale proeven met wintertarwera66en over het seizoen 1931—'32 in welik seizoen een groot aantal proefvelden zijn aangelegd. Er werden met de volgende acht bekende rassen in geheel Nederland gedurende nu drie jaren proeven genomen, n.l. met: Wil- helmima, Juliana-, Emma- Waard en Groet- LAAT DE VERWAKMINGS-EN HEÜENIIVSTALLATIE VAN UW WARENHUIS OF SERRE AANLEGGEN DOOR M. WILSCHUT B ZN. RIJSOORD TEL. 149 VAKKUNDIGE UITVOERING MET VOLLE GARANTIE RATTEN HELPEN MEDE AAN DE VERSPREIDING VAN MOND- ENKLAUWZEER Het RATIN-systeem verdelgt RATTEN EN MUIZEN afdoende en ls onschadelijk voor Mensch en Hnisdier Vrijblijvend nadere Inlicht, bij: BACT. LABOR. „RATI N" WIJ LEVEREN DE fijnste bloem van zwavel goudgele, geventileerde en zwavel, hand els kwaliteit V. d. HAAR'S COMMISSIEHANDEL te ROTTERDAM Jacob Cats-, Wageningen-, Robusta- Koningin tairw e. Wanneer wij de cijfers, die gegeven den, nagaan, dan blijkt het, dat de drie eerstgenoemde door elkaar genomen beste korrel-opbrengst geven, terwijl Jacob Cats, Robusta en Koningin-tarwe onderaan staan. Juiliema-tarwe maakt wel een heel goede figuur met gemiddeld 4065 Kg. per HA. waarop volgt Emma tarwe met 3966 Kg en WilihedmLnatarwe met 3916 Kg. Wat de stroo-opbrengBt aangaat wint Ja cob Catstarwe het met 8520 Kg. waarop volgt Robustatarwe met 8170 Kg. en Wa- geningertarwe met 8110 Kg. WilJhelmina-, Juiliana en Emma tarwe brachten het gemid deld op respect. 8060 Kg., 7860 Keg en 7970 Kilo. Uit ervaringen over meerdere Jaren mag geconcludeerd worden dat de Juliana- tarwe voor onze kleistreken, 1 onze Nederlandsche rae- e hoogste zaadopbrengst geeft. en zandgronden resultaten bekend zijn, lui den deze voor dit ras ook gunstig. De iets lagere opbrengst aan stroo wordt vergoed door de grooe stevigheid, waardoor dit ras minder legert dan onze andere ras een. Ook de kwaliteit van het zaad kan de elijking met andere ras» zeer goed doorstaan. Voor 3 kend zijn de eenigste gebreken van dit ras -astlheid en de vatbaar eigenschap maakt het noodzakelijk dat alleen zaai zaad gebezigd wordt van perceelen die wei nig stuifbrand vertoonen. oewel ook in de Noordelijke provincies ter op verre na niet zoo groot als in het Zuidelijk zeekleigebied. In hoeverre dit zijn oorzaak vindt in klimaatsverschillen dan wel in verschil in cultuurmethoden is moei lijk uit te maken. Van de overige rassen kan het volgende worden medegedeeld. De Koningin tarwe heeft noch in 1931, noch in 1932 voldaan. Vermoedelijk is ster ke roestaantasting hiervan de oorzaak. In de provincie Groningen was op twee proef velden in 1932 het resultaat gunstig. We gens de groote wisselvalligheid verdient dit ras geen aanbeveling. De overige rassen loopen betrekkelijk weinig in zaadopbrenget uiteen. Emma maak.t hiervan het beste en Robusta het minst goede figuur. Van enkele andere rassen is voorloopig weinig anders mee te deelen, dan dat de Nederlandsche proeven in 1932 de gunstige roep van Carstens dikkop V in Duitechland H. D. FLAC Drogisterij - DE LIE Levering voor alle besti dingsmiddelen voo; den tui bouw in prima kwal CARROSSERIE en WAGENBOUW DUCO SPUITINRICHT1NG ZU.DEINDE 4—6 - NAALDWIJK TELEFOON 247 GIRO 61950 TUINBOUW - ARTIKELEN i.ci.i^LT.iiüüiiiiriiiUiiiiiiLiiriiiiiirmr.v^Miiiiniüiiiiiiiiiiiii,;:.: ...jiiiiiii!!:,;;;;- r TUINBOUWGEREEDSCHAPPEN K. R. H. de beste ;a' K. RODENBURG, Honselersdijk, Tel. 25! JUIST NU IS HET NOODZAKELIJK UW VOEDElvf VERLIES TE VERMINDEREN j. PLAATST DAAROM TN UW KIPPF,J HOK ONZE PRACTISCHE DRO VOEDERBAK Prijs slechts 3.25 bij Meter lengj Prijs slechts 4.15 bij 1.50 Meter lengj^1" Verzending o. remb. franco stat. Ed GEBR. DE KLEER - EDE - Telef. jjn BLOEMEN VOOR HET GEHEELE JAAlj ONZE RECLAME 500 Haarlemsche bloembollen, den geringen prijs vanS In 20 verschillende soorten en kleurt w.o. Sneeuwklokjes, vroege Tulpejtr Darwin Tulpen, Crocussen, Hyacinth*} n( tot Iris als laatste bloeier. DE ZES MOOISTE HTACINTHEN, speen* voor glasƒ0.111 L. Penning, Sophiakade 50b, R'daii" met zeer veel succes Absoluut onschadelijk zelfs voor de teerste bloemdeeien, Vraagt inlichtingen Plantenz. Dienst te Wageningen. Verkrijgbaar bij alle bekende zaad- handelaren, of bij den Importeur v. d. Haar's Commissiehandel te Rotterdam. geheel bevestigd hebben. Het ziet er uit dat dit ra6, vooral in het Noorden va T on6 land, een ernstige concurrent vc Juliana kan worden. De groot ere winterva^ heid van dit ras is een eigenschap, die 1 het Noorden van ons land zeer gewaardeei wordt In hoeverre de roode korrelkleur i den handel ook onder de tegenwoordig p omstandigheden minder gewild is, zal ervaring moeten leeren. QNS PRAATUURTJE Daar hebt ge het nu. Zwart op wit. En volgens officdeéle gegevens. Ik bedoel de uitkomsten der boerenbedrij ven, zooails de boerenboekhoudlbureaux die public eeuwen. Dat zijn cijfers, die niet geflatteerd zijn. Waar niet mede is gegoodheld. Zooals bij sommige balansen en winst- en verlies rekeningen wel eens liet geval is. 'k lleb er hiier heel wat voor me liggen. F.en angstwekkend gezicht is dat, die cijferlijsten. 'k Zal ze maar niet aille nemen. 'k Neem er maar éénHier zoo: ge middelde cijfors van 1148 boerenbedrijven in Friesland. Nagegaan en opgeteld door de Coöp. Ce 11 Lr. Lun dbo u wboekih au diing in die provincie En met n-og grooter verlies, dan wed uit de cyfeas blii^. Uit de cijfers die gegeven warden, heed nauwkeurig, zien wij, dai de 253 boeren in de Klehveidestreek gemiddeld ieder per jaar 1000 gulden moeeten bijpassen, de 184 uit de Veenweid'estreek ieder ruim 750 gld., d'e 321 uit de Wouden ruim 1100 gld. en die dor 390 boeren uit de kleilbouwstireek ruim 1250 gld. En dat, waar de onkosten in hot afgeiloo- pen boekjaar ad zoo laag mogelijk gehou den weiden, (t Kan ook zijn, ten deele, doordoor, want, als je op de weide niet meer dan voor f 4.72 in de Veenw ei destreek of voor f 5.37 in de Kleiweidestreek, aan meststof besteedt, moet <le ODbrengst weil gedrukt worden). Nu moet ge niet zeggen: ia maar ze leven er ook van. Pand an, mijn waarde, dat is aü in do op brengsten begrepen. En in do onkosten zijn niet begrepen do loonen, ddo voor den mede- ar heldenden boer en zijn minderjarige zoons zouden kunnen genoteerd worden. Ook is de veel lagere marktwaarde der koeien bij het eind» vam het boekjaar ver- geleken met het begin, niiet gerekend. Ge middeld beeft een weidebedrijf een dertig tal koeien, döe in totaal minstens 4500 gld. minder waard waren dan een jear geleden. Dat zijn cijfers, die spreken. Spreken van zorgvolle tijden. Van tijden zander eenige levensvreugde, omdat dag aam dag de nood nijpt, en dag aan dag het steeds erger 6chijmt te worden Zóó erg. dat DE PACHTWAARDE VOOR GRAS LAND THANS NIET HOOGER DAN 15 GULDEN IS. Hetzelfde boekhou dtoureau kwam ma nauwkeurige berekeningen tot dezen prijs. Natuurlijk is dit in verband met de tegen woordige prijsverhoudingen en wordt door hen gerekend, dat de minimum lasten voor waterschap en grondbelasting f 3.50 per pomdemaat. dat is ongeveer f 10 per H.A. bedragen. Vijftien gulden, hoogstens, de pachtwaar de vam het grasland. Em wat wordt er nog voor betaald? Dat wordt ook de vraag a.ls Javasuiker dm Rusland verkocht zal worden. Wamt Het vorig jaar moral Sovjet-Rusland reeds suiker importeeren. Dit laar zad het nog meer moeten betrekken uit andere lan den, want er dreigt een ware suikeraood in Rusland Dit kamt goed uit, waart Java en Cuba hebben volgens deskundige berekenimg van een bekend Londensch makelaarshuis een kleine l1/; millioen ton meer suiker te mis sen aam andere landen, dan dii© gewoonlijk vam ze betrekken. Rusland heeft al een lage euiiken-opbrengst en als dein de oogst niet gunstig is, loopt alles mis. In Rusland rekent men op maar 1 ton suiker per H.A. In andere Landen op meer dan viermaal zooveel. Ja, de groote verwachtingen in Rusland komen leng niet alle uil Daarom gaan ze zich thans in Rusland Dat heeft StaJliim zelf bevalen diezer de,gen Voorloopig geen oppervla k te-vermeerdering van het bouwland, zegt hij. De landbouw moet zich speoiaMeeeren op kwalitatieve verbetering. Nu, gerakend naar de tmikeropbrengst per H.A. lijkt ons dat wel noodig. Men kan wel steeds meer grond in cultuur brengen doch als men, door onvoldoende bearbeiding en onvoldoende en vaak ondoelmatige be mesting, onvoldoende opbrengsten verkrijgt heeft men er niet veel aam. Dat begrijpen ze in Rusland ook. En dus, zegt de baas: zongen dat ge grooter opbrengsten krijgt. En we zijn in Rusland een beetje vlug 00w, alsjeblieft Binnen twee weken moeten het volkscommissariaat van den landbouw en dat vam de industrie een wol omlijnd, plan indienen om voor intensieve verbouw in 1933 de be noodig die machines te verkrij gen, en binnen drie weken moeten ze plan klaar hebben voor de uitbreiddng van de meststof productie, met name van de stik stof meststof. Dóór dus een vermeerderd meststoffen- gebruik. Bij ons een vermindering. Nu is det bij ons ook wed beigrijpedijk, dodh of het goed is betwijfelen we. Maar als er geen geild is, wat moet je dan? Op zoo'n vraag moet zelfs een praat jesmaker zwijgen. En toch gaan ze CONFEREEREN OVER BEVORDE RING VAN DEN AFZET VAN KUNST MEST. I>at doen ze flhams in Rome (of het kan zijn, dat het ed aohter de rug is) en versohil dendie kuinstmestproduoearenide lamden ne men dia ar aam deel. Het bericht dat ik dienaangaande deelt ook mede, det meteen het vraagstuk van de organisatie der lamdlbouworediieteri besproken word! Dat komt dan wel goed te pas. Geld is er ■niet, 't crediiet is zoo goed als wog, en om het noodzakelijke voor den landbouw te be trekken, is toch een volle buidel noodig. 'k Vrees echter, dat baidie punten veel rim pels im de voorhoofden der oonfereerende heenen hebben doen trekken en er weimig succes is te boeken geweest Maar ik las de yifslag nog ndet Wel las ik dat Wel werd gezegd, dat de afzet wat ter wemd, doch deae is nog zoo gering, er van rentabiliteit niet meer gesproken k: worden. De kans is groot, dat deze gri lichamen geen dividend meer geven, boekjaar. Dat is wel jammer voor de zitters van aan doelen, doch de tij d is nij eenmaal zoo, dat als men gelijk blijft al blij moet zijn. In de boerenbedrijven er, we zeiden het reeds, geld bij. En als d weer onvoldoende kali gebruikt wordt vel© bedrijven, zooals de laatste jaren n<* al eens voorkwam, dan zal er nog meer cell bij moetea Zooveel de geldmiddelen ha toelaten, zou ik toch nog doorgaan met zol doelmatig mogelijk te mesten. Dat wil zea gen dat men op de behoeften van gewas en bodem ten deze moet letten. Dus ook op dj kalibehoefte. Deze meststof zat. de laatst! jaren bij heel velen im een leelijk hoekjtl Maar de gevolgen waren er ook naar ca' menig gewas en menig land vertoont dj typische kenmerken vam kaligebrek. Het is, naar het mij voorkomt nog beti om wat minder land in gebruik te neme! en op dat kleinere gedeelte een intens verbouw toe te passen, dam zijm lam»! en wassen het noodige te onthouden, 'k Wi wel, ook het inkrimpen der beteelde opp. vlakte valt met mee. Maar wat va.lt tegel woordig wel mee? Zelfs de praatjesmaker va.lt tegen hij rantsoeneert zichzelf hedenavond eei een b^tje en zegt daarom thans reeds.. Tot d© volgende week. PRAATJESMAKEI

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 8