156 .VRIJDAG 7 OCTOBER 1932 TWEEDE BLAD PAG. 5 K. L. M. EEN JAAR WEKELIJKSCHE LUCHTDIENST OP INDIE Toekomstplannen: in 4 a 5 dagen naar Indië De wekelijksche luchtdienst Amsterdam- iatavia had op 1 October jl. één jaar be- taan. Wat is er in dat jaar bereikt? De directie van de K.L.M. heeft het ons iteengezet en tevens de gelegenheid aange- repen om omtrent haar toekomstplannen en en ander mee te doelen. De IndlS-vloot eschikte aanvankelijk over 5 F VII b's die chter spoedig vervangen werden door een eriefélijker en sneller type. -rt Mei 1932 worden alleen deze drie- lotorige F XII-vliegtuigen die een snelheid an 185 K.M. (hebben, welke echter ver onder et maximum blijft, gebruikt Sedert Aug. ijn bovendien in de vaart gebracht twee feuwe machines die 200 K.M. snelheid ont- rikkelen. Het zijn de Oehoe en de Pelikaan. I 'én jaar tijds is de geheele Indië-vloot erzien. Zij is uitsluitend samengesteld uit en eenheden van snel en zeer betrouwbaar lateriaal van het nieuwste maaksel waar de K.L.M. alle luchtvaartmaatschap- ijën, die op Azië vliegen, aanzienlijk vóór is. Het personeel is per machine gebracht op personen: twee bestuurders, een radiote- ïgrafist en een werktuigkundige. Daardoor per dag 8 k 10 uur worden gevlogen, gezagvoerder op de Indië-route is een xamen ingesteld. Er zullen er 31 noodig ijn. Reeds 13 zijn er aangesteld. Verschei- ene hunner hebben al 8 10 retourvluchten emaakt Wat de route etreft, blijft in de wintermaanden de om- reg over Marseille-Rome voldoen: de dienst rordt er regelmatiger door. Dezen winter zal jen trachten door het vertrek van Schiphol p half 6 te stellen het traject Amsterdam- ithene toch in 2 (en niet 3) dagen te vlie- ;n. In den zomer is, doordat in de maanden juni, Juli en Augustus het traject Amster- !am-Athene in één dag gevlogen kon wor- en (mogelijk door een vertrek om 4 uur morgens van Schiphol) de reistijd Amster am-Batavia op 9 dagen teruggebracht. De gemiddelde reisduur was op de heen- eizen in het 4e kwartaal van 1931 en het le e en 3e kwartaal van 1932 resp. 11.57, 11.30, 0.10 en 10.21 dagen; voor de thuisvluchten ijn de cijfers: 10.40, 10.53, 9.61 en 9.26 dagen. De draadlooze dienst is dit jaar weer be langrijk uitgebreid, o.a. in de golf van Ben galen met een reeks goed werkende stations met peilinrichtingen. Ook het ingewikkelde raderwerk der organisatie loopt zeer bevre digend. Het snelle overbrengen van de post is en blijft hooi 1 zaak. De uitkomsten van Oct 1931Juli 1932 zijn aanzienlijk beter dan verwacht werd, vooral als men er rekening mee houdt, dat het geheele postvervoer met Ned. Indië sedert October 1931 met ongeveer 18 terugliep en gedaald is tot 740 K.G. per mail. De luchtpost bereikte een gemid delde van 261 K.G. De op 1 Juli ingevoerde verlaging van het luchtrecht voor brieven van 5 tot 10 gr. heeft een gunstigen invloed gehad. Het aantal de zer brieven neemt geleidelijk toe, zonder dat het aantal der brieven van 5 gr. of van 20 gr. vermindert. Het vervoer van passagiers en goederen is bedoeld als een aanvullende bron van in komsten. Voor de eerste 8 maanden van 1932 kwamen die reeds over de raming voor heel 1932 heen. Er zijn uitgaande 144 personen ver voerd en thuisgaand 162. De groote toename is gekomen sedert Mei 1932, toen het groote en geriefelijke materieel in dienst werd ge steld. De oudste der passagiers was 66, de jongste 4 jaar. Het aantal reizigers, dat van het eene eindpunt tot het andere werd vervoerd be droeg 22. Een zeer belangrijke maatregel, die met den winterdienst op 1 November a.s. zal in gaan is de verlaging van het passagetarief Amsterdam-Batavia van 2200 tot 1750 met inbegrip van logies en voeding onder weg. Ook het vradhttarief wordt verlaagd en te ruggebracht van 17.50 tot 12.50 per K.G. Dit is vooral van waarde voor zendingen, wier gewicht grooter is dan 10 K.G. en die dus niet als postpakket kunnen worden ver zonden. De resultaten overziende mag men zeggen, dat deze technisch zeer bevredigend zijn. Commercieel overtreffen ze de verwachting. Lnstede van naast de inkomsten uit het postcontract nog subsidie te behoeven, sluit de exploitatie der K.L.M. over de eerste 8 maanden van dit jaar met een batig saldo. Plannen voor het volgend Jaar. De K.L.M. blijft haar geheele aandacht vestigen op verbetering van den dienst Het vraagstuk der snelheid is in doorloopende studie. De K.L.M. staat op het standpunt, dat met den huidigen stand der techniek en met de huidige organisatie geen versnelling met sprongen kan worden bereikt. Vergelijkt men echter den reisduur van zomer en winter dienst van thans met dien van den 14-daag- schen dienst, dan is reeds een belangrijke versnelling bereikt. De 11 reisdagen in den zomer zijn gedaald tot 9, de 12 van den win ter tot 10. Door naöhtvliegen is voor 't oogen blik weinig te bereiken. Zoo mogelijk zal getracht worden om in 1934 te komen tot vliegtuigen met 230 K.M. snelheid. Er zal dan worden gevlogen van 's morgens tot 4 5 uur 's middags. De over- tocht naar Indië zal dan in 4 k 5 dagen kun nen geschieden, tegen 23 met de boot Voor zulk een snellen dienst zullen 6 machines noodig zijn. Mocht de K.L.M. er in slagen om samen met de K.N.I.L~M. de opdracht van tijdelijk vervoer der Australische post te verkrijgen, dan zou hiermede de kroon op het werk gezet worden en zouden de huidige groote vliegtuigen met 1000 K.G. laadvermogen juist voldoende zijn om dit postvervoer te bedienen. De exploitatie der Posterijen zou met dit vervoer stellig tot een gunstiger uitslag geraken. Onderhandelingen daaromtrent zijn BINNENLAND. WERKLOOZENKASSEN BOUW ARBEIDERS veblenging uitkeeringsduub Vertegenwoordigers van den Alg. Ned., den R.K. en den Chr. Bouwvakarbeidersbond heb ben een bespreking gehad met ambtenaren van den Rijksdienst der Werkloosheidsverzekering en Arbeidsbemiddeling. Besloten werd, dat de werkloozenkassen van genoemde organisaties met ingang van 10 October as. wederom uit- keeringen zullen verstrekken over een tijds duur als in de reglementen dier kassen is be- DIPLOMATIE DE SPAANSCHE GEZANT TREEDT AF Naar wij vernemen zal de Spaansche gezant by ons Hof, de heer U. G. Arnao binnen korten tyd als zoodanig aftreden en Den Haag CRISISPACHTWET De Vereen!ging van Rentmeesters heeft in een adres aan den minister van Justitie ad- haesie beeuigd aan het adres der vereen. „Het Grondbezit", waarin gevraagd werd wyziging der crisispachtwet in dien zin, dat de terug werkende kracht der wet er geheel uit wegge nomen wordt en voorts de opschortingsbepa ling in art. 3 worde beperkt. If^ SLACHTOFFERS van overtollig haar. Dagelijks komen dames In onze Inrichting, die door onkundige behandeling en door lokmiddel van goedkoope prijzen hun overtollig haar niet alleen niet zijn kwijtgeraakt, maar door de slechte behandeling de haargroei erger Is geworden. DAMES daarom oppasssen aan wie U zich toevertrouwt, want goedkoop is ln den regel duurkoop. Komt dus vol vertrouwen bij: Mevr. LOUISE O. GIMBER (gedipL te Parijs) LAAN VAN MEERDERVOORT -f E? DEN HAAG TELEFOON 331841 O O Reeds meer dan 25 Jaar gevestigd. Vele aanbevelingen van H.H. Doctoren en beh. Dames. Catalogus No. 36 gratis en Ir. VOOR MINDER WELGESTELDEN EXTRA LAAG TARIEF. Verwijdering van overtollig BAAR, met garantie var NOOIT MEER terugkomen. Ook verwijdering van rimpels, wratten, litteekens enz. (Huidverzorging) NOODLIJDEND DRENTE Overal: de werkloosheid Van de 34 gemeenten in de prov. Drente hebben thans reeds elf een beroep op de rijksschatkist moeten doen om steun en zijn of worden dus onder rijksvoogdij gesteld, zoo sohrijft de „Mepp Courant". Een twaalf de gemeente staat thans voor de noodzake lijkheid dienzelfden zwaren weg te gaan. In Emmen, in den Drentschen Zuid-Oost- hoek is het begonnen het zich aan handen en voeten gebonden overgeven, het prijs geven van eigen zelfstandigheid en zelfbe schikkingsrecht. Dit alles terwille van eenige tonnen gouds, die destijds noodig waren om het gemeentelijk budget, met be hulp van middelen uit 's Rijks kas, sluitend te maken. Het was de groote werkloosheid, de ten hemel schreiende armoede van een groot dee] van de 40.000 zielen, die deze uitgestrekte gemeente bevolken, welke de groote oorzaak was van de voortdurende krapheid aan gemeentelijke geldmiddelen. Nu is de crisis er nog bij gekomen en be halve de arbeidersstand zucht ook de boe ren- en middenstand voor een groot deel onder den zwaren druk der tijden, uiteinde lijk alles weer ten nadeele van de kas der gemeente. De tijd schijnt dan ook nog verre van nabij, dat F.mmen eindelijk uit zijn Positie van voogdijkind verlost zal worden Emmens nabuurgemeente Sleen is er niet veel beter aan toe. Ook hier plundert het spook van de werkloosheid de gemeentelijke financiën en is het de regeering die ieder jaar opnieuw het tekort van vele tiendui zenden guldens moet bijpassen, natuurlijk onder condities, die ook in Sleen niet popu lair zijn. Eenige jaren geleden sloot de gemeente Smilde zich als „Dritte im Bun de" aan bij de reeds gesaneerde gemeenten uit het Zuid- Oosten. Ook daar van hetzelfde laken een pak: groote arbeidersbevolking en werkloos heid tot in het oneindige. Een drietal andere gemeenten hield het wat langer vol op eigen beenen, maar ten slotte moesten ook zij het 't vorige jaar op geven: ook Westerbork, Anloo en Gasselte konden niet zonder rijksbijdrage hun begroo tingen sluitend krijgen. Dit jaar kreeg Hoogeveen het te kwaad en verzocht om een belangrijke rijksbijdrage. Weer ging het eenige maanden goed. Tot de tijd van de sluitendmaking van de begrooting voor 1933 aanbrak en opnieuw eenige van onze Drentsche gemeenten tot de conclusie moesten komen, dat ook zij ge noodzaakt zouden zijn zij het met looden schoenen den tocht naar Den Haag te ondernemen, om daar hulp te vragen. Eenige weken geleden opende de gemeen- te Odoorn de nieuwe rij, weldra gevolgd door de gemeenten Schoonebeek, Norg en Rolde. Deze laatste gemeente zit niet alleen met een tekort op den dienst 1933 van f 32.000, maar staat tevens voor de moeilijk heid, dat ook de loopende dienst een nadee- lig saldo zal aangeven van ongeveer f 15.000. Norg is nog het beste af hier bedraagt het tekort voor 1933 slechts f 11.500. doch de andere gemeenten hebben met veel grootere nadeelige saldi te worstelen. Een andere gemeente dde haar begrooting vermoedelijk niet sluitend zal krijgen is Ro den. Wellicht zal ook zij binnenkort om een rijksbijdrage moeten aankloppen. Gelijk te voorzien was, is bij vele dezer ge meenten de opbrengst van de belastingen gebleven ver beneden het peil waarop go- rekend was, terwijl de uitgaven steeds groo ter wtrdien, door de toenemende werkloos heid. I ROFFELRIJMEN. Ik ben geen beest... Om enkele luttele duizenden guldens due om een bagatel, heeft de over heid reeds honderden van onze s hondenbelast van 's menechen natuurltjken vriend en beschermer voor velen onmoge-» lijk maakt. Uit een Ingezonden Btuk« Ik ben geen beest, en daarom wensch Ui Dat het de beesten wèl mag gaan Temeer, nu ik de spreuk mocht lezeni Bedenk: de dieren zien ons aan. Ik dacht, omdat het dierendag was Diep over onze dieren na, Totdat ik voor een Ingezondent In een der avondbladen sta Om vuil gewin, om een paar centen Bezoedelt zich de overheid, Zoo lees ik, met het bloed der dieren 't Is met de menschlijkheid in strijd Toen zag ik even in gedachten Het stoepje in de sjieke straat Waar elke avond tegen tienen De dame met het touwtje gaat; Waar leuke fijne fluitjes fluiten-v En 't kleine hondje, lief en zoet, Moet doen wat het moet doen, voordat hst Z'n slaapje in z?n mandje doet Waar groote heeren groote honden Een avondwandling laten doen Waar groote honden groote sprongen En groote andre dingen doen Toen dacht ik maar dat zal wel fout zijn)] Als die belasting wordt geschrapt Bestaat er kans dat ieder 's morgens In versche hondensporen stapt (Nadruk verboden.) LEO LENS Jhr. Mr. Dr. H. v. ASCH v. WIJCK fl Te De Bilt (Utr.) Is Woensdag 5 October des namiddags half twaalf, in zijn woning aan den Soestdijkscheweg 92, overleden de heer Jhr. Mr. Dr. H. van Asch van Wijck, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister van H.M. de Koningin in Noor» wegen. De overledene, die den leeftijd van 51 jaar bereikt heeft, was Officier in de Orde van Oranje Nassau, alsmede in de Orde van St, Olof te Noorwegen. De teraardebestelling zal plaats vinden Maandag 10 October as., des namiddags half één, op de eerste algemeene begraai- plaats te Utrecht Hongarije's nieuwe Regeering Een kinder-hotel te Berlijn De 9 leden der Regeering van Hongarije, die Dinsdag den eed aflegden. Zittend: Béla Karesztes- Fischer, min. v. binnenl. zaken; Minister-Pres. Gömbös, Andreas Puky, min. van buitenl. zaken. Staande: Staatssecr. Barczy, Dr. Tihamér Fabinyi, min. van handel, Béla Imrédy, min. "an financiën, Balint Homan, min. van godsd., Nic. Lazar, min. van justitie en Nic. Kallay min. van landbouw. Iets nieuws op de ,J)ela" is het vliegtuig in een vitrine, dat nauwkeurig reageert op alle bewegingen, die in een compleet gemonteerde n cockpit worden uitgevoerd. Lec groote nieuwe gebouw van V. en D. aan de Gierstraat te Haarlem kwam gisteren onder den kap. Men werkt thans op een hoogte van 80 M. Te Herblay (Fr.) werd een snelheidswed strijd gehouden tusschen de raceboot ,,Sadi 8" en een machine der Compagnie Aerienne Frangaise. Een eigenaardig ongeval gebeurde te Dresden, waar een wagen der zweef- baan dwars door de kap van 'n juist •passeerende vrachtauto heen suisde. Drukte bij de suikerfabriek „Dinteloord" te Stam persgat, ivaar dagelijks 8.800.000 K.G. bieten ver- L>e vereeniging „Jugendheim" te Berlijn heeft een kinder hotel ingericht, ivaar de kleintjes niet alleen kunnen log eer en, werkt worden. doch ook slechts enkele uren kunnen p >en. Twee interieur-opnamen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 5