VRIJDAG 7 OCTOBER 1932 BUITENLAND DE LONDENSCHE CONFERENTIE SLECHTS UITGESTELD Engeland geeft de hoop nog niet op DE VOORWAARDEN DER GENOODIGDEN In officieele Engelsche kringen heeft men de hoop nog niet opgegeven, dat de vijl mogendhedenconferentie toch zal doorgaan, een optimistische verwachting, welke overi gens slechts door weinigen wordt gedeeld. Duiiscliland en Frankrijk hebben tot dus ver nog niet geantwoord op de Engelsche uitnoodiging, noch zelfs hun houding offi- rieei bekend gemaakt. Alleen Italië heeft de i Aan de Ver. Staten is geen formeele uit- nood; ging gezonden; wel is den Amerikaan- schen gezant te kennen gegeven, dat Ame rika mee behoort te doen. Ook van deze ziide is echter nog geen antwoord ontvangen. Ook de Engelsche bladen zijn het er niet over eens, of de Londensche conferentie al dan niet zal doorgaan. Terwijl de „Daily Telegraph" van meenmg is. dat de Britschê poging om een vier- of vijf moi-'endbedenconferentic bijeen te roe ren volkomen is mislukt, schrijft de „Times dat dit nog niet zeker is, hoewel ook dit blad epn conferentie onwaarschijnlijk acht. Pe „Times" wijst er op, dat het Fransche kabinet nog geen beslissing heeft genomen en eerst nader wenscht te worden ingelicht, terwijl ook Berlijn nog niet heeft geant woord. Mac Donald heeft voorgesteld de conferen tie 11 October a.s. te doen beginnen, indien de conferentie echter tot sland komt, zal dit wel eenige dagen later zijn. Amerika zou zich vermoedelijk door een zaakwaarnemer laten vertegenwoordigen niet aan de besprekingen deelnemen. Ook in officieele kringen te Berlijn acht men het lot der Londensche conferentie nog niet heslist, seint Wolff. De Puitsche regeering verwacht ter zake inlichtingen uit Londen. Blijven deze uit, dan zal liet rijkskabinet morgen zijn aan gekondigde zitting houden, om ten aanzien van do voorgenomen bijeenkomst te Londen stelling te nemen. Het Puitsche standpunt in zich is vol komen duidelijk, meldt Wolff: Duitschland is nop steeds, dat spreekt van zelf, bereid aan de invitatie gevolg te geven, mits de bekende voorwaarden worden vervuld. De Fransche regeering heeft haar houding nog steeds niet vastgesteld, meldt Reuter; echter slaat wel vast, dat de ministerraad de deslK'treffende verklaringen van Her- riot heeft goedgekeurd. Zooals reeds gemeld heeft Herriot gisteren na afloop van den Quay d'Orsay nogmaals de voor- en nadee- len van het Britschê voorstel besproken. Heden zal Herriot een onderhoud hebben met den Amerikaanschen afgevaardigde ter ontwapeningsconferentie, Norman Davis. De officieuse Petit Parisian schrijft, dat het aannemen door Frankrijk van 't voor stel afhangt van Duitschland op de eerste plaats en ook van het programma van de conferentie. Gelijkgerechtigdheid is een uitdrukking, waaronder men zeer veel kan verstaan en men moet dus vóór men aan de groene tafel plaats neemt, nauwkeurig weten, waar over men zal spreken. Het orgaan van Herriot „de Ere Nouvelle" schrijft, dat Frankrijk geen principieel be zwaar heeft tegen de conferentie, doch de problemen moeten zuiver worden gesteld; aangezien men over gelijkgerechtigdheid zal spreken, moeten allen hievaan deelnemen, die erbij betrokken zijn, dus ook Polen, België, TsjechoSlowakië en Zuid-Slavië. De „Volonté" is echter van een andere meening: dit is het eenige blad, dat niets wil weten van een deelnemen van Polen, België en de kleine entente aan de Londen sche conferentie. Herriot heeft gistermidag meegedoeld.dat de Londensche conferentie, waarvan de datum reeds was vastgesteld, uitgesteld is, daar nog onderhandelingen tusschen Parijs en Londen moeten gevoerd worden. Ten glottp wordt uit Washington gemeld, dat de Engelsche poging daar met bijzon dere belangstelling wordt gevolgd. Men hoopt, dat ze succes zal hebben, daar men een deelnomen van Duitschland aan de ont wapeningsbesprekingen nog steeds van essentieele importantie acht voor het be reiken van een algemeene beperking der be wapening. Als is Amerika niet uitgenoodigd aan de Londensche besprekingen deel te nemen mogelijk zal het toch een vertegenwoordiger zenden. ERNSTIGE MOEILIJKHEDEN IN HET BELGISCHE KABINET Kabinetsreconstructie? In liet Belgische kabinet zijn bij de be raadslagingen over cte te nemen bezuini gingsmaatregelen ernstige moeilijkheden gerezen. Zoowel de Vlaamsch-Katholieken als de Liberalen vreezen, dat hun aanzien bij de kiezers zal verminderen, indien zij aan deze ingrijpende maatregelen hun mede werking zullen verleenen. De premier heeft in verband hiermede een bespreking gehad met de partijleiders. Met schijnt, dat Renkin tot de overtuiging is gekomen, dat hij zijn kabinet zal moeten reconslrueeren of het collectieve ontslag van het kabinet zal moeten verzoeken. De uit slag der Zondag te houden gemeenteraads verkiezingen zal van grootcn invloed zijn op de te nemen besluiten. In gewone om standigheden zouden begin volgend jaur nieuwe verkiezingen worden gehouden voor Kamer en Senaat, doch thans wordt het niet uitgesloten geacht, dat reeds eerder parlementsverkiezingen zullen worden uit- geschreven. REORGANISATIE VAN AUSTHALIE'S VLOOT Door de Australische verdedigingsminister is een wijziging in de vlootpolitiek aange kondigd. Deze zal tot stand komen, zoodra het ovcrieg tusschen den vertegenwoordiger van de Australische regeering te Londen met de Engelsche regeering geëindigd is. De nieuwe organisatie van de Australi sche vloot is noodig geworden in verband met de resultaten der rijksconferentie te Ottawa. Zoowel voor Engeland als voor de dominions is de tijd voor een nieuwe orga nisatie van de vloot gekorpen, aangezien de verdedigingsmiddelen voor de tegenwoor dige omstandigheden onvoldoende zijn. EEN BRUG OVER DE SEVERN Naar uit Londen wordt gemeld, zijn de plannen voor eon brug over de Severn thans gereed. De brug zal komen ter hoogte van Newnham, waar de rivier ongeveer3(10 meter breed is. De kosten worden'geraamd op 250.000 pond sterling en zullen door par ticulieren gefinancierd worden, behoudens goedkeuring van de betrokken autoriteiten. De brug zal ongeveer 380 meter lang wor den en rusten op 32 pijlers. VOLKENBOND EN WERELDECONOMIE Bonnet acht Colijn te pessimistisch De tweede Volkembondscommissie beëin digde Donderdag de algemeene debatten over de economische en financieele wereldcrisis. Het interessantste van de discussie was dezen dag de gedachtenwisseling tusschen den Franschen gedelegeerde George Bonnet en dr. Colijn. Bonnet meende, dat Colijn gisteren veel te pessimistisch geweest was. Hij wees erop, dat alle sprekers eenstemmig hadden aangedrongen op een vermindering der handelsbelemmering en herstel van het vrije deviezenverkeer. Bonnet meende, dat men wel hopen mag, dat te Londen besluiten in dezen geest zul len genomen worden, want de volkeren hebben thans zooveel geleden, dat zij einde lijk inzien, den verkeerden weg te zijn ge volgd. De Oost-Europeesche landbouwstaten kunnen echter, hoe gaarne zij dit ook wen- srhen. niet overgaan tot tariefverlagingen, als zij geen hoogere prijzen voor hun gra nen krijgen. De andere landen en ook zij die steeds op herstel der handelsvrijheid aandringen, moeten dus iets doen om deze landbouwstaten te helpen. Ihdien zij naar Londen komen, om de groote beginselen van de handelsvrijheid te verdetligc-n. doch daarbij de handen op hun zak houden, zal te Londen niets kunnen be reikt worden. Onder den een of anderen vorm zal dus een gemeenschappelijk fonds moeten worden opgericht. Bonnet betwistte ook de juistheid van de opmerking van Colijn, dat de zitting van de Europeesche commissie op een begrafenis geleken had. Integendeel de Europeesche commissie had het werk van Stresa goed gekeurd. Colijn gaf zich volstrekt niet gewonnen. Hij drong nogmaals aan op een algemeene afschaffing van het stelsel van prohibitieve invoerrechten als het minimum, dat van Londen verwacht moet worden. Het optimisme van Bonnet over de Euro peesche commissie weerlegde Colijn met de herinnering aan het feit, dat 15 van de 21 sprekers in de Europeesche commissie de resolutie tot goedkeuring van het werk van Stresa slechts met uitdrukkelijke voorbehou den hadden aanvaard. De vierde commissie van de Volkenbonds vergadering besprak Donderdag den gan- schen dag de vraag of de posten van de drie onder-seeretarissen-gcrteraal van dx vol kenbond zullen blijven, nu met Sir Eric Drummond ook de drie tegenwoordige onder secretarissen-generaal, een Duitscher, een Italiaan en een Japanner, zullen heengaan. Het oogenblik voor een reorganisatie zal dus gekomen zijn. De groote mogendheden verzetten zich echter allen tegen een opheffing van deze posten, die tot dusver steeds in handen der groote mogendheden zijn geweest Verschillende gedelegeerden van kleinere staten wilden echter juist daarom deze pos ten opheffen. Ook hier zullen de discussies in een onder-commissie worden voortgezet. De vijfde commissie begon met een groot debat over de opium-bestrijding, dat morgen wordt voortgezet en waarop dan zal worden teruggekomen. TWEEDRACHT IN HITLERS LEGER Groot stemmenverlies verwacht De Berlijnische academische vliegergroep der nalionaal-socialistische partij is in haar geheel uit de partij getreden en verklaard, dat zij voortaan haar taak zonder eenige verplichtingen van partij-politiek wil ver vullen. Ook uit Holstein, Pommeren en de Grens- mark zijn berichten ontvangen, waaruit blijkt, dat tweedracht in de nationaal-socia- lisische partij begint te heerschen. In nationaal-socialistische kringen te Ber lijn ziet men dientengevolge die toekomst zeer donker in en men houdt er reeds rf/ré- ning mede, dat bij de a.s. verkiezingen het aantal nat.-soclalistische stemmen sterk zal achteruit gaan. Zal het Centrum ook aftakelen? In politieke kringen te Berlijn heeft de rede, welke de Pruisische centrumsafge- vnardigde graaf von Gahlen dezer dagen in een vergadering van den Windthorstbond te Munster in Westfalen heeft gehouden, veel opzien gewekt, omdat genoemde graaf zich ondubbelzinnig voor het kabinet-von Papen heeft verklaard. In regeeringskringen is men natuurlijk met deze houding van den graaf zeer inge nomen, doch in de kringen van het cen trum is men erg ontstemd, daar men vreest dat de opposifierede ongunstige gevolgen voor het centrum bij de a.s. verkiezingen kan hebben. NAZI'S VERSTOREN DUITSCH- NATIONALE VERGADERINGEN Woensdagavond had de Duitsoh-nationale partij in verschillende deelen van Berlijn acht verkiezingsvergaderingen belegd, waar op het overal tot heftige incidenten met de nationaal-socialistische vergaderingbezoe kers kwam. De interrupties en verstoringen van de orde door de nationaal-socialisten waren van dien aard, dat in alle gevallen de politie moest ingrijpen om de rustver stoorders uit de zaal te verwijderen. De po litie was in sommige gevallen genoodzaakt van haar gummistokken gebruik te maken Een aantal personen is in verband hier mede gearresteerd. Ook in Essen is het op een Duitsch-na- tionale verkiezingsvergadering tot ernstige incidenten gekomen. De spreker van den avond, de Duitsch- nationale vice-president van den rijksdag kon minutenlang niet aan het woord ko men, terwijl de muziekkapel begon te spe len, om het lawaai te overstemmen. De politie moest ingrijpen en eenige orde verstoorders uit de zaal zetten, onder wie Zilkens, de leider der nationaal-socialisten te Essen. De in de zaal overgebleven nationaal-so cialisten hieven hierop eenige strijdliederen aan en verlieten ten slotte onder 't schreeu wen van nat.-socialistische leuzeri de zaal. Te Neukoeln hebben de Duitsch-nationalen gisteravond een verkiezingsbijeenkomst legd. Tijdens de toespraak van een der pro pagandisten is het tot een handgemeen ge komen tusschen Duitsch-nationalen en na tionaal-socialisten. Een aantal vergadering- bezoekers werd door de politie verwijderd. De vergadering is na 20 minuten onderbre king voortgezet. Nader wordt gemeld: Tijdens de vecht partij, die in den loop van de verkiezings bijeenkomst der Duitsch-nationalen van gisteravond ontstaan is, zijn 4 Duitsch-natio- nalen eels ernstig gewond, terwijl 10 na tionaal-socialisten verwondingen toekwamen. BERLIJN, 7 October. In de hedenmorgen te houden kabinetszitting zullen tal van be langrijke binnen- en buitenlandsche onder werpen aan de orde komen. Nu de Engel sche regeering heeft medegedeeld dat van het houden der Londensche conferentie niet is afgezien, doch dat de conferentie slechts is uitgesteld, zal het Rijkskabinet het al of niet deelnemen van Duitschland en zoo ja onder welke voorwaarden bespreken. Ook het ontwapeningsprobleem zal nogmaals uit voerig aan de orde komen. Ten aanzien van de binnenlandsche poli tiek zal vandaag worden besloten de reorga nisatie van de verhouding der gesubsidieerde bedrijven tot het Rijk, en wel voornamelijk de korting der hoogste salarissen in deze bedrijven. Waarschijnlijk zal de Rijksregeering in haar vergadering van vandaag een Rijkscom missaris voor de gesubsidieerde bedrijven be noemen. DE UITGESTELDE CONFERENTIE. LONDEN. 7 October. Omtrent het program van de door Engeland voorgestelde viermo- gendheden-conferentie weet de diplomatieke medewerker van de „Daily Tel." mede te deelen dat men in de eeiste plaats de kwes tie der Duitsche gelijkgerechtigdheid had willen regelen. Daarna had men een formu le willen ontwerpen over de verhouding der toekomstige militaire sterkte van Duitschland tot de algemeene ontwape- ningsconventie. Deze formule zou door de ontwapeninigs-conferentie goedgekeurd moe ten worden. Volgens den diplomatieken medewerker van de News Chronicle hoopt men in En gelsche regeeringskringen. dat het verloop van de nog te houden gedachtenwisseling de conferentie aJsnog mogelijk zal maken. BURGEMEESTERS NEMEN ONTSLAG. PARIJS. 7 October. De abnormale daling van de graanprijzen in Frankrijk heeft er toe geleid, dat in het departement Eure et Loire 97 burgemeesters zijn afgetreden die door diezc daad willen protesteeren tegen de Landbouwpolitiek der regeering. Gisteren zijn in tal van streken reeds protestverga deringen gehouden, die resoluties aanna men waarin een beroep op de regeering werd gedaan om hulp te brengen in den hopeloozen toestand van de landbouw, ^ooi- mede te werken aan een practische vorm van prij&srsting. Gemengd Nieuws, AUTO-ONGELUKKEN 's Avonds half negen is op den Rijksweg Gieten—Bareveld, ter hoogte van De Hilte, door tot nu toe onbekende oorzaak een groote zeswielige vradhtauto van de firma De Vries uit Pek^la, welke een dienst onder houdt op Amsterdam, in botsing gekomen met een stilstaande salonwagen van de ker misreizigers Tenbeek. Van den salonwagen werd een der zijwanden geheel afgescheurd, terwijl het inwendige gedeelte ervan geheet werd vernield. Ook de truck werd bescha digd. In den wagen bevonden zich een zes tal personen: twee mannen, twee vrouwen, een jongen van zeven jaar en een kind van enkele maanden oud. Wonder boven wonder zijn allen er goed afgekomen. Slechts de twee vrouwen bekwamen enkele niets-be- teekende wonden, welke door Dr. Huizinga uit Wildervank werden verbonden. Door het ongeval werd het verkeer ter plaatse ver traagd. Het móest door de marechaussee van Bareveld gedurende geruimen tijd worden omgeleid. Op den Rijksweg te Castricum (N.H.) trad W. H., wonende aan den Beverwijker straatweg. plotseling zonder uit te kijken van achter een autobus te voorschijn, waar door een juist passeerende auto hem aan reed. Zwaar gewond werd hij opgenomen en door den inmiddels gewaarschuwden genees heer dr. L. verbonden. O.a. had hij wonden aan het hoofd en beenen bekomen. Levens gevaar bleek echter niet aanwezig te zijn. Den chauffeur van de auto treft geen schuld. Te Uden (N.Br.) verloor de chauffeur in een vrachtauto uit Zwolle de macht over zijn stuur, waardoor de auto tegen een boom botste. De chauffeur bekwam eenige lichte verwondingen en kon. na verbonden te zijn, naar zijn woonplaats worden vervoerd. De auto werd geheel vernield. Te Apeldoorn reed een luxe auto, be stuurd door Stork uit Hengelo, op den Amersfoortschen weg met gTOote vaart tegen een stilstaande vrachtauto, eigendom van den expediteur Logtenberg. Beide auto's werden ernstig beschadigd. Mevrouw Stork, die naast haar echtgenoot in de auto zal, bekwam een lichte verwonding. Anders werd niemand gewond. Te Uden (N.-Br.) lieten twee monteurs een autobus van de Tramweg-Mij. 's-Herto- genboschOss, welke door hen was gerepa reerd, proefrijden. Op den Vechelschendijk raakte de bus tusschen de tramrails, waar door deze kantelde en omgekeerd in een sloot terecht kwam. Beide monteurs zijn licht verwond. De autobus werd zwaar ge havend. VERDRONKEN Te Veldhoven is de 82-jarige E. J., ver pleegde van het liefdegesticht, door de duis ternis misleid te water geraakt ein verdron- KINDERVERLAMMING Te Luinjeberd (Fr.) heeft zich een geval van kinderverlamming voorgedaan. De pa tiënt is naar het ziekenhuis te Leeuwarden vervoerd. EEN ONVOORZICHTIGE VROUW. Te Nieuwer-Amstel (N.-H.) stapte, on danks de waarschuwing van den chauffeur, een bejaarde dame uit een nog rijdende autobus. Zij kwam hierbij te vallen en bleef bewusteloos liggen. Met een ernstige her senschudding werd zij raar een ziekenhui» te Amsterdam overgebracht. „De NIEUWE WIJKZUSTER" Dezer dagen bezocht mevrouw De Jonge, de echtgenoote van den gouverneur-generaal an Ned.-Indië. in gezelschap van zuster Van Gheel Gildemeester, het hofje achter de Haantjeskerk, Pintoe Besi te Batavia. Een 92-jarige bewoonster begreep van het bezoek niet veel, verwelkomde mevr. De Jonge ech ter heel vriendelijk. „U is zeker de nieuwe 'wijkzuster!" meende het oudje, heel opgewekt voor haar doenaldus volgens het Handelsblad. KORTE VREUGD Te Zutpftien wist een gevangene op trans port te ontsnappen. De politie holde den man achterna en wist hem in een kroeg te grijpen. DE ROTTERDAMSCHE STRAATJONGEN Een paar weken geleden ontmoetten wij, aldus de Parijsohe correspondent van het Hblin gezelschap een bekend Fransch tooneelschrijver en criticus, die op het punt stond een reisje per auto naar ons land te ondernemen. Met een paar andere Neder- landsche vrienden gaven wij hem goeden raad, maakten een reisplan voor hem op en voorspelden hem een prettige en interes sante reis. Die voorspelling zou echter niet uitkomen. Het blijkt dat de Fransche bezoeker zóó afgeschrikt is door de ontvangst, hem door de Rotterdamsche straatjeugd bereid, dat hij ons land zoo gauw mogelijk den rug heeft toegekeerd. Naar het schijnt, zijn er op de wegen in de onmiddellijke nabijheid van Rotterdam ware benden kwajongens, die loeren op auto's met buitenlandsche letters. Zien ze er een, dan werpen ze zich erop. om den vreemdeling den weg te wijzen. Sommigen klimmen op de treeplanken on spatborden, anderen begeleiden het voertuig op de fiets. Voor zoover de Franschman het begreep was de bedoeling hem naar een bepaa'.d hotel te leiden en hem daarna de beziens waardigheden van de stad te laten zien. Toen de toerist in een hotel aangekomen was wachtte de hinderlijke lijfwacht voor den ingang net zoo lang tot hij er weer uit kwam en het bleek volstrekt onmogelijk zich van hem te ontdoen. „Ils étaient comme des guêpes", vertelde hij. En de opdringerige bende bleek zulk een ondragelijke last, dat de Franschman met zijn auto terstond rechtsomkeert gemaakt heeft en Nederland heeft verlaten zonder er meer iets van te willen weten. Ik weet, dat onze straatjongens een vrij wel onuitroeibaar kwaad vormen, maar kan tegen zooiets de politie nu toch niet wat doen, in combinatie met den kinderrechter misschien? Wanneer dergelijk gespuis vreemde toeristen op deze wijze in wan hoop het land uitdrijft is de zaak ernstig genoeg om de overheid tot ingrijpen aan te sporen. In „La 628E8", het amusante boek van Octave Mirbeau, waarin zijn reis be schreven wordt met een auto in Nederland, toen de auto nog haast ongekende nieuwig heid was, vertelt de schrijver, dat zijn in een „peau de bique" gehulde chauffeur door de Rotterdamsche straatjongens met steu nen en vuil gegooid werd toen hij voor een café op hem stond te wachten. „Waarom doen ze dat nu, die man geeft er toch in het geheel geen aanleiding toe?" vroegen ze den eigenaar van het koffiehuis. En die ant woord©: „Nu ja, maar wie trekt er nu ook zoo'n beestenvel aan!" In zijn hart gaf hij dus eigenlijk de jongens gelijk om hun iet wat krachtdadig reageeren op zóó een on gewoon schouwspelLaat ons hopen, dat tegenwoordig de Rotterdamsche gezeten burgerij ten aanzien van de kwajongens plaag er wat gezondere opvattingen op na houdt. Dat ze hen in hun toeristische he- langen benadeelt, zooals dit geval aantoont, kan dan misschien aanleiding worden tot een zoo noodig hardhandig optreden tegen een kwaad, dat aan onzen g<?eden naam als beschaafde natie in het buitenland ernstig schade doet. Men meldt ons uit Leeuwarden: Hedenmorgen om 5 uur ontdekten voor bijgangers dat brand woedde in het sigaren- fabriekje, toebehoorenae aan den heer O. Ebbens aan de Tuinen. Terstond waarschuwden zij de brand weer die met veel materiaal uitrukte. Wel dra tastte zij het vuur, dat in de twee ver diepingen hooge fabriek woedde, met zes slangen op de waterleiding aan. Een oogenblik liepen de belendende per- ceelen gevaar. De belendende schoenma kerswerkplaats van den heer H. Steeman, waarop het vuur oversloeg, brandde ge heel af. Verdere uitbreiding wist de brandweer te voorkomen. Bij den heer Steeman gingen verschillen de machines benevens een groote partij leer erloren. Ook een 70-tal kanaries verbrand den. Te omstreeks 8 uur was men den brand meester. Van de fabriek en de schoenmakerswerk plaats is slechts een gedeelte der muren blijven staan. De oorzafik van den brand kon niet wor den vastgesteld. De schade wordt door ver zekering gedekt. EEN WOONSCHUIT IN VLA.HMEN In een in de haven te Breda liggende woonschuit is brand ontstaan. De eigenaar, de schilder Dio Rover Jr. uit Dordrecht was 's avonds bij het licht van een petroleum lamp bezig de wandbetimmering in de sohuit aan te brengen. Door een ongeluk viel de lamp om en kwam terecht op een partij kranten. De brand greep snel om zich heen. In korten tijd was het schip een vuur zee, waaruit weinig viel te redden. De brand weer kon niet voorkomen, dat het schip totaal uitbrandde. Slechts de stalen romp bleef over. Het schip was slechts laag ver zekerd. NATIONALISTEN EN ROOD-FRONTERS Te Zwolle werd een openbare vergadering gehouden van het verhond van nationalis ten. Bekende O. S. P.ers en Communisten rerden niet toegelaten. Het gelukte echter een 15 k 20-tal de controle te ontsnappen. Dadelijk bij den aanvang verzocht de voor- 'tter, Dr. v. d. Mijle, aan de roode elemen ten de vergadering te verlaten. De heeren bleven echter kalm zitten. Nadat de voorzit ter zijn rede, die verschillende malen door interrupties was onderbroken, beëindigd had, gaf een der revolutionairen plotseling het sein en riep: „Rood front, kameraden". Allen hieven nu staande de Internationale aan, waardoor eenige verwarring ontstond. De voorzitter en eenige bestuursleden drongen onder de uitroep: „En nu er uit! op de re volutionairen in, en dreven ze naar den uit gang. Onder hevig protest verlieten de orde verstoorders de bijeenkomst. Het was den ganschen avond voor de ver gaderplaats rumoerig. De politie hield ech ter een oogje in 'tzeil, zoodat de drukte zich tot wat kwajongensachtig gedoe van een klein aantal raddraaiers bepaalde. De ver gadering had verder een rustig verloop. EEN DEFECTE SPOORBRUG. Men meldt ons uit Velsen: Tengevolge van een defect aan de Velser- brug kan het treinverkeer via deze brug niet meer plaats hebben. De reizigers uit Noord-Holland ten Noorden van Beverwijk moeten naar Haarlem reizen via Amster dam, terwijl zij, die via Haarlem naar Noord-Holland willen, eveneens hun route over Amsterdam moeten omen. Een as uit het electrisch drijfwerk voor de draai-inrichting van de brug was georokeu 's Avonds is het defect weer hersteld. DE VERSCHE EIEREN Klant: Deze eieren zijn niet versch. Winkelier: Dat kan niet, mevrouw, we hebben ze vanmorgen pas van de boeren ontvangen. Klant: Nou, dan zeker van de boeren in Zuid-Afrika. SCHREIDE VAN PIJN DOOR RHEUMATIEK „Zes weken lang", sthrijft een vrouw ons, „heb ik aan rheumatiek geleden, hoofdzake lijk in mijn voeten en polsen. Om de waar heid te zeggen, ik heb gehuild van pijn. Omdat ik een zwakke maag heb, kon ik geen enkel soort medicament nemen, want dan raakte mijn maag van streek. Toen zei een dame mij, dat ik eens Kruschen Sal moest probeeren. Ik ben nu erg dankbaar dat ik dit gedaan heb, want ik voel me geheel hersteld. Ik heb nooit iets andera genomen, dus moet het wel Kruschen zijn, waardoor ik zoo ten goede veranderd ben." (Mevr.) C. De zes minerale zouten, die Kruschen ba- vat, hebben alle een directen invloed op do geheele stofwisseling. Zij zorgen, dat de naaldscherpe urinezuur-kristallen, welke de ondraaglijke rhcumatische pijnen veroor zaken, worden opgelost en daarna op na tuurlijke wijze uit het lichaam verdreven Vervolgens zal de dagelijksche dosis Kruschen de afvoer-organen blijven aansporen tot ge zonde. geregelde werking en zoodoende hard lijvigheid voorkomen. En daarom zal het voortaan onmogelijk zijn dat er ooit weer een opeenhooping in het lichaam ontstaat van gevaarlijk urinezuur of andere lichaams vergiften, die de gezondheid bcnadeelen. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten Fl. 0.90 en Fl. 1.60 per flacon. (Adv.) VERDUISTERING De Amsterdamsche diamantmakelaar, die onlangs werd gearresteerd, verdacht van verduistering van diamanten en gelden, is uit de voorjoopige hechtenis ontslagen. De zaak zal voor de Amsterdamsche rechtbank worden behandeld. Te Winschoten is de 60-jarige S. uit Meeden voor de justitie geleid onder verden king, als beheerder van de gelden van de woningbouwvereeniging aldaar f 1400 k f 1500 te hebben verduisterd. S. is na verhoor in voorloopige hechtenis gesteld. DOODELIJKE VAL. Te Nijmegen is op de kennis de 11-jarige B. H. van een 6 M. hooge tent, waarin een motorrijder vertooningen gaf tegen den z.g.n. steilen wand, naar henaden gevallen De jongen kwam op de steenen terecht en kreeg een hevige hersenschudding. Hij is in hel Canisius-ziekenhuis oogenomen en aan de gevolgen overleden. Te zwaar om weg te sleepen Voor eenige weken werden te Banjoewan- gi in Oost-Indië hevige aardbevingen waar genomen, welke met zeebevingen gepaard gingen. Aan die zeebevingen wordt 't toegeschre ven, dat op het strand van Banjoewangi, 3 K.M. ten Zuiden van de haven, drie potvis- schen van kolossale afmetingen zijn aange spoeld, aldus de Ind. Crt. Zooals bekend, be- hooren potvisschen tot de zoogenaamde diepzee-visschen, die zich aan de oppervlak te van den Oceaan niet thuis gevoelen en dan al heel gauw het bewustzijn verliezen, hetgeen met de aangespoelde monsters waar schijnlijk het geval is geweest; zij schijnen bovendien een botsing gehad te hebben, ge zien de verwondingen, welke zij vertoonen. De kadavers bezorgen groote last; zij ver spreiden een ondragelijken stank en de op ruiming gaat met moeilijkheden gepaard. Aanvankelijk werd geprobeerd ze in stuk ken te hakken en te begraven, doch aldra moest die arbeid worden gestaakt, wegens den bedwelmenden stank, en zoo faalden ook de pogingen om de doode beesten in zee te trekken en te doen wegspoelen; trossen en kabeltouwen, getrokken door 500 koelies, knapten door. Men heeft 'tmet dynamiet geprobeerd, doch de springstof sorteerde geen effect; het vleesch was door verrotting zoo week gewor den, dat er slechts gaten in de beesten wer den geslagen. Er zou een poging worden gedaan om de cadavers te verbranden; er zou hout op worden gelegd en daarna de brand daarin worden gestoken, Toen de potvisschen waren spoedde de bevolking er zich heen de lichamen stukken vleesrth te snijden voor consumptie, doch onmiddellijk vaar digde de Regent een verbod uit. INBRAAK. Te Bussum zijn 's nachts in de bureaux van gemeentewerken dieven aan het werk geweest. Zij hebben op de afdeeling boek houding de brandkast geforceerd. Met veer tig gulden moesten zij zich tevreden stellen. De boeken en papieren op deze afdeeling en in de kamers van den directeur en vaxi het secretariaat waren overhoop gehaald. Rechtzaken. DE BERGENSCHE VERGIFTIGINGSZAAK Het Gerechtshof te Amsterdam wees arrest in de strafzaak tegen de 48-Jarlge huisvrouw \an don landbouwer J. B. te Bergen en den kaashandelaar H. E De vrouw had in het t(Jd- vak Aug.—Oct. 1931 getracht haar man door het ingeven van ParUsch groen van het leven te berooven. De kaashandelaar zou haar hier toe hebben aangezet en haar het Parösch groen hebben verkocht. Op 8 Maart veroordeelde de Alkmaarache rechtbank de vrouw wegens po ging tot moord tot zes jaar, den man wegens medeplichtigheid eveneens tot zes Jaar gevan- dlt arrest witze poging tot doodslag tot vUf Jaai straf en den koopman werd eveneens deeld tot 5 jaar gevangenisstraf weger plichtigheld aan poging tot doodslag. BRANDSTICHTING uit Eindhoven. ZIJ werden beschul brandstichting. Niet minder dan dertien boer derijen zouden door hen in brand zijn gestoken. De ambtenaar van het O. M. eisohte tegen leder behandeld tegen P. H. M .v. d. V.. I. en assistent aan een zuivelfabriek (gem. Oosterhout. N.-Br.). Aan ver- rd ten la»te gelegd, dat hij op 18 April 1931 te WanroiJ opzettelijk zijn oom. L. van den Vleugel, directeur van de Stoomzuivel- fabriek te Wanrolj, van het leven heeft beroofd, daartoe met een hard voorwerp op het hoofd te slaan en vervolgens diens kleeren brand te steken. Deze zaak werd op 17 Dec. 1931 uitgesteld ior deskundig onderzoek naar de geestvermo- ins van verdachte. Op 16 Juni van dit jaar - 'er uitgesteld wegens ziekte 9 getuigen n vier getu In zijn requisitoir eischte het OM. tegen t lachte wegens poging tot doodslag en zw nishandeling oen gevangenisstraf van 4 ja; OPLICHTING De rechtbank to Rotterdam had I. van H. vrilgesproken van oplichting, doch de officier •nn Justitie had hooger beroep aangeteekend n de advocaat-generaal bU het Hnagsche Ge- •htshof eischte bli verstek, vernietiging van -oordeeling Weerbericht. Het dunne pijltje geeft den vorlgen atand Hoogste stand te Riga 772.0. Laagste stand te Seydisfjord 732.6. Stand vanmorgen halftwaalf 762.0. WEERVERWACHTING (Medeged door 't Kon. Ned. Meteorologist Inst te De Rilt) Matige in het Westen tijdelijke toenemejat de Z.O. tot £.W. wind, toenemende bew< »n king met kans vooral in het Westen regen, iets zachter des nachts. TEMPERA PUUR Stand vanmorgen halftwaalf 12.0 C. Van 's avonds 5.53 u. tot 's morgens 5.44 f WATERSTANDEN RIVIEREN* Heden Vorig Walshnt 2"3 2.40 Basel 0.29 0.88 Huningen 0.' 0 0.00 Rheinweiier -1.54 -1.55 Kehl 2.35 2. 3 Maxau &8B 3.87 Wiedesheim 0.00 0.< 0 Mannheim 2.46 2.41 Lohr tiii 1.05) 1.05 Mainz 0.26 0.24 Bingen 1.41 1.40 Heden Voij Canp i i 1.49 ij Ems i 1.10 l] Coblenz Trier 1.55 1, Kenlen Ruhrort Wesel -0.57 OJ Emmerik 0.71 0.bp J ui i Mort' f Maastricht Venlo 10.89 II HOOGWATER NED. ZEEHAVEN* 8 Ocfober (Oude Amsterdamsche tijd) J 5.(2 18.00 Hellevoetsl. 9.30 22|»1 Willemstad 1' .96 23 er Delfzijl Terschelling 2.15 15.09 Harlingen 3.00 15.52 Helder le 11.< 0 Idem 2e 23.59 IJmuiden 9,5 )29,36 H.V.Holland 8.54 21.42 wcheveningen 9.04 21.52 Rotterdam lu.ö 88.51 Brouwersh. 8.42 21, Zierikzee 8.58 21, Wemeldinge 9.28 22. Vliasingen 7.5Q 21 t Terneazen 8.21 21, Hansweert 8.60 21 Pn 'ei Kunst en Letteren.^ PRIX DE ROME VOOR MONUMENTAL^ EN VERSIERENDE BEELDHOUWKUNST" EN SCHILDERKUNST. Volgens de bepalingen van het nieuJL^j reglement op de Rjjksakademie van Beeldenj Kunsten te Amsterdam zjjn dit jaar voor I eerste maal de wedstrijden gehouden in monumentale en versierende beeldhouwkuJ en de monumentale en versierende schildj kunst. In een gister in de aula van de Ryksakadl mie gehouden bijeenkomst, heeft Prof. R. j Roland Holst meegedeeld, dat als resultaat den arbeid der beide jury's, voor den wedstrief in moumentale en versierende beeldhouwkui de gouden medaille is toegekend aan P. Klaassen, terwijl de heer G. J. van der VeJ de zilveren medaille verkreeg. Voor de strijd in monumentale en versierende schilde!"" kunst, is de gouden medaille toegekend den heer D. K. Broos en de zilveren aan heer J. Bouhuys. Het aldus met de Prix c Rome onderscheiden viertal is leerling van 4 Rjjksakademie. LICHAMELIJKE OEFENING C KORFBAL Zuid-Holland (Zuid) Klasse 11a: Rotterdam: Blauw Wit I—Oranje Wit II T0P I—Hollandla II III; Rotterdam: Quick II—TOP II Dordrecht: Oranje Wit III—Blauw Wit II District Gelderland: Heelsum: ESSSS (Kampioenswedstrijd), Gespeelde wedstrijd: Aalsmeer: Oranje Zwart IOranje Nassau I 4- VOETBAL DE C.N.V.B.-COMPETITIE UTRECHT -sfoort: CJVV I—Z Utrecht: EDO II—DW II Kampen: Go Ahead IIVolharding II Elburg: Quick II—DOS II ZwoUe: CSV II—Stormvogels I Be Quick III—Elb. Boys I TWENTE-WEST Klasse 1: Vriezenveen: WE I—Sparta I Nijver dal: Volharding I—HVV I DES I—Ent. Boys I Klasse II: Nijverdal: Sportlust IVolharding II Rijssen: Sparta II—Excelsior II Klasse III: Holten: Vios I—Ent. Boys II IORD-HOIXAND terdam: DVV II—Zwaluwen I >1 ATLi IDindua I TWENTE-OOST Enschedé: Achilles II—Achilles I Sportlust IBorne J

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 2