lliruuir £vütsdjf dourant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken EERSTE BLAD. De Duitsche contingenteering KOETSWi ABONNEMENT: per kwartaal In Leiden en In plaat- ien waar 'n agentschap gevestigd is ƒ2.35 'ranco per post 2.35 portokosten sek ƒ0.18 Voor het Buitenland bij wekelijk- iche zending O4 50 lij dagenjksche zending ,5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7V2 cent feondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breesf^iat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 N°. 3780 DONDERDAG 6 OCTOBER 1932 lOVüBTCN.\£N Van 1 tot regels1.1 ^Vt Elke regel meerM 0.22Yt Ingez. Mededeelingen van 1—5 regels 2-30 Elke regel meer 0.45 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.10 12e Jaargang 1 nummer bestaat uit TWEF blaae en het DERDE MIJNENNUMMER —MlET HAAR TAAK Wie het gezag wil dienen, moet het eeren In den kring der Nationale Unie, zoo vel onder ouderen als onder jongeren, porden vaak sympathieke klanken ge- toord, welke het hart van ieder oprecht raderlander goed doen. Trouwens, in 't jlgemeen kan men opmerken, dat voor- Stap, 1 onder de jongeren de nationale ge- oelens krachtiger optreden, sinds van n Bj ndere zijde het nationale leven geklei- leerd en indien mogelijk, verstoord "rordt. Zoolang men zich hierbij van elke verdrijving vrij houdt en dus niet tot lationalisme overslaat, begroeten we it streven, deze opleving van het na- ionale bewustzijn met blijdschap. Evenwel, in deze kritieke tijden is xoote voorzichtigheid geboden. Het ££l£jiationaal-gezinde deel van ons volk mag liet vervallen in de fout, welke wij in ocialistische groepen laken, dat men iet eene deel der burgerij tegenover het ^ndere plaatstdat men de natie uiteen- Jcheurt en zoo het gevaar van burger- orlog vergroot in stede van vermindert. Het gevaar is niet denkbeeldig, dat vie de revolutie wil bestrijden, zelf ri evolutionair optreedt; d. w. z., dat men izag der overheid op zij schuift net de prijzenswaardige bedoeling om lie overheid zelf te steunen. De jongste publicatie van het Dage- Üksch Bestuur der Nationale Unie wjjst uidelijk op dat gevaar; en wij zijn stel- overtuigd, dat deze Unie hier een lisse stap deed. In Den Haag is geïnterpelleerd over vraag of af deelingen van de Nat. Tnie op 20 September naast de politie [ebben gestaan om de orde op straat te indhavenen de heer Albarda heeft iver deze dingen vragen gericht tot de legeering. Vóórdat Minister of Burgemeester tan antwoord konden dienen, heeft het bag. Bestuur der Unie geantwoord eti jeitelijk bevestigd, wat er gevraagd as. In die mededeeling vallen enkele din- :n op, waarop we kort de aandacht illén vestigen. Tegen 20 Sept. 1.1. zijn bepaalde af- hJaleelingen van de Unie per geheime cir- deeliulaire naar Den Haag geroepen om be- igühulpzaam te zijn bij het handhaven van [^e orde. En, zoo wordt nadrukkelijk 3^ erklaard, men had vooraf volkomen zMzekerheid verkregen, hiermede de be- reffende organen der Overheid van iienst te zijn". Tweeërlei zit hierin. Een korps vrij- villigers, buiten overheidsverband taande, wordt per geheime circulaire &cl, laar Den Haag geroepen. Na Dit is al niet in den haak. De hand- ant laving der orde is aan de Overheid op- in redragen. Neemt die op grond van ver- e,°!cregen inlichtingen of begrijpelijke ver onderstellingen in 't geheim maatrege- ■ete en,- dan is daar niets tegenmaar het r ;ezag verdraagt niet, dat het gesecon- leerd wordt door een macht, die eigen instructie volgt. zic Voorts valt de aandacht op de na- efd Irukkelijke vermelding, welke later her- inaald wordt, dat de Nat. Unie „vooraf .zekerheid had gekregen de betreffende Overheidsorganen van dienst te zijn". ieu De woordkeus is hier opvallend. Er stentaat niet, dat de oproeping geschiedde in overleg of na toestemming der over- heid; neen, men had zekerheid verkre gen, dat men de overheidsorganen van v!jjdienst kon zijn. Wat beteekent dit? De Haagsche Bur- ifeigemeester heeft zeer duidelijk en zon- ler eenige reserve verklaard, dat noch lij, noch de Hoofdcommissaris, direct loch indirect contact heeft gehad met Ie Nat. Unie. Wel is telefonisch aan den waarn. loofdcommissaris gevraagd hoe en raar Nationalisten hulp konden verlee- iendoch hierop is geantwoord dat men :ich van elk optreden tot hulp der poli- iijljtie had te onthouden. !ff<| Dit ondubbelzinnige antwoord sluit ^elke twijfel uit. De Haagsche politie heeft gezegdhet handhaven der orde is ons opgedragen en wij zullen daar, zonder inmenging van anderen coute que coüte en tot eiken prijs voor zorgen. Echter, de Burgemeester heeft hier aan toegevoegd, dat hij uitsluitend voor zijn persoon en de politie sprak; of an dere autoriteiten overleg gepleegd had den met de Nat. Unie; daarover kon de Burgemeester geen mededeelingen doen. Vervolgens zet het Bestuur der N. U. uiteen, hoe de naar zeven punten van de stad geleide troepen waren geinstru- eerd. Zij moesten wat onnoozel ge schreeuw door de vingers zien, doch hadden daarnaast wel te begrijpen, „dat elke aantasting, of poging daartoe, door woorden of daden, (beleedigende kreten of verbreking van het cordon) van het Hoofd van den Staat onmiddel lijk en onverbiddellijk moest worden onderdrukt". En op deze wijze heeft men meege werkt aan het voorkomen van onge- wenschte voorvallen. Van „eigenmach tig" of „tartend" optreden was daarbij geen sprake; maar, zoo volgt er dan veelbeteekenend„Dit beduidt echter niet, dat de Nationale Unie de recht vaardiging van haar optreden zou zoe ken in de ditmaal vooraf verkregen zekerheid, de betreffende overheids organen van dienst te zijn"." Aldus, wanneer de N. U. meent, dat eigenmachtig optreden noodzakelijk is, dan acht gij dit ook geoorloofd. Hier komt men wezenlijk op verkeerd spoor. Hier stelt men zich tegenover de Overheid. Dat is mis en fout. De groote zedelijke kracht van Vrij willige Landstorm en Burgerwacht schuilt daarin,, dat zij zich in dienst der Overheid stellen; dat zij geen voet ver zetten en geen hand uitsteken, dan op bevel en onder leiding der Overheid. Maar de N. U. gaat een zeer gevaar lijke, een revolutionaire weg op; zij zegt: we stellen de Overheid in kennis met onze plannen, doch we zien er niet tegen op om op eigen gelegenheid ons met de handhaving der orde te belas ten. Zoolang de Regeering haar pri maire taak niet verwaarloost, zullen wij haar steunendoch „voor het geval een Regeering in die taak te kort schiet, handhaaft de Unie het recht van eigen machtige bescherming van de hoogste volksgoederen in Nederland in de eerste plaats van Oranje als een on vervreemdbaar historisch en natuur lijk burgerrecht". Hier past het woord, dat het (lib.) Vaderland schreef naar aanleiding van het gesprokene op een drukbezochte Fascisten vergadering in Den Haag: „Wij zullen ons niet verder bezig hou den met de krachttermen door deze jeugd gebruikt, maar protest aanteeke- nen tegen de uiting van den heer Hol lander, dat de fascisten door wettige maar desnoods door onwettige middelen, het aan de Regeering duidelijk zullen maken, dat het niet is „Oranje-onder", maar „Oranje-boven". Ten eerste be hoeft dat aan onze Regeering niet dui delijk gemaakt te worden, maar in de tweede plaats stelt zich het fascisme ten onzent daardoor precies op hetzelfde standpunt alsde communisten, n.i. dat ze niet zouden hebben té gehoor zamen aan het wettige gezag." En het blad voegt hieraan de juiste opmerking toe, dat de leden der Natio nale Unie, die aanwezig waren, teen onder protest de vergadering hadden moeten verlaten; of, zoo vraagt 't blad, „is misschien haar beginselverklarinj van 14 Mei 1.1. weer tot doode letter ge worden, waarin de erkenning van het wettig gezag voorop staat? Dat de man nen van de Nationale Unie, in strijd met eigen program, den revolutiekreet van de onstuimige jeugd grootere betee- kenis hebben gegeven, kan hun niet te zwaar toegerekend worden." Helaas, de Nat. Unie heeft op deze vraag een ontstellend antwoord gege ven. Want de verklaring is er, dat men desnoods eigenmachtig zal optredenja, erger, dat men dat oogenblik reeds aan gebroken acht. Immers wordt deze geering reeds als een zwakke Regeering aangeduid, omdat zij (in verband met de komst van Amsterdamsche stem pelaars naar Den Haag) „zich op het standpunt blijft stellen, dat haar „de middelen ontbreken", om op afdoende wijze, autoritair, te verhinderen, dat de gelden der Staatsbedeeling worden mis bruikt tot het organiseeren van tegen Oranje gerichte relletjes". Wij laten die woordkeus nu maar, voor wat zij is. De verklaring is, wat haar inhoud betreft, ernstig genoeg. Zij komt geheel overeen met het standpunt van de S. D. A. P.: als 't kan, doen we het zqnder revolutiedoch het zal de vraag zijn of geweld gemist kan worden bij de eindbeslissing. Welnu, dan loopt Nat. Unie op het revolutionaire pad. Z j eigent zich rech ten toe, welke haar niet toekomen, want het handhaven der orde is niet haar taak, doch die der politie; en met de eerlijke bedoeling het gezag te bescher men, haalt zij het gezag omlaag en stelt ze zich tegenover de wettige Overheid. Dit artikel stond reeds gezet boen het Dag. Bestuur van de Nat Unie mee deelde, „dat alle door den Burgemeester mede gedeelde feiten haar onbekend zijn en zij daaraan geen deel heeft, maar dat daar- DE MISLUKTE ONDERHANDE- LINGEN IN DEN HAAG EENSTEMMIG OORDEEL Ten aanzien van de mislukte onderhande lingen over de Duitsche contingenteering is heel de Nederiandsche pers zonder uitzon dering eenstemmig in haar oordeel. Zelfs in de woordkeus, waarmee adhaesie betuigd wordt aan de houding der Nederiandsche regeering en haar vertegenwoordigers ont dekt men vaak treffende overeenkomst. Wie niet beter wist, zou haast aan een onder linge afspraak denken. Zooiets is in Nederland echter ondenk baar; ieder blad schreef naar eigen inzicht en op eigen verantwoordelijkheid, zonder instigatie van wie ook; maar het oordeel was in dit geval eenparig. Dit moge voor de Duitsche regeering een ernstige vermaning z.ijn. Te meer, omdat de Duitsche pers in vele gevallen niet anders oordeelt dan wij en met de verwondering, welke er in regeeringskringen te Berlijn heet te bestaan, een loopje neemt, precies als wij. Een paar persstemmen mogen wij aanhalen. Duitsche persstemmen Het Berliner Tageblatt wijdt een uitvoerig artikel aan het mislukken van de contingenteeringsonderhandelingen met Ne derland. Het blad constateert, dat het be zoek van de Duitsche commissie in. Den Haag met een fiasco is geëindigd, een resulr taat, dat eigenlijk niemand kan verbazen, die den handels-poiitieken toestand van Nederland en de in oeconomische kringen aldaar heerschende stemming kent. Alleen de Duitsche regeering heeft met verwonde ring kennis genomen van de houding van Nederland. Men zal toch werkelijk niet in de Duit sche regeeringskringen van Nederland een tegemoetkomende houcjing verwacht hebben ten opzichte van maatregelen, welke den uitvoerhandel van dat land zwaar treffen? Nederland heeft weliswaar zelf in Augus tus den invoer van een aantal artikelen ge- contingenteerd, maar het kan er zich ook weer op beroepen, dat Duitschland toen reeds door het beperken van den invoer van de aardappelen het slechte voorbeeld had gegeven. Reeds de deviezencontingenteering Duitschland heeft ia Nederiandsche oeco nomische kringen en ook in verschillende klassen der bevolking een beweging van verzet tegen Duitsche waren doen ontstaan. Het was te voorzien, dat elke verdere maatregel van handelspolitieken aard, waar onder Nederland ernstig zou te lijden heb ben, het gevaar van een boycot acuut zou hebben gemaakt. Ook met deze stemming heeft de Nederiandsche regeering in zekere mate rekening te houden. Het blad acht het begrijpelijk, dat Neder land geen openlijken handelsoorlog met Duitschland wenscht, daar het toch nog bij den uitvoer naar Duitschland geïnteres seerd blijft. Volgens het blad staat 't voorts vast, dat het nieuwe conflict had vermeden kunnen worden, indien men zich tot ern stige onderhandelingen had bereid verklaard en niet terstond een vaste marschroute had bepaald. Deze tactiek van de Rijksregeering heeft van tevoren de actie van de Duitsche delegatie gediscrediteerd. De „V.Z." constateert in een hoofdartikel, dat Nederland de Duitsche delegatie een voudig de deur heeft gewezen. De Deutsche Tageszeitung, het orgaan der agrariërs, schrijft dat de zgn. „landbouwvrienden" in industrie en pers thans een eersten waren vriend hebben ge- vonden in de Nedprlandsche regeering. Deze schijnt er een bijzonder handboek voor diplomatieke wellevendheid op na te houden wat echter in officipele Duitsche kringen vermoedelijk minder word» geapprecieerd. Het spreekt vanzelf, dat thans ook onze exportfanatici Oranje boven zingen. Uit de houding van de Nederiandsche regeering blijkt, dat het geheel verkeerd geweest, eerst met verschillende staten o\ contingenten te onderhandelen in plaats van ze autonoom vast te stellen en dit vooral met staten, welke Duitschland in de contin- genteeringskwestifi voor faits accomplis heb ben gesteld. De werkelijke toestand Dat er voor verwondering in België niet de minste reden is, kan door officieele cijfers met de stukken aangetoond worden. Een ontleding van de contingenteeringsbe- sluiten, toont aan, dat door onze maat regelen de Duitsche invoer in ons land, wat de hoeveelheid betreft, met minder n 2 pet is afgenomen; of met slechts 6Vo llioen per jaar. Op een bedrag van 620 millioen, zooals in 1931 is dat nauwelijks één procent En het bericht, dat Duitsch- land's uitvoer naar Nederland door de con tingenteering met 50 millioen Mark of 30 millioen gulden is gedaald, is dus we] zeer tendentieus! Men dient in het oog te houden, dat Nederland op geheel andere wijze en op geheel andere gronden gecontingcnteerd heeft dan Duitschland van plan is te doen Nederland heeft slechts een meer dan e n invoer willen beletten, contin- genteert daarom slechts naarde waarde maar laat de hoeveelheid, die hier bin nenkomt nagenoeg onaangetast. Duitschland daarentegen wil hoeveelheden contingentee- wel op een zeer laag percentage van een invoer, die minder is dan de normale. De Duitschers zeggen nu, dat Nederland met het contingenteesen van den invoer is begonnen. Maar daartegenover valt op te merken, dat Duitschland reeds veel eerder begonnen is met de deviezenbeperking,. wat eigenlijk niet anders is dan een algemeene entegen alle feiten, welke haar bestre den mededeeling, dat zij „zekerheid had verkregen, hiermede de betreffende or ganen der overheid van dienst te zijn", ten volle rechtvaardigen, door den Bur gemeester zijn verzwegen. De Nationale Unie zal echter haar exposé van deze feiten, ten einde niet in dubbele beant woording te vervallen, opschorten, tot ook het antwoord van den Minister van Binnenlandsche Zaken op de vragen van den heer Albarda bekend zal zijn". invoerbeperking. Daarvoor heeft Duitsch land ons ook geen toestemming gevraagd! Om duidelijk te maken, dat de Duitsche contingenteering veel dieper in den interna tionalen handel ingrijpt dan de Nederiand sche, wordt er nog op gewezen, dat de Duit sche contingenteeringspercentages gemid deld 40 bedragen van de hoeveel heid en niet van de waarde (zooals bij ons) van de allervoornaamste Nederiandsche agrarische producten. „Men was hier nog nauwelijks bekomen van de pijnlijke verbazing over de mededee lingen, die de Duitsche delegatie had oven- gebracht, toen men opnieuw pijnlijk getrof fen werd door de beschouwingen, die Ber lijn gemeend heeft door Wolff wereldkundig te moeten laten maken naar aanleiding van het feit, dat de Nederiandsche regeering in de bedoelde mededeelingen betreffende de contingenteeringsplannen der Duitsche re geering geen grondslag had kunnen vinden oor vruchtbare discussie. Op zichzelf is 't natuurlijk niet te looche nen, dat ook Nederland contingenteering van bepaalde artikelen heeft ingevoerd, maar het is onjuist als beweerd wordt, dat de achteruitgang van den Duitschen uitroer naar Nederland tengevolge van die maat regelen 50 millioen mark zou bedragen. Geheel nauwkeurig zou men het bedrag moeilijk kunnen bepalen, maar 7 millioen mark zal het niet te boven gaan. Verder wekt het een ten eenenmale ver keerde voorstelling van zaken, als in de door Wolff verspreide mededeelingen het der Nederiandsche regeering tot verwijt ge maakt wordt, dat zij van haar contingentee ringsplannen niet vooraf mededeeling ge daan heeft aan de Duitsche regeering. Daar door immers wordt de indruk gewekt, dat Duitschland anders tegenover ons zou heb ben gehandeld. Voor men hier te lande nog aan contingenteering dacht, heeft de Duit sche regeering echter eenzijdig en zonder mededeeling vooraf haar deviezenregcling afgekondigd, die het meest afdoende stelsel van contingenteering vormt dat men zich kan denken. Een onjuiste voorstelling is het ook, dat de Nederiandsche regeering zich aan de aan geboden bespreking over een door Duitsch land voorgenomen nieuwen contingeneerings maatregel heeft willen onttrekken. De Ne deriandsche regeering zou niets liever dan onderhandeld hebben. Er ontbrak echter ten eenenmale een basis daarvoor. Men deed ons mededeeling van plannen, die nog niet vorm van een besluit aangenomen had- Deze plannen boden geen ruimte voor schikking met afzonderlijke landen, sloten die zelfs bij voorbaat principieel uit. De beraamde contingenteering was van moordend karakter- Zij bedroeg veertig pro cent, niet eens van geheel het op zich zelf reeds ongunstige jaar 1931, maar al leen van de bij uitstek slechte laatste drie maanden, toen de nood lottige financieele gebeurtenissen in Duitsch land in Juli en de daarop ingevoerde devie- zenregeling reeds ten volle hun uitwerking deden gevoelen. Slechts naar dit alleronge lukkigste kwartaal waren de cijfers bere kend. Nadat men kennis had genomen van deze plannen der Duitsche regeering, die voor de geheel e wereld bestemd waren en waarin uitdrukkelijk gezegd werd, dat zelfs voor een zoo bij uitstek goeden klant van Duitsch land als Nederland geen afzonderlijke ver andering kon worden gemaakt, was het voor de onzen tot hun diepste leedwezen nret meer mogelijk nog te ontdekken, welk nut onderhandelingen over deze plannen zou kunnen hebben. Dat zij zich aan onderhan delingen zouden onttrokken hebben als eenige mogelijkheid of grond daartoe be staan had, is ten eenenmale onwaar". ANTWOORDEN VAN MINISTERS Voornaamste Nieuws. VERVOER VAN SUIKERBIETEN. Op vragen van den heer D u y m a e r van Twist inzake het vervoer van sui kerbieten voor de Eerste Ned Coöp. Suiker fabriek te Sas van Gent, waarvoor met een buitenlandsche firma een contract is afge sloten, is door deri Minister van Economi sche Zaken o.m. geantwoord, dat dit ver voer gegund is aan een Belgische firma, echter op voorwaarde dat het vervoer zou geschieden door Nederiandsche schippers. VRAGEN VAN KAMERLEDEN VOORWAARDEN VOOR TARWESTEUN Het Tweede Kamerlid Van den Heuvel heeft aan den Minister van Economische Zaken gevraagd of het juist is. dat één der voorwaarden voor tarwesteun in 1933 zou zijn. dat elk landbouwer slechts een derde van zijn bouwland met tarwe mag betelen. Indien dit inderdaad zoo mocht zijn. had hij gaarne, dat de Minister deze voorwaarde niet toepasselijk verklaarde on landbouwers die kunnen aantoonen normaal een grooter getal H.A. tarwe te hebben verbouwd, daar het toch wel zeer onbillijk is de uitbreiding der teelt van anderen aan de normale ver bouwers in mindering te brengen UITVOERING ZUIDERZEESTEUNWET De heer Van Dis heeft aan den Minister van Waterstaat vragen gesteld inzake de uitvoering van de, Zuiderzecsteunvvet, o.a. wat betreft ongelijke toekenning van steun en over het maandenlang uitblijven daar van, zoodot de aanvragers zich genoodzaakt zagen, zich tot de Armenzorg te wenden Hij verzoekt den Minister maatregelen te treffen, opdat aanvragen om schadeloosstel ling met spoed worden afgehandeld. DE BOUWVOORSCHOTTEN TOT EEN TOTAAL VAN f 20 MILLIOEN Naar wij vernemen zal, nu de onganisaties der bouwvakarbeiders hebben verklaard ac- coord te gaan met het resultaat der voor- loopige besprekingen, tusschen vertegen woordigers der organisaties in de bouwvak ken en de autoriteiten gehouden, van de zijde der regeering geen bezwaar worden ge maakt tegen inwilliging van verzoeken orn voorschotten voor woningbouw wanneer daartegen uit anderen hoofde geen bezwa ren bestaan. De regeering bewilligt in het verleenen van bouwvoorschotten tot een totaal van f 20 millioen. Dat deze grens dit jaar bereikt zal worden is weinig v schijnlijk. STEUNVERLEENING IN NATURA DE STUDIE-COMMISSIE GEÏNSTALLEERD De Minister van Binn-enland&che Zaken heeft gi6teren op zijn Departement gein- etalleerd de Commissie inzake de vraag of niet de hulp aan werkloozen geheel of ten dee Ie in nat una zal dienen te worden ver strekt De Minister wees er op dat in het lste halfjaar 1932 de Overheid of wel het Nederiandsche volk ter leniging van de geldelijke nadeelen van de werkloosheid pl.m. 6-1 millioen gulden heeft uitgegeven. Dit is een looden last, die op on6 drukt. En ai brengen wij te zamen dit offer met be reidwilligheid, toch verbiedt deze tot be narde afmetingen uitgroeiende toestand ons lederen denkbaren weg onbetreden te laten, die naar een betere oplossing zou kunnen voeren. Deze overweging heeft de regeerin, ertoe gebracht zich bovengenoemde vraag te stellen, waar bij ook een rol speelde de zich dagelijks meer opdringende groote moeilijkheid om talrijke voortbrengselen van ons eigen land door een doeltreffende distributie onder de bevolking te brengen. Daardoor zou wellicht het euvel, dat groo te voorraden levensmiddelen onverkoop' blijken te zijn. worden vermeden. Tenslotte stelde de Minister op den voor grond, dat de regeering, toen zij zich de vraag stelde, geen uitgesproken meening omtrent dit vraagstuk had en dat zulks thans nog evenmin het geval is. In zijn antwoord verklaarde de voorzitt. oud-minister Lambooy, dat het zijn streven zal zijn zooveel mogelijk rekening te hou den zoowel met de financieele belangen var rijk en gemeenten, als mét de belangen der werkloozen en van de natuurlijke produc tie van land- en tuinbouw, visscherij, enz. Spr. voelde het afzijdig blijven van verte genwoordigers van een der drie groote ar beiders-organisaties en in het algemeen van een groote groep der bevolking, waar van zeer velen tot de werkloozen behooren, als een leemte in de Commissie, doch hij hoopte, dat indien de Commissie het noo- dig mocht oordeelen zich te oriênteeren om trent eventueele bezwaren teven de verstrek king in natura, ook die groep van haar meening zou willen doen blijken. (Blz. 1) De mislukte Nederlandsch-Duitsche bespre kingen. Installatie der Studie-commissie inzake De Prins van Wales zal ons land bezoeken. Duitschland en Eupen-Malmedy. Besluiten van het Pan-Europa-Congres. (blz. 3) De bijeenkomst van de Geref. Bond van Vereen, en Stichtingen van Barmhartigheid, waarin gesproken is over de samenwerking van predikant en dokter. (Blz. 5) Economische Problemen. De Duitsche be sprekingen. DE OPCENTEN OP DE INVOER RECHTEN MOEILIJKHEDEN VOOR DEN IMPORT. De Nederiandsche Vereeniging „De Rijwiel en Automobiel-Industrie" heeft een adres ge zonden aan den Minister van Financiën, waarin zij met het oog op de verhoogde invoerrechten die reeds thans, o m. door de Nederiandsche Spoorwegen worden gevor derd verzoekt bonafide en normale invoe ren, ingevolge bestellingen gedaan vóór 29 September, onder toepassing van het oud' tarief te doen vallen. VERBOUWING ARNHEMSCHE STATION IS STOP GEZET Naar wij vernemen zijn de verbouwings werkzaamheden aan het Arnhemsche spoor wegstation stopgezet in verband met de oeilijke financieele omstandigheden, waar in de Nederiandsche Spoorwegen momen teel verkeeren. EMMEN MOET BEZUINIGEN EN LEGT ZICH ER BIJ NEER De gemeenteraad van Emmon heeft thans besloten, aan de Regeeringseischen inzake de bezuiniging te voldoen, behoudens en kele kostenvermindering<»n bij het onder 'vijs. De Burgemeester heeft verklaard, dat B. -n W. de overtuiging hadden, dat met h^t geld dat de regeering beschikbaar wil stel len, de verschillende diensten niet loopende kunnen worden gehoudqn, maar dat men wel moest trachten te doen wat de regee- ririig wcnscht, om goedkeuring van de be grooting te erlangen. B. en W. moesten zich echter voorbehouden hierop zoo noodig le rtig te komen. HET BEZOEK VAN DEN PRINS VAN WALES EEN DAG IN DEN HAAG We vernemen thans uit goede bron, det de Prins van Wales op zijn terugreis van Stockholm naar Engeland zijn reis im Hol land zal onderbreken. De Prins zal op 13 October in Den Haag aankomen en daar de gast zijn van Sir Odo en Lady RueeelJ, waarna de Prins den volgenden dag zijn reis naar Engeland zal voortzetten. Het bezoek is, in tegenstelling met dot aan Denemarken en Zweden, van volkomen particulieren aoid en de Prins zal geduren de zijn kort verblijf Den Haag en omgeving bezichtigen, voorzoover de tijd zulks toe laat. Naar wij voorts vernemen, zal Prins Hen drik tijdens voormeld verblijf Ln Den Haag zijn en zal de Prins van Wales van deze gelegenheid gebruik maken om Prins Hen drik een bezoek te brengen. Nadere bijzonderheden Omtrent het bezoek van den Prins van Wales aan Nederland, wordt nog gemeld, dat dit de eerste maal is dat de Prins ons land bezoekt. Zooals gemeld, arriveert hij 13 Oct. per vliegtuig. Zijl broer, Prins George zal hem niet bij zijn bezoek aan Nederland vergezellen, doch zal op 12 Och rechtstreeks van Stockholm naar Londen teruffk eeren. Gemengd Nieuws. ERNSTIG ONGELUK TE VOORBURG WINKELBEDIENDE DOODGEREDEN. Men meldt ons uit Den Haag: Gistermorgen is op den hoek van den Parkweg en de Van Schagenstraat te Voor burg een ernstig ongeluk gebeurd, dat aan den 23-jarigen winkelbediende A. Adriaanse, werkzaam bii de firma de Gruyter aldaar, het leven heeft gekost. t Toen A., die op weg was naar Den Haag, per rijwiel de Van Schagenstraat kwam uit gereden, stak hij plotseling ovei. Op het zelfde moment naderde op den Parkweg uit de richting van het viaduct een luxe auto, bestuurd door den heer F. uit Voor burg. Hoewel F. nog alles in het werk stelde om den onverwachts overstekenden wieb rijder te vermijden, gelukte hem dit niet, met het droevig gevolg dat A. werd gegrepen en een eind meegesleurd. Het slachtoffer geraakte daarbij met het hoofd bekneld tus schen de auto en een langs den weg staande benzinepomp waarop de dood onmiddellijk intrad. Het stoffelijk overschot is naar het lijken huisje op de Algemeene Begraafplaats over gebracht. De auto is in beslag genomen. Door de politie wordt een uitgebreid onderzoek in gesteld naar de oorzaak van het gebeurde. Volgens verklaringen van omstanders moet A. met groote snelheid de Van Schaven straat zijn uitgereden. een blinkend fc/2ft VERZEKERT NO° Op Uw remmen, banden, stuurinrichting, verlichting, enz komt het aanl Laat die door een vakman controleerea K.N.A.C.-Veiligheidsweelc van 3 tot 8 October

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1