llirmwr ^riïtsdjr (tfoumnt Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken EERSTE BLAD. UkfaTaadpasfa* ABONNEMENT: per kwartaal In Lelden en in plaat sen waar n agentschap gevestigd Is ƒ2.35 Franco per post 2.35 portokosten. Per week 0.18 Voor het Buitenland bij wekelijk- 6che zending n^-50 Bu dageujksche zending 5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7J/2 cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 3779 WOENSDAG 5 OCTOBER 1932 iDVZBTEN. t E N Van 1 tot 5 regels. Elke regel meer0-22 Icgez. Mededeellngen van 1—6 regels m 2-30 Elke regel meer-0.45 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.10 12e Jaargang flii nummer bestaat uit 1WEF blaas* DE MISLUKTE BESPREKINGEN IN DEN HAAG DE DUITSCHE CONTINGENTEERING Met verwondering heeft men, blijkens een bericht, in Berlijn kennis genomen van d< houding der Nederlandsche regeering, die de Duitsehe voorstellen inzake nieuwe con- tingenteering botweg, zonder vorm proces heeft afgewezen. Het k&n niet anders dan geveinsde verwondering zijn. Want geen verstandig mensch kan aannemen, dat men in Berlijn niet beseft, hoe Nederland reageeren moest deze nieuwe aanslag op zijn voornaamste welvaarts-, neen bestaansbronnen. De Duitsehe regeering, die zoogenaamd onderhandelaars uitzond over haar nieuwe voorstellen, kon weten en weet, dat Neder land zelfs niet in discussie kon treden over den strop, die Berlijn ons om den hals wilde schuiven. Zij wist, dat zij Lamme Goedzak hier niet meer vinden kon, omdat onze geering en ons volk hem de deur gewezen hebben. Zij wist ook, dat zij tevergeefs zou specu- leeren op den vrijhandelszin van het Neder landsche volk; want ten aanzien van deze dingen kennen wij geen vrijhandelaars of protectionisten; het gaat immers om het paakte bestaan. Wat de Duitschers precies meedeelden over de nieuwe plannen, staat niet geheel vast. Het zou zoo ongeveer beteekenen, dat Nederland tevreden moest zijn met een uit voer van 40 A 50 van het reeds, door Duit sehe maatregelen, slechte jaar 1931. Maar de Nederlandsche onderhandelaars vertellen ons niet, ,wat Duitschland feitelijk wou. Het is zóó erg, dat men zich schaamt er in 't publiek over te spreken. Doch dan ligt het ook voor de hand, dat men zonder meer aan de Duitschers kon en moest zeggen: over uw- Ivoorstellen (of waren het slechts eenvou dige mededeelingen) is discussie onmoge lijk. Er valt geen woord over te zeggen. In schikkelijk zijn wij; maar tot economische zelfmoord zijn we niet bereid. Breng die boodschap maar over aan uw lastgevers in Berlijn. Duidelijker kon het niet, minder duidelijk mocht het niet. Tusschen de Nederlandsche regeering en onze onderhandelaars bestond volkomen overeenstemming over dit ant woord. Tusschen ons volk zonder uitzon dering en onze regeering eveneens. Het is goed, dat men zulks in Duitschland weet Over een boycot van Duitsehe waren kan men verschillend denken; het is een gevaarlijk wapen; maar verzet tegen wal Duitschland ons aandoet, Ifèn niet uitblij ven. Wil men bij ons invoeren, dan zullen wij ook moeten uitvoeren; het voordeel mag aan Duitsehe kant zijn, doch zonder uitvoer ook geen invoer. Dat moet en zal hier het parool worden. Heel duidelijk blijkt wel, dat Duitschland op den verkeerden weg is. Het behaalde in Brussel schijnbaar een succes; doch dat heeft niets om 't lijf. België heeft weinig be langen in deze en het stelde nog belangrijke voorwaarden. Van Den Haag zijn de Duitschers naar Rome gegaan; doch Italië heeft reeds ge antwoord. Het conflict is reeds gekomen. De j) and el van Duitschland op Italië loopt al groot gevaar. Dan gaat het naar Kopenhagen; maar iu Denemarken liep de maat ook reeds over. I-Iet land wendt zich zooveel mogelijk van Duitschland af en oriënteert zich op Enge land. Met Finland en Letland staat het wei- hig anders. De Duitsehe industrie heeft orders noodig. Veel orders om de winter door te komen. Maar de Duitsehe regeering wijst die orders af; want zij moet begrijpen, dat het handels verkeer,, zooals zij dat wenscht, den uitvoer onmogelijk maakt. De industrie komt dan ook reeds in verzet. Die heeft goede en bes te klanten in Nederland; maar die klanten laten zich niet alles welgevallen. Het schijnt, dat de Duitsehe Regeering met liet bewijs uit het'ongerijmde wil aan- toonen, hoe onberijmd, erger, hoe fataal het is, als men nog langer vasthoudt aan de handelspolitiek, welke tot heden hoogste wijsheid schijnt in een groot deel der wereld. Nederland heeft thans zijn woord gespro ken en het was klaar en helderl BINNENLAND. OFFICIEELE BERICHTEN den lando be- POSTERIJEN EN TELEGRAFIE Met Ingang van Nov. a.s. zijn benoemd tot Inspecteurs der P.T.T. L. Meijer, thans refei darls; tot referendaris K. Kooistra en W. D een, beiden thans referendaris 2e kl. DIRECTE BELASTINGEN Bij beschikking van den minister van Finan ciën is de ontvanger der dir. bel. enz. H. A. Paulussen, verplaatst van het kantoer Baarle- Nassau naar het kantoor VegheJ, en de ontvan ger der dir. bel. enz. G. Schuuring. van hel kantoor BladeJ, naar het kantoor GeldarmaJsen TWEEDE KAMER De Vereeniging van Rentmeesters heeft aan de Tweede Kamer een adres gezonden, waarin adhaesie wordt betuigd ian het adres tot die Kamer gericht door de vereeniging „Het Grondbezit" inzake het wetsontwerp tot het tegengaan van lintbebouwing. DE KAMERVACATURE-AMENT DE BENOEMDE WAS OVERLEDEN De „Residentiebode" schrijft: Zaterdag meldden de bladen officieel: „De voorzitter van het Centraal Stem bureau voor de verkiezing van de leden der Tweede Kamer heeft in de vacature, ont staan door het overlijden van den heer J. J. C. Anient, tot lid van de Tweede Kamer noemd verklaard den heer H. H. Triene kens te Venlo". Zooate we een paar weken geleden, toen de heer Ament stierf, meedeelden, is deze heer Trienekens een paar jaar geleden over leden en is de heer Truijen de on volger. Het Centraal Stembureau leest vermoe delijk geen kranten. Of: is deze benoeming geschied, wijl het bureau niet officieel van het overlijden in kennis gesteld werd? Hoe 't zij, het doet wat eng vreemd aan, eil6 over ledenen tot Kamerlid bevorderd worden. „Den benoemde zal officieel worden ken nis gegeven", heet het nog. Kan men de familie zulk bericht niet alsnog besparen? Naar onze meening is hier gehandeld in strijd met art. 130 der Kieswet. Dit artikel zegt, dat de voorzitter van het Centraal Stembureau bij de aanwijzing van den op volger „buiten rekening laat den naam den candidaat, die overleden is". DE VERHOOGING VAN INVOER RECHTEN Bezwaren tegen de terugwerkende kracht De Rotterdamsche Kamer van Koophan del heeft het volgende adres gezonden aan den minster van Financiën: De op 2S September 1932 aan de Tweede Kamer ingezonden nota van wijzigingen op het ontwerp van wet tot tijdelijke heffing van opcenten op alle invoerrechten, enz. heeft groote ongerustheid onder den handel in het district onzer Kamer verwekt. Het daarbij gedane voorstel om de tijdelijke ver- hooging van de invoerrechten met 30 op centen met terugwerkende kracht te doen ingaan op 29 September j.l., beteekent im mers voor den handel een ernstige onzeker heid. waardoor het voeren van een gezonde prijspolitiek buitengewoon moeilijk, zooniet onmogelijk wordt. Bona fide importeurs ko men bovendien in het nadeel tegenover de genen, die weten, dat op hen na de invoe ring der wet geen verhaal zal blijken te be staan cn die zioh daarom om een dreigende navordering niet moeilijk zullen maken. Bc- d onbillijk is het ontwerp in zijn tegen- woord igen vorm ten slotte ten aanzien van degenen, die de in te voeren goederen reeds vóór de indiening van het wetsontwerp te gen een vasten prijs hebben doorverkocht Verzocht wordt dezen nieuwen weg op het gebied van de fiscale wetgeving niet in te slaan en daarom de bedoelde toevoegin gen aan den oorspronkelijken tekst ton aanzien waarvan adr. voor het oogenlblik haar oordeel voorbehoudt weder onge daan te maken, of althans te bevorderen, dat een overgangsregeling wordt getroffen ten bate van degenen, die door dezen over- rompelenden maatregel in hun belangen worden geschaad. BEZOEK PRINS VAN WALES OP 13 DEZER Naar wij vernemen zal de Prins van Wales op 13 dezer per vliegtuig uit Zweden waar hij thans Op bezoek is, arriveeren voor een bezoek van eenige dagen aan ons land. De Prins zal op dien dag, waarschijnlijk met een particulier vliegtuig uit Stockholm op Waalhaven aankomen en zich dan naar Den Haag begeven. H. M. de Koningin-Moeder op haar morgen wandeling te Freudenstadt (Schwarzwald) luaar zij haar vacantie doorbrengt-. DE OFFERWEEK De crisis-collecte heeft gieten- in Den Haag opgebracht 13.720.61% en Rotterdam ongeveer ƒ32.000. PROV. STATEN VAN Z.-HOLLANP VERGADERING OP 22 NOVEMBER De Prov. Staten van Zuid-Holland zijn ii vergadering bijeengeroepen op 22 November as. De vergat ering zal voortgezet worden op 13 December. DE BELGISCHE VISCHCONTINGENTEERING De Belgische vischhandelaren zijn niet in genomen met de contingenteeringsmaatrege- len der Belgische Regeering. Op een ver gadering, welke zij dezer dagen te Ostende hielden, gezamenlijk met de reeders, werden de voor- en nadeelen van het huidige sy steem besproken, waarbij van de zijde der vischhandelaren werd geklaagd over schaarschte van sommige vischsoorten. De reeders betoogden, dat de aanvoer van visch te Ostende met 50, GO en 70 en in enkele gevallen zelfs 110 pet. was gestegen, terwijl net aantal verkochte vangsten met een derde is toegenomen. Besloten werd, alsnog genoegen te nemen met de voor- loonige schikking inzake de contingentee- ring. DE A.-R. PARTIJ EN DE VERKIEZINGEN DE CANDIDAATSTELLING Aan de Kiesvereenigiiogen zijn door bet Centraed Comité toegezonden de voorstellen van drit college me<t betrekking tot de in het volgend jaar te houden verkiezing voor de Tweede Kamer. Het zijn: le. het ontwerp-vi mifest, reeds gepubliceerd, een voois tel betreffende die caaidiklaat- ©tellkug, en 3e. de voorgestelde wijzigingen om het Program van Beginselen. Wat de candidaatetelling betreft, wordt voorgesteld aan die verkiezingen deefl te ine-1 men door de indiening van elf van elkander verschillende lijeten van Candida tan, ml.: a. zelfstandige lijeten in de kieskringen Rotterdam, Utrecht, Leeuvvairden en Gro ningen b. gelijkluidende lijsten in de tot dubbel tallen gegroepeerde kieskringen Arnhem Nijmegen, LeidenDen Haag, Dordrecht '6-Hertoge nbos ch, AmsterdamMa as tricht, Den Helder—Haarlem. Middelburg—'Tilburg en ZwolleAssen. Al deze lijeten worden door veihiuiding overeenkomstig art. 50 dier Kieswet tot één ilijsfengiroeip gevormd. MILITAIR TEHUIS TE EDE Men meldt ons uit Ede: Onder bijzonder groote belangstel ling mochten de heer en mevr. KaldewayVan Lummel den dag herdenken, waarop zij als vader en moeder optraden van het Militair Tehuis te Assen, welke standplaats im 1912 verwisseld werd met Utrecht en iai 1927 met Ede. De groote zaal van het Tehuis was in gericht al6 receptiezaal. Talrijke bloemstuk ken, o.a. van de Nationale Landetormoom- missie, van generaal-majoor b. d. Stedn Callenfels, kolonel Havelaar, enz., enz. maakten de zaal tot een feestzaal. Opge merkt werden o.m. generaal-majoor Zee man, garnizoenecommandant, met zijn ad- udant kapitein Gates, de heeren Mr Dr C. O. Ph. Bairon Creutz, burgemeester en J. Tulp, namens bet bestuur van het Militair Tehuis te Ede, generaal-majoor b. d. Steiin Callen- fels, secr.-penningm. MM. Bond, mevr. Have laarVam Beeck Calkoen, mej. Van Steón Callenfels, de heer H. P. J. Huieman, com missaris vau politie. Ds D. J. vein die Graaf, Ned. Herv. predikant, en eöhtgenoote, Ds J. Kremer, Geref. predikant, en eohtgenoote, de heer W. Beekenkamp, voorzitter Vereen, van Huisvaders, de heeren A. F. Feith en W. J. van Onck, namens de afd. Ede van de Nat. Chr. Onderoff.vereen., de heeren S Rondema en M H Sleven, namens de R-K Onderoff.vereen. St Martinus, enz. enz. Het woord werd gevoerd door Mr Dr C. O. Ph. Baron Creutz, vice-voorzitter van het bestuur van het Militair Tehuis te Ede, die het echt paar een haard aar bood. Namens vereeniging van huisvaders sprak heer W. Beekenkamp. s Avonds werd de hu'diging voortgezet en sprak de heer W. J. van Onck de jubila rissen toe. Het woord werd voorts nog ge voerd door Ds Kremer, namens den Geref. Kerkeraad, Ds Bootsma, leger- en vlootpre- dikant, afgevaardigden van de aid. Ede van de Nat. Chr. Onderoff.vereen., Pro Rege, Oud-Tehuisbezoekers, enz. enz. Velen bo den naast hun gelukwenechen nog stoffe lijke blijken van waardeerimg aan. Een en ander werd op aangename wijze afgewisseld door zang en voordrachten. Tenslotte dankte de heer Kaldeway. BOOTTREIN BALOERAN De boottrein, aansluiting gevend op het motorschip „Baloeran", hetwelk 7 October as. van Marseille vertrekt, zal Donderdag 6 October te 13.46 van Den Ilaag II S M, te 14,15 van Rotterdam D P en te 15.15 van Roosendaal vertrekken. VOORKOMT TANDBEDERF M en poetst 's avonds en'smorgens met 76 dó per '/i tube 25 ets per'A tube. mtBmmmMnLDLRintiOSCHFABRlKMT.Êmmmmm Kerknieuws. GEREF. KERKEN Beroepen: Te Kampen (2 vacatures), B. A. Bos te Assen en M. van Dijk te Nieu- weroord. NED. HERV. KERK Beroepen: Te Achlum, J. van der Heide te Hindeloopen. Aangenomen: Naar Polsbroek en Vlist, cand. T. van der Hee te Veenendaal. Bedankt: Voor De Lier (Z.-H.), P. van der Kraan te Hoogvliet. Voor Jaarsveld, Hoornaar, Gouderak, Leerbroek, Ter Aa (bij Nieuwersluis) en Benthuizen, cand. T. van der Hee te Veenendaal. Voor Poortvliet er Lage Vuursche, J. G. Woelderink te Vrees wijk. Voor Hierden, Langer- en Korter Aar en Arnemuiden, B. van Ginkel te Nieuwpoort. HULPPREDIKERS Te Dieren is door den Kerkeraad der Geref. Kerk tot hulpprediker benoemd de heer G. Chr. H. Plantagie te Voorthuizen. Uit Den Haag wordt ons door den secretaris van den Kerkeraad der Vrij-Evange lische Gemeente meegedeeld, dat het alom ver spreide bericht omtrent de benoeming van met name vermeld candidaat tot den H. Dienst voor hulpprediker aldaar, beslist rectificatie vereischt. Zeker heeft te zijnent zulk een be noeming niet plaats gehad. AFSCHEID, BEVESTIGING, INTREDE. Ds. R. J. van der Meulen, overge komen van Bunschoten, werd Zondag j.l. be vestigd bij de Ned. Hervormde Gemeente Someren (bij Helmond) door den consulent, Ds. R. Bruins, van Asten, met 1 Cor. 4 1*. „Alzoo houde ons ieder mensch als dienaars van Christus en uitdeelers der verborgen heden Gods". De nieuwe leeraar werd toege sproken door de predikanten Ds. T. G. Meester, van Deurne, en Ds. E. Klaassen Dzn., ,-an Veghel. 's Namiddags deed Ds. van der Meulen intrede met Matth. 5 14a: „Gy zijt aet licht der wereld". Ds. C. F. N o 11 e heeft in de godsdienst oefening van Zondagavond j.l. afscheid ge nomen van de Hersteld Evang. Luth. Ge meente te Harlingen, om te vertrekken naar MiddeLburg-Vlissingen. Als tekst had hij nomen Hebr. 13 :1, aan de hand waarvan hij de Gemeente vermaande tot geloof, gehoor zaamheid en trouw. De kerk was geheel ge vuld. Toespraken werden gehouden tot Ker keraad, Gemeente, organiste, den Kerkeraad der Evang. Luth. Gemeente te Leeuwarden, Ds. J. Bergman (Luth. pred. Leeuwarden), Ds. H. A. Leemans (Herv. em.-pred. Harlin gen), Ds. G. D. A Oskamp (Herv pred Har lingen, Ds A. Lootsma (Herv.jjged. Midlum), Ds. A. L. Broer (Doopsgez. pred. Harlingen). Toespraken volgden van genoemde predikan ten en den president-ouderling der Herst Evang. Luth. Gemeente. Cand. J. J. Poldervaart, van Drie- ergen, werd Zondagmorgen j.l. bevestigd als predikant der Ned. Herv. Gemeente van Nigtevecht door Ds. P. de Bruijn, van Drie bergen, met een predikatie over 2 Cor. 5 20. Aan de handoplegging nam ook deel Ds. J. Kuylman, van Vreeland. Na de bevestiging werd toegezongen Gezang 96 tweede gedeelte (gewijzigd). De bevestigde predikant deed namiddags intrede met Rom. 1 16. Aan het einde werd Ds. Poldervaart in hartelijke toe spraken verwelkomd door ouderling A. Broek huizen, die voorts een schrijven voorlas vr den vorigen predikant, Ds. G. van Veldhuizen, thans te Hantum (Fr.); door Ds. P. C. IJsseling, van Loenen a. d. Vecht, namens den Ring Tienhoven en het Class. Bestuur Amersfoort; door den heer L. Blok, namens de Geref. Theol. Studenten-Vereeniging „Voetius" te Utrecht; en door Ds. J. Kuyl man. van Vreeland, als consulent, die liet toezingen Psalm 121 4. Mede aanwezig waren: Ds. W. van der Waal Jzn., van Nieuw-Loosdrecht; Ds. P. F. van Noort, van Oud-Loosdreclit; deputaten van den Kerke raad der Geref. Kerk eer plaatse; Burge meester L. gchiethart; en tal van vrienden uit Driebergen. Ds. J. Visser nam Zondag j.l. afscheid van de Ned. Herv. Gemeente te Aalsum c.a. Hij sprak over Col. 316a en wees de Ge meente op den inhoud, de inwoning en het doel van het Woord van Christus. Na de toespraken, die hij tot onderschei den personen en colleges richtte, werd hij toegesproken door den Burgemeester van Oost-Dongeradeel, door ouderling P. Wouda, door den Kerkvoogd D. Mook, door Ds. L. Knier, van Birdaard, en ten slotte door den heer D. Ronner. Het kerkkoor zong den scheidenden herder en leeraar eenige liede ren toe. Een groote schare vulde het kerk gebouw. M. J. C. Visser hoopt Zondag 4 December a.s. afscheid te nemen van de Ned. Herv. Gemeente te Wester-Schelling en Zon dagavond 11 December d.a.v. te Leeuwarden intrede te doen, na bevestiging des morgens door Ds. G. Gerbrandy, consulent. Ds. S. H- J. V o o r s hoopt op Zondag 23 October a.s. afscheid te nemen van zyn Gemeente te Zierikzee in de Nieuwe Kerk, i. te 2 uur, en op Zondag 30 October d.a.v. intrede te doen bij de Ned. Herv. Ge meente van Enschedé in de Groote Kerk, na bevestigd te zyn door zijn vader, Ds. A. W. Voors, predikant-directeur van de iMartha- Stichting te Alphen a. d. Rijn. J. A. SCHALEKAMP. Te Helenaveen (N.-Br.) had Zondag j.l. de Ned. Hervormde Gemeente een blijden dag. Toen mocht n.l. de bekende evangelist J. A. Schalekamp den dag herdenken, dat lijj veertig jaren (2 Oct. 1S92) zijn evangelie prediking begon te Helenaveen. In 1859 te Pernis geboren, was hy tot 1905 te Helena veen werkzaam, diende vervolgens de Ge meenten van Oldemarkt, Nieuwesluis, Over- schie en Boven-Hardinxveld (Z.-H.). Voor een groot gehoor sprak hij in de Ned. Herv. kerk te Helenaveen een jubileum rede uit naar aanleiding van Genesis 31 13a: ,,Ik ben de God van Beth-El", waarna hij toegesproken werd door den predikant der Gemeente, Ds. W. E. van den Berg. Des avonds sprak de heer Schalekamp in het kerkgebouw van Deurne. Voor hen, die meer zijn wonderbaren arbeid, gedurende deze 40 jaar, weten willen, zij gewezen op de boek jes van zijn hand, n.l. ,,'s Levens wisselingen", .Wonderbaar geleid" en „Na veertig jaren"., KERK EN BEZUINIGING. Te Vlissingen heeft, naar de „N. R. Ct." meldt, de Kerkeraad der Geref. Kerk uit bezuinigingsoverwegingen besloten gedu rende de wintermaanden in plaats van des avonds de godsdienstoefeningen des middags te houden, waardoor een belangrijke bezuini ging op licht en verwarming wordt verkregen, KERKGEBOUWEN. Te Hoogeveen heeft een aanbesteding plaats gehad voor den bouw van een Geref. kerk. Laagste inschrijvers waren: Bremer De Jonge te Hoogeveen voor f 22.500 en het schilderwerk Lunshof te Assen 7oor f 1871. De begrooting was: gebouw zonder kap en plafond f 25.750; schilderwerk f 2650. STEEK EN KORTE BROEK. Uit de levensgeschiedenis van wijlen Ds. W. H. Gispen, laatstelijk predikant bjj de Geref. Kerk te Amsterdam, geeft Dr. J. C- Rullmann in de „Reformatie" bijzonder lezens waardige schetsen. In de laatstverschenen schets wordt meegedeeld, hoe Ds. Gispen, toen hij nog te Giessendam (1862-'64) stond, het oude „ambtsgewaad" (steek en korte broek) aflegde. Ter Kerkeraadsvergadering moet hij eraan herinnerd hebben, dat „die rare hoed, die men steek noemt, in vroeger dagen het alge meen hoofddeksel der mannen was. Volgens de overlevering is Ds. van Lodensteijn de t-erste predikant geweest, die zich dezen hoed met bijbehoorenden rok heeft aangeschaft zou deze destijds zeer wereldsche kleeder dracht van Ds. van Lodensteijn veel opspraak en ergernis onder de vromen verwekt heb ben". De Dordtsche vaderen droegen de toen algemeen in gebruik zijnde kleeding en Prof. Voetius heeft een bijzondere kleederdracht of z.g. ambtscostuum ondubbelzinnig afgekeurd. „Tegenwoordig acht men de kleederdracht van steek en korte broek ongepast voor fatsoenlijk man en dus, zoo moet Ds. Gispen betoogd hebben, past zy volstrekt niet voor een predikant, die ook in zyn kleeding min stens fatsoenlijk moet zijn en niets mag doen, waardoor zijn ambt aan de algemeene bespotting en de toenemende verachting van 'hét Evangelie wordt blootgeste'G. Ook ben ik er tegen om die verlepte aansprekersuniform met den deftigen naam van „ambtsgewaad" te bestempelen, te meer, daar de meesten onzer predikanten er toch maar een brokstuk van behouden hebben, de statierok en korte broek met toebehooren onder ons een zeld zaamheid is geworden en ik alle verwaar- loozing van den goeden toon bepaald onstich telijk acht". Er waren echter ook Gemeenteleden Aan wie zoo'n historisch betoog niet besteed was. B.v. die diakensvrouw, die by na schrikte toen Ds. Gispen met den hoogen hoed op, haar tegemoet kwam, en die verontwaardigd was, dat dominéé een lange broek droeg. Tegen haar zei hij: „U wil ik wel diep geheim vertellen, omdat ik weet dat het by u veilig blijft: ik draag de korte broek nog". Nu keek de vrouw hem met groote oogen van verwondering aan. Maar Gispen vervolgde: „Ja zeker, ik draag de korte broek nog onder de andere!'" Land- en Tuinbouw. Nu de zomer ver de resultal nkele mededeelingen worden gedaan. Het koolzaad in korrel en 1 Rotterdam vrijwel de hoogste prijs kon den gemaakt. Een gedeelte werd «„JHHH B, brui kt. Gedorscht werden in totaal 145.443 K._ x- g0raj^,,jeld per eigen zaaizaad ge- Dorsch machines Als bijzonderheid zij vermeld dat, door het veelal korte stroo, de verhouding korrel: stroo zeer eng is. zoodat met de dorschmachines soms buitengewoon g-roote hoeveelheden graan per dag werden afgedorscht. De stoomdorsch- maclilnes zijn berekend op een capaciteit van ongeveer 400 H.L. haver per dag of iets hoo- jer. Intusschen kwam het voor dat op één dag UUJ J*et Was 13 September 773 HL haxer werd gedorscht. De haver is van prima ÏO-J^ H.L. gewicht van boven de De Groninger draadpers. die de pakken stroo 50 K-G p,erst' kreee op dien daS Pakken te verwerken, zoodat ruim 30.000 K.G is geperst; op een anderen dag werd 300 H.L rogge gedorscht en 792 pak stroo. In den nazomer en herfst 1932 zijn of zuUen worden ingezaaid ongeveer 630 H.A gras en Voornaamste Nieuws. (Bit 1) Het afbreken van de onderhandelingen met de Duitsehe vertegenwoordigers inzake de contingenteeringen. De A.R. Partij en de verkiezingen in 1933, (bit 8) Engeland wil over den Duitschen gelijkge- rechtigheidseisch een vijfmogendhedenconfe- rentie te Londen bijeenroepen, Frankrijk en. Duitschland hebben voorwaardelijk toege stemd. De Pauselijke legaat uit Mexico gebannen, Een nieuw experiment in de Zeevaart (blz. 3) De tragedie van Zierikzee, door A. M Wessels. (Bit 6) Conferentie te Utrecht inzake de samen werking tusschen predikant en dokter. (Bit 8) Treinbotsing op de lijn Gouda—Schoon hoven. De hulp aan de Haringvisscherij. Een conv missie van prijsvaststelling. Mogelijkheid tot kwijtschelding van opcen ten op de invoerrechten. De tariefsverlaging bij de Spoorwegen. Gemengd Nieuws HET DRAMA TE TER APEL. Omtrent liet ernstig ongeval te Ter Apeï (Gr.), waar de vrouw van den arbeider Ho- geraberg zoodanige brandwonden bekwam, dat zij aan de gevolgen overleed, wordt na der gemeld, dat de vrouw Zondagmorgen, met petroleum de kachel wilde aanmaken. Ze goot daartoe een scheut in het smeu lende vuur, dat opeens hoog oplaaide en in de petroleumkan sloeg, zoodat deze uit el kaar sprong. De vrouw kreeg een deel van de petroleum en dus ook het vuur in het gezicht en op het bovenlijf. Al spoedig stond ze geheel in brand. Haar echtgenoot wist door bedekking met een deken den brand bij de vrouw te blusschen. doch kon niet verhinderen dat spoedig liet geheel© huis in brand stond*. In allerijl moesten de echtgenoote en de vier nog te bed liggende kinderen naar bui ten worden gebracht. De woning was bin nen een half uur platgebrand. De eohtge noote was zeer ernstig verbrand aan hoofd, bovenlichaam en de beenen en moest on middellijk naar Groningen worden ver voerd, waar zij aan de verwondingen is overleden. KIND LEVEND VERBRAND. Het 4-jarig doehterje van v. d. G. te Roer mond viel in een ketel met kokend zeep sop. Het bekwam daarbij zulke ernstige brandwonden, dat het is overleden. ONDER WAGENWIEL VERPLETTERD. Te Balloo onder Rolde (Dr.) volgde d© 40-jarige landbouwer II. Boelens, gezeten op de z g.n. „voorboom" met paard en wip- kar zijn broer, die een aantal koeien voor zich uitdreef. Ter hoogte van het huis van den heer Ps. Deenen schrok het paard plotseling eri sprong op zij. B. viel toen achterover en kreeg een der vielen over het hoofd Hij was deerlijk verminkt en op slag dood. TREINVERTRAGING. De Hoek van Holland-trein, die gisteren morgen te 8.09 uur op het Centraal Station te Amsterdam zou binnenkomen, moest we gens een defect aan de locomotief in Haar lem blijven staan. De reizigers ondervonden hiervan weinig hinder, daar zij met den electrischen trein te 8.14 uur, met slechts vijf minuten vertraging in Amsterdam aan kwamen. - DE BRAND IN HET METEOROLOGISCH INSTITUUT Dat hit vuur groote verwoestingen heeft aangericht, -.iet men duidelijk op deze foto die ■va.iuit den observatieto.en genomen werd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1