Jlicuiur gelhsclje (tTeurant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken EERSTE BLAD. Uit de Pers. BINNENLAND. ABONNEMENT: Per kwartaal In Lelden en In plaat- een waar 'n agentschap gevestigd Is ƒ2.35 Franco per post 2.35 portokosten. Per week ƒ0.18 Voor het Buitenland bij wekelijk- sche zending „<5.50 Bij dagenjksche zending „5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7% cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 3778 DINSDAG 4 OCTOBER 1932 IDt.BICN C N Van 1 tot 5 regels1.1'M Elke regel meer0.22 Vf Icgez. Mededeellngen van 1—5 regels m 240 Elke regel meer 0.45 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.10 12e Jaargang Dit nummer bestaat uit VIER bladen OUD-LIBERALE ECONOMIE Er heeft eenigen tijd geleden in de Vrij heid, het officieele orgaan van de libera len een principieels discussie geloopcn over de vraag in hoeverre de liberale partij van heden sociale wetgeving begeert of ver werpt Eenerzijds werd betoogd, dat er, wat dit betreft, in deze partij zoo niet alles, dan toch heel veel te wenschen overblijft. Daartegen over stond de meening en dit leek ons het zuiverste liberalisme van onzen tijd dat de liberalen het oude en verouderde stand punt verlaten hadden en voorzoover dit noodig blijkt een ethisch-sociale politiek wilden steunen. Wij spreken van een ethisch-sociale poli tiek, omdat dit verschil van opvatting pa rallel loopt met het uiteenloopende oordeel in de partij over de wenschelijkh.eid, dat de godsdienst, in casu het vrijzinnig-protes- tantsdhe geloof, invloed zal oefenen op de politieke actie. Met belangstelling hebben we deze discus sie gevolgd en onze conclusie genomen. Deze kon, meenden wij niet anders zijn, dan dat het liberalisme met het Bijbelgeloof geen rekening wenscht te houden bij zijn politiek optreden. En voorts, wat het ethisch-sociale betreft 6praken we zoo nu en dan van oud-liberale economie; daarmee bedoelend, dat de libe ralen van onzen tijd niet terug verlangen naar de dagen der ongebreidelde concurren tie op de „arbeidsmarkt". Helaas, wat dit laatste betreft hebben ons blijkbaar vergist. Immers, vorige week verscheen in de Nieuwe R o 11. C r t. een hoofdartikel, met als opschrift „Kentering' En dit artikel is zoo doortrokken van d oud-liberale economie, dat de aandacht er op gevestigd moet worden. De Regeering, zoo heet het, wijkt steeds meer af van gezonde economische beginse len. De steunacties grijpen steeds verder om zich heen en „de arbeiders worden, door de werkloozenuitkeeringen geholpen in hun verzet tegen aanpassing van de geldloonen aan de thans geldende marktomstandig heden." Daar moet dus een einde aan gemaakt worden. Op deze manier loopt het vast. En daarom wijst het blad op gezonde eco nomische beginselen. Met deze woorden: Denkt men zich daartegenover nu een toestand, waarbij in alle markten, en met name ook in de arbeidsmarkt, de prijzen zich geheel onbelemmerd kunnen vormen, op grond van de schalen van vraag en aanbod, dan zal de voortbrenging, behou- dens natuurlijk wrijvingsverschijnselen van aanpassing, zich harmonisch ontwik kelen en zoodoende de voorwaarden schep pen voor een geleidelijke verhooging van welvaart. De stand van rente en loon zal uitsluitend bepaald worden door de waar de van de diensten door kapitaal en arbeid in de voortbrenging bewezen. Van overproductie in algemeenen zin zal geen sprake kunnen zijn. Zou eenige tak van bedrijf door te snelenl groei niet meer op zijn kosten komen, dan zou onder den in vloed der prijsverhoudingen een hergroe peering tot stand komen, die het gestoorde evenwicht tusschen de verschillende be drijfstakken herstelt. Als dat nu geen oud-liberale economie is, dan weten wij het niet. Het is oud en koud: arbeid is koopwaar. En het dient gesigna leerd te worden. Ook in de liberale pers, die er niet zoo over denkt. Wij maken er slechts een opmerking bij. In een ander deel van de liberale pers worJt aangestuurd op een nationaal-crisis-kabinct Het denkbeeld mag niet zonder msec weg geduwd worden. Doch wanneer het zou moe ten geschieden op een program als hier boven ontwikkeld is, dan passen wij cr voor. VRIENDELIJK, MAAR VRUCH TELOOS Onlangs, na de opening van de tweede „neutrale" volksschool te Hoensbroel; schre ven wij: „Kan iemand het verband snappen tusschen hetgeen de man van het N.V.V. zei en de stichting der neutrale volksschool te Hoensbroek? De spreker, zoo zegt het ver slag, „herinnerde aan de enorme stijging van goederen in de doode hand, waarvan Weiter niet rept, maar waar zeer zeker aan dacht aan kan worden geschonken, beter dan te plukken aan karige uitkeeringen voor werkloozen". En laconiek laat de verslaggever er dan zonder overgang op volgen: „Spr. is ook enthousiast over de school en biedt een epidiascoop aan."" De spreker, de heer Noordhoff is thans zoo vriendelijk hierop in de Strijd, het or gaan van het N.V.V., te antwoorden. Hij schrijft, dat hij verontwaardigd was over „de geniepige, kleinzielige tegenwerking", welke S.D.A.P. en N.V.V. ondervonden hadden bij de stichting van deze school en dit bracht hem er toe, mede in verband met de radio rede van minister Ruys en het rapport-Wel- ier, om da yraag t« stellen^ „waarom deze beide R.K. voormannen geen beroep hebben gedaan op de bestu ren van kerken en kloosters, om er krach tig toe mede te werken, in de nooden der schatkist te helpen voorzien door het brengen van een offer uit de toeneming van Jiun bezit. Zag niet het kapitaal in de doode hand zijn bezit over de jaren 1914 1930 met bijna 257 millioen, d.i. met circa 15 millioen per jaar, over 1929 zelfs met 2Sy2 millioen, toenemen? Het brengen van zulk een offer zou een heel wat betere indruk maken dan het onderdrukken der vrije meeningsuiting en het ondersteunen van voorstellen tot sterke besnoeiing op de schamele werk loozenuitkeeringen." Eerlijk gezegd, zijn wij door dit antwoord niets wijzer geworden. We begrijpen n\i wel, dat de schrijver van kerken en kloosters eischt om hun bezittin gen in de schatkist te s+orten; maar hetzelfde vordert hij niet van het N.V V., dat prat &aat op zijn millicenenbezit en dat zelfs voor zioh laat bazuinen als het een beetje meewerkt aan den bouw van een bizondere school; iets, wat kerken en kloosters en voorstanders van bizonder onderwijs doen en deden zonder er ophef van te maken. Ook in een tijd, toen het geld in bizondere scholen ge stoken, lang niet zoo safe belegd was, als nu. Wij begrijpen ook, dat de heer Noordhoff een gansch verkeerde voorstelling heeft van de kapitalen „in de doode hand"; hij moet de laatste statistieken maar eens raadplegen. Maar het is ons nog volkomen duister, wat de stichting dezer school te maken heeft met de „gierigheid" van kerken en kloosters. Of, komt dit onderwerp waarschijnlijk op het leerplan der nieuwe school te staan? Dan begrijpen we iets van het verband. Maar dan verstaan we er des te minder van, dat men hier nog spreekt van een „neutrale" volksschool. Dan is het neutraliteit van het zelfde kaliber als bij het N.V.V. Dit was immers vroeger ook politiek neutraal? OOK VOORLICHTING! Van liberale zijde wordt thans weer danig critiek uitgeoefend op de regeering. Hoe men het zelf beter zou kunnen doen. hooren wij niet. Echter er zijn verkiezingen op komst. Ln de „Haagsche Post" vertelt, de heer Van Os, dat de „christelijke" regeering ons wel nimmer uit de moeilijkheden zal helpen. Natuurlijk moet de heer Van Os van de Haagsche Post niets hebben van „chris- lijke" bewindvoerders. Dit vanwege de neu traliteit van zijn blad. Prof. B o rd e w ij k, een der hooggeleerden welke vaak schrijven in „Economisch-Statisti sche Berichten" doet echter de deur dicht. Hij zal nu eens critiek leveren op de heeren in Dèn Haag, waar men van beven zal. Echter, een eerste klasse H.B.S.-er zou al licht niet 't figuur slaan, gelijk deze hoogge leerde heer deed. Dat de secretaris van „Ec. St. Berichten" of de corrector de flater liet schieten is ook al heel vreemd. Maar zij be- hooren in alle gevallen tot het dorre hout, professoren zijn gesneden uit groenhout. De „Standaard" gekscheert op de volgende wijze met dezen geleerden schrijver, die heel wat moeite zal hebben om voorloopig ernstig gehoor te vinden: Voor hoogleeraren hebben wij wel res pect. Voor hoogleeraren in de economie is in deze dagen, nu het stoffelijk welvaarts leven zoo groot© zorg eischt, dat respect bijzonder groot. Toch kreeg dat respect nu een deuk major. En wel door het artikel, dat Prof. Borde wijk, hoogleeraar in de economie aan de Rijksuniversiteit te Groningen, in het weekblad „Economisch Statistieke Berich ten" plaatste. Dé hoogleeraar kant zich daarin tegen het pessimisme van Minister De Geer, dat dezen te kwader uur leidde tot voorstellen van belastingveqihooging. Prof. Bordewijt acht dit onnoodig, want er is nog een geducht spaar-varken, dat eerst moet worden geslacht Immers, de Minister beschikt nog over een half milliard, waarmee hij vrijelijk kan handelen. Doet hij dat. dan kunnen allerlei drasti sche maatregelen achterwege blijven. Een spaarvarken van een half milliard wordt hier niet met spek geschoten? In geenen deele eigenlijk is het nog grooter. Precies berekend geeft Prof. Bor dewijk hoegrootheid van het reserve fonds 569.241.335, of te wel vijfhonderd negen en zestig millioen, twee honderd een en veertig duizend drie honderd vijf en dertig gülden. Hoe staat het evenwel met die preciese berekening? Gebleken is, dat de hoog leeraar zich met de komma's heeft ver gist, want het reservefonds bedraagt 569 duizend 241 gulden, 33 en een halve cent. Hoe Prof. Bordewijk tot deze vergissing gekomen is? Het cijfer stond zoo onduidelijk in de „Nieuwe Rotterdamsche Courant"! Hier is toch wel door een hoogleeraar in de economie, die zich tot publieke voor lichting geroepen acht, met bijzondere lichtvaardigheid te werk gegaan. Het officieele Regeeringsstuk van dit jaar, de Millioenennota, is niet geraad pleegd! Over den financieelen toestand van ons land is geen studie gemaakt. Immers, ten vorigen jare becijferde Mi- ister De Geer het overschot op den dienst van 1929 en 1930 op 54 millioen. Door het tekort over 1931 werd dit re servefonds vrijwel uitgeput, en nu bere kent de Minister dat niet veel meer 569 duizend gulden zal overblijven. In stoute hooggeleerde vlucht vermenig vuldigt Prof. Bordewijk dat cijfer met duizend en houdt dan een philippica te gen de Regeering. Als dat van h 1 groene hout komt, wat zal dan van het dorre geschieden? - NIEUWE LOONSVERLAGING BIJ DE SPOORWEGEN MET 1 JANUARI A.S. WEDER 5 PCT. Per maand 13 millioen minder vervoer! De directie der Ned. Spoorwegen heeft zich met onderstaand schrijven tot den Pcr- sonoelraad gewend: Bij de besprekingen met Uwen Raad in Juni van dit jaar, die tot de U bekende korting van 5 pet. op de bezoldigingen enz en de verlaagde verblijfkostenregeling leid den, spraken wij de vrees uit, dat in hel najaar wel zou blijken, dat verdergaande maatregelen niet te ontgaan zouden zijn. De feiten 'nebben helaas onze sombere verwach ting rnaar al te zeer bevestigd. Het vervoer per spoorweg is sedert in steeds toenemende mate teruggcloopen maandelijks moeten (hans achteruitgangen van ongeveer f3 mil lioen geconstateerd worden. De voorloopige bedrijfsuitkomstcn tot cn met Augususdoen een tekort van rond f 12 millioen over de eerste acht maanden van het loopende jaar verwachten. Onder deze omstandigheden gevoelen wij ons. mede gelet op het peil, waarop de kos ten van levensonderhoud allengs zijn afge zakt, tot ons leedwezen niet verantwoord da uit de dienstbetrekking verkregen inkom sten van het personeel op de thans geldende hoogte te handhaven.' In aansluiting aan ons aanvankelijke denkbeeld om de bezoldigingen, toelagen, premiën enz geleidelijk, in 'twee etappes, met 10 pet. te verminderen, overwegen wij daarom ingaande 1 Januari a.s. de dienst- inkomsten van het personeel, gerekend op de basis van het vóór de 5 pet. korting ge noten bedrag andermaal een verlaging van 5 pet. te doen ondergaan. Wij stellen ons voor, dat dit zou kunnen geschieden door de thans geldende loon-, toelage en premiën- enz. regelingen (de beide laatste, voorzoover ze niet automatisch tengevolgt van loonsverlaging met eeri ge lijk percentage als het loon naar beneden gaan on behoudens nog nader in détails te bekijken wijzigingen) met ingang van 1 Jan. ,.s. algemeen met een bedrag van 10 pet t? erlagen en dienovereenkomstig, in plaats an de thans toegepaste 5 pet. korting, ook de individueel genoten bezoldigingen, toe lagen, premiën, enz. van dien datum af met een gelijk percentage te verminderen. Een uitzondering hieroji vormt de ver- hlijfkostenregeiing, aangezien deze toelage reeds in Juli j.l. op een verminderd bedrag gesteld en voorshands daarin geen verdere vermindering geboden schijnt. Wanneer wij hierbij deze aangelegenheid in de orde stellen, doen 'wij dat niet zon der tevens te verklaren, dat het daarom trent verkrijgen van overeenstemming Naar de N.R.C verneemt, zijn de Neder- landsche en Belgische onderhandelaars tot ereenstemming gekomen omtrent tekst var. een handelsverdrag tusschen de beide landpn, benevens die van een vesti- gir.gsvcrdrag en een verdrag ter vermijding an dubbele betaling van belasting. Deze drie teksten moeten thans nog aan de be trokken hoogste instanties ter goedkeuring worden voorgelegd. BEZUINIGING BIJ P. T. T. TEGEN DE DRIE BESTELLINGENDIENST De vakgroep bestellers van de vakgroep Zuid-Holland van den R.K. Bond,van P.T.T. Personeel „St Petrus" heeft in een dezer dagen te Rotterdam gehouden vergadering een motie aangenomen, waarin zij haar af- onderling overleg met Uw College door ons?j keuring uitspreekt over de instelling van op prijs gesteld zou worden. Mocht Uw Raad den drie-bestellingen-dienst in de groote aan eenige andere, voor ons aannemelijke steden, waardoor de belangen van het hui regeling, die tot ongeveer dezelfde bespa ring op dc personeelsuitgaven leidt, de keur geven, dan zult U ons ter wille van het overleg tot medewerking bereid vinden. Het zal ons aangenaam zijn met Uwe zienswijze binnenkort op de hoogte gesteld te worden. Indien Uw Raad daarover een bespreking wenscht, dan zijn wij daarvoor beschikbaar. NIEUWE METAAL-GROOT- INDUSTRIEEN VERSTREKKENDE PLANNEN. Naar gemeld wordt, werd op initiatief en onder leiding van den heer Th. de Groen, industrieel Ie Den Haag, eenigen tijd gel den een comité gevormd dat zich ten doel stelt hier te lande eenige takken van metaal- grootindustrie te vestigen. Plannen tot op- riehing van een gieterij van gas- cn water leidinghuizen, eener fabriek van gegalvani seerd ijzeren zware transportvatcn en eener constructie-werkplaats voor geoctrooieerde gelaschte ijzeren balken zijn in een dusda nig stadium, dat nog in dit jaar de in king tredim: van enkele onderneming°n wordt verwacht. De vervaardiging van ver schillende andere fabrikaten o.m. op het gebied van spoorwegmateriaal, wordt ernstig overwogen. CONTINGENTEERING IN BELGIE ONBEVREDIGENDE RESULTATEN De correspondent van de Tel. te Brussel De ministerraad heeft zich opnieuw bezig gehouden mei de kwestie der contingentee- ringen. Besloten is, dat gedurende deze maand dezelfde hoeveelheid boter ingevoerd zal kunnen worden als in October 1931. De ministerraad is er mede accoord gegaan te erkennen, dat het stelsel van contingentee- ring niet de resultaten heeft afgeworpen, welke men er van verwacht had. Men zal thans naar een ander systeem zoeken. DE NEDERLANDSCH-BELGISCHE BESPREKINGEN WIJZIGING LAGER-ONDER- WIJSWET BESPOEDIGDE BEZUINIGING Er is thans een wetsontwerp ingediend tot wijziging van de Lager-Onderwijswet. In de memorie van toelichting wordt o.m. opgemerkt: Nu het wel uitgesloten schijnt, dat het op 10 September j.l. ingediende wetsontwerp tot wijziging van de L.O.-wet op 1 Januari 1933 reeds het Staatsblad zal hebben be reikt en anderzijds de toestand van 's lands geldmiddelen verder, uitstel van de beoogde besparing op de rijksuitgaven voor 't lager onderwijs niet gedoogt, zijn de voornaam ste bepalingen, welke tot die besparing kun nen leiden samengevat in het thans inge diende afzonderlijk wetsontwerp, dat naar de Regeering vertrouwt, een spoediger be handeling van de betreffende bepalingen mogelijk zal maken. Voor de toelichting an de bepalingen verwijst de minister naar die van het vorige ontwerp. Thans wordt voorgesteld te herzien de be palingen betreffende het getal onderwijzers, dat aan de openbare en gesubsidieerde bij zondere scholen voor gewoon en voor uit gebreid lager onderwijs ten minste moet honden zijn, het recht van gemeenten en schoolbesturen op rijksvergoeding, 't recht van de onderwijzers op wachtgeld alsmede de termijnen vervat in art 191 eerste lid en art. 193 vijfde lid, van welke termijnen wordt voorgesteld ze te verlengen tot een- nader bij de wet te bepalen tijdstip. ALGEM.NED.VERBOND De nfd. Boekverspreiding van het Alge meen Nederlandsch Verbond bestaat binneu kort dertig jaar. Gedurende dien tijd heeft neer dan 3000 kisten boeken en tijd schriften over heel de wereld verzonden, voor propaganda der groot-Nederlandsche gedachte. Ter viering van deze herdenking an 18 tot 24 October in het hoofdkan toor van het Alg. Ned. Verbond te Den Haag, Laan 34, een tentoonstelling worden gehouden van foto's, teekeningen en stati stieken. welke een beeld geven van deze be langrijke afdeeling van het Bondsiwerk. DE VERHOOGDE PENSIOEN PREMIE CRISIS ZUIVEL CENTRMLE MELKTOESLAG Een onzer lezers, die specialist is in de loon administratie en dagelijks berekeningen maakt over pensioen kort in gen op de loonen, stelt ons de vraag of wij positief weten hoe de pensioenkorting, de verhooging van 3 op 8 zal worden toegepast? Immers, zoo zet hij ons breedvoerig en duidelijk uiteen; wan neer er rekening gehouden wordt met de vaste aftrek, welke geldt voor hen, die vóór 1 Jan. 1920 zijn aangesteld, dan zou de voorgenomen korting niet percentsgewijze even zwaar op allen drukken. Neen, wii weten niet positief, hoe de pensioenkorting zal worden toegepast. Maar we grondden ons oordeel op dat gedeelte van de millioenen-nota, waarin de Regeering het advies der commissie-Welter afwijst om de bestaande, tijdelijke korting met degressie voor lager bezoldigden en gehuwden, te ver vangen door een definitieve en uniforme kor ting van 8 De Regeering aanvaardde dat niet, want zij hoopt, dat de korting tijdelijk zal zijn en zij wil, dat de laagstbezoldigden minder zwaar getroffen, worden. Mocht zij nu straks geen rekening houden met het feit, dat zij. die vóór 1 Jan. 1920 aangesteld zijn. een ,aste aftrek hebben, dan zou onze inzender gelijk krijgen en zouden thans én de vroegere èn de hoogstbezoldigde ambte naren minder zwaar getroffen worden dan de anderen. Immers, met dievasteaftrek staat het zoo. Wie voor 1920 is aangesteld wordt ge acht een bedrag te hebben volgestort gelijk staande met zijn pensioengrondslag. Heeft hij voor dien tijd verhoogingen ge noten, dan moest men voor zijn pensioen de helft van die verhooging in vier jaar te rugstorten en dan behoefde men voor die erhooging geen premie meer te betalen. Zoodoende werd een deel, een aanmerkelijk deel van het salaris vrijgesteld en dat noemt men vaste aftrek. Ambtenaren vóór 1920 hebben deze aftrek, ambtenaren na 1920 niet. Zet men nu naast elkaar twee ambtenaren die beiden tha: s 2000 verdienen, dan heeft de eerste (van vóór 1920)een vaste aftrek van b.v. 1030. Die valt buiten de korting voor pen s i oen j. rem ie van 3 tot heden, van 8 voor de toekomst. Hij zou voortaan slechts 8 van 970 is 77-60 moeten betalen voor eigen pensioen en de andere S van de volle 2000, is 160. een versdhil van 82.40 of 2y2 Dat zou dus zeer onbillijk zijn. Nog onbillijker wordt het voor dc hooge salarissen. Want daar kan do vaste aftrek oploopen tot 3600; daarvan wordt thans geen 3 betaald en dit bedrag zou dus ook buiten de 8 korting vallen. We kunnen niet aannemen, dat dit de be doeling van de Regeering zou zijn. En, waar wij het geval niet broeder kunnen uitwerken omdat de techniek der Pensioenwet te inge wikkeld is voor een korte beschouwing, mo gen de leiders der organisaties van overheids De C.risïs-Zuivel-Centrale deelt mede, tot nader aankondiging over alle tot zuivel- personeel hun aandacht wel op deze materie of melkproducten verwerkte melk een toe- j vestigen. slag wordt uitgekeerd op basis van 2 cent En de Regeering bijtijds op de consekwen- per K.G. melk met een vetgehalte van 3 I ties wijzen. DUITSCHE CONTINGENTEERING OVERLEG TUSSCHEN DUITSCHLAND EN NEDERLAND Contact mot de practljk' Namens den Chr. Boeren- en Tuinders bond in Nederland is telegrafisch aan den Minister van Economische Zaken verzocht om bij de besprekingen met de Duitschc Handelsdelegatie het Nederlandsch land- en tuinbouwbelang met kracht te verdedigen en daarbij voeling te houden met deskundigen vn practische ervaring. Het Comité voor Economisch Verweer heeft gisteren vergaderd met de vertegen woordigers der centrale industrieel? organi saties, ter bespreking der jongste Duitsch» contingenteerings-maatregelen. Een commissie van drie leden werd aan gewezen, welke tot opdracht kreeg, op kor ten tijd de middelen te beramen, die er toe zouden kunnen leiden dat Duitschlaod meer dan tot dusver gedrongen zou worden Nederlandsche producten te koopen. In de opdracht aan deze commissie is onk betrokken het overwegen van de wenscho lijkheid om den aankoop van 'Duitsche ar tikelen te mijden en van de mogelijkheid om deze te centraliseeren. De vergadering was zeer sterk onder den indruk van deze Duitsche voornemens tot contingenteering. Zij was van gevoelen dat middelen, welke tot dusverre ongebruike lijk waren, thans in ernstige overweging dienden te worden genomen, terwijl land en tuinbouw en zuivelindustrie met een catastrofale ontwikkeling der exportmoge lijkheden moeten rekening houden. De Nederlandsche gedelegeerden Van Nederlandsche zijde wordt aan de onderhandelingen deelgenomen door Dr. Nederbragt en Mr. Schaepman van het De partement van Buitenlandsche Zaken, Dr. Hirschfeld, ir. Mansholt en ir. Bonthui* van het Departement van Economische Za ken, Mr- Ries en de heer Meyers van het Departement van Financiën, de heer Lam ping, directeur van den Economischen Voor lichtingsdienst, terwijl ook onze gezant in Berlijn. Graaf van Limburg Stirum, bij de conferentie tegenwoordig was. Besprekingen aangevangen Op het Departement van Buitenlandsche Zaken zijn gisteren de besprekingen aange vangen tusschen de Duitsche en de Neder landsche delegaties over de van Duitsche zijde voorgenomen contingenteeringen van verschillende bodem producten. Verwacht wordt dat de besprekingen heden zullen afloopen. Natuurlijk zijn de onderhandelingen strikt vertrouwelijk. De Duitsche onderhandelaars hebben gistermorgen een uiteenzetting ge geven van hun plannen en daarover moes ten zich vervolgens de Nederlandsche on derhandelaars heraden. Dat zij daarbij contact zullen houden met de belanghebbende kringen ligt voor de hand en volgt logisch uit de actie, welke met ernst gevoerd wordt. Het is clan ook niet te verwachten dat het gemakkelijk zal zijn tot overeenstemming te komen, want de Nederlandsche belan gen zijn veel meer hij de contingenteering betrokken dan de Belgische. De besprekin gen zullen dus nog wel even aanhouden. DUITSCHLAND EN ITALIË. Italië neemt maatregelen. In verband met hetge°n hier gebeurt, is -t van belang te letten op de houding van Italië. Daarover meldt de Belgische corres pondent van de T e 1 e g r a a f het volgende: Nog voordat de contingenteering van den Ttaliaanschen invoer naar Duitsehland de finitief is geregeld, heeft de Italiaansche regeering deviezen-maatregelen genomen, die voor Duitsehland zeer nadeelig zijn en algemeen worden beschouwd als renrcssail- le tegen de Duitsche handelspolitiek. Tegelijkertijd wordt van Duitsche zijde reeds een verkapte bedreiging geuit om <ie Italiaansche deviezen-hlokKade met tegen maatregelen te beantwoorden: welk karak ter deze maatregelen zullen hebhen wordt echter niet gezegd- Het is echter twijfelach tig of een dergelijk dreigement bevorderlijk zal zijn voor de stemming, waarmede Rome de Duitsche onderhandelaars zal ontaangei De Italiaansche deviezen-bepalingen zijn Voornaamste Nieuws. (Bit 1) Nieuwe loonsverlaging bij de Spoorwegen. Het aangekondigde spoed-ontwerp ter ver krijging van bezuiniging op het lager onder wijs. welke noodig is voor de begrooting van 1933, is thans bij de Tweede Kamer ingediend. De Nederlandsche en Belgische onderhan delaars zijn tot overeenstemming gekomen omtrent den tekst van een handelsverdrag tusschen de beide landen, benevens die van een vestigingsverdrag en een verdrag ter ver mijding van dubbele betaling van belasting. (bit t) Het optreden van Götfibös als Hongaarsch minister-president Japan wijst het Lytton-rapport af. Irak in den Volkenbond opgenomen. Polen herkozen tot lid van den Volkenbond De Economische Wereldconferentie zal te Londen gehouden worden. Wanneer is niet vastgesteld. De 'aardbeving in Griekenland. (bit. 9) Regeeringssteun aan de tuinbouw met te rugwerkende kracht tot 1 Jan. 1932. Te Wierden is een auto in een sloot ge reden. waarbij één persoon is gedood en twee gewond. De conferentie van de Raad van Kerken. voor Duitsehland bijzonder nadeelig, omdat de Italiaansch-Duitsehe handelsbalans voor Italië passief is. Intusschen zijn de Duitsche concurrenten, met name Ccchische firma's, reeds begon nen van het handelsconflict tusschen beide landen gebruik te maken. Zij overstroomen de Italiaansche importeurs met circulaires, waarin zij op de vocrdeelen van hun aan biedingen wijzen in tegenstelling tot de moeilijkheden, welke de invoer uit Duitseh land met zich brengt. CRISIS EN WINKELSLUITING WET TIJDELIJK BUITEN WERKING? Dc Nederlandsche Bond van Winkeliers in koek, banket, chocolade en suikerwerken heeft den Minister van Economische Zaken erzocht. de Rijkswinkelsluitingswet tijde lijk huiten werking te stellen en wel voor den tijdsduur der tegenwoordige buitenge wone crisis, of om, wanneer dit niet moge lijk is, de 21 bijzondere in de wet bedoelde dagen te doen zijn 21 achtereenvolgende Zondagen, aangezien de Zondagsverkoop juist de grootste bestaansbron is van de meeste winkeliers. BURGEMEESTERS SALARISSEN IN NOORD-BRABANT 3 PCT KORTING De Gedep. Staten var. N.-Brabant hebben besloten, gedurende een tijdvak van drie jaar, ingaande 1 Juli, op de jaarwedden, be zoldigingen, door de burgemeesters, secre tarissen, ontvangers, ambtenaren van den burgerlijken stand, wethouders, uit de kas der gemeenten te genieten, krachtens de thans op dit stuk bestaande regelingen, een korting toe te passen van 3 pet. DE BARENDRECHTSCHE BRUG De 100 ton swnre toon. die heide torens van Europa's grootste hefbrug moet verbinden heeft don tmd-hjbzdn volle hoogte (01 Meter) bereikt. IS Augustus uteri met het om vijzelen, een i r moeilijkste werken van den Barenircchtsehen bruggenbouw begonnen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1