VRIJDAG 30 SEPTEMBER 1932 TWEEDE BLAD PAG v BUITENLAND HERRIOT OVER ONTWAPENING Voorzichtigheid geboden om den Volkenbond te hoeden ..FRANKRIJK WIL HET VOLLE VOLKENBONDSPACT" Na de allesbehalve zachtzinnige rede van Herriot te Gramat, die iedereen in het bui tenland teleurstelde en in Duitschland do- paakl groote on stemming wekte, was te verwachten, dat de Fransche premier de eerste gelegenheid zt u aangrijpen om zich van een anderen, meer sympathieken en wij gelooven ook: meer persoonlijken kant te laten zien. In die verwachting zijn wc niet tglenr- pes eld, want de reuc die Herriot gisteren 111 de Volkenbondsassemblée heeft behou den was, hoewel hij een behoorlijk aag- hcid betrachtte, zeer aannemelijk ego den goeden wil die eruit spraik. Herriot werd door de aanwezigen, die alle plaatsen in de zaal l>ezetten, met luid ap plaus begroet. Hij kfreeg dadelijk van den voorzi ter Politis het woord. Hij begon met te verklaren, dat Frankrijk bij de algemeene discussies in de Assemblee opnieuw uiting wilde geven aan zijn trouw aan den Volkenbond, temeer omdat er dit jaar een ijzige wind van pessimisme over liet Meer van Genè\e waait Alle Volken- liondsmogendheden hebben de plicht, zich bewust te worden van de moeilijkheden van den Volkenbond. Frankrijk wil de aan dacht van de publieke opinie vestigen op alles, wat de Volkenbond tot nog toe heeft gedaan. De Volkenbond heeft de Ontwape ningsconferentie to: stand gebracht, hij beeft de Conferentie van Lausanne moge lijk gemaakt, hij heeft het initiatief geno men voor de Conferentie van Locarno, hij heeft de in ernationale arbitrage gescha pen en tenslotte het stelsel van internatio nale justitie uitgebouwd. He brandende middelpunt van het open bare leven is op het oogenhlik de Ontwa peningsconferentie. Herriot sprak zijn be zorgdheid er over uit hier niet alles te kunnen zeggen zonder de plichtmatige eer lijkheid en openhartigheid, gewold aan te doen. Thans moe* niet naar voren worden gebracht wat scheidt, doch dat wat vereent. Elke mogendheid heeft haar eigen moeilijk heden en het zou veel beter en eerlijker zijn de doeleinden die men nastreeft cr Ontwapeningsconferentie duidelijk te noe men. dan geheimzinnig te doen en voorbe houden te maken. Herriot achtte het nie nnodig alle moeilijkheden waarmee de Ont wapeningsconferentie tp kampen heeft ip te sommen. De tegens ellingcn zouden er noodeloos door worden verscherpt. De groot ste moeilijkheid van de Ontwapeningskwes tie moet voorzichtig behandeld worden, aangezien het lot van den Volkenbond er hij op he' spel staat. Frankrijk heeft echter den moed al deze vraagstukken onder het oog te zien om ze op te lossen. Het succes dei- Ontwapeningsconferentie zou van door slaggevende beteeken is voor de algemeene rust zijn. Zijn rede voortzet'ende, zeide Herriot.dat persoonlijke herinneringen hem verbonden met het Protocol van Genève van 1924, Se dert dien is men andere wegen gegaan Thans gaat het om de kwestie van de ont worteling van het duizendjarige kwaau van den oorlog. Voor dit vraagstuk moet thans een universeele oplossing worden ge vonden, waaitian Frankrijk de grootste waafde hecht. Ondanks de critiek en an dersluidende opvattingen is het werk der Ontwapeningsconferentie ongetwijfeld niet zonder resultaat gebleven. De Conferentie moet thans op den bodem der werkelijkheid blijven. Een nieuwe or.le moet geschapen worden. Met stemverheffing riep Herriot uit: „Frankrük wil het Volkenbondspact, niets "dan liet Volkenbondspact, het volle Volkenbondspaet. Frankrijk eischt dit pact en eischt recht". Verder besprak Herriot de beteekenis van dp plannen van Hoover. Hij prees het initia tief van de Amerikaiansclie regeering en sprak zijn vertrouwen in het slagen ervan uit. Na de on'.wapeningskwestie kiwam hij op de actueele economische kwesties. Ten slotte verklaarde hij dat de Volkenbond twee beslissende resultaten had 'bereikt: de onderdrukking van de geheime diploma ie en het einde van de groote bondgenootschap pen van voor den oorlog. Aan het slot verklaarde Herriot, dat. alle naties in den Volkenbond op voet van ge lijkheid behandeld moeten worden. De Vol kenbond heeft weliswaar tot nog toe het gpweld niet volledig kunnen uitschakelen, doch moet thans een machtssysteem schep penondat in de plaats van het geweld het rech' treedt. Herriofs rede werd met applaus begroet. In Herriot's rede is misehien het meest van beteekenis. dat hij niet heeft gezin speeld op uitbreiding van wederzijdsche verplichtingen doch, door het volle Volken- hondspact te eischen, feitelijk heeft aange drongen op nadere uitwerking en precisee ring van reeds vastgelegde verplichtingen. Dit opent zeker een nieuw gezichtspunt op de toekomstige houding van Frankrijk. Zou liet straks wellicht mogelijk blijken de Fransche veilipheidscischcn op dien grond slag te bevredigen? I Behalve Herriot hielden de Engelsche ver tegenwoordiger Lord' Cecil en de Italiaan- sche gedelegeerde baron Aloisi redevoe - ringen. Ixird Cecil verdedigde den Volkenbond togen alle uonvallen. Verwijten moeten niet tot den Volkenliond maar tot de leden er van gericht worden. Cecil noemde de Con ferentie van Lausanne de eerste sta.p naar het wercldherstel, en besprak vervolgens de Fransch-Duitschc betrekkingen. I)e gespannen verhouding tusschen Duitschland en Frankrijk achtte hij ernsti ger dan alle andere conflicten. Overeen stemming tusschen deze beide groote mo gendheden zou de thans heerschende onrust en bezorgdheid voor een belangrijk deel doen verdwijnen. Hij was niet voornemens, critiek op een der beide mogendheden te oefenen. Niemand zou cr echter aan twijfe len dat wanneer de politiek die deze mo- gendheden voeren in volle overeenstemming zou zijn met do door den Volkenbond aan- \anrdo grondslagen, automatisch alle moei lijkheden en tegenstellingen zouden ver dwijnen. Alle mogendheden moesten eisrhen, dat deze heide staten zich op de basis van het Volkenbondspact stellen. Do vrede kun niet verzekerd worden zonder den hcs-lissenden wil tot vrede. Lord Cecil deed een beroep op do Fransche en Duit- sclie regeering om in de toekomst hun po litiek met het Volkenbondsverdrag in over eenstemming te brengon. Vervolgens hesprak hij de ontwapenings- kwestie. Do regeeringen stonden thans voor de belangrijke beslissing of zij oorlog of vrede wilden. In do gohoele wereld stelde men thans de vraag, of de regeeringen wer kelijk willen ontwapenen. Juist de mogend heden met de grootste bewapening ter zee en te land moeten een eerlijke ontwapening wenschen. Wanneer de Ontwapeningsconfe rentie een mislukking wordt, zal de wereld onvermijdelijk niet slechts tmigkeeren tot de toestanden van vóór den oorlog, doch er zou een veel ernstiger en gevaarlijker toestand ontstaan. De regeeringen zouden hierdoor openlijk toegeven, dat zij geen vre de, maar oorlog willen. Na dit vurig pleidooi van den onvermoei- baren Volkenbondskampioen, kreeg men nog een minder opwekkende uiteenzetting tan Aloisi te 11901011. Hij zeide, niet ten 011 rechte, dat de Volkenbond geen mooie woor den, doch daden noodig heeft. In hoeverre hij hiermee bedoelde de redevoeringen van llerriot en Cecil te critiseeren, is niet vast te stellen, doch men kan dien indruk bijna niet van zich af zetten. De tot heden bereikte resultaten der Ont wapeningsconferentie en van de pogingen om de wereld van het ultra-protectionisme te bevrijden, hebben, zeide Aloisi, het ver trouwen van de Italiaansche regeering in een spoedige practische oplossing zeer be perkt. Het slagen van do Ontwapeninigs- conf eren tie is echter een noodzakelijke voor waarde voor het herstel van liet vertrouwen tusschen de volken. De Italiaansche regee- ring wenscht ernstig, dat de Ontwapenings conferentie tot resultaten zal leiden en dat deze onrustige en moeilijke periode der Europeesche geschiedenis zal worden afge sloten. Baron Aloisi schilderde vervolgens den invloed van de huidige economische crisis en den nood van alle staten. Italië is even als vroeger tot elke internationale stap op liet gebied van de douane- en valutapolitiek bereid en gelooft, dat dit thans mogelijk is en dat slechts langs dezen weg de moeilijk heden kunnen worden overwonnen. De Ita liaansche regeering is bereid met alle kracht mede te werken aan de oplossing van de huidige crisis. Na deze drie redevoeringen, waarop de publieke meening nu wel weer enkele da gen kan teren, is de vergadering geschorst, met de mededeeling, dat de debatten heden zouden worden hervat. Achteraf is de Vrijdag-bijeenkomst even wel afgelast, aangezien, behalve de vertegen uoordiger van een Zuid-Amerikaansche staat, niemand het woord heeft gevraagd Geen woorden, maar daden, heeft Aloisi gezegd. In de eerste helft van dezen wensch schijnt men hem te willen tegemoe komen. Wanneer zal de andere helft in ver vulling gaan? BEZUINIGINGEN BIJ DEN VOLKENBOND De commissie voor reorganisatie van het secretariaat van den Volkenbond heeft Don derdag beraadslaagd over de verlaging der salarissen van de ambtenaren van het se cretariaat Vooral Engeland en Duitschland drongen op bezuiniging aan, terwijl Frank rijk en verschillende staten met den secre taris-generaal sir Eric Drummond zich te gen een verlaging verklaarden. Italië dronig aan op een beperking van het aantal amb tenaren. HET DEENSCHE PLAN Munch (Denemarken) heeft gisterenavond voor de pers uiteengezet het compromisplan, dat Denemarken aan de zeven kleine staten die met dat land in Juli zooveel hebben saamgevverkt, had voorgelegd en dat wel licht na onderhandelingen en bespreking nog wel gewijzigd zal worden of ten gunste van een beter plan teruggetrokken. Het Deensche plan is bedoeld als een eer ste hoofdstuk van de te sluiten, ontwape- ningsco'iventie. Daarin zou verklaard wor den, dat het doel der regeeringen is, langs den weg van een etappengevvijze bevvape- ningsvermindering tenslotte tot een zoo groot mogelijke gelijkheid van bewapening te komen. Het hoofdstuk bevat een definitie, welke staten in een geschil als aanvallers moe ten worden beschouwd en een omschrijving van de maatregelen, d.ie in geval van een inval moeten toegepast worden. Het hoofdstuk bevat ook het denkbeeld van de vorming van een kleine lucht vloot ten dienste van den volkenbond, die bij internationale moeilijkheden zou kun nen gebruikt worden, om snel betrouwbare gegeven» omtrent den toestand ter plaatse in te winnen. Omtrent de internationale reglementee- ring van de burgerlijke luchtvloot komt een bepaling in het hoofdstuk voor. Ten aanzien van den omvang der voorge stelde bewapeningsvermindering bepleit het Deensche voorstel een vermindering met on geveer één derde, zooals Hoover heeft voor gesteld, terwijl de staten, wier militaire macht door de vredesverdragen reeds be perkt is, tot geen vermindering zullen ver plicht zijn. Snelle daling van het aantal. Uit Berlijn wordt ons gemeld: In de periode van 1 Januari tot 23 Sept. i32 werden, zooals officieel wordt mede gedeeld, hij politieke twisten en vechtpar tijen in Pruisen 155 personen gedood. ïn de maand Juni vielen 19. in Juli SG slacht offers. Door verscherpt politieoptreden en •erhoogde rechterlijke straffen daalde het aan al in de maand Augustus aanzienlijk. In de maand September blijkt er een poli tieke rust te heerschen, zooals in langen tijd niet meer is voorgekomen. De ontaar ding van den politieken strijd aldus nog steeds de officieele mededeeling vooral Juli, waarin alleen van 1 tot 20 Juli, den dag waarop de Rijkscommissaris werd be noemd, 63 dooden .vielen, maakte het noo dig dat met alle middelen werd ingegrepen. Van 21 tot 30 Juli daalde het aantal slacht offers van 38 in de voorafgaande tien da- tot 23. Op den dag van de in werking feeding van de doodstraf-verordening daal de het nog verdor, om tenslotte tegen het einde van Augustus en in de maand Sept. het nulpunt te naderen. GANDHI GEÏSOLEERD. Ieder onderhoud met den mahatma verboden. Juist op het oogenhlik, dat Gandhi ver scheidene Indische leiders wilde ontvangen, werd een regeeringbevel bekend gemaakt, dat alle besprekingen met den mahatmu verbiedt. RUSSISCHE DUIKBOOT GERAMD. Met 35 man gezonken. Naar het blad „Allehanda" meedeelt, is verleden week Woensdagnacht in de Fin- sche Golf een Russische duikboot door het Deensche stoomschip „Peter Maersk" ge ramd en met zijn bemanning van 35 koppen gezonken. Het Deensche stoomschip werd lek, zoo dat het naar Leningrad moest terugkeeren. De Hongaarsche Rijksregent Horthy heeft Julius von Goemboes met do vorming van ccn nieuw kabinet belast. Onze Ulsters zullen dit jaar alles over treffen door: lagen prijs, afwerking en pasvorm 18.-, 24.-, 30.-, 36.-,48.-, 60.- PEEK CLOPPENBURG isSF^ - SOU DER - BETER - G0EDK00PER Ingezonden Mededeeling AARDBEVING IN GRIEKENLAND NIEUWE HEVIGE SCHOKKEN Volgens uit Athene ontvangen berichten zijn Woensdagavond en Donderdagmorgen op het eiland Chalcidice opnieuw aard schokken waargenomen, nog heviger dan de vorige. Te Chalcidice zijn aenige openbare gebouwen vernield. De bewoners zijn uit hun huizen gevlucht en hebben den nacht in de open lucht doorgebracht. Ook te As vestochori en andere dorpen in de omge ving van Saloniki werd ernstige schade aangericht. Er is een scheur ontstaan van 3 K.M. lengte en 20 M. breedte. Volgens de laatste mededeelingen be draagt liet aantal dooden 328. terwijl meer dan 1000 personen gewond zijn. Engelsche oorlogsschepen verleenen assis tentie. De matrozen hebben direct de ber gingswerkzaamheden aangevangen. De hulp- verleening aan de dorpen in het aardLe- vingsgebied blijkt uiterst moeilijk. De ver voermiddelen blijven in vele gevallen ste ken. daar breede scheuren in de aarde zijn ontstaan. 1 Over de nieuwe schokken wordt nader gemeld: In de buurt van Apollonia, dat tot dus ver nog betrekkelijk gespaard is gebleven, zijn zes dorpen verwoest; 200 huizen zijn hier onbruikbaar geworden. Op vele pun ten van het schiereiland bespeurde men een plotselinge hitte en een scherpe zwavel lucht. Voortdurend hoorde men onder- aardsch gerommel. Duidelijk viel waar te nemen, hoe uit zee een enorme golf om hoog rees. die met geweld op de kust uit eenbrak. In de aarde is een lange scheur van 5 mijlen ontstaan, dio aanvankelijk 2 M. breed was, nuaar thans over 3y2 h 4 M. gaat. Eenige uren voor de eerste heving begon nen de warme bronnen van Apollonia zoo overvloedier te stroomen, dat in de omgeving ervan overstroomingen ontstonden, terwijl 't Arnalameer, dat zestig kilome er van den haard van het aardbevingsgebied afligt, uitdroogde. De Engelsche schepen, die aan de Oost kust voor anker zijn gegaan, ontschepen levensmiddelen en tenten voor de bevolking ~n nemen zieken en gewonden aan boord. Te Saloniki zijn ongeveer 100 huizen in- ges'ort. Het stadhuis en de gehouwen van politie en van de Ottomaanschc bank moes ten door de ambtenaren worden ontruimd. Voortdurend komen transporten binnen. Het aantal dakloozen bedraag' thans tegen de 3000. Een vreemd onrustbarend licht schijnsel steeg Donderdagmorgen vroeg over de kust op en over den Olympus. De schokken duren voort. ATHENE, 30 September. De aardschok ken in de omgeving van Saloniki blijven met grooote kracht voortduren. De bevol king vreest nieuwe rampen en de best ge situeerde bewoners van Saloniki zijn voor een deel reeds naar Athene vertrokken. Te Athene komen voortdurend nieuwe berichten over verdere verwoestingen van Macedonische dorpen binnen. De nieuwste berichten spreken van ruim 3000 vernielde huizen en tal van nieuwe slachtoffers. Kerknieuws. ned. herv. kerk. Beroepen: Te 's-Grevelduin-Capelle, l. Vroegindeweij te Wilnis. Te Doornspijk. Ph. J. Vreugdenhil te Gorinchem. Te TJsselstein, J. G. Woelderink te Vreeswijk. Te Eek en Wiel, cand. a. van der Walle te Oud-Beijerland. Bedankt: Voor Ridderkerk, M. Ottevan- ger te Kampen. Voor Drachten (Ned. Herv. Evangelisatie), J. van der Heide te Hindeloopen. candidaten tot den h. dienst. De Kerkeraad der Geref. Kerk te C a s t r i- v. a m heeft aan den heer F. B. Lengkeek, Theol. candidaat, met ingang van 1 November a.s. eervol ontslag verleend uit zijn tijdtlijken arbeid in de Gemeente en het Prov. Zieken huis „Duinenbosch" en beveelt hem gaarne by de Geref. Kerken in Nederland aan. hulppredikers. In Zaandam zal de Vereen, tot ver breiding der Waarheid voor den tijd van 5 maanden een hulpprediker benoemen voor huisbezoek en catechetisch onderwijs. Voor het rechtzinnig deel der Hervormde bevolking in Zaandam arbeiden: in Oost-Zaandam een predikant en een godsdienstonderwijzer, in West-Zaandam niets. Te Eindhoven is benoemd tot hulp prediker by de Ned. Hervormde Gemeente de heer J. D. Michon, cand. tot den ii. Dienst te Den Haag. Te Kolhorn is benoemd tot hulppre diker by de Geref. Kerk, voor den arteid onder de Zuiderzee-arbeiders en in den Wieringer- meerpolder de heer G. S. Oegema, Theol. cand. te Kampen. PREDIKANTENCONFERENTTES. Te Rotterdam heeft gisteren, onder leidinrr van Dr. J. Riemens, van Leiden, de jaarlij k sche vergadering van Zuid-Hol land- sche predikanten plaats gehad. Dr. J. A. de Koning, van Utrecht, sprak over: „Onze strijd om de religie levend te houden in onze cultuur". Deze vrijzinnige referent sprak over: 1. het levend houden van de religie; 2. weerstand en moeilijkheden; 3. uitzichten en mogelyk- heden; 4. onze strijd. Om den godsdienst weer een betere kans te geven, meende Spr. dat er bevrijding moet komen van sociale wrokgevoelens en daardoor meer levensgrond komt voor de religie. Mede zeggenschap en verantwoordelykheid maakt de ontvankelykheid grooter voor hoogere waar den. Er groeit op in onze samenleving de vijfde stand. Bij de discussie werden nog andere oor zaken voor den achteruitgang van de religie genoemd, als: mammondienst, oorlog, radio, pers en mechanisatie van de wereld. D r. F. J. F o k k e m a, Zendingsdirector te Oegstgeest, refereerde over: „Zendingsmotie ven en Zendingsmethoden". Spr. wees op het verschil tusschen propa ganda en Zending. De eerste wil den ander maken wat men zelf is of meent te zijn. De tweede wil den ander zichzelf doen kennen en bewust maken van zyn innerlijke bestem ming. Bij de propaganda heeft men te doen met menschelyke ideeën en menschelyke krachten. Bij de Zending laat men vrije baan voor God, Zyn Woord en Zyn Geest. Hij brengt ons op het theologisch terrein, in engeren zin. Tegenover het syncretisme en gnosticisme heeft de Chr. Kerk haar apostolische belij denis opgesteld. Deze Kerk heeft de opdracht tot Zending gehoord en aanvaard. Hierna ging Spr. meer in den breede na de houding van de Kerk ten aanzien van de Zending. Hij verwachtte eerst dan een grooten, eewensch- ten ommekeer als de Kerk door het recht gezicht op den arbeid Uit- en Inwendige Zending als twee takken van één boom gaat beschouwen. Verder wees Spr. op tal van moeilykheden en vragen, op theologisch gebied, maar ook doordat de politiek er bij betrokken is. Het is een onmogelijke taak voor de Zen ding. Noch in financieel, noch in intellectueel, noch in geestelijk opzicht kunnen (de Kerken en) de Zendingscorporaties het werk aan, nu ook een heroriëntatie over de geheele linie gevraagd wordt. Toch gaan zij en hun zen delingen door. Verschillende motieven drijven hen, en naar dat hun motief is, is hun me thode. Voor de Kerk is er echter tenslotte slechts één motief, dat blijft moveeren als^ al de bij-motieven verdwijnen, dit motief: God wil het! En er is tenslotte maar één methode goed, al de andere moeten telkens herzien, veranderd en verbeterd worden; maar één methode is goed en dat is de methode die buiten onze beoordeeling valt; Gods wijze Ook hier volgde een korte bespreking. DE KERK DOOR POLITIEK BELAAGD. De Oldenburgsche minister-president Röver, gewestelijk leider van de Hitler-party, heeft de Evangelische Kerk wegens rassenverraad rijp voor het tuchthuis verklaard, omdat zy den negerpredikant Kwami uit de vroegere Duitschex kolonie Togo heeft laten optreden. In een vergadering hebben de Oldenburg sche predikanten, naar de „Voss. Zeitung" meldt, de houding van den minister-president scherp gelaakt. KERKGEBOUWEN. Te Hoorn zal, volgens besluit van Kerk voogden en Notabelen der Ned. Herv. Ge meente, indien Rijk, Provincie en Gemeente steunen, de Noorderkerk, een bouwwerk uit de 15de eeuw, gerestaureerd worden. Vele giften kwamen in, ook van het Koninklijk Huis. In het vroegere koor is nog een „armen- kerk" met sober preekgestoelte en banken. Er zyn ook tal van oude grafzerken. GODSDIENSTONDERWIJS. Voor het Class. Bestuur van Deventer der Ned. Herv. Kerk is geslaagd voor het examen van godsdienstonderwijzer de heer H. Menge- rink te Haaksbergen. Voor het Class. Bestuur van Rotterdam der Ned. Herv. Kerk is voor het examen van godsdienstonderwyzer geslaagd de heer Joh. de Groot te Parendrecht. GEREF. ZENDINGSBOND 55e LEDENVERGADERING, TE UTRECHT GEHOUDEN. Gister hield de Geref. Zendingshond te Utrecht in het Gebouw voor Chr. Social»» Belangen zijn 55o algemeene vergadering, onder voorzitterschap van Ds. C. G. Klomp te Westibroek, die na te zijn voorgegaan In l 70 JAAR DOET EIGEN HUISHOUDING Maar wordt geholpen „Negen jaar lang neem ik nu geregeld Krusolien Salts en ik zou het nooit meer wil len missen. Ik neem altijd een derde van een theelepel in een kop water, zoo warm als ik het drinken kan. Ik weet nu niet meer wat ongesteldheid of hoofdpijn is. In April word ik 70 jaar en juist doordat ik Kruschen Salts neem hen ik in staat om mijn huishoude lijke plichten zelf waar te nemen. Ik heb mijn buren alle geraden om ook Kruschen Salts te proheeren. Voordat ik met Krusohen begon was ik altijd bij den dokter, maar nu is het niet meer noodig. Vroeger had ik altijd zware migraine en was dan niet in staat om iets te doen. Maar nu is dat alles voorbij, dank zij Kruschen Salts." (Mevr.) J. G. Kruschen lioudt de inwendige organen in voortdurende werking, zoodat het organisme geregeld van alle verstoppende onzuiver heden gereinigd wordt. Daardoor zal zuiver, gezond bloed, verlrischt en vernieuwd door de zes zouten in Kruschen, door Uw aderen stroomen. En liet gevolg? Een einde aan alle kwalen en ongesteldheden. Geen hoofdpijn meer, geen vermoeidheid, geen neerslach tig! iid, zenuwachtigheid of hardlijvigheid. In plaats van dat alles een heerlijk gevoel van algemeene frischhcid en opgewektheid, een jeugdig uiterl.jk, in het kort: een algc- heele goede gezondheid. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten a ƒ0.90 en 1.60 per flacon. (Adv.) gebed voorlas Joh. 1 115. Spr. heette van harte welkom de heeren Belksma en Tanis, zendelingen van den Geref. Zendingsbonci, alsmede Dr. v. d. Veen, de taalgeleerde van het Ned. Bijbelgenootschap, ook op ons Zend-ingsterreln werkzaam. De director, Ds. W. Bieshaar, bracht daarna op keurige wijze zijn jaarverslagen uit. Wij stippen uit het behandelde slechts enkele puintcn aan, nl. dat de rekening sluit in ontvangsten en uitgaven over hei algeloopen jaar tot 'n bedrag van f 208.841. Sedert Jan. 1930 gingen acht gouverne- mentsscholen over naar den Geref. Zen- dingsbond. De nonmaalleergang bleef op leiding geven aan 68 volksscholen. Wegens schrapping van subsidies vioor onze scho len stond het bestuur voor groote finan- cieele zorgen. Hel regeeringsrapport was zeer bevredigend over de resultaten van ons onderwijs. Gods zegen rustte kerinelyih op den arbeid. De velden zijn wit om te oogsten, diooh "de arbeiders zijn weinige. Slechts één blanke leeraar op een bevol king van 75.000 Toradja's, terwijl dit in Posso één leeraar op de circa 5000 inwo ners bedraagt. De zendelingen Belksma en Tanis deden interessante medodtelingen over den arbeid op het zendingsterrein. Onze Dr. Esser heeft middelen in uitzicht gesteld om in de verzorging van naar schatting lOOu melaatschen te kunnen voorzien, terwijl de krankzinnigenverpleging ook de volle aan dacht vraagt. Het aantal gedoopten en van hen, die dooponderricht ontvangen, neemt geregeld toe. Ook van het H. Avondmaal wordt be vredigend gebruik gemaakt De godsdienst oefeningen worden gemiddeld door een 600- tal Toradja's bezocht. De verhouding met het Burgerlijk Bestuur is goed te noemen. D r. C. J. v. d. Graaf te Nijkerk bracht hierna verslag uit namens de Classicale Zenidingsoom/missies, terwijl Ds. J van A m s t e 1, van Groot-Animers, hetzelfde deed namens de propaganda-commissie. Een schrijven, ingekomen van de Hulpver eeniging Hilversum, zou door het hoofdbe stuur nader "Worden behandeld, wanneer meer concrete gegevens van deze Hulpver- eeniging waren ingekomen. Ongeveer vier uur werd deze genanimeerde vergadering met dankgebed gesloten. Schoolnieuws. technische hoogeschool te delft. Dr. D. van Dantzig, benoemd tot tij delijk lector in de af deeling der Algemeene Wetenschappen, om onderwijs te geven in de wiskunde en de theoretische mechanica, zal zijn lessen aanvangen met het houden van een voordracht op Dinsdag 4 October 1932 te 3 uur nam. in zaal R van de gebouwen aan de Jaffalaan. tuinbouwschool te boskoop Tot leeraar aan de Rykstuinbouwschool te Boskoop is voor den duur tot 1 October 1933 opnieuw benoemd Ir. W. A. Nieuwdorp te Bos- onderwijzersbenoemingen. Ryswyk, Z.-H. (U.L.O.-Kopschool, hoofd D. Verhoef), M. Verwoest te Rotterdam en voor tijdelijk J. Veenstra te Leiden. H a 11 e ni (Van Heemstra-School voor L.O., hoofd J. Jaspers), T. de Boer te Alteveer by Hoogeveen. Oostendorp bij Elburg (haofd E. Reuyl), mej. W. J. van Velsen te Leerdam. Amsterdam (Chr. School voor Achterl. Kinderen, hoofd A. J. Calliber), D. E. Don- dorp te Den Haag (Dr. Bavinckschool). Den Haag (Dr. H. Piersonschool, Prinse gracht 64, hoofd P C. Brandwijk), R. Non- nekes en voor tijdelijk A. Schippers, beiden te Den Haag. j. j. top De heer J. J. Top hoopt 1 October a.s. den dag te herdenken, dat hij vóór 25 jaar het hoofdschap der Chr. School aan den Maasdijk aanvaardde. De heer Top werd 1 Januari 1877 te Amsterdam geboren. Zyn studie aan de Geref. Kweekschool al daar zag hij in 1896 beloond met het behalen der onderwijzersakte. Als onderwyzer werkte hy aan de scholen te Schoonrewoerd, Drieber gen en Amsterdam. Met ingang van 1 October 1907 werd hy benoemd tot hoofd aan zyn te genwoordige school. Het leerlingengetal zag hij in de jaren, mede door zijn kundige en voorbeeldige leiding groeien van 72 tot 189. Buiten het plaatselijk Schoolleven arbeidde hy aan de Chr. Normaallessen te Maassluis, terwijl de vereenigingen op kerkelyk en poli tiek gebied in hem een krachtigen steun von- Als een goed onderwijsman weet hij de kin deren door zijn prettigen en innemenden om gang aan zich te binden. Verschillende omstandigheden hebben 't Be stuur der School doen besluiten het heuglijk feit Woensdag a.s., 5 Oct., in besloten kring te gedenken, terwyl Donderdagavond 6 Oct in het handwerklokaal der school gelegenheid zal zyn het jubilee-end echtpaar te complimen teeren. 1ste intern. chr. schoolcongres Op het 1ste Internationaal Christelijk Schoolcongres, van 710 October a.s. te Wup- pertal (Duitschland) te houden, zal Dr. B 8 s c h 1 e n, directeur eener Kweekschool voor onderwyzeressen te Bern (Zwits.), refereeren „Gezag en vrijheid in de Christelyke op voeding" aan de hand van de volgende richt- 1. Christelyke opvoeding in den gewonen zin, Weerbericht. Het dunne pültje geeft don Hoogste stand te Isafjord 771.7. Laagste stand te Scilly 750.2. Stand vanmorgen halftwaalf 761.8. WEERVERWACHTING (Medeged door 't Kon. Ned. Meteorologisch Inst te De Bilt) Zwakke tot matige Zuidelijke tot Zuidwes telijke wind, zwaar bewolkt met tijdelijke opklaringen, waarschijnlijk eenige regen en iets warmer. BUITENLANDSCH WEERBERICHT (Medeged. door 't Kon. Ned Meteorologisch Inst te De Bilt) In het Oosten trok de hooge druk snel op. De depressie in het Z.W. bewoog zich N.W. warats. Over IJsland steeg de barometer flink. Voor de Noorsche kust ligt een lang gerekt' lage drukgebied. De luchtdrukver- deeling en haar verandering maken een de press]'eachti gen weertoestand waarschijnlijk. Bij den toevoer van vochtige lucht uit het Z.W. zal nu en dan eenige regen vallen, terwijl die temperatuur iets zal stijgen. Voor de Noorsche kust en vooral in F krijk veel zware neerslag. Dvon had 33. t 26 m.M., Allpen in Duitschland en Zwitserland is het weer nog goed. TEMPERATUUR Stand vanmorgen halftwaalf 14.0 C. 1 OCTOBER Zonsopgang 6.02 u.; Zonsondergang 5.37 a Maansopgang 7.47 u.; Maansonderg. 5.41 u. VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN Van 'a avonds 6.07 u. tot 'g morgens 5.33 u. WATERSTANDEN RIVIEREN Heden Vorig Heden Vorle Walshnt 2.34 2.29 Canp 1.F9 1.59 Basel 0.25 0.35 Ems 1.19 1.29 Runingen O.'O 0.00 Coblenz 1.78 1.78 Rheinweiler -1.08 -1.54 Trier 0.84 0.78 Knhl 2.34 2.34 Kenlen 1.40 1.41 Ma san 3>8 3.87 Rahrort 0.03 0.10 Wiedesheim 0.00 0.00 Wesel -0.22 0.20 Mannheim 2.55 2.59 Emmerik 1.02 1.1 Lohr 1.13 1.09 Dusseldorf 0.84 0 87 Mainz 0.'<5 0.33 Maastricht 1.94 1.91 Bingen 1.50 1.-48 Venlo 11.09 11.18 HOOGWATER NED. ZEEHAVENS Delfzijl 11.55 Terschelling 9.08 21.33 Harlingen 10.09 22.28 Helder le 4.08 7.17 Idem 2e 16.12 2 .17 IJ muiden 3.24 15.45 H. v Holland 2.32 14 >4 öcheveningen 2.42 ln.04 Rotterdam 4.50 16.51 Hellevoetsi. 3.95 15.45 de Willemstad 4.14 16.2» Brouwersh. 2.37 Zierikzee 3.19 16.99 Wemeldinge 3.37 15.52 Vliasingen 1.36 13.47 Ternenzen 2J1 14.22 Hans weert 1 3.U9 15.18 is een uiterst kwestieuze zaak. 2. Er bestaat echter een opvoeding, die zich stelt onder het evangelie. 3. Zij is meer aanklacht dan zekerheid, meer een zich buigen dan een bezit. 4. Zy weet niets van den opvoedingsroes van den tegenwoordigen tijd. 5. Gezag en vrijheid zijn voor haar geen tegenstellingen maar tegenovergestelde polen van een en dezelfde zaak. 6. Vrijheid is er voor haar alleen in het geloof. 7. Gezag kent zij alleen in de liefde. EXAMENS PROMOTIES RIJKSUNIVERSITEIT TE LEIDEN. Gepro moveerd Is toit Doctor in de Wis- en Natuur kunde op proefschrift getiteld: ..De geologie van den Cimone dd Margno en den Monte di Muggio", de heer W. L Buning. geboren te Djokjakarta; en op proefschrift getiteld; La géologie de la Valsassina et de la region adja- cente au Nord'% de heer R. D. Crommelin, ge boren te Leiden. RIJKSUNIVERSITEIT TE GRONINGEN. Ge promoveerd is tot Doctor lin de Wijsbegeerte, op proefschrift: „Do Raad vam de Prinsen van Oranje, tijdens de minderjarigheid van Willem III 1650—1688", de heer R. J. Veeze, geboren ACADEMISCHE EXAMENS NED. HANDELSHOOGESCHOOL TE ROT TERDAM. Gesl.Handelswetenschap: doet. ex., de heeren J. Ridder (met lof) en J. A. N. van den Brandhof. RIJKSUNIVERSITEIT TE LEIDEN. Gesl.: Godgeleerdheid: cand.ex.. de heeren F. A. West- hoff te Den Haag en C. J. Hoenderdaal te Utrecht. Rechtswetenschap: doet. ex., de Jieeren Q. J. de heer K. Roth te cand. ex., de heeren J. C. A. M. van Hal te Den Haag en W. J. Klyn te Sas- GEM.' UNIVERSITEIT TE AMSTERDAM. Gesl.: Rechtswetenschap: doet. ex., de heer M. E. Tjaden. RIJKSUNIVERSITEIT TE GRONINGEN. Gesl. Geneeskunde: doet. ex., de heer R. P. ten Broek EXAMENS-WISKÜNDE EXAMENS GYMNASTIEK Orde-oefenin- cand., nl. do heeren: J. Bleyerheidc; J. A. Zaat. H. J. Zat e den Den Haag: 1 J. H. C. Kakebeeka EXAMENS MACH! VIST EEN SCHIETPARTIJ MET DOODELIJKFN AFLOOP Voor de rechtbank to Arnhem is beha e zaak betreffende de bekende schietpar e Vijverwijk te Arnhem, waar in den t persoon licht aan het een uitvoerig gotulgenv. eon gevangenisstraf vai nlng irbij zekere terwijl een r, werd gowo

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 2