De Labedie-Verwikkelingen DINSDAG 27 SEPTEMBER 1932 Kerknieuws. NED. HERV. KERK Beroepen: Te Minnertsga (toez.), J. F. H. Engel te Nes en Wierum. Aangenomen: Naar Balckeveen, cand. A. T. S. Bakker te Velp (G.). GEREF. KERKEN Tweetal: Te Ulrum, U. Elgersma te Haamstede (Z.) en E. N. van Loo te Wons. Beroepen: Te Ulrum, U. Elgersma te Haamstede (Z.). GEREF. GEMEENTEN. Bedankt: Voor Gouda, R. Kok te Veenen- daal (voorheen te Gouda). AFSCHEID, BEVESTIGING. INTREDE. Men schrijft ons; Cand. G. Bos, hulpprediker bij de Ned. Herv. Gemeente te Eindhoven, hoopt Zondag 30 October a.s. aldaar afscheid te preeken en Zondagmiddag 6 November d.a.v. intrede te doen als predikant der Ned. Herv. Gemeente te Dedemsvaart, na des morgens bevestigd te zyn door Ds. F. M. Muller, van Eindhoven. Ds. J. W. D i p p e 1 nam Zondagmiddag jongstleden, na een verblijf van ongeveer vyf jaar, afscheid van de Ned. Herv. Gemeente van Aalten, wegens vertrek naar Middelburg, met een predikatie over Filipp. 1 6 „Vertrou wende dit, dat. Hü, die in u een goed werk be gonnen is, dat voleindigen zal, tot op den dag van Jezus Christus". Spr. bepaalde zijn gehoor bij zijn werk in de Gemeente en het werk van de Gemeente voor hem, dat verdwijnen moet, waarvoor in do plaats treedt het goede werk Gods, dat blijft tot den dag van Jezus Chris tus. De predikatie werd met enkele toespraken besloten. Aan het einde van den dienst richtten zich, met woorden van dank, tot den scheidenden leeraar: Ds. J. D. S.tegenian, van Aalten, mens Kerkeraad en Gemeente; Ds. W. Roobol, van Winterswijk, namens den Ring v predikanten; en de heer J. L. Winkel, namens de Herv. Evangelisatie te Winterswijk. Toege zongen werd Ps. 121 4. Ds. A. H. Hilbers, die het beroep naar de Chr. Geref. Gemeente te Groningen heeft aangenomen, nam Zondag jl. afscheid van de Gemeente te Enschedé. Het kerkgebouw was tot op de laatste plaats bezet. Van heinde en verre waren honderden gekomen om al- scheid te nemen van den beminden leeraar, die 15 jaar de Chr. Geref. Gemeente van Enschedé heeft gediend. In zijn afscheidspredlkatie wees Ds. Hilbers op de woorden uit Prediker 3: „Alles heeft zijn bestemden tijd". Voor velen is het onge twijfeld een verrassing geweest, toen zy hoor den, dat hun dominéé het beroep naar Gro ningen had aangenomen, omdat hy talryke malen reels voor beroepen had bedankt. Wij waren ook zoo aan elkaar gehecht, zei Spr., maai de laatste roepstem heb ik gemeend te moeten volgen. In zijn leerrede bepaalde Ds. Hilbers zijn gehoor bij 1 Petr. 5 10 en 11. In zijn slotwoord herinnerde hij er aan, dat hy de stad Enschedé en zijn Gemeente groot heeft zien worden. De Chr. Geref. Gemeente van Enschedé heeft een eigenaardig karakter, want zij bestaat uit menschen, uit alle deelen des lands, hierheen gekomen. Groote verschil len in afkomst en denkbeelden vallen op te merken en een Dienaar des Woords heeft het daarbij niet steeds gemakkelijk. Met^ lust en opgewektheid heeft Spr. in Enschedé mogen arbeiden. Na nog enkele toespraken werd Ds. Hilbers zelf hartelijk toegaproken door den heer J. Koning, 2den praeses van den Kerke raad, die Psalm 121 4 liet toezingen. Des Zaterdags had in het kerkgebouw de aanbieding van een gedenkalbum plaats. Na mens Je Gemeente werd Ds. Hilbers by deze aanbieding toegesproken door den heer J. Brasz. Het album is gebonden in lederen band, werd versierd door een bekend kunstenaar en bevat vele foto's van'kerkgebouw, scholen enz. Nadat Ds. Hilbers dank had gebracht voor het fraaie geschenk, zong de Gemeente: „Waar liefde woont, gebiedt de Heer* den zegen". Ds. R. J. van der Meulcn nam Zondagmiddag j.L, na Wi jaar aldaar ge werkt to hebben, afscheid van de NocL Herv. Gemeente te Bunschoten. Hij sprak over de laatste woorden van Matth. 25 35: „Tk was een vreemdeling en gij hebt mij geherbergd". Ds. M. G. Gerritsen, van Amersfoort, sprak namens Ring en Classis en als vriend, die hem hier bevestigd had; Burgemeester Jac. de Vries Sr. mede na mens de aanwezige Wethouders, uit naam van alle inwoners; de consulent Ds. C. J. Warners, van Hoogland, mede namens don Kerkeraad. De laatste Het door de Gemeen te Psalm 121 4 toezingen. Het kerkge bouw had lang geen zitplaatsen genoeg voor alle aanwezigen. Ds. Van der Meulon stolt zich voor, a.s. Zondag intrede te doen in Somcren (N.B.). Ds. B. Zoete, wien eervol emeritaat verleend is met ingang van 17 October a.8., hoopt Zondag 16 October voor de Ned. Herv. Gemeente van Avereest afscheid te preeken. Ds. H. DEKKER Ds. H. Dekker, em.-predikant der Geref. Kark van Venlo, heeft zich metterwoon geves tigd te Zuidhorn (Gr.). p. a. joen De heer P. A. Joen, godsdienstonderwijzer bij de Ned. Hervormde Gemeente van Bolnes- Slikkerveer, hoopt Donderdag 29 September a.s. den dag te herdenken, dat hij 25 jaar gele den aldaar zyn dienstwerk begon. De heer Joen werd 2 October 1S73 te Amster dam geboren. In Mei 1899 werd hij door het Classicaal Bestuur van Amsterdam geëxami neerd. In Amsterdam had hy steeds een werkzaam aandeel in allen jeugdarbeid. De begeerte van zijn hart om aan een eigen Gemeente Gods Woord uit te dragen, werd vervuld 29 Septeióber 1907. Door wy'I A. H, de Klerck werd hij tot zijn arbeid te Polnes-Slikkerveer ingeleid met Lukas 5 10b: „Vrees niet, van nu aan zult gy menschen vangen". Hand. 4 12 was de tekst waarmee de heer Joen zich aan de Gemeente verbond. Ook aan allerlei jeugdarbeid heeft de jubi laris ijverig leiding gegeven, zoo ook aan de Kinderzendingsvêieeniging. Hy is eere-voor- zitter van de afdeelïng van den Chr. Nat. Werkmansbond en voorzitter van de Ned. Herv. Mannenvereenlging. Verder zit hij ii de besturen van een Chr- Schoolvereeniging en de af deeling van 't Ned. Bijbelgenootschap, terwijl ook de Chr. Oranjcverecniging in hem een krachtigen steun heeft, grafsteen-ds. j. j. van de wall. Te Groningen is Zaterdag j.l. dc onthulling geschied van den gedenksteen op liet graf van wijlen Ds. J. J. van dc ut der N'ed. Herv. -•<» fo Groningen. y Dr. J. C. Roose. pred. te Groningen, voer de hierbij het woord. Hierna vertolkte de heer H. C. v. d. Hon- 'en, godsdienstonderwijzer, de gevoelens der KI u ff bewoners voor hun vroeg gestorven herder, kerkinstitueering. Te Er mei o worden, naar ons van Chr. Geref- zijde wordt bericht, voorbereidende maatregelen getroffen om te komen tot insti- tueering van een Chr. Geref. Gemeente. Reeds is een stuk bouwterrein voor kerkbouw in de omgeving van het station aldaar aange kocht. De aldaar wonende Chr. Gereformeer den behooren thans kerkelijk onder Harder- Ook te Doornspijk wordt de insta'tu- eering eener Chr. Geref. Gemeente llians ernstig overwogen. kerkelijke besturen. D s. J. J. Timmer, Ned. Herv. predikant te Ermelo, vice-voorzitter van het Prov. Kerk bestuur van Gelderland, tijdens de ziekte van den voorzitter als voorzitter opgetreden, heeft voor dit vice-voorziterschap bedankt, omdat hy naar zyn consciëntie niet langer mee kan helpen de besluiten van het college uit te voeren. Hij blijft echter lid van het Prov. Kerkbestuur, alleen om teven de huidige Syno dale organisatie te protesteeren. raad van beheer Het ligt in de bedoeling, om op Woensdag 16 November a.s. te Utrecht een vergadering te houden van de Kerkvoogdyen der Ned. Herv. Gemeenten met de bedoeling, een op lossing te vinden voor de thans hangende kwesties inzake den Raad v veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf op grond van anonieme briefschrijverij, mag nog iederen Zondag, maanden achtereen al, den kansel beklimmen en preeken. Zelfs pro- visioneele schorsing is op hem niet toegepast. Aan de eene zijde is er tegenover consciën tieuss menschen streng recht, aan den anderen kant wordt tegenover door den rechter ver oordeelden de grootste clementie gebruikt. Zonderling recht! DIACONIEGELDEN VOOB....U Men schrijft ons: Te Ti el heeft de Kerkeraad der Ned. Hervormde Gemeente besloten een aanzienlijk bedrag van de Diaconiegelden als hypotheek te geven op het gebouw van een anti-lcerke- lyk© arbeidersorganisatie. Het Class. Bestuur van Bommel (Zalt- Bommel) vindt echter, met recht, dat het toch niet in den haak is geld te leenen aan „anti-kerkelijken", terwijl zoovele „kerke lijke" menschen ermee geholpen kunnen worden. Het Prov. Kerkbestuur van Gelderland daarentegen heeft den Kerkeraad van Tiel in liet gelijk gesteld, enkel op grond hiervan dat de belegging solide was!! KERK EN OORLOG Te Utrecht heeft de door den Kerke- raad der Herv. Gemeente benoemde commissie lot versterking en bevordering van het kerke ijk leven een reeks lezingen georganiseerd \oor de eerste winterhelft voor 1932/1933 over het onderwerp: „Kerk en Oorlog". Zij heeft er naar gestreefd, zoo veel mogelijk iedere meening, die hierover in de Ned. Herv. Kerk beslaat, plaats te geven en hoewel iedez-e lezing op zich zelf staat, toch golracht het historisch verband tusschen Bijbel, geschiedenis en tegenwoor- digen tijd vast te houden. De bijeenkomsten worden gehouden in de trouwzaal van het dienstgebouw aan het Domplein, en wel als vo'gt: 3 October: Prof Dr. Th. Obbink over: „Oorlog in het Oude Testament"; 17 October: Prof. Dr. D. Pion over: „Oorlog in het Nieuwe Testament' 7 November: Dr. J. N. Bakhuizen van den Brink over: „Oorlog in de geschiedenis der Chrisitelijke Kerk"; 21 November: Prof. Dr. J. Severijn en 28 November: Ds. A. R Rut gers, beiden over: „Roeping van het Chris tendom in onzen tegen woord igen tijd over het oorlogsvraagstuk". LEGER DES HEILS Kweekschool-opening. Naar de „Tel." verneemt, zal de nieuwe Kweekschool van het Leger des Heils, die door architect A. Ingvversen gebouwd is te Amstelveen, op 15 Januari a.s. geopend worden. Het ligt in de bedoeling, dat Prinses Juliana de plech tigheid zal verrichten. DE ROOMSCHEN EN DE BIJBEL. In de r.-k: „Maasbode" komt ter grootte van een volle pagina een advertentie voor die aldus aanvangt: .Katholieken, Gij zijt zoo van den Pij- bel vervreemd, dat het woord „Bijbel" IJ protestantsch in de ooren klinkt, dat zéér velen Uwer het verschil niet meer weten tusschen een „Bijbelsehe Geschiedenis" en den Bijbel. F.r was ook geen kerkelijk goed gekeurde Nederlandsche Bijbel. Nu zal deze met Uw medewerking, in ongewijzigden druk verkrijgbaar gesteld worden. Met ab soluut ongesnoeideu, vollcdigen tekst en met vele aantcekeningen. „Katholieken mogen den Bijbel niet le deze vergadering zullen zoowel de protestee- rende als niet-protesteerende Kerkvoogdyen deelnemen, AFZETTING VAN EEN KERKVOOGDIJ. Te Leersum (U.) zijn Kerkvoogdijen Notabelen der Ned. Hervormde Gemeen te uit hun ambt ontzet. Op de najaarsver gadering van het Algemeen College van Toezicht op het beheer der kerkelijke goe- •u en fondsen van de Hervormde Ge meenten in Nederland, vorige week te Den Haag gehouden is het daartoe strek kend voorstel behandeld. Deze personen zijn alle opgeroepen, nadat zij door liet iviPfiml College to Utrecht waren ge schorst. Met algemeens stommen werd- lol ontzetting besloten. ZONDERLING RECHT Een Ned. Hervormd predikant schrijft ons onder bovenstaand opschrift het volgende: Menschen van Gereformeerd beginsel in de Ned. Hervormde Kerk moeten er stellig op rekenen, dat, indien ze het wagen tegen tittel of jota van den Synodalen Reglementenbundel to zondigen, het strengste recht op hen zal worden toegepast. DaarentegenDs. E. Reeser te Win terswijk, die door dê Rechtbank te Utrecht is „Dit is een grove onjuistheid. „Mgr. Potters zegt in zijn bekende Ver- klaring van den Katechismys, deel I: De Beheer. Aan i Bijbel, mits de uitgave kerkelijk is goed gekeurd en van verklarende aanteekenin- gen is voorzien, mag door een ieder zon der speciale goedkeuring der kerkelijke overheid gelezen worden. Toch kan het voor weinig ontwikkelden raadzaam zijn pastoor of biechtvader te raadplegen. „Vult dus nog heden onderstaonden bon in. IJ schaart zich dan bij de duizenden, die deze uitgave van den Bijbel in Neder land mogelijk maakten". Tot zoover de advertentie. Een paar opmerkingen: Inderdaad zijn de meeste Roomsch-Katho Heken op zeer ernstige wijze van den Bij bel vervreemd. On d c recht* i den Bijbelsehe feiten mogen hun bekend zijn, van het overige weten ze uitermate weinig af. De uitgave van een Bijbel zij het dan ook van een „Roomschen" Bijbel voor dezulken verheugt ons. We meenden te we ten, dat bij dc Evangelisatie onder de Roomschen door onze menschen zelfs meer malen de Roomsche uitgave van de Evan geliën en de Handelingen (Canisius-uit gave) is verspreid geworden. Echter vreezen we. dat de voorgestelde Bij lie!-uitgave bij lange niet het gewensch- te resultaat zal opleveren. Begonnen wordt met de uitgave van „de I-Ieilige Boeken van "het Oude Verhond", in niet minder dan 7 deelen. De goedkoopste uitgave van het Oude Testament z«l kosten f 30, in fraaien linnen stempelband f 37. En dan moet nog het Nieuwe Testament volgen. Al moge dan voor de koopers deze uitgave tevens een zekere exegetische waarde heb ben, een volksuitgave wordt ze bij zulk en hoogen kostprijs o.i. nooit. En eindelijk: do Roomsche opmerking, dat Roomseh-Katholiekcn zóó van don Bij bel vervreemd zijn, dat het woord „Bijbel" hen Protestantsch in dc ooren klinkt, zou een zekeren lof kunnen inhouden voor de Protestanten. Veelal zijn ze dan ook meer dan de Roomschen in den Bijbel thuis. Doch dien lof laten we liefst rustig Hagen, wijl het droeve waarheid is, dat de groote menigte, die tot de Protestanten gerekend wordt, hoe langer hoe meer van den Bijbel vervreemdt In onzen tijd van afval wordt steeds minder naar Gods Woord gevraagd en minder er mee gerekend. En toch alleen dit wijst ons den weg ten leven! DE WEG TERUG Het volgende persbericht, dat over dc Russische School handelt, is door den heer J. L. Lens, redacteur van de „School mei den Bijbel", uitgeknipt: Volgens de Moskousche correspondent van de „Manchester Guardian" heeft het cen traal comité cenige belangrijke hesluiten getroffen betreffende hot lager onderwijs in Rusland. De onderwijzer zal weer een lei dende rol in de klasse hebben en het indi vidueeel onderwijs wordt weer ingesteld, terwijl ook weer cijfers gegeven zullen wor n examens gehouden. De leeraar moet orde brengen in de klas en de vakken natuurkunde en biologie, die wel wat vcr- arloosd werden, moeten uitgebreider ge doceerd worden. Aan dit bericht wordt door den heer Lens het volgende toegevoegd: In ons land wordt van allerlei zijden ge klaatrd over de resultaten van het volksón derwijs. Daar wordt aangedrongen op experimen teeren. Sommige critici vinden alléén wat goeds in de experiment-scholen. Rusland keert van die experiment-scholen terug. Hoe dierbaar ook Hollanders, die een Russische ondenvijsshovv bezochten, over die scholen mochten schrijven, op den duur konden ze blijkbaar niet bevredigen, zoodat de leidende figuren, om een algeheele on dergang van het volksonderwijs te keeren. een halve draai rechts hebben bevolen, en de weg terug wordt ingeslagen. Italië past voor Montessori-onderwijs. Lynch verzwakt zijn Daltonmethode; Weenen keert van zijn revolutie-systeem terug; De Duitsche proefscholen mislukken; Rusland retireert. En toch wil men in Holland nog al die methoden gaan probeeren. De zaak is cn marche. Maar we zullen ook hier, als we te snel gaan, den weg terug moeien inslaan. Wie zich aan een ander spiegelt, spiege't zich zacht Doch ér zijn nu eenmaal menschen. die niet van de spiegel houden! EEN EXAMENGEVAL In verband met een zeer ernstige beschul diging in de vergadering van de commissie, belast met het afnemen van 't eindexamen van het Stedelijk Gymnasium te 's-Herto- genbosch tegen den rector van deze in stelling, Dr. Cordewener, ingebracht, waar van „Voor-uit" melding maakte in een arti kel, volgens hetwelk de rector een leerling te voren met dc examenopgaven op de hoogte zou hehlien gebracht en naar welke beschuldiging thans een uitgebreid onder zoek zou zijn ingesteld, heeft de correpon- dent van het „Handelsbl." te 's-Hertogen- bosch een onderhoud gehad met Dr. Corde wener. die mededeelde, dat hem van een onderzoek in dezen niets hekend is. Het curatorium is van de beschuldiging geen mededeeling gedaan. De rector verklaarde- dat de betrpkken candidaat voor het werk in kwestie een onvoldoende kreeg. STRAFWERKEN NOG WAT Uit Deventer wordt aan de „Zwolsche CL" het volgende gemeld: De vader van een leerlinge der Noorder- school II weigerde voor ongeveer een jaaL toestemming te verleenen, dat zijn doch tertje strafweric thuis zou maken. Ten ge volge daarvan werd het kind niet meer tot de school toegelaten, terwijl de vader we gens overtreding der Leerplichtwet werd ver volgd Het kind bleef hierdoor ongeveer een jaar van onderwijs verstoken. Met betrek king tot deze, meermalen ook in den Raad besproken kwestie, hebben B. en W. thans aan het hoofd van de Noorderechool II me degedeeld. dat zij. met volkomen handha ving van de bevoegdheid van den onderwij zer om kinderen thiys strafwerk te laten maken, en met erkenning van de juistheid der beslissing van den betrokken onderwij zer inzake sitrafoplegging aan het betrokken meisje, enkel en alleen tenville van het be lang van genoemd kind, welk belang h.i. door haar vader maandenlang op onjuiste wijze is behartigd, er geen bezwaar tegen hebben, dat aan het kind gelegenheid wordt gegeven, haar strafwerk na afloop van den schooltijd op school te maken. Volgens nader bericht is liet strafwerk in- tusschen gemaakt en deze zaak dus opge lost Schoolnieuws. RIJKSUNIVERSITEIT TE UTRECHT- Dr. H. W. O bbink, toegelaten als pri- EEN AVONTUUR Tijdens de proefvaart van de „Trondan- ger" op de Noordzee heeft de 17-jarige Maarten v. d. Tooren uit IJmuiden, zoo weet het N. v. d. D. te vertellen, voor eenige sensatie gezorgd. Onder den maaltijd werd de overbelas- tingsproef ge-houden; het toerental liep tot 160 op en de „Trondanger" doorkliefde met een snelheid van 17.6 knoopen de golven. Het gevolg was echter, dat de temperatuur in den grooten schoorsteen hooger en hoo- ger steeg, totdat het deurtje geopend werd en Maarten op het midden-dek stapte. Zoo i „ontpopte" zich een IJmuider jongen als irstekeling. TT_:,m„ i „Ik kon het niet langer uithouden van de der Letteren en M ysbegcerte aan de Lniver- verschrikkelijken honger" «tolt te Utrecht, heeft^termidoag zyn &an dcn kok> dk} hem in - Arameesch. RIJKSUNIVERSITEIT TE GRONINGEN. Dr. W. J. Jongmans zal a.s. Zaterdag middag het ambt aanvaarden van bijzonder hoogleeraar in de palaeo-bot-nie, met^ het rede in de aula der Univer- HOOFDBENOEMINGEN. Jaarsveld (Herv. School), J- Kloot wijk te Rotterdam (1ste ond. Joh. Bogerman- school). Mede op de voordracht stond A. de Man, ond. te'Ede (G.). Ede, G. (Fröbelafdeeling aan de School- Telefoonweg), mej. J. A. Hendriks te Rot terdam- ONDERWIJZERSBENOEMINGEN. ...nsterdam-Noord (Prinses Juliana- school, hoofd G. van Hattem), E. van Schagen te Amsterdam. Mijdrecht-Dorp (hoofd A. Bussche), mej. A. J. Straus. Als kw. met akte. Folsgare (hoofd S. Bruinsma), mej- E. van Dijk te Zutphen. Amsterda m-Z u i d (Hildebrandschool, hoofd B. J. Onstein), A, Kuurman te Weesp. Voor tijdelijk. Augustinusga (hoofd E- Postma)J. Zijlstra te Lieve Vrouwen-Parochie. Britsum (Geref. School, hoofd W. der Heide), mej. G. Bultsma te Leeuwarden. EXAMENS ACADEMISCHE EXAMENS I dekte. De heer Goedkoop werd geroepen en toen moest de stow-away vertellen hoe hij tot zijn daad gekomen was. „Wat je dan niet dat het maar een proef vaart was?" „Ja, meneer, maar ik dacht toch wat te kunnen verdienen. Ik ben werkloos, leerling bankwerker geweest en mijn vader is ook jal zes weken zonder werk v' "Y Toen vertelde hij hoe hij langs de statie trap, om ongeveer half zes 's morgens naar boven was geloopen. De dikke schoorsteen leek hem een goede schuilplaats voorloopig en tot zijn verbazing was er geen rook te bekennen geweest later. Alleen de hitte werd ten slotte te erg." „En wat wil je nu", zei de heer Goedkoop. „Geef 'm maar hier, vaten wasschen", zei de kok. En zoo geschiedde. Zonder brom- men, maar ernstig voortwerkend, waschte Maarten de vaten; geen kleinigheidje als er meer dan zestig menschen hebben ge luncht! „Die jongen moet directeur worden", hoor den wij later een anderen directeur zeggen. Toen wij te IJmuiden van boord gingen wisten wij, dat Maarten van der Tooren met zijn ouders moest gaan praten. Ais die toestemming geven, dan kan hij bij den heer Goedkoop komen werken Indologie: cand. ex., de heer L. Les te Rot RIJKSUNIVERSITEIT TE UTRECHT. Gesl. lodgeleerdiield: cand. ex. mej. A. G. Lamérls Rechtswetenschap: cand. ex., de heer K. Hoekzema en mej. W. L. C. Hoyng. R. K UNIVERSITEIT TE NIJMEGEN. Gesl.: Rechtswetenschap: doet. ex., de heer W. van ?r Kallen te Nijmegen. TECHNICUM TE BINGEN. Geslaagd voor het Ingenieursex., de volgende Nederlanders: H. Bax. Arnhem: P. E. C. H. Bonemeyer, Maas- •icht; Alfred Bosch, Maastricht: J. A. L. H. Cordewener. Maastricht; C. F1 etterman. Voor burg: P. A. Julius, Terburg: Baron P. van den rel. Den Haag; Jonkheer R. A. Qulntus, Den air; Jac. J. Pr. J. Sanders. Eist; Llan Khay Elitar (Java); P. J. A. van der Ven. Den ag; B. W. Wagenaar. Groningen. Het can- dldaatsdiploma werd behaald door de heeren Mannaertz. Oss; van DaalenWetters. D Haag: H. Fischer, Deventer; Van Hoogstraat* Den Haag; Laméeris, Den Haag; Klinkenbei Deventer. EXAMENS-GYMNASTIEK dam; L. W. M. E. M. Bertram, Den Haag; Chr. t Have. Oosterhout: A. M. A. Vrins, Ginneken: S. S. Verschoor, en J. C. Tuinenburg, beiden UIT HET SOCIALE LEVEN DE WERKLOOSHEID TE IJMUIDEN dig. oni reden men s- ten In aanraking kor wel in het bijzonder nstudle. Toch ls dit 1 :hler eiken dag met - iederet legellcht. De verschillende l lellchtlngen van den schrUvi nkomstlge Vraag en Antwoord. M. U kunt alleen lm: krij- U inderdaad nneer Inderdaad een te«- -,rust dit bij den notaris e plaats van inwoning van den over- Is dit een vrij groote plaats, dam kunt het kantongerecht wel Inlichtingen be- i bij welken notaris het tee Is echter geen sprake, daj kinderen nalatende, teetam-enteeren. rechthebbende de t rrije verkiezing kan kostgeld per maand be- hij schadevergoeding elscht In den vorm van een maand kostgeld. II. Wij weten niet precies, of wij Uw vraag goed begrepen hebben, doch lm het algemeen dat de erfgenamen de borgstellingen zoodat de eersten daardoor borg ke daaruit voortvloeit. i aansprakeflijkheld wel- 2026 - B. K. te R. Het bel ting Jaar loopt Inderdaad, zooals op het biljet is aangegeven, 30 April. Evenwel moet het inko- 1 over een ander tijdvak worden Als u gedurende het geheele jaar 1931 hetzelfde beroep hndt als op 1 Mei 1932, worden gerekend met het Inkomen -er 1931 (1 Jam.31 Dec.). Wamneer w Inkomsten op 1 Mei b.v. f 20 moet dit bod-rag worden ver met 52. Als uit deze gegevens te hoog bent aangeslagen, kunt u Dat is heel eenvoudig. U schrijft mogelijk menigvuldigd spoedig mogelijk een ongezegeld briefje, raarin u het een en amder zoo mededeelt, zoo- Js u ons dat hebt geschreven. U richt uw brief an den inspecteur der directe belastingen (zie ohte-rzijde aanslagbiljet). Wiskunde-zelf.studie zijn - boek Goniometrie - i. Leerboek der Vlakke Meetkunde Molenbroek. Leerboek der Stereometrie - denes, of in 't algemeen werken, die hou-d betreft daarr tijdschrift (titel, schrijver, uitgeval l-m uitsluitend of grootendeels teekei foto's) van kinderkoppen voorkom- door A. M. WESSELS HET STERVEN VAN DE STICHTER DER SECTE Het bruisend water dat voor de hoogte bleef staan II (Slot) Te Hervord wenden de Labedistcn eigen-1 lijk één huiegeaim, waarin allen het belang der gemecn&chap behartigden en allen ge zamelijk de vruchten trokken van elkan ders bezitting of arbeid. Te Hervord worden de broeders voor altijd aan do Gemeente verbonden. Zij gaven zich aelven en al bet biunne ten offer'en De a-lgemeene toetreding t-otdie gemeen schap van goederen word, als een groote en gewichtige zaak beschouwd en door !c viering des heiligen Avondmaala gewijl en geheiligd. Men meende nu het ideaal op aarde gevon-den te hebben en aan de eenste Christelijke gemeente gelijk te zijn. Er waren van die wonderlijke dingen In de z.g. Labedistcn. Niet alleen wilde men zijn een gemeente van enkel bekeerden, maar heel hot natuurlijke leven werd ge weld aangedaan. Dermate raakte men 6oui6 in verrukking en extase, dat men van vreugde begon te dansen, mannen en vrou wen samen, en het bleef niet bij de gewoon te der Apostolische Kerk, om elkander te groeten met een heiligen kus. Al ie het ml et bewezen, dat het op zijn Munstorsch toe ging. en kan zelfs het tegendeel vol en vast gehouden, de nuchterhedd was op hol ge gaan. Wat het avondmaal aangaat, verwonde- l I stond in ons blad van 26 SepL ring kan het niet baren, dat onder zulke omstandigheden, de geestverrukking bij velen den gewonen vorm van het alledaag- sclie overschreed. V o e t i u s, een onzer beste Hoogleeraren zegt „dat zulke hooe- k Hm men do devotie en godzaligheld zijn be grip te boven gaat" cn dat hij daar zulke hemelsche zaligheid en practijk niet in kon zien. De Luthersche predikanten van Heword hadden de gemeente, .hun toevertrouwd, ijverig gewaarschuwd tegen de öecte, die op het grondgebied der Prinses wee geves tigd. Avondmaalvenschillen en bun inziens niet door den beugel kunnende hu welijkszaken, noopteti ben, bij de booge Re geering des Lands op de verwijdering der huisgemeente aan te dringen. Zij werkten bij den Keurvorst van Brandenburg zooveel uit, dat de Prinses bij de Keizerlijke Kam^r beschuldigd werd, dot zij een gezelschap op haar grondgebied had gelokt en bescherm de. dat nodh Paapsoh noch Luthcrseh, noch Gereformeerd was. De Prinses kreeg bevel hen le doen vertrokken, waarover zij zeer bedroefd was. Het jaar 1672 am onze geschiedenis als het rampjaar bekend, was ook mede van invloed op hun vertrek. Het gerucht dier oorlogen drong de Labedisten zich van Her vord te verwijderen. Door de gelieele ge meente werd een gemeenschappelijke brief aan de Prinses gezonden waarin zij haar hartelijke dank betuigde voor de ge noten bescherming en gastvrijheid. De noo- d-lge beschikkingen werden gemaakt en weldra riep men Hervord een laatst vaarwel toe. Het grootste deel der huiegenooten ver trok met rijtuigen en sloeg den weg in naar Bramen. En-kelen bleven met hen, die nog geen leden waren achter, teneinde het noo- d-igc toezicht te houden over het huisraad, de boeken on de drukkerij. Deze zouden later per scheepsgelegenheid volgen God had hen van Hervord geroepen, meenden zij, dus zou Hij hun wel de plaats hunner bestemming aanwijzen. Als A bra- j ham trokken zij heen naar een onbekend, land. Onder het zingen van de Reisliederen der Heilige Zaaigens, els Pe. 121, 124 en 1331 trokken zij voort cn bemoedigden elkaar onderweg. Streks zouden zij wel aankomen in hot land dat God hun wijzen zou. HET STERVEN VAN JEAN DE LABEDIE In Friesland's dorpje Wieuwerd Nu was het natuurlijk wel mooi van de Labedie om op God te vertrouwen, dat deze wel een plaats zou aanwijzen, maar men moest dan toch ook een doel voor oogen heb ben. Dat begreep De Labedie ook zeer good en daarom besloot hij met de zijnen recht streeks naar Altona te trekken, daar voor eenige weken een huis huren en dan verder to zien, wat men doen moest, en welke plaats van vaste woning God hun zou aan wijzen. De Heere had hun dit evenwel anders beschikt, aangezien die volstrekt geen vervoer naar een andere plaats toeliet. Met volhardende trouw waak ten do broeders en zusters, die door zulk een slag werden bedreigd, aan het krankbed van hun beminden voorganger. Meer daq vier maanden werd men geslingerd tus schen hopen en vreezen, doch in de vijfde maand kwam er verandering, tot groote vreugde van zijn volgelingen, en nu namen zijn krachten ongelooflijk snel toe. zoodat hij weer spoedig zijn gewone werk kon ver richten. De Labedie was na zijn herstelling leven diger en werkzamer dan ooit, maar 't scheen toch of hij een soort voorgevoel had. dat zijn taak weldra zou zijn afgeloopen. Hij sprak gaarne met zijn vrienden over den dood en stelde zich dikwijls het lot zijner kudde voor, als hij niet meer met haar zou wezen. Geen vrees vervulde hem, bij de ge dachte aan sterven, want zelf scheen hij te verlangen naar de rust, na zooveel moeite en strijd; maar ook over de toekomst zijner Kerk voecldo hij geen bekommering. Togen zijn hulp-predikers Yvon en Du Lignon zeide hij eens „Ik zie niet, dat ik nog veel omtrent de leden onzer gemeente heb te doen. Zij kennen allen den Ilcere, zij be minnen en dienen Hem, zij hebben liefde onder elkaar en zijn bereid God en Zijn leiding in alles te volgen, en wat willen wij meer? Ik sterf vergenoegd!" Wij gclooven. dat De Labedie dit van gan- scher harte meende, want wie hij ook was, en in hoeveel punten wij ook met hem ver schillen, als een huichelaar kunnen wij hem in geen geval zien. Voorzeker is het een zalig sterven, zich in God geborgen te weten en het hoofd te kunnen nederleggen tot den laatsten slaap. Den 6en Februari werd De Labedie weer het een hevige krankheid aangegrepen, het was een hevig koliek, dat zijn leven be dreigde en zijn lichaam sloopte. Op zijn 64sten verjaardag, den 13cn Februari 1674 stierf Jean de Labedie, omringd door zijn vrienden en in de armen van Anna Maria van Schuurman. Zijn sterven was dat Christens. Wij kunnen de droefheid niet schetsen van de huisgenooten en van al zijn vrienden, die hij hier en elders achterliet. Hij werd begraven in den tuin nabij het huis, dat door de Huisgemeente werd be woond cn vele tranen hebben daar zijn graf heuvel bevochtigd. Na den dood van De Labedie nam Yvon het bestuur der Lahedisten-gemeente op zich maar altijd in overleg met Du Lignon en de andere voorgangers en met de voornaam ste broeders en zusters. A. M. van Schuur man werd bovenal dikwijls geraadpleegd en haar raad ter harte genomen. Een jaar ging voorbij na den dood van hun herder en leeraar en zijn sterfdag werd met weemoe dige herinneringen herdacht. Een jaar was rustig voorbijgegaan, en gaarne hadden zij te Altona altijd willen blijven, doch daar de oorlog tusschen Zweden en Denemarken dreigde uit te barsten, werden zij genood zaakt te vertrekken. Door samenloop van omstandigheden werd overlegd.de reis naar Nederland weer te aanvaarden, en reeds in Mol 1875 vinden wij de Labedisten in Friesland op het kleine dorpje Wlenwerd. Daar vond de kleine gemeente eindelijk den vrede en de rust, zoo lang tevergeefsch door haar gezocht, cn hier bereikte zij eenige welvaart. Me°r dan een halve eeuw was Wieuwerd, de zetel der Labedistische Kerk, die ook elders haar vertakkingen en overal vrienden had. Ook in deze stille, tige plaats ontbrak het daarom niet aan moeite en strijd en droevige gebeurtenissen, want slechts drie jaar nadat zij in Friesland waren aangekomen, werd de kring opnieuw getroffen dewelke op 4 Mei 1678 zacht en kalm ontsliep. Helder van verstand bleef zij tot aan de laat ste oogembljkken van haar leven, en de jaren schenen op de scherpheid cn klaarheid van haar geest geen invloed te hebben uitge oefend. Tot op het laatste oogenblik was zij de raadsvrouw van Yvon. Tot op het einde van haar aardschen strijd, behield zij de overtuiging, dat de huisgemeente van de Labedie „de ware kerke Gods" was, en zij vond m die gedachte rust en vrede voor haar gemoed. Haar geleerdheid heeft haar op aarde een onsterfelijken roem verworven. Zij werd begraven op 't kerkhof te Wieuwerd volgens haar eigen begeerte met het hoofd huiten de kerk, het gezicht naar het Oosten en het andere gedeelte van het lichaam onder de muur en in de kerk. Kort daarna overleed ook du Lignon. die een groote steun pilaar was. Toen de Labedisten in Fries land kwamen was hun getal 162. Hier groeide dat getal soms tot het dubbele aan. Ook werd van daaruit door de kleine Ge meente zending gedreven en niet alleen in het binnen, maar ook in het buitenland. Yvon wenschte niets liever dan de plannen reeds door de Labedie opgemaakt, om Zen- delingsposten in andere werelddeelen te ves tigen, uit te voeren. Zoo was een zekere R o b ij n, de aanvoerder van een kleine schare broeders en zusters, dewelke naar Suriname vertrokken, om daar een kolonie te stichten, en langs dien weg de heidenen het Evangelie te brengen. Dankers en S1 u t e r s waren de twee zendelingen voor Noord-Amerika bestemd, die zich vestigden op een streek lands aan de Hudson-rivier. In hoeverre deze zending op den duur is geslaagd willen wij niet beoordeelen. Behalve den landbouw, dreven de Labe distcn te Wieuwerd allerlei handwerken en ambachten. Ook is 't historisch bewezen.dat ambachten. Ook is het historisch bewe zen, dat de zoogenaamde labedissen door de boerinnen vroeger gedragen en ook nog tegenwoordig door ouderen van dagen op Walcheren alzoo genoemd, door de Labe distische huisgemeente werden vervaardigd. Was het leven en de kleeding der labedisten hoogst eenvoudig en ver van alle uitwerk- dige pracht verwijderd, omdat dit wereld- dienst in hun oogen was, met groote nauw gezetheid werd deze leer toegepast tfp de handwerken en ambachten, die in het huis der Labedisten werden gedreven. De geheele inrichting had iels kloosterachtigs. De Huis genooten waren zoo niet door de klooster beloften verbonden, doch vanzelf en inder daad tot haar vervulling verplicht Zij moesten werken voor het Huis des Heeren en zelf niets bezitten. Zij moesten de belofte afleggen van werkzaamheid en armoede, van kuischheid en van gehoor zaamheid. De hoogmoed moest worden ge dood, door liet afleggen van alle kleeding, die te wereldsch was, door vernederenden arbeid en door stipte gehoorzaamheid, en daardoor kon men soms zien. hier een voor malige predikant met een boerenkiel ge kleed aan het waschvat staan, daar een aanzienlijk jongeling steenen dragen, elders de zoon van hoogst geplaatste personen, de schapen hoeden. Deze boetvaardigheid moest niet alleen uit bedwang, maar ook vrijwillig worden beoefend. Zoo zagen wij in korte trekken het leven van dezen bezielenden prediker. Jammer, dat het zoo met De Labedie geloopen is. Hij had zulk een gewichtig werk kunnen ver richten en daarom is zijn afwijking zoo <e betreuren. Hij werd eenzijdig. Gevoelende, dat zijn kracht juist in het bijzondere lag, richtte hij daarop al zijn kracht der wel sprekendheid en daardoor kwam hij in een hoek terecht, waar Gereformeerden toch niet willen zijn. Instede van de Kerk te reformeeren door godzaligen wandel en ware vroomheid, liet hij de Kerk al meer los. en ook het verbond der genade en Da Labedie hield straks niets anders over d-n de persoonlijke bekeering, los van de Kerk en het genadeverbond. De leer van Jean de Labedie, die eens als een bruisend water, met zoo groote kracht van de bergen stroomde, hleef voor de hoog ten slaan, om zich ten leste in een smal beekje, dat een poel zou worden en verzan den, te verliezen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 6