Va" Btraf t0t tW6° 3aar ï*w*nacht- DINSDAG 27 SEPTEMBER 1932 EERSTE BLAD PAG. 2 BUITENLAND DE VOLKENBOND DE VALERA LAAKT IN RAAD EN ASSEMBLEE JAPANS HOUDING ZIJN PESSIMISME OVER DEN BOND Zaterdag is de Volkenbondsraad bijeen gekomen, Maandag da Volkenbomdsverga- dering of aseeirobleé. Beide vergaderingen werden gepresideerd door den Ierschen preimier De Valera, Deze heeft m zijn openingespeedres. waar over hij te voren niet. naar de traditie wil, met het secretariaat had overlegd, zeer har de en openlijke dingen geeegd. In den Raad, dde te beraadslagen zal hebben over het Lytton-rapport inzake de Mandejoerijsohe kwestie, verklaarde De Valera, tot verrassing van de aanwezigen, dat hij het voor zijn plicht hield, vast te stellen, dat Japan vóór de publicatie van het Lytton-rapport door de erkenning van DE VALERA Mandsjoerije en het onderteekenen van het vei drag met de Mandsjoarijsche regeerdng maatregelen had genomen, die vooruitlie pen op de definitieve beslissing van den Volikcnbondsraad, De Volkenbond heeft zich er van onthouden stelling te nemen in deze buitengewoon moeilijke kwestie, zoolang niet liet rapport van de Lyttoncommiseie was verschonen. De geheele kwestie hangt nog in de lucht. Hij sprak daarom zijn leed wezen uit over de houding van Japan. Een Japansoh vooisted om de bestudeerdng van bet Lytton-rapport uit te 6tellen, weid, ondanks heftig verzet van China, aange nomen, De Volkenbonderaad zal tegen 14 November bijeenkomen voor oen buitenge wone vergadering tot onderzoek van het De Assemblee. De Valera wijst op de magere resultaten van den Bond. Gistermorgen is de gewone September- Assemhlee van den Volkenbond door De Valera geopend. Vertegenwoordigd waren 54 mogendhe- BEELAERTS VAN BLOKLAND Japan (34 stommen) en de eerste ge geerde van Nicaragua (38 stemmen), hot bureau der 13de VoLkenbondevergadaring, waarvan bovendien ditmaal nog leden zijn Tewlik Roeejdi Bey. Turkije, als voorzitter der voorst eLle ncomrniesie en Motto en Paul Hymens als eere-voorzitters. Een ontwapeningscommissie werd niet benoemd, in afwachting van het resultaat der Ontwapeningsconferentie. De verkiezing van minister Beeflae.rte van Blokland als voorzitter der eerste commis sie, is zoo wordt uit Genève aan het Vad. geseind zeker een verrassing, waar onze minister juist voor het werk van deze eer ste commissie nog nimmer groote belang stelling getoond had. Het Volkenbonds- eeoretariaat, dat de voordracht voor de ver kiezingen pleegt op te maken, had echter een boo6 geweten jegens onzen minister, die bij de verkiezing zoonel van het Bureau der Ontwapeningsconferentie, als van het Bureau der Buitengewone Volkenhondever ga dering van den winter tot veler verwon dering was voorbij gegaan. Het secretariaat wilde nu minister Beelaerte daarom ditmaal een zetel in het Bureau verschaffen en deed dit via het voorzitterschap der eenste com missie, die juist dat jaar haar jarcnlangen voorzitter Scialoja, die geen gedelegeeerde ter Volkenbondevergadering meer is. verlo ren had. Of de benoeming van minister BeeLaerts in het Bureau juist van deze Volkenbomdevergadering, die vermoedelijk de onbelangrijkste zal worden, een groote voldoening gewekt h<teft bij onze delegatie, die voor zuivere eeropostjes onverschillig is, doch in de gelegenheid wil worden ge steld nuttig werkzaam te zijn, valt te be twijfelen. HET ENGELSCHE KABINET EN OTTAWA Sir John Simon is met de snelste gelegen heid van Genève naar Londen teruggekeerd. Baldwin die Zondag uit Aix les Bains terugkeerde, heeft gisteren met MacDonald een langdurig onderhoud gehad, terwijl hij voorts verschillende andere ministers heeft gesproken. De Engelsche bladen verwachten dat de liberale ministère zullen aftreden, evenals - cSnowden. De premier is verzekerd van de den. umirön-der voor de e era te maal Turkijeblijvende medewerking van Sir John Simon, en Mexico. i Runciman en de meeste andere liberale na- Duitschlamd werd vertegenwoordigd door tionale ministers. Het verliuidt dat wanneer den Rijksminister van Budtenlamdisohe Za- de liberale ministers aftreden zij niet in de ken Von Neurath. Engeland door Sir John oppositie zullen gaan, doch zullen samen- SLmon on Frankrijk door den minister van werken met do nationale regeering in alle Oorlog Paul Bon cour, aangezien Herriot pas aangelegenheden, welke niet de wetgeving gisteravond te Genève zou arriveeren. De dip lorna ten-loges en penstribunes zij n dicht bezet. Men voelt, dat de Volkenbond in een on trek stadium is getreden en er heerscht een zekere spanning, die de groote belangstei- linz voor deze Assemblee verklaart. De Valera zeide in zijn openingsrede O-a., dat de resultaten van de Onfwapendngs- conferentie verre zijn gebleven onder dat, i Ottawa betroffen. REDE VAN ROOSEVELT Het drankverbod en het donanevraagstnk Uit New-York wordt Gouverneur Rooseveflt, de democratische ocandidaat voor het presidentschap, heeft wat de volken ervan verwacht hadden. De zjich in een rede te San Francisco voor de Volkenbond moet thans zijn bestaansrecht onvoorwaardelijke opheffing van het alico- bewijzen. Of hij zal zich sterk toonen met i hal-verbod verklaard; DE ONTWAPENING HET BUREAU DER CONFERENTIE WEER BIJEEN NIEUWE ZITTING OP 10 OCTOBER Het bureau der Ontwapeningsconferentie heeft Maandagmiddag onder voorzitter schap van Henderson een geheime zitting gehouden. De resultaten dezer zitting, waaraan werd deelgenomen door Paul Bon cour en Simon, werden in cle in aanslui ting aan deze vergadering gehouden open bare bijeenkomst door Henderson bekend gemaakt. Het bureau heeft besloten in de weel aanvangende tien October as. te beslissen over de bijeenroeping van die Hoofdcommis sie, waarin alle 64 tor conferentie aanwe zige mogendheden zijn vertegenwoordigd. I-Ienderson verklaarde te hopen, dat 10 October de rapporten der afzonderlijke commissies en het rapport betreffende hervatting van de werkzaamheden Hoofdcommissie zullen zijn ontvangen. Voorts werd besloten Simon te belasten met de samenstelling van het rapport inzake de onderhandelingen der groote maritieme mogendheden inzake de inlassching van de vlootverdragen van Londen en Washington in het toekomstige ontwapeningsverdrag. De op de agenda van het bureau voorko mende punten betreffende het verbod van luchtaanvallen op burgerbevolking en luchtbombardementen zullen op de volgen de bijeenkomst van het bureau worden be sproken. Henderson deelde vervolgens in het kort mede, dat hij een onderhoud heeft gehad met den Duitschen Minister van Buiten- landsche Zaken .Hij hoopt in de eerstvol gende dagen opnieuw besprekingen met Von Neurath te kunnen voeren. De kwesties betreffende de luchtwapens moesten voorloopig opnieuw worden uitge steld tot latere behandeling. Paul Boncour eischte, dat de Fransche voorstellen inzake internationalisatie dier civiele luchvaart te zamen met de overige vraagstukken betref fende de luchtvaart, in behandeling wor den genomen. Het bureau verdaagde zijn zittinig vervol gens voorloopig tot 10 October met de mo tiveering, dat Henderson dezer dagen eeni- ge belangrijke besprekingen zal hebben en Woensdag naar Londen moet terugkeeren om deel te nemen aan die bijeenkomst van de Executieve der Labour-Partij. Herriot en Simon id ■Ff> een kracht, die nieuw geloof in den Volken bond wekt, óf hij zal zijn zwakheid toonen, d.ie leidt naar cle ineenstorting. Van alle kanten boopen critiek en klachten zich op. De mensohen beginnen ongeduldig te wor den en vragen zich af of de tot nog toe be reikte magere resultaten van den Volken bond zijn bestaansrecht rechtvaardigen. De kleine staten zijn gedoemd, een onbelang rijke rol te Genève te spelen. Zij twijfelen of het zenden van delegaties naar Genève nog de moeite en de kosten loont. Overall klinkt twijfel, of de Volkenbond op econo misch gebied niet de belangen der groote mogendheden behartigt en of hij nog in staat is, de eerbiediging dei- VoIlkentbanidB- verdragen af te dwingen. De eenige red ding \oor den Volkenbon-d is als hij be wijst, dat elke mogendheid de op zioh ge nome n verplichtingen uitvoert. In de plaats van den bewapenimgewech- strijd moet de veiligheid der nationale rech ten beschermd worden. Het succes der Ont wapeningsconferentie ..al beslissend zijn voor den geheelen Volkenbond. Even be langrijk is de uitvoering va^ de economi sche taak van dien Volkenbond. Vijf-en- twintig milüioen werkloozen verlangen, dat de mogendheden eindelijk, daden doen. De dreigende ineenstorting van het geheele economische leven eisoht dadien. De Valera sprak de hoop uit, dat de aanstaande eco nomische Wereldconferentie zou mogen slagen. Vervolgens dankte hij den scheidenden secretaris-generaal van den Volkenbond Sir Eric Drummond in warme bewoordin gen voor zijn jarenlange werkzaamheden in hot belang van den vrede en de interna tionale samenwerking. Hij eindigde zijn rede met de in het Iersch uitgesproken j woorden: „Moge God ons bij de ons gestelde •aak helpen en moge Hij ons voor zwak heid behoeden". De plenaire zitting der Volikcnlbandks- Aesemblee heeft bij geheime stemming den Griekschen gezant te Parijs Politie gekozen Uit president der huidige Assemblee. Des middags heeft de 'Volikenbondeverga- dering haar bui eau samengesteld. Tot voor zitters der vijf groote commissies we®den benoemd: e-erate commissie, juridische kwesties, minister Beelaerts van B 1 o k 1 a n d; tweede commissie, technische organisatie van den Volkenbond, Te Water, gedelegeerde van Zuid-Afrika; 3de commis sie, budgelaire kwesties. Do Vasconcellos, Portugal; 4de commissie, sociale en huma nitaire kwesties, Carton de Wiart, België; 5de oommissie, politieke kwesties, Lange, Noorwegen. De voorzitters der 5 groote commissies vormen met Politie en de 6 door de Volkciibondevprgadering gekozen onrïervonrzifteis Aloisie. Italië (41 stemmen), Herriot. Frankrijk. Von Neurath en sir John Simon (ieder 42 stemmen), Nagaotka, Ook verklaarde haj zich tegen alile staats socialistische experimenten. Als president zal hij alle particuliere rechten van de bur gers. in het bizonder het particuliere eigen dom, beschermen. Ook zal hij er zorg voor dragen, dat het Ameriikaansohe volk niet, zooals onider het republiikainsohe bewind is gesc" waard elooze leeningen worden opgedro: Voorts zeiide Roosevelt, dat hij een tegen stander van het autonome Amèrikaansche douanetarief is en het tarief vraagstuk door handelsverdragen met het buitenland moet worden opgelost. Wed moet de landbouw loonende prijzen voor zijn producten kun nen verkrijgen, desnoods door beperking van den invoer. GOUDVONDSTEN IN NOORD ZWEDEN Volgens berichten in de Zweedsche bladen zijn in Noord Zweden opnieuw groote hoe veelheden goud gevonden. Volgens het rap port van een Zweedschen mijningenieur zijn de nieuwe ertslagen bij Lockne reeds aan het aardoppervlak gouclhoudend. Op een diepte van twee meter is het goudgehalte grooter dan in Boliden. Behalve goud en ko per is ook lood gevonden. UITWISSELING VAN KATOEN VOOR STIKSTOF Te Cairo is onderteekend een Duitsch- Egyptisch uitwisselingsverdrag, waarbij de Egyptische regeering van het Duitschc stik stof-syndicaat 50.000 ton kalksalpeter koopt voor een waarde van ongeveer vijf mdllioen Mark, waarvoor Egynte als tegenprestatie aan een groep katoenhandelaars te Bremen voor een gelijke waarde Egyptische katoen levert. Li ONTPLOFFING OP DUIKBOOT Op een Fransche duikboot, de „Persée" is tijdens een proefvaart een Dieselmotor ont ploft. De ingenieur, die de motoren moest controle eren is daarbij om het leven geko men. Drie leden van de bemanning zijn ern stig, zes licht gewond. De laatsten hebben hun verwondingen opgeloopen bij het blus- schen van den brand, die na do ontploffing uitbrak- PARIJS, 27 September. De Persee was Maandagochtend uit Cherbourg vertrokken voor een oefentocht. Aan boord bevonden zich behalve de bemanning, die niet volle dig aanwezig was, een twintigtal ingenieurs en monteurs van de scheepswerf, teneinde de machines een laatste keuring te doen ondergaan. Nog vóór de door de S.O.S.-signalcn gealar meerde schepen voor hulpverlening ter plaatse waren, was de „Persee" door een andere Fransche duikboot die toevallig in de nabijheid kruiste, op sleeptouw genomen. Behalve de zwaargewonden zouden nog drie mecaniciens, die zware brandwonden hadden opgeloopen, in levensgevaar verkee- De Persee, die tot het scheepsbouwprogram van 1927 behoorde, is verleden jaar van sta pel geloopen. Herriot is gister eerst tegen negen uur 's avonds per auto in gezelschap van zijn kabinetschef te Genève aangekomen. Her- riots aankomst werd in Fransche kringen met ongeduld tegemoet gezien, aangezien Sir John Simon om 9 uur 40 met den nacht trein moest vertrekken. Direct na aan komst van Herriot^ arriveerde Simon bij de Fransche delegatie. Het onderhoud kon slechts 20 minuten duren. Ijlings verliet Sir John het hotel. Herriot, die Simon ondanks den stroo menden regen naar zijn auto begeleidde, verklaarde aan de hem omringende pers vertegenwoordigers, dat hij nog geen plan nen heeft voor zijn verblijf te Genève, hij weet ook niet of hij na de verschillende groote redevoeringen, welke hij den laatsten tijd heeft uitgesproken ook nog een rede voering zal houden tijdens de algemecne debatten der plenaire bijeenkomst Uit Parijs werd ons hedenmorgen ge seind: Het korte onderhoud tusschen Her riot en de Engelsche Minister Sir John Simon, schijnt niet zoo te zijn verloopcn als men het van Frasche zijde had venvacht. De oorzaak hiervan schrijft men toe aan het feit, dat Herriot pas betrekkelijk laat te Genève is aangekomen, en daardoor niet in de gelegenheid was met zijn Engelsche col lega's te beraadslagen over de kwesties, die in het middelpunt .van da belangstelling staan. Betreffende het voorstel, dat Sir John Simon zou hebben uitgewerkt inzake de op lossing der kwestie van gelijkgerechtigdheid van Duitschland, zijn geruchten in omloop, welke niet te controleeren zijn, doch niette min verluidt, volgens Fransche mededelin gen, dat Simon het voornemen zou hebben, het volgende plan voor te leggen: De Ontwapeningsconferentie besluite, dat het toekomstige ontwapeningsverdrag de eenige en definitieve regeling vormt voor den stand der bewapening van alle landen. Hierdoor treedt automatisch, ook Duitschland, het toekomstige ontwapenings verdrag in de plaats van het vijfde deel van het verdrag van Versailles. Binnen het kader van het Ontwapenings verdrag worden de wapeningen van alle landen afzonderlijk geregeld. De wapening van Duitschland zal zoodanig zijn, dat re kening wordt gehouden met de Fransche eisclien betreffende de veiligheid en ze een door Frankrijk gewenschte verbinding vormt tusschen ontwapening en de kwestie der veiligheid. Van Fransche zijde wordt nader ver klaard, dat op de basis van een dergelijk plan onderhandelingen inzake de kwestie d!er gelijkgerechtigheid denkbaar zijn. Protest van het persverbond Het bestuur van het Rijksverband dar Duitsche pers heeft met algemeen.© stemmen de volgende resolutie aangenomen: „Het bestuur van het Rijks verbond der Duitsche peins aöht het zijn bijzondaren plicht de autoriteiten te waarschuwen tegen ellike inbreuk op de peis vrijheid. Het eisdht de verdwijning en de opheffing van alfle de pers beperkende noodverordeningen, met de wettelijk gewaarborgde persvrijhead onvereenigbaar zijn. De praktijk der huidige verboden leidt slechte tot onderdrukking van zakelijke critiek en daarmee tot een ernstig gevaar voor de vrije vorming der publieke opinie". Uit Springfield wordt Een duizendtal mijnwerkers heeft een aanval gedaan op de kantoorgebouwen der mijnen, teneinde te protesteeren tegen het besluit van honderd hunner collega's om tegen een verminderd loon weer aan het werk te gaan. Sedert het besluit der directie om de loonen der mijnwerkers van zes tot vijf dollars per dag te verlagen, waren dezen in staking gegaan. Een politie-agent werd gedood en een twaalftal mijnwerkers gewond. Onder de ge wonden bevond zich een vroegere leider der arbeiderspartij, die tevens oud-senator is, ge tuigen beschuldigen hem ervan, op den po litieagent te hebben geschoten^ GANDHI'S OVERWINNING DE MAHATMA EET EN ZAL HERSTELLEN EEN GANDHI-WEEK INGESTELD Toen aan Gandhi in zijn gevangeniscel te Poona het telegram overhandigd werd. waar in de Engelsche regeering meedeelt, dat zij de overeenkomst tusschen de kaste-Hindoes en de paria's aanvaardt, waren behalve de vrouw en de zoon van Gandhi ook vele zijner aanhangers, o.a. de dichter Tagore, bij het veldbed van Gandhi aanwezig. Gandhi luisterde zwijgend toe, toen het te legram werd voorgelezen en sprak daarna gedurende drie kwartier geen woord. Toen begon hij te glimlachen en fluisterde nauwe lijks hoorbaar: „Mijn gelofte is vervuld, het lijdelijk verzet heeft overwonnen". Hij verzocht allen aanwezigen, met hem te bidden en enkele liederen te zingen, o.a. eenige op muziek gezette liederen Tagore. Vervolgens nam hij het glas met sinaas- appelensap dat hem aangeboden werd en dat hij langzaam opdronk. Ook vandaag zal Gandhi slechts sinaasappelensap gebruiken en daarna eerst eenige vruchten en geiten- Gandhi heeft door de hongerstaking tien pond van zijn gewicht verloren. De zes ge- neesheeren verklaarden na het laatste ondier zoek gistermorgen, dat er levensgevaar be gon te bestaan, aangezien de reservekracht reeds verbruikt was. Nader wordt uit Poona gemeld, dat de dokters verklaard hebben, dat hoewel Gandhi zeer zwak is, hij waarschijnlijk spoedig zal herstellen. Over een dag of acht zou hij weer normaal voedsel kunnen innemen. Uit Simla wordt voorts gemeld: Het rucht loopt hardnekkig in politieke kringen, dat Gandhi misschien weldra zou worden vrijgelaten wegens zijn zwakke gezondheid, doch er is geen enkele bevestiging hiervan te verkrijgen Een telegram uit Bombay meldt nog dat Gandhi Maandagmiddag om vijf uur (Indi sche tijd) met vasten is opgehouden. Gedu rende zes dagen en vijf uren heeft hij geen voedsel tot zich genomen. De waarnemende president van het Indi sche congres heeft aangekondigd, dat de week van 27 September tot 2 October voor taan zal worden gevierd als „Gandhi-week". De 2e October is nl. de verjaardag van Gandhi. De houding der Britsche regeering. Een telegram uit Londen meldt, dat be treffende de beslissing der regeering inzake Indische communale kwestie dient te worden opgemerkt, dat de Britsche regeering zich stipt aan r nar besluit zal houden en niet voornemens is tusschenbeide te komen. In dien deze haar een accoord voorleggen, zal de regeering het aanvaarden mits andere rechten niet worden overtreden en Ihet ac coord door beide belanghebbende partijen wordt aangenomen De Britsche regeering merkt evenwel hier bij op, dat de kwesties betreffende het kies recht en de wijze van verkiezing der paria's nog door haar onderzocht worden, hoewel zij er niet afwijzend tegenover staat. DE STRIJD IN DEN GRAN CHACO De drang der neutralen Bolivia heeft aan de neutralen geantwoord dat het 't voorstel tot het sluiten van een wapenstilstand slechts kan aanvaarden den sector van een bepaald met name ge noemd fort De neutralen hebben daarop geantwoord, dat bun voorstel in zijn geheel moet worden aanvaard. Uit Oost-lndie ACTIE I.E.V. BATAVIA, 26 Sept. (Aneta). Het Comité van Actie van het Indo-fSuropeesch Ver bond stelde een werkprogram op met de volgende punten: le. het is ongewenscht in dezen crisistijd salarisverslechteringen te forceeren; 2e. indien alle andere inkomsten bronnen zijn opgedroogd kunnen alleen tijdelijke evenredige kortingen noodgedwon gen worden aanvaard; 3e. indien de nood zakelijkheid van,salarisherziening, onafhan kelijk van den crisistijd kan worden aan getoond, dient een commissie te worden gesteld van een overeenkomstige samenstel ling als indertijd de salaris-commissie-Dam- me; 4e. het verschil in waardeering voor betrekkingen, hoofdzakelijk bezet door im portkrachten en die welke hoofdzakelijk door hier geboren Europeanen worden be zet, dient te vervallen zoodra de noodzake lijkheid van een „lokpremie" niet langer bestaat. AUTO-ONGELUK BANDOENG, 26 Sept (Aneta). Het Hoofd van den Dienst der Zoutregie, de heer Ples- man, die terugkeerde van een zoutland bij Grisee naar Soerabaja, heeft bij een auto aanrijding een drievoudige armbreuk opge loopen en een ernstige vleeschwond aan den arm. Hij werd in het Darmo-ziekenhuis op genomen. OPRUIING MED AN, 26 Sept. (Aneta). De politie ar resteerde hedenmorgen een tandil van de onderneming Tandjong Morawa, die zich heeft schuldig gemaakt aan opruiing tij dens een overval van een dobbelpartij door de politie. De zwaar-geboeide arrestanten werden toen bevrijd door de verzetplegende menigte. MOHAMMED HATTA IATAVIA, 26 Sept. (Aneta). De heer Mo- hamed Hatta, die gisteren te Cheribon een druk bezochte vergadering leidde, treedt met ingang van 26 September op als reizend hoofdredacteur van de „Oetoesan Indonesia". Gemengd Nieuws. VERDRONKEN Te Capelle a. d. IJssel werd een motor fiats aan den slootkant gevonden. De politie dregde en haalde uit de sloot het lijk van den 20-jarigen A. v. d. Lek, aan den Capel- schen weg te Capelle aan den IJssel op. Denkelijk is de motorfietsrijder verongelukt doordat hij. met groote snelheid van Rot terdam komende, oen bocht in den weg niet heeft kunnen nemen. Te Vinkeveen is het 6-jarig meisje van W. Kroon verdronken. DE BEGRAFENIS VAN AGENT BAAS Men meldt ons uit Den Haag: Gevoeld als symbool van den tijdgeest door de massa en me! name door de over heid als een signaal, bracht, het gebeurde op j.l. Dinsdag ontroering in alle kringen der bevolking door het geheele land. Naast «~ezo ontroering rees deernis met de nagelaten betrekkingen van den op zoo brute wijze om het leven gebrachte ver keersagent; verschillende predikanten heb ben Zondag het droevig feit op den kansel in gebed of prediking herdacht, en vandaag kwamen menschen van heinde en ver om hot slachtoffer naar zijn laatste rustplaats uitgeleide te doen. Reeds vroeg -was het opvallend druk in de omgeving van de woning aan de Bruinbank- straat. Het aantal belangstellenden groeide tot duizenden toen het uur naderde, dat 't stoffelijk overschot zou worden uitgedragen. Intusschen was door Ds. J. de Jong. Ned. Herv. predikant te Scheveningen, in de wo ning van den overledene de rouwdienst ge leid, waarbij deze sprak over Lucas 7 11 tot 17, de opwekking van den jongeling te Naïn. Na afloop van de plechtigheid aan huis, alwaar een vijftigtal bloemstukken waren bezorgd, werd een ontzaglijke stoet gefor meerd, die als volgt was samengesteld: Voorop reed de bereden brigade der Haag- sclie politie, gevolgd door deputaties met omfloerste vaanlels en banieren van: De Ned. Bond van Chr. Politie-ambtena- ren, de Alg. Bond van Politiepersoneel, de R.-K. Politiebond, de Alp. Ned. Pol. Bond. do Politiesportvereeniging Dindua en cle Rotterdamsche Politiemuziekvereen. „Her mandad", deputaties van de politiecorpsen uit Amsterdam, Rotterdam, Utrecht. Gro ningen, Arnhem, Eindhoven, Breda, Zwolle, Kampen, Roosendaal, Bergen op Zoom. Steenbergen, Velsen, Zeist, Wassenaar, Voorburg, Leidschendam en andere ge meenten. Riiksveldwacht. Marechaussee, Mi litaire Politie en de afdeeling Verkeerswe zen van de Haagsche politie. Hoofdinspec teur Kierdorff en de Haagsche Hoofdin specteurs Lucas en Dulfer verteeenwoordisr- len den Bond van Hooger Politiepersoneel. Daarna volgde de lijkwagen met de volg- rijtuigen. Daarachter stelde zich op het Haagsche Politiemuziekkorps en een aantal hoofdinspecteurs en inspecteurs, brigadiers, rechercheurs en airenten. De lange rouwstoet trok langs verschil lende straten van Scheveningen naar de begraafplaats aan de Kerkhoflaan, eerbiedig begroet door een ontzaglijke menigte, die zich langs den weg had opgesteld. Overal waar de liikkoets passeerde ont blootte de menigte het hoofd als een hulde aan den politieman, die het slachtoffer werd van zijn plicht. Op het keïkhof. Op het kerkhof, waar zich tal van auto riteiten hadden opgesteld, werd het eerst het woord gevoerd door den burgemeester, .Thr. Mr. Dr Bosch Ridder van Ro senthal, en vervolgens door de heeren J. Kooistra, voorzitter van de afd. Den Haag van den Chr. Politieambtenarenibond en M. Brauns, secretaris-penningmeester van de kinderontspanningsvereeniging van den Chr. Politieambtenarenbond. waarvan de overledene voorzitter was. Het slotwoord werd gesproken door Ds. B. Tichelman, Ned. Herv. predikant te Scheveningen. Op de plechtigheid op het kerkhof hopen wij nog nader terug te komen. DE KINDERMISHANDELING BIJ MOORDRECHT De man tot vier jaar gevangenisstraf veroordeeld DE VROUW VRIJGESPROKEN De arrondissements rechtbank te Utrecht deed hedenmorgen uitspraak in het straf proces tegen de 26-jarige koopvrouw en een 35-jarige schipper verdacht van het toe brengen van zwaar lichamelijk letsel, al thans zware mishandeling de dood tenge volge hobbende, op een ongeveer 5-jarig meisje, wier lijkje zij later onder Moor drecht hebben begraven. Nadat de Off. tegen den man 4% jaar gevangenisstraf had ge- eischt en tegen de vrouw, de moeder van het kind, 2 jaar en 8 maanden, wees de Techt- bank de zaak echter terug naar den rechter commissaris ten einde een nader onderzoek in te stellen, naar de schuldvraag, zulks in verband met een ingekomen brief van iemand, die tot dusverre nog niet was ge hoord. Veertien dagen geleden werd deze zaak opnieuw door de rechtbank in behan deling genomen en thans eischte de Off. tegen de man 4 jaar gevangenisstraf en 1 jaar tegen de vrouw. De rechtbank 'uitspraak doende veroor deelde heden den man tot vier jaar gevange nisstraf en sprak de vrouw vrij, daar zij het haar ten laste gelegde niet bewezen achtte. BOEREN EN TUINDERS VERHINDEREN EEN VERKOOPING Leden van de tuinbouwverceniging te Nieuwe-Niedorp (N.H.) hebben in het café Ceres te Schagen den voorgenomen execu- torialen verkoop verhinderd van een boer derij met land, schuren, enz. te Lutjewinkel samen groot 9.04.70 H.A., eigendom van den heer A. Wit, aldaar. De veiling geschiedde door notaris H. J. van Veen te Schagerbrug in tegenwoordigheid van den plaatsvervan- gendèn kantonrechter te Schagen, mr. D. Brcebaart, burgemeester van- Callantsoog. Het geheel was ingezet op f 12.407.50. Het verloop van deze zaak vertelt de N.R.C. ajs volgt: Bij den inzet reeds hadden bovenbedoelde boeren en tuinders op de tafeltjes in het café biljetten gelegd, waarin gezegd werd, dat „de nijvere bouwer, wiens bezittingen op last van zijn hypotheekgever werden verkocht, zijn leven in noeste vlijt op zijn bedrijf heeft gesleten en dat na een leven van harden arbeid slechts armenzorg of ontbering voor hem openstaat. En dit, land en tuinbouwers, zijn wellicht ook uw voor uitzichten. Daarom hebben wij besloten, een boycot uit te spreken over den kooper van deze plaats; wij worden daarbij gesteund door de organisaties ter plaatse en in de omgeving. Vandaag hij morgen gij". Ondanks deze opwekking werd bij den Inzet toch geboden, wat de demonstranten een dreigende houding deed aannemen. Buitenstaanders wisten maatregelen van geweld te voorkomen. Bij den nu gehouden afslag waren weer vele belangstellenden aanwezig; ook vier politiemannen. Weer werden biljetten als jjrvea os da tefel gelald, waar Weerbericht. »m«ibwm9M Iet dunne pültje geeft den vorlgen etai Hoogste stand te Blackford 769.8. Laagste stand te Vardö 749.4. Stand vanmorgen halftwaalf 759.6. WEERVERWACHTING Zwakke tot matige wind uit W. en later N. richtingen, meest half bewolkt, weinig of geen regen, kans op nachtvorst weinig ver andering in temporatuur overdag. TEMPERATUUR Stand vanmorgen halftwaalf 13.2 C. 28 SEPTEMBER VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN Zomertjjdt Van 's avonds 7.14 u.. tot 's morgens 6.28 U. WATERSTANDEN RIVIEREN Heden Vorig Canp I 1.60 1.70 Ems L37 1.21 Coblenz 1.79 1.73 Trier 0.63 0.73 Kenlen 1.42 1.38 Ruhrort 0.14 0.07 Weael -0.17 0.)0 Emmerik 0.94 0.79 Dasseldorf 0.00 0.66 Maastricht 2.06 2.00 Venlo 11.05 11.22 Heden Vorig Walshnt 2.29 2.26 Basel 0.23 0.11 Huningen 0.<0 0.00 Khelnweiier -1.61 -1.68 Kehl 2.25 2.28 Maxan 3.76 3.80 Wiedesheim 0.00 0.00 Maunheim 0.00 2.40 Lohr 1.09 1.11 Malnz i 0.^4 0.32 B.ngen 1.48 1.48 HOOGWATER NED. ZEEHAVENS (Oude Amstei Delfzij'l i 9.41 22.25 Terschelling 6.59 19.37 Harlingen 7.48 20.22 Helder le 2.46 5.25 Idem 2e 16.02 18.25 IJmuiden 1.31 13.53 H.V.Holland 0.45 i3.i2 Scheveningen 0.55 13.22 Rotterdam 2.62 14.o6 damsche tUd) Hellevoetsl. L24 13.50 Willemstad 2.21 14.41 Bronwersb. 3.36 13.02 Zierikzee 1.10 13.26 Wemeldinge Ul 13.52 Vllssingen 12.03 Temenzen 0.23 12.87 Hansweert 1.01 13.16 de afslager schetskaartjes van de te veilen perceelen naast legde. Vóór de veiling begon, antwoordde de notaris op een vraag van een der aanwezi gen, dat de kooper den bewoner uit zijn huis moest doen zetten. De vrager bracht dit antwoord luide over aan het overige publiek, waarna de verkoop aanving. Op geen enkel der perceelen werd een bod gedaan, waarna een der demonstranten de heer Zwagerman, opstond, het publiek voor zijn houding bedankte en aanspoorde cvenzoo te handelen bij elke volgende execu toriale verkooping. Tevens sprak hij den boycot uit over den notaris, die deze ver kooping had geleid. De notaris deelde hierop mee, dat het ge heel voor f12.457 was gekocht door den tweeden hypotheekhouder, en dat deze den heer Wit zal laten wonen vooT e<4i >agere huur, dan cle hypotheekrente bedraagt In het café en daarbuiten bleef het nog eenigen tijd rumoerig. Later heeft de heer Zwagerman zijn boycot over den notaris teruggenomen, omdat deze door het gerecht voor den verkoop was aan gewezen. KORTE METTEN Te Groningen ontmoetten op de Vischmarkt twee dames elkaar. Beiden bleven staan. De conversatie tusschen de vrouwen en de ge volgen dier conversatie worden door de N. Pr Gr. Crt. meegedeeld: „Wanneer ben je nu eens van plan me die hoed te betalen?" klinkt het snerpend. ,,'k Loop de volgende week wel even aafl hoor!" „Geen sprake van! Hierl" En meteen grist de eene dame naar het hoofddeksel van de ander en rukt 't haar af En de dame-verkoopster vervolgt, met een eenigszins gehaaste tred, haar weg. Over- winningszeker. nu zij weer in 't bezit is gekomen van de hoed, op betaling waar van ze te lang reeds wachtte. De andere dame gaat ook haar gang. HoecLloos! Rechtzaken. HAAGSCH GERECHTSHOF ia de 32-jarige Duitse tbank verooMeeld tot Isfs ittnden gevangenisstraf, van w*.k vonnla lovvel verdachta els de Offlclor van Justitie hooger beroep zijn gekomen. De sigarenwinkelier C. J. P. H„ uit het Wea-t- einde, diie reeds meermalen In plaats van wartjes, vertinde centen in het voor zijn wln- :el aanwezige apparaat had aangetroffen, ver- laarde, dat hij op een avond Jl. zich verdekt ad ojgesteld om te controleeren. wie deze on- oordeellge klant zou kunnen zijn. Telkens als r iemand aan het apparaat geweest was, le digde getuige de geldlade. De gedane moeite werd eindelijk beloond, want omstreeks een half uur na middernacht zag hij een man, aan O. werd aangehouden en te zijnen huize had een huiszoeking plaats. De politie vond er een stel. waarmede de vertinde centen gemaakt rden, alsmede eenige i stemden met die. welke in de t rdnekkig bleef verdachte ontkennen, an- dan goede kwartjes In het apparaat te hebben geworpen. HIJ deed evencis bij de be handeling ln eerste instantie het verhaal, dat de vertinde munten, te zijnen huize aangetrof fen. speelpennlngen waren en elet Idenblek aren aan die. welke ln de automaat zijn go mden. De politie-deskundige, inspecteur Woltman, verklaarde daarentegen met groote stelligheid, dat uit het onderzoek la komen vast te staan, dat de kringen, op de munten aangetroffen, moeten veroorzaakt zijn door de bewerking ln uet toestel van verdachte. De advocaat-generaal achtte, dat, waar ook uit andere automaten dergelijke diefstallen waren gepleegd, die niet bewezen konden wor den. doch zeker ten laste van O. komen, ver-

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 2