MAANDAG 26 SEPTEMBER 1932 BRIEVEN UIT DE HOOFDSTAD MEER RUIMTE 't Is altijd een wonderlijke wereld. In rond jaar heeft de gemeente Amsterdam op de open markt geen sou kunnen leenen. 'loch was er wel geld beschikbaar hier en daar, en was Amsterdam er wel goed voor Dc koers van de obligaties liep belangrijk omlaag, en toch betaalde Amsterdam de volle rente en de overeengekomen aflossin gen. En ieder Amsterdammer heeft toch vertrouwen in de toekomst van zijn stad. Zeker de tijden waren moeilijk en voor alles onzeker. Ook de groote bankinstellin gen moesten zorgen liquide te zijn als er eens het een en ander gebeurde. Maar daar was toch ook een zekere aversie tegen Am sterdam, die veel meer bij de bankiers scheen te zitten dan bij het beleggend publiek. Want toen voor een paar weken eens een luchtballonnetje werd opgelaten en een 5 leening aan de markt kwam, ging die lee ning er heel glad in en werd 6 of 7 maal overteekend. Men moge er mee rekenen dtat het maar een bedrag van vijf millioen gold en dat de koers laag was, feit is toch dat er voldoen de ruimte bleek om weer geld te plaatsen. De communisten hebben zich tegen deze lee ning verzet. Ze hebben zelfs geprobeerd de vergadering waarin tot het aangaan dezer leening besloten werd te doen mislukken. Waarom? Zeker omdat ze liever nemen wil len. Maar ze motiveerden het met te ver klaren dat Amsterdam voor de bankiers had gekapituleerd. Desniettegenstaande is de leening er in gegaan. En een week of vier na de uitgifte staan de stukken die voor 95*4 aan de markt zijn gebracht op 99*/4. Een nieuwe aanbieding komt Mondjes maat schijnt men Amsterdam te willen hel pen. Weer vijf millioen is beschikbaar tegen iets betere conditie dan de vorige, men zal nu tegen 97*4 verschijnen, doch een normale koers en een hoog bedrag schijnt nog niet te bedingen. De Raad heeft o. i. terecht deze leening geaccepteerd. Wel heeft de Regeering Am sterdam geholpen en waarlijk op niet kren terige wijze, maar het is plicht om zoo spoe dig mogelijk zich vrij te maken. Ook het Rijk heeft zijn veeren wel noodig. De com munisten hebben ook ditmaal tegen de lee ning gestemd. Ze leefden nog steeds in hun oude waan, dat de bankiers allerlei geheime voorwaarden aan hunne medewerking had den verbonden. Thans schaarde zich ook de Vrijheidsbond aan hunne zijde. Het is niet duidelijk waarom, wijl in de openbare zit ting door niet een dezer leden het woord is gevoerd. Men kan veronderstellen dat de Vrijheidsbond een belangrijke ruimte op de geldmarkt verwacht en derhalve van oor deel is dat Amsterdam binnen kort wel op voordeeliger voorwaarden kan leenen. Onmogelijk is dit niet. De industrie vraagt geen nieuwe kapitalen op dit oogenblik, de beleggers willen toch ook wel weer eens rente van hun geld zien, de gemeente- obligatiën zijn toch niet de meest specula tieve fondsen, doch geven integendeel een zekerheid die vele andere papieren missen. Al kunnen de bankiers ongetwijfeld wel invloed oefenen, op den diuuir zullen zij toch het beleggend publiek moeten dienen. Men inake zich daarom voor wat over die tegen werking wordt gesproken niet al te ongerust. Zoker hebben sommige bladen, en som mige politieke personen, wel eens het geld- beleggend publiek afgeschrikt door over Amsterdam te spreken alsof het zijn econo- mischen ondergang tegemoet ging. Maar men moet zich toch weer niét al te veel van den invloed van zulke artikelen en rede voeringen voorstellen. Wie een beetje thuis is in de dingen van het dagelijksche leven, heeft niet al deze voorlichters noodig, hij heeft zelf een oor deel, hij kan zich zelf rekenschap geven van de financieele positie en de vooruitzich ten van onze stad en zal voor zichzelf be slissen. Slechts een oogenblik zal een cam pagne als bedoeld eenig resultaat hebben. Zeker wordt onze stad evenmin gediend door de snorkerige artikelen die „Het Volk" over Amsterdam en onze financieele positie levert en de ophemeling van de kranige sociaal-democraten, die het crediet van de stad door hunne kloekheid en knapheid dragen. Want ook hier leert een nuchter mensch spoedig de fantasie te onderkennen en de eenvoudige beschouwing van de jongste be groeting is voldoende om de werkelijkheid te zien en de naaktheid onder het bonte narrenpak. Er komt op de markt meer ruimte. Dat is verblijdend. Amsterdam zal daarvan kun nen profiteeren indien zijn regeerders den moed hebben, de toestand aldaar onder het oog te zien en eerlijk aan het publiek te zeggen. Dat geeft meer vertrouwen, dan allerlei brallende opschriften in het blad van het Ilekelveld. ARIEND VAN AMSTEL. CHR. BEWAARSCHOOL ONDERWIJZERESSEN I Dr.H.NANNlflG'S ■FT'WI 'L fZ.60 p.'/i flesch.T1.60p-'/2fleichl ALG. VERG. TE DORDRECHT Referaat van den heer Van Andel Zaterdag hield de vetrecniging voor Chris telijke be waa reckoolonde rw ij z er eo6e n Nederland te Dordrecht haar 28e meene vergadering, onder leiding van haar presidente, mej. A. v. d. Mark, te Weeep. Uit het verelag van de secretaresse, mej. C. Kooy, van Den Haag, bleek, dat de ver eeniging tegen de 600 leden telt. De laatste twee jaar nam het ledental toe met onge veer 100. De penruimgm eester esse, mej. E. Urban, van Oosterbeek, deed medèdee- iing van een batig saldo van plm. f500. Als lid van het hoofdbestuur werd geko zen mej. C. G. de Groot, van Rotterdam, die desze benoeming voorüoopig aannam. Als adviseur werd herkozen de heeo- J. P. H e b 1 y, te Schiedam. De nieuwe beheerster, mej. Van Os, van Rotterdam, bracht een helaas niet rooskleu rig verslag uit van „Helpt Elkaar", dat steun biedt aan zwakke bewaarscholen. Na afloop der middagvergadering werd er voor geoollecteerd. Het verslag over het maandblad was op timistisch. Met de financiën voor de examens bleek het slecht te staan. De regeernng gaat bo vendien haar subsidie hiervoor met 15 verminderen. Het voorstel van Den Haag om de contributie via de afdeeQingen te innen, werd voor een jaar aangenomen. Na een gemeenschappelijke lunch ving de middagvergadering aan, die o.a. werd bij gewoond door de heeren J. Hobma, van Utrecht, adviseur van de vereeniging (ook morgens aanwezig), Joh. Z ui dm ear, van Rotterdam, voorzitter van de Bond van vereenigingen voor Chr. bewaarschool- onderwijs in Nederland, en d'jor den heer Harms en. namens de verv»n. van oplei ders voor Ghr. bewaarscholen. Bij dé statutenwijziging werd een voorstel utt de vergadering, om ook onderwijzeressen die met de grondslag instemmen, maar door bijzondere omstandigheden bij het open baar onderwijs werkzaam zijn, ais lid der vereenigdng toe te laten, met meerderheid ven stemmen verworpen. Geadviseerd werd, in voorkomende gevallen overleg te plegen met het hoofdbestuur. Mej. G r o 11 e bracht de groeten over van de vereeniging van Ghr. Onderwijzeressen van fröbelscholen tc Amsterdam. De presidente sprak de wensdh uit, dat deze zelfstandige organisatie nog eens een afcleeling van de vergaderende vereeniging mocht worden. (Daverend applaus). Referaat van den heer Van Andel kleuters moeten Er volgden nog enkele huishoudelijke ken. Voor het stichten van een pensioen fonds, dat pensioen toeslag bedoelt te geven, is samenwerking verkregen met de bond van bewaa«schoolbesturen, die bedrag toezegde. Voorloopige statuten zijn opgemaakt. De stichting komt dus dichterbij De volgende algemeene vergadering zal worden gehouden te Haarlem. Na rondvraag sloot de heer Van Amidel de geanimeerde samenkomst met dankgebed Gemengd Nieuws. BRAND DOOR HEMELVUUR Te Veldhoven (N.Br.) brak Zaterdag een zwaar onweer los, gepaard gaande met slag regens. De bliksem sloeg in de woning van van B. Het huis brandde geheel af. De he lende perceelen konden behouden worden. Een deel van den inboedel werd gered. Ver zekering dekt de schade. TYPHUSBESMETTING DOOR MAASWATER Een schipper uit Monster had tijdens de vaart Maaswater gedronken, waarna de man besmet werd met typhus. Nadat hij in zijn woning was verpleegd, werden ook andere leden van het gezin nl. drie kinderen besmet Zoowel de vader als de kinderen zijn nu naar het ziekenhuis te Den Haag vervoerd. EEN BLOEIENDE GEMEENTE. Te Rijnsaterwoudie plukte H. Buurman »or de tweede maal aardbeien. Bij J. E. Hartveld staat een appelboom voor de twee de maal in bloei, terwijl als groote zeldzaam heid aldaar bij H. Hoogenboom een kastanje boom in vollen bloei staat en zelfs vol met De heer A. van Andel, hoofd eener Chr. school te Utrecht, kreeg nu het woord het houden van ziju referaat over „de a bereidende school en het gezin". Daar wij, aiidue epr., niet wensohen mee te gaan met de reform-beweging, die aide rechten aam het kind en aile plichten aan de opvoeders wil toewijzen, maar een eigen stamel innemen, wil epr. het hebben 6peciaaJ over de Christelijke voorbereidende school. In haar verhouding tot het Chr. gezin? Dat gaat moeilijk, volgens epr., wamt practiech zijn ook de Chr. scholen buurteeholen worden. Het gezin kam mdet zon/der de eahooQ, die echter eigen normen heeft Spr. is het m dezen meer eens met den heer Schreuder dan met Prof. Waterimk. Tusschen voorbereidende 6Chool en gezin zijn raakpunten. Spr. wil enkele nagaan. Allereerst de wederzijdsche waardeerdmg. Deze ie onmislbaar voor de ambeddsdust. De fröbelschool ais geheel! mag niet klagen over waardeerimg der ouders. Men ga daar- iee piëteitvol om. Als tweede aanrakingspunt wijst spr. op het moment waarop de moeder haar kleu ter aan „de juffrouw" toevertrouwt die daarmee groote verantwoordelijkheid krijgt voor een teer werk. Dat is voor de moeder een belangrijke daad. Daarom is het vam zooveel gewicht op welke wijze de onderwijzeres het kind im de moeder in ontvangst neemt Daarmee hangt samen de kwestie van de kijk op het kind. De school ziet het meer objectief en ontdekt daardoor soms wat ouders niet of minder goed zien. De ouders zien het subjectief, vooral met liefde, hebben a priori waardeerimg. Om het juiste midden te vinden, doet men goed eens te luisteren naar wat de moeders voor lieis van hum kinderen weten te vertellen. Spr. wees vervolgens nog op de evangeli- seerende beteekends, die de Chr. scholen krij gen, nu ze practisch buurtsoholen worden, vroeg verder nog de aandacht voor de meerdere invloed die de vaders door de werkloosheid krijgen op de opvoeding der kinderen. Is dit tot hun voor- of nadeel? (Bij de bespreking werd de vraag gesteld, of het hieruit te verklaren is, dat tegen woordig kleuters van 3*4 jaar zich veel on afhankelijker voelen dan vroeger}. Tenslotte zoeken de werkelijk Chr. voor bereidende school, en het werkelijk Chr. i, hun eenheid op hooger plan. Niet de school is dan nummer een, noch het gesim, noch hert. kind, maar de groote Kinder vriend, naar Wiens uitgebreide liefdearmen VAL UIT EEN AUTO. Te Wassenaar viel mej. S. uit Den Haag, terwijl zij met haar verloofde, den heer W. uit Haarlem, per auto lanigs den Rijksstraat weg reed, ter hoogte van Maaldrift uit den agen, doordat het portier plotseling open ging. Mej. S. liep een hersenschudding op en werd per ziekenauto naar het Diacones- senhuis te Haarlem overgebracht. SMAAD TEGENOVER EEN KAPELAAN Een colporteur en een colportrice met anti-katholieke brochures werden wegens smaad tegenover een kapelaan ieder veroor deeld tot een voorwaardelijke gevangenis straf van acht dagen, mei een proeftijd van twee jaar. Het O. M. had veertien dagen voorwaarde lijke gevangenisstraf gevorderd. HET EINDE VAN EEN IDYLLE Te Midwolda (Gr.) hadden eenige jongelui na afloop van een volksfeest het de dochter van G., «die op het feest zich met een jongeman had laten zien, een poets te bakken. Toen het meisje met haar galant thuiskwam, namen beiden op een bankje plaats. Plotseling werden zij in hun lief kozingen gestoord, doordat van het dak een flesch kwam rollen, die later carbolineum bleek te bevatten. De kleeren van het twee tal werden door de bijtende vloeistof bedorven, terwijl bovendien de jongeling zoo danige wonden opliep, dat de hulp van een dokter moest worden ingeroepen. De politie was de daders spoedig op het spoor. EEN COMMUNISTISCH RAA(D)SLID VERWIJDERD In den gemeenteraad van Oude Pekela werd het communistische raadslid Orsel door den voorzitter herhaaldelijk tot de orde geroepen. Toen genoemd raadslid ondanks beitigem hamerslag toch met spreken door ging werd op voorstel van den voorzitter met 7 tegen 5 stemmen (de S-D.A.P., tegen wien de heer Orsel het meest te keer ging) besloten den heer O. tijdens de zitting en de volgende twee vergaderingen den toegang tot de raadszaal te weigeren. De heer O. werd daarop door de politie ge sommeerd onmiddellijk de vergadering te verlaten, waaraan werd voldaan. Part ij ge- nooten vergezelden hem, zingende de Inter nationale. DE KERMIS TE TERNEUZEN Men meldt ons uit Terneuzen: De kermis is hier ten einde. Was er minder dan vroeger, toch was er nog genoeg voor de kermismenschen. En men vroeg zich af. hoe is 't mogelijk dat er in dezen tijd nog zooveel geld uitgegeven wordt Bioscoop (ruim 500 plaatsen) uitver kocht Een onoogelijk hondencircus 's avonds vol. En dan wat er verteerd is. Terwijl veer tien dagen te voren een winkelweek gehou den was met haar amusementen èn uitgaven! Nogmaals en dat in dezen tijd! AAN EEN GROOT GEVAAR ONTKOMEN. Mej. J. Kas te Uithoorn begaf zich per fiets naar Amsterdam. Bij een onbewaakt en overweg passeerde zij een boerenwagen, waardoor zij waarschijnlijk niet lette op een naderenden trein. Door den schrik over mand kon zij niet meer remmen en raakte de achterste wagon van den trein het voor wiel van de fiets. Met een smak werd zij tegen den grond geworpen, waarbij zij won den opliep aan het hoofd en gelaat, geluk kig niet ernstig. BAGGERMOLEN OMGESLAGEN IN DE GOLF VAN BISCAYE VERGAAN Twee Maassluizers verdronken Vrijdagavond is in de Golf van Biscaye een ernstig ongeluk gebeurd, dat aan twee derlanders het leven heeft gekost. Een baggermolen, die gesleept werd door de sleepboot „Erbro" vaji L. Smit Co's Int, Sleepdienst, is door tot -nu toe onbekende oorzaak gekanteld. Twee runners, de 31-jarige C. Ras en de 21-jarige E. Sperling, beiden uit Maassluis, zijn daarbij verdronken. De verongelukte Ras laat een vrouw met 5 kinderen en Sperling een vrouw met 1 kind achter. Beiden waren zeer ervaren zeelui. De baggermolen werd gebouwd bij de Maatschappij „de BLesbosch" te Dordrecht en was 15 September uit Maassluis met bestem ming naar Guadeloupe (West Indië) trokken. Het N. v. d. D. deelt omtrent deze ramp nog mede, dat Sperling een zoon van den bekenden duiker Daan Sperling is. Als run ner van den baggermolen hielden beide man nen toezicht, een verantwoordelijk werk, vooral bij ruwe zee. Evenals voor de vorige sleeptochten waren voor het sleepen va „Camille Masilon" alle voorzorgsmaatrege len genomen om den overtocht goed te doen De lieer L. Vuijk, een der directeuren van L. Smit Co.'s Internationale Sleepdienst vertelde, dat men deze nieuwen baggermo len, driemaal thad laten nazien door deskun digen, voordat men het gevaarte naar zee liet gaan. De „Ebro" is een van onze groot ste sleepbooten; kapitein Termijn, onder iens leiding de tocht werd ondernomen, is een uitstekend zeeman. Het lijk van het slachtoffer C. Ras be vindt zich aan boord van de sleepboot. Het zal te Falmouth worden gekist en daarna door de sleepboot „Ebro" naar Maassluis worden vervoerd, waarna de teraardebestel ling waarschijnlijk Vrijdag zal plaats vin den. Van niet-officieele zijde wordt gemeld, dat het slachtoffer, dat zich veertien uur met beihulp van een zwemvest drijvende heeft weten te houden, toch ten slotte In de on middellijke nabijheid van de sleepboot ten gevolge van uitputting is verdronken. Toen men hem tenslotte aan boord haalde, bleek hij te zijn overleden Een nader telegram van den kapitein van de „Ebro" meldt, dat de baggermolen gezonken is. HET HAAR WASSCHEN MET BENZINE Te Zeveneind bij Laren (N.-H.) wiesdh de vrouw van een banketbakker in de keuken het haar met benzine. Vóór dat ze met het wasschen was begon nen had zij alles wat brand kon opleveren, uitgedaan. Een laag brandend comfoortje, waarop een koffiekan stond, vergat zij echter. Toen het haar vlam vatte is zij, luid gil lend, de straat opgerend, waar een van de ijlings toegeschoten buren haar iets over het hoofd heeft gegooid, zoodat de vlammen wer den gedoofd. Met ernstige brandwonden in het gelaat werd zij naar het St Janszieken huis overgebracht DE ZWARE REGENVAL. Voïgens het Vad. viel van Donderdagavond tot Vrijdagmorgen 9 uur een hoeveelheid van 10.5 m.M., in het volgende etmaal 43.5 m.M., zoodat in totaal een hoeveelheid van 54 m.M. is gevallen. Deze hoeveelheid is nog iets grooter dan die, welke verleden jaar van 4 op 6 Septem ber viel, n.1. 52 m.M., waarvan 40 m.M. in den morgen van 5 September werd afgetapt. Deze groote hoeveelheden werden alleen overtroffen door den zwaren regenval, welke in den nacht van 3 op 4 Juni 1921 viel en die 60 m.M. bedroeg. Tusschen dien datum en Zaterdag is geen grootere regenhoeveel- heid in een etmaal neergekomen dan die van Vrijdag op Zaterdag. WAAGHALZERIJ. Een Duitsche juffrouw, die per kano van I.Tmuiden naar Londen wilde oversteken, is door een loodsboot te Hoek .van Holland binnengebracht EEN JEUGDIGE ONVERLAAT. Te Venlo heeft de politie een 16-jarigen jongen uit Tegelen aangehouden, die des avonds een vrouw zou hebben aangerand. De jongen moet tevens ontuchtige hande lingen hebben gepleegd met minderjarige kinderen. Hij is te Roermond opgesloten. FELLE BRAND TE DE LIER Woonhuis en graanschuur uitgebrand Zondagmiddag omstneeiks 2 uur brak tot nog toe onbekende oorzaak brand uit in de woning van den graanhandelaar Ph. v. Duin aan de Dorpsstraat te De Lier. Snel wakkerde het vuur aan, zoodat bin nen korten tijd de woning in. volle vlam De brand breidde zich steeds meer uit en weldra tastte het vuur ook de groote graan schuur, achter de woning gelegen, aan. In deze schuur waren granen, kunstmest De hoogoplaaiende vlammen en de felle wind deden voor de aangrenzende perceelen, het ergste vreezen, waarom burgemeester Crézee de hulp van de Delftsche politiebrand weer inriep. Deze was na korten tijd met een motor- spuit ter plaatse en assisteerde met eenige stralen het blussohingswerlc door de motor spuit van de plaatselijke brandweer te De Omstreeks half 5 was het gevaar voor uit breiding geweken en kon de Delftsóhe brandweer inrukken. Het graanpakhuis en de woning zijn vrij •wel geheel uitgebrand. De schade, die geraamd wordt op 25000 wordt door verzekering gedekt. DOODELIJK AUTO-ONGELUK Op den Bornsche Straatweg nabij Almelo liepen Zondagavond ter rechterzijde van den weg de 28-jarige J. Sluymer met zijn verloof de. Plotseling kwam een vrachtwagen hun achterop. De bestuurder van het voertuig hield de uiterste rechterzijde van den weg zoodat het verloofde paar ijlings tusschen de boomen een heenkomen trachtte te zoe ken echter te laat, want de jongeman werd door de auto gegrepen en met zooveel kracht tegen een boom geslingerd dat ihij even later aan de bekomen verwondingen is overleden Het slachtoffer is naar het R.K. Ziekenhuis overgebracht. Het meisje bleef ongedeerd. De bestuurder van de vrachtauto de 27-jarige Meibergen uit Almelo, die na het ongeval doorgereden was, werd door de politie aan gehouden. Proces verbaal werd tegen hem opgemaakt Het bleek dat hij niet geheel vrij can sterken drank was geweest De auto n beslag genomen. VREEMDE VANGST Te Schellingwoude is wederom een Ghi- neesche kreeft of krab gevangen en wel door de Gebns. de Jong. Te Haarlemmermeer ving G. v. B. aan den hengel een groote waterrat. Land- en Tuinbouw. ONGEKEURDE POOTAARDAPPELEN De min. v. Ec. Z. heeft Wel weet de minister, dat de keuirinig onvoldoende gebleke. verleden jaar veel naar het buitenland gingen, sen langen tijd een ernstige bedreiging hebben gevormd voor den goeden naam vaai de Neder- goedgel het ger\ A,Jdeed op. uw Uoedz' W»or «fit bord (met rooden rand) staat dreigt onverwacht gevaar. Weet daar extra oplettend, ver minder de snelheid. Uit voorzorg I 1 toeleggen op pootgoed, van het ten uitgaan. Ten slotte merkt die de vertegenwoordigers die van den daarbij betrokken hamdel zich vrij- BACONPRODUCTIE-UITVOER De directie van den landbouw deelt mede, dat van 1521 Sept. 1932 zijn geslacht voor bacon- bereiöirag 32.866 (voorafgaande 7 dagen 29.857) varkens, tea-wijl werd uitgevoerd bacon, af komstig van 29.138 (23.498) varkens. Im Denemarken wei-den lm dezelfde periode geslacht 134.030 (132.262) stuks en uitgevoerd 113.704 (119.494). De totale invoer van bacom in Groot-Brfttan- niëjjeliep van 12—17 Sept. 1932 197.815 .(198.827) EEN NIEUWE WITTE DRUIVENSOORT Door den kweeker K. de Jong te Honselexs- dijk, die onlangs een nieuwe blauwe druiven- soort van uitstekende kwaliteit in den handel bracht, genaamd Roem van het Weatland, is thans een witte druivensoort gekweekt. die eveneens van uitstekende kwaliteit moet zijn. Deze vrucht is den naam van „De Koning der WAT ZIJN POOTAARDAPPELEN? Over deze vraag komt een proefproces Men schirilft ons: ZooaLs bekend, mogen alleen goedgekeurde pootaardappeden worden geëxporteerd, .lootaardappei" lijkheden gert chen eeuige N.-H. ex an de P1.Z. Dienst. Exporteurs, welke bewijzen overleggen, dat zij consumptie-aardappelen verkodhten worden certificaten geweigerd, terwijl deze weigering algemeen als machtsmisbruik wordt beschouwd Men zal hierover een proefproces voeren. Initussohen worden door de houding van de POantenzdektenkundige Dienst de aardappelprij zen nog meer gedrukt en hoopt men op 'een spoedige beslissing van de rechtbank. WIJ geven deze mededeeling, zooals we die ontvingen. De voorstelling als zou de P.D. de aardappelprijzen drukken en dus den landbouw schaden, lijkt ons niet goed. Dg P.D. heeft mede te zorgen, dat onze naam in het buitenland hooggehouden wordt. Dat doet hij zonder on wijze. Dat de P.D. daarbij in conflict komt met hen, die tijdelijk eigen belang boven nationaal blijvend belang stellen, is vanzelfsprekend. Radio Nieuws. MAANDAG 26 SEI»TEMUER 18.50 Londe AVRO: Omroeporkest i R.: BBC-orkest iberg: Omroeporkest AVRO: Omroeporkest AVRO: Omroeporkest e r s u m AVRO: Broekenhalfuu: en NCRV: Vragenuurtje e n NCRV: P. Keunig: Chr. Kuini NCRV: Politieberichten NCRV: Persberichten DINSDAG 27 SEPTEMBER e n KRO: Morgenconcert ersum AVRO- Gramofoonmuzii en KRO: G:amofoonmuziek ersum AVRO: Gramofoonmuzlel ersum AVRO: Volkslieden 2.20 Kalium d borg: Omroeporkfti KRO: Gramofoonm sum AVRO: Kinderkoo KRO: Kunstensemble Huizen KRO: Concert I Londen R.: BBC-orkest Huizen KRO: Gramofoonmuzlek Hilversum AVRO: Gramofoonmuzlel Huizen KRO: Orkest L Hilversum AVRO: Orgelconcert AVRO: Morgenwijding KRO: Causerie: Prof. H. F, s u m AVRO: Dr Hiilen: De Griel VAN ONZE ADVERTEERDERS EEN PRACHTWERK OVER BALI Uitgave van de N.V. Droste, Haarlem Eenigen tijd geleden werd door de N.V Droste's Cacao- en Chocoladefabrieken te Haa lem voor haar cliëntèle een keurig album, ovei Indië verkrijgbaar gesteld. En thans ontvan gen wij een gelijke uitgave over het eiland Bali. De bedoeling is den lezer een indruk te ge •n van landschap, bevolking, godsdienst, ge bruiken en gewoonten, architectuur en kunst De tekst werd geschreven door den heer J. C Lamster, terwijl de heer G. S. Fernhout het werk illustreerde (72 gekleurde platen en 51 figuren tusschen den tekst). Achtereenvolgens wordt verteld over: Bergen en goden; 2. Hindoeïsme; 3. Het kas ten wezen; 4. Tempels en priesters; 5. Dooden vereering en lijkverbranding; 6. Het dorp i '"Tt waterschap; 7. Volkskunst. Met grocte belangstelling hebben wij di keurig uitgevoerde boek gelezen. Hoe levendi) weet de heer Lamster te schrijven over dit zoi nige eiland, met zijn weelderigen plantengroei zy'n door de frissche berglucht getemperde tri penwarmte en zijn levenskrachtig, blymoedij en kunstzinnig volk. En wat sluiten de prach tige platen van Fernhout zich daarbij uitne mend aan. Ook <fit nieuwe album zal voor velen w :n zeer begeerlijk bezit zijn. Voor oud jong is 't in hooge mate interessant en leer- De druk is van Joh Enschedé en Zonen Gra fische Inrichting N.V. Haarlem. Dat wil zeg gen: de typografische afwerking is in alle op zichten af. EEN OUD MIDDEL IN EEN NIEUWE VERPAKKING Om het publiek ook in de gelegenheid t stellen, 'bij arnkoop van minder dan een buisje het origineele Bayer-product te ont vangen, heeft de Bayerfabriek een nieuwe verpakking in den handel gebracht, waarvan zij ons een exemplaar stuurde. Het is een gesloten zakje met oranje-hand inhoudende twee origineele tabletten met Bayer-kruis; hetwelk bij apothekers en drogisten voor 10 cent verkrijgbaar is. Ook deze nieuwe zakjes worden op de meest hygiënische wijze ver pakt, zonder ook maar met een vinger aan geraakt te worden. Verder deelde de fahriek ons mede. dat de prijs van de buisjes met 20 tabletten van 75 cent tot 70 cent verlaagd is. Naturlijk i voor geregelde verbruikers van Asperin voor deeliger origineele buisjes van 20 tabletten te koopen. Het in den handel brengen van de nieuwe verpaikiking inet de prijsverlaging der buisjes zijn maatregelen, die wij zeker kunnen toejuichen en waardeeren. DE VAL VAN KONSTANTINOPEL Door LEWIS WALLACE Naar het Engelsch door ALMA (133 Zoodra de soldaat verdwenen was deed een trompet op de tribune drie scherpe tonen hooren. Een deur links van de tun nel ging langzaam omhoog, en een leeuw trad uit de donkere diepte te voorschijn, maar bleef al knipoogend op den drempel staan, als om aan het daglicht te wennen. Hij maakte geen haast, maar draaide zijn machtigen kop naar rechts en links, gelijk een gevangene die zich afvraagt, of hij werkelijk vrij is. Na een aandachtige beschouwing van de lucht en de banken, en na met volle teifgen de frissche lucht te hebben opigesnoven, ontwaarde Tamerlan op eenmaal den mon nik. Hij hief den kop omhoog, spitste de ooren, en schudde snuffelend als een hond zijn lange manen; zijn gele oogen werden als kolen vuurs, hij gromde en zweepte zijn zijden met dc staat. Een majestueuse ver schijning was hijWat is dat? scheen hij te vragen. Een prooi of een bestrijder? Fier stapte hij de arena in, strekte zijn pooten uit, en kroop langzaam naar het .voorwerp zijner verbazing. De omstanders hadden alle gelegenheid om hem op te nemen, en in zenuwachtige spanning te geraken. De monnik was een flink jonkman, lenig en gespierd, maar een gemakkelijke prooi voor zijn belager. Zelfs een os zou dien kolos niet kunnen weer staan. Menigeen, en dat niet alleen vrou- jven en, kinderen, berekende steelsgewijze de hoogte van den muur om te zien of hij zelf wel veilig was. Sergius was in biddende houding ge bleven; hij wachtte stil den aanval af. Hij wist dat hij volslagen weerloos was; de lange mouwen van zijn kleed beroofden hem zelfs van 't gebruik zijner handen. Huiverend staarde het publiek van dan monnik naar den leeuw, van den leeuw naar den mon nik-.. onmachtig can den blik op iets anders te Gaten rusten. Op eens hield de leeuw stil, huilde, werd onrustig. Was hij bang? Dat scheen wel, want hij ging den muur langs alsof hij een uitweg zocht. Onder den druk waarin hij verkeerde veranderde zijn loopen in galop- peeren, zonder dat hij zelfs naar den mon nik keek. 'I i 1 Het volk bgon te mompelen. Zij waren van den eersten schrik bekomen en werden ongeduldig. Bevreesd dat het beloofde schouwspel hun ontgaan zou, begonnen zij den leeuw door geschreeuw en handgeklap op te hitsen. Toen het tumult op zijn hoogst was werd de poort onder de groote tribune snel ge opend en even haastig weer gesloten. De dood kan geen dieper stilte teweeg brengen dan die thans over do menigte viel. Een vrouw stak het plein over naar de plek, waar de monnik stond. De leeuw galoppeer de nog altijd rond. Twee sl ach toffe re! Het was toch wed de moeite waard cLrie dagen, te vasten, om op den vierden zóó onthaald te worden! In zulke omstandigheden beslist de indruk van het oogenblik. Terwijl het publiek den adem inhield zagen zij met gespannen aan dacht toe, om te weten te komen wie de indringster was. Zij was in 't wit gekleed blootshoofds en barrevoets. De kleeding, de houding, het engelachtige gelaat, waren ge noeg bekend, zoowel op den Bosporus als in de kerken en vooral ddar... men herkende haar dadelijk en in ontzetting ging van mond tot mond de mare: 't Is de prinses: Prinses Irenel God zij haar genadig. Sterke mannen sloegen de handen voor de oogen, tal van vrouwen vielen in zwijm. De groote tribune was voor deze gelegen heid afgestaan aan de Broederschap van Manganese, en zoodra het volk de prinses herkend had keerden aller oogen en armen zich naar de tribune, waar de Abt, voor allen zichtbaar, in plechtgewaad gezeten was, en riepen mannen en vrouwen luid: Red haar! Red haar! Laat den leeuw dooden! Gemakkelijker gezegd dan gedaan. Al hadden de Manganesers gewild, zij konden niet veel uitrichten. De leeuw was meester van het terrein. Wie zou in de arena dur ven gaan en den strijd met hem wagen? Op dit oogenblik keek de zwarte man van wien wij reeds voeger spraken om het hoekje van de deur zijner cel. Hij zag den monnik, de prinses en den leeuw in zijn dollen rondloop... zag ze, en verdween weer, maar om een oogenblik later terug te komen getooid als negervoret, de dracht die hem het liefst was. In zijn gordel stak een kor aard en over zijn linker-schouder droeg hij iets, dat wel een vischnet geleek. Dit maal kwam hij om te blijven. De prinses was ongedeerd bij Sergius ge komen had haar hand op zijn arm gelegd, en hean tot het leven en- het besef van zijn toestand teruggebracht. Vlucht, lieve prinses! vlucht! riep hij doodelijk beangsL Ach, het is te laat-., te laat! Hij wroDg de handen en zijn oogen vulden zich met tranen. Neen, ik wil niet vluchten, 't Is im mers mijn schuld dat gij hier staat? Laat de dood ons beiden treffen. Liever een kort stondige doodstrijd onder de klauwen van den leeuw, dan de langzame marteling van gewetenswroeging. Ik wil niet vluchten! Wij zullen te zamen sterven! Ik ook geloof in God en in Jezus Christus zijn Zoon. Zij legde haar hand op zijn schouder om zich steun te geven. De herhaling van de Geloofsbelijdenis en haar bijzijn hergaven hem zijn moed en glimlachend in weerwil van zijn tranen zei hij: Heel goed, lieve prinses. De schare van martelaren zal ons opnemen, en onze dierbare Heere staat aan de hemelpoort om ons binnen te laten. De leeuw staakte zijn zinneloos draven en vestigde zijn groote vurige oogen op zijn slachtoffers. Met wijdgeopenden muil en stijfstaande manen sloop hij nader Hij had de gedachte aan ontvluchten opgegeven en had nu nog alleen maar oogen voor zijD prooi. De beschuldiging van vrees was voor barig geweest. De arena daverde van zijn brullen. Onder het publiek was de rust terugge keerd toen zij Nilo, want hij was het, zieh tusschen de twee slachtoffers en hun vijand zagen stellen, het net ontrollen, en zich ge reed maken om hun een proefje te geven van zijn optreden tegen de leeuwen in de, wouden van Kash-Cush- De oogen onafgewend op den leeuw 0.. vestigd wist hij het net te ontrollen, zoodat het uitgespreid voor hem op den grond lag De tw36 looden ballen ieder, in een pjnt gebonden, hield hij in beide handen gevat. Een weinig voorover gebogen, de handen naast elkander tegen de borst gedrukt, den rechtervoet een weinig vooruit gestoken, den linker achter den rechter, zoodat hij door «►■o stap links op zij kon springen... zoo wachtte hij den aanval af. Tamerlan stond stil. Welk nieuw ver schijnsel was dit? Terwijl hij het bestu deerde ging hij op den buik liggen en deed en onrustig brammen en knorren hooren. Het publiek had intusschen Nilo's bedoe ling begrepen: hij was van plan de sprong af te wachten, en leeuw in zijn net te vangen en te verwarren. Welk een fijne berekening, welk een vaste blik5 welk een kennis van de woeste natuur, die Hij te bestrijden had, welk een meesterschap over zichzelf, over zijn lede maten, over zijn ziel werden voor dit helden feit vereischt! Op dit kritieke oogenblik ontstond eenige opschudding in de groote tribune. Een man in glinsterende wapenrusting maakte zich op de meest ongegeneerde wijze ruim baan tusschen de geestelijke heeren door. In groote haast stapte hij van bank tot bank en duwde de broeders op zij, alsof zij wassen poppen waren. Bij de de balustrade gekomen wierp hij zwaard en schild in de arena en sprong ze vervolgens achterna Voordat de toeschouwers van hun verbazing bekomen waren, voordat nog iemand begrijpen kon wat de ridder in den zin had, voordat nog iemand den mond kon opendoen om te ichreeuwen, had hij sch'M en zwaard op-, genomen en was hij naar de plaats des ge- vaars gesneld. Met één oogopslag de bedoe ling van den neger begrijpende stelde hij zich achter hem, maar voor de prinses en den monnik- Zijn vlugheid in weerwil van zijn wapenrusting, zijn moed, de wetenschap dat de schoone vrouw een tweeden kampioen had, over wiens' lichaam de leeuw gaan moest voordat hij haar kon bereiken, brach ten de geheele menigte in verrukking. Zij sprongen op de banken en jubelden luid. Ja, velen die nog kort geleden den leeuw toegejuicht hadden of hean om zijn flauw heid hadden gescholden, baden nu hardop voor zijn prooi. Dit rumoer bleef niet zonder uitwerking op den eteraan Tamerlan. Met hooghartigen blik zag hij op naar de banken en vervolgde toen zijn weg naar Nilo. Het gladbuigzaam glijden van den leeuw had wel iets van het kruipen eener slang. Thans buide of bromde hij niet. De roode tong sleepte over het zand; het slaan van zijn staart was als het dorschen van een vlegel; de overeind staande manen verdub belden den omvang van zijn kop en de oogen waren als kollen vuurs. Ademloos zag het volk toe. Nilo stond onbeweeglijk als een standbeeld en achter hem niet minder vast besloten en onversaagd stond graaf Corti. Dertig voet afstands,... vijfentwintig.-, twin tig... toen hield de leeuw stand verzamelde zijn krachten en sprong onder vervaarlijk gebrul op den neger toe. Tegelijkertijd vlogen de looden ballen omhoog en vooruit in afwij kende lijnen: het netwerk dat zij achter zich nasleepten geleek een wolk van geel schuim. Toen het dier den grond weer raakte het er geheel ingewikkeld. Wordt vervolgd

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 8