BINNENLAND. MAANDAG 26 SEPTEMBER 1932' TWEEDE BLAD PAG. 5 ECONOMISCHE PROBLEMEN GELD EN WAARDEVASTHEID In normale tijden zorgen de autoriteiten, belast met de geldcirculatie, voor het goed •functionneeren van het geheel. De circula- tiëbankl eiders hebben hier een moeilijke, doch dankbare taak te vervullen en zij heb ben die betrekkelijk goed vervuld, tenmin ste in de jaren voor den wapenstilstand. Daarna zijn door omstandigheden zulke groote fouten gemaakt, dat wij nu in een impasse zijn aangeland. In normale tijden zal een spanning tusschen binnen- en bui- tenlandsch prijsniveau langs natuurlijken weg worden genivelleerd. Hebben de prijzen in een bepaald land neiging tot stijgen, dan zal het buitenland er gaan verlcoopen. De vraag naar remisen op het buitenland zal toenemen en op een gegeven moment zal goud gaan afvloeien. Neemt deze goudaf- vloeiing groote verhoudingen aan, dlan zal de circulatiebank haar rente verhoogen; de andere banken nemen die rente automatisch over en het prijsniveau zal gaan dalen. Immers, men zal niet meer zulke groote voorraden gaan aanhouden, omdat deze flinke bedragen aan interest opeten, terwijl de bedrijvigheid iets zal afnemen. Daling van het prijsniveau tot beneden die in het buitenland geldende, veroorzaakt het omge keerde; het buitenland zal alsdan gaan koopen en het gelddus uiteindelijk het goud, stroomt het land binnen. De rente kan dan weer worden verlaagd, de bedrij vigheid wordt geprikkeld en de prijzen zul len stijgen. Op deze wijze wij herhalen, dat wij het vraagstuk slechts in zeer groote lijnen schetsen houden die circulatieban ken de schommelingen in de valuta binnen grenzen. Automatisch werkt de gouden standaard. Stijgt de wisselkoers boven een bepaald punt, zoodat het voordeeliger is goud te zendien (dit goud kan in het land Van bestemming in de daar bestaande mun ten worden vermunt, zoodat men voor een bepaalde hoeveelheid goud een bepaald kwantum vreemde munt kan verkrijgen), dan zal men goud koopen en dit remittee- ren. Men is dan steeds verzekerd van een stabiele muntverhouding en de circulatie bank zorgt voor de aanwezigheid van vol doende standaardmetaal. Af en toe breken crises uit Het eoonomi- fiche aspect verandert; de geldmarkt geb raakt in wanorde. Hebben wij alleen met zuivere economische crises te maken, dan zal ook hier het evenwichtspunt op een ge geven moment bereikt worden. Want is de rente aantrekkelijk genoeg het wantrou wen in de credietwaardigheid van een land ïs dan niet geschokt dan stroomen kapi talen naar het centrum der hooge rente, zoodat bij voldoende aanpassing van het prijsniveau, de productie-capaciteit, loonen etc. aan de veranderde omstandigheden, de crisis binnen een relatief kort tijdsbestek bezworen is. Verder hebben wij tijdelijke afwijkingen tn den prijs van het goud. Een dergelijke afwijking bemerken wij eerst veel later, wanneer de statistieken over langeren tijd bekend zijn. Want goud heeft geen andere reëele waarde, in munt uitgedrukt, dan de wettelijk vastgestelde verhouding. Kan men een gouden tientje aanmunten met 6.048 gram fijn goud, dan zal de goudprijs nim mer hooger kunnen komen (in geld) dan f 10 voor 6.048 gram. Wordt deze hooger dan gaat men gouden tientjes versmelten en men verkoopt het goud. Is deze lager dan koopt men goud en munt tientjes aan. Toch wijzigt zich de koopkracht van het goud elk moment. Maar dit bemerkt men ten slotte in de prijzen der goederen. Stijgt de koopkracht, dan kan men voor een be paalde hoeveelheid goud méér goederen koopen, hetgeen beteekent prijsdaling der goederen. Daalt de koopkracht van 't goud, dan ziet men prijsstijging. In normale tijden zijn deze fluctuaties niet groot; men ziet deze prijsfluctuaties aan voor wijzigin gen, die bij de goederen liggen en eerst veel later, wanneer men de beschikking heeft over de verschillende indexcijfers op de wereldcentra zal mien kunnen vermoeden dat het goud in waarde veranderd is. Buiten deze fluctuaties op korteren ter mijn, bestaat ook een schommeling in de koopkracht van het goud op langeren tijd. Dit zijn de zoogenaamde lange conjunctuur golven. Men ziet in een bepaalde periode, dikwijls van vijf en twintig jaar of langer, hetzij een stage prijsstijging, hetzij een daling van het goederenniveau. Deze prijs- veranderingen worden aan het goud toege schreven en men kan zich hiertegen nage noeg niet wapenen. Men moet nu eenmaal aanvaarden, dat de gouden standaard een product is van menschelijk denken en daar door dus onvolmaakt genoemd moet worden. Heftige evenwichtsverstoring Af en toe en gelukkig zeer sporadisch, veroorzaken de wereldverhoudingen een hef tige evenwichtsverstoring, waarvan het ont staan niet bij de economische verhoudingen alléén te zoeken is. Dan spelen politieke, moreele en andere factoren een groote rol. Op het moment leven wij in zulk een sterk abnormalen tijdi Het is de liquidatie-periode van den oorlog; het is de ineenstorting van het na-oorlogsgebouw en het inluiden van een nieuwe era. Binnenlandsche verhoudin gen zijn verstoord, want men vindt geen loonenden afzet voor het eigen product, terwijl de markt overvoerd wordt door bui- tenlandsche goederen, die tegen eiken prijs worden aangeboden om maar geld te ver krijgen. De buitenlandsche verhoudingen zijn ontwricht doordat invoerverboden uit gevaardigd worden en men zooveel moge lijk de eigen behoeften in eigen land tracht te bevredigen. Sommige staten staan voor een financieel bankroet en kunnen niet meer betalen. Moratoria, deviezen-regelin gen, etc., worden uitgevaardigd en het vrije ruilverkeer van goederen en diensten stag neert. Daarbij komt natuurlijk in verschil lende landen de opheffing van den gouden standaard, omdat men niet over voldoende goud beschikt om de importen te kunnen betalen. Op alle gebied heerscht verwording en wanneer deze maar groot en intens ge noeg is, dan is de gewone economische nivellatie niet meer mogelijk. Op politiek gebied is het de economische oorlog, welke woedt en die de Staten doet grijpen naar maatregelen, welke tegen de principes der staathuishoudkunde indruischen. Nivellatie van prijzen kan niet intreden, omdat de loonen verstard zijn; omdat kunstmatige maatregelen worden genomen, zooals vast stelling van minimumprijzen. Is deze ver wording van langen adem, dan wijzigen zich geleidelijk de verhoudingen, net als in het levend organisme een aantasting van het een of andere belangrijke orgaan het geheele levensproces kan doen veranderen. Met onze artikelen over geld hebben wij slechts dfe fundamenteele kwesties willen aanroeren; vroeger wezen wij op de voor- en nadeelen van het verlaten van den gouden standaard, zoodat wij op dit thema in dit verband niet zullen terugkomen. Genoeg zij het op te merken, dat, wanneer de economische structuur zich zoodanig wijzigt, dat de normale werking der be staande regelingen niet meer kan plaats vinden, men zal hebben te overwegen, of wijziging in die bepalingen noodzakelijk is. Engeland en zijn satellieten hebben, door den bitteren nood gedwongen, den gouden standaard verlaten en zij vermeenen daar aan goed te hebben gedaan. Anderen hand haven dien standaard en ook zij vermeenen döarin een juiste politiek te volgen. Zoo brengt een ieder zijn argumenten naar voren om de juistheid van hun geste te bewijzen en het spreekt vanzelf, dat in al die redeneeringen goede en onjuiste kanten aangetroffen worden. Wij herhalen...... De wereldmaatschappij heeft noodiq -tabüiteit, dus waardevastheid van het qeldMen moet elk moment de zekerheid hebben een zoo min mogelijk va- rieerend prijsniveau te hebben, wat het geld betreft. Nu is op 't moment van het goud geble ken, dat 't aan die eischen niet kan voldoen. Bijzondere krachten zijn aan het werk om die stabiliteit in gevaar te brengen. De voorstanders van het goud zeggen, dat men deze fase maar moet accepteeren, omdat er niets beters te vinden is en omdat t.z.t de normale verhoudingen weer zullen terug- keeren. De tegenstanders ontkennen dit; keuren den goudten standaard in den be- staanden vorm af; wenschen een andere internationale regeling en achten het goud absoluut ongeschikt om die functie te blij ven vervullen. VRAGEN VAN KAMERLEDEN VRACHTPRIJZEN SCHEEPSVERVOER De heer Van Dis heeft aan den Minister van Waterstaat vragen gesteld inz. de vracht prijzen welke de binnenschippers ont vangen voor het vervoer van steenkolen, in op dracht van de directie der Staatsmijnen, en voor het vervoer van Regeeringswege van LOONEN VAN STRAATMAKERS De heer Van der Houven heeft den Minister van Waterstaat opmerkzaam ge maakt op de loonen, welke straatmakers ver en bij de aanneemers van Rijksstraat werken, en gevraagd of de minister bereid is tot het treffen van maatregelen, waar door de verregaande willekeur van deze aanneemsters aan banden wordt gelegd. OFFICIEELE BERICHTEN Bij K. B. 1b benoemd tot notaris ts Zelhem, K. H. Veenstra, caod^-no-tarle te Zutphen; tot notaris te Renesse. M. C. van den Bout, cand.- notaris te Goes; en tot notarie te Ridderkerk, 1L A. G. Roelants, cand.-notaris te Rotterdam. VOOGDIJRADEN BIJ K. B. Is aan mevr. M. J. Treu-ssart van Rappard, greb. Heere, Md van den Voogdijraad Den Haag I, op haar verzoek, uót die functie ontslag verleend, onder dankbetuiging voor de als zoodanig bewezen diensten, en is benoemd tot lid van den Voogdijraad te Utrecht. Mr P. NED. INDIE EN TWENTE HET TEXTIELVRAAGSTUK Commisie van Advies inzake de econo- minsohe samenwerking tusschen Nederland en Ned. Indië heeft een sub-commissie inge steld om te rapporteeren over het Twentsch textielvraagstuk in verband met de afzet mogelijkheden in Nederlandsch Indië. BOFFELRIJMEN Bij de Baar DE ZUID-BEVELANDSCHE LOCAALSPOOR NIEUWE CONFERENTIE De directie der 'Ned. Spoorwegen wil het personenvervoer op niet rendeerende gedeel ten van de Zuid Bevelandsche Locaalspoor staken, maar heeft daartoe de toestemming noodig van de subsidieerende gemeente- en polderbesturen. Reeds eerder heeft men daar over geconfereerd doch zonder tot overeen stemming te kunnen geraken. Ook thans heeft men weder te Goes ver gaderd, waarbij een der polders besloot zijn subsidie geheel in te houden. Hangende het proefproces dat daaruit zal voortvloeien, zal de dienstregeling ongewijzigd blijven ge handhaafd. BEGROOTING GEMEENTEFONDS 1933 De opbrengst van de Gemeentefondsbelas ting, voor zoover geheven ten bate van het fonds, wordt geraamd op f 50.000.000. De opbrengst van de tijdelijke opcenten op de gemeentefondsbelasting, geheven ten bate van het fonds, wordt geraamd op f 24.000.000. De opbrengst van 50 opcenten op die ver mogensbelasting op f 5.000.000 geraamd, die van de tijdelijke opcenten op de vermogens belasting, welke nieuw- voorgesteld zijn, op f 3.000.000. De totale raming bedraagt dus f 82.000.000. De uitgaven worden geraamd op f 97.231.310, zoodat de uitkeering van het rijk aan het gemeentefonds f 15.231.310 zal bedragen, van welk bedrag tweederde ten laste komt van het dienstjaar 1933 en het resteerende van de rijksbegrooting 1934. s Utrecht, STAATSBEDRIJF DER ARTILLERIE-INRICHTINGEN BEGROOTING 1933 Ingediend is de begrooting van 't Staats bedrijf der artillerie-inrichtingen voor 1933 ten bedrage van f 11.296.000 aan lasten en baten der exploitatie en van f701.000 aan kapitaalsuitgaven en -ontvangsten. Evenals vorige jaren worden eenige exem plaren van het werkplan der artillerie- inrichtingen voor 1933 ter griffie van de Tweede Kamer neergelegd, ter raadpleging voor de leden, die zulks verlangen. NAT. VEREENIGING PRO REGE AFD. ZUID-HOLLAND. Onder presidium van Ds. Jac. v. Nes Czn. kwam het algemeen bestuur van de afdee- ling Zuid-Holland van de Nationale Vereeni- ging „Pro Rege" Zaterdagmiddag in het Chr. Mil. Tehuis te 's-Gravehhage in ver- gadtering bijeen hoofdzakelijk ter bespreking van de wintercampagne. Besloten werd ter versterking van de pas opgerichte afd. Bodegraven een lichtbeelden avond aldaar te doen houden onder leiding van een der leden van het afdeelingsbestuur. Eind November zal te Hazerswoude een openbare vergadering worden gehouden, waarin op verzoek als spreker zal optreden de heer W. G F. Scheps van Den Haag, be stuurslid van de Prov. Afdeelinig. Teneinde aldaar te komen tot meer leven besloot het bestuur een deputatie uit zijn midden een samenspreking te doen hebben met het bestuur van de afd. Waddinxveen. Onder leiding van het bestuurslid, den heer Jac. de Groot van Boskoop, zal van wege het Prov. Verband bijzondere zorg worden besteed aan de plaatsen Gouda Rijnsburg. Inzake de ln November in Den Haag te houden groote Pro Rege-radioavond zal het bestuur zich wenden tot het hoofdbestuur opdat het Prov. Verband hier mede de lei ding zal kunnen geven. Op voorstel van den voorzitter besloot de vergadering de opwekkende recDe door den heer Scheps op de jongste jaarvergadering van het verband gehouden als propaganda- brochure uit te geven en op groote schaal in de provincie te verspreiden. De geani meerde vergadering werd door den heer Scheps met dankzegging gesloten. van den Haag-schen politieman Hj Baas; b(j de communistische uit spattingen op 20 Sept. 1932 door een sluipmoordenaar neergestoken. Nederland staat bij de doodsbaar Van een kloek politieman, Met een hart, dat barstensvol is, Maar geen woorden vinden kan; Diep ontroerd om zooveel wreedheid Door den duivel zelf bedacht; Diep beschaamd, dat zoo een offer Aan de tijdgeest wordt gebracht. Nederland staat bij de doodsbaar Van een Christen, die zijn plicht Bij het handhaven der orde Tot het laatste heeft verricht; Van een trouwen man en vader, Die van vrouw en kind moest gaart Omdat God hem had bevolen Op dat brandpunt pal te staan. Nederland staat bij de doodsbaar. Van een drager van 't gezag, Die zijn Koning 't groote offer. Van zijn leven brengen mag; En, terwijl de wolken jagen Over zijn geopend graf, Leggen wij, Gods hand herkennend Biddend de belofte af: Nooit zal Neerland's volk gedoogent Dat door sluipmoord of verraad Het gezag, het recht, de orde, Voor ons land verloren gaat!, Vaster zullen wij omklemmen 't Blanke wapen van de geest 't Offer van dien Nederlander. Is niet tevergeefsch geweest. (Nadruk verboden.)] LEO LENS CHR. STAATKUNDIGE PARTIJ DE PARTIJDAG. SEMARANG, 24 Sept. (Aneta)". Op den Partijdag van de Christelijk Staatkundige Partij vond een geanimeerde discussie plaats ten aanzien van de houding der C S. P.- fractie'in den Volksraad tijdens de behan deling van de Begrooting voor de afdeeling Onderwijs. De heer Mr. G G van Helsdin- gen motiveerde het tegenstemmen door de fractie, dat geschiedde na het hooren van den Vereenigingsraad. Tot leden van het nieuwe hoofdbestuur werden gekozen de heeren L. Götzen, G. J. Gerritsen, Mr. M. de Vries, Dr. L. W. Kuil man, Jhr. Mr. A. F. de Savornin Lohman. Na een bespreking van het Indianiseee- ringsvraagstuk werd de Partijdag met diank- Familic van de slachtoffers der groote Japansche aardbeving van 1922 komen elk jaar, op den verjaardag der ramp, bidden bij het monument. Aan het 28e Kol. regiment te Parijs werd een maquette van het Gen. Mangiw-monument aangeboden. Wat van iepenhout gemaakt wordt. Een stand op de Tentoonstelling betreffende de Bestrijding der Iepenziekte, die in het Koloniaal Instituut te Amsterdam gehouden wordt. De bmgwerken bij Barendrechf. Daar het verkeer over de brug is stopgezet totdat de toog (hangend tusschen de torens) is geplaatst hohhov, pontonniers uit Dordt een noodbrug geslagen.- In de omgeving van Stockholm hebben üuitsche ingenieurs een dubbele brug gebouivd. De oplossing der verkeersmoeilijkheid werd hier niet in de breedte, maar in de hoogte gezocht. - Een antiek poortje van het voormalig Oost-Indisch Huis te Delft na de restauratie. Het Huis werd verbouwd ten behoeve van 't onderwijs in Bouwkunde aan de Techn. Hoogcschool%

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 5