WOENSDAG 21 SEPTEMBER 1932 EERSTE BLAD PAG W BUITENLAND PRUISEN EN DE RIJKSCOMMISSARIS Kerrl bij Von Kindenburg HET BUREAU DER ONTWAPENINGSCONFERENTIE HET WEGBLIJVEN VAN DUITSDHLAND Het bureau der hoofdcommissie van de Ontwapeningsconferentie te Genève, heeft besloten, dat de komende zittingen van het bureau in 't algemeen openbaar zullen zijn. De geheime zitting van het klein bureau der ontwapeningsconferentie is, naar ver- CENTRALE DIACONALE CONFERENTIE Verklaring van Butler De nieuwe directeur vai. het Interna tionaal Arbeidsbureau Butler heeft in een persgesprek herinnerd aan de groote betee- HEDEN IN DEN HAAG GEHOUDEN kanis van de heden beginnende buiten* staatsgerechtshof, waarin over de aanklacht van de Pruisische ministers teg"n de rijks- regeering, naar aanleiding van de benoe ming van een rijkscommissaris in Pruisen, zal worden beslist, andermaal worden uit gesteld. De beslissende zittingen zouden eerst 21) September beginnen. Thans heet het, dat vermoedelijk op 6 October met deze gele genheid een aanvang zal worden gemarkt In den rijksraad blijft onder deze omstan digheden de toestand onopgehelderd bureau zal voorstellen, vooreerst geen debat ten te voeren over het wegblijven van Duitschland. De president zal uitsluitend de notawiseling met Duitschland ter kennis van het bureau brengen In de politieke kringen te Genéve legt men dit besluit aldus uit, dat men in do eerste plaats Herriot, John Simon, Von Neu- rath en Aloisi in de gelegenheid wil stellen in verband met de a.s. Vrijdag aanvangen de raadszitting directe persoonlijke bespre- uu" kingen te voeren, bijeenroeping van dit regwringsorgaan zal yan Fransche zijde zou men er steeds dan ook voorloopig wel niet plaats hebben, 'meer toe neigen om ter zake van het weg- Zooals men weet. zijn de gewezen Pruisi- blijven van Duitschland tot de orde van sche ministers van oordeel, dat zii en niet I den dag over te gaan en de gezamenlijke de rijks-commissaris, Pruisen in den rijks- werkzaamheden ter Ontwapeningsconferen- ra ad behooren te vertegenwoordigen. Het bestuur van de nationaal-socialisti- srhe Pruisische landdagfractie heeft gister namiddag een langdurige vergadering ge houden, waarin (Ie voorzitter van den land dag Kerrl een uitvoerig verslag uitbracht over het onderhoud, dat hij gisteren met rijkspresident von Hindenburg heeft gehad waarbij ook de rijkskanselier aanwezig was. Kerrl heeft in dit onderhoud er tegen ge protesteerd, dat de rijkscommissaris in Pruisen, die slecht^fenoemd is, om weder orde en rust te scheppen, on ling van den landdag andere ingrijpende maatregelen heeft getroffen. De Londensche vertegenwoordiger Havas zegt. te kunen mededeelen, dat de Engelsche regeering, om Duitschland mo- reeie genoegdoening te verschaffen, er over denkt, binnen het verband van de ontwa- penings-confercntie de militaire ongelijk- 'u"3S5«. onder uitechake- h?W- waarover Duitschland zich beklaagt, unriHoir nnrir>pn inoriinonde u.t den weg te ruimen. Engeland zou van plan zijn een overeen- Tr Y, v.t rrowivron Haf ito 'komst uit te werken, die voor een bepaalda Verder heeft Kerrl er op d?t de by jaar> een verm;ndering van ujk^kanselier geen a )e wappnjn vaststelt. Na. afloop van dezen landdag tot Pruisisch minister-president te tyd overeenkomst hcraien worden, opdat, de omstandigheden in aanmerking worden gekozen. Ook zou het verkeerd zijn, nieuwe ver kiezingen in Pruisen te laten houden, aan gezien ook hierdoor geen meerderheid voor Von Papen zal worden verkregen. DE CONFERENTIE VAN STRESA In haar plenaire zitting heeft de confe rentie voor de Zu'd-Onstelijke landen te Stresa de financieelo aanbevelingen, opge steld door de desbetreffende commissie, aan genomen. Deze aanbevelingen hebben betrekking op het in evenwicht brengen der begrootingen van de centraai- en PostEuropeesehe landen de regeling der schulden op korten termijn cn tenslotte de instelling van een monetair norm al i sa ti e fonds. Het fonds tot herstel der valuta In het verloop der plenaire zitting deelde de Duitsche gedelegeerde mede, dat zijn regeering haar bijdrage tot 't gemeenschap pelijke fonds zou doen in den vorm van preferentieele tarieven. De Belgische en Necferlandsche gede legeerden deelden mee, dat hun regeerimren zeker zouden medewerken tot de stichting van een gemeenschappelijk fonds tot her stel der valuta, maar dat zij, aangezien hun staten geen douanerechten hebben op gra nen, hjrn respectievelijke regeeringen zul len raadplegen over de deelneming aan een landbouwfonds. Over het algemeen zijn alle landen voor deelneming nan het monetaire fonds en alle landen, welke douanerechten hebben, voor deelneming aan een fonds tot rcvalorisatie der granen. De conferentie is gesloteru. genomen, nieuwe verminderingen tot stand zouden kunnen komen. Men wijst erop. dat men door deze voorzichtige methode traps gewijs den tegenwoordigen afstand tusschen het wapeningsniveau van de overwonnene en de overige mogendheden zou kunnen verminderen. Een voorwaarde voor dit alles zou echter zijn, dat Duitschland weer aan de ontwapeningsconferentie deelnei GRZESZINSKI TE KOPENHAGEN TIJDENS ZIJN REDE MET TOMATEN BEKOGELD De oud-pol itinprftsirtent van Berlijn Grzes zinski, zou Maandagavond in het vakver- eenigingshuis te Kopenhagen een redevoe ring voor de socianl-deimocratische partij houden. In de zaal bleek een vrij groot aan tal communisten aanwezig te zijn, die Grzes- zinski, toen hij versoheen, begroetten met den uitroep: „Bloedhond", die door de sociaal-democraten werd beantwoord met „Vrijheid". Een ware orkaan brak in de zaal los, en toen Grzeszinski met zijn rede wilde be ginnen, suisde een ware regen van tomaten door de zaal naar het podium los. Grzes zinski zelf werd door eenige tomaten getrof fen en moest achter het spreekgestoelto dekking zoeken. In de zaal ontstond een vechtpartij tus schen communisten en jong socialisten, die met stoelen op elkaar in sloegen. Pas na twintig minuten was men erin geslaagd, de communisten uit de zaal te verwijderen en kon Grzeszinski met zijn rede beginnen. Hij verklaarde, dat do regeering van Von Papen een mislukking was gebleken, nadat zij alles in scherven had geslagen. De com munisten droegen de schuld, dat de arbei ders niet de meerderheid in alle parlemen ten hadden. Ook buiten, voor het vakveroeniging-shuis kwam het tot incidenten en moesten onge- veer 150 politie-agentcn met den gummistok tegen de menigte optreden. Een aantal ge wonden moest naar het ziekenhuis worden overgebracht DE CRISIS IN ZWEDEN DE SOCIALIST HANSSON KABINETSFORMATEUR De koning van Zweden heeft den socialis- tischen partijleider P. A. Hansson met de vorming van een nieuw kabinet belast. BRITSCH OORLOGSSCHIP NAAR NIOETSJWANG Het Britsche oorlogsschip „Sandwich" is naar Nioetsjwang in Mandsjoerije gezonden inet een officier van de Britsche legatie to Poking aan boord. Men wil trachten, de eanigen tijd geleden door Chineesche bandieten ontvoerde Engcl- schen, mevr. Pawley en den heer Charles Cookran in vrijheid te doen stellen. OFFICIEEL PROTEST VAN CHINA TEGEN DE ERKENNING VAN MANDSJOERIJE DOOR JAPAN De Chineesche vertegenwoordiger in den Volkenbowisraad Yen heeft een schrijven gericht aan den voorzitter der buitengewone Volkenhonds Assemblee, waarin de Chinee sche regeering pr testeert tegen de officieele erkenning vort Mandsjoerije door Japan en van den Volkenbond maatregelen eischt om de onschendbaarheid van het Chineesche territorium te waarborgen. GANDHI'S HONGER-ACTIE Zooals gesneld, is Dinsdag om 12 uur in de gevangenis van Yeravda Gand'hi zijn aangekondigde .(hongerstaking" begonnen welke hij tot den dood wil volhouden, ten zij de Britsche regeerlng haar plan, om de onderdrukte klassen een a f son derlij k kiesrecht te geven, intrekt Gandhi heeft het hem door de Indische .regeering voorgestelde ontslag uit de ge vangenis van de hand gewezen, wijl hij met de nn het Rrltsöhe aanbod bepaalde vrij heidsbeperking geen genoegen kou nemen. Hij zal zidh d<us in de gevangenis dood- vasten, daar de autoritei ien hem wel niet met geweld in vrijheid zullen stellen. Ook in de gevangenis heeft hij echter thans volle vrijheid van beweging, mag ongehin derd de gevangenis in- en uitgaan en be zoek ontvangen van wie hy wiL Voondat Gandhi zijn uithongeringsactie begon nam hij gistervoormiddag nog een maaltijd, bestaande uit brood, in water ge weekte dadels, tomaten, sinaasappelen en melik. Toen hij daarmede gereed was overhan digde hem zijn secretaris Dusai met bevende handen zijn gebruikelijke citroensap met sodawater, maar Ghamdi zeide: „Mijn vasten is begonnen", waarop de mahatma, zijn secretaris en de aanwezige leider der Hin does, Patel, een lang gebed uitspraken. Drie uur later deelde de arts an Gbandi mede, dat deze onpasselijk was geworden en vooreerst geen bezoek meer kan ontvangen. „De pariakwestie het belangrijkst" Gandhi heeft in de gevangenis te Poona tot een verslaggever gezegd, dat hij de pariakweetie grondig heeft bestudeerd en tot de conclusie is gekomen, dat haar liooge be- teekenis verre de waarde van „Swaraj" (zelfbestuur) overtreft Zijn hongerstaking zou gnoote politieke geVölgen kunnen hebben. Tranen zullen doelloos zijn BOMBAY, 21 September. Gandhi, die Dinsdagmiddag in hongerstaking is gegaan, verklaarde des avonds, dat hij zich nog nooit zoo goed had gevoeld. Hij zal nog slechts van water leven, det een buitenge wone kracht heeft het leven te verlengen. Hij wil trachten een bovenmen6dheilijke po ging te doen zoolang in het leven te blijven, totdat het geweten der Engelsche regeering en van de Hindce's heeft gesproken. „Tra nen", beide Gandhi, „tullen- doelloos zijn, daar het verlangen naar eten zal verdwij nen, waarna ik zal aanvangen in gedach ten te verzinken. Alle belangstelling voor het uiterlijke zal verdwijnen, en ik zal één worden met de oorzaak der dingen". Den geheelen Dinsdag verzamelden zich honderden Hindoes voor de gevangenis van Yeroda, waar Gandhi zijn hongerstaking aangevangen heeft Zij baden voor hun leider. In Bombay, Poona en andere 6teden wer den rouwstakingen afgekondigd. De meeste zaken en scholen, evenals de beurzen en katoenspinnerijen waren gesloten. Te Simla vond een massa-vergadering van paria's plaats. Twee leiders der paria's deelden mede, dat zij Woensdag eveneens hongerstaking zouden gaan, todat hun ei6ch voor een afzonderlijk kie66ysteem zou zijn ingewilligd. Intusechen heeft, naar wordt gemeld, de conferentie tusschen Hindoe's en paria's goede vorderingen gemaakt. Het sohijnt, dat reeds overeenstemming zou zijn verkregen. Wanneer dit Let geval Is, zou Gandhi zijn hongerstaking kunnen beëindigen. Naar Reuter uit Bagdad meldt, is een Fransch vliegtuig, dat op weg was naar Cochin China, midden in de woestijn, op 80 mijlen ten Oosten van RutbaJi in een zand storm geraarit, en totaal vernield. Alle inzittenden zijn gered. STORMSCHADE IN CANADA De helft van de appeloogst vernield Uit Halifax wordt gemold: Een storm heeft in een groot gedeelte van Canada groote schade aangericht aan den appel- oogst, die juist dezer dagen zou worden bin nengehaald. In de Anna polieva lley, het voornaamste district van de appel cultuur, wordt do êohad eop bijna 500.000 Pond Sterling of de helft van de totale opbrengst van do oogst geschat. zitting van don raad van beheer vj internationale arbeidsbureau, die op ver zoek der Italiaansche regeerlng is bijeenge roepen om na 'te gaan of langs internationa len weg iets gedaan kan worden voor de verkorting van den arbeidstijd in de nijver heid, teneinde daardoor het aantal werk- loozen te verminderen. Hij deelde mede, dat hij den raad van belieer zal voorstellen, de bijeenroeping nog ir. den loop van het jaar 1932, van een teoh- nisohe conferentie, bestaande uit vertegen woord igere der regoeringen, werkgevers en De begroetingssamenkomst, die gister- arbeidens, voor de bespreking van verschil- avond in de marmeren zaal van de Twee lende onderdeden van het vraagstuk, opdat .Steden werd gehouden, was druk bezocht daarna de raad van beheer een beslissingen had een zeer geanimeerd verloop. Do 1 voorzitter dezer bijeenkomst, Mr. M J. v. Steenes, sprak een hartelijk welkomst woord, waarin hij wees op de vreugde van het diaconale werk. ook in crisistijd. Een gezellig programma, dat voor den lossen toon ruimschoots gelegenheid bood. werd nu afgewerkt De heeren v. d. La Referaat van het Kamerlid Smeenk over „In Crisisnood" Heden werd te Den Haag in de Oost er- kerk aan den Z.O. Buitensingel de 43ste Centrale Diaconale Conferentie in de Geref. Kerken gehouden. De begroetingssamenkomst. „DE RIJKSBANIER" VERBODEN De opperpresident te Maagdenburg heeft op grand van de noodverordening van den Rijkspresident inzake de politieke excessen j te n^ Ho ve gaven piano- en vioolmu- het weekblad „De Rijksbnnier" voor den duur van vier weken verboden. BLOEDIG TREFFEN MET OPSTANDELINGEN Aan de grens van Britsoh-Indië en Af ghanistan is het weer tot bloedige botsin gen gekomen tusschen Britsch-Indische troe pen en opstandige bergstammen. Aan En- getehhe zijde werden drie man gedood en een aantal manschappen gewond. De ver liezen der stammen moeten belangrijk zijn. Aan de gevechten namen ook artillerie en gepantserde auto'6 deel, terwijl vliegers 22 dorpen bombardeerden. Uit het Sociale Leven Zooals bekend zijn de vorige -week in de werkverschaffing aan het Twente-Rijnkanaal nabij Goor een kleine 200 arbeiders uit En schedé en Lonneker in staking gegaan. Ach teraf blijkt, dat men hier met een zt communistisch relletje heeft te doen en dat het meerendcel der stakers zelf niet precies weet, waarom men het werk heeft neerge legd. Men krijgt haast den indruk, dat men van bepaalde zijde een onjuist gerucht heeft verspreid nl. dat de z.g. trainingsgelden weer verlaagd zouden worden, waarop het gelukt is een deel der arbeiders in staking te krijgen. Zoowel op het gemeentehuis van Enschedé als van Lonneker hebben zich reeds velen gemeld, die mededeelden, dat zij in het ge heel niet met»de staking sympathiseerden en een deel liet doorschemeren dat men uit vrees het werk heeft verlaten. Het grootste deel van de Lonneker tewerkgesteldcn heeft reeds een verzoekschrift aan den Minister ge tee kend, waarin dringend wordt verzocht weer te werk te mogen worden gesteld. Het zou ongetwijfeld wel van belang zijn te weten om welke motieven de staking is begonnen. In elk geval staat vast, dat het gebeurde voor vele tewerkgestelden een harde les is geweest en zij zullen zich wel wachten voor een herhaling. J ziek. Mevr. M. D. Kaat-Verbeek zong een door den heer M. Sipkes vervaardigd crisisgedicht op de wijze van een onzer gezangen, begeleid door haar echtgenoot, den heer W, D. K a a t op de piano. Ook zong zij een aria uit den Messias van Hün del. het. Largo van Handel en Panis Ange- licus. Daarnaast zong men ook gemeen schappelijk nationale liederen. Vriendelijke dameshanden deder. het den aanwezigen aan niets on'breken. Een hartelijk woord werd gesproken door Ds. J a c. v. Nes C <i n.. Th. V e r h a v e en anderen. Het was al laat toen men uiteenging. MORGENVERGADERING. Opening der Conferentie Toen vanmorgen de Conferentie in de Oosterke.rk werd geopend, waren afgevaar digden uit alle provinciën des lands aan De^Voorzitter, de heer J. H. Donner, van Rotterdam, deed zingen Psalm 74 2 en 20 Kerknieuws. GEREF. KERKEN Beroepen: Te Rotterdam-Charlois (vac.- J. Wymenga), N. Willemse te Hoofddorp (Haarlemmermeer). NED. HERV. KERK Beroepen: Te Amerongen, F. M. Muller te Eindhoven. Te Kesteren (toez.),,L. Vroegindewey te Wilnis. Te Medemblik, P. in der Staaij te Tricht (Gld.). Bedankt: Voor Brandwijk en Gjjbeland, D. Bax te Blauwkapel (Utr.). AFSCHEID, BEVESTIGING, INTREDE Ds. B. van Neerbos nam Zondag jl. afscheid van de Geref. Gemeente te Terneu- i. Hjj had tot tekst 2 Cor. 13 11, den af scheidsgroet van Paulus aan de gemeente te Corinthe, bepalende de Gemeente 1. bij zijn teedere aanspraak; 2. bij zijn heilzame opwek king; 3. bij zijn hartelijken zegenwensch. Na de predikatie en de gewone toespraken werd de scheidende leeraar hartelijk toegesproken door ouderling F. Dekker, die ten slotte de Gemeente verzocht de leeraar en zijn gezin toe te zingen Psalm 121 4. Het kerkgebouw overvol en kon de menigte niet bevatten. Cand. C., Smits te Hillegom hoopt Zondag 6 November intrede te doen bij de Chr. Geref. Kerk te Nieuwpoort, na bevesti ging door zijn leermeester Prof. P. J. M. de Bruin, van-Apeldoorn. Ds. C. J. A. BOSCn. f Te Raamsdonksveer is in den ouderdom van 75 jaar overleden Ds. C. J- A. Bosch, em.- predikant der Ned. Herv. Gemeente te Limmen (N.-H.). De overledene werd in 18S7 predikant te Nieuwveen en verkreeg 1 Jan. 1928 eervol emeritaat. Ds C. DE BRUYN YZN. f Gieter ie in den ouderdom van 73 jaar te _egetgecet overleden De C de Bruyn Yzn, em.-predikant der Geref. Kerken, die 35 jaar al6 missionair dienaar dee Woonde op Soem- ba heeft gearbeid. De Corneli6 de Bruyn Yzn vertrok 27 April 192 naar Soemba, dat hij 7 Nov. 1892 be reikte. Hij ging eerwt naar Melolo, daarna naar Kambaniroe op Soemba. 06 de Bruyn had in die jaren een zware arbeid, welke zeer veel geduld en geloof eiechte, een werk, dat weinig naar buiten trad, maar te meer van waarde kan worden geacht. Kambaniroe is thans een bloeiende zelfstandige ge meente. In 1904 werd De de Bruyn door de Geref. Kerk van Kampen beroepen voor den mie- eionairen doerat en 23 Febr. 1905 els zoo danig beveetigd. Op 10 Nov. 1927 ontving s de Bruyn eervol emeritaat. De overledene was officier in da Orde van Oranje-Nassau. De begrafenis heeft Vrijdag a.e. te 12 uur plaats bij het Groene Kerkjo te Oegetgeeet. Ds. V. LOOSJES. t Te Amersfoort is, naar het Hbl. meldt, in het ziekenhuis „De Lichtenberg" in den ouderdom van 76 jaar overleden Ds. Vincent Loosjes Azn., emeritus predikant- De overledene heeft te Wicringen, Blokzijl, Peemster, Sneek en te Amsterdam gestaan. Volgens het Hbl. wa§ Ds. Loosjes een der rechtsche predi! anten in de Doopsgezinde Broederschap. Behalve in zijn ambt heeft hij I zich een naam verworven als schrijver van i werken. 3. H. Donner C. Smeenk. las Psalm 77 en ging daarna voor in gebed. In zijn openingswoord schetste hij de ver scherping van den economischen nood se dert de vorige Conferentie, toen dc lioop op een spoedig herstel nog levendig was. De bange vraag van Psalm 77: .Heeft God vel veten genadig te zijn, heeft Hij Zijn barm hartigheden door toorn toegesloten?" be klemt ons. Spr. wees er op, dat kracht en troost ge vonden kunnen worden in het gedenken van Gods leidingen in het verleden. Tn ver band hiermee wees hij op die leiding in de ontwikkeling van het Diaconaat in de Go- reformeerde Kerken, op de rijke ontplooiing daarvan en op de groote offervaardigheid in den tijd van welvaart, die de vervulling van de diiaconale taak mogelijk maakte. Met ernst er op wijzende, dat het geden ken van de daden des Heeren kracht zal geven, die taak ook verder te vervullen, beëindigde Spr. zy'u openingswoord. Na vaststelling van de presentielijst wer den de aftredende leden van het comité, de heeren J. H. Donner te Rotterdam (voor Z.-Holland). J. H. Veenkamp te Amersfoort (voor Utrecht) en D. Apperlo te Meppel (voor Drenthe) herkozen. Vervolgens kwamen aan de orde vragen ingezonden door de Diaconieën van de Ger Kerken van Eindhoven en Scheveningen Van de gehouden besprekingen daarom trent hopen we morgen nader verslag te doen. Referaat C. Smeenk. Daarna was het woord aan den heer C. Smeenk, van Arnhem, lid der Tweede Kamer, om te refereeren over „In Crisis nood". Spr. deed dit aan de hand van de volgen de stellingen: I. De huidige massale werkloosheid, die ook in Nederland al meer het karakter heeft verkregen van een nationale ramp, wordt veroorzaakt door een aantal economische en imternationaal-politieke factoren. (Gemis aan evenwicht tueechen do productie van kapitaalgoederen en de beeparing in de maatschappijtueechen productie-capaciteit en coneumptiekracht; oorlogsgevolgen: han delsbelemmeringen; onevenwichtigheden tus 6ohen loonen en prijzen In diverse bedrijven tueechen verschillende landen; gebrek aan vertrouwen, ont6taan door herhaalde storingen in het geld- en credietwezen). II. De socialietieche stelling, dat de werk- kiosheid een euvel is, slechts aan de „tegen woordige voortbrengingswijze" te wijten, het welk bij toepassing van een van die zijde aanbevolen, maatschappelijk „stelsel" zou verdwijnen, is volstrekt verwerpelijk. Even min kunnen de daaruit afgeleide denkbeel den inzake de werkloozenzorg alléén door de publieke lichamen, worden aanvaard. III. Uit hetgeen in de eenste stelling werd ontwikkeld, volgt niet, dat slechts de Over heid de werkloozen uit de publieke kassen moet steunen. Bij massale rampen ie het in hooge mate gewenscht, dat Alle volksgcnooten samen werken, om de noodon te lenigen. Het ver dient reeds daarom toejuiching, dat ook le den der Gereformeerde Kerken zitting ne men in particuliere crisis-comité's en dat de Gereformeerden aan deze comité's finan- cieelen steun verleenen. Er is onder de huidige omstandigheden geen bezwaar tegen, dat leden der Gerefor meerde Kerken, die door de crisis worden getroffen, zich eventueel tot deze comité's om hulp wenden, of, indien noodig, door de Diaconieën, naar deze comité's worden ver wezen. IV. AI moet ook thans worden vastgehou den aan de principieel juiste gedaente, dot de bestrijding van do werkloosheid en dr •oorziening in den daardoor ontstanen nood n de eerste plaats behoort tot de taak an dc maatschappij, von dr ria'rin wrr kende bedrijven en organisaties, bet ware toch in strijd rrjet de goede beginselen in zake Overheidsbemoeiing, om te ontkennen dat Staat en Gemeente hier e reneens een roeoing hebben te vervullen. Bovendien is het reeds practisch onmo-1 gelijk om de middelen, die voor het nood zakelijk levensonderhoud van do door de crisis getroffen groepen veretecht worden, geheel bijeen te brengen door vrijwillige particuliere bijdragen. Van de door Overheidsorganen vastge-j stelde steunregelingen voor crisiswerkloozcn („uitgetrokkenen' en ..dnlihd-ui gotiukk- nen") mogen ook de werklooze leden der Gereformeerde Kerken, die tot deze catego rie behooren, zoo noodig gebruik maken. V. De Diaconieën behooren ook in deze tijden in de eerste en voornaamste plaats j zoo goed mogelijk te verzorgen de broeders en zusters, die geen slachtolfers zijn van de economische crisis, maar die door andere omstandigheden aan diaconale hulp be hoefte hebben. Gedacht wordt hier, overeen komstig den Schriftuurlijken regel, aller eerst aan weduwen en weezen, aan gebrek- kigen, ouden van dagen, en voorts aan de genen, die door persoonlijke oorzaken in moeilijkheden verkeeren. Tegen het gevaar der zgn. „dubbele be deeling" blijve men bij den voortduur waak zaam. VI. De mogelijkheid is niet uitgesleten, dat de diaconie eener Gereformeerde Kerk, waarvan de leden schier zonder uitzonde ring ernstig onder de crisis lijden, niet bij machte blijkt, om haar gewone tank, in de vijfde 6telling omschreven, op de juiste wij ze te vervuilen. In een dergelijk geval is steun van andere diaconieën geboden. VII. Bpstaat de practische mogelijkheid, om bij getrouwe vervulling van de in de eerste plaat6 te volbrengen taak. óok hulp te verleenen aan crisiswerkloozen, dan wor de die hulp geboden. Reeds de moreels ge varen. die aan de steunregelingen en wat daarmede samenhangt zijn verbonden, moe ten dringen tot een zoo groot mogelijke be perking van den kring dergenen, die uit de publieke kas ondersteuning genieten. VIII. Het ligt op den weg der diakenen, om het toetreden tot de Christelijke vak organisaties; die duor middel van werklon- zenkassen de „zelfzorg" bevorderen, aan te moedigen. Bijzondere aandaobt worde mede door hen geschonken aan de jeugdige werkloozen. due groot gevaar loopen om blijvende nadoelen te ondervinden van den toestand, waarin zij thans verkeeren. Bij de behandeling van zijn onderwerp had de heer Smeenk daarbij tevens een vraagpunt van de diaconie \an Deventer inzake het verwijzen van de werkloozen naar het Burgerlijk Armbestuur en de vor ming van een Cpntraal Diaconaal Crisis fonds beantwoord. Met het onderwerp kwam derhalve ook het vraagstuk-Deven- ter in bespreking. Hierna werd de mnrgenvergadering ge sloten. De afgevaardigden verecnigden zich MIDDAGVERGADERING Referaat Dr. C. Bouma. In de middagvergadering refereerde Dr. C. Bouma, Geref. predikant te Den Haag- Oost, over het onderwerp „Innerlijk bewo gen". In overeenstem ming met de ont vangen uitnoodiging wijst spr. er op, dat diaken zijn iets an ders is, dan alleen maar gaven üitdee- len het is het be dienen van een door Christus gegeven ambt Christus zelf komt met Zijn dia ken mee in da wo ning van den in druk gekomen Chris ten, en de Jinl on draagt achter Chris tus diens gaven a in Daarom is zijn arbeid geestelijk van aard, uitoefening van di diening der barmhartigheid Gods. Daarin is de diaken navolger Gods. Van Christus lezen we, dat Hij innerlijk met ont ferming bewogen was; en als antwoord daarop is nu ook de mensch, door Hem ver lost, bewogen met den nood van broeders. Bewogen, dat is, losgerukt uit de sleur en opgeschrikt uit den dommel en meevoelen met den Hoogepriester. Wie als diaken alleen denkt aan dei stoffelijken nood, vergeet, dat de mensch een ondeelbare eenheid tusschen lichaam en ziel is. En door den achteruitgang of ont slag of ziekte is ook de ziel van den ver drukte in het gedrang en uit haar even wicht vaak gekomen. Hij heeft het mis schien te kwaad gekregen met alles en al len, zelfs vaak met het geloof aan de Voor zienigheid Gods. Dan komt het geestelijk conflict. In de huidige crisis op eigenaardige ma- niet Nu worden geholpen menschen, die vroeger in goeden doen verkeerden. Nu heb ben vele getroffenen geen enkel uitzicht meer op beter tijden. Nu vergiftigt het revo lutionaire gevaar licht hun zielen. En daarom heeft vooral nu de diaconale bediening te ontplooien den vollen rijk dom van Christus' bewogenheid en barm hartigheid. Dat bestaat niet in het te pas of te onpas opzeggen van een bijbeltekst of een versje. Éérst moet de ziel zich uitspre ken, om lucht te geven aan wat in een zame uren zich daar heeft opgepropt pn misschien is gaan bederven in de ziel Daar om zal de d.aken noodig hebben veel ge duld, om te luisteren; reeds dat is een wel daad voor den arme, te zien iemand, die geduldig luistert en tracht zich in zijn toe stand te verplaatsen. Daarna komt dan de diaken aan het woord. Weer niet lukraak met een paar ..stichtelijkheden", maar door hem te laten zien, dat nij de dingen in zijn leed scheef is gaan zien, en dat het dus Anders is dan hij het ziet. En dan komt de vertroosting van het Woord. Misschien met een enkel woord. Wel vraagt het ideaal veel van den dia ken, maar daarvoor is het ook ideaal. Dan moet de diaken leven dicht bij God. Dan moet .ij waken, dat niet door lange prac tijk in zijn eigen ziel doove het heilig en thousiasme voor zijn ambt. Dan zie hij op den oversten Leidsman des geloofs. En zoo worde in zijn binnenkomen in het huis van de smai'; gehoord de voetstap van den Christus Consolator. Na de bespreking van di+ referaat kwam üg in behandeling een vraag van de dia conie te Enschedé. Daarna werd de Conferentie gesloten. Weerbericht. BR Hoogste stand te Blacksod 769.9. Laagste stand te Vardö 744.5. Stand vanmorgen half twaalf 766.0. WEERVER"'A'VrtTZ"'!? I Zwakke tot matige N. tot N.W. in het N. i Westelijke wind, gedeeltelijk bewolkt, aan j vankelijk weinig of geen regen, kans op nachtvorst, vooral in het Z., weinig veran dering in temperatuur. BUITENLANDSCH WEERBERICHT Het hoogdrukgebied heeft zich meer Zuid- dan Oostwaarts verplaatst cn de afnemende depressie in Scandinavië vormde een uitloo- per over de Noordzee, zoodat mede in ver- hand met nieuwe daling op IJsland een Oostenwindperiode onwaarschijnlijk is. De temperatuur is overal gedaald, w£t in Duitschland tot zware regen, te Breslau en Karlsruhe 20 m.,m.. aanleiding gaf, terwijl in Schotland, Zweden en Engeland plaatselijk vorst voorkwam, nl het Z. en O. van ons land vermoedelijk nachtvorst De krachtige N.W. winden aan de Noorsche kust nemen af. Ten W. van de Golf van Bisoaye waait een Z.O. tot O.-storm. In Duitschland is het nog regenachtig, op de Britsche eilanden grootendeels zonnig. Alleen in Z.-Frankfijk en Oostenrijk houdt de warmte nog aan. TEMPF** PUUR Stand vanmorgen halftwaalf 12.6 C. 22 SEPTEMBER Zonsopgang 5.46 u.; Zonsondergang 5.57 u. Maansopgang 8.46 u.;'Maansonderg. 2.26 u. VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN Zomertijd Van 's avonds 7.27 u. tot 's morgens 6.18 u. WATERSTANDEN RIVIEREN Heden Vortg Heden Vorte Walshnt 2.?6 9.?fi Cnnp 1.M» I.Sfi Hnael <i.2l 0.9H Ems l.tt 7.19 Hunlngen 0.'0 0.00 Cnhl»nz l.fO l.4fi Uhelnweiier -1.62 Trier 0.18 0.11 Kehl 2.2H 2.98 Maxan 3.89 3.74 Wledeshetm 0.(0 0.00 Mannheim 4 2.43 9.3s Dr. C. Bouma Gemengd Nieuws KINDERVERLAMMING In het ziekenhuis te Ven'o is overleden het 3-jarig zoontje van den heer Verberk uit Blerik, dat lijdende was aan kinderver lamming. Thans is nog een 9-jarig meisje, dochtertje van dor heer Slvpens uit Venlo, dat aan deze ziekte lijdt in het ziekenhuis aldaar ter verpleging. BOTSING TUSSCHEN FIETSERS Te Ettcn (N.Br.) reden een tweetal fiet sers met zoodan'ge vaart tegen elkaar, dat heide rijwielen nagenoeg geheel vernield werden. De berijder O. kwam zoodanig te vallen, dat hij bewusteloos b'eef liggen. Dr. Giesbers van Leur die spoedig ter plaatse was, consta'eerde een zware hersenschud ding en oordeelde overbrenging naar het gasthuis te Leur noodzakVijk. WH8e|,rt I.irr 0.49 0 5- HOOGWATER NED. ZEEHAVENS 22 S< ptember (Oude Ameterdninitche ftJd) Delfzijl 8.'f» 15.22 Helievovtel 7.0t Terschelling 0.i9 12.36 WlUeinelad 8.0l v<i.2u Harllngen (.49 l3.il Brouwerah. 6.13 18.31 llclder le 8.27 Zierikzee 6.36 )h.5J Idem 2e L0.4I-.- Wemeldinge 7.06 19. i9 (Jmuiden 7.10 19.3» Vlleeingen 6.93)7.11 H.v Holland 6.20 18.39 Term-uzen 6.65 18.12 Scheveningen 6.30 18.49 Hansweeri 6.29 (8.45 Botterdam 8.19 20.c0 Oik VOOR VERLICHTING EN VERWARMING MAAR OP ANDERMANS KOSTEN VAN EEN BURGEMEESTER, DIE GEMEENTESTROOM ÖEBRUIKT In den Raad der gemeente Nieuwveen is het by de behandeling van de gemeenterekening minder vriendschappelijk toegegaan tusschen den burgemeester, den heer J. W. Ceesink en de commissie, belast met het nazien van deze rekening. Het was reeds vooruit bekend, dat de burgemeester ter verantwoording zou wor- f, den geroepen voor eenige, op deze rekening Pfj voorkomende posten, zoodat er van de zyde L van het publiek geweldige belangsteliing be- Kj?.r stond voor deze vergadering. L<j.g niet alle f nieuwsgierigen konden tot de publieke tribune worden toegelaten. By de post: verlichting en verwarming sec retary kwamen de tongen der commissie-leden I los. De burgemeesterswoning vormt nl. een geheel met de secretarie en nu is bij onder zoek gebleken, dat een lichtleiding in de bur gemeesterswoning was aangesloten op den ge- meente-mgter. Hei lampje van deze leiding was als bewijsstuk op de Raadstafel gedepo neerd. De heer de Geus, een der leden van de com missie van onderzoek, dee>de mede, tengevolge van de praatjes, welke in het dorp de ronde de den, een grondig onderzoek te hebben inge steld en daarbij was gebleken, dat zich in de woonkamer van den burgemeester een leiding bevond, welke op den gemeente-meter was aangesloten. De burgemeester had op een hem gestelde vraag geantwoord niet te weten, hoe d e leiding daar kwam, doch later had een in stallateur verklaard, dat hij de leiding had aangelegd Ook in de salon bleek een lichtpunt te zijn, waarvoor de gemeente stroom leverde. De heer de Geus meende, dat de burgemeester hem en zijn mede-lid bedrogen had. Deze laat ste, de heer Plomp, onderschreef déze meening ten volle. De burgemeester gaf toe 20 K.W. door de lamp te hebben verbruikt, maar de heer de Geus meende, dat dat niet te controleeren was, omdat het hier een achter een gordijn veibor- gen stopcontact betrof, waarop alles kon wor den ingeschakeld. Dezelfde spreker stelde daarop voor, een mo tie van wantrouwen tegen den burgemeester aan te nemen, waarop deze zeide, dat, als de motie niet aangenorpen zou worden, de S.D. A-P. de kwestie in handen zou kunnen stellen van den Officier van Justitie. De motie van wantrouwen werd verworpen met 61 stemmen. Hierna werd den burgemeester nog verwe ten,dat op de post „Reis- en verblijfkosten van het hoofd der gemsent 3" te veel lunches, di ners, soupers en „diversen" voorkwamen, waar bij hem verzocht werd dsze „diversen" in het vervolg ook te willen snecificeeren. De burge meester antwoordde, vele reizen te hebben rr>oe ten maken in verband met dei steun aan den tuinbouw. Tijdens deze verhandeling werd van buiten met steenen tegen de ramen gegooid, zoodat de pol'tie het plein voor het raadhuis moest schoonvegen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 2