*lieaun> ^ciitsdjf (üoitrartt LEZEN STATEN-GENERAAL Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken EERSTE BLAD. BINNENLAND. ABONNEMENT: per kwartnal'ln Lelden en In plant- sen waar n agentschap gevestigd is f2 35 Franco per pr.st 2.35 portokosten. Per week ƒ0.18 Voor-het Buitenland bij wekclijk- sche zending „4 50 Bu dagenjkscho zending 5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 1lA cent Zondagsblad niet afzonderlijk Verkrijgbaar Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 3768 WOENSDAG 21 SEPTEMBER 1932 ADVGBTEN.IEN Van 1 tot 5 regels..L17W Elke regel meer0-22V5 Ir.gez. MededeellngeD van 1—5 regels 2-30 Elke regel meer 0-45 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan 1 bureau wordt berekend 0.10 12e Jaargang EEN KRANT is een krant, en een jas is een jas M>:t kranten is 't net als met jassen, Daar staat een eenvoudige regel voor vast: Ze moeten je kleuren èn passen Een krant, die geknipt is voor 't Christlijk gezin, Die kleur houdt, die past in uw kader, Een krant, die dus ook op üw tafel behoort Dat is onze krant, weet U, vader! LEO LENS. WIE ZICH HEDEN ALS KWARTAALLEZER OPGEEFT, ONTVANGT DE TOT 1 OCT. A.S. VER SCHIJNENDE NUMMERS VAN ONS BLAD GRATIS ABONNE'S OP TE GEVEN AAN ONZE AGENTEN OF AAN DE ADMINISTRATIE Dit nummer bestaat uit VIER bladen en een EERSTE MiJNENNUUR DE MILLIOENENNOTA Vertelt ons, wat ons te wachten staat Er is een merkwaardige verschuiving van belangstelling. Vroeger was de Troonrede alles en zag men- nauwljjka naar de Millioenennota om, nu trekt do laatste bijna alle aandacht. We hebben zoo langzamerhand geleerd, en de jong ste Troonrfede heeft het wel zèer duide- 7Jk gemaakt, dat de rede, welke de Ko ningin uitspreekt, slechts de vage om trekken geeft van het regeeringsbeleid. De Millioenennota geeft er inhoud aau. Die preciseert wat er gebeuren zal en wat ons te wachten staat. Om die reden kunnen we niet vol staan met het geven van een uittreksel der becijfering; er dient een korte be schouwing naast te staan. Met veel cij fers zullen we daarbij de lezers niet ver moeien; die vindt men elders in ons blad. In 't algemeen mag gezegd, dat het vooruitzicht niet ongunstiger en dat de voorgenomen maatregelen niet drasti scher zjjn dan men algemeenver wacht heeft. Het rapport-Weiter heeft zooveel schrik en ontsteltenis gebracht, dat de lezing der Millioenennota bijna weldadig aandoet. Is dan de toestand der rijksfinanciën niet uitermate zorgwekkend? Ongetwij feld; maar we waren er op voorbereid en... we voelen bij de lezing niet di rect aan hoe pijnlijk verschillende ope raties .zullen zijn. De regeering zegt kort en goed, dat zii de voorstellen van de Commissie- Weiter voor 't grootste deel tot de hare maakt. In hoofdzaak althans. En boven dien, dat liet tekort voor 1933 een kleine 50 millioen hooger geraamd moet worden dan de commissie deed. Die sprak van 100 millioen; de regeering schat het voorloopige tekort op 143 millioen. Uitvoerig wordt uiteengezet, hoe dat verschil te verklaren is. Wij wijzen slechts op de voor de hand liggende fac toren, dat een deel der bezuinigingen aan wachtgelden heen gaandat andere bezuinigingen het slechts in perspectief zjjn (ze werken niet direct door) en dat de inkomsten groote neiging tot sterke daling vertoonen. Vooral dat laatste, zegt Minister de Geer, is het ergste; waar dan nog bijkomt het groo te spoorwegtekort over 1932 ten be drage van 20 millioen netto: een dei- donkerste punten in de Rjjksbegrooting. Maar met een tekort van bijna 150 millioen kan de regeering niet in zee gaan; zelfs niet al mag geconstateerd, dat 1929 een overschot op d'e gewone dienst gaf van 58 millioen en 1930 een overschot van 28 millioen. Want daar staat tegenover, dat 1931 sluit met een vermoedelijk tekort van 49 millioen (wijl de opbrengst 46 millioen tegen viel) en dat het steeds aangroeiende tekort van 1932 ook nog niet volled.g gedekt is; terwijl de inkomsten zicli voortdurend in dalende ljjn bewegen W'at in volgende jaren nog ernstiger zal worden. Hoe het tekort van 1933 nu te be strijden en met welke middelen? Minister de Geer geeft een viertal aan: een besparing van 57 millioen en een salarisverlaging van 14.5 millioen doch daarnaast 'n inkomstenven hooging van 36 millioen en een bijslag uit het reservefonds van 18 millioen; waarna nog 22 millioen ongedekt bljjft. Over elk der maatregelen een enkel woord. De besparing kan thans niet meer dan genoemd worden. Ze komt in de verschillende begrotingshoofdstukken tot uiting. Overal wordt besnoeid. En wanneer voor Waterstaat iets meer ge raamd wordt dan 't vorig jaar, dan is dit een gevolg van het spoorwegtekort. Die besnoeiing op de uitgaven lijkt het eenvoudigste en meest begeerlijke middel ter bezuiniging. Doch men be denke, dat achter deze 57 millioen be sparing liggen de bekrimping op vele hoogst nuttige sociale uitgaven, het on derwijs, de rechtspraak, de Keurings diensten, nuttige werken en noodzake lijke subsidies. En vooral, wat nog pijn lijker is: ontslag, stijgende werkloos heid, op wachtgeldstelling enz. Wat een teleurstelling, wat een zorg en kommer. Waarlijk, voor hen, wie het treft, zijn het duistere tijden! In dat licht gezien valt de voorgestel de salarisverlaging veel beter te dra gen. Wanneer de Minister wijst op de daling der indexcijfers met 16 van December 1928 tot Juni 1932, dap valt daarop wel iets aan te merken. Het leven is seder Juni weer duurder ge worden en dat kon wel eens zoo blijven, terwijl de belastingverhooging ook me nigeen zal treffenmaar ondanks dit is de salariskorting niet het ergste. Te meer niet, omdat de Minister geen gevolg geeft aan de suggestie der com missie-Wel ter om vooral de lage loonen te treffen en voorts het tijdelijk karak ter der loonsverlaging handhaaft en daarom de korting vindt door voor de gehuwden de pensioenpremie van 5 tot 8 te verhoogen en voor de ongehuw- deri de aftrek van 3 op 5 te brengen. De tijdelijke korting met degressie (dat beteekent hier verzachting) voor lager bezoldigden en ongehuwden blijft dus gehandhaafd; maar het verhaal van pensioenpremie wordt^.verhoogd. De noodzakelijkheid van salarisver laging erkennende moet men toegeven, dat de Minister de meest gewensclite methode kiest. De totale salarisverla ging za1 rian 24 millioen opbrengen, d. w. z. 141/2 millioen meer dan thans het geval is. Echter, zooals gezegd, de bezuini gingsmaatregelen zullen in 1933 nog slechts gedeeltelijk effect sorteeren. Daarom moet het tekort, dat blijft be staan. voor het jaar 1933 overbrugd worden door een belastingverhooging, welke hopelijk tijdelijk zal zijn. Deze belastingverhooging zal niet ge schieden op de wijze, zooals wij eerst, op grond van informties, meenden; n.l. door een zoodanig opcententarief op de Gemeentefondsbelasting, dat contribu- abelen in gemeenten met weinig opeen ten op deze belasting meer voor dit doel zouden betalen, dan de belastingschul digen in duurdere gemeenten. Waar de gemeentefondsbelasting is ingevoerd om de gemeentelijke belastin gen meer te nivelleeren, leek ons deze methode billijk en rechtvaardig. Echter, Minister de Geer stelt een andere regeling voor Hij wil, feitelijk ten behoeve van de gemeenten, op de gemeenLdfondsbelasting in minimum 30 opcenten heffen van de inkomens tor 30.000; daarboven zal het tarief op gevoerd worden tot 150 opcenten. Deze progressie in 't kwadraat is eigenlijk nooit toegepast, maar de mi nister verdedigt dit rbnormale offei EERSTE KAMER „ZEGGEN WAAR HET OP STAAT" AFGETEEDENEN HERDACHT Vergadering van 20 September 1932 De Eerste Kamer kwam gistermiddag bijeen om den voorzitter gelegenheid te geven zich zelf te installec-ren. Hij deed dit met de gebruikelijke speech, waarin dit maal ernstig rekening werd gehouden met de tijdsomstandigheden en aangemaand werd te zeggen aan het volk, waar het op staat. De Kamer-president deed dit op zijn manier ook zelf. Nadat 't Kon. besluit van zijn benoeming was voorgelezen, sprak hij aldus: „Mevrouw, mijne heeren, Zoo heeft het dan Harer Majesteit der Koningin ten vierden male mogen behagen, mij voor 't tijdperk eerier zitting de leiding van de 'Eerste Kamer der Staten-Generaal toe te betrouwen. Mijn erkentelijkheid deswege zal door voeld worden door een ieder, die weet, hoe na dat Huoge College van Staat mij aan het hart ligt. Een lichaam, waarvan de leden, op door mij niet genoeg te waardeeren wijze, den voorzitter bij de vervulling van zijn ambt medewerking en steun verleenen. U zij daarvoor mijn oprechte dank ge bracht. Wel zijn 't benarde, bange tijden. Willen wij de moeilijkbeden doorworstelen, die op onzen weg liggen, ze te boven komen, dan zal het Nederlandscbe volk in zijn geheel, met ernstige bezinning, zich hoe langer hoe meer daarvan bewust moeten worden, ge reed manhaftig groote offers te brengen. Onafwijsbare voorwaarde om een betere toekomst, een mogelijk herstel voor te be reiden. En zoo is het onze dure plicht, de kracht, den eerlijken moed te hebben, der Natie, zonder eenige verdoezeling, helder en klaar voor oogen te stellen. Ylat de toekomst in hooge mate zorgwekkend is. Derhalve zien. maar ook zeggen, waar 't op staat Zulks na te laten ware schuldige verzuimems, zou getuigen van politieke in zinking en verwording. Bovendien, al geven wij ons volkomen rekenschap van het „niets bestendigs hier bcneên". toch verlangen wij allen, ofschoon net overig Europa grootendeels er reeds op is teruggekomen, hier te lande vooralsnog behoud van het parlementaire stelsel. Dit zal zich echter slechts zoolang staande kun nen houden als het Staatsbestel het Staats gezag onder zijn vigueur veilig zijn. Daar toe is primordiale eisch, dat de leden der volksvertegenwoordiging, zich van hun kie zers volstrekt onafhankelijk gevoelende en betoonende, eerbipd afdwingen. Niet het minst door de wijze, waarop zij met een beroep op den ongewonen nood. Dat offer mag thans van het zeer hooge inkomen gevergd worden. We kunnen hiermee wel accoord gaan; doch vroegen ons af, waarom de minister b« 30.000 begon. Zijn inko mens van zeg 15.000 tegenwoordig ook niet zeer hoog? E11 had daar de progressie, welke aanvankelijk toch matig werkt, niet kunnen beginnen? Misschien zal de minister aanvoeren, dat kapitaalvorming immer in een land met wassende bevolking noodzakelijk is en de waarde van dat argument zullen we zeker niet ontkennen. Naast deze belastingverhooging ko men extra opcenten op de vermogens; n.i. 30 op alle vermogens. Een niet on bedenkelijk middel, omdat de minister zelf opmerkt: voorzoover de vermogens nog inkomsten opleveren, worden ze ook daarin getroffen door de opcenten op de fondsbelasting. Gelijk bekend, komt de opbrengst van al deze opcenten slechts voor 2/3 aan 1933 ten goede. Voorts wenscht de regeering een tij delijke heffing voor één jaar van 30 op centen te leggen op alle invoerrechten en op de bieraccijns. Dat laatste is niet erg; het eerste is een gevaarlijk middel. Terwijl we bezig zijn om de tarief muren af te brokkelen (meer kunnen we niet doen) worden ze hier tijdelijk verhoogd. Ais deze minister, die zulks meer dan anderen betreurt, geen ande re uitweg ziet, dan zal er wel niet aan te ontkomen zijn. Maar hier gaan we beslist een gevaarlijke, een afwijkende weg op. Over de 10 millioen, welke moet ko men uit de weeldeverteringsbelasting kunnen we zwijgenals ze er uit Komen is er geen bezwaar tegen. Ook over de 18 millioen, welke uit het Reservefonds genomen zullen worden, behoeven we niets te zeggen. Het vraagstuk der verlaging van de normen voor werkloozensteun is nog bij de Regeering in overweging. Wij hopen, dat het niet aan de orde behoeft te komen; al zijn maatregelen als welke het Amsterdamsche gemeen tebestuur nam wel geschikt om de steunregelingen in discrediet te bren gen. Belangrijke ^schouwingen wijdt de minister ten sl Le nog aan verschillen de onderwerpen, vooral met het oog op de toekomst; te gelegener tijd komen we er wel op terug. Het voornaamste is thans naar voren gebracht, den volke onomwonden, onverschrokken de waarheid, des noodig de meest harde, ja pijnlijke, durven voorhouden. Geve God, aan Wiens zegen alles is ge legen, dat de Eerste Kamer der Staten- Generaal, haar zoo schoon verleden indach tig, gedurende de zitting, welke heden aan ving. ook te dezen haar taak versta en ze met groote oprechtheid en nauwgezetheid vervulle." Deze rede werd door alle leden staande aangehoord. De voorzitter sprak vervolgens woor den van waardeering aan het adres van de heeren v. d. Lande Arntz, Dobbelman en „last not least" mr Rink, die na veeljarige werkzaamheden zijn afgetreden als lid der Kamer. Besloten werd tot toelating van 't nieuwe lid in de vac.-Haffmnns, mr C H. J. A. Janssen de Limpens (R K.). Nadat de nieuwbenoemde was beëedigd, werd de vergadering gesloten Hedenmorgen 11 uur komt de Kamer op nieuw bijeen. TWEEDE KAMER J. J. C. Ament f Mr. Dambrink neemt zitting Mr. van Schaik met algemeene stemmen herkozen Interpellaties De soc.-dem. vallen Wijnkoop in de armen Vergadering van 20 September 1932. OVERZICHT De molens van het parlement malen weer aan beide zijden van het Binnenhof. De Tweede Kamer opende haar vergade ring met de herdenking van het gisteren overleden R.K. lid Ament. De heer Ament was een landbouwspecialitcit, een goed Lim burger, maar behoorde niet bepaald tot de groep op wie in bijzonderen zin de aandacht valt. De plaats van Mr. Heemskerk werd weer vervuld door de installatie van Mr. H. A. Dambrink als lid der Kamer. Volgde de voorzittersnominatie. Mr. v. Schaik genoot de eer met algemeene stemmen te worden herkozen voor de eerste voorzittersplaats. Op de tweede en derde plaats hieven de heeren Schaper en Dr. Beu- mer gehandhaafd, ook met zoo goed als al gemeene stemmen. Een drietal interpellaties werd aange vraagd. De heeren Ivupers en de Visser en Mevr. de Vries—Bruins vormden het span De heer Wijnkoop zorgde voor een vervolg op de droeve mislukte vertooning door de communisten in de Ridderzaal beproefd waar hun pogen tot demonstratieve uitroe pen zoo volledig door de welgezinde en be schaafde aanwezigen werd overstemd, dat 7-elfs een voor de heeren de Visser en Wijn koop gezeten Kamerlid niet wist te vertellen wat ze precies geroepen hadden. Het was de oorlogsverklaring van het pro letariaat aan het hongerprogram van Ruyi en Weiter geweest, kwam de heer Wijnkoop vertellen, zulks naar hij meedeelde in opdracht van de gehouden massavergadering der communisten. Die declaratie moest be sproken worden en daarom stelde hij voor, in afwijking van wat sinds jaar en dag ii de Tweede Kamer gebruik is, om ditmaal de Troonrede met een adres van antwoord te beantwoorden. In dat adres moest dan de door den heer Wijnkoop omschreven oor- logsverklaring worden opgenomen. De voorzitter wilde de beraadslagingen reeds sluiten, toen de heer Albarda nog het woord vroeg. Wat zou de S. D. A. P. doen? De onzekerheid duurde niet lang. In één korte zin werd het duidelijk, dat de roode fractie den communisten in de ar men viel. We stemmen voor uw voorstel, verklaarde de leider der soc.-dem., zondtr echter den door u aangegeven inhoud te aanvaarden voor het Adres. De S. D. A. P ging dus repds terstond overstag om mee te gaan koersen in de revolutionaire wateren. Het offer aan den schijn, die een stukje volksbedrog verborg, werd gebracht. Want «le soc.-dem. wisten heel goed, dat de Ka mer er niet aan zou denken Wijnkoop en zijn dwaasheden te volgen. Verwerping van het voorstel stond dus vast. Bovendien was het voorstel volslagen zinloos. Immers de Troonrede bevatte ditmaal geen enkele con crete aankondiging omtrent eenigen regee- ringsmoatregel. Wat had dan de gevraagde „onmiddellijke" beantwoording voor zin? In de Troonrede stak niets van een program liet eerste nieuws over Regeeringsvoorne- mens kon eerst 's avonds blijken, zoodat de Kamer verstandig deed niet onvoorbereid en ontijdig te gaan praten over dingen, die ze nog niet kende en zeker behoorlijk zal heb ben te overwegen alvorens zich er over uit te spreken. Maar wat let zulks den soc.-dem.T Zij dra gon immers geen enkele verantwoordelijk «icid en waarom zouden ze dan niet aan haken aan het bootje der revolutionairen, die hun anders een aardig propagandistisch vliegje zouden afvangen? En dus vormden de soc.-dem. en communisten een eenheids front waarmee de heer Wijnkoop echter maar matig ingenomen bleek, toen hij zijn b. ndgenooten verweet slechts voor den vorm mee le doen om den schijn te redden Had lij geen gelijk? We zullen dit eenheidsfront in d. Mimen- do maanden wel vaker aantreffen De soc.- dein. exploitecren de ellende van ons volk ten bate hunner politieke propaganda, ko men met de_ onbekookste denkbeelden voor den dag en 'missen den moed om hun vol gelingen de waarheid te zeggen. Ook de waarheid, dat ze niets echt-socialistisch heb ben aan te bieden, wordt hun onthouden; 111 de plaats daar\an komen allerlei ab.-oir- diteiter.. uitgevonden voor de demagogische propaganda van valsche leuzen en tegen stellingen, maar allerminst om als serieuze crisisbest rijding dienst te doen. De soc.-dem. zullen revolutionair „doen", zullen tot hun eigen schade op den duur sentimenten en instincten oproepen, die ze later zelf moeilijk bezweren kunnen en met hun onverantwoordelijk spreken en doen parasiteeren op de verantwoordelijk lieui van hen, die willen trachten ons volk zoo goed mogelijk door de stormen van den tiju heen te helpen. Als we dit onthouden weten we voor de naaste toekomst precies wat hun parlemen tair spel waard is. De heer L. F. Gnit bedankt Men zal zich herinaeren, dat de vrijge stelde van het R.K. üverheiucpersoneel, het Tweede Kamcrii-d L. F. G. 1 i t, krachtens be sluit zijner organisatie voor het Kamerlid maatschap moest bedanken. We meenden te weten dat het in de he- dueling lag, dat de heer Guit bij den aan vang der nieuwe Kamerperiode, zou heen gaan. Dit blijkt inderdaal 300 te zijn. Gister middag heeft de heer Guit bericht, dat hij zijn lidmaatschap per 1 October a.s. neerlegt Zijn opvolger is de Amsterdamsche bouw vak organ isa ti eman Steinm etz. ROFFELR1JMEN. VERSLAG Nadat de VOORZITTER de vergadering had :eopend. hield hij een korte rede ter herden- ;ing van het overleden R.K. lid der Kamer J. t:. Ament. De heer Ament, aldus de voorzitter, maakte ;edurende ruim 10 Jaar deel uit van dit college, 'as op meergevorderden leeftijd duarin getre- op het gebied, dat hem bijzonder ter harte ging. dat van den land- en tuinbouw, vonden bij ons allen groote waardee.ing. In hem zullen wij ook een ambtgenoot nis sen die door zijn gemoedelijkheid en aangena- De minister van Financiën, de heer DE GEER. luit zich hiebij aan namens de regeering. Staande werden beide redevoeringen aange- M1NISTER DE GEER bood daarna de Rijksbegrooting voor 1933 Mr H. A. Dambrink, •vult. werd Mr Aan de orde was vervolgens nominatie voor het voorzitterschap. Het schandaal Zelfs de Herfst moet even u-achten Op een u-aardig welkomstlied, Na 't schandaal dat heden-Dinsdag In de Kamers is geschied. 't TTas één kreet van diepgevoelde Groote verontwaardiging Die er, als met bliksemsnelheid, Schokkend door de kamers ging; Door de Kamers van de Staten Waar de natie samenkwam; Door de kamers van heel Holland, Dat 't per radio vernam. Wat de communisten zeiden, Niemand weet dat tgo precies: 't Was de ademtocht van Moskou, En je weet het: die is vies; Maar ook: niemand tv eet te zeggen Wat voor moois er is gezegd Toen de luidspreker de misdaad Feitelijk heeft vastgelegd! In de Ridderzaal was 't antwoord, Even krachtig als spontaan: Het Wilhelmus; daar heeft Hollands Keurkorps prachtig aan gedaan. In de stille binnenkamers Van ons dierbaar vaderland Vielen heel wat stille tranen Op een vastgevouwen hand; In de stille binnenkamers Heeft een sterk gebed geleefd Tot den Koning, die Oranje Aan ons volk geschonken heeft Is er dan geen recht in Holland Zeg je, maar dit roept om wraak! Zeker, zeker! maar ik vraag je: Is dat nu wel onze zaak? Onze zaak en onze taak is: Biddend werken; waak en bid! Denk niet, dat de revolutie Slechts in David Wijnkoop zit: Honderdduizenden der kiezers, 't Zij dan min of meer brutaal, Worden dagelijks doortrokken Van gedegen roode taal! Onze taak is: steeds paraat zijn Waar de roode vlag verschijnt, Omdat Rood de Kerk, de Natie, En de eendracht ondermijnt. Schaik (r.k.) Mr van Schalk was dus opnieuw met alge meene stemmen gekozen. Applaus volgde 01 deze mededeeling. De VOORZITTER, de heer Van Stha'.k. dankte de Kamer voor het in heat gestelde vertrouwen Tweede candidaat: ui'gebracht 86 stemmen waarvan 11 blanco. Uitgebracht op de heeren Schaper 67, Beumer 6. Snoeck Henkemans 1 er Smeenk 1 stem; tweede caccidaat de heei Derde candidaat: uitgebracht S3 stemmen Daarna kwam een stroom van aanvragen voor Interpellaties los. Eerst de heer KTJPERS (S.D.) over het ken- n de uitkeeringen aan de werkloo- D na randde 'heer6 DE^vfssEK uinnint over oe houding der regeering ten aanzien van het We reldcongres teger n openbare demonstratie, nu daarmee iet bepi nonstra tie. is. (G e 1 a 'olgde mevr. DE VRIES—BRUINS (S.D.) opheffing der Rijkskweekschool voor vi uwen te Amsterdam. 1 volgende JP unlst opgedragen om uin.ig ie geven aau het fel verzet der strijden de massa's tegen het hongerprogram van Buys en Weiter. (De Voorzitter hamert). ZIJ zien In de Troohrede een oorlogsverklaring aan de strijdende arbeiders en een aankondiging de kapitalisten 1 Nede door feilen strijd een einde rorden gemaakt: de reactionair" machten moe- en uit hun posities worden erdreven. Het is noodig, dat de Kamer ditmaal de Troon ede met een Adres van Antwoord beantwoordt iet als Inhoud hetgeen de heer Wijnkoop te oren had gezegd. Het voorstel daartoe werd De heer ALBARDA (S.D.) verklaarde, dat de oc.-dem. voor dit voorstel zullen stemmen ■nder te bedoelen, dat het Adres den door den houd moet hebben. heer Wijnkoop In zijn replli heer Albarda ei de heer WIJNKOOP de; er geaucht van langs, omdat dl< slechts vorm Is en hij den mi aat°gteVebeantunSo d6' reseerlne tel-W ij n k o o p werd ver wc tegen 20 stemmen. Voor 2 comn 1 de 24 soc. democraten. De r VOORZITTER TWEEDE KAMER DE NOMINATIE AAN DE KONINGIN In de gistermiddag gehouden zitting zit ting van de Tweede Kamer is de volgende nominatie opgemaakt voor het voorzitter schap: 1. mr. dr. J. R. H. van Schaik; J. H. A Schaper; 3 mr. dr. E. J. Beumer. RADIONACHTVORSTBERICHTEN Aan belanghebbenden wordt medegedeeld d_it 'an 16 September 1932 af tot nadere aankondi ging nachtvorstverwachtingen radlotelegrufisih len geseind door het station van het Kon. To r«sch meteorologisch instituut lu De (Nadruk verboden.) LEO LENS. Voornaamste Nieuws. (Blz. 1) Vergade nfis der Eerste Kamer. Vergadering der Tweede Kamer. (blz. 2) Engeland zou een nieuw ontwapenings plan hebben onder voorwaarde, dat Duitsch- land weer aan.de Ontwapeningsconferentie meedoet Het geschil tusschen den Pruisischcn Land dag en de Rijksregeering. De zitting van het staatsgerecht opnieuw uitgesteld. (blz. 6) Katwijks nieuwe raadhuis geopend. (blz. 9 en 10) De millioenennota. (blz. 11) De pers over de Troonrede. Kernwoord van Z.Exc. Jhr Mr. Ch. Ruys de Beerenbnouck. Minister van Staat, Minibtc. van Binnenlandsclie Zaken. Jlollandsch Fabrikaat. Leo Lena. Causerie over het Mijnbedrijf, door Dr. Ir. Ch. Th. Groothof f, IIoold-Bedrijfs- ingenieur der Staatsmijnen. De Staatsmijnen een Nationaal Belang. De welocvinq op de Mijnen, door Mr. N. C. Couvée, Referendaris Departe ment van WatPrstaat Heerlen alleen kolenstaddoor Ir. A. E. Dinger. Chef van het Bo«iwbureau der Staatsmijnen in Limburg.

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1