STATEN-GENERAAL BINNENLAND. Radio Nieuws. Rechtzaken. G. DINSDAG 20 SEPTEMBER 1932 EERSTE BLAD PAG. 3 VEREENIGDE ZITTING In Vsreenigde Vergadering kwamen de •ide Kamers lieden tot opening van de iw/0ne zitting der Staten-Gcneraal bijeen. De heer Mn W. L. Baron de Vos van t e e n w ij k, die het voorzitterschap be- leedt, opent, nadat de loden der Staten- eneraai zich in de Ridderzaal op het Bin- nhof vereenigd hebben, te half een uur vergadering en doet door den griffier jn de Eerste Kamer voorlezen het Konin- lijk Besluit, houdende zijn benoeming tot lorzitter van de Eerste Kamer gedurende zitting, welke heden zal aanvangen. [De Voorzitter benoemt een commissie, Hare Majesteit in het gebouw zal ont,- igen en uitleiden. Deze Commissie is als ilgt samengesteld: de Eerste Kamerleden >f. Van Embdcn, Blomjous, mr. De Veer, if. Steger en de heer Koster en de Twee e Kamerleden Snoeck Henkemans, Fles- ens, Zijlstra, De Wilde, mevr. Bakker- lort, Boon, Tilanus, mej. Meyer, Knotteu- plt en Kortenliorst. Voorzitter der Commis- ologlde was prof. Van Embden. De Ministers, hoofden van Ministerieele est hlepartementen en de leden van den Raad ankefen State vereenigen zich te één uur des axniddags mede in de Ridderzaal. Hare Majesteit de Koningin, ergezeld van den Prins der Neder- C. anden Hertog van Meckle.nburg n van Prinses Juliana, kort daarna a de Ridderzaal aangekomen, wordt door 6.00je Commissie in de vergadering binnenge leid, neemt plaats op den troon en houdt _„Tje Troonrede, welke elders in dit blad is jpgenomen. H. NL de Koningin, vergezeld van •rins Hendrik en Prinses Ju- i 6.i6i a n a en voorafgegaan door de Commissie, erlaat de vergaderzaal. ?EN Pe. v.oorzitter sluit, nadat de Com DE POLITIEKE PLECHTIGHEID Hoe hot buiten de Ridderzaal was Op de straat. ]Met de traditioneels luister heeft de Ko- 'ingin zich heden, evenals vorige jaren, irgezeld door den Prins en Prinses Juliana ^24 j^aar het Binnenhof begeven ter "plechtige '.a3 igbening van de zitting van de Staten-Ge- .3n ïïieraal. i.04 i| Als steeds heerschte reeds in den vroegen i*. !^or8en een buitengewone levendigheid in binnenstad. Treinen, bussen, trams en ito's brachten heele drommen van buiten die de Koninklijke stoet wilden zien. 'ele particuliere woningen, vooral die, wel- _sn waren aan den weg, die de stoet Du volgen, hadden de vlag uitgestoken. De menigte, die zich bij het Paleis in het ïoordeinde had opgesteld om daar het ver- lternltek en de terugkomst van den stoet af te achten, kon de Koningin reeds vóór één j^et oogenblik van afrijden van den oet van het Paleis hartelijk toejuichen. èn doze per auto van den Ruigen Hoek. /e e aar zij verblijft, kwam aanrijden. Voorts Q iel daar de aankomst gade te slaan van de aereivacht vóór het Paleis, ditmaal bestaan de uit een compagnie wielrijders van hon derd man, onder bevel van een kapitein, ol d«cet het regimentsvaandel. Deze eerewacht, J. vaarvan als naar gewoonte, de Koninklijke :rke$iiitaire Kapel, met de trompetters van het egiment deel uitmaakte, stelde zich ter teerszijden van het Paleis op om daar de oninklijke Familie bij het vertrekken van stoet de militaire eerbewijzen te bren- vel |en. bij deze eerewacht bevond zich de Com- bandant van het Regiment Wielrijders, lui- euant-kolonel H. C. G. Baron van Lawick, enenfaet zijn adjudant. t aki Daar zag men ook, ongeveer een half uur 'óór het vertrek van den stoet, de detache menten cavalerie aankomen, aangewezen m den stoet te openen en te sluiten en ver- [olgens de officieren der landmacht van het llitaire Huis der Koningin, allen, te paard, onmiddellijk achter het Koninklijk itaatsrijtuig, een plaats in den stoet was ingewezen. /Eindelijk werden de kijklustigen nabij het Met^aleis voor hun wachten op het vertrekuux hadeloos gesteld door het aanrijden van galakoetsen en de schitterende Gouden /oets. waarin de Koninklijke Familie strak-, iou plaats nemen. Geai De Stoet Ter opening van den stoet, die onder al- femeene leiding stond van R. F. O. C. ïaron Bentinck, eerste stalmeester van au Toningin, was een detachement aangewe- len van het 2e regiment Huzaren, sterk 45 ruiters, onder bevel van een ritmeaster, ng-efliet den regimentsstandaard en het muziek- der ,luzaren> dat. gedurende den tocht D|huziek ten gehoore, bi-acht De Regiments- Bommandant, luitenant-kolonel A. Diemont, en diens adjudant, reden möt dit detache ment mede. Onmiddellijk daarop volgden, in gala- livroi, een rijknecht-majoor en twee rij knechts te paard. Daarachter kwam de eerste der met twee paarden bespannen galakoetsen, waarin de kamerheer-ceremoniemeester der Koningin. R. A. Raron van Hardenbroek van Hardcn- broek gezeten was. Naast elk p'oftier ging een lakei. Hierop volgde een tweetal galakoetsen, waarin acht kamerheeren, volgens rang van benoeming gezeten waren; naast elk portier gingen tweo lakeien. In de eerste dezer koetsen, de tweede in den stoet, hadden plaats genomen de ka merheer in gewonon dienst jhr. A. G. Sickinghe, de kamerheeren in buitengewo nen dienst jhr. mr. W. M. de Brauw, mr. W. J. Baron v. Lynden en mr J. C. Baron Baud, dienstdoende ter beschikking van Prinses Juliana. In de volgende, derde galakoets, waren gezeten de particulier secretaris van de Ko ningin, F. M. L. Baron van Geen en de kamerheer in buitengewonen dienst jhr. H. J. Repelaer van Driel, Thesaurier van de Koningin, mr. S. B. W. Graaf van Limburg Stirum en W. H. Baron Taets van Ameron- gen van Woudenberg. De vierde galakoets bood plaats aan de grootofficieren G. Ch. Baron Snouckaert van Schauburg en gep. luitenant-generaal jhr. C. L. van Suchtelen van de Haare. In de vijfde galakoets waren gezeten de grootmeesteres, mevrouw G. C. Grav t van Lynden van Sandenburg en de dienstdoende dame du plais mevrouw C. E. de Brauw, geboren jkvr. van Rcenen. In de zesde galakoets volgde de opper- ceremoniemeester. gep. generaal-majoor J. H. F. Graaf Du Monceau. Naast elk portier van al deze rijtuigen gingen twee lakeien. Nadat al deze galakoetsen waren wegge reden kwam het groote oogenblik: het voor rijden van de met acht paarden bespannen Gouden Koets. Op dat oogenblik stak een militair, bij één der vleugels van het Paleis geposteerd, een stok met een Oranjevlaggetje op, hét gebruikelijke sein, op dezelfde wijze aan vele andere militaire doorgegeven, tot her lossen van het eerste der tijdens den duur der plechtigheid afgegeven minuutschotel- uit de op het Malieveld opgestelde batterij der le Artilleriebrigade, bestaande uit 4 vuurmonden. Onder het daveren van het eerste schot presenteerde de eerewacht het geweer en, terwijl de Koninklijke Militaire Kapel zacht en plechtig het Oude Wilhelmus inzette, stapte do Koningin, de Prins en Prinses Ju liana onder het gejuich der menigte in de Gouden Koets, die zich daarop statig in be weging zette. Naast elk der acht paarden, waarmede de koets bespannen was, ging een koetsier en aan elke zijde van de koets liepen vier lakeien. Alle vorstelijke personen waren getooid met het lint van het Grootkruis van den Nederlandschen Leeuw. Ter rechterzijde van de Staatsiekoets reed te paard de chef van het Militaire Huis der Koningin de gep. vice-admiraal F. Bauduin, ter linkerzijde de Gouverneur der Koninklij ke Residentie, luitenant-generaal jhr. \V. Röell, commandant van het veldleger. Bei den reden een weinig achter het portier. Achter de Gouden Koets reden te paard twee aan twee de adjudanten der land macht in buitengewonen dienst gep. luite nant-generaal jhr. E. J. M. Wittert, reserve luitenant-generaal J. H. Borel, gep. gene- raals-majoor II. C. J. ter Beek en H. G Uambonnet, reserve-luitenant-kolonel W. Froger en W. G. van Hoogenhuijze en ma joor A. R. W. Gey van Pittius; de adjudan ten in gewonen dienst kolonel jhr. C. M Storm van 's-Gravesande, luitenant-kolonel jhr. W. Laman Trip, adj,udant van den Prins, luitenant-kolonel W. C. M. de Jonge v. Ellemeet, majoor van het Nederlandsch- Indische leger C. O. 'van Kesteren en de ordonnans-officieren ritmeester I. L. D. Ba ron Sirtema van Grovestins en le luitenants ihr. C. E. J. M. Verheyen en R. Römer. F,en detachement van 45 manschappen van het 2e regiment huzaren sloot de stoet. Onder voortdurende hartelijke toejuichin gen van de aan weerszijden van den door militairen afgezetten weg opgehoopte men- schenmenigte reed de stoet door de Heul- straat over het Schelppad van liet Lange Voorhout en langs den Korten Vijverberg naar het Binnenhof. Bij de RidderzaaL Bij aankomst aan de Grafelijke Zalen, wel ker peristyle overhuifd was met het breede rood-fluweelen baldakijn met gouden franje, vond de Koninklijke Familie te Harer be groeting bij de Ridderzaal opgesteld een eerewacht, bestaande uit een afdeeling van het Korps mariniers ter sterkte van 70 man met vaandel en het muziekkorps van de Koninklijke Marine onder bevel van een kapitein. Bij deze eerewacht bevond zich de chef van het Korps Mariniers kolonel J. Oele. Onder de tonen ven het Oude Wilhelmus, dat ook hiier werd aangeheven door de Ma rinekapel, besteeg de Koningin, gevolgd door den Prins en de Prinses, de treden, de naar den ingang van de Ridderzaal leiden, terwijl de eerewacht de militaire honneuns bewees en de vaandeldrager zijn vaandel diep deed buigen. Voordat zij de zaal binnentrad, werd de Koningin boven, op het bordes, begroet door haar adjudanten der zeemacht in buiten gewonen dienst gep. vice-admiraal C. C. Zegers Rijser, J. J. Rambonnet, A *en Broecke Hoekstra, vice-admiraal Jhr G L Schorer en gep. schout-bij-naoht Jhr J C F von Mühlen, voorts door een tweetal adju danten der la.ndniaoht in buitengewonen dienst, die niet in den stoet hadden mede gereden, de gep. iul tenants-genera al P W Werner en S A Drijber en door de adjudan ten der zeemacht in gewonen dienst luite- ant ter zee le klasse N A Rost van Tonnin- gen en den adjudant van den Prins luite nant ter zee le kla&se J W Termij telen. In de Ridderzaal Daarna betraden de vorstelijke personen de Ridderzaal, aan den ingang ontvangen door de gemengde commissie van in- en uit geleide uit de beide Kamens der Staten-Ge- nenaal, welke voorafgegaan door den kamer heer-ceremoniemeester, de acht kamerhee ren, de Grootofficieren en den opperceremo- miemeester, de Koningin, den Prins en de Prinses naar de voor hen bestemde troon zetels geleidde, onmiddellijk gevolgd door de Grootrneeeteresse, de dienstdoende Dame du Palais. den chef van het Militaire Huis, den Gouverneur der Koninklijke Residentie, <1cn eersten Stalmeester en de official en van het MiLitaire Luis der Koningin, die in den ©toet hadden medegereden of die zich onder de peristyle ter begroeting bevonden. Rechts van de Koningin nam de Prins, links van Haar Prinses Juliana plaats, ter wijl de leden van het gevolg de plaatsen achter en terzijde van den troon innamen wel ke hun in het officieele programma aange wezen waren. Onmiddellijk daarop ving de Koningin de voorlezing van de Troonrede aan. Nadat de plechtigheid in de zaal was be ëindigd werd ruim half twee, met hetzelfde eerebetoon door de eerewacht de terugtocht naar het Koninklijk Paleis, langs denzelfden weg ondernomen. Bij het vertrek van den stoet van de Rid derzaal hadden zich, overeenkomstig de tra ditie, de loden van het corps diplomatique met hun dames, die de openingsplechtigheid in de zaal hadden bijgewoond, nabij de middelste poort van het Binnenhof opgesteld om daar de Vorstelijke personen bij het voor bijrijden een groet te brengen. Aan het Paleis werden der Koninklijke Familie dezelfde militaire eerbewijzen als bij het vertrek betoond. VRAGEN VAN KAMERLEDEN De heer Van Braambeek heeft aan den Minister van Justitie verschillende vragen gesteld inzake de ontslagen bij het Rij'ksop- voedingswezen. Zoo wenscht hij o.m. te weten of de Minister bereid is, althans de aanvanke lijk gestelde termijnen van een week, later, op aandrang van ambtenarenorganisaties ver lengd tot 14 dagen, binnen welke belangheb benden schriftelijk moesten kenbaar maken, of zij er voorkeur aan geven niet in den lageren rang geplaatst te worden en dus op wacht geld te worden gesteld, te verlengen, opdat belanghebbenden ruimer gelegenheid zullen hebben hun belangen af te wegen en te dier zake overleg te plegen met de besturen van hun organisaties. Tevens vraagt hij den Minister of deze een definitieve beslissing omtrent de voorgenomen plannen zou willen uitstellen, totdat de Twee de Kamer de gelegenheid zal hebben gehad mede in verband met de eventueele beteekenis van de wyze, waarop de minister de verande ring in het dienstvak wil doen voltrekken, ook voor andere rijksdiensten over het voorne men van den minister zich uit te spreken. Gemengd Nieuws EEN DRAMA IN DE BOSSCHEN Sinds eenige dagen werden te Bergen op Zoom twee personen vermist, en wel de 17-jrige v. K. en haar verloofde de ruim 18-jarige v. O. De politie deed ijverige na- «poringen en vond Zorwigamiddag beiden in de bossohen nabij Bergen op Zoom. Het meisje, dat bewusteloos was, is per bran- vervoerd, terwijl de jongen naar het politie- card naar het Gasthuis te Bergen op Zoom bureau is overgebracht. De bedoeling van beiden was zelfmoord te plegen. Thans zal de politie in deze duistere zaak spoedig opheldering weten te brengen. EEN DTSENTHERIE-EPIDEMIE Te Spijkenis6e heenscht een dyeentherie- ONDER EEN WAGEN GEDOOD Bij Nieuweschans (Gr.) is het 2V£-jarig kind van K. door een bodewagen overreden en gedood. AUTO- EN MOTORONGELUKKEN Op het gevaarlijke kruispunt, aan de groentenveiiling te Poeldijk (gem. Monster) heeft een ernstige botsing plaats gehad tu6Rehen twee luxe auto's. Een auto van den heer L. uit Den Haag, dl- uit de richting Loosduinen kwam, ver leende geen voorrang aan de auto, komend uit de richting Monster. De botsing was zoo herig, dat de auto diie uit de ri oh ting Loosduinen kwam, omsloeg. De bestuurders van beide voertuigen kwa men met sleohts lichte verwondingen vrij, de auto's werden zwaar beschadigd en moes ten door een kraanwegen worden wegge sleept. Door de politie werd het voertuig von L. voor onderzoeik in beslag genomen. Te Schiedam is de 64-jarige landbouwer A. Vroegiindewei, wonende Bnielschelaan 64 te Rotterdam, o-p den overweg bij het Roode Hek, welke hij per fiets passeerde, door den motorwagen van een electrische tram ge grepen. De man werd ongeveer 10 M. weg geslingerd, en bleef zwaar gewond liggen. Tijdens het vervoer naar het Algemeen Zie kenhuis is hij overleden. Het slachtoffer was gehuwd. Het ongeluk is te wijten aan de weifelende houding van den man tijdens het oversteken van den overweg. Men meldt ons uit Groningen: Hedenmorgen reed de 54-jarige heer Klaas ten Have, wonende te Niezijl (Gr.) per fiets in de richting Groningen. Te Noordihorn werd de wielrijder door een auto van de Thermochemische fabriek te Bengum (Fr.) aangereden. De zijwand van de auto raakte hef hoofd van den man. Hij was op slag dood. Een streng onderzoek wordt ingesteld. Te Tilburg is de 39-ja.rige wielrijder P. Jansen in de Veidhovenstraat in botsing gekomen met een uit de tegenovergestelde richting komende vrachtauto. De man botste mot het hoofd tegen de laadbak van de vrachtauto op. Met een zwa re hersenschudding werd de ongelukkige, die bewusteloo6 we6, per ziekenauto naar het gasthuis overgebracht. Zijn toestand is hoogst bedenkelijk. De man is gehuwd en vader van acht kinderen Toen de 74-jarige wielrijder P. uit Naaldwijk te Poeldijk de Kerklaan opreed, passeerde daar judst een auto. Bij de bot sing die ontstond, werd de heer P. over den grond geslingerd, en vrij ernstig aan het hoofd verwond. Nadat de wonde was ge hecht, is de heer P. per auto naar zijn wo ning vervoerd. Zijn toestand is vrij zorg wekkend. Te Zaandam is de 50-jarige W., toen hij weifelde bij het oversteken van den weg, door een auto aangereden. De man is met een lichte hersenschudding naar het ge- mee nte -zi eke nJiu is ov erg ebra ebt. De heer Belgraven, directeur van het postkantoor te Haarlem en ouderling der Geref. Kerk, dae bij een auto-ongeluk onder Ermelo een hersenschudding kreeg, wordt in het ziekenhuis Salem te Ermelo ver pleegd. Zijn toestand is redelijk. Toen Dr S., assistent-geneesheer te Poeldijk, op den Weteringsoheweg te Poel dijk met zijn rijwiel echter een stilstaande auto kwam, passeerde jui6t uit de tegen overgestelde riohting een auo, waartegen de geneesheer opreed. Hij werd over den weg geslingerd en bekwam een hemen- schudding. Per auto is de geneesheer naar de woning van Dr ter Haar te Poedlijk ver voerd, Terwijl de fabrieksadbedder uit Waal wijk op hot kruispunt te Sprang (N.Br.) den grooten verkeersweg overstak, werd hij door een auto aangereden. Persoonlijk kwem hij met enkele onbeduidende schrammen viij. De fiets was eohter geheel vernield. Op den Vel6erduinweg te IJmuiden ie een auto om een aanrijding met een twee- do auto te voorkomen, het trottoir opgere den. Enkele wandelaars en spelende kinde ren sprongen bijtijds weg, dooh een dame werd gegrenen. doch ronder genoeg werd zij niet gewond. Op den Rijksstraatweg te Haarlem- Noord is een luxe auto op een voorrijdende auto, welke plotseling stilstond, gereden. De eigenaar-bestuurder sloeg met zijn hoofd door de voorruit, waardoor een ernstige verwonding ontstond. Beide auto'6 werden beeohadiigd. DOODELIJKE PROEFRIT Op den Rielecheweg te Tilburg reed een zekere B. K. op een motorrijwiel. Hij ging in razende vaart de motor wa6 op proef en kon door de groote snelheid een bocht niet nemen, zaodat hij, na langs eenige too rnen te zijn geschaafd, tegen een anderen boom aanreed. Met verpletterden schedel werd de ongelukkige opgenomen. De dood trad nagenoeg onmiddelljk in. K. was pas kort gehuwd. De motor bleef onbeschadigd, scha digd. INBRAAK IN EEN KERK In de Ned. Hen'. Kerk te Ermelo werd in den nacht van Zondag op Maandag ingebro ken. Men heeft door vernieling van een ruit zich toegang tot de consistoriekamer verschaft De brandkasten droegen geen sporen van weid. Wel zijn de offerbussen, die zich aa uitgangen bevonden, geledigd. Men heeft al leen vingerafdrukken kunnen nemen. Van dieven verder geen spoor. VREESELIJK DRAMA TE BREDA Zaterdagmiddag om twee uur ontdekte een wandelaar op den Bredaschen Wilhelmina- singel te Breda nabij net houten bruggetje een lijk, dat op het water dreef. Onmiddel lijk werd, naar het „Dbl. van N.-Brabant" meldt, de politie gewaarschuwd, dde direct met een dreg verscheen en het lijk naar den wal trok. Het bleek, da.t men toen te doen had siiet met een, maar met twee lijken, al. van een jongen man en van een jonge vrouw, near eohatting ongeveer twintig jaar. Beide lijken werden naar het dooden- huisje aan de Leuvenaaretraat overgebracht Dr Pa yens, directeur van den gemeentelij ken geneeskundigen dienst, was weldra ter plaatse aanwezig. Uit het onderzoek der lijken, die, göheel bemodderd en sterk ge zwollen waren, bleek, dat zij ongeveer zes dagen in het water moeten hebben gelegen. De lijken, welke werden opgehaald, zijn van een iongen man en jonge vrouw, beiden uit Den Haag afkomstig. Het meisje, dat verleden week Maandag naar Breda \va6 vertrokken om daar examen te doen. was nagereisd door den jongen man. Wat er zich tusechen beiden heeft afgespeeld, zat wel geheim blijven. De families der beide slachtoffers zijn vam het gebeurde in kennis ge6tedd. INBRAKEN OPGEHELDERD De politie heeft een goeden slag geslagen met de arrestatie van den dader van een 15 a 16 inbraken, gepleegd van Januari tot Mei van diit jaar. In het laatst van de vorige week, aldu6 de N.R.C., kwam de recherche op het spoor van* den dader, een 26-jarige Rotterdamschen varenegezel, Th. J. v. E. Deze man, diie al eerder met de politie in aanraking was geweest en reeds drie maan den gevangenisstraf heeft ondergaan wegens diefstal, was in het begin van ddt jaar in Den HeldeT gekomen, om werk te zoeken. Tijdens zijn verblijf, bij een goeden kennis, ging hij geregeld op diefstal uit. Timmer mansgereedschappen. nieuw hout en stei- gerbalken, eenige fietsen en verschillende lijfgoederen en huishoudelijke artikelen wenden door v. E. gestolen. De man is te Rotterdam gearresteerd, naar Den Helder gebracht en daar opgesloten. De meeste inbraken heeft hij reeds bekend. Dezer dagen is een jachtopziener in het Naaldenveld te Aerdenhout door een onbe kende ernstig mishandeld, toen hij dezen wegens een zedenmisdrijf wilde verbalisee- ren. Naar de Maasbode meldt is de dader te Amsterdam top huize van zijn ouders aan de Lijnbaansgracht aangehouden. Het is een 24-jarige werklooze. GESNAPT EN ONTKOMEN Te Sluiskil (Z.) hielden de marechaussees een man en een vrouw van Bolgische na tionaliteit aan, verdacht van diefstal met braak te Terneuzen. Heit tweetal had val- scLe papieren bij zioh en ook i/nbrekerewerk tvigen. De man wist tijdens zijn overbren ging in het kanaal te springen en aan de overzijde te ontkomen. De vrouw wordt ter beschikking der justitie te Middelburg ge steld. LAFFE BANDIETEN In den laten avond na het sluiten der cafe's, zyn in de Dorpstraat te Heythuizen (L.) de 68-jarige tuinier V. en de 71-jarige landbouwer P. terwijl zij rustig huiswaarts keerden, opeens overvallen door een stelletje luidruchtige kermisklanten, die de beide oude menschen te lyf gingen, over den grond sleur den en dusdanig mishandelden, dat V. zelfs spoedig het bewustzijn verloor. De gewaar schuwde politie was spoedig ter plaatse, doch toen bleken de belhamels reeds het hazenpad te hebben gekozen. De ontboden geneesheer con stateerde naast verschillende kleinere wonden bij V. een breuk van het rechter dijbeen en bij P. een breuk in den halsslagader. Een viertal lafaards is gearresteerd, waar van er twee in het huis van bewaring zy'n op gesloten. STEEKPARTIJ TE HELMOND Zondagavond is in de Waardstraat te Hel mond voor het perceel van v. d. B. een vecht partij ontstaan tusschen enkele personen, waarbij van messen gebruik werd gemaakt. De 23-jarige zoon van v. d. B. kreeg twee diepe sneden in hét gezicht, terwijl hij eveneens den rug werd gestoken. Denkelijk heeft zijn broer zich hieraan schuldig gemaakt. Een der longen van den getroffene schijnt te zyn ge raakt. Per brancard werd hij naar het zieken huis overgebracht. Zyn toestand is ernstig. De politie arresteerde verschillende per sonen. Op den Haarlemmerweg te Nieuwer Ari- etel is een tweejarig kind ui het fietesfooi tje van het rijwiel van haar moeder geval len. Het kirwl bekwam een hersenschudding en moest naar een ziekenhuis wonien over gebracht DE ZIEKTE VAN WEIL Te Wineohoten ie een ^2-jarige man, die aan zwemwedstrijden had deelgenomen, de ziekte van Weil overleden. Twee vi den, die ook aan dde wedstrijden hadden deelgenomen, zijn aan de beterende hand. DIXSDAG 20 SEITEMBËR i KRO: Orkest i Hilversum AVRO: Solróe ArtisUquo Kurhaus Londen R.: BBC-orkest 21.00 1 21.15 1 21.l'ii 21.30 I 0?°iUntal) Cuecllla-h Irée Artistique AVRO: Persberichten WOENSDAG 21 SEPTEMBER sum VARA: NCRV: Middagconcer try: Orgelconcert 3 berg. Populair coac R.: Concert lborg: Strijkorkest i NCRV: Gramofoonmu i NCRV: Haagsche trie i VARA: Trio 8.00 Hulzen NCRV: Schriftlezing 10.00 Hilversum VPRO: Morgenwijding 10.30 Huizen NCRV: Zlekendleust: I>s IJ. Lezingen, Cursussen enz. 1.15 Hilversum Vara: ..Onze Keuken" 19.00 Huizen NCRV: Enge'.sch v. gevorderden Kin de 15.00 Hilversum VARA: 17.00 Hulzen NCRV: Kinderuurtje door Politie- ea Persberi 12.00 Hulzen NCRV: Politieberichten 19.30 Hulzen. NCRV. PolliH-herichten. 19.15 Huizen NCRV: Persberichten Volledige programma's in de Omroepglds. Duidelijke foto's; best verzorgd Radio blad; 4 gld. per half jaar of 18 :L per week. Ned. Chr. Radlo-Vereeniging, Voog- lenzang, Ede. Draagt bij in de omroepkosten. EEN NACHTELIJK SCHOT De hulpmontour H. W., -wonende aan den Lagen Kanaaldijk te Maastricht, vervoegde zich in den nacht van Zaterdag op Zondag te;, politieburee'e met de mededeolimg, dat in de Orleansotraat door een onbekende uit een revolver op hem geschoten was. De po litie stelde onmiddellijk een onderzoek in ex. nam ten huize van zekeren D., in de Orleansstraat, een cylinderrevolver in be slag. D. verklaarde hiermede geschoten te hobben, toen hij een vrouw rn genoemde straat om hulp hoorde schreeuwen, en een manspersoon bij haar zag. De politie heeft het geval in onderzoek. KINDERVERLAMMING Te Venlo is weer, than6 bij het dochtertje van den heer S., een gevad van kimderver-- lamming geconstateerd. Te Eede (Zceuwsch-Vlaanderen) is bij een 10-jartgen jongen een geval van kinder verlamming geconstateerd. Te Sneek doet zich een geval van kin- de rverlamming voor bij een dochtertje van den politieagent V. EEN KINKHOEST-EPIDEMJE Wegens het heerschen van de kinkhoest te Oudewater is de R.K. bewaarschool gesloten. HET VERSCHE BROODJE BIJ HET ONTBIJT De Hooge Raad heeft behandeld een cassatie beroep vail J. P. S., directeur van Hotel Suisse te Amsterdam, die In de hotolkeuken 's och. tens vroeg brood had doen bakken en dit vóór 10 uur had afgeleverd aan de hotelgasten. Het O.M. bij het Kantongerecht te Amster dam achtte dit ln strijd met do arbeidswet, doch de Kantonrechter gaf ontslag van rechts vervolging omdat z.1. men hlor niet te doen had met een broodbakkerij-onderneming. In hooger beroep heeft de rechtbank het vonnis bekrachtigd, waarop de officier van Justitie aanteekendo. Ls het mogen gelukkei inder „arbeid" verstaat arbeid in on dernemingen en dat met „onderneming" In art. 35. 6e lid ls bedoeld „bakkerij-onderneming". beteekenis zijn. PI. concludeerde ping van het beroep. De advocaat-generaal, Mr. Wljnveldt. zal op 3 October conclusie nemen. DE VAL VAN KONSTANTINOPEL Door LEWIS WALLACE Naar het Engelscb door ALMA (129 Sergius hief het hoofd nog meer op en I pervolgde met grooter beslistheid: Laat mij vrijuit tot u spreken, want hoe kan iemanu berouw hebben, zoo de oorzaak fijner zonden niet wordt blootgelegd, opdat pij ze zie en hate?Voordat onze Heer verVa-n de aarde 8inK sprak Hij woorden, be- zelfs voor kinderen, ter onderwij- rfinR van allen, die behouden willen worden len eeuwigen leven. Die woorden noem ik ,de Geloofsbelijdenis onzer Heeren: Voor waar, voorwaar zeg ik u: die Mijn woord ^..hoort en gelooft Hem die Mij gezonden heeft, /öie heeft het eeuwige leven. Dat is het -K°tëers:e Artikel: Geloof in God. En weder- '^om: Voorwaar, voorwaar zeg ik u, die in Mij nnKelooft heeft het eeuwige leven. Dat is a%et Tweede Artikel: Geloof in Christus. Daar de Zoon, en Hij die Hem zond, het zelfde doel hebben, zoo is het geloof in één ^.van hen voldoende verklaard; niettemin is het eenvoudiger, zoo niet veiliger, zoo wij de Twee Artikelen in een enkele zinsnede jBamenvatten. Wij hebben dan een Geloofs- belijdenis, waarvan wij g duigen mogen, dat jfij gemaakt en achtergelaten is door onzen [Heer zelf: Ik geloof in God, en Jezus Christus Zijnen g"*Zoon. a).' Beschouwen wij ze van nabij, dan zien wij ui-islechts twee voorwaarden gesteld en van hem die ze aanneemt wordt niets meer ge- F,;ëischL Hij is alreeds overgegaan uit den i in het leven het eeuwige leven. Dit, broeders, is de citadel van ons Chris- lelijk geloof; en welke was om ze te ver- s erken de zending van onzen Heer Jezus Christus? Waarom werd Ilij door God ge zonden en op deze aarde geboren? Ver neemt ..et antwoord: Hij werd door God ge zonden tot behoud van zondaren. Gij hebt ooren, hoort; verstand, denkt na; en nie mand van u, hoe ervaren ook in uillegging der Schriften, hoezeer ook in handel en wan del het Zondeloos Voc-rbeeld nabij komende, zou I-Iem een andere Zending kunnen toe schrijven, die niet een beleediging zou zijn van de liefc' Zijns Vaaers! Indien wij dan in de zending van den Zoon de wijsheid des Vaders geopenbaard zien, (en wie twijfelt daaraan?) hce zou men dan kunnen meenen, dat Hij van deze aarde zou heengaan zonder den weg ter behoude nis duidelijk kenbaar te maken? Hoe denkt gij dat zijn Vader in den Hemel Hem zou ontvangen hebben, indien Hij, met het be paalde doel gezonden om den weg te wijzen heengegaan was met overdracht van die taak aan de engelen? Of erger nog, over gedaan aan menschen, zooveel lager dan de engelen, zoo zwak van hart, zoo geneigd tot het kwade? O neen, indien de weg geleid had over land, gelooft vrij, dat Hij hem van wegwijzers zou hebben voorzien; indien de weg geleid zou hebben over de zee, Hij zou gezorgd hebben, dat wij over de golven heen het te volgen pad duidelijk konden onder- soheiden... idien d e w e g door de lucht had moeten voeren, Hij zou hem afgebakend hebben met evenveel zonnen, als er sterren zijn. Ik ben de weg, zeide Hij, en be doelde, daarmee: de weg leidt door Mij, gij moogt tot Mij komen in de plaats, die Ik voor u ga bereiden indien gij slechts gelooft in God en in Mij. Mannen broeders, onze Heere was zijn roeping getrouw, Hij was wijs in de wijsheid zijns Vaders- Bij deze woorden uitte de hermiet vlak voor den spreker een schrillen kreet, sloeg de armen omhoog en begon van het hoofd tot de voeten te beven. Die naast hem ston den maakten een beweging als om hem te grijpen. Neen, Iaat hem met rust! riep Sergius. I-Iet kruis dat hij opnam was op zichzelf reeds zwaar genoeg; maar op,dat kruis sta- peldet gij allerlei voorwaarden van mensche- lijke vinding, en maaktct het zoodoende tot een last, waaronder hij bezwijken moest. Eindelijk ziet hij in hoe gemakkelijk het is tot zijn Meester te gaan, dat hij alleen maar behoeft te gelooven in God en in den Meester. Laat hem met die waarheid alleen. Zij is gegeven om te redden, niet om te dooden. Toen de rust hersteld was vervolgde SeD gius: Thans wil ik u wijzen, bmeders, op de oorzaak van uw droefheid. Ik zal u aantoonen waarom zooveel verdeeldheid onder u heerscht, en waarom gij de toe vlucht neemt tot onderlinge wreedbe len alsof moord en doodslag dezen strijd be slechten kunnen. Ik zal u aantoonen dat uw twisten niet ontstaan uit, iets, dat door onze Heere gedaan of gezegd is die nog kort voor zijn dood bad, dat allen die in Flem geloofden vohru "kt één mochten zijn. Het is u hekend dat onze Heere tijdens zijn leven op aarde niet een Kerk gesticht heft, maar dat aan zijn discipelen overliet. Het is u ook bekend, dat wat zijn discipelen stichtten slechts een gemeente was. Wij lezen toch: En allen die geloofden waren bijeen cn hadden alle dingen gemeen: en zij verkochten hun goederen en have, en ver deelden ze onder allen, naardat elk van noode had. En wederom: De menigte van degenen, die geloofden was één hart en een ziel; en niemand zeide, dat iets van hetgeen hij had zijn eigen was, maar alle dingen waren hun gemeen. Want er was ook nje- mand onder hen die gebrek had; want zoo vele er bezitters waren van landen of huizen, die verkochten ze en brachten den prijs dor verkochte goederen en leiden dien aan de voeten der apostelen- En aan een iegelijk werd uitgedeeld naardat elk van noode had. Na verloop van tijd noemde men deze gemeente de Kerk; en er bestond nog nie.a van de Geloofsbelijdenis ter omschrijving van het Geloof en twee instellingen voor de Kerk, de Doop ter vergeving van zonden, opdat de gedoopten den Trooster mochten ontvangen en de Sacramenten, opdat de ge- loovigen, zoo dikwijls zij deel namen aan het Lichaam en Bloed van Christus, ge dachtenis mochten vieren van Hem. En zie! Na verloop van drie geslachten werd deze Kerk gebouwd op deze eenvoudige Geloofsbelijdenis, een mnrht van Alexandria tot Lodinum: cn hoewel koningen samen-1 spanden om haar te vernietigen; hoewel dag en nacht de reuk van hef dom hen ver gnfen bloed der gp'onviirtn een oioedjcing gij deze: er was Goddelijk Leven in de Ge loofsbelijdenis, en de Gemeente was vol maakt één; dat wil zeggen: do broeders twistten niet onder elkander, ook was er geen afgunst, nijd of rivaliteit onder hen; ook streden zij niet over onstoffelijke dingen, als: welke is de juiste manier van doopen? of: moet het brood gezuurd of ongezuurd zijn? of: gaat de Heilige Geest uit van den Vader of van den Vader en den Zoon te zamen? Ook predikten de oudsten niet voor geld, en verlieten hun arme kudde niet voor een rijke, om hun jaargeld verhoogd te zien: ook bouwden zij geen kostbare kerken tot streeling van hun ijdelheid; ook bestudeer den zij de Schriften niet met het doel om een tekst te vinden, of een uitdrukking, die hun schijnbaar hetr recht kon geven om het leven der oude Gemeente uit te putten, op dat zij een nieuwe zouden kunnen stichten; ook keek een broeder die Gods genade kwam afsmeekei^ niet naar de kleeren van zijn buurman, of ze ook te armelijk waren... De Geloofsbelijdenis was te duidelijk om er over te twisten; en er was geen andere eerzucht onder de leden der Kerk, dan wie het best Christus zou verheerlijken door in gehoor zaamheid aan zijn geboden te leven. Van daar de volmaakte eonheid in geloof en werken. En alles ging goed mot de Oor spronkelijke Ke.1!: der Apostelen; en de Ge loofsbelijdenis was gelijk het witte paard uit de Openbaring en de Kerk was als hij die op het paard zat, met een boog in de hand aan wien een kroon werd gegeven: en h' ging voort overwinnend en om te over Rij deze woorden waren de toehoorder diep ontroerd. Velen vielen op hun annar zirht ter aarde, anderen weenden, en de koepel weerklonk van gejuich. Op één punt echter schoolden mannen met gefronste wenkbrauwen samen, en dat was waar do banier der Broederschap van Manganese ge plant was. Hun Abt, die er het middenpunt van uitmaakte, sprak zeer opgewonden, hoe wel met zachte stem. Ik behoef u niet te vragen, broeders, vervolgde Sergius, of deze beschrijving van de oorspronkelijke Kerk waar is- Gij weet dat ik niet te veel gezegd heb, toch wil ik u vragen of een van u meent dat de zonde, die gij thans betreurt: de toorn, de bittere woorden en de slagen, opgewekt werd door iets in 's Heeren Geloofsbelijdenis. Zoo ja, dat hij opsta, voordat do Werkelijke Tegenwoordigheid wordt weggenomen uit ons midden, on dat hij zegge wat hij denkt. Wij zullen allen luisteren, zoo ook God. Niemand bewoog zich. Wat? wil niet één opstaan? Het is niet noodig dat ik u herinner, wuartoe uw stil zwijgen u verplicht. Laat mij liever vragen wie van u zal opstaan en verklaren voor het aangezicht des Heeren, dat de Kerk van deze dairc.i dez !fde Kerk is dio de Apostelen rtichttén? Gij hebt verstand, denkt na; gij hebt een mond, spreektl Doodelijke stilte. 'Wordt vervolgd)

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 3