MAANDAG 19 SEPTEMBER 1932 EERSTE BLAD PAG. 2 MA BUITENLAND JAPAN ERKENT MAND SJOEKWO Ondanks de protesten van de geheele wereld gaat Japan in Mandsjoerije zijn gang De laatste daad heeft de kroon gezet op de actie, die verleden jaar begonnen is met den inval in dit Noord-Chineesche gebied: Japan heeft „Mandsjoekwo" nu als zelf standigen staat erkend. Het heeft daartoe een verdrag met dien staat gesloten, waarin „de wederzijdache souvereiniteit geërbiedigd" wordt maar waar in 't tevens zich 't recht heeft voorbehouden overal in Mandsjoerije troepen te station- neeren. Van Japansch standpunt is volkomen te begrijpen, dat het zich militair handhaaft in den „nieuwen staat", want wanneer het zulks niet deed. zou alles wat 't eraan ten koste heeft gelegd om den nieuwen staatkun digen toestand in Mandsjoerije te verkrijgen, tevergeefs gedaan zijn Mandsjoekwo zou zich spoedig weer naar de Chineesche regeering hebben te schikken, die thans met machteloo- ze gram moet toezien op Japans dwingend optreden op een groot deel van China's grondgebied. Dat Japan in het verdrag met Mandsjoe kwo het terrein der buitenlandsche politiek en der financiën aan de regeering van den nieuwen staat overlaat, heeft vermoedelijk meer theorethische en pricipieele dan rëele tm practischc strekking. Waarschijnlijk is dit te danken aan den invloed der volkenbondscommissie-Lytton, die in haar rapport de souvereiniteit van China over Mandsjoerije wil doen handha ven, doch anderzijds Japan zekere rechten en waarborgen voor militaire veiligheid wil toekennen. Japans verdrag met Mandsjoekwo heeft ongetwijfeld de strekking om de wereld nog vóór de Volkenbond de zaak weer in behan deling krijgt, voor het voldongen feit te 6tellen; het voldongen feit dat altijd in de geschiedenis een hoogst-belangrijke rol ge speeld heeft en dit ook in onzen tijd nog wel zal blijven doen. China protesteert en ag:ert tegen Japan,s politiek, en volgens de berichten schijnt de toestand in verschillende groote steden van China ook wederom zeer gespannen te zijn. Wij vragen ons echter af of de Volkenbonds staten de Ver. Staten er geld en bloed voor over zullen hebben om het Japansche „fait accompli" in Noord China ongedaan te ma- De bulldog van het Verre Oosten heeft zich vastgebeten in Mandsjoerije en zal im mers niet loslaten alleen op bevel van de verarmde en naar behoud van den vrede hun kerende Westersche mogendheden. Amerika dat de dappere verklaring uit gevonden heeft, dat veroveringen nooit zul len erkend worden, heeft, volgens een der berichten, reeds besloten een afwachtende houding aan te nemen. En de Volkenbond zal zich ook ditmaal wel voor onoverkomelijke moeilijkheden ge plaatst zien om doortastend op te treden te gen het lid, dat zich zóó weinig blijkt aan te trekken van de verplichtingen, die het vrij willig op zich genomen heeft, zoowel in het volkenbondsverdrag als in het Negenmogend- heden verdrag. Een dreigende Japansche mededeellng. De kwestie van de exterritorialiteitsrechten in Mandsjoerije, zal zeer spoedig ter sprake komen, aldus verklaarde Tsjasji, de Japan sche onder-minister van buitenlandsche za ken, tijdens een interview met de New York Times. Mandsjoerije, zei hij verder, zal slechts „open" land zijn voor onderdanen van die staten, welke het als onafhankelijken staat erkennen. Dit beteekente dat de „politiek van de open deur" in Mandsjoerije niet be staat, behalve voor Japansche onderdanen. Tsjasji voegdo er nog aan toe, dat Mand sjoerije te Dairen en Port Arthur alle rech ten heeft gekregen, die Ohina uit hoofde van het Chineesch-Japansche verdrag van 1907 had. BRITSCHE NOTA OVER DUITSCHLANDS EISCH HET ECONOMISCH HERSTEL MAG NIET GEREMD WORDEN Juridisch heeft Duitschland geen recht van spreken EEN VERDRAG MET GELIJKEN STATUS EINDDOEL ZEVEN ITALIAANSCHE VLIEGERS GEDOOD BOTSING IN DE LUCHT Als gevolg van een botsing in de lucht zijn, volgens bericht uit Spezia, twee mili taire watervliegtuigen in zee gestort. Zeven Italiaansche aviateurs zijn hierbij om het leven gekomen. FRANSCH POSTVLIEGTUIG VERONGELUKT Te Sanderstead in het Engelsche graaf schap Surrey vloog een Fransch postvlieg tuig, bij een poging een noodlanding te maken in verband met den dichten mist, tegen een boom. Het vliegtuig werd ernstig beschadigd. De beide inzittenden bekwamen ernstige kwets uren. De bestuurder is reeds in het zieken huis overleden. Het toestel was des morgens uit Parijs vertrokken. VON HOESCH AMBASSADEUR TE LONDEN. Minister-president Herriot heeft Zaterdag den Duitschen ambassadeur Von Hoesch ontvangen voor een onderhoud. Von Hoesch deelde zijn overplaatsing naar Londen me de. Daaraan knoopte zich een ongedwongen bespreking van den politieken toestand en de hangende kwesties vast. De Duitsche ambasadeur gaat eerst met vacantie. Hij zal nog naar Parijs terugkeeren om zijn terug- roepin-gsbrief te overhandigen. 6 NOVEMBER RIJKSDAGVERKIEZINGEN Het Duitsche Rijkskabinet heeft in zijn zitting van Zaterdag besloten den Rijkspre sident voor te stellen de nieuwe verkiezin gen voor den Rijksdag op 6 November a.s. te doen houden. Oproep voor een presidiale partij. Berlijn werd Zaterdag j.l. verrast dooreen oproep tot stichting van een „Deutsche Praesidialpartei". De -.proep was aan alle zuilen aangeplakt. De nieuwe partij wil Duitsche mannen en vrouwen verzam len om de vaan van Von Hindenburg en hulp brengen aan een regeering, die onafhanke lijk van de partijen aan den nation&len op bouw kan werken. De rogeering Von Papen mag in haar strijd niet alleen worden ge laten. Ter bevoegder plaatse werd evenwel ver klaard, dat de Rijksregeering niets met deze partij te maken heeft De Britsche ambassadeur te Berlijn heeft aan de Duiische Rijksregeering een nota zij ner regeering over de gelijkgerechtigheid op ontwapeningsgebied overhandigd. De Britsche regeering gaat er in de in de ze nota neergelegde beschouwing van uit, dat het welslagen der Ontwapeningsconfe rentie (waarbij Duitsclnand uiteraard zou betrokken zijn), niet slechts de wereld zou bevrijden van een uitgaven-last, die de eco nomische wederopleving remt. maar dat zulk een accoord tevens een belangrijke en onmiddellijk resultaat opleverende bijdrage zou zijn ter verzekering van den wereldvre de en ter bevordering van vriendschappelij ke gevoelens tusschen na-buurstaten. In het diepe gevoel van haar plicht, te werken voor de pacificatie en te zoeken naar een verzoe ning tusschen de verschillende standpunten, merkt dan de Britsche regcering in hoofib zaak het volgende op; Vóór alles betreurt zij, dat een politieke strijdvraag van zulk een omvang op dit oogemblik aan de orde wordt gesteld, ter wijl het toch zoo noodig zou zijn de aau dacht en energie niet af te wenuen van de huidige, zoo oringend noodzakelijke pogin gen tot -herstel van productie en wereld handel. Toegegeven, dat de kwestie van ge lijkgerechtigheid in elk geval ter sprake komt alvorens de ontwapeningsconferentie haar werkzaamheden beëindigt, lijkt het toch zeer nadeelig, dat die kwestie in hei huidig stadium met geweJd op den voor grond w;ordt geplaatst. Duitschland heeft ge leden door een algemeene economische de pressie.en door groote werkloosheid, en het lijdt daar nog steeds aan; andere ondertec- kenaars van het Verdrag van v ersailles hen- ben dit erkend; zij hebben zich in verband hiermee bereid verklaard, hun financieele vorderingen op Duitschland te verlagen ;.d werkelijk grondig te herzien. Op zulk een moment ïen scherpe contro verse op politiek gebied aan te snijden mo<ï! gezien Duitschlands politieke moeilijkheden als onverstandig, en gelet op de concessies, die Duitschlands crediteuren het nog zoo kort geleden hebben geaaan, als inoppor tuun worden beschouwd. De Britsche regeering hoopt, vol vertrou wen, dat er thans niets meer zal worden geduld, wat het proces van het economisch herstel zou vertragen, dat zoo driugend noo dig is en hetgeen met alle krachten te be vorderen de taak zal zijn van de a.s. econo mische wereldconferentie. Geen juridische aanspraak Zichzelf over de gelijkgerecbtigheidskwes- tie uitsprekend, nu Duitschlands eisch met klem gesteld is, zegt de Britsche regeering geen steun of moreelen bijstand te kunnen verleenen aan een veronachtzaming van verdragsverplichtingen. Hoewel de Britsche regeering het Duitsche memorandum niet zóó opvat, dat daarin de tegenovergestelde opvatting wordt verkondigd, ontkent zij toch, dat het juridisch toelaatbaar zou zijn, dat Duitschland aanspraak maakt op af schaffing van deel V van hftt Verdrag van Versailles. De de geallieerden in deel V als doel of motief beoogden de inleiding tot een alge rneene bewapeningsbeperking van alle lau den mogelijk te maken is geheel iets anders dan dat het bereiken van dit doel als voorwaarde wordt gesteld voor hetgeen in het Verdrag is overeengekomen. Nog minder blijkt juridisch uit het Ver drag, dat de wijze waarop een algemeeuo beperking der bewapening moet worden be reikt, precies gelijk moet zijn aan de wijze waarop Duitschlands bewapening is bc perkt. De wijze waarop de algemeene ont wapening moet worden verwezenlijkt is in art. VIII van het Volkenbondspact in zeer algemeen gehouden bewoordingen weerge geven. Toch riet de Britsche regeering de Duit sche stelling niet als een spitvondige juri dische vertolking van den tekst van liet Verdrag van Versailles, doch veeleer als een uiting, van het verlangen om to komen tot een aanpassing (adjustment), welke steunt op het feit, dat de in het Verdrag vervatte beperking der Duitsche bewapening bedoeld was en verkondigd is als een voorloopster eener algemeene bewapenings-beperking. De Britsche regeering ontkent dit feit niet en tracht niet het gewicht van dit be-toogen te verkleinen. Wat het Vereenigd Koninkrijk betreft zijn sinds de onderteekening van het Verdrag van Versailles zeer ver gaande ver minderingen op elk gebied der bewapenin gen ten uitvoer gebracht. Niettemin werkt de Britsche regeering er te Genève oprecht aan mede, vewfere ontwapeningsmaatregelen zoowel van quantitatieven als van qualita- tieven aard, welke alle in de richting van een vèr gaande aanpassing zouden liggen, zooveel te bevorderen als slechts eenigszins in haar vermogen ligt. De regeering van 't Vereenigd Koninkrijk koestert de hoop, dat te Genève, in weerwil van de moeilijkheden, welke zich hebben voorgedaan bij het tot stand brengen van een de geheele wereld omvattende overeen komst, niettemin een ontwapening in een werkelijk belangrijke mate zal worden be reikt, waarbij elk land zich zou verplichten tot een beperking zijner wapenen, zoowel wat de soort als wat de hoeveelheid daarvan betreft, terwijl allen zich aan doze beper kingen' nauwkeurig zouden moeten houden. Een dergelijk resultaat kan slechts dan worden bereikt, wanneer in voldoende ma'e rekening wordt gehouden zoowel met de be hoeften" als met de gevoelens van alle be trokken mogendheden. Het doel, waarnaar men streeft, is, wat de sterk bewapende mo gendheden betreft, een zoo groot mogelijke vermindering, en wat de zwak bewapende landen aangaat, in ieder geval geen mate- riecle vermeerdering. Het zou werkelijk een tragische paradox zijn, wanneer de eerste ontwapeningsconferentie tot resultaat zou hebben, dat de eene of andere staat zijn Ixj- wTpening zou vermeerderen of zich zelfs zou herbewapenen. De Britsche regeering acht het dan ook het doel der conferentie, een ontwapenings verdrag op te stellen, berustend op het be ginsel, dat ieder land overeenstemming met de andere, een beperking op zich neemt, welke het zichzelf oplegt en als deel van de wederkeerige verplichtingen der ondertee'-se- nende landen vrijwillig aanvaardt. Dit verdrag zal derhalve tengevolge heb ben, dat er geen onderscheid in status meer bestaat; de ontwapening van eiken staat zou volgens dezelfde methode gecontroleerd wor den en de door bestaande verdragen zoo als de verschillende vredesverdragen of de vlootverdragen van Washington en Londen reeds voorgeschreven beperkingen zouden, voor zoover zij niet bij wederzijdsche toe stemming gewijzigd zijn, weer tot uiting ko men in het vrijwillige allen-omvattende ver drag, waarover te Genève overeenstemming eou moeten worden bereikt. De oorkonde van laatstgenoemd verdrag zal dan de voor allen bindende effectie\e verplichting behelzen. Deze opvatting van den arbeid en het doel der ontwapenings conferentie beschouwt de Britsche regeering als het antiwoord op de vraag in zake gelijke rechten, welke door de mededeeling der Duit sche regeering van 29 Augustus te berde is gebracht. Gelijkgerechtigheid en getallen. Het vraagstuk der gelijkgerechtigheid, dat niet verwisseld mag worden met het vraag stuk der getallen, omvat overwegingen van nationale trots en waardigheid, welke diep wortelen in het hart van een volk en voed sel geven aan een wrok, die anders zou ver dwijnen en plaats zou maken voor vrienrl- schappdlijker gevoelens. In het belang der algemeeen pacificatie is hef daarom hoogst wenschelijk, dat al der gelijke kwesties worden opgelost door vriend schappelijke bésprekingen en onderlinge overeenstemming, zonder dat daarbij de verdragsverplichtingen worden veronacht zaamd of het totaal der bewapening wordt verhoogd. Dit begeerlijk doel kan echter niet worden bereikt door een ultimatieve uitdaging en ook niet doordat men zich tc- rugtx-ekt van beraadslagingen, die op het punt staan te worden hervat. Het kan slechts worden bereikt door geduldige be sprekingen op een conferentie tusschen de betrokken staten. HENDERSON OVER 1?E AANSTAANDE VERGADERING VAN HET ONTWAPENINGSBUREAU Henderson, de voorzitter van de Ontwape ningsconferentie is Zaterdagmiddag van Londen naar Genève vertrokken. Voor zijn vertrek verklaarde hij tegenover vertegen woordigers van de bladen, dat het bureau van de Ontwapeningsconferentie de mede deeling van de Duitsche regeering over haar wegblijven van de Conferentie van het grootste belang achtte. Desondanks was hij niet geheel zonder vertrouwen doordat de Duitsche regeering bovendien had verklaard dat zij het werk van de Ontwapeningscon ferentie met belangstelling zou volgen en zou beslissen over haar latere houding in verband met de vorderingen ter conferentie. Men mag dus aannemen dat de deur voor gemeenschappelijk overleg niet geheel ge sloten is. Voortgaande verklaarde Henderson dat onmiddellijk ontwapeningsplannen moeten worden geformuleerd in overeenstemming met do besluiten van de hoofdcommissie. Iedere vertraging zou verwikkelingen kun nen veroorzaken en een zeer ongunstige invloed kunnen uitoefeniVi op een mogelijk resultaat. Dat zou niet alleen een teleur stelling zijn maar ongetwijfeld een ernstige situatie voor Europa en de geheele wereld scheppen. Wij komen nu aan het punt waar de wegen zich scheiden. De toekomst der menschheid Jiangt in hooge mate af van de beslissing, welken weg de menschheid z^J inslaan: Ontwapening en veiligheid of stij gende bewapeningen, stijgende onzekerheid en stijgend oorlogsgevaar. NATIONALE TREURDAG IN CHINA. Anti-Japansche incidenten. Zondag waren ter gelegenheid van den Nationalen Treurdag, die in verband met de bezetting van Mandsjoerije door Japan in China werd gehouden, op alle openbare en op vele particuliere gebouwen de met rouw floers omwonden vlaggen halfstoks gehe- schen. In vele openbare vergaderingen rie pen de leiders der Kwo Min Tang het volk op tot den strijd tegen het Japansche impe rialisme. ,In de Japansche concessies waren de versterkte patrouilles bijzonder waak zaam. Niettemin is het in eenige steden tot incidenten gekomen. Te Hankau werden bij een Chineesche demonstratie acht Japanners gewond. De Chineesche politie wist echter erger te voor komen. Nabij Hankau werd op een Japansch warenhuis een bomaanslag gepleegd, waar bij twee Japanners werden gedood. CHINEESCHE TROEPEN BEZETTEN DE KOLENMIJNEN VAN FOESJOEN. Waarschijnlijk 55 Japansche soldaten gedood Officieel wordt medegedeeld, dat Chinee sche vrijscharen na een gevecht van eenige uren met Japansche beschermingstroeipcn de kolenmijnen hij Foesjoen hebben bezet. Er zouden bij het gevecht 55 Japansche sol daten zijn gedood. DE VERKIEZINGEN IN ZWEDEN. OSLO, 19 September. De uitslag van de verkiezingen voor de Tweede Kamer in Zwe den, die gisteren werd gehouden, is als volgt (als tweede cijfer volgt de oude samenstel ling; Conservatieven 5S zetels (73), Boeren bond 36 (27), Liberalen 4 (0), Vrijzinnigen 20 (32), Soc.-dem. 104 (90), Gilibom comm 6 (8). Pillen comm. (van Moskou afhanke lijk) 2 (0). De Zweedsche fascisten hebben het niet tot een zetel in de Tweede Kamer kunnen brengen. Een belangrijke wijziging in de partijver houdingen is in zooverre niet ingetreden, dat de soc.-dem.. van wie 't grootste winst percentage opvallend is. geen absolute meer derheid in de nieuwe Kamer hebben gekre gen. Op den rechtervleugel zijn negen van de conservatieven naar den Boerenbond gegaan. Bovendien heeft rechts nog 6 zetels verloren. De vrijzinnigen (de regeeringspartij) heb ben, naar werd verwacht, procentsgewijze de grootste verliezen van alle partijen gele den. De regeering zal waarschijnlijk reeds heden haar ontslagaanvrage bij den Koning indienen. Gemengd Nieuws, ERNSTIG AUTO-ONGELUK TE ROERMOND Een doode, twee gewonden. Zondagavond te omstreeks 8 uur heeft achter de kapel 't Zand te Roermond een ernstig auto-ongeluk plaats gehad. Een vrachtauto van de Roermondsche ijs fabriek kwam tengevolge van de gladheid van den weg te slippen. De auto reed het trottoir op en kwam tusschen eenige kinderen, die zich ter kerke begaven, terecht. Het 15-jarig dochtertje van den heer Smolenaar werd op slag gedood, terwyl de 11-jarige Poeters zwaar gewond werd en naar het ziekenhuis vervoerd- Zijn zusje werd eveneens gewond. De auto is in beslag genomen. De politie stelt een nader onderzoek in. HET AUTO-ONGELUK BIJ BEVERWIJK. Een tweede slachtoffer overleden. Het auto-ongeluk, dat Vrijdagmiddag op den weg naar Uitgeest onder Wijk aan Zee en Duin gebeurde, heeft nog een tweede slacht offer geëischt. De 13-jarige M. Niesten is Zaterdagnacht in het Roode Kruis-ziekenhuis te Beverwijk aan haar verwondingen over leden, waardoor derhalve het ongeluk aan twee meisjes het leven heeft gekost. Het derde slachtoffer, een 15-jarig meisje, heeft een beenbreuk opgeloopen. Bij onderzoek moet zijn gebleken, dat de remmen van den vrachtauto, welke het onge luk veroorzaakte, niet in orde waren, en dat ook de stuurinrichting niet naar hehooren functioneerde. I)E FRAUDE MET ZEEHONDENHUIDEN. Men meldt ons van Schiermonnikoog: Donderdag en Vrijdag kwam voor de tweede maal hier het parket uit Leeuwarden naar aanleiding van de vermoedelijk gepleegde fraude bij de aangifte van gedoode zeehonden tot het krijgen van de premie. De twee ver dachten uit Zoutkamp zyn gevankelijk door de marechaussee naar Leeuwarden vervoerd. Ook de ambtenaar, die belast is met het toe zicht, is aan een streng verhoor onderworpen. In Juli en Augustus werden meer dan dui zend zeehonden aangegeven. Het grootste deel bleek vastgehechte vinpooten te bezitten. Bovengenoemde ambtenaar is thans ook lar Leeuwarden vervoerd. Gelijk men weet hebben varkens, die onver koopbaar bleven op de markt te Gouda, aldaar nachtlogies gekregen, daar de eige naard de dieren lieten liggen. Eenige dier eigenaars zijn naar Den Haag gegaan en zij zijn er in geslaagd de Varkenscentrale te bewegen, de nog aanwezige varkens te koopen. Daarbij werd echter de voorwaarde bedongen, dat zjj eerst vandaag mogen worden afge leverd. Voorts werd de toezegging gedaan, dat de boeren, die hun varkens tot Vrijdag in Gouda hadden gehouden, a.s- Donderdag als het vaste contingent wordt gekocht, de voorkeur boven andere aanvoerders zullen genieten. KINDERVERLAMMING. In het R.-K. ziekenhuis te Venlo is een 9-jarig meisje uit Venlo en een 3-jarig jon gentje uit Blerick opgenomen; de kinderen lijden aan kinderverlamming. Naar wij vernemen, is de toestand van beide kinderen zorgwekkend- NACHTELIJKE STEEKPARTIJ. In een logement in de Jodenstraat te Venlo ontstond 's nachts een twist tusschen een ongeveer 50-jarigen schipper uit Rotterdam, en een 30-jarigen grondarbeider uit Eanmen. De ruzie liep zoo hoog, dat de grondarbeider den schipper een ernstige messteek in den rug toebracht. De dader, die was ontvlucht uit de rijkswerkinrichting te Veenhuizen, werd door de politie gearresteerd en naar de strafgevangenis te Roermond overgebracht. Het bleek, dat het slachoffer, hetwelk onder een valschen naam logeerde, eveneens nog by de politie in het krijt stond. De opgeloopen steekwonde is echter van dien aard, dat hij in het logement zal moeten verblijven. DOODELIJK AllTO-ONGEVAL. Te Gilze (N.-Br.) ging door den vochtigen weg een auto slippen, waardoor de bestuur der de macht over het stuur verloor en de wagen, na dwars over den weg geschoven te zijn, met een hevigen klap tegen een boom opbotste. In de buurt werkende landarbeiders en voorbijgangers snelden toe en haalden uit den verschrikkelijk verruïneerden auto een zwaar gewonden jongeman, die hevig bloedde uit door glasscherven veroorzaakte verwon dingen aan zijn gezicht. Een groote glasscherf was hem zeer diep in het hoofd gedrongen, terwijl hy voorts nog vele andere zware ver wondingen had opgeloopen, dien den dood onmiddellijk tengevolge gehad moeten hebben. De ongelukkige was een zekere H. uit Den De andere gewonde was H. Sch., oud 25 jaar uit Rotterdam, die per ziekenauto naar het St. Ignatius-ziekenhuis tq Breda is ver voerd. Zijn toestand is ernstig. DOODELIJKE VAL UIT EEN RAAM- Te Amsterdam is een meisje van 1% jaar uit de tweede verdieping van perceel Willi- brordusstraat 14 gevallen. Het kind werd dood opgenomen. DOOR DEN ZOLDER GEZAKT. Te Amsterdam is een 24-jarig meisje door den zolder van perceel Sloterstraatweg 170 gezakt. In ernstigen toestand is zij naar het Wilhelmiiia Gasthuis overgebracht. VROUW LEVEND VERBRAND. Te Arnhem is de vrouw van den arbeider Jansen, wonende in de Voorbroodstraat, by het aansteken van een gastoestel in brand gerankt en brandende in den kelder gevallen. Bij zijn thuiskomst vond de man zijn vrouw niet ernstige brandwonden in den .kelder lig gen, terwijl een begin van brand in de woning was ontstaan. De vrouw werd door den Genees kundigen Dienst naar het Diaconessenhuis overgebracht. Het begin van brand kon door de brandweer spoedig worden gebluscht. In den nacht van Zaterdag op Zondag is de vrouw aan de bekomen wonder, overleden. FRANSCHE CONVERSIE-ONTWERP DOOR DEN SENAAT AANGENOMEN. De Fransche Senaat heeft het wetsont werp betreffende de conversie, dat reeds door de Kamer was goedgekeurd, aangeno men met 291 tegen 9 stemmen. CONVERSIE OOK IN ITALIË. BERN, 19 September. Naar hier wordt ge meld, zal Italië binnenkort het voorbeeld van Engeland en Frankrijk volgen en over gaan tot conversie van de staatsleeningen op groote schaal. Het verluidt, dat in totaal een bedrag van 70 milliard Lire staatslee ningen van 5 pet. zal worden geconverteerd voor 3M> PCt. EEN GRUWELIJKE MOORD SAMENRAAPSEL VAN ONGERECHTIGHEID Rotterdam^ 19 September In den nacht van Zaterdag op Zondag te omstreeks 1 uur is de 32-jarige pu blieke vrouw Wilhelmina Erisman in een pand aan den Schiedamschen Dijk door een onbekenden man vermoord. De da der is voortvluchtig. De moord die Zaterdagnacht den Schiedam schen Dijk in re.p en roer bracht herinnert tot in de kleinste bijzonderheden aan een soortgelijk misdrijf, twee jaar geleden ge pleegd in een pand aan de Prinsenstraat. Was het toen een „blonde Annetje" op wie een lustmoord werd gepleegd althans werd een vrouw, die op den Sdhiedamschen Dijk bekend stond als „Blonde Mien" dood op bed gevonden. Hoewel de bijkomstige omstandigheden te walgelijk zijn om in een. dagblad gepubli ceerd t-o worden, zij over deze moord het vol gende vermeld: „Blonde Mien" leefde samen met zekere J. K. op de tweede verdieping van pand 197 aan den Schiedamschen Dijk. De vrouw had daar de voorkamer in gebruik; een tusschenkamer en achterkamer behoorden aan den houder van het cafe, dat in hetzelfde pand wordt gedreven, een ander K. De vrouw is Zaterdagnacht te omstreeks half één dronken thuis gekomen en heeft een man, die keurig gekleed was, mee naar binnen getrokken. Deze man is te omstreeks 10 minuten over 1 weer vertrokken. „Blonde Mien was gewend 's nachts altijd nog even een praatje te maken in de achterkamer. Toen ze ditmaal wegbleef is men gaan kij ken en heeft haar dood op bed gevonden. Zij is waarschijnlijk met een kussensloop ge worgd en alle omstandigheden wezen er op, dat men hner met een lustmoord te doen had In de kamer die op liederlijke manier be vuild was, bleek alles overhoop te zijn ge haald Alles wees er op dat een worsteling had plaats gegrepen. K. is naar buiten gehold en heeft op straat geroepen „Ze- hebben Mien vermoord" door welke kreet heel de Schiedamsche Dijk in rep en roer werd gebracht. Ook agenten scho ten toe en stelden liet eerste onderzoek in. Het onderzoek Inmiddels werd inspecteur Kalkman van den justitieelen dienst van het bureau Paau- wensteeg gewaarschuwd en deze heeft ver schillende bewoners van het pand aan een verhoor onderworpen. Toevalligerwijze had een hoofdagent ge zien hoe een keurig gekleeds heer met de vrouw was meegegaan. Hij had toen direct tegen collega's gezegd: „Hoe komt zoo'n nette man in gezelschap van blonde Mien". Een andere bewoonster van het pand, waarin de moord gebeurd is, had den be zoeker ook gezien en na onderlinge uitwis seling van de gegevens kon het volgende signalement van den dader worden samen gesteld: Leeftijd 32 jaar; 1.75 M. lang, tenger, slank postuur, blozende gebruinde gelaatstrekken, donkerblond haar, naar achteren krullend. De man was gekleed in een blauw colbert- costuum met wit boord. Hij was landgenoot, sprak althans vloeiend Nederlandsch. Men heeft hem gezien met een bruin pakje onder den arm loopende. Nog denzelfden nacht beeft de politie in de binnenstad en in de buitenwijken een aantal personen aangehouden, die aan het signalement beantwoordden. Al deze arres tanten konden echter hun alibi bewijzen. Men heeft ook aangehouden een man, met wien de vermoorde vroeger heeft samenge woond en die haar voor een paar weken bedreigd had, maar ook d-eze man wiet zijn onschuld duidelijk te bewijzen. Direct na de ontdekking van het misdrijf werd de kaïm-er, waarin alles onaangeroerd werd gelaten, verzegeld, totdat de deskun digen hun onderzoek hadden ingesteld. Gis termorgen is Dr Hulst uit Leiden overgeko men. De officier van justitie, Mr Meischike, heeft eveneens ter plaatse een bezoek bracht. De politie in de randgemeenten en in de groote steden is direct na de ontdekking van het misdrijf en het sa-menstellen van het signalement gewaarschuwd. Echter geeft de ervaring met het onderzoek naar de móórd in de Prinsenstraat wedroig hoop dat men tha.ns den dader zal kunnen grijpen. Alleen heeft men thans een vrij duidelijk signa lement. Een doode, twee gewonden. Zaterdagmiddag had onder Pcsterholt (L.) by de Duitsche grens een ernstig auto-ongeluk plaats- De auto van den heer Provoost uit Rotterdam slipte in een bocht \ran den weg en reed in volle vaart tegen een boom. In de auto waren gezeten de heer Provoost, zyn zoon benevens de 32-jarigechauffeur Rabelli uit Rotterdam. De drie personen wer den ernstig gewond naar het ziekenhuis te Roermond overgebracht. De toestand van vader en zoon is redelijk, de chauffeur is er ernstig aan toe. De auto werd byna geheel vernield. Het gezelschap was op weg naar Wiesbaden. Zondagmorgen is de chauffeur C. H. G. Rabelli overleden, BRANDSTICHTING IN HET GROOT? Te Leeuwen-Beneden (Gld.) ontstond des nachts brand in het woonhuis van den heer J. van Lent. Het vuur werd bemerkt door een der bewoners, die op de zolder sliep. De bewo ners moesten in nachtgewaad het huis ver laten. Van den inboedel kon niets gered worden. Een in de onmiddellijke nabijheid staande arbeiderswoning, waarnaar de vlam men oversloegen, werd eveneens een prooi der vlammen. Alhoewel de brandweer spoedig ter plaatse was, kon deze niets uitvoeren. Beide woningen brandden tot de grond toe af. Alles is verzekerd. Eenige oogenblikken nadat deze brand was uitgebroken werd de brandweer geroepen een brand, ditmaal op een afstand van twee K.M. van de brandende gebouwen, in een huis van den heer J. Kovenbach- Dit begin van brand kon door middel van een brandblusch- apparaat worden gebluscht. De politie, die onmiddellijk een onderzoek instelde, vond op het dak van dit laatste huis drie lucifers, zoodat brandstichting in het spel moet zijn geweest. Ook het huis van den heer Kovenbach is verzekerd. Van de daders ontbreekt tot nog toe elk spoor. SPOORLOOS VERDWENEN Sinds Donderdagmiddag is te Tegelen (L.) zonder achterlating van adres verdwenen Th. Hub. Mich. Franken, geboren te Tegelen 27 Maart 1913, van beroep molenaarsknecht. Hij heeft op Dinsdag zijn patroon verlaten in ver band met het feit dat hem ontslag was aan gezegd. Hij was in het bezit van een oud rij wiel en gekleed in zware manchester broek. Weerbericht. Het dunne pültje geeft den vorigen etand Hoogste stand te Isafjord 767.1. Laagste stand te Nordöyan 736.8. Stand vanmorgen halftwaalf 756.1. WEER VERWACHTING i AF! (Medeged door 't Kon. Ned. Meteorologisch' n Inst te De Bilt) Zwakke tot matige W. tot N. wind half totavo zwaar bewolkt, weinig of geen regen, iets; koeler. TEMPERATUUR Stand vanmorgen halftwaalf 14.8 C. 20 SEPTEMBER VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN Zomertijd Van 's avonds 7.32 u. tot 's morgens 6.15 t WATERSTANDEN RIVIEREN Heden Vorig Wnlshat i 2.76 2.27 Basel 0.16 0.27 Huningen 0.(0 0.00 Rheinweller -1.76 -1.61 Kehl 2.27 2.34 Maxaa 3.80 3.»-3 Wledeshelm 0.00 0.00 Mannheim 2.51 2.48 JjOhr .,i, O.yt 0.99 Mainz 0.22 0.79 B.ngen 1.31 1.40 ïerk Heden Vorlpmeen Canp 1.53 1.5ip*rd Ems 1.1 l.liondei Coblenz 1.58 1.58 Toeg Trier 0.08 0.05 Keulen 1.05 1.1'ï Ruhrort -0.28 O.lS Wesel -0.60 0.1 v Emmerik 0.60 0.R8 - Dusseldorï 0.51 053* Maastricht i>0 1.8(1 Venlo 10.90 10.76 HOOGWATER NED. ZEEHAVENS 20 September (Oude Amaterdarosche ttJd) Delfzijl 2.(6 14.14 Hellevoetsl.4.51 18.0 Terschelling 11.29 23.48 Harllngen 12.08 Helder le 6.57 9.38 Idem 2e 19.11 22.02 IJmuiden 5.56 18.11 H.v.Holland 5.04 17.25 Scheveningen 5.14 17.35 Botterdam 7.13 19.16 Willemstad 6.49 I9.u5 Brouwersh. 5.03 1'.20*; Zierikzee 5.35 17.4t d Wemeldinge 6.01 18.11 c Vüssingen 4.il ïö.iil «et A3 148 well stek EEN KNOEIERIJ-COMPLOT ONTDEKT. Te Vlissingen is aan het licht gekomen, dat gedurende een reeks van jaren een uitgebrei- den diefstal van steenkolen heeft plaats ge had van voorraden bestemd voor de Neder landsche loodsbooten. Deze steenkolen warei eigendom van het Staatsmijnbedryf. Het on derzoek der politie deed uitkomen, dat ver schillende gemeentelijke havenbeambten deze diefstallen betrokken moeten zijn en aanleiding tot aanhouding van een hunner, die ter beschikking der justitie te Middelburg is gesteld, evenals een steenkolerihandelaar ta Vlissingen, die ook by de zaak betrokken moet zyn- ZIJN VROUW VERGIFTIGD? De officier van justitie te Arnhem arresteeren een zekere S., wiens vrouw plot seling is overleden. De arrestatie geschiedde, nadat door de justitie sectie op het lyk van de vrouw was verricht. Het echtpaar woonde te Over AsseJt. De vrouw was 22 jaar oud en moeder van twee kinderen. ERNSTIG AUTO-ONGELUK. Een auto met twee passagiers, een man en een vrouw, moest 's nachts op den Zee- burgerdyk te Amsterdam plotseling uitwij ken voor een voetganger. De auto sloeg over den kop. Beide passagiers werden ernstig gewond en moesten naar het ziekenhuis wor den overgebracht- De chauffeur kwam er zon der eenig letsel af. ANTI-PAPISME Een leider van den Duitschen Evangeli- schen Volksdienst (Protestantsch-Christelijke Staatspartij) heeft een brochure geschreven waarin hij de jongste tactiek zijner partij verdedigt. Hij is tegen Hitier, tegen Hugenberg, tegen Von Papen (dien hij als pauselijk kamer heer aandient), maar vóór Brüning. Hij verkondigt, dat Roomsch-Katholieken en Protestanten bij zeer principieele con- fessioneele verschillen gemeen hebben, dat zij den zelfden Heer aanroepen, de Heilige Schrift hebben, het „Onze Vader" bidden en de Twaalf Artikelen belijden. En hij eindigt met de klacht, dat groote groepen van het Proestantsche Duitschland deze positief-Protestantsche partij niet steu- Deze laatste woorden nu geven aan een orgaan van den „Evangelischen Bund" (d.i. ten onzent: „Evangelische Maatschappij) aanleiding om te schrijven: Dit zal ook in de toekomst wel het ge val blijven, zoo lang deze „Volksdienst"* weigert, Protestant te zijn. Hieraan wordt door de Christ.-hist „Ne derlander" het volgende toegevoegd: „Waaraan ontdekt het orgaan, dat de Pro- testantsche „Volksdienst" niet Protestant is? Hieraan, dat hij op politiek erf met de Roomsch-Katholieke Partij van het Centrum wil samengaan. Zulk een uiting komt ook ten onzent wel eëns voor. Maar zelden kan men zóó klaar als hier de zonderlingheid dit- woord is te zacht van deze politieke Protestanten of Protestantsche politici aanwijzen. Wat is het geval? Wie met Roomsch-Katholieken samen werkt, is niet Protestant Aldus de stelling. Het orgaan, dat wij aanhalen, heeft on langs zonder het te zeggen, maar volkomen duidelijk den steun der Protestanten en met name der predikanten, tegen Brüning en vóór Hitier gevraagd. Dat is dus wel Protestantsch. Maar Hitler is zelf Roomsch-Katholiek en Hitier zoekt thans een bondgenootschap met Brü ning! Dit zijn eenvoudig feiten. Welke Protestantsche waarde heeft nu 't politieke oordeel van dezen protestantschen schrijver? Wij stellen mof h- -'"-id^nheid de vraag ter beantwoordim? buiten Duitschland".

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 2