lüruiur ^ciJtsdjr (tfouraitS SEPTEMBER PROPAGANDAMAAND Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken EERSTE BLAD. EEN VOORBARIG CONGRES N.V, HOUTHANDEL V.H.J VAN SCML Cf ABONNEMENT! ?er kwartaal ln Leiden en In plaat- icn waar 'n agentschap gevestigd is ƒ2.35 Franco per post 2.35 portokosten. ■''er week ƒ0.18 yoor het Buitenland bij wekelijk- iche zending „4.50 Bij dagenjksche zending 5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7Va cent Jondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breesfriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 ZATERDAG 3 SEPTEMBER 1932 No. 3753 IDVrBTGN. 1E N an I tot 5 regelsLl^M Ike regel meer0.22M- r.gez. Medodeelingen van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer0.45 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend O.lfl 12e Jaargang De maanden, waarin het leven bij zoovelen in van den gewonen doen afwijkende banen werd geleid, de zomer maanden, zij zijn achter den rug. De werkperiode over de gehcele linie staat voor den boeg, ook voor ons dagblad. En wij willen niet tevreden zijn voor steeds groot-er aantal gezinnen de deur opent voor de Christelijke krant. Vooral nu. Misschien klinkt dit wat vreemd, met het oog op de maatschappelijk zware tijden, welke wij beleven. Maar juist- omdat de tijden zoo zwaar zijn is het zoo noodzakelijkdat in elk huis der onzen het Christelijk dagblad komt en het spreekt vanzelf, dat wij dan de aandacht vestigen op de NIEUWE LEIDSCHE COURANT. Niet alleen omdat bij al de moeite en het verdriet, in het Christelijk dagblad toch altijd weer de toon van dank aa'i God beluisterd wordt voor zoo talrijke zegeningen, welke nog het deel zijn van Nederland. Maar ook, omdat ons dagblad de roeping heeft, alles te helpen steunen, wat kan dienen tot de komst van .maatschappelijk betere dagen. Een dagelijks volgen van het wereldgebeuren, alsook van wat op eigen erve plaats grijpt, is de taak der lezers. En hiervoor m-.et de krant, de NIEUWE LEIDSCHE COURANT, stof bieden. Wij zeiden boven, dat de werkperiode weer voor de deur staat. Geheel juist is dit niet. Immers groote groepen van onze bevolking tijgen in den zomer op de meest ingespannen wijze aan den arbeid. We denken aan boeren en tuinders om onder dit begrip een groot stuk der plattelandsbevolking te betrekken. Van dezen zijn er altijd, welke 's zomers voor een paar maanden afstand doen van de krantof wel samen gaan lezen. Voor deze laatsten is de tijd aangebroken, om hun huisvriend weer binnen de deur te laten. En met hen mogen vele nieuwe vrienden zich bij ons aan melden! Wij willen dat gemakkelijk maken. Wie zich heden op de NIELWE LEIDSCHE COURANT abonneert, ontvangt de - tot 1 October a.s. verschijnende nummers gratis. Tot onze ijverige meewerkende lezers zeggen wij: Brengt dit nieuws verder! Nieuwe lezers op te geven aan onze agenten of aan ons Bureau, Breestraat 123. DE DIRECTIE Dit nummer bestaat uit DRIE bladen waarbij inbegrepen het Zondagsblad En een lichtvaardige resolutie Op 17 en 18 September zal de S.D. A.P. te Utrecht een anti-Weltercongres houden. Dezer dagen is de ontwerp-re- solutie, welke daar aangenomen moet worden, reeds gepubliceerd. Men zou op de voorbarigheid van dit congres kunnen wijzen. Immers, pas op 20 September zullen de Staten-Generaal geopend worden en zal de Troonrede ons, althans in groote lijnen, openbaren, in hoeverre de Regeering het rapport- Y/elter tot 'regeeringsprogram verhef fen zal. Echter, die voorbarigheid is zeer ver klaarbaar. Want als blijk van dankbaar heid mag de S.D.A.P. den heer Weiter wel het eerlidmaatschap der partij aan bieden, omdat niemand zich ooit zoo verdienstelijk voor haar heeft gemaakt als hijhet rapport stelde de S.D.A.P. in staat zoodanige opgeschroefde agita tie te voeren, dat de lézers der roode pers bij tijd en wijle kunnen vergeten, hoe vreeselijk er binnen de partij gren zen „gewelterd" wordt. Om die reden zou uitstel van het Con gres dan ook fataal kunnen zijn. Bovendien, de S.D.A.P. is gereed met haar oordeel over het rapport. Dat was ze op de dag zelf, dat het verscheen. Onmiddellijk was ze met haar beschou wing gereed. Ze heeft maar één slag woord weg met het rapport In andere partijen staat de zaak iet wat anders. We wijzen op de vergade ringen, welke in onze kring worden ge houden, met name van de zijde der ar beidersorganisaties. Daar is men niet zoo gauw klaar als bij de S.D.A.P. Want men zou wel algemeene instem ming vinden met de verklaring, dat de voorgestelde maatregelen stuk voor stuk ongewenscht zijn; doch men plaatst zich ook voor de vraag of zc al dan niet noodzakelijk zijn en in 't eerste geval of ze mogelijk door an dere middelen vervangen kunnen wor den. Vandaar de uitvoerige besprekingen, de critiek en de tegencritiekhet zoeken naar verzachtingen of verbeteringen, het aanvaarden desnoods, van verschil lende voorstellen; omdat men niets ge meen wil hebben met het onverantwoor delijk gedoe, dat eenvoudig afwijst en aan anderen overlaat om het krakende 6chip op de hellirg te brengen. De S.D.A.P. was subiet gereed met haar oordeel. Geen wonder: in het rap port worden middelen aangegeven, wel ke pijn doen en tot levensversobering moeten leiden. Dat vindt niemand aan- .genaam en iedereen, die schade vreest te lijden door eenige voorgestelde maat regel, voelt dus als vanzelf afkeer tegen het deel van het rapport, dat hemzelf treft. En het is waarlijk niet gemakkelijk om zich op het standpunt te plaatsen als het moet, breng ik mijn offer met gewilligheid en vreugde. Dat wil de S.D.A.P. niet en ze maakt de volgelingen zoo lang mogelijk wijs, dat het overbodig en onnoodig is. En zoo hoopt ze alle ontevredenen achter haar vaandel te verzamelen. Toch bevat de concept-resolutie in haar twaalf stellingen een (verzwegen) erkenning. Deze namelijk, dat het ne men van maatregelen noodzakelijk is. Dat de nood der schatkist dus niet te loochenen valt. Dit wordt niet ronduit erkend. Er wordt zelfs met geen woord van gerept. Maar het wordt stilzwijgend aangeno men. Zonder het te noemen, wordt het ~Ts grondslag aanvaard. Zeker, het is onlangs ook reeds uitge sproken en eerlijk toegegeven. Maar met dit al blijft het thans een ding van beteekenis. Ook voor hen, die buiten de S.D.A.P. staan en niet moede worden te herhalen, dat Colijn eerst, de Geer daar na de grootste dwaasheid hebben be gaan naar bezuiniging te streven en de groote overschotten te besteden voor schulddelging. Die groote reserves op de begrooting bewezen immers, dat elke bezuiniging overbodig en daarom onge oorloofd was. Al die optimisten moeten eens trach ten de vraag te beantwoorden, hoe diep we thans in de put zouden zitten als de overschotten in „rijke" jaren niet be steed waren om de hoog-opgestapelde nationale schuld te delgen. Welke maat regelen zou men thans niet moeten ne men, wanneer de Minister van Finan ciën geleefd had als Jantje zonder zorg, zoodat we op dit oogenblik nog zouden zuchten onder een zwaar-drukkende schuldenlast der oorlogscrisis? Minister Colijn kan alleen deze ge noegdoening smaken, dat zijn opvolger, aanvankelijk met gejuich door de S.D. A.P. ingehaald, omdat iedereen beter was dan Colijn, thans in de roode pers wordt uitgekreten als nóg grooter „ka- pitalisten-knecht". Minister Colijn, zoo heet het nu, durfde de belastingen nog wel te verhoogen, doch minister de Geer deed niets dan deze te verlagen, vooral ten bate van de rijksten; de mindere man profiteerde er zoo goed als niets van. Geen wonder, dat in de ontwerp-reso lutie dan ook aangedrongen wordt op belastingverhooging. Een per30onlijk el ment' valt niet te ontkennen; gelijk trouwens in de S.D.A.P. het persoonlijk regiem ken merkend is en de democratie reeds lang uitgebannen werd. Dit persoonlijk element komt hierin uit, dat blijkbaar de partijvoorzitter als belastingspecialist optreedt. Wat hii, vroeg of laat in de roode pers gepubli ceerd heeft, komt in de resolutie tot uit drukking. Op zich zelf zou hiertegen natuurlijk niets in te brengen zijn, indien de heer Oudegeest bewezen had (een financieel expert te zijn. Maar juist het tegendeel is gebleken. Zoo vaak hij zich met deze dingen heeft bemoeid, heeft hij blun- gemaakt Niet nu pas; vroeger ook reeds. Hij sloeg meer dan eens de plank heelemaal mis. En nu geeft hij ook hier weer de toon aan. Op zijn advies eischt het congres, „dat ter versterking van de staatsin komsten, zal worden besloten tot de heffing van een progressieve crisisbe lasting op de inkomens, met inacht neming van de vermeerderingen en verminderingen, die deze ondergin gen tot verhooging van de dividend en tantième-belasting; tot verhooging van de successiebelasting; tot belas ting van weelde-uitgaven, en, in het bijzonder ter bestrijding van crisis uitgaven, en tot heffing in eens van 1 percent der vermogens." Nu kan het ons feitelijk koud laten hoe deze dingen in de resolutie kwa men. Eigenlijk hebben wij er niets mee te maken. Dat is op zich zelf juist. Maar men vergt van ons, dat we de S.D.A.P. ern stig nemen. En dat valt zoo moeilijk, als zij onbekookte voorstellen doet, wel ke alleen agitatie bedoelen en geen ge nezende kracht in zichzelf hebben. Het gaat gemakkelijk genoeg deze re solutie op een congres aangenomen te krijgen; doch anderen dan de heer Oudegeest zullen haar straks tegenover een financier als minister de Geer moe ten verdedigen. En wanneer dan van die verdediging niets terecht komt, dan aanvaardt de S.D.A.P., onder dekking van eenige groote woorden de terug tocht; er is niets bereikt dan alleen wat reclame voor de partij, die immers het geld wilde halen, waar het zit. Och ja, er zit natuurlijk hier en daar nog wel wat geld. 't Is echter maar de vraag: waar; en daarna: hoe is het te krijgen. Daar is de heffing van één procent van het kapitaal tot dekking van de crisislasten. Dit voorstel doet ons denken aan de snuggere opmerking van het lid van een woningbouwvereniging. De balans van deze vereeniging gaf een jaarlijksch exploitatie-tekort aan, waarvoor dan overheidssubsidie moest worden ge- igd. En toen deed één der aanwezi gen het limineuze idee aan de hand, om voor dat jaar het tekort door een om slag over de leden te dekken; men was er dan immers voor altijd af. Zoo doet ook de resolutie. Zij erkent dat er een loco .dolenti in de begrooting voorkomt, maar zij vergeet, dat deze pijnlijke plaats er het volgend jaar ook wel zijn zal, want de crisis bepaalt zich niet tot één jaar. De heer Albarda zelf heeft daar on langs in de Sociaal-Democraat nog met nadruk op gewezen. Hij schreef toen zeer terecht en zeer nadrukkelijk: „Het zou onvoorzichtig zfn er op te rekenen, dat het herstel nu is be gonnen Het zou niet minder onvoor zichtig zijn aan te nemen, dat, in dien het herstel begint, wij in Neder land aanstonds onze zorgen zullen voelen verlichten." „De invloed van de crisis doet zich eerst in de volgende belastingjaren krachtig gevoelen. In 19311932 voor het eerst, in 19321933 nog duidelijker, in 1933—1934 opnieuw en ook indien nu het herstel begint, in 1934—1935 nog steeds. Hieruit volgt, dat Rijk en gemeen ten ook, indien nu de conjunctuur omslaat, nog gedurende enkele jaren met vermindering van de belasting opbrengst zullen hebben te worstelen, zoodat wij dus van de bezuinigings woede niet dadelijk worden verlost." Trouwens, hoe denkt men deze één procent te heffen? Dat reeds schijnt op dit oogenblik een hopeloos ding. Natuur lijk, ondanks alle waardedaling en alle vermogensvernietiging, zit hier en daar nog wel geld. Zoowel bij particulieren als bij instellingen. Moeten die laatsten ook het offer brengen of komen er uit zonderingsbepalingen En, hoeveel moeilijkheden zal de in vordering met zich brengen. Men denke aan hen, die van hun laatste, sterk ge- depriceerde aandeelen leven. Moeten zij deze op de markt werpen en tegen af- Ziedaar slechts enkele vragen over een klein onderdeel van het plan der S. D. A. P. Op alle andere deelen gaan we thans niet in. Natuurlijk valt er hier en daar wel iets goeds van te zeggen. Maar met het financieel plan staat het er droevig voor. En dat is thans aan de orde. Zonder gezonde financiën is 't ook hopeloos gesteld met de behartiging der cultureele en sociale belangen van ons volk. naai van Roey opende de lange reeks, werd het lijk opnieuw overgebracht naar de doo- denkapel. Om drie uur werd het overgebracht naar het klooster te Wittem, en daar werd het stoffelijk overschot bijgezet in de graf kelder. Het grafschrift luidt 'vertaald): Die Ch.lstus predikte aan de heidenen als een goede en veel getrouwe dienstknecht rust hier, Willem Marinur Kardinaal van Rossum geboren 3 September 1854, overleden Augustus 1932. Bidt voor hem. BINNENLAND. OFFICIEELE BERICHTEN AUDIËNTIE OP HET LOO II. de Koningin ontving ten palelze in afscheids-audlëntie den Mexicaans nt M. Francisco Castillo Nfijéra. AUDIËNTIES GARANTIEREGELING KIPPENHOUDLRIJ Bü Kon. besl. is benoemd tot regeerings- commisarts voor de garantieregeling ten be hoeve van de kippenhouderU Ir. J. G. Tukker te Beekbergen. KAMERS VAN CRISIS-PACHTZAKEN Deskundige bijzitters BjJ Kon. besluit zön benoemd tot deskundig bezitter in de Kamer van Crisis-pachtzaken tn het kantongerecht te: Leeuwarden 1. J. P. Wiersma Pelikaan straat 12. Leeuwarden en tot zijn plaatsver vangers. a. P. \V. Bierma, Harlingerstraauveg 16, Leeuwarden en b. N. Kingma. Boxum: 2 D. J. Bierma te Sint Jacobi Parochie »n tot 'Jn plaatsvervangers: a. J. L. Hoogland. Lan- weg Sint Anna Parochrie en b. J. S. van linen, te Berlikum; bokkum: 1. Al. A. Alarra te Morra (Fr.) en tot zpn plaatsvervangers: a. E. J. Beintema. Engwierum en b. J. A. Helder. Driesum; 2. H. W Sikkema Murmerwoude en tot zijn plaats vervangers: a. E. Meinsma. Nes (gemeente Westdongeradeel)' en b. D. Stallinga. Jlarrum WssternUkerk; Talsl Oost jhr. H. van Bne van Sininia. te Oudkerk en b. S. K. Miede te Oudkerk: 2. Klaas Sikma te Oenkerk en zijn plaatsvervangers- a J. J. Atsma te Oost moer en b. AI. S. Casteleln. te Tietjerk; Beetsterzwaag. 1. A. G.. Reltsma, te App scha en tat zijn plaatsvervangers: a. G. J. Boer, DracWteh Zuid en b. Ds. A. Carsje Oudega Smallingerland; 2. Steffen van Vee. Drachtsteroompagnle en tot z(jn plaa Heejenveen: 1. C; Gerrltsma, te Oranjewoud en tot zUn plaatsvervangers: a. W. A. N'Uen- ■fculs. te KatiUk èri b. P. G. Otter. Tjalleb. 2. H. A. de Vries, Oldeboorn en tot zijn pi-, vervangers: a. S. Hepkema, Oranjewoud er J. D. Kiestra Heeienveen-Aeagwirden; Alle Jai telhout. Lem tot zliri plaatsvervangers: a. S AI. VI: ten en b. J. H. de Vries. Lemmer. Rlnkema, Sint Nicolaasga vervangers: a. AI. P. Xaj G. Semplonium. Lemmer. Sneek: 1. Mellius Kramer. Sneek en tot zi tlaatsvervazigejsa S. G. Alberda Leeuward- straatweg. Sneek en b. W. G. Atsma. Onoe huizen; H. de Boer, secretaris iteÉf'^'"^"-"igÉMaatschaDDÜ van i^ana J. S. idy. ling der Friésche Maatschappij van Landbouw oënga en b. Jan Sikma. Ra Bolsward: 1. J. Weerstra. Cornwerd zijn plaatsvervangers: a. H. van der -Heidenschap en b. Gosse K. Di Hoekstra. Bolswaï N. F. de Boer Tjerk- wet d en b. Joh. Galama. Tjerkwerd: Harlingen: 1 W Koning, Franeker en tot zijn plaatsvervangers: a P. Htddlnga. Wijnaldum en b. H. L. de Bruin. Almenum, 2. L. S. Hilar'des. Fingjum en tot zijn plaatsvervangers: a. P. Y. Andèla, Tzum en b. SJ. Bruinsma, Midlum. RIJKSPOSTSPAARBANK BjJ Kon. besluit is aan den hoofdcommies ter directie-van de Rijkspostspaarbank M. van den Berge op zijn verzoek, eervol ontslag uit zijn betrekking verleend. RIJKSVERZEKERINGSBANK B(j Kon. besluit is aan G. H. Schrandt op zön verzoek, eervol ontslag verleend als adjunct commies bij de Rijksverzekeringsbank. KARDINAAL VAN ROSSUM t UITVAART TE MAASTRICHT Donderdag en Vrijdag waren te Maastricht reeds vele voorbereidingen getroffen voor de begrafenis an Kaidinaal Van Rossum; van daag was de stad er vol van. Van alle open bare gebouwen, kerken en de meeste wonin gen der binnenstad hingen de vlaggen half stok de straatlantaarns waren met rouw floers omhangen. Precies half elf begon de plechtige stoet van Kardinalen, Aartsbisschoppen, Bisschop pen, Abten en Prelaten te trekken, gevolgd door een groote menigte priesters en regulie re geestelijkheid, tallooze autoriteiten en een enorme massa afgevaardigden van godsdien stige en sociale organisaties uit Limburg en de naaste gebieden van Duitschland en België. De lijkbaar werd gedragen door broeders van het klooster de Beijaart te Maastricht. De lijkstoetbewoog zich plechtstatig tus- schen dichte hagen toeschouwers, terwijl alle klokken der ruim 30 kerken en kapel len haar meerstemmige klanken over de stad beierden. Ruim elf uur kwam men in de St. Servaes- kerk aan, waar een grootsche rouwdienst werd gehouden. Hier sprak Prof. dr. Feron een persoonlijk woord over den kardinaal, die met de vol harding van Paulus zijn werk heeft gedaan. Wij zijn, aldus spr. inderdaad bereid en in staat om bij de lijkbaar, nog vóór het graf gesloten is, God te danken. De spreker eindigde met een aansporing tot de katholieken van Nederland, om hiel de bloeiende Missie-actie krachtig voort te zetten. Een welig groeiend missieleven zal het beste en schoonste monument zijn, dat voor de nagedachtenis van Kardinaal van Rossum gesticht knn worden. Nadat de Absoute verricht was door de verschillende aanwezige bisschopen, Kardi- Voornaamste Nieuws. CRISiSVARKENSWET DE TERMIJN VERLENGD TOT 1 OCTOBER De Minister van Economische Zaken heeft den termijn, gedurende welken door hem het bedrag bedoeld in art 6 van de Crisis Varkenswet, is bepaald op 9 cent per kilo gram geslacht gewicht, verlengd tot 1 Octo ber 1932. Voorts is tot dien datum veriengd de ter mijn gedurende welken ten behoeve van het Stabilisatiefonds bij den invoer van varkens- vleesch de door den Minister op 16 Augus tus j.l. vastgestelde bedragen worden ge heven. DE NOOD IN TWENTE TELEGRAM AAN DE REGEERING Aan den minister van Binnenlandsche Zaken, den minister van Economische Za ken en Arbeid en aan den minister van Ko loniën, is het volgende telegram gezonden, waarin de aandacht wordt gevestigd op de op 2 Aug. afgekondigde verhooging van in voerrechten in Britsch-Indië van 31Vo op pet. Door deze verhooging wordt niet al leen de uitvoer naar de Britsch-Indische markten totaal afgesneden, doch zal Japan zijn eveneens sterk bemoelijkte export nog meer is onze koloniën dumpen. De Twent- xrhe exportindustrie staat voor de noodza kelijkheid van sluiting han-r bPdrijven niet als gevolg vergrooting der w «rkloosheid -met duizenden, wanneer niet onverwijld tot steunregelen wordt overgegaan. De Twentsche textielfabrikanten en de verhooging van de Britsch-Indische invoer rechten. Felle brand te Bleiswijk. Frankrijk zal de mogendheden polsen over Duitschiands militaire eischen. Polen neemt reeds nu een beslist negatief standpunt in. De Mexicaansche president neemt ontslag. De opstand in Ecuador bedwongen. rniz 5> Hoe denkt men over Hitler? III Slot). Het Internationale Pooljaar IIL Opening nieuwe Kweekschool te Rotterdam Ons ZONDAGSBLAD van heden bevat o.m.: Overdenking: Dat ojis niemand moge lasteren. Het vuur, van Willem de Mérode. Het verhaal van deze week: De deftige straat, door H. M. v. Randwijk. Een reisje langs den sagen rij ken Rijn. Vervolgverhaal: De gezegende rit, door S. Williams. Jeugdrubriek. GEMENGD NIEUWS FELLE BRAND TE BLEISWIJK TWEE BOERDERIJEN IN DE ASCH GELEGD Gisteravond om.tien minuten over tien brak plotseling brand uit op het erf v:n len veehouder J. Vreugdenhil, gelegen aan den Hoekeindscheweg te Bleiswijk. niet ver van de grens der gemeente Bergschenhoek. De eigenaar had juist te voren bij het hek van zijn boerderij met iemand slaan praten cn nauw was hij binnen of van het erf sloegen de vlammen op. In allerijl spoed de heer V. zich naar buiten en zag, dat een der drie hooibergen reeds in lichte laaie Aangewakkerd door den stormwind gieep het vuur bliksemsnel om zich heen en sloe gen de vlammen huizenhoog op. Het eerste werk was het vee uit de stallen (n veiligheid te brengen en zelf een goed heenkomen te zoeken, omdat in minder dan geen tijd het rieten dak van de woning en de veestallen vuur had gevat. Naast .'.eze boerderij was nog een tweede boerderij ge legen, toebehoorend aan den heer M. Vreug denhil. wethouder van de gemeente Bleis wijk en vader van eerstgenoemde. Het toeval wilde, dat juist de twee veld wachters van de gemeente zich op de. Hoekeindscheweg bevonden. Dezen spoedden zich zoo snel mogelijk naar de kom der ge meente om de brandweer te doen uitrukken Toen de motorspuit van Bleiswijk even wel was gearriveerd, bleek, dat aan b!' schen niet viel te denken. Het woonhuis van de eene boerderij stond reeds in lichte laaie, terwijl bij de tweede boerderij door 't nathouden van het voorhuis de brand eenigszins kon gestuit worden, waardoor men gelegenheid kreeg den inboedel te redden. De leiding van het blusschingswerk w in handen van den burgemeester, den heer J. Baan. Deze deelde mede. dat de oorzaak van den brand onbekend was, maar dat hij een sterk vermoeden had dat hier wederom kwaadwilligheid in. het spel was. Er zijn nl. in het laatste jaar niet minder dan 4 of 5 groote branden geweest, waarbij dergelijke vermoedens niet ongegrond waren De politie heeft echter tot nu toe geen resultaat gehad met haar nasporingen. Be halve, de motorspuit van Bleiswijk is ook die van Bergschenhoek in werking gesteld, zoodat men met een vijftal slangen op den motor de uitbreiding van den brand kon tegengaan. De felle wind nam echter geregeld bran dende bosjes hooi mee, welke honderden meiers ver op daken en erven van boeren en tuinders terecht kwamen en op deze wijze een groot gevaar opleverden voor een catastrophe. Met tuinslangen en emmers was men druk in de weer om overal deze beginnende branden te blusschen. Buitendien maakte de zware rook 't ver blijf in een groot gedeelte van het dorp moeilijk. De schade wordt eenigermate door ver zekering gedekt. De bewoners van de twee afgebrande boerderijen hebben een onder komen gevonden bii familie in Bleiswijk. Te middernacht leverden de brandende hooibergen, waarin de stormwind joeg, nog een groot gevaar op. Ook de brandweer van Hillegersherg was uitgerukt, maar van haar hulp werd geen gebruik gemaakt DROEVIG ONGEVAL De 11-jarige M. Helman te Aduard (Gr.) is gisteravond, toen het dorp tehoop liep bij de terugkomst van de ouden van dagen, die een tocht hadden gemaakt, plotseling vlak voor een der auot's geloopen. De automobi list kon niet meer voorkomen, dat de jon gen werd aangereden. Hij sloeg met 't hoofd tegen dp steenen. Even later is de jongen overleden. KIND VERDRONKEN Te Zaltbommel is gistermiddag het drie jarig zoontje van schipper Van Horssen, uit Haaften, overhoord geslagen cn verdranken. Het lijkje werd niet dadelijk gevonden. JONGETJE AANGEREDEN Donderdag had te Anna Jacobapolder een auto-ongeluk plaats, dat nog goed is afge- loopen. Het schoolgaand zoontje van J K kwam zoodanig met een rij lende auto in aanraking, dat hij met dezelfde auto naar zijn ouderlijke woning i6 vervoerd. Naar men zegt, treft de bestuurder geen schuld. OP VRIJE VOETEN De rechtbank te Middelburg heeft den koopman J. B. uit 's Heer-Arendskerke, die eenigen tijd geleden als verdacht van brand stichting was aangehouden, op vrije voeten gesteld. Een beeld van de geweldige verwoesting door het vuur aangebracht. ZAGERIJ EN SCHA VER1J NASSAUHAVEN BOERENGAT OOSTZEEDIJK No. 228, R'DAM

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1