WECK C. DE LANGE A, GRASMAYER ZOON s L Wat nieuw aan de markt komt De nieuwe R. D.-creaties Do letters R. D., onze lezeressen we ten dit wel ,zijn een verkorte aandui ding voor de N. V. Behangselpapier- fabriek Van Rath en Doodeheefver, die haar hoofdkantoor in Amsterdam heeft, en voorts filialen in vrijwel alle belangrijke steden van ons land. Deze firma deed ons dezer dagen enkele boekwerkjes toekomen over haar nieu we behangsels Tekko en Salubra, „aan- schouwingslessen" zooals zij ze noemt. Een der eerste dingen, die bij 't inzien der R. D.-behangsels steeds weer op valt, betreft hun uiterlijk. Deze „pa pieren" zooals de vakman ze noemt, maken zulk een rustige,n, voornamen indruk! Zij verleenen aan een wand iets eigens, een karakter van stemmi- gen eenvoud, dat men bij andere fa brikaten nog wel eens ontbeert. Daar om is het zulk een genoegen, een assor timent van deze firma te doorbla- Maar wat "men, als leek, bij louter zien niet opmerkt, dat zijn de eigen schappen welke door R. D. voor de Tekko -en Salubra-behangsels uitdruk kelijk worden gegarandeerd, namelijk licht-echtheid en afwaschbaarheid. Vooral in tijden van schoonmaak, of als men zijn interieur eens wat veran deren wil, komt vaak op hinderlijke wijze aan den dag hoezeer het be hangsel door het zonlicht heeft te lij den gehad. Plekken, die door schilde rijen, kasten of dergelijke daartegen beschermd werden, steken zoo men deze verplaatst ,dan leelijk tegen de omgeving af. De licht-echtheid van be hangsel is dus wel een zeer waarde volle. eigenschap. Maar dat men het bovendien kan afwasschen, zoo maar met een „sopje", is ook een uitstekend ding, want hoe licht heeft er niet eens een ongelukje plaats dat bij een ge woon behangsel deerlijke „litteekens" zou achterlaten. De derde eigenschap door R. D. ge waarborgd ,is de groote duurzaamheid van haar papieren. Deze vloeit als het ware logisch uit de beide voorgaande voort. Wij behoeven daar verder, dunkt ons, weinig meer over te zeggen. Wie zich gaat inrichten zal zich het adres wel in het oor knoopen! Waar ons oog op viel! Knipsels uit dagblad en periodiek Wat een Engelschman over ons schreef! Het is wel eens aardig, soms ook wel eens leerzaam, om te weten, hoe an deren ons zien, wat anderen over ons denken. De „Times", toch al zoo'n verstandig en achtenswaardig blad, zoo schreef de „Msb." dezer dagen, schijnt een correspondent rijk 'te wezen, die een poos in ons land, en wel in Rotter- De mode van den dag Mantelcostuumpjes zijn dezen zomer zeer in trek, en zullen het ook den komenden herfst wel blijven. Dit is verklaarbaar als we bedenken, dat ze eigenlijk bij elke gelegenheid kunnen worden gedragen, en dat men er altijd „gekleed" mee is. Voor sportieve doeleinden, voor de reis en de wandeling, worden dikke wolstoffen gedragen van poreus weef sel. Zoo zijn ook noppen en strepen modern. Het sportieve mantelcos- tuumpje heeft de zoogenaamde Engel- sche coupe: eenvoudige lijn, strenge taille, het manteltje nauwsluitend. De blouse is uit gestreept of geruit lin nen, of waschzijde. Het polo-hemd, dat zijn practische bruikbaarheid heeft bewezen, zal ook voorloopig nog niet van het tooneel verdwijnen. Het minder sportieve, maar meer ele gante mantelcostuum wordt uit soepele zijde, crêpe maroccain of georgette Het twee- en driedeelig mantelcostuumpje vervaardigd. We zien daarbij dwars- gelegde plooien, die indien zij op de juiste manier worden toegepast, slank schijnen te maken. Do daarbij behoorónde blouses zijn met kantmotieven gegarneerd, of be staan geheel uit kantstof. Terwijl bij het sportieve costuumpje gewoonlijk do jumper gedragen wordt, is dit bij het elegante costuumpje natuurlijk niet in stijl. Bijzonder practisch is het driedeelig mantelcostuumpje, bestaande uit rok je, jakje, en driekwart mantel, zooals we dat zien op de eerste teekening rechts. Als straks de dagen wat koe ler worden, en ook het weer wat min der bestendig, zijn wc met zulk een costuumpje goed gewapend tegen de wisselvalligheden van het Hollandsche klimaat. En voor dames, -die eerst nu haar vacantie kunnen nemen, is het al bijzonder geschikt. dam, vertoefd heeft, en aan zijn krant schreef, dat hem vooral bij ons die groote ramen in onze huizen zijn op gevallen. Nu kunnen we, uit verwaand besef, dat wij-zelf het toch wel beter zullen we ten, bij hoog en laag vol willen hou den, dat we heelemaal geen groote ramen hebben, dat al die moderne* huizen van groote ramen zelfs niets moeten hebben en dat het Nedcrland- sche publiek niet liever doet dan door de muren van een tullen gordijn te turen en door spionnetjes te loeren, in plaats van te zien door groote ven sters, 'n groot part van de wereld, zoo als onze Engelschman 't voorstelt, la ten we ook even bedenken, dat we niets grager doen dan mèt onze bloed verwanten, onze stamverwanten af te kammen en te kleineeren; laten we 'n oogenblik ons nu even do pluim op onzen hoed laten steken, waarmee die Engelschman ons vereert, en luis teren we geïntereseerd naar zijn opinie over die groote, Nedcrlandsche ruiten. Elk raam, zegt hij, is als 'n raam van een operaticzaal. Ze zijn wel van G bij 8 voet en vormen een mooie lijst voor 't uitzicht naar buiten, waarbij min stens 'n half dozijn verschillende gracht- cn straattafereeltjes omvat worden. De Nederlander bouwt zijn huizen niet zoo, omdat hij gek is op lucht en licht daartegen pleit immers, dat hij zoo veel mogelijk binnenshuis blijft maar omdat het onveranderlijke land schap ontzaglijk in zijn voordeel ver hoogd wordt, als men 't in een lijst ziet. Holland is, gezien door de vensters der huizen, net een groote schilderijen galerij. Ziet men 't op straat, dan valt de compositie van het landschap uit elkaar en dan is 't een oneindige regel maat van molens en bootjes en brug getjes, zooals men het op behangsel papier ziet in de kinderkamers. De Nederlanders wisten wat ze deden, toen ze zulke groote vensters maakten; zij wisten er door te ontkomen aan 't ge vaar, dat do eigenaardige bekoorlijk heid van hun landschap bedreigt: do eentonigheid. Onze Engelsche gids voor vandaag in eigen land heeft er verwonderd over gestaan, dat wij zoo hokvast zijn en met geen stok de deur uit te slaan. Hij geeft toe, dat de bedrijvigheid van de straat hij spreekt vooral van de gracht van dien aard is, dat men zich volop amuseert voor dio groote vensters. Hij heeft zijn oogen uitge keken aan lossende, ladende en meren de schepen van de binnenvaart, aan de types van schippers, schippersvrou wen en hun kinderen, aan dè wasch, die /an den boeg tot den achtersteven de schuit pavoiseert, aan de eigenaar dige petten, die de schippers dragen, aan de bescheidenheid van hun dek lasten etc. Ook stemt hij toe, dat die ■vriendelijk gebouwde huizen, met een balconnetje, een, twee en drie hoog, met hun bloembakken vol geraniums gezellig genoeg zijn om maar thuis te blijven. Maar wordt het er voor de huisvrouw op den duur niet wat muf fig, heeft hij zich afgevraagd. En hij be sloot 'n paar ochtenden thuis te blij ven om te ervaren, wat de huisvrouw dan te beleven krijgt en om eens na te gaan, of zij in die vroege uren niet haar inkoopen gaat doen. Maar juist die thuis doorgebrachte ochtenden leerden hem, waarom de Nederlandsche vrouw zoo'n huismusch is. Er zijn wel winkels in de stad, schrijft hij, maar alleen voor hen, die ze noodig hebben. De huisvrouw geeft er de voorkeur aan, dat de winkel naar haar toekomt. Toen ik wachtte op hetgeen ik zou be leven, kwam de melkboer. Natuurlijk. Ik noteer dat alleen ook maar, om de koperen blinkende melkkannen op zijn wagen. Do verschijning van den visch- boer en de bakker waren ook gewoon. Maar wie beschrijft mijn verbazing, toen ik achtereenvolgens de deur open de voor do lieden, die mij honing aan wilden smeren en vervolgens gordij- nenkoord, tuinstoelen, toiletpapier en eieren?...... Ons wekelijksch knippatroon 2561 De herfst komt in het verschiet, en daarmede de tijd, dat we aan een overgangsmantel moeten gaan denken. De hier afgebeelde kan worden ver vaardigd van velours de laine of dun laken in blauw of een andere gedekte tint De revers bestaan uit tweekleurige zijde, zwart met wit streepmotief, maar ook een zijden sjaal kan voor het doel worden gebruikt. Bet knippatroon kost 0.75 en is ver krijgbaar in de maten 88, 90 cn 104 cM. bovenwijdte, bij de afdeeling Knippa tronen van de Uitgeversmaatschappij „Dc Mijlpaal", Postbox 175, Amsterdam. Betaling kan geschieden per postgiro (41632), per postwissel, of in postzegels. Men wordt vriendelijk verzocht om naast de verlangde maat ook het num mer van dit patroon, (2504), op te geven. Het Nedcrlandsche volk is huiselijk en tevreden bij zijn glimmende tegels en blinkend koper. Hebben ze niet alles wat binnen hun bereik konit, huiselijk willen maken, te beginnen met pol ders en zeeën, die ze gedempt hebben, en waarvan ze bewoonbaar land heb ben gemaakt? H Is wellicht jammer", zoo besluit hij, „voor sentimenteelen, dat het laatste bolwerk van den ouden Neptuun, de Zujderzee gevallen is, en de golven verdwenen zijn voor netjes naast elkaar geschaarde weijanden en rechtgetrokken kanalen. Maar de Ne derlander is verre van sentimenteel en hoel gauw zal hij zijn goed huis op 't nieuwe land bouwen en vroolij- ke landschappen te voorschijn roepen met schepen cn schuiten cn van Gogh- bruggen, die menig oog zullen boeien van die geslachten, die er in de toe komst op zullen neerzien door een Nederlandsch „ruim vensterraam". O zoo! Handige maniertjes Om een glazen stop die in den hals van een flesch of flacon vast zit los te krijgen zonder gevaar van breken moet men rondom de stop drie of vier drup pels machine-olie gieten. Na een paar uur kan men de stop zonder ecnige moeite verwijderen. Zoo men het vleesch vóór het koken goed met azijn inwrijft zal het niet gemakkelijk taai worden. ÈTJBo'?* S-S.S1S a SS-P.-3 ï-s-a •oö.b.sb'o"- Onze houding Wij willen het hier eens over. onze houding hebben, niet onze innerlijke houding, nee, zuiver lichamelijk. On ze lichaamshouding- is óók belangrijk genoeg, om er eens een oogenblik aandabht aan te geven ,want onze gezondheid hangt er voor een niet ge ring deel van af. Ook.de aardigste urjk kan er als een zak uitzien als ze door iemand wordt gedragen ,die nooit geleerd heeft op een goede houding acht te geven. Bij vroegere modes viel deze nog niet z-io- zeer op maar bij wat wij thans dra gen, maakt een meisje of jonge vrouw met hangend hoofd en schouders en naar .voren stekend onderlichaam al een heel poover figuur! De moderne kleeding moet weer „gedragen" wor den, moet maar niet zoo om het lichaam hangen, want dan lijkt het naar niets. Een goed figuur is weder iets, waar op gelet wordt, een rechte rug, een slanke leest, een hoofd dat vrij op de schouders staat. Wij moeten leeren, op onze lichaamshouding acht te geven willen we een „goed figuur" maken! Bijgaande afbeeldingen zijn een goede aanschouwelijke les hoe onooglijk een goed figuur en een goede jurk er kun nen uitzien wanneer de draagster zich geen houding weet te geven. Let er eens op hoe de hals hangt, waardoor de lichaamslijn niet alleen wordt ver kort ,doch bovendien do rug een lee- lijkc ronding bij de schouders krijgt. Het lichaamsgewicht is ook oneven redig verdeeld, (hoe vaak staan velen onzer feitelijk niet op óén been!), en de eene heup steekt uit .evenals het onderlijf .terwijl de leest in het geheel niet tot zijn recht komt .evenmin als de borst Gymnastische oefeningen echter kun nen wonderen verrichten, niet alleen wat betreft het verbeteren van U9 hou ding, maar ook voor het spierstelsel Naar bed, naar bed zei Duimelot U zegt dat Uw kleine meisje slecht slaapt? En dat U maar niet kunt be grijpen wat toch daarvan de oorzaak kan zijn? Misschien is wel het beste advies, dat wij u kunnen geven: gaat U eens rustig na wat ertoe noodig is om goed te slapen. Een eerste vereischte is dan zeker wel, dat wij er zorg voor dragen, dat het kind zijn dag op een prettige ma nier doorbrengt en veel met andere kinderen samen is, in plaats van voortdurend in het gezelschap van volwasoenen. Volwassenen loopen met kinderen een dubbel gevaar, cn het is bijzonder lastig, om dat te vermij den: óf zij vervelen het kind, óf zij maken het veel te druk. Kinderen zijn werkelijk, wat dit betreft, het veiligst in het gezelschap van andere kinderen, althans voor een groot deel van den dag. Maar een kind kan ook nog op andere manieren uit zijn doen worden gebracht. Zoo kan het bijvoorbeeld Als de wijzer op zes staat, gaan we het kind helpen met het opruimen van zijn speelgoed, en beginnen we met de voorbereidselen voor het bad. Het bad zal veel minder tegenstrubbeling ontmoeten, zoo wij .er op uit zijn het doelbewust tot iets prettigs te maken, met een beetje gestoei en vroolijkheid, cn vooral als we er een gewoonte van maken na de ploeterpartij nog een gezellig oogenblikje met onze kinderen te hebben, bijvoorbeeld al ze al onder do wol zijn. Als we dan een klein, ge zellig verhaaltje vertellen zal dit vast en zeker zijn uitwerking niet missen. U zult eens zien wat de kleuters dón van opschieten weten, als wc zeggen: „Er zal geen tijd voor een verhaaltje meer zijn als je niet gauw voort maakt!" Zoo gauw als de kinderen zelf kunnen helpen bij het uitkleeden of bij het wasschen, moeten we ook wat van het werk aan hen overlaten, dat vin den zij zoo prettig. Zijn ze eenmaal in bed, dan kunnen wc ze een minuut of tien bezig houden met een verhaaltje of een paar versjes, en dan stoppen we ze eens lekker in, na ze nog eens een laatste pakkerd te hebben gegeven. Maar dan ook onver biddelijk het licht uit, en de deur toe! Het is misschien wel verstandig om goed te vinden dat zij een klein poosje op hun eentje nog wat nazingen of babbelen, voordat we algcheele stilto verlangen. Als we dit toestaan lukt het ons veel beter, ze naderhand heele maal rustig en stil te krijgen. Maar is het dan ook dadelijk rustig en stil? Nu, heel waarschijnlijk nietl „Moe, ik heb geen zakdoek!" of zooiets zal ons nog wel eens worden nageroe pen. Het beste is daarom, dat we eerst nog vragen, of er niets van dien aard ontbreekt, we kunnen dan zeggen: „Nu kom ik niet meer terug", (en ons daaraan houden óók!) Het verwende kind, of het kind dat niet op de juiste wijze wordt aange pakt, zal dan vast cn zeker het nog eens probeeren, misschien zal het zelfs wel gaan brullen. De eenige werkelijk afdoende methode is, dat we het kind met wat meer wijsheid overdag behan delen, zoodat de lust in scènes maken, om moeders aandacht te trekken, er vanzelf uitgaat. Als een kind graag heeft, dat we de deur van zijn slaapkamertje achter ons open laten, kan het zijn dat het dit uit bangheid vraagt. Het is dan heel verkeerd om dit te weigeren. Maar is er geen vrees in het spel, doe dan lie ver zijn kamerdeur dicht, het zal veel beter slapen als de geluiden in huis hem minder bereiken. zijn, dat men het niet op de juiste manier leiding geeft, en daaruit ont staan dan „scènes", telkens opnieuw, in. den loop van een dag. Soms ontstaan deze ook wel, omdat men het kind eerst verwend heeft, en later heel streng aanpakt, om de ge volgen van die verwennerij weer tö niet te doen. Heel wat beter zou het wezen, het kind naar een aardige, ge zellige kleuterschool te zenden, zoodra het boven de drie is, waar het zich leert aanpassen aan orde en regel in het gezelschap van zijn vriendinnetjes, of zijn vriendjes. Maar gesteld dat de dag prettig ver- loopen is voor het kind, zoodat het goed in zijn doen is. Dan moeten wij zorgvuldig op de klok acht geven en het kind op vasten tijd naar bed bren gen, eiken avond opnieuw. Regelmaat is van het allergrootste belang, voor het slapen gaan, maar ook voor vrijwel alle andere dingen in het kinderleven. Stage regelmaat werkt heilzaam, en als we daar eens, een heel enkele maal, dus bij hooge uitzondering, van afwij ken, voelt het kind dit als een festijn. Zien is alles maar alles is niets ZONDER zien. HÈLEES ifü OPTICIENS I Zwart Janstraat 5J ROTTERDAM BEDDENGOED TEGEN GROSSIERSPRIJS Bedsteilcn 1-, 2- en 3-deelig. Mal enz. enz. tegen grossiersprijs te I deze buitengewone gelegenheid. A. BERTRAM - ROTTERDAM St. Andriesstr. 58 - Telef. 53257 Voor uw groote wasch en voor uw f ij n e wasch Wasscherij „Tusschendijken" HtJDSONSTR. 111, Rotterdam Prijzen voor iedere Beurs Vraag U ze eens aan 700R BETERE BRANDSTOFFEN BROUWER GROOTE PRIJSVERLAGING 20 GOEDKOOPER dan vóór 1914 Alles voor het „wecken" voorradig bij: J. v. d. TOORN Co., Rotterdam Mathenesserweg 77—79 Telefoon 33628 aiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiunnKiuiiiHiuuuiuiiiüinniiiiiinuHiHiiiiiiiiiiiiiUDiiiiuuimniiuniuiiDimiiiniiiimiii Anthraciet vanaf ƒ1.85 p. H.L. FRANCO HUIS Speciaal aanbevolen WILHELMINA ANTHRACIET (Nederl. Staatsmijnen) COKES EN EIERKOLEN VOOR HUISBRAND EN INDUSTRIE Steenkolenpark BROUWER Go. RUND-, KALFS- en VARKENS SLAGERIJ annex FIJNE VLEESCHWAREN SCHIEDAM - Telef. 69720 ST. LIDUINASTRAAT 77b KEURCOLLECT1E: TAPIJTEN, GOR DIJNEN, LINOLEUMS. Groote sorteering WOLLEN DEKENS tegen scherp coucurreerende prijzen AANBEVELEND. UTRECHT Oosterstraat 11 - Telefoon H810 WONING-INRICHTING BEHANGERS - STOFFEERDERS VRAAGT ONS EENS PRIJSOPGAVE IfOUIt IIMULENNTIt A AT No. hl NIEUWE H INNEN WEG No. 201< ROTTERDAM Bij VAN LOON HAM SLAAGT U ZEKER 3

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 8