DINSDAG 30 AUGUSTUS 1932 EERSTE BLAD PAG. 2 BUITENLAND VON PAPEN'S ECONOMISCH PROGRAM WAT DE DUITSCHE PERS ZEGT Alle Berlijn sehie bladen bespreken uitvoe rig het door rijkskanselier von Papen aange kondigde economisch program. De „Lokalanzciger" verklaart, dat voor de eerste maal in den naoorlogsc-hen tijd een economisch program voorgelegd wordt, waar in op positieve Wijze getracht wordt in den stroom der valutaexperimenten met krach tige hand in te grijpen. De „Deutsche Tageszeitung" betreurt het, dat het economisch program der regeering niet zoo duidelijk en ondubbelzinnig is als het overige deel van de redie van den Rijks- De „D.A.Z." wijst er op dat de gekozen con structie bruikbaar is. Zij kan geen schade aanbrengen en werkt psychologisch gunstig. Ook de „Berliner Boersenzeitung" roemt het economisch program grootsoh van opzet, doorgloeid van verantwoordelijkheid en moe dig. Het economisch program zal het uit gangspunt zijn voor de afweer van nog groo- tere ellende, terwijl het, de basis zal vormen voor het herstel van het Duitsche economi sche leven en voor de vermindering der werk loosheid. De „Germania" spreekt den wensch uit, dat de poging om tot een grootsoh opgezette werkverschaffing te komen, goede resultaten moge afwerpen. Onontbeerlijk is momenteel een regeering, welke geworteld is in den wil en het bewust zijn van het volk en in den zin van de grond wettelijke gedachte van den Rijksdag han delt, zonder zich direct daaraan te onderwer pen. „Der Deutsche" verklaart, dat de regeering plannen mag maen zooveel zij wil. Zij zul len echter, zelfs wanneer zij goed zijn, ten schande worden, wanneer het thans niet lukt rust en orde te verkrijgen in de binnenland- sche politiek. De „Vossisclie Zeitung" vindt, dat het eco nomisch program, als het ware de directe voortzetting is van de economische politiek van Brüning. Het .Berliner Tageblatt" is van meening dat het program wars is van alle bijzondere experimenten en dat dë Kanselier wel iets geleerd heeft. De Sociaal-Democratisohe „Abend' ver klaart, dat von Papen te Münster een pro gram ontvouwd heeft dat eigenlijk 'n breuk met de grondwet inhoudt. De economische plannen zijn bolsjewistische daden van het groot-kapitaal. De nat soc. „Völkische Beobachter" verwijt von Papen niet de werkloosheid zelf aan te tasten, maar inplaats daarvan met financi- eele voorstellen te komen die een volledige breuk met alle klassieke denkvoorschriften beteekenen. De vakbonden telegrafeeren aan ^Von Hindenburg. De besturen der moderne vakbonden en der personeelsbonden hebben naar „Der Abend" meldt, het volgende telegram aan den Rijks- president gezonden: De verklaringen van den Rijkskanselier te Münster inzake do plannen der Rijksregee- ring beteekenen de daadwerkelijke terzijde stelling der wettelijke tariefrechten en een eenzijdige verrijking der werkgevers ten koste der arbeiders en bedienden. De vak bonden verzoeken met klem aan den Rijks- president, om zijn goedkeuring aan een der gelijke onsociale politiek te weigeren, en de wettelijke rechten der arbeiders en bedien den te besohennen. De Indruk in economische kringen. In economische en bankkringen wordt Von Papen s rede niet ongunstig beoordeeld. Op de beurs heeft de rede van Von Papen in het algemeen een gunstigen indruk ge maakt. In bankkringen meent men thans voor September een belangrijke verlaging \an het disconto te kunnen voorspellen. Het centrum tegen de plannen. De fractie van het centrum in den Rijks dag heeft zich Maandag tegen het program ma van de rijksregeering uitgesproken, daar het elk experiment ongcwcnscht acht. Een fascistisch oordeel. Het orgaan der Italiaansche arbeidersbon den „Lavoro Fascisto" spreekt van reaction- naire sociale politiek. Het ziet overigens in de rede van Von Papen de bevestiging van de opvatting, dat de tegenwoordige regeering het doel heeft de groeiende kracht van de Nationaal-Sociali6tische partij stuk te slaan, daar zij een deel van haar program over neemt. De geheele fascistische pers onderstreept het feit, dat Rijkskanselier von Papen .van plan is aan de macht te blijven. 11011 na<*er® t°®Hchting Het Wolffbureau geeft een toelichting op het economisch program der Rijksregeering. De werkloosheid, het centrale probleem, kan niet met noodwerkzaamheden alleen op gelost worden. Men moet haar trachten te be strijden van het particuliere bedrijfsleven uit. Dit kan wanneer men ervan uitgaat, dat bet langste deel van de crisis achter den rug is en een herleving mag worden ver wacht. De achterstand van 2 k 2y2 jaar beperking van den arbeid moet ingehaald worden, om dat bij het begin der herleving van het ge heele bedrijfsleven het productie-apparaat in orde zijn moet. Verder moet opgemerkt worden, dat in een gedeelte van de bedrijven, de opgeslagen voorraden reeds buitengewoon gering zijn. Ook daaruit volgt de mogelijkheid van het te werk stellen van meerdere arbeidskrach ten in geval van een herleving. Voor deze opleving van het bedrijfsleven moet men een inzet wagen, die groot genoeg is. Deze inzet is geraamd op een omvang van 2 k 2.2 milliard, verdeeld in 2 deelen van 700 millioen en 1.5 milliard R.M. De 700 millioen zijn een premie op de tewerkstelling van meer arbeiders. Deze premie bedraagt, zoo-, als gemeld 400 R. M. per jaar of 100 R.M. per kwartaal. Het gevolg der premie zal zijn, dat de openbare begrootingen bevrijd worden van een bedrag dat per hoofd meer bedraagt dan 400 Mark. Dit komt in de eerste plaats den gemeenten ten goede. Het andere gedeelte van het bedrag 1,5 mil liard groot, zal op deze wijze worden inge zet, dat voor de eerstvolgende 12 maanden, naar mate zekere belastingen binnenkomen, op deze belastingen verhandelbare bewijzen van belastingontheffing afgegeven worden. De bekende keuze der belastingsoorten (om zet-, bedrijfs-, grond- en ,3efoerderungs"-be- lasting), die hiervoor in aanmerking komen, is zoo geschied dat een verlichting zal in treden bij die belastingen, die onmiddellijk met het productieproces in verband staan. Naar van bevoegde zijde verluidt, heeft de Rijkspresident verklaard, dat de bewijzen van belastingontheffing, wat de disconteering aangaat, juist als ander papieren zullen be handeld worden. De hoogte van het disconto hangt natuur lijk van vraag en aanbod af. Maar de interne waarde der papieren staat in ieder geval vast, daar men weet, tegen welke waarde het Rijk ze in elk geval in betaling aanneemt. Het Rijk heeft zich natuurlijk ook bezig gehouden met de vraag, in hoever de toekom stige begrootingen door de kwijtschelding van belasting getroffen zullen worden. Daar bij moet men bedenken, dat de tewerkstel lingspremie van 700 millioen bijna niets zal kosten, omdat daardoor een. nog grooter be drag wegvalt, dat thans voor ondersteuning der werkloozen besteed moet worden. Zoo ge rekend bedraagt het tekort in de latere jaren 300 millioen plus rente; maar zelfs dan, wan neer men deze omstandigheden verwaar loost, zou de hoogste grens slechts op iets meer dan 400 millioen komen te liggen. Wat de gevolgen voor de productie aan gaat, zal men eerst over 4 A 5 maanden een overzicht van dien toestand krijgen, terwijl de uitwerking op de arbeidsmarkt reeds vroeger te bes-peuren zal zijn. Zooals de Rijkskanselier reeds medege deeld heeft, zal verder ook met principieels handhaving der loopende tariefcontracten een zekere soepelheid van de tariefregeling ingevoerd worden. De loonen tot 30 werk uren per week blijven op de tegenwoordige hoogte gehandhaafd, terwijl bij tewerkstel ling van nieuwe arbeidskrachten de loonen tussolien het 30e en 40e uur in zekeren om vang verlaagd kunnen worden. In het ge heel zal maximaal een verlaging van 12y2 mogen intreden. Door deze bepaling zal"te vens een zekere druk uitgeoefend worden in de richting eener verkorting van den arbeidstijd. Voorloopig zuilen deze maat regelen geldig zijn tot 30 Maart 1933. Van bevoegde zijde wordt overigens nog met nadiruk verklaard, dat de bewijzen van belaetingontlheffing niet het minste met in flatie te maken hebben. Mensohen els de Rijkeminister van Financiën en de president der Rijksbank zijn daar borg voor. Want juist zij hebben dergelijke plannen altijd zoo fel mpgelijk bestreden. Een inflatie kan daarvan uitgaan, dat de begrootingen niet in orde zijn. De maatregelen der Rijksregee ring hebben echter uitdrukkelijk de bedoe ling, deze nog stabieler te maken en ten slotte doen de bewijzen van belastingont- heffing slechts een beroep op de liquiditeit van de markt, die, zaoels men overigens eet, op het oogenblik zear groot is. HEDEN RIJKSDAG-OPENING Bij de opening van den Rijksdag op heden werden opgewonden tooneelen gevreesd, daar de communiste Clara Zetkin zou pre- sideeren en de 230 nazis de zitting in uni form zouden bijwonen. Naar uit Berlijn gemeld werd, zijn van verschillende zijden bemiddelingspogingen in het werk gesteld, die van de middenpar tijen uitgaan, om de grijze presidente over te halen van partij-politieke agitatie tijdens de zitting afstand te doen, terwijl men an derzijds trachtte de nationaal-socialisten tot •n afwachtende houding tfr bewegen. Men meent, dat een poging zou worden gedaan om nog heden het presidium te vormen. Het denkbeeld is uitgegaan van de nationaal-socialisten en heeft den steun van het centrum gevonden. Van de zijde der sociaal-democraten, die Loebe als candidaat voor het presidentschap of anders voor het vice-presidentschap willen stellen, zijn nog moeilijkheden te verwachten. De rijksdag zou op deze wijze willen be wijzen, dat zij tot werken in staat is, zoo dat dan wellicht nog een nieuwe ontwikke ling te wachten zou zijn. HERRIOT EN SAMUEL Slechts particuliere besprekingen? Het stoomschip „Minotaurus" waarmede minister-president Herriot zich naar het eiland Jensey heeft begeven is in de haven van St. Heilier aangekomen. Om 11 uur begaf de gouverneur, vergezeld van sir Herbert Samuel, zich aan boord, ten einde Herriot namens den koning en de re- HERRIOT geering welkom te heeten. De begroeting tusschen de staatslieden was zeer hartelijk. Op de vragen der jour nalisten verklaarde Herriot, dat hij slechts besprekingen van particulieren aard zal hebben, aangezien sir Herbert Samuel en hij beiden vacantie hebben. De „Liberté" wijst er speciaal op. dat de besprekingen der ministers zich hoofdzake- VERLAAGDE STEUN Kinderen achtergelaten in stempellokalen. Bij de uitbetaling van den opnieuw ver laagden werkloozensteun aan de stempel lokalen te Flensburg ontstonden eenige in cidenten. De politi,e moest eenige malen sa menscholingen van steuntrekkenden uiteen drijven. Later kwamen vrouwen van werkloozen miet haar kinderen naar de stempellokalen, r zij de kinderen binnenbrachten en achterlieten met de mededeeling, dat zij geen kans zagen, van de nieuwe uitkeering hun kinderen nog langer te voeden. In totaal ble- in een der stempellokalen twaalf kinde ren achter, waarvan de moeders zich snel ver wijderd hadden. Acht kinderen konden in den loop van den dag aan de ouders worden teruggegeven, ter wijl de overige vier kinderen voorloopig in een kinderhuis zijn opgenomen. KULTURKAMPF IN LITAUEN De regeering van Lithauen heeft de ope ning van de r. katholieke universiteit, welke gisteren zou plaats hebben, verboden, naar verluidt, omdat haar geen voldoende gege- i waren verstrekt, waaruit het weten schappelijk peil van het onderwijs, dat aan deze inrichting gegeven zal worden, kan blijken. AUTOBUS-RAMP 18 dooden. Uit Ponce op Porto Rico wordt gemeld, dat een autobus waarin gedelegeerden zaten, die zich naar het liberale congres zouden bege ven, in een afgrond is gevallen, waarbij 18 personen den dood vonden, terwijl nog 39 personen ernstig gewond werden. TRAGISCE GEVOLG VAN HET CALMETTE- PROCES De voorzitter van het Calmette-proces, „Amtsgerichtsrat" Wibel, die na afloop van het proces teekenen van overspanning ver toonde en daarom eenigen tijd in een sana torium heeft doorgebracht, heeft zich te Ham burg het leven benomen. Rechter Wibel had het sanatorium onlangs verlaten en zou 15 September weer dienst gaan doen. AANVALLEN DER CHINEESCHE VRIJWILLIGERS De Japansche troepen slaagden er gister morgen in een tweeden aanval der Chinee- sche vrijwilligers op Moelcden af te slaan. Het mocht de Japanners voorts gelukken het arsenaal van Moekden te beschermen voor een overrompeling. Op het vliegveld te Moekden zijn twee hangars afgebrand, welke door de Chineezen in brand Waren gieschoten. DE MONARCHISTEN IN SPANJE Aartshertog Karei van Habsborg-Bourbon beboet. Aartshertog Karei van Habsburg Bourbon, die eenige dagen geleden te Madrid gearres teerd is, verdacht van monarchistische pro paganda, is veroordeeld tot een boete van 10.000 pesetas omdat op zijn auto het wapen van het huis Bourbon was aangebracht. De aartshertog zal bovendien waarschijnlijk worden uitgewezen. Men verwacht, dat Dinsdag talrijke ci viele personen, die gearresteerd zijn wegens deelneming aan den Putsch naar de Spaan- sche West-Sahara zullen worden verbannen. HITLER OVER DEN POLITIEKEN TOESTAND „DE OVERWINNING DER BEWEGING STAAT ABSOLUUT VAST" „Wie zich tegen Duitschiand keert heeft heelemaal geen recht" De Rijksleiding van de N.S.D.A.P. deelt mede: de gister gehouden eerste zitting van de Nationaal Socialistische Rijksdagfractie is geopend door den fractieleider, staatsmi nister b.d. dr. Frick, met een begroetings redevoering, waarin hij in het bijzonder uit drukking gaf aan de vreugde van de volledig aanwezige fractie over de aanwezigheid van den oppersten leider. Verder wees spr. op den groei van de N.S.D.A.P., die men nog steeds meende af te kunnen houden'van J~ haar toekomende maoht, maar voor wie tijd van handelen thans gekomen is. De rijks dagfractio als parlementaire arm van de be weging zal de eenheid, geslotenheid en dis cipline van de NSDAP, die de waarborg van haar kracht en haar overwinning naar bui ten zoo tot uiting brengen als het belang van de NSDAP dat eischt. Vervolgens werd het woord gevoefd door Adolf Hitler over de houding van de NSD AP t o. den politieken toestand. In een kor ten terugblik behandelde hij den strijd en de tot dusverre bereikte successen der bewe ging, die reeds in talrijke Duitsche landen regeert en die in het rijk eigenlijk alleen nog bestreden wordt wegens de mate van macht, die de beweging voor zich opeischt tegenover de mate, die de tegenstanders meenen haar nog te kunnen onthouden. De overwinning van de beweging, die absoluut vaststaat, is nog slechts een kwestie van tijd. Nooit heeft spr. met meer rust en ver trouwen de ontwikkeling tegemoet gezien als thans. wordt ook van regeeringszijde thans niet meer bestreden, maar men wil de vervulling dezer eischen in vormen gieten, die de weging onbekwaam tot zelfstandig handelen zouden maken. Al kan spr. ook de houding der verschil lende persoonlijkheden der regeering met het oog op hunne werkzaamheden waar deuren, zij hebben toch behalve slechts hun naam, niets op het spel te zetten, één hun ner uitgezonderd. De NSDAP stelt echter niet een naam op het spel, maar 14 mil lioen menschen worden door haar ingezet, die met grenzenloos vertrouwen achter haar staan. Deze beweging vormt thans de natie en heeft de plicht zich als zoodanig te voelen. Wanneer men deze nationale zeM- achtig teugeloosheid noemt nemen wij deze „aanmatiging" tegenover de geschiedenis op ons. Zoolang bij de regee ring een opvatting heerscht, gelijk die in Beuthen tot uitdrukking is gekomen, kan de nat.-soc. beweging deze regeering niet met haar naam dekken. Spr. begrijpt niet, dat voor een Poolschen insurgent, die eens te genover onze broeders in Silezië heeft ge staan, 5 nationaal socialisten onder de guil lotine moeten boeten. „Hier ben ik aldus Hitier niet objectief, maar subjectief. Wie voor Duitschiand leeft en strijdt, en zoo noodig sterft, heeft alle recht en wie zich tegen Duitschiand keert heeft heelemaal gèen recht." In een kwestie, die den staat aangaat en een overwinning van het com munisme zou een aangelegenheid zijn, die den staat aangaat, kan spr. zich eenvoudig niet neutraal houden." De nat-soc. beweging heeft het ontzag lijke voordeel één enkele, tot werk bekwame factor te zijn. Als leider kan en zal spr. iederen weg begaan, die de beweging en daarmede de natie nader tot het doel brengt. De te genstanders behoorden te weten, dat tegen over hen in den rijksdag niet 230 man staan, •maar dat deze fractie staat als één man tegenover hen. Zij zal het geheele volk een voorbeeld van weergalooze discipline geven. Onze opvatting onderscheidt zich van die van onze tegenstanders daardoor, dat wij ge zegd hebben: „Men kan wel zonder rijksdag regeeren, maar men kan niet zonder het volk regeeren. In staat tot regeeren is slechts hij, die uit het volk opgroeit en die dit kent. Het thans regeerende systeem moet falen door het volslagen ontbreken van een levend contact met het volk. De millioenen hebben hun vertrouwen te kennen gegeven in de nat.-soc. beweging in de hoop, dat zij het Duitsche volk thans een ander gezicht zal geven dan de andere partijen hebben gedaan. In deze verwachting zullen zij niet teleurgesteld worden. Het volk wil moed, kracht, vastbeslotenheid en bekwaamheid zien. Wie deze kwaliteiten toont, dien zal het volgen. Onverschillig op welk terrein de nat.-soc. beweging zal strijden, kapituleeren zal zij niet, maar strijden tot aan de ovw- winning. Zij is ieder uur bereid weer voor het volk te treden. Laat de tegenstander dit weten. Aan het slot van de vergadering legde de voorzitter voor de geheele fractie de gelofte van onverbrekelijke trouw aan den leider af. DUITSGHLAND EN LUXEMBURG Een oorkonde uit 762 De Duitsche gezant te Luxemburg, baron von Ow-Wachendorff, heeft in tegenwoordig beid van talrijke vertegenwoordigers van het wetenschappelijk leven aan den Luxemburg- schen minister-president 9S kostbare en voor de geschiedenis van Luxemburg zeer belang rijke oorkonden, daaronder de oudste Luxem burgsche oorkonde, de Echternacher oorkon de van Pepyn, dateerend van 20 Juli 762, te ruggegeven. Deze oorkonden bevonden zich in het Duitsche Goethe-archief. De minister-president dankte met een toe spraak, waarin hij op de goede vriendschap pelijke betrekkingen tusschen beide landen wees en op het cultureele verband, dat er tusschen beide landen bestaat. De Chineesche munitieopslagplaats te Taojan is door een bom van een Japansch vliegtuig in brand gevlogen. Door den brand ontstond een hevige ontploffing met het ge volg, dat alle in de omgeving liggende ge bouwen vernield werden. Het aantal dooden is groot. MOLLISON WEER GESTART Mollison is na te St. Johns zijn brandstof voorraad te hebben aangevuld gestart naar Sydney op Nieuw Schotland. De Iersche delegatie van de Conferentie te Ottawa arriveerde Maandag te Southamp ton. In een Interview legde het lid der dele gatie O'Kelly eenige verklaringen af inzake zijn onderhoud met den Minister der Do minions Thomas, betreffende de Iersche kwestie. Hij was met Thomas overeenge komen dat de weg tot een vredelievende op lossing geopend bleef en volgens zijn mee ning was de atmosfeer momenteel veel be ter. Nova Zembla om Volgens een bericht uit Archangel heeft de ijsbreker „Siibirjakow" het eiland Nowaja Semlja voor de eerste maal in de geschiede nis geheel omgevaren. Thans vangt de ijs- breker het tweede deel zijner taak aan, nl. een reis langs de Noord-Aziatische kust van de Poolzee. HET TOELATINGSVERBOD VOOR HITLER OPGEHEVEN Volgens mededeeling van de Oostenrijk- sche Bondskanselarij is het sedert 1924 be staande principieele toelatingsverbod voor Hitier opgeheven. Officieus wordt medege deeld dat deze maatregelen worden gemoti veerd met het feit, dat de verwarring die heerschte omtrent de nationaliteit van Hit- Ier, thans is opgeheven. VON BERNSTORFF BIJ SIMON De Duitsche zaakgelastigde te Londen, Graaf von Bernstorff, heeft op het departe ment van Buitenlandsche Zaken een onder houd gehad met den Britschen Minister van Buitenlandsche Zaken Sir John Simon. Aan genomen wordt, dat het onderhoud over den Duitschen eisch inzake gelijkberechtlgdheid ging. VERGEEFSCHE BESPREKING VON PAPEN—SCHLEICHER—HITLER Naar de D.A.Z. verneemt is de bespreking die gistel-middag is gehouden tusschen Von Papen, Hitler en Von Schleicher zonder eenig resultaat gebleven. Hitier heeft weder om de volledige staatsmacht opgeëischt Geen enkele toenadering bleek mogelijk. Een groote stad In 24 uur vernietigd. Uit New York wordt gemeld: De Amerikaansche ingenieur Barlow is van een reis naar Rusland teruggekeerd, waar hij naar verluidt, de Russische regeering zijn uitvinding, een oorlogswapen van ontzettend vernielende werking, heeft aangeboden, om deze in staat te stellen, de wereld tot alge- meene ontwapening te dwingen. Het moet de vervolmaking van een vlie genden luchttorpedo betreffen, waarvan de aanvalskracht zoo groot is, dat een stad cis Berlijn daardoor in een tijd van 24 uur ge heel met den grond gelijk gemaakt zou kun nen worden. De Russische regeering moet voornemens zijn. in Februari op de ontwapeningsconfe rentie de aandacht op dit nieuwe wapen te vestigen, teneinde zoodoende een druk voor de algemeene ontwapening op de conferentie te oefenen. Zij moet Barlow verzocht hebben, ook den president der Vereenigde Staten op de hoogte te brengen, teneinde ook diens medewerking te verkrijgen. DE OPSTAND IN EQUADOR Volgens een bericht uit Guayaquil zouden de opstandige partijgangers van Bonifaz, die door de garnizoenstroepen van Quito Za terdag tot president is geproclameerd, door de troepen, welke getrouw zijn gebleven aan de oude regeering, zijn omsingeld. De op standelingen zouden "bereid zijn tot onder handelen. Weerbericht. Het dunne ptlltje geeft don vortgen stand Hoogste stand te Sama 765.8. Laagste stand te Isafjord 746.5. Stand vanmorgen halftwaalf 758.4. WEERVERWACHTING (Medeged. door 't Kon. Ned. Meteorologisch Inst te De Bilt) Zwakke tot matige Z.W. tot Z.O. wind, gedeeltelijk bewolkt, waarschijnlijk enkele regen- of onweensbuien, weinig verandering in temperatuur. BUITENLANDSCH WEERBERICHT (Medeged. door 't Kon. Ned. Meteorologisch Inst te De Bilt) De gisteren reeds genoemde secundaire depressie heeft zich in O.N.O. richting ver plaatst. Zij wordt in het Z.W. door een zwakken rug van hoogen luchtdruk gevolgd. De depressie bij IJsland bleef vrijwel onver anderd. De hooge druk in Scandinavië trok een weinig Oostwaarts. Doordat de secun daire depressie zich vooral over onze om geving uitbreidde, had hier te lande een totale weensomslag plaats. Ook over Enge land. Noord-Frankrijk en West-Duitschland is het weer regenachtig geworden, nl Zuid- Frankrijk, Oost-Duitschland en Scandinavië is het echter nog zonnig. Het laat zich aan zien dat met tijdelijke onderbrekingen de regentoestand nog wel tot morgen zal aan houden. TEMPERA TUUR Stand vanmorgen halftwaalf 18.2 C, 31 AUGUSTUS Zonsopgang 5.10 u.; Zonsondergang 6.50 u. Maansopgang 4.21 u.; Maansonderg. 6.47 u. VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN Zomertijd Van 's avonds 8.20 u. tot 's morgens 5.41 u. WATERSTANDEN RIVIEREN Heden Vorig Heden Vorig Walshat j 2.76 2.79 Canp j 2.02 2.10 Basel 0.77 0.77 Ems 0.00 1.10 Huningen 2.10 1.96 Coblenz 1.98 2.03 Rheinweller -0.00 -1.06 Trier 0.24 0.01 Kehl t i 2.86 2.86 Keulen 1.72 1.69 Maxau 0.00 4.86 Ruhrort 0.30 0.30 Wledesheim 0.00 0.00 Wesel 0.00 0.02 Mannheim 3.13 3.17 Emmerik 0.00 1.24 Lohr t 0.97 1.00 Duseeldorf 0.00 0.00 Malnz 0.U0 0.90 Maastricht 1.77 1.77 Bingen 1.84 1.90 Venlo 10b75 10.80 HOOGWATER NED. ZEEHAVENS 81 AagaBtus (Oude Amsterdamsche töd) Delfzijl 11.01 23.36 Hellevoetsl.2.30 14.56 Terschelling &18 20.46 Willemstad 8.24 16.46 Harlingen 9.08 21.34 Brouwersh. 1.42 14.08 Helder le 3.43 6.46 Zterlkzee 2.22 14.38 Idem 2e 15.62 19.33 Wemeldinge 2.41 15.02 IJ malden 2.37 16.02 Vlissingen 0.52 13.04 H.V.Holland i.)6 14.14 Terneazen 1.26 13.39 Schevenlngen 1.56 14.24 Hansweert 2.12 14.26 Rotterdam 3.57 16.03 TORNADO IN ARGENTINIË De Argentijnsche provincie San Juan Is door een hevigen wervelstorm geteisterd. Te gelijkertijd kwam ook een dichte aschregen op de omgeving neer. De wervelstorm zou verscheidene slachtoffers hebben gemaakt, DE STAKING IN LANCASHIRE In het Noord-Oosten van Lancashire, van Preston tot Skipton, is het parool overal op gevolgd en is de staking algemeen. In het Zuiden en Zuid Oosten van Lan cashire zijn op sommige plaatsen nog fa brieken aan den gang. De vakbonden rekenen op 130.000 stakers. Hier en daar is de staking voorkomen door plaatselijke regelingen. KRANKZINNIG VERKLAARD Prof. Schneider, die onlangs geschoten heeft op den rector van de Weensche univer siteit, zonder hem evenwel te raken, is door de geneesheeren die hem in observatie had den gekregen, krankzinnig verklaard. De vervolging, die tegen prof. Schneider was in gesteld, is thans ingetrokken. STALIN Naar officieel medegedeeld wordt, is na afwezigheid van eenige weken Stalin gister weer te Moscou teruggekeerd.' Stalin heeft, volgens zijn gewoonte, zijn verlof in den Kaukasus doorgebracht. DE VAL VAN KONSTANTINOPEL Door LEWIS WALLACE Naar het Engelsch door ALMA (119 Eindelijk hief hij het hoofd op en -zette zich in beweging. De aoolyten met hun groote geile waskaarsen gingen juist voorbij toen hij den weg bereikte. Zo zagen hem verwonderd aan. Ook de monniken, Domim- kanen, staarden hem aan. Het kloor even- zoo. De fakkeldrager bleef, hem ziende, een oogenbliik staan en ging toen verder. De Emir zag ze geen van allen. Zijn oogen en gedachten waren op één punt gericht, zijn hart bonsdede gravin was vóór hem, geen drie pas afstands! Zij was geheel in 't zwart, een dikke sluier omhulde haar hoofd, de sneeuwwitte han den lagen op de borst gevouwen. Zij hief het hoofd niet eenmaal op. Het hart van den Emir was vol gebeden. O Allah! dat is mijn moeder! Als ik niet tot haar spreken mag, als ik niet tegen mijn moeder spreken mag, en zeggen: Moeder, 7;je, uw zoon is teruggekomen, laat mij dan tenminste haar gelaat zien, en zij het mijnel o.AUah! eens slechts, en dan, zwo het moet, nooit meer! Maar de sluier werd niet opgelicht en do gravin ging voodbij, maar al voortgaande bad zij. Ofschoon zij zacht sprak, hoorde hij trteh deze woorden: O, lieve Moeder, bij uw gezegenden Zoon, denk aan den mijne, ik smeek het u. Wees met hem en breng hem tot mij terug. Arme beroofde die iik ben! Mirza kon zijn tranen niet langer bedwin gen. Hij strekte de armen naar haar uit en viel op de knieën, 't gelaat ter aarde gebo gen. Toen hij weer opzag was zij voorbij gegaan, de laatste van de processie, en zij had hem niet gezien, dat wist hij. Hij volgde haar. Allen gangen op zijde om haar eerst te laten binnengaan. De monnik ontving haar, zij trad. binnen en weldra bleef die fakkeldrager alleen buiten. Halt! riep hij op bevelenden toon. Wie zijtgij? Zoo ruw toegesproken ontwaakte de Emir uit zijn droom. Een hedr uit Otranto. Gij zijt een vreemdeling en deze dienst is privaat Of zijt gij genoodigd? Neen. Dan kunt gij niet binnengaan. Mirza ontstak in toorn. De fakkeldrager heeft ruooit kunnen vermoeden in welk ge vaar hij toen heeft verkeerd. Gelukkig Moor hem trof het liefelijk gezang van de vrou welijke korist Mirza's oor. Hij luisterde en het werd stii binnenin hem. De stem stier! weg in boven aard sohe smeekgebeden en ge heel verteederd begon de jonkman met zicn- zelven te redeneeren. Zijn moeder had hem niet gezien toen hij daar in het slof aan den weg lag en nu dit afwijzen aan de deur moest hij het niet opnemen als een uiting van den wil des Allerhoogsten?Er was tijd genoeg; betea- weg te gaan en later terug te komen..,..,, misschiea morgen. Ilij kon als het geëisdht werd zijn indentitedt niet be wijzen. Er zou heel wat beweging ontstaan en daar beefde hij voor terugJa, t was voor 't oogenblik beter om te keeiren Hij wendde zich af en ging. Nog geen zes stappen verder, of de gravin verrees weer voor zijn opgewonden geest, zooaJs zij daar voor hem liep te bidden. Neen, zóó kion hij niet verdwijnen. Ach, lioe- veJe jaren had zij over hem getreurd! Wel was haar liefdie onpeilbaar diep als de zee! Weder kwamen de tranen en zonder aan de gevolgen te denken keende hij naar de deur terug. Dit kasteel werd indertijd geplunderd en verbrand door zeeroovers, nietwaar? vraagde hij den fakkeldrager, Ja. En zij doodden graaf Corti? Ja. En namen zijn z»on mee? Ja. Had hij nog meer kinderen? Neen. Hoe heette de knaap? Hugo. Welnu, gij deedt verkeerd met mij bui ten te s>ludte«ik ben die Hugo. Daarop stapte de Emir vastbesloten weg. Een kreet, scherp en kort, die uit de ka pel scheen te komen, meer een jammerkreet dan een gilen vermoedende dat de fak keldrager alarm had gegeven verhaastte hij zijn stap en zette het op een loopen, zoodat hij spoedig het strand bereikt had. De zeewind deed hem goed. Hij ging be daard voort, naar Brindisi terug. Maar die kreet vervolgde hem. Hij stelde zich liet to«> neet in de kerk voor, de smart der gravin, het afbreken van den dienst, den stroom van vragen, de beraadslaging en waarschijnlijk het zoeken naar hem. Alle deelnemers aan de processie, behalve de gravin, hadden hem gezien. De vraag zou dus blijven: Was het werkelijk haar zoon? Natuurlijk zou zij niet rusten voordat alle mogelijke inlichtingen waren ingewonnen. Werd hij niet in den omtrek van het kasteel gevonden, dan zou men verderop in alle richtingen gaan zoeken. Dit drong ncm om haast te maken. Bij de Madonna en het Kind onder den breedgetakten boom hield hij even stil en zette zich op de bank om op adem te komen. Hier kwam hij tot een besluit. Hij zou de taak, hem door zijn meester opgedragen, vervullen. Was zij goed ten einde gebracht, dan zou hij naar zijn geboorteland terugkec- ren en ziah bekend maken. Langer dan een uur zat hij daar. Soms was het hem als hoorde hij nog die kreet en telkens stak hem dan zijn geweten. Waar om moest hij haar nog meer droefheid be rokkenen? Had zij hem maar gezien toen hij zoo diiaht bij haar was! Dat zij het niet deed was de wil van Allah en de fatalistische Mosilimleer bracht hem een weinigje troost aan. In ieder geval, hij had een woonplaats en een titel gevonden. VoorUan had hij het recht zich graaf Corti te noemen, en onder dien titel zou hij, om alle navragen te ont gaan, met het aanbreken van den dag naar Genua of Venetië vertrekken. Toen hij opstond vloog een vogel uit de nis. Zijn getjilp herinnerde hem den glim lach. dóen hij op het Madonnagezieht had meenen waar te nemen. Hij zag naar het beeld op. maar het was te donker om iets le onderscheiden. Hij trad nader en legde zijn hand recht op 't hoofdje van het Kind. Wat toen geschiedde?Hij hief zich zoo hoog mogelijk op, schoof de verlepte kran sen en bloemen opzij en kuste de voeten van het Moederbeeld zeggendie: Dat had ik mijn moeder willen doen. Toen hij zich weer op weg begaf was het als zeide iemand tot hem: Ga uws weegs, God en Allah zijn dezelfden! Den volgenden morgen vroeg vertrok de Emir naar Venetië. Twee weken in de schoone lagunenstad leerden hem haar goeti kennen. Daar zijnde schafte hij zich een galei aan, dezelfde waarin wij hem bij de Gouden Hoorn gezien hebben, maar deed eerst nog een uitstap naar Rome Te Padua huurde hij een bende condottieri, soldaten van allen mogelijken landaard. In die dagen kostte het Paus Nicolaas V dikwijls veel moeite zijn Staten bijeen te houden. De vrij buiters die heden vroom zijn hand kwamen kussen, aarzelden nieit morgen als zij de gelegenheid schoon zagen een zijner sieden te plunderen. Nu gebeurde het dat graaf Corti, want zoo zullen \vij Emir Mirza voor taan noemen, een pauselijk kasteel belegerd vond door een bende roovere, die hij uiteen joeg, terwijl hij hun aanvoerder met eigen hand versloeg. Nicolaas vraagde hem bij open bare audiëntie welke beloon ing nii ver langde. Den ridderslag door uw hand, was hot antwoord. De Heilige Vader nam het .waard van een zijner officieren en gaf hem den ridderslag. Wat nog meer, mijn zoon? Ik wil niet langer lieden beveclhiëin, die Christenen behoorden te zijn. Geef mij ver lof ten strijde te trekken tegen de Barbari- sche rovers, die de zeeën onveilig maken. Aan zijn wensch werd voldaan. Wat nog meer, mijn zoon? —Uw zegen, Heilige Vader, en een geze geld getuigschrift van al deze door u bewe zen gunsten. Certificaat en zegen werden eveneens toe gestaan. Daarop ontsloeg de graaf zijn manschap pen vertrok naar Napels, scheepte zich daar in naar Venetië, om zich eenige pnachtge- waaden aan te scharien en stak vervolgens over naar Tripoli. Onderweg klampte hij een Moorsch handelsschip aan en nam de be manning, matrozen zoowel als roeiers, ge vangen. Den buit verdeelde hij onder zijn Christenmatrozen en zond ze naar huis. Nu riep hij zijn gevangenen op het dek, sprak hen in het Arabisch aan en beloofde hun een hoog loon, zoo zij hem wilden dienen, hetgeen zij dankbaar aannamen. De graafliet den steven wenden naar het tegenwoordige Aleppo, kocht daar vijf Ara bische paarden van 't zuiverste ras en zette toen eindelijk koers naar Konstantinopel, waar wij hom voor anker hebben zien ko men. Tot zoover was alles goed gegaan. Toch voelde hij zich niet gelukkig. Hij had drie ontdekkingen gedaan op reis, die zijn hart met vreugde hadden moeten vervullen zijn moeder, zijn vaderland, zijn godsdienst; maar helaas, hij mocht geen van drieën er kennen. Niet in staat om den kreet die van de kapel tot hem doordrong, uit zijn ooren te verbannen, liet hij zich meer en meer be- heerschen door de wijsheid opgedaan bij de Madonna en het Kind op den weg van Brin disi: God en Allah zijn dezelfden. Zijn gewe ten en een toenemend gevoel van misplaat- sing maakten graaf Corti tot een gansch ander menscli, dan de luchthartige Rmir

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 2