JHrttnrr ftitecfyt Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken EERSTE BLAD. DE KONINGIN VERJAART BINNENLAND. Gemengd Nieuws. ABONNEMENT: per kwartaal In Lelden en In plaat- Ben waar 'n agentschap gevestigd Is ƒ2.35 Franco per post 2.35 portokosten. Per week ƒ0.18 Voor het Buitenland bij wekelijk- 6che zending 4.50 Bij dagenjkscho zending 5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7Vi cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgba.u Bureau: Breesfriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 3749 DINSDAG 30 AUGUSTUS 1932 ADVUBTCN, t E N Van 1 tot 6 regels...—....L17W Elke regel meer0-22V4 Ir.ger Mededeelingen yan 1—5 regel9 2J0 Elke regel meer0.15 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan t bureau wordt berekend 0.10 12e Jaargang Oil nummer bestaat uit TWEE bladen Oranje in 't hart èn op de borst Hoewel het morgen 31 Augustus is, merkt men heel weinig van voorberei ding tot een nationaal feest in stad en land. Op luidruchtig vreugdebetoon ter gelegenheid van de jaardag onzer Ko ningin valt dan ook niet te rekenen. Dit is goed. De tijden, noch in ons land, noch in de wereld, zijn er niet naar om feestelijkheden aan te richten. Want hoezeer het gewenscht is, dat het dagelijksch leven gewoon doorgaat, de geboden soberheid dringt alle luxe uit gaven Achteruit en feestelijkheden zou den kwalijk passen bij der tijden ernst. Nochtans, de danktoon voor het voor recht, waarop ons volk zich op elke ver jaardag zijner Koningin mag bezinnen, mag ook thans niet achterwege blijven. Daarvoor heeft God ons te veel in het Oranjehuis en in Haar, die thans de kroon draagt, gegeven. Immers, Nederland blijft ook in dezer tijden nood een rijkgezegend land en zelfs de ontevredenheidsprediker van professie erkent in stille oogenblikken, dat hij het eigen land voor geen enkel ander zou willen ruilen. 't Gemeenschappelijk leed kan samen brengen, maar 't kan ook verwijdering wekken. Dit laatste zien we met name in het nabije Duitschland; dat wil zeggen, bij een volk, dat een zeer sterk ontwikkeld nationaliteitsgevoel bezit. Doch in deze tijden, welke zwaar zijn van zorg en kommer dreigt steeds meer de verscheu ring van' de volkseenheid en de ver storing van een rechtsorde, welke'hecnt en sterk scheen. De symptomen er van worden ook bij ons gezien. Het ware struisachtige kort zichtigheid om de oogen te sluiten voor de gevaarlijke stroomingen, welke er werken in ons volksleven, voor het ge vaar van ondermijning der nationale grondpijlers. Kleine en onbeduidende, maar ook numeriek sterke volksgroepen plaatsen zich welbewust buiten de nationale ge meenschap en voeren tegen de Regee ring en de goedgezinde bevolking een burgeroorlog met krant en pamflet, met agitatie en demonstratie. Hoewel ze als eerste klas burgers behandeld wenschen te worden, gedragen zij zich als vijan den der gemeenschap en veroorloven zij zich de meest negatieve critiek. En zoo zien wij ook hier iets van de waarheid, dat gemeenschappelijk leed verdeeld heid brengt. Echter, we mogen ook dankbaar zijn voor de tegenovergestelde gevolgen. De druk bevordert ook de toenadering. En vooral op Koninginnedag ervaren we dat. Want tegenover de massa, welke zich afkeert, hetzij uit principieele over wegingen, dan wel om de volgelingen te believen, staan andere groepen, die zich één weten in liefde tegenover ons vor stenhuis en in waardeering van de zegen ons in onze Koningin geschonken. Op 31 Augustus wordt het telkens weer duidelijk, dat het overgroote deel van ons volk de nationale banden voelt en erkent; dat er een eenheid is, welke boven politieke verdeeldheid uitgaat. Welke die politieke of godsdienstige ge zindheid ook moge zijn, er is eerbied voor de geschiedenis en voor hetgeen historisch geworden en gegroeid is en al ziet daarin niet iedereen Gods vinger en Gods besturende hand, in feite wordt het met dankbaarheid geaccepteerd. Daarom voelen we ons morgen één met allen, die zich scharen rondom de troon van on:e geëerbiedigde Vorstin, en we zullen er goed aan doen, dit ook aan anderen te toonen. Een vlag en een oranje rozet zijn maar symbolen, doch wo mogen ze in deze dagen niet ver smaden. Meer dan tot heden dient het Oranje weer in eere te komen en we waardeeren ten zeerste de gelukkige poging om het uitsteken der nationale vlag te bevorderen. Oranje in het hart, dat in de eerste plaats, doch ook met vlag en wimpel roepen we het heil U over onze Vorstin uit. En die gelukwensch wordt in onze kring gedragen op het gebed tot Hem, Die alles leidt naar zijn welbehagen en we wenschen onze jarige Vorstin niet alleen heil en voorspoed toe, maar het heil des Heeren en de zegen van een liefderijk God. Dan zal het wèl zijn voor Koningin en Vaderland, zelfs in deze moeilijke dagen nu er voor feestvertoon geen OFFICIEELE BERICHTEN NOTARIAAT Bü Kon. besluit is aan P. J. J. Taekoen. or zün verzoek, - - - eervol ontsli notaris te Rotterdj ls aan jhr. W. F zoek. met ing: A. van Pestel, op zijn ver- •an 1 September 1932, eervol leend uit zjjn betrekking van notaris 25 Juli 1932 on leend. Bü beschikkini POSTERIJEN, TELEGRAFIE EN TELEFONIE n den commies bü der ia. belast met de func- het PT.T.-kan£oor t< 1 October 1932 op zür Bij Kon. besluit is P.T.T.rdit - - Iden. i nk, belast met de functie van d het P.TT.-kantoor te Breukelen gang van 16 September 1932 op zijn ■ol ontslag in den Malsse mies bü den P.T.T.-diei ,jl ontslag verleend. is met ingang van 1 September 1932 aan den •eferendaris 2e klasse de rP.T.T., H. B Bee- enbroek nis zoodnnig eervol ontslag verleend: is met ingang van 1 November 1932 aan den hoofdcommies bü het hoofdbestuur der P.T T A. Klomp op zjjn verzoek eervol ontslag erleend. LOODSWEZEN vol ontslagen uit hun betrekking, de commis- arissen van loodswezen, betonning, bebake- Ing en verlichting tevens ontvangers van de Dodsgelden te Amsterdam en te Terneuzen I. S. Kruisinga en H. W. Balfoort. de com- ïlssaris van loodswezen, betonning. bebakening n verlichting te Hoek van Holland J. Vrug- ink en met Ingang van 2 November om de- elfd© reden de ontvanger der loodsgelden te Vllssingen A. Woudstra: bn benoemd mt ingang van 16 October tot nmissarls van het loodswezen, enz. tevens :vanger der loodsgelden to Amsterdam, de Hoogcn Stoevenbeld; tot loodsw gelden mtvanger der loods- de idem te Harllngen D. ikkertot idem te Hoek van Holland de ldi Willemsoord L». ^fiei Idem te Willemsoord de idem te Broir q, mede belast met waarneming vai ltikc betrekking te Zlerikzee P. C. van 1 t idem te Terschelling de adjunct-con ris Icodswez n; tot Idem ris loodswezen enz. te Maassluis C. P. lest: met ingang van 2 November tot ont\ ger der loodsgelden te Vlissinger het loodswezen Dordrecht G. LANDMACHT Bij Kon. besluit ls benoemd bü het perso neel van den geneeskundigen dienst der land macht. tot officier van gezondheid tweede klasse S. C. van Waalwtik van Poorn, arts; s ingaande op den dag van aankomst hier lande en uiterlok tot 1 November 1938 bij leger ln Nederland gedetacheerd, de kapi- i van den Generalen Staf van het Neder- landsch-Indlsche leger B. Bakkers Krijgsschool; leger te velde de ge\ Nederlandsche Hen iredikant bij d« kundigen dienst, bü don militair... ?n dienst tot reserve-paardenarts tweede klas zijn op hun verzoek eervol ontslagen uit den tot kapitein-luitenant ter zee t>tJ de Kon. arine-reserve, de luitenant ter zee le klasse bij die reserve W. P. van en J. P. H. Perks; luitenant ter zee lo klasse bü de Kon. ne-reserve, de kiitenant ter zee 3e klasse ie reserve S. Hendriks genaamd Jansen; officier van gezondheid le klasse die der lasse H. B. N. van Kreel; t Ingang van 28 Augustus bevorderd: tot nant ter zee 2e klasse, de luitenants ter le klasse J. K. Kempees. B. C. Fock, H. A W. Goossens. L. J Jarman. S H. Rosier, E M Hornsveld, H. D. Claus J. Focke, D. J. van Drninck. W C. Wernink. M. J Vos. A. H. W. Freütag Drabbe, A. G. den Boesterd, C A •kei, B. Poortman R. M. Crommclin, P. J, der Burgh, S S. W. van der Woude, D. Dek ker, L. B. J. Domers, H. A... V R. baron vac AUDIëNTIE ENGELSCHE VISCH Op d© vragen van het lid der Tweede Ka mer, den heer Drop, betreffende het nemen van ma ai regelen in verband met de verzen ding van vensche zeevisch uit Engeland in vrachtvervoer naar Frankrijk, heetft de mi- nieter van oeconomieche zaken en arbeid geantwoord: 1-Iet wae den ondergeteekende bekend ge worden, dat vemohe zeevieah in beperkte hoeveelheid uit Engeland via Hoek van Holland werd ingevoerd en daarna werd doorgezonden naar Frankrijk, zoodat die leveringen ten nadeele kwamen van het voor Nederland door Frankrijk va6 contingent voor vensche zeevist'i. In overleg en met mede/. e<-king van de betrokken Ned er lands olie importeurs-visch- handelaren i6 bedoelde verzending van En- gelsche zeevisch evenwel stopgezet, zoodot te dien opz:chte geen verdere maatregelen behoeven te worden genomen. EEN NIEUW PORTRET VAN PRINSES JULIANA (Zie onze foto-pagina) Het Nederlandsch Kunstverbond .opgericht 5 Mei 1922, zich ten doel stellende de beel dende kunsten ,die door de slechte econo mische toestanden veel te lijden hebben, te hulp te komen door aankoop van werk van begaafde Nederlandsche kunstenaars, heeft H. K. H. Prinses Juliana, Eerevoorzitster van het Nationaal Crisis Comité, bereid gevonden Mevrouw H Roland Holst—de Meester in de gelegenheid te stellen Haar portret te maken, rvan reproducties zouden mogen worden verkocht ten bate van het Crisiscomité en het Ned. Kunstverbond. Mevrouw H. Roland Holstde Meester heeft geheel belangeloos haar medewerking aan dit doel verleend terwijl de grafische inrichting der N.V. Joh. Enschedé Zonen te Haarlem zich bereid heeft verklaard tegen kostenden prijs de reproducties te vervaar digen en deze eveneens belangeloos in den handel te brengen. Morgen, op Koninginnedag, wordt met den verkoop een aanvang gemaakt. De prijs van dit nieuwe portret der Prinses de af druk op pagina 5 is uiteraard maar een zwakke weergave van het orgineel, uitge voerd in zachte kleuren is één gulden. De geheele opbrengst wordt gelijkelijk ver deeld tusscshen Ned. Kunstverbond en Nat. Crisis Comité. BEDREIGDE UITVOER TELEGRAM AAN DE REGEERING Door de Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Rijnland is het navolgende tele gram verzonden aan den Minister van Eco nomische Zaken: De dreigende verhooging van invoer rechten op haring in Duitschland, zal in voer uit Nederland geheel onmogelijk maken. Het is U bekend wat dit betee- kent. Zeer krachtig optreden tegen Duitschland, waarbij Nederland als een economisch geheel moet worden be schouwd, acht de Kamer dringend nood zakelijk om deze .verhooging te voor komen. GEREF. JEUGDBEWEGING De Krtag ^wolle der GeTef. Meisjesveree- niigingen en de Ringen Zwolle en lJsel- etreek der Jongelingsvereentgingen hielden een uitstekend geslaagde openluchtbijeen komst op Zaterdag j.l. op het landgoed Moleoaten te Hattem. De heer R. Ganze- voort opende de meeting, die door ruim 1000 jongeren en ouderen beizocht was. Hierna eprak Prof. Dr J. Waterink over: Omgang tusschen jongens en meisjes. Spr. besprak eerst de omgang als mensch en mensch. Rome beschouwt de kerk als heilig tegenover het alledaagsohe leven. De Gereformeerde ziet evenwel eJile verhouding ook het alledaagsche leven als geheiligd in Jezus Christus. In onze kring 6cheidt men in den omgang meermalen de jongens en meisjes te veel. Hier dreigt het gevaar dat het leven naar Gods bestel: de rationalis tische neiging van den man aangevuld door de intuïtieve van de vrouw, geschon den wordt. Deze algemeene omgang is de basis voor de speciale omgang van jongens en meisjes. Deze is door de zonde bedorven Eerst komt in het leven van den jeugdige de Eros: het besef dat de jongen of het meisje de gansch andere is. Dan komt het begeeren, de bewondering (niet het egoïs tische bezitten) de poëzie van het leven. Spr wilde de jongens en meisjes tot het 16de jaar niet zonder toezicht laten. Daarna wel vrije omgang, doch niet paarsgewijze. Krach tig wekte 6pr. de jongeren op als bonide lingen in de wereld ook op dit punt het zoutend zout te zijn en met alle verkeerde, zondige gewoonten te breken om zoo waar lijk te leven. Na de pauze trad Ds Chr. W. J. Teen- wen uit IJmuiden op, met: De les van Gideons bende. Uit Gideons voorbeeld kun nen wij een les van bemoediging, toewijding en vertrouwen leeren. Tevens dringt dit er ons toe steeds rooht door zee te gaan bij ons strijden en altijd paraat te staan daar de vijand dichtbij is. Ons beginsel moet een levende kracht zijn om ons met volle toe wijding aan ons vereenigingsleven te geven De heer L. H. Timmerman uit Om men, afdeeling66ecretarie udt Overijsel, wees in zijn opwekkend slotwoord er op, dat de kraoht van het vereenigingewerk niet vuurwerk moet zijn, maar heilig vuur, waardoor menschen van de reohte lijn met scherp omschreven opinie gevormd worden. NED. HERV. DIACONESSENHUIS GISTEREN TE ARNHEM GEOPEND Te Arnhem heeft gisteren de officieele opening plaats gehad van een nieuw Neder- duitsch-Hervormd Diaconessenhuis, gelegen op den hoek van de Isaak Evertslaan en Van Lawick van Papstlaan. Bij de plechtig heid waren o.a. aanwezig, de waarnemende Commissaris der Koningin in de provincie Gelderland Jhr. Mr. H. C. M. van Nispen tot Pannerden, de burgemeester van Arn hem Mr. S. H. R. de Monchy en vertegen woordigers van de Diaconessenhuizen te Utrecht, Rotterdam, Haarlem, Hilversum en Groningen. Namens het Luthersch Diacones senhuis te Amsterdam was o.a. aanwezig Dr. J. C. Schroder en namens het Neder- duitsch Hervormde Diaconessenhuis te Am sterdam Dr. Norel. Bij de opening werd het woord gevoerd door den vice-voorzitter van het Diaconessenhuis Mr. A. J. A. A. Baron van Heemstra, oud-gouverneur van Suri name en door den predikant-directeur Ds. A. M. Knottnerus. Het nieuwe gebouw kan 220 pfbtiënten be vatten terwijl bij het huis een ruim zuster huis is gebouwd dat geheel afgescheiden van de ziekenzalen ligt Daar het nieuw gebouw op een der hoogste punten van de stad ligt geniet men er een prachtig uitzicht over de stad en over den Rijn. HET ANTI-OORLOGSCONGRES VERWARDE VERGADERINGEN Zaterdag en Zondag ie in het R.A.I.-g"1- bouw te Amsterdam het W er e I detr ij d cong ree tegen den oorlog, waartoe communisten den 6toot gegeven hadden, gehouden. Met uit zondering van Polen en Rusland waren alle Europeesche landen en ook Azië en Amerika vertegenwoordigd. Aan het begin van de me zaal hadden de voornaamste gedele geerden plaats genomen, o.m. mevr. Hen- riëtte Holand Holst, Patel, Anderson, Bar- bu66e. mrs Eleonore Despond, Wijnkoop a., die tijdens de vergaderingen hun anti- militaiiristisohe redevoeringen afstaken, wel ke echter ondank6 de krachtige geluid versterkers door het rumoerige publiek niet konden worden gevolgd. Telkens mar cheerden namelijk nieuwe delegaties bin nen, die onder 't zingen van de interna tionale, de stem van den spreker over schreeuwden. De organisatie van het con gres liet dan ook alleszins te wenschen over De zaal was met roode vlaggen en schreeu werige plakkaten, waarop propaganda ge maakt werd voor Sovjet-Rusland, opgetooid. Tijdens de vergaderingen werd druk gecol porteerd met „De Tribune" en geschriften, waarin de Sovjet-Unie als een heme! op aarde wordt geschilderd. Naast de bestrij ding van den oorlog trad 6terk de verdedi ging van en de propaganda-voeririg voor het Russische communisme op den voorgrond, waardoor het hoofddoel verwaterde. De heer Bairbusse verklaarde in zijn openingsrede, dat niet alleen oorlog en kapitalisme groote vijanden voor het meneohdom zijn, maar ook d-e godsdienst, welke opmerking den „strijd" voor den vrede tot een inderdaad belachelijke vertooning stempelde. Het congres heeft niet alleen de verden king op zich geladen, maar wa6 geheel en al een werktuig in de handen van Moskou, zegt de Tijd. Zoo werden deze vergaderin gen, ondanks het druk bezoek, een zeer goedkoope en weinig geslaagde demonstra tie tegen den oorlog en tegen den Volken bond: „de kermis ven Genève". Wij hebben ook alleen den geestdrift kunnen waardee ren. waarmede duizenden hier met opge stoken vuisten onder den tunnel van liet R.A.I.-gebouw om een „rood front" riepen, zonder nochtans de verderfelijke strekking „tegen den godsdienst" van dit congres uit het oog te verliezen. Een aantal fascistische kwajongens tracht te in de Ferdinand Bolstraat een relletje te verwekken, hetgeen mislukte. CHR. ORGANISATIES VAN PER SONEEL IN OVERHEIDSDIENST EEN CONGRES OVER HET RAPPORT WELTER Het Permanent Comité van Chr. Organi saties van personeel in publieken dienst, waarbij zijn aangesloten de Alg. Ned. Chr. Ambtenaarsbond: de Chr. Bond van belas tingambtenaren; de Nod. Chr. Bond van Personeel in Publieken Dienst, de Bond van Prot Chr. P. T. T.-personeel „Door plicht tot recht" en de Bond van Chr Politie-amb- tenaren. met een totaal ledent I van onge veer 13000, hield heden te Utrecht een druk bezocht congres in verhand met de verschij ning van het rapport-Weiter en de positie van het Overheidspersoneel. Het congres stond onder leiding van den heer D- de Ridder van Amsterdam, voor zitter van den Ned. Chr. Bond van Perso neel in publieken Dienst Na de openingsrede, waarin gewezen werd op de groote moeilijkheden, waaronder thans heel het economisch leven gebukt gaat, hield de heer L. Vermeulen, van Den Haag. secretaris van den Alg. Ned. Chr. Ambtenaarsbond, een referaat over het rap- port-Welter. Zeer uitvoerig bestreed Spr. verschillende onderdeden van dit rapport. Een salarisver laging aldus merkte hij o.m. op zdfs een minder omvangrijke, moeten wij afwij zen, wanneer niet andere middelen tot her stel of behoud van het staatsbudget worden aangegrepen. Op dit referaat volgde -een levendige be spreking. BEGRAFENIS DR. H. P. PENNING GROOTE BELANGSTELLING Onder enorme belangstelling van vele hon derden, waaronder vele patiënten en oud patiënten, benevens vele leden van de Geref. Ziekenhuisverpleging, waarvan de ov. ledene voorzitter was, en vele plaatselijke artsen, is Maandagmiddag op de Algemeene Begraafplaats te Apeldoorn ter aarde be steld het stoffelijk overschot van wijlen dokter H. P. Penning, in leven arts te Apel doorn. Aan de groeve werd het woord ge voerd door Ds. E. I. F. Nawijn, die aai hand van een gedeelte der H. S. wees op de kortstondigheid van het leven. Namens den geneeskundigen dienst sprak Dr. G. A. van der Stok zeer waardeerende woorden omtrent het werk van den c ledene. Een zwager van wijlen Dr. Penning dank te namens de familie voor de groote belang stelling en medeleven tijdens de kortston dige ziekte en na het overlijden getoond. Voornaamste Nieuws. (Blz. 1) Morgen verjaart onze Koningin (hoofd artikel). Een nieuw portret van Prinses Juliana. (blz. 2) De ontvangst van Von Papen's economisch program Een officieuze toelichting. Een laatste1 onderhoud van Von Papen met Hitier. Vertrek der Rijksministers naar Neu- deck. Heden Rijksdagopening. Hitier spreekt zijn Rijksdagfractie toe. De staking in Lancashire. (blz. 3) Kardinaal W. M. van Rossum te Maas tricht overleden. De opbrengst van de Indische landsmidde- len over 6 maanden 40 millioen minder dan verleden jaar. (blz. Ti- De Koninklijke Onderscheidingen, DOODELIJKE AANRIJDING TE DEN HAAG Auto reed op het schelpenpad Gisterenavond omstreeks half S, heeft op de Regentesselaan alhier, nabij de Teylerstraat een ernstig auto-ongeval plaats gehad waarvan de 30-jarige juffrouw P. M. K., moeder van vijf kinderen, wonen de aan de Joubertstraat 119, het slachtoffer is geworden. Naar ooggetuigen verklaarden, liep *t slachtoffer met een z.g. trekwagentje, waar in haar drie-jarige zoontje was gezeten op het schelpenpad. Zij was vergezeld van haar zuster, die een kinderwagen voortduwde. Toen zij den overweg bij de Teylersstraal genaderd was, kwam uit de richting Kruger- laan een personenauto bestuurd door een inwoner uit Breda, die tijdelijk te Scheve- ningen vertoeft, aanrijden. De bestuurder wilde de Teylersstraat in rijden en moest derhalve links af. Plotseling maakt de chauffeur, die geen vaart ver minderde een manoeuvre, vermoedelijk om voor een ander voertuig uit te wijken, waar door de auto op het schelpenpad terecht kwam, met het gevolg, dat inej. K. en haar kind werden overreden. Beiden werden-met ernstige wonden opgenomen en bij den heer Boode binnengebracht De auto is na de aanrijding eerst tegen een boom opgebotst en vervolgens tegen de pui van het perceel bewoond door den heer Metz. Do zuster van 't slachtoffer ontkwam aan het gevaar. Onmiddellijk werd de G.G.D. gewaar schuwd, die de slachtoffers naar het zieken huis aan den Zuidwal vervoerde. Spoedig na aankomst is mej. K. aan de bekomen verwondingen bezweken. Begrijpelijkerwijze was er spoedig een groote menschenmassa op de been. die dit ongeval druk besprak. De auto bleek zoo goed als vernield te zijn. De bestuurder beweerde plotseling van richting te hebben moeten veranderen om een aanrijding met een wielrijder te voor komen. AMSTERDAM E. E. DULLEMOND OVERLEDEN Hier ter stede is overleden in den ouder dom van 71 jaar, de heer E. E. Dullemond, gepensioneerd Schout bij Nacht, Ridder in de Orde van den Ned. Leeuw. KONINGINNEDAG TE AMSTERDAM Daardoor grootcndeels in staat gesteld door de Vereeniging tot Veredeling van het Volksvermaak .organiseert de Amsterdam- sche Oranje Jeugd Bond op Woensdag 31 Augustus a.s. in alle deelen van Amster dam kinderfeesten. Op de feestterreinen worden de kinderen op krentenbroodjes- melk, limonade en ver snaperingen onthaald terwijl voor wedstrij den prijzen beschikbaar worden gesteld. Als curiositeit zij hier opgemerkt, dat hiervoor 25.000 kutentenVroodjes noodig zijn en 1000 pond krenten. DE NIEUWE MARKTHALLEN Het Gemeentebestuur van Amsterdam heeft aanbesteed het maken van den boven bouw van de markthallen. Er waren 53 gegadigden. De laagste in schrijver was H. C. Geerdink te Usselo (Overijssel) met f328.968. Het hoogst werd ingeschreven door J. van 't Veer en P. de Geus te Naarden mot f442.851. DIEFSTALLEN VAN RIJWIELPLAATJES. De Amsterdamsche politie raadt, in verband met de vele diefstallen van rijwielplaatjes, den bezitters daarvan in hun eigen belang aan, de plaatjes, ter herkenning, van een duidelijk merkteeken, liefst het inkrassen van den naam te voorzien. BRAND TE IJZENDIJKE Men meldt ons uit IJzendijke: Gisteravond brandde de groote landbouw- schuur van den heer M van Oere door on bekende oorzaak geheel af. Vruchten, tarwe, haver, hooi en stroo, gedonsoht graan, aard- aappels, benevens nog verechillonde land bouwwerktuigen, kwamen i-n de vlammen om. Verze.» dol .o uje. ERNSTIGE BRAND TE HEERENVEEN Vlucht in nachtgewaad Men meldt on6 uit Heerenveen: In den afgeloopen nacht werd brand ont dekt in een blok woningen, bewoond door drie gezinnen, en waarin tevens een groen ten- en turfpakhuis is gevestigd. Het vuur greep zoo snel om zich heen. dat de pakhui zen spoedig één vuurzee waren, en de vlam men overeloegen naar de woning van den heer Von der Meulen. Dit gezin, waarvan de vrouw ziek te bed lag, moest zich in nachtgewaad in veiligheid brengen, terwijl eveneens de familie Mikkes met spoed een goed heenkomen moest zoeken. De familie Hylkema, wier woning vlak naast de bran dende perceelen is gelegen, moest zich door het kelderraam redden, daar de vlammen hoog tegen de voordeur oplaaiden, en zij langs dezen weg hun woning niet kon len verlaten. Om 4 uur in den morgen, nadat men de muren van de brandende perceelen omver had gehaald, is men de brand, die om 2 uur 's nachts is uitgebroken, meester geworden en kon de brandweer inrukken. De 6Chade van alle eigenaars wordt door verzekering gedekt Omtrent de oorzaak is tot nu toe niets bekend. ERNSTIGE BRAND TE KORTGENE Gisternamiddag ongeveer 1 uur is brand ontstaan in de landbouwschuur van den heer J. Vogelaar, gelegen aan den Achterweg te Kortgene (Noord-Beveland). De schuur mot inhoud, alsmede een in de nabijheid staande hooimijt brandden geheel af. Het vuur bedreig de vervolgens een ry woningen, waarvan en kele vlam vatten. Een arbeiderswoning brand de uit, terwyl de andere woonhuizen brand- en waterschade kregen. Ook een timmermans- loods ging in vlammen op. De brandweren van Wissekerke en ColHns- plaat verleenden assistentie. Die van Middel burg werd ook gewaarschuwd, doch hoefde geen dienst te doen. De oorzaak van den brand is onbekend. GLAZENWASSCHER GEVALLEN Een Amsterdamsche glazenwasscher, die gistermiddag van een naast het Asta-theater op de Rozengracht gelegen perceel bezig was met het lappen van de ramen der tweede etage verloor plotseling zijn evenwicht, met het go volg dat hij van zijn ladder omlaag stortte. M«t zware verwondingen, vooral aan het hoofd, 19 de man in ernstigen toestand per auto van den G.G. en G.D. naar het Wilhelminagasthuifl vervoerd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1