VERJAAL&PADMOS 0K]<?BK] @22qü3@©DB[yj[S Dreischor (Z) - Tel. 1 1 N.V. KEIJ'S ASPHALTFABRIEK j Ruime hypotheek BÓUTYBtJt) No. '170, Pag. 3. lb MTANDTG 29 'AUGUSTUS 1933 Bouwwereld-advertentie overwint concurrentie Plaats in „De 1^01111^0^1^ Uw aanbestedings-annonce "Verrukkelijk Conferentie-oord Het nieuwe gebouw van de N. C. S. V. Hoe Woudschoten eruit ziet Architecten: Ir. DAAN JANSEN en CHARLES QUERê, Utrecht Aannemers: VERSCHUUR's Aannemings Maatschappij, Zeist De Ned. Christen Studentenvereniging, welke een vijftiental jaren het centrum van haar arbeid vond in kasteel Hardenbroek te Driebergen, heeft thans een nieuw Conferen- tiehuis verkregen in Zeist Woudschoten heet het nieuwe gebouwen-complex, dat met zijn prachtige omgeving van bosch een mooi be zit voor de vereeniging vormt! De architecten, de heeren Ir. Daan Jansen en Charles Queré hebben de pers door hun nieuwe schepping rondgeleid, zoodat de pers vertegenwoordigers voorgelicht door de ont werpers, een indruk van den opzet en de doelmatigheid konden verkrijgen. Een architect heeft te maken met twee dingen: het exterieur, en daarnaast de doel matige indeeling van het gebouw, dat hij ont werpen gaat. Soms wordt het een aan het ander opgeofferd, soms ook gaan beide goed samen, en weet de ontwerper een mooie reeks gevelpartijen tot stand te brengen, terwijl inwendig toch het gebouw voldoet aan ale eischen van bruikbaarheid, voor het doel waartoe het is gezet De beide architecten, wier ontwerp door de Ned. Christen Studentenvereeniging gekozen werd hadden wel een zeer aparte taak te volvoeren. Imers vormt een conferentie-oord a.h.w. niet één gebouw, maar meerdere ge bouwen, feitelijk, welke onder één dak ge groepeerd dienen te worden. Vergaderzalen en gezelligheidscentra, dienstvertrekken en logeerkamers, het dient alles zoo geschikt te worden, dat het een het ander niet hin dert, en toch een geheel verkregen wordt. En daarbij moest ook rekening gehouden worden met de middelen, waarover de vereeniging beschikken kon. Het is een geniale vondst geweest om het gebouw te projecteeren als is geschied. De entree is in het hart van het gebouw en van daaruit spreiden zich de vleugels. Iedere vleugel heeft een eigen hall en trappenhuis, zoodat elke als een zelfstandig huis gebruikt kan worden, wanneer men de verbindings deuren tusschen de vleugels afsluit. Dit heeft het belangrijke voordeel, dat men twee con ferenties tegelijk in het gebouw kan herber gen, waarbij dan de conferenties totaal geen last van elkaar hebben. Rondom de keuken liggen drie verschillende eetzalen van ver schillende grootte, zoodat men ook hier iedere conferentie afzonderlijk kan spijzigen. De centrale hall is belegd met Sollnhofe- ner tegels (Beieren); de bewerking der te gels is half geslepen. De wanden zijn tot deurhoogte bekleed met Sollnhofener onge slepen wandtegels. De hoofdtrap is tot aan de eerste verdieping geheel behandeld als de hall. Deze centrale hall geeft een ruimen indruk; de afmetingen zijn zoodanig, dat zonder geweldig te zijn, deze ruimte toch goed wordt geaccentueerd als centrum van het gebouw. De bovengang biedt uit licht op de hall, en hierdoor wordt de ruimte Werking van de hall ondersteund. Rechts en links van den hoofdingang zijn de garderobes gelegen. De gang recht voor uit geeft toegang tot den z.g. „rustigen" vleu gel, waarin zich aan de eene zijde de bureaux der vereeniging bevinden. De verschillende lokaliteiten bieden overvloed van licht en lucht, en hebben alle comfort, wat op Harden broek gemist moest worden. Aan de andere zijde van de gang vinden we de bibliotheek, een mooie ruimte. Dank zij den steun van het Frank van Wassenaerfonds kon deze zaal goed inge richt worden. De betimmering is van Slavo nisch eiken; een plaquette in brons ver meldt het fonds. Langs de ramen vinden we hier kleine lessenaars geplaatst, terwijl ook aan de tafel middenin gelegenheid is tot rus tig werken. De huiskapel sluit dezen vleugel af. De ka pel is prachtig van toon. De open kap van Californisch Redwood brengt de wijding aan, voor deze ruimte noodig; dit doen ook de mooie gebrandschilderde ramen van Bogt- man uit Haarlem. De ramen in de zijvleugel zijn van andere kleur dan die in het zoo te noemen koor. Deze koorruimte, veelhoekig, vormt met haar mooie ramen een prachtige afsluiting van de kapelruimte. De kansel ofwel het spreekgestoelte is aan den linker wand in het koor geplaatst. De centrale plaats in het koor verkreeg een tafel, waarop een kruis geplaatst is. Hierdoor is het mo gelijk, dat in de kapel ook Engelsche of Grieksche godsdienstoefeningen worden ge houden. Het koor ligt iets hooger dan de ruimte, waar de kapelbezoekers hun plaats hebben; het is belegd met Solinger steen. De kapel heeft gesmeed ijzeren kronen, vier in getal, z.g. blauw gebrand. De kronen zijn een ontwerp van het architectenbureau Jansen-Queré. Ze zijn vervaardigd door den heer Ruitenbeek, smid te Utrecht. Deze vier kronen vulen prachtig de ruimte van de open kap. De kapel biedt ruimte aan een honderd- twintig personen. Op de gaanderij is nog plaats voor een veertigtal bezoekers. Daar is ook plaats voor de opstelling van de speel tafel voor een pijporgel waarvoor ruimte is uitgespaard. Als er geld is kan dat worden aangebracht. Wie zal daarvan de gever zijn willen? Hij melde zich aan; het geschenk zal in dank aanvaard worden. De knielban ken, in deze kapel toegepast, zijn van een zeer aparte constructie; ze zijn veerend op klapbaar; de bekleeding ervan wordt dus nooit vuil, hetgeen wel het geval is bij vaste knielbanken, waar men licht met de voeten tegenaan komt. Als men, door den hoofdingang binnenko mend, links gaat, komt men onmiddellijk in de groote conversatiezaal, die met haar acht tien meter lengte en negen meter breedte, vol doende ruimte biedt om een groote conferen tie te ontvangen. Hier is een gezellige sfeer verkregen door de verlaagde zitten. De ruim ten boven die verlaging ontstaan heeft men doelmatig aangewend. De conversatiezaal of lounge is open naar de gangzijde, zoowel bo ven als beneden. Daardoor toont de ruimte grooter; verschillende hoekjes zijn er te ma ken, waardoor men onderling contact kan verkrijgen in verschillende groepjes. De vloer is in deze zaal van Moulmain teak, de be timmering van Californisch Redwood en Ce- lotex. In de zaal trekt de aandacht de groote smeedijzeren kroon, een geschenk. Deze kroon is ook weer ontwerp van de architecten. Ze werd uitgevoerd door Gis pens Fabriek van Metaalwerken. Midden in de zaal, eigenlijk meer dienend om het ver keer in de zaal richting te geven, staat een groote teakhouten tafel, een prachtig meubel op zichzelf Ook een geschenk. Aan de eene zijde der zaal is een open haard, terwijl aan de andere zijde de theekeuken grenst, terwijl daarnaast een kleine ruimte grenst, de on derste verdieping van den toren, waarin eventueel een spr. zich kan afzonderen voor hij moet optreden. Openslaande deuren ge ven toegang tot het groote terras. Op dat terras staat een eikenboom, welke de heer Nachenius, de voorzitter, verwoed natuur liefhebber als hij is, wist te sparen. De heer Nachenius heeft daar al eer van; want niet alleen dat de eik het „goed doet" maar het terras heeft er al een naam door gekregen. De studenten hebben het ter eere van den eik het „Wodansterras" gedoopt. Achter de conversatiezaal ligt de grootere vergaderzaal welke aan ruim honderd men- schen plaats biedt. Daarnaast sluit de bil- lardkamer deze vleugel af. De billardkamer is een gezellig vertrek, prettig door de mooie raamverdeeling; een billard en een ping pong tafel zullen de bezoekers afwisseling bieden na studie of bespreking. Als men door de hoofdingang binnenko mend, rechts gaat, dan komt men eerst in de ruimte, welke men in de hotels de receptie noemt. Hier is de telefooncel, hier zijn de loketten voor de verdeeling der post; hier zijn de kasten voor den boekverkoop opge steld, en vindt men de wandvlakte voor me- dedeelingen. Naast deze ontvangstruimte, is de kleine vergaderzaal gelegen, plaats bie dend aan ruim veertig personen. Rondom de keuken een droom van een keuken voor huisvrouwen! zijn de drie eet zalen gegroepeerd en ze staan via de dien kamers met doorschuiven daarmee in ver binding. In de keuken staat een groot elec- trisch fornuis. Het koken geschiedt volledig electrisch; het oude kolenfornuis is wel aan wezig maar dient voor reserve. De eetzalen bieden plaats voor tachtig, vijftig en twin tig personen. Deze getallen kunnen door het aaneenschuiven der tafels zoo noodig nog verhoogd worden. Achter de ruime keuken vinden we de dienstafdeelingen, zooals bij keuken, linnenkamer, provisiekamers, zit kamers voor het personeel en de werkplaats van den huismeester. Daaraan sluiten de garage en de fietsenbergplaats aan. Dit alles is begane gronds. In de kelders zijn de centrale verwarming opgesteld, en ook zijn er voorraadkelders. Onder de kapel is ook een ruime kelder of sousterrain, welke men de „crypt" gedoopt heeft, omdat ze onder de kapel gelegen is. Hierin is de bi bliotheek ondergebracht, voorzoover ze niet in de bibliotheekzaal zelve is opgesteld. Der tigduizend boeken kunnen in de „crypt" ge plaatst worden. Als we nu de bovenverdiepingen gaan be schrijven, waarover we uiteraard korter kun nen zijn, dan vinden we op de eerste verdie ping ruim veertig slaapkamers, voor een, twee of meer personen. Op de tweede verdie ping zijn vijf grootere slaapzalen en vier rui me zolders. Deze zolders hebben een pracht van bestemming, namelijk reserve te zijn, als uitbreiding noodig is, kan men daar schitterende slaapzalen van maken. Op iede re verdieping zijn in elk van de vleugels eenige douches aangebracht. Alle slaapka mers hebben vaste waschtafels. Als een ka mer de dubbele bestemming heeft van werk- slaapkamer, dan is het werkgedeelte ver hoogd zoodat men daardoor toch nog een af scheiding heeft tussohen de werkruimte en de slaapgelegenheid. De toren, die het gebouw siert, en waarin boven de luidklok hangt, welke dient om de conferentiegasten bijeen te roepen voor maal tijden en de thee is twee en dertig meter hoog. Het zou bezwaarlijk met den soberen opzet van den bouw overeen te brengen zijn om zoo'n hoogen toren te hebben, maar deze toren heeft een nuttige bestemming. Want hij dient als watertoren. Het water wordt op 70 k 80 meter gepompt uit den grond, dan in het reservoir boven in den to ren gepompt, en dan via een ontijzeringsin- richting door het buizennet in het gebouw geleid. Het water is bijzonder zacht en uit stekend van smaak. Het waterreservoir is hoog genoeg gelegen om voldoenden druk te verzekeren De bronzen luidklok, buiten den toren hangend, is in diameter 60 cM toon g Zij werd gegoten door de gieterij der firma Teylor te Loughbourough. Wat het buitenaanzien betreft, heeft het gebouw het karakter, van landhuis. Dit spreekt wel het meest uit de geweldige dak partijen, welke soms hier en daar wel iets te overweldigend zijn; de oorspronkelijke opzet was een rieten dak, maar met het oog op de verzekering kon daartoe niet worden over gegaan. Gelukkig heeft men door gebruikmaking van een bijzondere soort pannen, kunnen bereiken, dat de dakpartijen tooh levendig zijn! Gebruikt werden genuanceerde, op nieuw verbeterde Hollandsche pannen van Van Rijn en Kloot te Alphen.. Wanneer men het gebouw nadert aan de zijde van den hoofdingang, dan valt de ge velpartij ter plaatse niet mee. Een verklaring van den architect echter brengt hierin licht. De voornaamste gevelpartij is namelijk aan den zuidkant. Die gevel is het belangrijkste. De gevel aan den Noordkant, waarin de hoofdentree gelegen is, werd zooveel moge lijk dicht gehouden, terwijl de Zuidelijke gevel als het ware „opengescheurd" is, zoo als de heer Queré het uitdrukte; d.w.zf daar in zijn zooveel mogelijk deuren en ramen aangebracht, om zonlicht zooveel mogelijk te doen toetreden. Door de ligging van het gebouw, en de eigenaardige vorm ervan heeft men bereikt, dat zooveel als maar kon van de zon wordt geprofiteerd. En voor een gebouw, bestemd voor jonge menschen is Het conferenliegebouv) 'der N, CS, V, te Zeist dit zeer stellig een voorname voorwaarde. Voor de gevels werd gedruik gemaakt van geel genuanceerde gevelsteen van de steen bakkerij „De Bonte Kamer" te Gendt bij Nij megen op donker plint van Limburgsche mondklinkers. Hieronder geven we nog enkele data en De bouw werd aangevangen einde Juli 1931 en is voltooid Aug. 1932; er werd geen enkele storing van het weer ondervonden. Het gebouw kost buiten den grond tusschen de twee k twe-en-halve ton gouds. De heeren Daan Jansen en Charles Queré maakten het ontwerp. De bouw werd uitgevoerd onder toezicht ^an hun opzichter den heer C. Bos, door de N.V. Verschuur's Aannemersmaat schappij te Zeist. Als adviseur voor de centrale verwarming, de sanitaire inrichting en het electrische bedrijf trad op Ir. N. Kloots te Bilthoven! De centrale verwarming werd uitgevoerd door de N.V. Therma te Amsterdam, het glas- en schilderwerk door de fa. Wits en Zonen te Utrecht, de electrische installatie door de fa C. E. Wolff te Maarssen, de betimmerin gen en het kerkmeubilair door de fa. J. G. Vermeulen te Utrecht, de linoleum vloerbe dekking door de fa Hollander te Rotterdam, de teakhouten vloeren van conversatie- en vergaderzalen door de fa. Lachapelle te Breda De voornaamste lichtarmaturen zijn de fa. Gispen te Rotterdam; de lichtkro- van de kapel werden uitgevoerd als reeds vermeld door de fa. Ruitenbeek te Utrecht. De stoffeering geschiedde door de fa. W. van Tellingen te Zeist. Als adviseur voor de beplanting en wegenaanleg treedt op de heer Constant Wattez te Woudenberg. De N. C S. V. mag met dit nieuwe gebouw van harte worden gelukgewenscht. Er is met groote zorg voor gewaakt, dat alles zoo zui nig mogelijk geschiedde. En toch is een ge heel verkregen, dat aan alle eischen voldoet. „Woudschoten" mag met recht een verrukke lijk conferentie-oord worden genoemd. Zeilingcomplex Coöp. Fruit- V firnpntpnvpilincrvpn Groentenveilingvereeniging - Wateringen Aannemers: VERJAAL PADMOS, Dreischor (Z.) Het nieuwe veilingcomplex van de Coöp. Fruit- en Groentenveilingvereeniging Wate ringen bestaat uit een hoofdgebouw, inwen dig groot 22 x 56 M., waarbuiten aan één lange en één korte zijde overdekte perrons, breed 8 M. aansluiten. Aan de andere lange zijde van het hoofdgebouw sluit aan het overdekte parkeerterrein, groot 30.80 M. x 56 AL Een klein gedeelte van dit oppervlak wordt ingenomen door de afmijnzaal met koopliedentribune, kantoor voor het admi nistratief personeel, privékantoor betaal meester, bestuurskamer, wachtkamertje en toiletinrichting. Onder de koopliedentribune bevindt zich de cantine, met toiletten. Aan sluitend aan het perron langs de lange zijde an het hoofdgebouw bevindt zich het nieu we havenbassin, ter breedte van 14 M. en ter lengte van 64 M., welk bassin in verbin ding is gebracht met de Wateringsche Vaart, dus met Delflands boezemwater. De toegang van de Wateringsch Vaart naar de havens, welke vóór den bouw slechts 3 AL breedte aanbood, is thans verruimd tot een breedte in 7 AL Het nieuwe veilingcomplex is gebouwd op een terrein, gelegen in den Wateringveld schen polder. De hoogteligging van het ter rein was gemiddeld 1.50 M. Delflands Peil. Daar de waterstand in de havens als regel kan aangenomen worden op D. P. en dus de perronhoogte en het overige vloer oppervlak op pl.m. 0.60 AL -j- D. P. moest aangelegd worden, was dus tusschen boven kant beganen grpndvloer en bovenkant ter rein een hoogteverschil van ruim 2 M. aan wezig. Ophooging van het terrein met zand tot onderkant beganen grondvloer zou in dit geval verkeerd zijn. Met zekerheid is n.l. te verwachten dat een dergelijke grondop- hooging, zelfs zonder belasting erop, nog tal van jaren zal verzakken. De begane grond vloer moet dan toch vrijdragend geconstru eerd worden en gefundeerd. Daar het ge- heele beschikbare terrein verbruikt is zouden bovendien aan de randen grondkeerende muren gemaakt moeten worden. De begane grondvloer is nu als vrijdra gende vloer geconstrueerd in vakken van plm. 5x5 AL, aan 4 zijden dragend op bal ken, welke steunen op onderheide kolom men. Het terrein is hierbij gelaten zooals het was, zoodat onder de vloer ruimte aan wezig is. Indien dit in de toekomst wordt gewenscht, kan deze ontgraving gemakke lijk een hoogte van 2 M. onder onderkant balk verkregen worden en de kelderruimte gebruikt worden b.v. voor koelruimte. De vloer is berekend op 10 tons vrachtauto's, welke zich in onbeperkt aantal over den vloer mogen bewegen. In dit geval komt dit neer op een gelijkmatige belasting van 1000 K.G./M2. Met het oog op de geluiddemping is de vloer afgedekt met asphalttegels, fabrikaat Key. Door de lage ligging van het terrein en omdat het beschikbare terrein tot de uiter- ste grenzen benut moest worden konden de wanden van het nieuwe havenbassin niet volgens de gewone wijze gemaakt worden als verankerde beschoeiingen, doch is deze geconstrueerd als een gewapend betonnen bak, waarvan de bodem op palen draagt waarbij de wanden in den bodem zijn inge klemd. Waar deze wijze van havenaanleg in Delfland nog nimmer was toegepast en de wanden van het havenbassin hier in de plaats komen van boezemkaden, zijn dooi het Hoogheemraadschap bijzondere eischen gesteld in het belang van de waterkeering. In de eerste plaats werd verlangd een schot- balksluis in het nauwste gedeelte van den toegang naar de haven. In geval van gevaar voor de waterkeering moeten de schotbalken in de sponningen worden neergelaten, zoo dat een waterkeerend scherm gevoimd wordt. In de tweede plaats moest nabij de korte eindwand een zware drijf gelegd worden, op zijn plaats gehouden in spon ningen in de bassinwanden, om te beletten, dat een eventueel te ver doorvarende schuit tegen den betonwand zou botsen, met kans op beschadiging. De lange wanden van het havenbassin vor men geen doorloopende wanden, doch be staan elk uit 3 mooten, door voegen geschei den. De verschillende mooten zijn water dicht met elkaar verbonden door roodkop© ren strippen, welke eenige beweging toe laten. Bij temperatuurdaling worden de be- uuiiiiiiiiiiiiiioiir De Beton- Metsel- en Timmerwerken zijn uitgevoerd door yjiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiü! j= De vloerbedekking van ASFALTTEGELS dik 2^ cM. is geleverd en gelegd door E te Rotterdam, fabriek te Maassluis ifiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiïT bruik gemaakt van geen-zon-doorlatend Engelsch geribd glas. In de overkappingen is draadglas toegepast, overigens blank glas. Voor avondverlichting is een electrische installatie gemaakt De koopmansbanken hebben voetverwar ming. De verwarming der buizen geschiedt met lagedrukstoom. De ketel bevindt zich in een keldertje, gemaakt in den beganen grondvloer onder de tribune. De gewapend-beton en heiwerken, metsel-, stucadoor-, rioleeringswerken e. d. zijn in één bestek aangenomen door de aannemers Vergaal en Padmors te Dreischor, de ijzeren overkappingen door de N.V. De Nederland- sche Staalindustrie te Rotterdam, de eter- nit-dakbedekking als onderaannemer van de Staalindustrie door de firma Th. J. van den Berg te Rotterdam, de centrale verwarmings installatie door de fa. Joost Naaktgeboren te Delft, de electrische installatie is aange legd door de firma Suttorp en Verhagen te Vlaardingen, de asphalttegelbedekking door de firma Kley te Rotterdam. Een overzicht 'der veilingterreinen te Wateringen tonwanden n.l. korter en worden de voegen tusschen de mooten een beetje wijder. Afaakte men de 64 AL lange wanden uit één stuk, dan zouden ongetwijfeld na eenigen tijd scheuren in de wanden optreden en zouden dus de wanden niet meer water- dicht zijn. De betonbodem van het havenbassin ls voorzien van ribben op onderlinge afstanden van 50 c.M., zoodat vierkante cassetten ge vormd worden, welke tot bovenkant ribben met zand gevuld zijn; een en ander om te voorkomen dat bij het boomen van schuiten de schippersboom op den betrekkelijk glad den beton vloer zou uitglijden. Het hoofdgebouw met parkeerterrein en aansluitende perrons zijn overdekt met een ijzeren overkapping. Langs de perrons loopt de overkapping als luifel nog over 4 AL breedte over het water door. Daarmede wordt verkregen dat de schuiten hun pro ducten altijd droog kunnen lossen. Aanslui tend aan de overkapping van het parkeer terrein is nog een verbindingskap gemaakt naar het bestaande veilinggebouw. Het oude veilinggebouw krijgt de bestemming van fustloods. De overkappingen dragen op ijze ren stijlen, welke in den betonvloer zijn ankerd. De vrije hoogte onder de bekapping van het verkeerterrein bedraagt 4 AL, onder de bekapping der perrons 3.25 AI. a 3 AI. In band daarmee zijn de schuifdeuren welke de verbinding vormen tusschen parkeerter rein en hoofdgebouw 4 AI. hoog en die tus schen hoofdgebouw en perrons 3 M. De dakbedekking bestaat uit gegolfde as. best-cementplaten, merk Eternit De muren van hoofdgebouw en parkeerter rein zijn halfsteensmuren, aangebracht tus schen de ijzeren stijlen van de kapconstruc tie. De borstwering is ter hoogte van 1.50 AI. gemetseld van donkere klinker en als schoon werk behandeld. Overigens zijn de buiten muren welke niet onder de luifels komen, gemetseld van le soort genuanceerde hard- grauwe steen en aan de buitenzijde als schoon werk opgeleverd. De muren onder de luifels zijn gemetseld van 2e soort hard grauw. De muurvlakken zijn, voorzoover zij niet zijn gevoegd, in cementspecie afgepleis terd en fijn opgeschuurd en daarna in licht gele kleur tweemaal gesausd. De verlichting van hoofdgebouw en par keerterrein geschiedt door doorgaande glas wanden hoog 3 M. in alle muren boven de borstwering. Verder door verticale lichtkap- pen in de daken en door de verticale glas wanden tusschen de einden van de spanten van het hoofdgebouw boven de luifels. Voor da gev.els aan de zonzijden is go- J-Juisvesting van krotbewoners II. In de jaren 1902—1929 zijn 80.490 wonin gen ingevolge aanschrijvingen en ir jaren 19221929 130.178 langs den weg van onderling overleg verbeterd. De verbeterin gen vonden slechts voor een gering percen tage plaats in de gemeenten met minder dan 20.000 inwoners, terwijl de weg van 't onderling overleg verreweg het meest v gevolgd in de vier groote gemeenten. Het aantal onbewoonbaar verklaarde ningen in de periode 19021929 bedroeg 26.122 en gemiddeld sedert 1924: 1455. De commissie neemt de raming over van den hoofdinspecteur van de Volkshuisvesting in zijn verslag van 1924 omtrent den achter stand in de krotopruiming van ongeveer 60.00 woningen. Wanneer men echter de normale krotvorming aftrekt van het aan tal van 1455 woningen, dan blijft er niet veel over voor het achterhalen van den achterstand, waartegenover staat de ver dwijning van een belangrijk deel ervan door city-vorming, verkeersdoorbraken enz. Ver geten mag echter ook niet worden de hier- voren vermelde periode van versnelde krot vorming. Als slotbeschouwing van dit hoofdstuk schrijft zij: „De voornaamste indruk over het verbete ren en opruimen van slechte woningen is dan wel deze, dat. hoewel in dit opzicht in ons land ontegenzeggelijk belangrijk werk is verricht, de Nederlandsche Regeering, maar vooral ook onze gemeentebesturen en ge zondheidscommissies nog een geweldige taak te vervullen hebben. „Want nog duizenden en duizenden krot ten staan er in ons land en nog talrijker zijn de woningen, die verbeterd moeten worden. „Op andere, doch niet minder krachtige wijze dan in de eerste jaren na de totstand koming van de Woningwet dient het wo- ningonderzoek door gemeentebesturen en gezondheidscommissies te wonden aange pakt. Veel grooter activiteit dient plaats te vinden op het gebied van de woningver betering. Met name geldt dit voor de klei nere gemeenten. Het bouw- en woningtoe zicht ten plattelande behoort beter te wor den georganiseerd, het werk der gezond heidscommissies meer gesteund. Doch voor al de onbewoonbaarverklaring dient in een sneller tempo plaats te vinden dan gedu rende de laatste jaren het geval is geweest De Electrische Installatie ls uitgevoerd door: SUTTORP VERHAGEN ELECTRO TECHNISCH-BUREAU VLAARDINGEN, Binnensingel 165 Telefoon 486 INGENIEURS-BUREAU van Ir. S. NETTO J. SMIT CIVIEL-INGENIEUR en ARCHITECTEN belasten zich met het ontwerpen van Bouw- en Waterbouwkundige Werken, o.a. VEILINGEN, Uitbreidingsplannen, Riolee ringen. Gewapend Betonwerken, enz-, bene vens met het houden van toezicht op de uitvoering der werken Kantoor: Obrechtstraat 382, DEN HAAG Telefoon 335161 De GLAS IN LOOD RAMEN in het gebouw der N.C.S.V. te Zeist zijn afkomstig uit de ateliers van W. BOGTMAN TE HAARLEM UnWHHnHHBBOBHMBi HET SCHILDERWERK van het gebouw der N.C.S.V. te Zeist is verzorgd door NV Verg, Schildersbedrijven v.h. W. K, WITS Zn. UTRECHT Tel. 11411 DfflBR U wensebt Uw eigen huis op eigen grond P De meest zekere belegging In deren tijd! KOM DAN NU EENS KIJKEN NAAR DE HEERENHUIZEN aan de Meloenstraat te 's-Gravenhage van het BOUWBUREAU M. P. WERNER Rozenstraat 55 - Telefoon 339682 Ruime hypotheek voorhan den onder gunstige conditie Zooals het thans gaat. Is er van een snel inhalen van don achterstand, die door don oorlog sterk is toegenomen, geen sprake. Bij dit alles zal ook veel meer dan tot dusverre stelselmatig te werk moeten worden ge gaan." (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 9