Von Papen s Economisch Program MAANDAG 29 AUGUSTUS i932 EERSTE BLAD PAG. 2 Sfeunplan voor de industrie voor aanstelling van meer arbeiders Loonsverlaging ten bate der werkloozen De partijen bij den weder-opbouw uitgeschakeld BELANGRIJKE DAGEN IN DUITSCHLAND De Duitsche Rijkskanselier Von Papen heeft in een rede voor de West-JDuitsche boerenbonden een grootsch programma van economischen wederopbouw ontwikkeld, waarvan de kern is: het weder in gang zet ten van het particulier initiatief, waardoor velen weder hun eigen brood zullen kunnen verdienen en de koopkracht zal worden ver groot De bedoeling is, -dat het bedrijfsleven hiertoe in staat zal worden gesteld( door faciliteiten ten aanzien van die belastingen, welke de productie remmen, terwijl er bo vendien een soort premie zal worden inge voerd op het te werk stellen van arbeiders en de loonen zullen worden verlaagd tot een bestaansminimum. Dit plan van de huidige regeerders ver dient groote aandacht. Hier wordt een po ging tot saneering op groote schaal onder nomen, die door de Duitsche Rijksbank zal worden gefinancierd en dus het vertrouwen blijkt te hebben van de erkende financieelo en economische autoriteiten- Dat Von Papen's program tevens verdere invoerbelemmering in uitzicht stelt, is voor het buitenland, voor ons land in de eerste plaats, niet moedgevend. Toch moeten we niet vergeten, dat wanneer het gelukt Duitschland economisch weer op gezonde basis te stellen, dit een machtige impuls ook voor het economische leven van Duitsch- land's buren zal blijken te zijn. Inmiddels duikt uit den politieken hoek het gerucht op, dat de nationaal-socialisten en het ccfitrum het eens zouden zijn gewor den over de vorming van een regeering, die weliswaar op parlementairen gi zou berusten, doch het karakter van een presidiëel kabinet zou dragen. Gesproken wordt van een combinatie Schleicher BrüningStrasser, dus van een kabinet, dat een modus-vivendi zou willen zijn tusschen drie machten en strevingen: die van den Rijkspresident, die van de nationaal-socia listen en die van het Centrum. Wanneer dit gerucht op waarheid berust, zal de heer Von Hindenburg, die vandaag of morgen zijn. drie voornaamste Rijksministers ontvangt, voor een moeilijke beslissing staan. Gaat hij op het denkbeeld van een presi- dieel-parlementair kabinet in en hij zal toch bewaarlijk aan 'n zuiver presidieel kabi net kunnen vasthouden indien er inderdaad een grondwettelijke meerderheid aanwezig is dan zal in elk geval Von Papen zelf, die zoomin bij de nazi's als bij de Roomsche partij persona grata is, moeten -wijken. De berichten spreken van Dr. Gördeler, den prlzencommissaris onder het kabinet-Brü- ning als den toekomstigen Rijkskanselier, tevens eerste-minister van Pruisen. De com binatie lijkt niet verwerpelijk, omdat Görde ler geen politiek verleden heeft en voor alle partijen vermoedelijk wel aanvaardbaar zou zijn. Hoe het ook zij, er schijnen belangrijke be slissingen op til te zijn. Rijkskanselier Von Papen heeft Zondag op het congres der West-Duitsche boeren- vereenigingen te Munster zijn aangekondig de redte gehouden, die draadloos werd uitge zonden. Hij begon met uiteen te zetten, dat de basis moet gelegd voor den wederopbouw van den Duitschen staat Er moet een op gezag gebaseerd staatsbestuur zijn, dat niet| de speelbal is yan partijen of eenzijdijge belangen. Naar aanleiding van de vonnissen van Ohlau en Beuthen zeid'e hij, dat de regee ring heeft te strijden tegen de politieke ver wildering. I «a> Tegen Hitier. De bandeloosheid, 'dié uit <ien oproep van iden leider der nationaal-socialistische be weging spréékt, stemt slécht overeen met de eischen in zake de leiding van den staat. Ik geef hem niet het recht, aldlus von Papen, de minderheid in Duitschland, die zijn vaandel volgt, alleen als de Duitsche natie te boschouwen en alle andere landge- nooten als vogelvrij'te behandelen, r Indien zoo ging Von Papen voort ik thans tegen Hitier en vóór den op het recht gebasecrden staat, de volksgemeen schap en het op gezeg gebaseerde staatsbe stuur optreedt, dan streef ik, en niet hij, het doel na, dat millioenen zijner aanhangers jarenlang hebben gewenscht. De Pruisische regeering zal haar beslis sing inzake de ter "dood veroordeelden te Beuthen nemen overeenkomstig de beginse len der rechtvaardigheid en zonder zich door politieke aanvallen te laten beïn vloeden. tot deze maatregelen heeft geleid. Spreker kondigde aan, dat het roer om geworpen zal worden en dat voor den op houw van het economische leven de volgen de beginselen zullen dienen: De mark mag niet in gevaar worden gebracht en mag niet in waarde verminderen. De regeering wenscht zich niet te menigen in het particu liere economische leven. De regéering zal er voor zorgen, diat de persoonlijke verantwoor delijkheid van het vrije economische leven niet verdoezeld wordt door vermenging met staatsbedrijf-vormen; iu gevallen, waarin de staat aandeel heeft genomen in particuliere bedrijven, zullen zuivere verhoudingen wor den geschapen, opdat het openbaar belang niet alleen de lasten te dragen krijgt, doch ook de vruchten plukt van het werk dezer ondernemingen. Voor deze ondernemingen wordt een speciaal staatstoezicht ingesteld. Werkverschaffing. Over de maatregelen, die ter goedkeuring aan den rijkspresident zullen worden voor gelegd, zeide spreker, dat aangezien het groote probleem de werkloosheid is, de reeds gencmcn maatregelen tot werkverschaffing niet uit het oog zullen worden verloren. Tot nu toe is hiervoor een bedrag van 135 mil- lioen mark uitgetrokken. Verder zullen maatregelen worden genomen voor land- bou w-k o 1 on i s a t i e, vestiging in voorsteden in verband met den akkerbouw, voor den woningbouw en de rep ar a- t i e van huizen. Dit is echter niet voldoende en de regee ring wil daarom trachten door het doen op leven van particuliere bedrijven en het in- dienststellen van nieuwe arbeidskrachten vermindering van het aantal werkloozen mogelijk te maken. Spreker meent, dat het keerpunt in de crisis weldra zal komen. Voor milliarden aan onderhoudswerkzaam heden en werken welke voor arbeidsverschaf fing kunnen dienen, hebben zich opgestapeld. Het economische leven moet de middelen ver krijgen om dit verzuim in te halen. Daar door wordt de eerste stap gezet naar de opleving en de mid d.e.n.s.o.o.r.t- e.n kleine b e d r ij v e.n z.u.l.ï.e.n h.e.t e.e.r,s,t van die opleving y.o.o.r- d.e.e.l trekken. Maar ik zeg tegelijkertijd, v< Papen, dat ik de erkenning van het gelijke recht voor alle Duitsche staatsburgers zou noodig zal afdwingen. Ik ben vast besloten een eind te maken aan den toenemenden burgeroorlog, de poli tieke onlusten en gewelddaden, die thans een zoo grooten hinderpaal vormen voor positief werk. Verdere Invoerbeperking. De practisr-he vragen van den dag bespre kend. beloofde de Rijkskanselier steun aan den landbouw, door verd-ere regeling van den invoer. Het buitenland en het binnen land zullen den noodtoestand begrijpen, die Het voor dit groote plan benoodigde be drag moet meer dan 2 milliard mark bedra gen boven de reeds uitgetrokken gelden. De desbetreffende onderhandelingen, zijn reeds ver gevorderd, waarbij speciaal de rijksbank haar medewerking heeft toegezegd. Het gaat hierbij niet om een belasting van de circu latiebank met groote bedragen, doch om het vrij maken van beschikbare middelen, die op het oogenblik niet productief worden ge maakt. Wij hebben geweigerd dit bedrag te verkrijgen door een gedwongen leening, daar het Duitsche bedrijfsleven een derge lijk bedrag niet zou kunnen opbrengen. De regeering denkt daarbij ongeveer den volgenden weg in te slaan: Bij de betaling van bepaalde soorten be lastingen, die bijzonder storend werken op het bedrijfsleven, zooals die op den omzet, het grondbezit, het bedrijf en het verkeer, welke tusschen 1 October 1932 en Oct. 1933 vervallen, zal -de regeering b.on.s g.e.v.e.n, die als betaling k.u.n- n.e.n dienen, voor alle b.e.l.a.s.Li.n- g.en, met uitzondering van die op het inko men, welke van 1934 tot 1933 vervallen. Het gaat hierbij om een bedrag van ca. 1500 millioen mark. Deze bons zullen een agio hebben en zullen dus het karakter hebben van leeningen van den belastingplichtige aan het Rijk. Deze bons zullen zoodanig zijn opgesteld, dat zij voor het verkrijgen van crediet kunnen worden gebruikt. Deze gel den zullen gebruikt worden voor het doen uitvoeren van nieuwe of uitgestelde opdrach ten, waarvoor arbeidskrachten kunnen wor den aangesteld. Bovendien wil de regeering nog een bedrag van 700 millioen mark aan dergelijke bons ter beschikking stellen van ondernemingen, die kunnen bewijzen, dat zij meer werklieden in dienst hebben genomen. De aanstelling van arbeiders. Voor eiken nieuw-aangestelden arbeider zal over een jaar een bedrag van 400 mark aan bons worden verstrekt en indien van dit bedrag ten volle gebruik wordt gemaakt zul len 1% millioen ahbeiders meer aangesteld kunnen worden. Tegelijkertijd moeten de werkgevers ertoe gebracht worden zooveel mogelijk arbeiders aan te stellen en dit kan slechts geschieden door verlaging der l.o.o.n.e.n. Men zal -den werkgever machtigen, indien hij meer personeel aanstelt, het tariefloon tot een zekere grens, die niet 'beneden het voor n o o d z a.k.e.l.ij.k l.e.v.e.n.s- o.n.d.e-r.h.o.u.d b e n o o d i g d e m in.i,m,u,m mag liggen, ic verlagen. Het percentage van de vermindering zal grooter zijn, naarmate het aantal arbeiders, dat opnieuw wordt aan gesteld, toeneemt. Beide percentages zullen niet gelijk zijn, daar het totaalbedrag der betaalde loonen dient te stijgen. De arbeidsovereenkomsten te star. Von Papen wees er verder op, dat de van de arbeiders geëischte offers ten bate van de werkloozen komen en dat de algemeene koop kracht zal stijgen. De regeering is van plan het loontariefrecht en het arbitragewezen over het algemeen te handhaven. De betrok kenen moeten echter hun omstandigheden meer vrijwillig zonder staats-inmenging re gelen. De arbeidsovereenkomsten zijn vol gens spr. te star en houden niet voldoende rekening met de speciale condities van de afzonderlijke bedrijven. Spr. acht het nood zakelijk daarin voor bijzondere gevallen ver betering to brengen. worden en het disconto zal binnenkort wor den verlaagd. De komende twaalf maanden moeten dienen voor de verbouwing en den nieuwen opbouw van den staat en het be drijfsleven. Pas, wanneer de eerste nood voorbij is, kan begonnen worden met sociaal en financieel program van langeren duur. Von Papen kondigde voorts aan, dat Ihij in den Rijksdag de politiek zal behandelen. Térloops wees hij echter op hetgeen door dr. Bracht in Pruisen reeds tot stand is ge bracht op het gebied van de bestuurshervor- ming. Binnen eenige dagen zullen de maat regelen bekend worden gemaakt voor een groote organisatorische wijziging van het be stuur en de administratie in Pruisen. Dan volgen vereenvoudiging van het centrale beheer, financieele hervormingen en wijzi gingen van het zelfbestuur. Dat de regeering een einde heeft gemaakt aan het dualisme tusschen Pruisen en het rijk bewijst, dat het haar ernst is. De academische jeugd. De rijkskanselier is met bezorgdheid ver vuld over het lot der jonge generatie, die weer opgenomen moet worden in het econo mische leven. Dit geldt speciaal voor de academische jeugd. De regeering is van plan een jaar practijk verplichtend te stellen tusschen het verlaten van de mid delbare en het bezoeken van de hoogeschool, terwijl de hoogescholen verplicht zijn zoo veel mogelijk rekening te houden met de be hoeften der afzonderlijke beroepen. De opbouw kan slechts geschieden door onafhankelijke regeering. Op grond van die overtuiging, aldus von Papen, beschouw ik het als mijn plicht verstoring van dit werk door den invloed der partijen af te weren. Een groote taak, in dienst van het volk, kan slechts verricht worden door diegene, die gelooft in dienst te staan van het geheele volk en niet van een partij of een klasse. Dat het bestuur van den staat van het volk uitgaat, kan niet beteekenen, dat dit bestuur overgeleverd moet worden aan de tactische doeleinden der partijen. En indien thans van een coalitie tusschen het Centrum en de nationaal-socialistische arbeiderspartij gesproken wordt, waaraan ik niet kan gelooven, omdat dit in strijd is met de anti-parlementaire overtuiging van de nat.-socialisten, dan zou de geheime ge dachte van een dergelijke coalitie toch slechts zijn, dat de eene partij ndere wenscht te vernietigen. Ik vraag mij af, of de nood' van het Duit- sche volk op dit oogenblik nog een derge lijk coulissenspel verdraagt Anderzijds den ken wij niet aan een afwijken van de grond beginselen der grondwet, of een wissel: van den staatsvorm. De grondwet heeft het ambt van den rijkspresident een vast punt geschapen, dat tegenover de doeleinden der partijen staat Ons geloof in de toekomst der natie is even onwankelbaar als dat der millioenen, die eens op de slagvelden hun bloed daarvoor hebben ojjgeofferd. En daar om roep ik thans het land toe: „Denkt ilechts aan Duitschland". (Langdurig ap plaus). Stormachtige toejuichingen. een tweede vergadering te Munster richtte von Papen een korte toespraak tot de aanwezigen, aan het slot waarvan hij verklaarde: Als ik mij vandaag naar Neu- deck begeef, naar rijkspresident von Hin denburg, die nog steeds als een afgod aan het hoofd van het volk staat, dan zal ik aan Westfalen denken, dan zal ik weten, dat gij en ik, dat wij samen, een nieuwe toekomst in Duitschland voorbereiden. Bij zijn vertrek werd de rijkskanselier door duizenden menschen stormachtig be groet. Ook de landbouw gebaat. Voor deze maatregelen geldt een periode van twaalf maanden. De rijkskanselier ver wacht, dat door vermindering der lasten met. ca. twee milliard en het te werk stellen I van een tot twee millioen werkloozen ook de landbouw een beteren tijd tegemoet zal gaan. De rentevoet en het disconto De kwestie van den rentevoet zal geregeld EEN INTERVIEW MET VON PAPEN Rijkskanselier von Papen heeft in een in terview met een redacteur van de „Rhei- nisch-Westphaelische Zeitung" eenige vra gen beantwoord betreffende de groote rede voering, die hij heden heeft uitgesproken. De voornaamste yragen en antwoorden lui den als volgt: Het program en de eischen der nazis. Bent U niet van meening, dat het buiten gewoon beteekenisvolle arbeidsprojgram der rijksregeering, dat gij vandaag hebt uiteen gezet, eischen bevat, die ook de N.S.D.A.P. gesteld heeft en welker verwerkelijking der halve ook de NSDAP moest verlangen? Doet U met. Uw program geen poging het woord van Strasser: „Arbeid schept kapi taal" om te zetten in den daad? Von Papen antwoordde: Ik ben inderdaad van meaning, dat arbeid kapitaal schept en ik verheug mij, dat de rijksregeering met het program, dat zij den rijkspresident voorstelt, ook een deel der wenschen vervult, die door de N.S.D.A.P. naar voren zijn gebracht Ik hoop, dat de gelijke richting van onze wen schen en de gemeenschappelijkheid van het doel tot een samenwerking op een zak el ij ken grondslag leidt, waardoor zuiver politieke momenten eenigszins op den achtergrond worden gebracht. Ik ben er van overtuigd, dat juist een partij, die het zake lijke werk in haar banier heeft geschreven een dergelijk program van direct practisch werk en werkverschaffing vrij van alle po litieke verplichtingen zal onderzoeken. Het gevaar der partij-politiek. Vraag: Bestaat er een garantie, dat dit zakelijk en onmiddellijk uit te voeren ar- beidsprogram der rijksregeering niet door kruist of verwrongen zal worden door partij politieke eischen aan den eenen kant of verlangens van belangengroepen aan den anderen kant? Antwoord: De rijksregeering is een auto ritaire regeering. Zij staat volkomen vrij te genover eischen van partij politieken aard en is volkomen onafhankelijk. Juist daarom hoopt zij het arbeidsprogram in grooten om vang en afzijdig van alle afzonderlijke be langen te kunnen uitvoeren. Daarmede is de beste waarborg gegeven voor de verwer kelijking van het gestelde doel. Dat is de zin cn de voornaamste taak van een autoi'itaire rijksregeering, dat zij een basis schept, waar op zakelijk werk kan worden tot stand ge bracht. Hoe zal de ontvangst zijn? Vraag: Is te verwachten, dat de organisa ties van het bedrijfsleven en wel zoowel de werkgevers als de werknemers in hun meer derheid uw program zullen aanvaarden en het als het hunne zullen uitvoeren? Antwoord: De rijksregeering hoopt beslist zoowel werknemers als werkgevers op den grondslag van dit program te kunnen ver eenigen. De bevruchting van het economisch proces, welke de rijksregeering tracht tot stand te brengen, is zeer bijzonder in het belang van den werknemer. De voorstellen, die de rijksregeering doet, hebben, gelijk bekend is, het doel 1 tot 2 millioen men- RIJKSKANSELIER VON PAPEN Willekeur blijft uitgesloten. Vraag: Zal het de rijksregeering niet een onsociale houding worden aangerekend, dat zij ook nog werk hebbenden werknemers lasten oplegt? Antwoord: Onsociaal is op het oogenblik diegene, die de arbeidsmogelijkheden ver mindert Volkomen juist daarentegen is het woord: Sociaal is, wie arbeid schept. Overi gens blijft de grondgedachte van de tarief- contracten en daarmede hun sociale werking vollen omvang in stand gehouden. Het tariefrecht blijft ook thans bestaan ter be scherming tegen loonuitbuiting en tot af weer van eventueele willekeur van den eco nomisch sterkere. Een dergelijke willekeur blijft ook thans uitgesloten. Vraag: Het arbeidsprogram van de ïijks- regeeriwg bedoelt dus een zekere losmaking van de tarieven ten gunste van een vermin dering der werkloosheid? Zou het in verband met de uitvoering van dit program niet mo gelijk zijn ook een losser worden van de in den arbeidstijd tegenover elkander staan de fronten en thans gedachten te verwerke lijken, gelijk die in 1919 en 1920 aan vakver- eenigingszijde een man als Legien en aan werkgeverszijde een man als Stinnes voor oogen hebben gestaan? Antwoord: De rijksregeering is volstrekt van meening, dat de tijd er rijp voor is géworden om deze starre fronten losser te maken. Het schijnt mij toe, dat men door écn verkleining der tariefdistricten en door scheiding van niet bijeen hoorende beroeps groepen werkgevers en werknemers dichter bij elkander zou kunnen brengen. In derge lijke, volgens regionale standpunten en be roepssoorten georganiseerde tariefdistricten is het eerder mogelijk de belangen van de in het economisch proces betrokkenen tot een gemeenschappelijken noemer te brengen. Deze rechtvaardige overeenstemming der be langen is immers de cardinale kwestie in economie. Het vertrouwen moet terug keer en. Aan het einde van het interview zeide de rijkskanselier nog met grooten nadruk: Er moet van dit program een krachtige impuls uitgaan, en er moet in het geheele volk atmosfeer van vertrouwen ontstaan, wai thans neerliggende krachten zich weer vrij en krachtig kunnen ontplooien. Het gemeen schappelijke werk aan een gemeenschappe lijk doel, aan de toekomst van volk en va derland moet de brug vormen naar overeenstemming der politieke tegenstellin gen. In dit werk moet het Duitsche volk zich terugvinden en sociale en politieke vij andschappen overwinnen. In de toekomst moet ieder enkeling weer de overtuiging hebben, dat de opbrengst van zijn werk niet in een bodemloos vat, in de leegte valt, maar hem, zijn gezin, zijn kinderen en het geheele volk ten goede komt» VON PAPEN AAN KZRRL. Rijkskanselier Von Papen heeft in een antwoordschrijven aan Kerrl, den nationaal- socialistischen voorzitter van den Pruisi- schen Landdag, uiteengezet, dat hij het vol komen eens is met Dr. Bracht, den waarne- menden Rijkscommissaris, dat deze geen verantwoording aan den Landdag doch slechts aan den Rijkspresident schuldig is en dat zijn taak niet alleen is de grondwet telijke orde te herstellen maar alle bevoegd heden van het staatsministerie op zich te nemen. De Rijkskanselier erkent, dat dit een ongeweoschte toestand is, doch opheffing van de verordening van 20 Juli is voorloo- pig nog niet mogelijk. OOK DE MINISTERS VON SCHLEICHER EN VON GAYL NAAR NEUDECK. Behalve Rijkskanselier Von Papen zullen nok de Rijkswecrminister Von Schleicher en de Minister van Binnenlandsche Zaken Von Gayl, in gezelschap van Staatssecretaris Dr. Meissner hedenavond naar Ncudeck reizen, aangezien niet alleen het economisch pro gram zal worden besproken, doch tevens de geheele binnenlandsche politieke toestand en de in samenhang met de bijeenkomst van den Rijksdag te treffen maatregelen. DE GRAF ZEPPELIN FRIEDRICHSHAFEN, 29 Augustue. Het luchtschip „Graf Zeppelin" is hedenmorgen 2 minuten over 6 gestart voor zijn vijfde overtocht in dit jaar naar Zuid-Amerika. De vlucht was in verband mut den ver warden politieken toestand in Zuid-Amerika 14 dagen uitgesteld. Dr Eckener heeft het commando. Er bevinden zich zes passagiers aan boord, w.o. de bekende vliegster An thony Strasemenn. Het luchtschip heeft ruim 100 Kg. poet aan boord. i OVEREENSTEMMING TUSSCHEN CENTRUM EN NAZI'S? Uit Berlijn wordt ons gemeld: Ofschoon officieel nog niets is medege deeld, noch van den kant Ier nationaal- socialisten, noch van dien van het Centrum, over de onderhandelingen van beide par tijen, wordt in welingelichte kringen verze kerd. dat men met betrekking tot de alge meene politieke richtlijn principieel reeds tot overeenstemming is gekomen. Deze overeenstemming zou zoowel gelden voor Pruisen alsook voor het Rijk. Zelfs over den persoon van een eventueelen kan selier zou overeenstemming zijn bereikt, hoewel nog geen namen genoemd worden. De naam Brüning wordt thans weer ge noemd voor het Ministerie van Buitenland- sche Zaken, dat hem, gelijk hekend is, na zijn aftreden als kanselier door den Rijks president reeds was toegedacht, maar dat Brüning onder het kanselierschap van Von Papen geweigerd had. Men spreekt thans ernstig over een combinatie Schlcicher-Brü- ning-Strasser. Wat het Bijk betreft, de Rijkspresident moet den Rijkskanselier benoemen. Het zou er dus op aankomen, Bijkspresident en Rijksregeering zoo spoedig een volledige overeenstemming tusschen beide partijen bereikt is, ervan in kennis te stellen, dat de Rijksdag wel degelijk bruikbaar is en dat er een meerderheid bestaat die bereid zou zijn een door het vertrouwen van den Rijkspre sident benoemden kanselier parlementair te ondersteunen. Het zou in dit geval dus geen coalitie betreffen maar een presidentieele regeering. Men schijnt er thans reke ning mee te houdeil dat Rijkskanselier Von Papen geen deel meer zou uitmaken van deze regeering. Overigens schijnt men er thans naar te streven de basis voor een parlementaire sa menwerking tot stand te brengen zonder in strijd te geraken met de stuwende krachten van de huidige regeering. Wat Pruisen betreft zijn de onderhande lingen nog niet beëindigd, hoewel de moge lijkheid bestaat dat men tot overeenstem ming zou kunnen komen met een neutrale persoonlijkheid als ministerpresident, in welk verband de haam Goerdeler genoemd wordt, klaarblijkelijk in de hoop hiermede ook de Duitsch-nationalen tegemoet te ko men. DE COMMUNISTEN BESLUITEN VOOR EEN SOC.-DEM. RIJKSDAGPRESIDENT TE STEMMEN. In overeenstemming met de communisti sche Rijksdagfractie heeft de executieve van de communistische partij een besluit geno men, teneinde de nationaal-socialisten uit te schakelen bij de verkiezing van een Rijks dagpresident. Bij de eerste verkiezing zul len de communisten voor hun eigen candi- daat stemmen. Mocht dan de nat-soc. can- didaat door de houding van het centrum niet zijn gekozen, dan willen de communis ten bij de tweede verkiezing hun stem uit brengen op den sociaal-democratischen can- didaat, teneinde te verhinderen dat een nat je. president van den Rijksdag wordt. In het besluit wordt er verder nog op ge wezen, d$t de communistische partij door dezen maatregel geenszins voornemens is haar strijd tegen de leiders der soa-dem. te verminderen. KLARA ZETKIN OVER HAAR PRESIDEEREN VAN DEN RIJKSDAG. Eenige communistische Rijksdagleden hebben, naar door de communistische Rijks dagfractie wordt medegedeeld, een onder houd gehad met Klara Zetkin, die. naar in deze mededeeling wordt gezegd, sedert eeni ge dagen in Berhjn vertoeft, teneinde als vertegenwoordigster van de communistische partij als oudste lid van den Rijksdag het presidium op zich te nemen. Op de vraag, waarom zij ondanks haar gezondheidstoestand de vermoeiende reis naar Berlijn had ondernomen, heeft zij geant woord, dat zij het thans meer dan ooit noo dig acht alle persoonlijke bezwaren en las ten van den ouderdom achter te stellen en overal de revolutionaire plicht te vervullen. Klara Zetkin zal ondanks de nationaal socialistische dreigementen iedere politie bescherming tijdens de uitoefening van haar functie als presidente van den Rijksdag be slist weigeren. Klara Zetkin is den 25sten Augustus met den expres om 21 uur 50 .van Moskou in Tilsit aangekomen. Zij bevond zich in den slaapwagen en werd begeleid dooi' haar zoon, den medicus Maxim Zetkin, die in Moskou is gedomicilieerd. Volgens een me dedeeling van den slaapwagen-conducteur moest mevr. Zetkin bij het overstap pen worden gedrag en. Mevr. Zet kin en haiar zoon zijn om 21 uur 40 met den zelfden expres naar Berlijn doorgereisd. Zaterdagmiddag drongen te Wesermuende een aantal personen, die per auto gekomen waren, in bet pas gebouwde tehuis van de Stahlhelm, gelegen aan den weg tusschen Wursterheide en Altenwalde en maakten aanstalten de vlag naar beneden te halen. De bewaker werd neergeslagen en door mes steken gewond. Tot nu toe ontbreekt elk spoor van de daders. DE GOETHE-MEDAILLE VOOR MUSSOLINI EN HERRIOT. Ter gelegenheid van de viering van het Goethe-eeuwfeest in Frankfurt am Main heeft de Duitsche rijkspresident o.m. de Goethe-medaille verleend aan den Italiaan- schen minister-president Mussolini en aan den Franschen premier Herriot DE LEIPZIGER HERBSTMESSE GEOPEND Zondag is de Leipziger Herbstmesse 1932 geopend. Ook hier doen de economische moeilijkheden zich gel-den. Toch worden er nog zaken gedaan. De buitenlanders, vooral de Amerikanen, zijn talrijker vertegenwoor digd dan vorig jaar. Veel nieuwe dingen zijn echter niet verschenen. Weerbericht. Laagste stand te Reykjavik 747.6. Hoogste stand te Kinn 765.5. Stand vanmorgen halftwaalf 763.3. WEERVERWACHTING (Medeged. door 't Kon. Ned. Meteorologisch Inst. te De Bilt) Zwakke tot matige O. tot Z. wind, half tot zwaar bewolkt of betrokken, kans op re gen of onweer, waarschijnlijk weinig ver andering in temperatuur. BUITENLANDSCH WEERBERICHT (Medeged. door 't Kon. Ned. Meteorologisch Inst. te De Bilt) Het gebied van hoogen luchtdruk, dat Zaterdag in het Zuidwesten lag, heeft zich vrij snel N.O. waarts verplaatst, daarbij in omvang afnemend. Het ligt thans met een 7.65-kern boven het Z. van Scandinavië. De IJslandsche depressie heeft zich in den loop van Zondag nog een weinig verdiept. Ze vertoont een ondiepe secundaire ten W. van de Britsche eilanden. Waarschijnlijk zal deze secundaire depressie voor het weer ten on zent van beteekenis worden. Hoewel de barometerdalingen dit nog niet duidelijk aangeven, mag men bij de N..-be- j weging Odie o.a. blijkt uit de verplaatsing van het hooge drukgebied, toch wel aan- j nemen, dat deze secundaire zich ook Oost waarts bewegen zal. Dit beteekent dan voor onze omgeving toenemende bewolking met kans op regen of onweer. Over het algemeen heenscht in het geheele1 waarnemingsgebied nog rustig weer. Do be- wolking is wat toegenomen. De temperatuur gemiddeld nog boven haar normale waarde. 30 AUGUSTUS Zonsopgang 5.08 u.; Zonsondergang 6.52 u. Maansopgang 2.53 u.; Maansonderg. 6.34 u. VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN Zomert jj dj Van 's avonds 8.22 u. tot 's morgens 5.40 a. WATERSTANDEN RIVIEREN Heden Vorig Walshut i k 2.79 2.85 Basel 0.77 0.89 Hnningen 1.95 1.74 Rheinweiier -1.06 -0.91 Kehl 2.86 2.92 Maxan 4.36 4.41 Wiedeshelm 0.0. Mannheim 3.17 3.23 Lohr 1.00 1.04 Mainz 0.90 0.88 Bingen L90 1.89 Hoden Vorig Caup i i i k 2.10 2.0? Ems k 1.10 1.07, Coblenz 2.02 1.99 Trier 0.01 0-09 Keulen 1.69 1.7i Ruhrort 0.30 0.4C Wesel 0.02 0.1£ Emmerik 1.24 1.36 Dusseldorf 0.00 1.19 Maastricht 1.77 1.76 VenJo 10.80 10.73 HOOGWATER NED. ZEEHAVENS 30 Angustns (Oude Amsterdamsche töd) Delfzijl 10.17 2-2.65 Hellevoetal.1.48 14.16 Terschelling 7.34 20.07 Willemstad 2.42 15.0ft Harlingen - 8.21 20.53 Brouwersh. 1.00 13.28. Helder le 3.13 6.03 Zierikzee 2.37 13.5? Idem 2e 15.26 18J>0 IJmuiden. 1.59 14.23 EL v. Holland 1.07 13.27 Temenzen fcjeheveningen 3.17 13.47 Hansweert Rotterdam 3.11 15.23 1.56 14.20 0.12 12.29 U.44 13.02 L25 13.42 Zaterdag zou in Almariro een stierenge vecht plaats yinden. doch daar te weinig geld was binnengekomen, vluchtte de im- pressano en de torero's verschenen niet Het woedende publiek vernielde de banken, de schuttingen en de poorten en stak een groot vuur in de arena aan, waardoor een deel de toeschouwersruimte in brand geraak te. Een paniek was het gevolg. Doordat eenige bezoekers de staldeuren openden, ontsnapten 8 stieren. Vier werden door gen darmes neergeschoten, de anderen ontvlucht ten. VERMISTE OCEAANVLIEGERS. Van de beide Oceaanvliegers Lee en Boch- kon, die van Amerika naar Oslo gestart wa ren, is nog steeds geen bericht binnengeko men. Men maakt zich ernstig ongerust over hun lot, daar hun voorraden slechts vol doende waren tot Zaterdagmorgen 1 uur. DE STAKING IN LANCASHIRE BEGONNEN Zaterdagmorgen om 11 uur 30 precies hebben 200.000 wevers en weefsters in Lan cashire het werk neergelegd; duizenden weefgetouwen staan stil. Slechts op drie plaatsen is de stakingsaankondiging weer ingetrokken. De volle omvang van de sta king zal eerst in het begin van deze week blijken. Dat men geen snel einde van de staking moet venvachten blijkt uit dé uitlating van de arbeidersleider NaismitU: „De waarschijnlijkheid, dat men tot over eenstemming zal kunnen geraken tusschen fabrikanten en wevers binnen korten tijd is niet eens een kans van 1 op een millioen". De staking, die waarschijnlijk ontslagen op grooten schaal in de aangesloten indus trieën tengevolge zal hebben, beteekent voor de katoenindustrie van Lancashire een we- kelijksch verlies van 1 y2 millioen pond ster ling aan opdrachten en loonen. Een leidend industrieel verklaarde, dat dé staking op een oogenblik begon, waarop de Engeïsche katoenindustrie die het minst kon verdragen. Het is waarschijnlijk, dat Lancashire jak- ren noodig zal hebben om dezen klap te bo ven te komen. Ook de spinnersorganisatie, waarbij 250.000 textielarbeiders zijn aangesloten, heeft Za terdag besloten binnen de eerstvolgende 10 dagen een stemming te houden over staken of niet-staken. Een nationaal vrijwilligersleger? Met betrekking tot de jongste gebeurte nissen, die bewezen hebben dat do Spaan- sche republiek zich slechts op een deel van het leger verlaten kan, wil men thans een nationaal leger in het leven roepen, dat ge heel zal bestaan uit burgers van alle repu- blikeinsche partijen. Dit leger zou dan op treden bij elke mogelijke bedreiging van het republikeinsche regime. Het vrijwilligers corps zal de noodige militaire vorming ver krijgen, doch zal slechts in geval van ge vaar gemobiliseerd en bewapend worden. Dó Nationale Vergadering zal dit ontwerp zon der twijfel aannemen omdat ieder het er over eens is dat men van den kant van hef leger elk oogenblik onaangename verrassin gen verwachten kan. Men gelooft zelfs dat de veiligheid van de republiek een onmid dellijke ontbinding van het geheele legetl noodig maakt Officieel echter wordt ont kend dat een zoodanige maatregel noodig is.

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 2