JHruuir grihsdjr (üoitrant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken EERSTE BLAD. ABONNEMENT» Per kwartaal fn Lelden en In plaat sen waar 'n agentschap gevestigd Is 2.35 Franco per post 2.35 portokosten. Per week ƒ0.18 Voor het Buitenland bij wekelijk- 6che zending »4-50 Bil dagelijkscho zending „5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7Y% cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 MAANDAG 29 AUGUSTUS 1932 NO. 3748 .IDVZRTEN. 1EN Van 1 tot 5 regelsL17W Elke regel meer«...«mm 0.22V» Ingez. Mededeelingen - rit/-f- .van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer 0.45 Bij contract belangrijke kori'ng. Voor het bevragen aan t bureau wordt berekend 0.U 12e Jaargang Dit nummer bestaat uit DRIE bladen STRIJD MET ALGEMEEN BELANG Vernietiging van Raadsbesluiten wegens 6trijd met de wet of strijd met het algemeen belang is een figuur, die in den loop der jaren herhaaldelijk voorkwam. Toch nam eigenlijk pas in de laatste jaren het gebruik van het Koninklijk ver nietigingsrecht beteekenend toe. Oppenheim heeft nagegaan, dat vanaf het tijdstip der in werking treding van de Ge meentewet tot 1 Januari 1912, 25 Raadsbe sluiten werden vernietigd op grond van strijd met het algemeen belang. Hoe sterk de toename der vernietigings- besluiten op dezen grond in de latere jaren is geweest, kan blijken uit de cijfers, die Mr Dr H. Vos meedeelde in zijn praeadvii voor het in 1924 gehouden congres vanwege de Vereeniging van Nederlandsche Ge meenten. Over de periode van 1851 tot 22 Maart '24 toch telde hij 75 gevallen van vernietiging op grond van strijd met 't algemeen belang, waarvan er onder het ministerie-Ruys niet minder dan 37 voorkwamen* Dit aantal is thans weer met een derd, nu bij Koninklijk Besluit van 30 Juli 1932 (Stbl. no. 418) zijn vernietigd de beslui ten van den gemeenteraad van Gorinchem van 15 Mei 1931 en 11 Juni 1931, waarbij Burgemeester en Wethouders o.a. werden gemachtigd het zgn. Paardenwater in die gemeente in erfpacht aan te nemen en dit te laten dempen. Het Koninklijk Besluit overweegt, dat het Paardenwater is een deel van die voormalige vestinggrachten van de stad Gorinchem, die nog grootendeels intact zijn gebleven en zeer belangrijke historische waarden ver tegenwoordigen* De zeer geringe heteekenis van het werk als object van werkverschaffing viel geheel weg tegen het gewicht dezer overblijfselen uit vroeger tijd, die van groote'historische Jen aesthetische waardij zijn. Vandaar, dat in de voorgenomen demping strijd werd gezien met het algemeen belang. Dit standpunt is ook het onze. Het behoud van zaken, die van befeekenis moeten worden geacht voor onze historie of cultuur, is niet enkel van plaatselijk belang, maar overschrijdt deze enge gren zen en is veelal van nationale hetee kenis. De Grieksche geschiedschrijver Thucidides sprak van „een bezit voor altoos", en in den wel f den geest luidt het gevleugelde woord van den Engelschen dichter, die van schoone dingen zeide, dat ze zijn „een vreugd voor altijd". Niet plaatselijk beperkt maar van he teekenis voor heel het land. Niet tot de tegenwoordige bewoners be perkt maar van belang ook voor het na geslacht- En daarom is vernietiging dezer cultu- reele en historische waarden in strijd met het algemeen belang. Hetzelfde motief leidde eenige Jaren gele den Gedeputeerde Staten van Zeeland, toen dit College weigerde goed te keuren den ver koop van enkele klokken van het antieke Raadhuis te Zierikzee, die historische waar de hadden. Met het algemeen belang wordt nogal ïens gesold, maar in dergelijke gevallen dunkt het ons onmiskenbaar. BINNENLAND. OFFICIEELE BERICHTEN BURGEMEESTER Bij Kon. besluit is met ingang van 9 Sep tember 1932 opnieuw benoemd tot burge meester der gemeente Nijeveen K. Slomp. DRINKWATERVOORZIENING Bij Kon- besluit is aan ir. J. M. K. P en* n i n k, oud-directeur van de gemeentelijke drinkwaterleidingen van Amsterdam, te Nijmegen, op zijn verzoek eervol ontslag verleend als lid van de Centrale Commissie voor Drinkwatervoorziening, onder dankbe tuiging voor de bewezen diensten. CONSULAIRE DIENST De vice-consul der Nederlanden te Trömso de heer P. Killengreen, is met verlof van zijn post vertrokken. De heer L. Killengreen is belast met de waarneming van het vice- ■consulaat. ZEEDIENST Bij beschikking van den minister van Defensie is de luitenant ter zee der tweede klasse der mar.-reserve, S- Hendriks, ge naamd Jansen, den 5en September 1932 ge plaatst bij de marinekazerne te Amsterdam. DR. H. P. PENNING t In den ouderdom van 33 jaar is te Apel doorn aan bloedvergiftiging overleden, Dr- H. P. Penning, zoon van den bekenden 8chrijver L. Penning. HANDELSBETREKKINGEN TUS SCHEN ONS LAND EN PORTUGAL Het Ministerie van Buitenlandsche Zaken maakt bekend dat de tusschen Nederland en Portugal bestaande voorloopige regeling der handelsbetrekkingen vanaf 1 September a.s. is verlengd met drie maanden met een stil zwijgende verlenging daarna van maand tot maand tot een nieuw handelsverdrag tus schen Nederland en Portugal waarover op het oogenblik onderhandeld wordt, in wer king is getreden, of wel tot opzegging van de bestaande regeling door een der beide partijen wordt overgegaan. PENSIOENRAAD VERSLAG 1931 Aan het verslag van den Pensioenraad over 1931 wordt ontleend, dat het aantal bij de registratuur ingekomen tevens geagen deerde brieven steeg van 79.700 tot 83.400 stuks. 1250 beslissingen van den Raad werden in 1931 door de registratuur geclassificeerd. De raad wijst er op. dat hij mede voor 't onderbrengen van zijn ambtenaren en van de voorgenomen mechanisatie van het be drijf niet over voldoende plaatsruimte in '1 tegenwoordige gebouw beschikt. Immers een comptabel bedrijf als dat van den Raad eischt intensief toezicht, wat in een voor zijn dienst zoo onpraktisch gebouw als het bestaande, niet mogelijk is. Ook het contact tusschen de afdeelingen onderling wordt door de bestaande huisves ting bemoeilijkt. De voortdurende uitbreiding van het werk zal in de toekomst onvermijdelijk tot loka liteitsuitbreiding moeten leiden. Het aantal geneeskundige onderzoeken bedroeg in 1931 1251, waarvan 1030 tot pen- sionneering hebben geleid. Het totaal aantal in 1931 toegekende pen sioenen bedroeg 5174 tot een bedrag van f 5.977-884. Op 150 aanvragen om pensioen werd af wijzend beschikt. In het jaar 1931 werd in totaal ontvangen f 189.402.214.24. DE BRUG BIJ BARENDRECHT EEN GEVAARLIJK WERKJE Gisteren helaas werd voor dit werk weer de Zondag gekozen werd een aan vang gemaakt met de omhoogbrenging van de z.g- toog van de Barendrechtsohe brug. Voor dit gevaarlijk werk bestond van in genieurszijde een groote belangstelling. De toog, die het verbindingsstuk vormt tus schen de beide heftorens der brug, weegt 190 ton. welk gewicht door vier electrische lieren werd opgetrokken, 's Morgens om vier uur begon men met het werk en alles had een vlot verloop, toen om 10 uur één der trommels, waarop de kabels in de lieren worden opgewonden, brak, waardoor het werk moest gestaakt worden. De toog, die halverwege tusschen de torens hing, lever de een gevaar op voor de brug en het ver keer, waarom uitgebreide maatregelen voor beveiliging werden genomen. Het verkeer, dat van 4 uur 's morgens tot 12 uur 's nachts was gestremd, moest pa dien tijd weer over de brug worden geleid, waarom deze tegen slag van zéér ernstigen aajd was. Men hoopt a.s- Zondag het werk te kunnen vol tooien. BIJZ. VRIJW. LANDSTORM INITIATIEF VOORSTEL ALBARDA Memorie van. Antwoord aan de Tweede Kamer Verschenen is de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer betreffende het wets voorstel-Albarda c.s. tot nadere regeling van de vrijwillige opkomst onder de wapenen van dienstplichtigen en- reservepersoneel. De voorstelers geven niet toe, dat de bij zondere vrijwillige landstorm geen klasse-in stituut zou mogen worden genoemd. Wat betreft de verzekering, dat de bijzon dere vrijwillige landstorm het geheele volk en dus ook de sociaal democraten zou be schermen tegen revolutionair geweld, in de bijeenkomsten van den bijzonderen vrijwil- ligen landstorm klinkt dikwijls een taal, die van felle vijandschap jegens de sociaal-demo cratie en de sociaal democraten zwaar is. Dat de mannen die zulke taal met instemming aanhooren en toejuichen, gezind zouden zijn, de sociaal-democraten te beschermen tegen revolutionair geweld van anderen is ondenk baar. De voorstellers achten het, indien de nood zakelijkheid tot het te hulp roepen van ge wapende macht zich mocht voordoen, beter, dat één of meer lichtingen worden mobiel gemaakt dan dat de vrijwilligerskorpsen ten tooneele verschijnen. De bijzondere vrijwillige landstorm zoo •erd opgemerkt kan niet optreden zoo lang de regeering geen toestemming ver leent tot het onder de wapenen komen. For meel gesproken is dit waar. De bijzondere vrijwillige landstorm wordt als zoodanig slechts geformeerd, als hij met regeerings- machtiging opkomt. Maar kunnen groepen bijzondere vrijwilligers niet eigenmachtig tot optreden overgaan, als in bewogen dagen politieke opwinding zich van een aantal dier steeds eenzijdig voorgelichte mannen meester maakt'? Ook meenen de voorstellers, dat de bijzon dere landstormcommissie te veel invloed kan oefenen. Want feitelijk is de B.V.L. uit het particulier initiatief voortgekomen en is zij daarom een buitenwettelijke organisatie. De voorstellers wenschen de tegenstrijdig heid op te heffen die huns inziens bestaat tusschen de bedoeling aan artikel 187 van de grondwet en de mogelijkheid om met voor bijgang van dat grondwetvoorschrift den bij zonderen vrijwilligen landstorm onder de wapenen te doen komen. De regeering mag, buiten de Staten Gene raal om, de B. V. L. niet laten opkomen. De voorstellers zien ook het gevaar van botsingen tusschen op min of meer mi litaire wijze georganiseerde troepen, indien het bestaan en vertoon van den bij zonderen vrijwilligen landstorm andersdenkende volks groepen blijft prikkelen. Ook den voorstel lers staan daarbij Duitschland en Oostenrijk als afschrikwekkende voorbeelden voor den ONZE HARINGVISSCHERIJ Een deputatie uit de Reeders-vereeniging voor de Nederlandsche Haringvisscherij en uit den Bond van Haringexporteurs heeft een bezoek gebracht aan het ministerie van buitenlandsche zaken om te spreken over de dreigende verhooging van het Duitsche in voerrecht op haring. Van den kant van het ministerie werd hun in antwoord op hun verzoek om maatrege len te nemen, meegedeeld, dat de Nederland sche gezant te Berlijn reeds sedert weken persoonlijk met deze aangelegenheid doen-le is en zij de volle aandacht van de regeering heeft. Uit een latere mededeeling van het mi nisterie van oeconomische zaken blijkt, dat de verhooging van het invoerrecht op haring door Duitschland reeds lang overwogen wordt. Reeds in April is er bij de onderhan delingen te Berlijn over gesproken. Men heeft tot dusver het mogelijke gedaan om de ver hooging te keeren. Daar er in het handels verdrag met Duitschland niets over recht op haring is vastgelegd, is er langs dezen weg weinig aan te doen. De Duitsche regeering, die tot dusver de haringreederij met milde hand gesteund heeft door middel van subsidies, schijnt niet ongeneigd te zijn, op deze wijze van die uit gaven af te komen. BEZUINIGING OP HET LEGER Het ligt, naar „Het Volk" weet mee te deeien, in de bedoeling van de regeering, zich niet accoord te verklaren met de dooi de commissie-Welter voorgestelde contin- genisvermindering van 2150 man per lich tingssterkte. De minister van defensie stelt zich voor, de vereischte bezuiniging te verkrijgen door opheffing van 8 regimenten infanterie, 8 batterijen artillerie, 1 regiment onbereden artillerie, 2 treinafdeelingen. Voorts zal nog een aantal reorganisaties van geringer heteekenis worden doorgevoerd Zoo zal o.a. de alhier gevestigde Normaal Schietschool worden opgeheven- DE GENUA-EXPRESS De speciale trein met post en passagiers in aansluiting op het m.s. Marnix van St- Aldegonde zal Woensdagmorgen 31 Augus tus om 10.20 uur van Genua vertrekken. Aankomst Donderdagmorgen om 8.05 uur te Zevenaar, 8,57 uur te Arnhem, 9.46 te Utrecht C- S., 11.00 uur Den Haag S. S., 10,19 Amsterdam W. P., 10,33 Amsterdam C S. en 11.17 Rotterdam Maas. Gemengd Nieuws. AUTO-ONGELUKKEN Op den Haarlemmerweg. Zaterdagmiddag te kwart over twaalf wil de op den Haarlemmerweg bij den Uitweg de chauffeur van een vrachtauto, die in de richting Amsterdam reed, een vóór hem rijdende auto, eveneens een vrachtauto, in halen. Hij haalde daarbij te weinig naar links uit, met het gevolg, dat beide auto's met elkaar in aanraking kwamen- Door de botsing sloeg de voorste auto om; de chauffeur en een naast hem gezeten 13- jarige jongen kwamen op straat terecht en liepen beiden een hersenschudding op; per auto van den G.G. en G.D. zijn de slacht offers naar het Wilhelminagasthuis ver voerd. De omgeslagen auto had zware beschadi gingen aan de carrosserie opgeloopen; de andere auto was nagenoeg onbeschadigd; tegen den chauffeur er van is proces-ver baal opgemaakt. Het gebeurde trok veel be langstelling- Bij Weert. Vijf gewonden, o.w. twee zwaar. Onder Bakewel bij Weert is de heer Joh. Jeger uit Amsterdam. Zondagmiddag door tot nu toe onbekende oorzaak met zijn auto tegen een boom gereden. In den wagen zaten vijf personen: zijn echtgenoote, zoon, schoondochter en zijn kantoorjuffrouw, mej- D. de Gros. De wagen is totaal versplinterd Omwonenden snelden toe en haalden de in zittenden, die allen gewond waren, uit den wagen, welke kort na het ongeval in brand vloog. Mej. de G. had een zware hersen schudding en een beenbreuk, terwijl de zoon ernstige inwendige kneuzingen bekwam. De toestand van deze beide zwaar gewonden is zorgwekkend- De heer J. kreeg een been breuk, terwijl mevr. J. en de schoondochter eveneens inwendig waren gekneusd. Alle slachtoffers zijn opgenomen in het St Jansziekenhuis te Weert. DOODELIJK MOTOR ONGELUK TE WOENSEL Zondagmiddag is de bekende motorrijder Arnold van Vroonhoven uit Eindhoven, tijdens' een betrouwbaarheidsrit van de Ariël Motorclub op de Kloosterdreef te Woen- sel komen te slippen en in volle vaart tegen een transformatorhuisje gereden. Met een gapende hoofdwond werd hij op genomen en overgebracht naar het R.K- Buitengasthuis te Eindhoven, waar hij Zon dagavond stervende was. De man was gehuwd en 27 jaar oud. BRAND TE WAALWIJK Hedenmorgen ontstond in de St: Crispijn- straat te Waalwijk brand in een blok hui zen bewoond door vijf gezinnen. -In het blok is eveneens gevestigd de smederij van F. v. Os en de kruidenierszaak van H. v. Hilst. De brand was ontstaan in de middelste woning bwoond door J. R., en nam zoo snel in om- ang toe dat hoewel de stoombrandspuit di rect aanwezig was, aan blusschen niet te denken viel. Door een bewaker van de nacht eiligheidsdienst die ter plaatse passeerde toen een vlam uit het dak sloeg, werden de bewoners waarvan de meeste nog in bed la- geii gewaarschuwd. FELLE BRAND TE DORDRECHT MEUBELFABRIEK IN VLAMMEN PRACHTIG WERK VAN DE DORDTSCHE BRANDWEER Zaterdagmiddag omstreeks 5 uur is brand uitgebroken in de houthandel en meubel fabriek van J. H. Bouraan en Zonen aan de Weeekinderendijk alhier. De heer Bouman en een zijner zonen, die bezig wa ren geweeet eenige stoelen te beitsen, die Maandag moesten worden afgeleverd, had den tegen vijven de fabriek verlaten, toen het 6-jarig zoontje, dat op het terrein aan 't spelen was, kwam aanloopen met de alar meerende tijding dat er rook kwam uit het ketelhuis van de houtdrooginstallatie. Onmiddellijk begaf men zich daarheen, maar de brand was reed6 zoo hevig, dat men niet naar binnen kon gaan. Met een mini max werden pogingen gedaan om te blusschen, maar. het vuur vond te gretig voedsel in het droge hout dat vlak bij lag opgestapeld, dan dat dit ook maar iets zou kunnen helpen. Onmiddellijk alarmeerde men de politiepost in de nabijheid, die de brandweer waarschuwde. Toen deze ter plaatse verscheen, had de brand zich reeds uitgebreid tot een geweldige die hevig laaiend en knetterend in dikke rookwolken zich angstwekkend haastte om zooveel mogelijk in de verwoesting mee te sleuren. De heer H. Brand, die wegens ontsten tenis van den generaal-brandmeester de heer F. de Graaff, de leiding had, geassisteerd door de brandmeesters Van Buul, Van Hee- ren, Rubers en Van Welsenes zag onmid dellijk, dat hier meer hulp noodig was, en commandeerde terstond de tweede ban. Met negen stralen werd het vuur aange tast, waarvan 2 op de Faun, 1 op de water leiding, 3 op de sproeiwagen en 3 op de motoispuit van Krispijn. Het was zwaar werken, want de omstandigheden waren voor het vuur zeer gunstig. Het droge, ge makkelijk ontvlambare hout, waarvan een tamelijke voorraad aanwezig was, lag overal voor de hand, en de wind was zoodanig dat het vuur vanzelf van de drooginstallatie, die aan een uiteinde staat en waar de brand begon, de fabriek werd ingedreven. Men stond dau ook voor een ontzaglijke vuurzee, zooal6 in tijden te Dordt niet te zien geweest is. Steed6 wilder joegen de vlammen, aan alle kanten kwamen ze uit de brandende perceelen naar buiten, ruiten sprongen, daken vielen in, zolders stortten met alles wat er aan motoren, machines en materiaal op stond, onder dTeunend geraas naar beneden, steeds grimmiger grijnsde het vuur, wat het eenmaal te pakken had niet weer loslatend, maar met wellust ver terend. Het blusschingswerk werd nog be moeilijkt door de zware scherpe rookwol ken, die zich ontwikkelden. In een miniimuim van tijd stond men voor een ruïne, en het ging er maar om, niet om te behouden wat reeds brandde, maar om uitbreiding zoo spoedig mogelijk te keeren. Gezien de voor de brand gunstige, maar voor de blussching zeer ongunstige wind, en rekeening houdxde met het feit, dat het vuur bijna geen geschikter voedsel had kun nen vinden, jui6t in deze droge warme da gen, moet worden geconstateerd, dat door de brnadweer prachtig werk is verricht. Na ongeveer een kwartier 6puiten was het ge vaar voor uitbreiding vrijwel geweken, al moe6t er toen nog hard gewerkt worden, om meester te blijven en de vlammen te dooven. Om kwart na zes k half zeven, was de blueschinig zoo goed als afgeloopen, al bleef er natuurlijk veel na-werk. Kwart na zes begon men de muren om te trekken, daar deze gevaar gingen opleve ren. Nu was weldra de verwoesting volkomen. Totaal vernield zijn allereerst het ketelhuis, met de drooginstallatie, de werkplaats voor machinale houtbewerking, de meubelmakerij daarboven (waar een 500 6toelen gereed da gen); de verfspuit-installatie er naast, en verder naar de weg daaraan grenzend de draaierij op de Ie verdieping, met een 15 draaibanken. De zagerij en schaverij daar beneden bleef behouden, maar dreef van het water en liep aanmerkelijke schade op. De wasch- en strijkinrichting „Ozon", die haar panden onmiddellijk naast de bran dende perceelen heeft liggen, bleef behou den. Niet noemenswaarde schade liep ze ep in daklijsten, kozijnen en een deur. Iets andere wa6 er in de buurt, dat de ramp aanmerkelijk had kunnen vergrooten. Op de grens van de „Ozon" en de afgebran de fabriek staat een transformator-verdeel station van het electrische kabelnet Vlak bij de vuurhadrd dus. En het gevaar is niet geheel denkbeeldig,.dat bij het blusschen de waterstraal in aanraking zou kunnen ko men met de hoogepanningeleiding, wat na tuurlijk onmiddellijk de dood van verschil lende spuitgasten tengevolge zou hebben ge- bad. Bij brand wordt echter ook 6teed6 de electrische centrale gewaarschuwd, en ge lukkig was de stroom dan ook op tijd uit geschakeld. Door de rook en de hitte zijn echter waarsohijnlijk verechillende onder- deelen van de transformator onbruikbaar geworden. Vlak bij de vuurhaard bevindt zich ook de benzine-wassdherij van de „Ozon". Al bevindt zich het reservoir bene den de begane grond, toch was ook hier een punt, dat bijzonder gevaar kon opleveren. Maar gelijk we meedeelden, heeft de brand weer uitbreiding naar <'e omgeving kunnen voorkomen. De oorzaak Het begin van de brand was in genoemd ketelhuis. De ketel wordt gestookt met spaanders en ander hout-afval, dat in de jheid, door een ijzeren schot gescheiden, wordt bewaard. Hoe hier echter de brand is, ontstaan, is moeilijk te zeggen. Na half twee wa6 er niets meer op het vuur gedaan. Mis- 6ohien is een vonk of 3meulend schilfertje hout uit de oven gevallen, en in aanraking gekomen met een enkele spaander of iets dergelijk, dat daar misschien heeft gelegen. Dit kan dan verder zijn gaan gloeien met het boven omschreven noodlottige gevolg. Uiteraard was er voor deze buitengewone gebeurtenis veel belangstelling. Het publiek werd echter door de politie op een behoor lijke afstand gehouden. Op het terrein van de brand merkten we o.m. op den burgemeester, de vier wethou ders en verechillende raadsleden, verder talrijke politioneele autoriteiten, o.m. hoofd inspecteur König. Tenslotte deelen we neg: mede. dat de 6chade. die door sommigen op een halve ton is geschat, door verzekering wordt ge dekt. De fabriek is 4 5 jaar geleden gebouwd Tot half elf bleef de brandweer bezig met nablueschen. Gedurig moest nog water worden gegeven, waarvoor de motorepuit van Krispijn aanwezig bleef, 's Nachts werd bij de puinhoopen wacht gehouden, alleen met een slang op de waterleiding, en Z n- dagmoreen 8 uur kon ook deze voste wacht worden opgeheven. WHERRY OMGESLAGEN VIER JONGELUI TE WATER GERAAKT Men meldt ons uit Rotterdam: Zaterdagmiddag is op de Maas ter hoogte van de Willemskade een wherry omgeslagen, waarin zich vier inzittenden bevonden, nl. twee jongens de 15-jarige L. v. O., van de Maaskade en de 16-jarige L. de V. van den Oudedijk, en twee meisjes, de 15-jarige M. L en de 12-jarige J. L., beiden wonende aan den Schiedamschedijk. Daar een voorbij varende sleepboot veel deining veroorzaakte, liep het ranke bootje vol en de jongens en meisjes geraakten te water. Geen van allen was de zwemkunst goed machtig. De jongens konden het slechts een klein beetje en de meisjes eigenlijk heelemaal niet. Ongetwijfeld had dan ook dit boottochtje zeer ernstige gevolgen met zich gebracht, ware het niet, dat juist op het oogenblik. dat het ongeluk gebeurde, de sleepboot „IJsselmonde" van de firma Piet Smit in de buurt was De bemanning van deze sleepboot heeft de drenkelingen uit het water opgepikt en later overgegeven aan een boot van de rivierpolitie. Daarna zijn de jongelui naar het bureau aan de Schiehaven gebracht, waar de ouders hen hebben afge haald. ONGELUKKIGE LANDING TE HAAMSTEDE De wind sloeg plotseling om- Men meldt ons uit Haamstede: Als gevolg van een plotseling omslaan van den wind is het vliegtuig P. H.-A. D. X. van de K. L- M., dat hedenmorgen half 8 ko mende van Waalhaven op het vliegterrein Haamstede wilde landen aan het einde van de uitlobp met de wielen in een sloot aan de Noordzijde van het terrein geraakt. Het landingsgestel en de kabine van het vlieg tuig werden beschadigd, doch de verdere schade aan het toestel is gering. Er waren geen passagiers aan boord. Noch de bestuur der, noch de mecanicien bekwamen eenig letsel. Zeer spoedig nadat Waalhaven was ingelicht, werd een extra machine naar Haamstede gezonden om den dienst uit te voeren. OPNIEUW GEARRESTEERD Op last van den officier van justitie te Den Haag is te Gouda wederom gearresteerd de voorzitter der afdeeling van de commu nistische partij W. Schnutense, omdat hij de voorwaarden, waarop hij eenigen tijd gele den voorloopig is in vrijheid gesteld, niet is nagekomen. Schoutense was een der leiders bij de in Juni te Boskoop plaats gehad heb bende werkloozen relletjes. Ter zake van op ruiing werd hij achter slot en grendel gezet doch is later onder bepaalde voorwaarden vrijgelaten. ERNSTIGE AANRIJDING BIJ MUIDEN Zondagmorgen is bij Muiden, terwijl het zeer mistig was, een melkknecht met zijn wagentje aangereden door een auto die in de richting Naarden reed- De automobilist reed door, doch een uit de richting Naarden komende automobilist vond den aange- redene bewusteloos op den weg liggen. De ernstig gekwetste man, De B. geheeten, is naar het ziekenhuis te Bussum gebracht. Men hoopt den aanrijder te ontdekken, daar zijn koplantaarns versplinterd zijn. Met een zeis geslag< In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft zich aan de Zuiderdwarsvaart te Drach ten een drama afgespeeld, waarbij de 40- jarige J. Numan 't slachtoffer is geworden- De gebroeders Jan en Thomas Numan hadden den avond in verschillende cafe's te Drachten doorgebracht. Na sluitingstijd be gaven zij zich huiswaarts. In de nabijheid van hun woning ontmoetten zij zekeren K. van der Terp, die eveneens daar woonachtig is. Van der T. was vergezeld van zijn vrouw. Bij het erf van Van der Terp ontstond tus schen de mannen een woordenwisseline, waarbij een oude veete werd opgehaald- D~e woordenwisseling ontaardde in een vecht partij tusschen de Numans en Van der Terp waarbij de laatste uit zelfverdediging zich met een zeis te weer stelde. Hij trof daarbij Jan Numan in de zijde. De verwondingen waren van zoo ernstigen aard dat de dood spoedig intrad. De politie heeft een onderzoek ingesteld en Thomas Numan aangehouden, terwijl Van der T. voorloopig op vrije voeten blijft De beide Numans staan ongunstig bekend van der T. daarentegen goed. DOODELIJK VERKEERSONGELUK Men meldt ons uit Brummen: In den nacht van Zondag op Maandag om streeks half 12 werd de motorrijder N. uit Zutphen ter hoogte van het Vosje tusschen Brummen en Zutphen aangereden door een auto komende uit de richting Brummen, en bestuurd door zekeren B. uit Deventer. N. werd van zijn motor ge ingerd en was bijna onmiddellijk dood. De auto reed door De Rijkspolitie uit Brummen was spoedig ter plaatse. Het mocht haar gelukken B., die met een paar vrienden en eenige dames een feestje bezocht had. te Zutphen te arrestee ren. Daar de inzittenden niet naar hun woon plaats. Deventer, durfden tcrugkeeren, had den zij hun auto in de omgeving van Zut- pneu gestald. Voornaamste Nieuws. Rijkskanselier Von Papen zet te Munster het economisch saneeringsprogramma van zijn regeering uiteen. Tusschen het Centrum en de Hitlerianeu >u een accoord bereikt zijn voor de regee- ringsvorming zoowel in het Rijk als in Pruisen. Men spreekt van de combinatie Schleicher-Brüning-Strasser en Dr. Gördeler als Rijkskanselier. Von Papen, Schleicher en Von Gayl zijn op audiëntie bij Rijkspresident Von Hinden burg. (blz. 11) Hoe denkt men over Hitler? (II). N.C.S.V.-huis te Zeist. Ambachtsschool Gouda. Veilinggebouw Wateringen. Kantoorgebouw Heineken's werij, Rotterdam. Ambachtsschool, Zaandam. BIJ HET ZWEMMEN VERDRONKEN Zondagmiddag is te IJmuiden de 15-jarige V-, uit Beverwijk bij het zwemmen in de Rijksbinnenhaven verdronken. HEVIG ONWEDER BOVEN ALMKERK Tijdens een kort doch hevig onweer, dat jl. Vrijdagnacht over Almkerk ging, sloeg de bliksem in de woning van den heer P. de Vette, welke tot den grond toe afbrandde; weinig of niets kon worden gered. Alles was laag verzekerd. Alleen de motorspuit dezer gemeente was ter plaatse aanwezig en verrichtte onder leiding van den ópper- brandmeester, den heer P. M. Pouli, goede diensten. Onder Vareseveld is Zondagmorgen de marechaussee Colenbrander, die per motor rijwiel zijn oudere kwam bezoeken, in een bcoht over den kop geslagen, waardoor hij onmiddellijk dood was. Hij had te snel ge reden. UIT HET SOCIALE LEVEN CONFLICT BIJGELEGD Het conflict bij de Reggewerken. waarbij pl.m. 130 tewerk gestelde arbeiders Uit Almelo waren geschorst, is bijgelegd. De bemiddelingspogingen van het Ge meentebestuur van Almelo hebben tot re sultaat gehad dat heden (Maandag) het werk is hervat. Uit Oost-lndie EXTRA UITKEERING Het crisiscomité te Medan besloot ter eero van den verjaardag van H. M. de Koningin aan de crisisslachtoffers een extra-uitkee- ring van een halve maand te doen ge schieden. Wetenschap. VLAAMSCH CULTUREEL LEVEN. Men meldt ons: Nu sedert eenigen tijd de Gentsche Uni versiteit werkelijk Nederlandsch is, blijkt langzamerhand welk een machtig bolwerk van wetenschap en kunst het Vlaamscho \olk daarmee verkregen heeft Zoo werden er in de zomermaanden verschillende va- cantie-leergangen gegeven, Vorige week was een paedagogische stu dieweek. waaraan n.L ongeveer 300 cursis ten deelnamen. Onder de docenten waren behalve de Gentsche hoogleernren een drietal Nederlan ders, n.I. Prof. Kohnstamm G. van Veen onderdirecteur van het Nuteseminarium te' Amsterdam en D. Wouters van Zeist, de redacteur van Valcooch. De voordrachten werden gegeven in de aula der Gentsche Hoogeschool. Het groot aantal deelnemers, w.o. leeraaren in pae- dagogie, rijkskantonnale schoolopzieners en vele onderwijzers en onderwijzeressen, hc«ft de verwachting ver overtroffen. Een 15-tal Noord-Nederlanders had zich doen inschrijven. Huisvesting kregen do cursisten in de door vacantie niet gebruikt wordende opleidingsinrichtingen. Het geheel stond onder de^ voortreffelijke leiding van een plaatselijk bestuur, dat ge heel belangeloos maanden van inspannen- den arbeid heeft verricht, opdat alles goed v«n stapel kon lonpen. Ten slotte blijkt, hoe door de Nederland sche hovgeschonl een Nederlandscho cuV tuur in kennis en kunst kan worden bo. vordord.

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1