DINSDAG 23 AUGUSTUS 19^2 TWEEDE BLAD PAG. 5 Jioermond vlagt ter gelegenheid van zijn zevende eeuwf eest* steekt den kop op over de menigte der bedevaartgangers Direct na de landing van Piccards ballon werd deze kiek gemaakt. De professor ligt op den grond uitgestrekt doodclijk vermoeid. Zijn assistent leunt tegen de gondel. De Dertiende Jfzer-Bedevaart Na Piccards landing Een Yzer-foto op den dag der dertiende bedevaart. DE HUISINDUSTRIE Zooals we in ons vorig blad reeds mede deelden, is bij de Tweede Kamer een wets ontwerp ingediend tot wettelijke regeling van de huis-industrie. Blijkens de toelich ting hoopt de regeering haar doel te berei ken door het stelsel, dat het duidelijkst be lichaamd is en de meest omvangrijke toe passing heeft gevonden in de Engelsche Trade Boards Act De huisindustrie maakt het den onder nemer mogelijk, kosten te besparen voor werklokalen, vuur, licht en toezicht; zij ver gemakkelijkt het voob hem, zich te onttrek ken aan arbeidswet veiligheidswet, onge vallen-, invaliditeits- en ziekteverzekering; hij wentelt alle risico van onregelmatige werkgelegenheid op de arbeiders af; zij maakt alle beïnvloeding van de arbeidsvoor waarden door vakorganisaties uiterst moei lijk. Met huisindustrie zijn onafscheidelijk ver bonden lage loonen, lange arbeidsduur, kinderarbeid, ongezonde werkplaatsen, on toegankelijkheid voor organisatie, slechte bewoning, onttrekking aan een deel der sociale verzekering en benadeeling van het gezinsleven. Wat de ervaring leerde. De dikwijls geuite vrees, dat de invoering der Arbeidswet 1919 de huisindustrie met haar oncontroleerbare werktijden zou doen toenemen, is overdreven gebleken. Slechts voor enkele bedrijven, als mandenmaken, klompenmaken, hoepelmaken is hiervan iets te bespeuren. In de middelen om tot vaststelling van minimum-loonen in de huisindustrie te komen, heeft de ervaring ook tot een alge meen aanvaard stelsel geleid. Terwijl ook buiten de huis-industrie hier en daar rege lingen hebben bestaan of nog bestaan, om loonen door de overheid rechtstreeks te dioen vaststellen of langs wettel ijken weg door scheidsrechters of door het bindend verkla ren van arbeidsovereenkomsten te doen vaststellen, is door de huis-industrie 't doel s'eeds het best bereikt door het stelsel, dat het duidelijkst belichaamd en 't meest om vangrijk toepassing heeft gevonden in de Engelsche Trade Boards Act Het is dit stel sel, dat ten grondslag ligt aan het ontwerp verdrag en aan het thans aangeboden wets ontwerp. Uit een opsomming, welke de minister van ile verschillende bedrijfstakken geeft blijkt dat de huisindustrie geen belangrijke plaats meer inneemt De kleedingindustrie vraagt het meest de aandacht, met het oog op de loon drukkende werking, die de huisindus trie op het georganiseerde bedrijf uitoefent en op de exploitatie der huisnaaisters. Bij 't erwten lezen staat het vraagstuk in nauw verband met de armoede en zal met zorg moeten worden nagegaan, in hoeverre van den nood der gezinnen misbruik wordt ge maakt en of loonsverhooging zal leiden tot opheffing der huisindustrie, die voor velen de voornaamste bestaansbron is. Wat is huisarbeid? richten van bepaalde soorten van industri- eele werkzaamheden voor een onderneming doch bui4en tot die onderneming behoorende ruimten. Meestal zal de huisarbeider in zijn eigen woning werken. Dit eischt het ont werp echter niet, daar het voor de economi sche gevolgen weinig verschil maakt, of de arbeid verricht wordt in een woning dan wel daarbuiten L. een voor werkplaats die nende ruimt.die niet tot de onderneming van den werkgever behoort. De werkzaamheden moeten, om huisar beid in den zin van het ontwerp te zijn, zijn aangewezen bij algemeenen maatregel van bestuur. Doel hiervan is te voorkomen, dat werkzaamheen, die overigens aan de om schrijving van „huisarbeid" voldoen met name voor zoover die omschrijving het koopsysteem in de huis-industrie op het oog heeft doch welke niets met huis-industrie te maken hebben, onder de voor huisarbeid bestemde regeling zouden komen te vallen. De eisch, dat de arbeid moet geschieden voor een onderneming, dient om uit te slui ten. dat arbeid voor een huishouden, be staande b.v. in het repareeren van schoenen het wasschen, strijken en repareeren van kleeren e.a., onder het wettelijk begrip huis arbeid zou komen. Wat betreft de aansprakelijkheid voor de naleving der voorschriften wordt met be trekking tot dep huisaiheid in de eerste plaats de werkgever aansprakelijk gesteld Hij zal daar toezicht hebben te houden op de plaatsen, wagr door zijn huisarbeiders gewerkt wordt en op den arbeid, dien zij daar verrichten. Op den huisarbeider daarentegen zal een zorg moeten rusten, dat de huisarbeid ook in overeenstemming met de wettelijke voor schriften geschiedt. Hij zal dus o.m. aan sprakelijk moeten worden gesteld voor het gebruik van woon- of slaapvertrekken als werkruimte, wanneer een behoorlijk werk lokaal aanwezig is en voor de inachtneming van bepaalde zindelijkheidsiuaatregelen. Vier administratieve hulpmiddelen wor den voorgesteld om te bereiken dat de huis arbeiders en de arbeidsinspectie bekend zijn mei 't loon, en de arbeidsinspectie kan na gaan, welke huisarbeiders voor een werkge ver werkzaam zijn, waar zij huisarbeid ver richten en welke loonen zij uitbetaald hebben gekregen: 't loonboekje, het huisarbeiders- register, de loonlijst en het loonregister. De taak der huisarbeidscommissies is uit sluitend adviseerend. terwijl iedere commis sie slechts bemoeiing heeft met één of meer aangegeven bedrijfstakken en eerst ont staat, wanneer de Minister zulks voor die bedrijfstakken noodig acht. Heeft een tak van huisindustrie een groote verspreiding over het geheele land, dan zal een centrale huisarbeidscommissie niet mogen ontbre ken, om te voorkomen, dat door de loon- bepalingen ongelijkheid en concurrentie voorwaarden worden geschapen. UIT HET MIJNBEDRIJF De totale netto productie van de gezamen lijke steenkolenmijlen in Limburg heeft in Juli bedragen 1.035.022.449 ton. Het totaal aantal arbeiders op 1 dezer was onder gronds 24.792, bovengronds 11.209, totaal 36.001. Het aantal dagen, waarop het bedrijf gedurende de maand Juli regelmatig werd uitgeoefend, bedroeg bij de staatsmijnen 25 dagen, bij de dominiale mijnmaatschappij 24 dagen, bij de mijnen Laura en Vereeni- ging en de mijnen Willem Sophia 21 dagen en bij de Oranje Nassau-mijnen 19" dagen. DREIGEND CONFLICT IN DEN LANDBOUW TE AXEL EN OMSTREKEN Gistermiddag heeft c»p het Stadhuis te Goes een conferentie plaats gehad onder leiding van den Rijksbemiddelaar Prof. A a 1 b e r s e tusschen de partijen in het dreigend conflict in den landbouw te Axel en omstreken, namelijk de Besturen van de drie landarbeidersbonden' eenerzijds en dat van den Chr. Boeren- en Tuindersbond an derzijds. De bestuursleden van laatstgenoemde organisatie deelden mede, dat er nu onder de leden een meerderheid was voor een col lectief contract. Tot voor kort was dit niet het geval. Over loonen en andere arbeidsvoorwaar den hadden de afgevaardigden van den Chr. Boeren- en Tuindersbond echter geen man daat meegekregen, zoodat meu hierover tot geen resultaat kon komen. A.s. Woensdag zal nu te Axel hierover een conferentie plaats hebben tusschen werkgevers- en werknemers-organisaties Uiterlijk a.s. Zaterdag zal de beslissing val len, zoodat dan bekend zal zijn of het con flict al dan niet is opgelost. DE NED. VARKENSCENTRALE HET ADRES. Men verzoekt er nogmaals de aandacht op te vestigen dat stukken, bestemd voor de Nederlandsche Varkenscentrale, moeten wor den geadresseerd aan den directeur van de Nederlandsche Varkenscentrale, le v. d. Boschstraat no. 1, Den Haag en die voor het Regeeringsbureau voor de uitvoering van de Crisis-Varkenswet aan het administratief hoofd van dat bureau, Trompstraat 73, Den NED. BOND VAN GEMEENTE AMBTENAREN AFDEELING ZUIL HOLLAND In Zeerust te Scheveningen vergaderde d afdeeling Zuid-Holland van den Ned. Bond van Gemeente-ambtenaren, onder voorzit terschap van den heer D. Fonkert, gemeente ontvanger van Oud-Beijerland. Na opening der vergadering bracht de secretaris, de heer K. de Boer, secretaris van Hardinxveld, een uitvoerig jaarverslag uit. Het verslag geeft een overzicht van de g voerde acties en van de totstandkoming van de ingevolge de Ambtenarenwet 1929 vastge stelde regelingen voor de rechtspositie van het gemeentepersoneel. Bij meerderheid van stemmen werd aan genomen een voorstel van den heer Post (Schiedam), om de uitvoering van de vast gestelde statutenwijziging een jaar op te schorten. Tegen het voorstel van het hoofd bestuur om een commissie te benoemen, die zal ijagaan, welke wijzigingen in de Ge meentewet dienen te worden gebracht, wer den enkele bezwaren geopperd. Het voorstel werd aangenomen. Tot afgevaardigde naar het te Zwolle te houden Congres van den bond werd be noemd de heer K. de Boer. Na de behandeling der agenda spraki de voorzitter woorden van dank tot den heer Th. Klein, die aftreedt als hoofdbestuur der voor Zuid-Holland. Een stoffelijk tylijk van waardeering werd hierbij aangeboden. De heer Klein dankte voor de gebrachte ^ïlulde. Gemengd Nieuws. AUTO OP COLONNE MILITAIREN INGEREDEN Vijf gewonden. Gisteravond om negen uur marcheerde een colonne militairen van de genie onder lei van een luitenant op den Utrechtschen weg nabij de laan van Houdringen in de Bilt. Op hetzelfde oogenblik naderde een auto van Zeist, terwijl vanuit de richting Utrecht een tram naderde. De bestuurder van de auto werd, naar hij later vertelde, verblind doe - de lichten van een auto, die uit tegengestelde richting kwam. Nadat deze gepasseerd was, zag hij de tram, die toen al zeer nabij was. Hij remde vaart, hoewel zijn snelheid al niet zeer groot was, 40 k 50 K.M. teneinde rechts van de tram te kunnen pas- seeren. Bij het remmen slipte hij over de rails en zwenkte naar links, waardoor hij, om een aanrijding te voorkomen, genood zaakt was de tram in plaats van rechts links te passeeren Tot dusverre had hij van de colonne militairen, die zioh op dat wegge deelte bevond, niets bemerkt. Hij reed er dan ook pardoes op in. In de troep zwenkte hij weer naar rechts, zoodat hij nog even in aan raking kwam met de tram. Vijf militairen werden tegen den grond ge slingerd. terwijl ook de luitenant kwam te vallen. De omvergereden militairen heeft men onmiddellijk aan den kant van den weg gelegd en assistentie ingeroepen van Dr. van VVyk uit de Bilt en dr. van Schaick uit Bilthoven. die spoedig arriveerden. Deze medici verleenden ter plaatse de eerste hulp en vervoerden de gewonden deels met hun eigen auto, deels met een particuliere wa gen naar het militair hospitaal in Utrecht Naar het schijnt was geen der soldaten ern stig gewond. Wel klaagden zij over pijnen in borst en beenen. De auto was aan de linkerzijde beschadigd, terwijl ook een karabijn was stukgereden. De auto is in beslag genomen. Gebleken is, dat de militairen geen licht voerden, zooals dit bij avondmarschen is voorgeschreven. AUTO IN BRAND GEVLOGEN EEN DOODE Gistermiddag om half vijf reed een per sonenauto, waarin vier heeren zaten, op den weg nabij Wel in de richting Venlo door tot nog toe onopgehelderde oorzaak met volle vaart tegen een boom, waarna de wagen in brand vloog. De chauffeur A. de Wit uit Venlo, liep ernstige verwondingen op, zoodat hij niet bij machte was uit den wagen te springen, terwijl ook de overige drie inzittenden zoodanig letsel bekwamen, dat zij niet tijdig hulp konden bieden. Na dat de Wit door ooggetuigen was verlost, was het reeds te laat en overleed het met brandwonden overdekte slachtoffer spoedig. Het lijk is naar Venlo overgebracht Het slachtoffer is gehuwd en vader van een gezin. Eén der inzittenden, uit Nijmegen afkomstig, werd zwaar gewond en na ter plaatse verbonden te zijn, naar het zieken huis te Nijmegen overgebracht De overige passagiers kwamen met den schrik én enkele minder ernstige verwondingen vrij. LIJK AANGESPOELD Aan het Zuiderstrand te IJmuiden is na bij paal 58 aangespoeld het lijk van den jl. Zondag bij het zwemmen omgekomen 17: jarigen jongen'G. van Leeuwen aldaar. roffelrijmen. In groot verband .delbepakking, een laad .-lening gehad op het Staatsspooromplacement. 10 soldaten werden door de warmte bevangen. Zondag- op Maandagnacht^te 2 liur garnizoen, groot 200 paarden en 250 man per spoor naar Brabant, voor eep oefening in groot verband. Man, dat kan ik me begrijpen: Als 't zoo tropisch is, zóó heet Dat de mensch zich uiterst sober En als 't kan! nóg dunner kleedt Dat dan ,Jantje-met-de-Petf' zegt: ,jBij m'n goudgebalkte kraag! Wat een echt, exquis, subtropisch Eénig oefenweer vandaag! Laten „wij" de ransel pakken, Met de rol, ja! mèt de rol, Helm en schop en spuit en broodzak. Vijf en dertig kilo vol; Laat „ons" met modelbepakking Toonen aan het vaderland, Dat „wij" monter en paraat zijn, Zelfs bij zomer zonnebrandI" Wie geen kilometers kuch at Kan onmogelijk verstaan, Dat door „ons" met zooveel vreugde Aan de dienstplicht wordt voldaan Daarom snap je zeker ook niet, Hoe ter wereld het bestaat Dat men met een troep huzaren Zondagsnachts naar Brabant gaat? En toch is 't zoo doodeenvoudig Komen kapers op de kust, Vraag je dein naar kou of hitte? Vraag je dan naar Zondagsrust? Als het vaderland in nood is (En dat was hier het geval!) Gaat de veilige paraatheid Van het leger boven al; Dan moet alles groot en grootsch zijn, Aan kleinzieligheid gespeend; En daarop wordt nu het leger Al bij voorbaat fiksch getraind! (Nadruk verboden.) LEO LENS. Radio Nieuws. ONGELUK IN EEN GEVAARLIJKE BOCHT Gistermorgen is op den Rijksstraatweg tus schen Amersfoort en Terschuur in een der gevaarlijkste bochten de heer G. H. Kaijser, directeur van een confectiefabriek te Lon- neker, met zijn auto tegen een boom, welke langs den weg stond, gereden, waardoor hij ernstig werd gewond. In zeer zorgwekken- den toestand werd de heer K. naar het zie kenhuis „De Lichtenberg" te Amersfoort vervoerd.. De auto werd vernield. WAARSCHUWING. Onder verwijzing naar vroeger in de plaat selijke bladen gedane waarschuwingen, be treffende de firma's Blumenhof, La Reine en Aurora Bulb Nurseries deelt de Burge meester van Hillegom thans mede, dat door de firmanten van deze bloenibollenzaken, ook handel wordt gedreven ondor den naam 'Bloembollenhandel Hollandia Hillegom— Hulzen KRO: PoUtieberlchten Hulzen. KRO. Persberichten Hilversum. AVRO Persberichten GEVONDEN VOORWERPEN WOENSDAG 24 AUGUSTUS L Hilversum. VARA Graraofoonmuziek H c 1 z e n. NCRV Morgenconcert Hulzen. NCRV Dameskoor Huizen. NCllV Harmonium-muzleU Hilversum. VARA Kwintet Hulzen. NCRV Middagconcert. Volledige programma's In de Omroepgids. Duidelijke foto's; best verzorgd Radio blad; 4 gld. per half jaar of 18 :i. per week. Ned. Chr. Radio-Vereeniging, Voog- lenzang, Ede. Draagt bij in de omroepkosten. Voorhout. Als directeur wordt genoemd een zekere H. Bruhl', (Duitscher), kappersbe diende, vroeger wonende te Hillegom. De Burgemeester voornoemd geeft be langhebbenden in overweging om, alvorens met deze firma in relatie te treden, bij hen inlichtingen in te winnen. Met huifkarren werden acht Vlaamsche oorlogsdooden naar het Yzer-momiment gereden, waar rij plechtig werden bijgezet.

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 5