DINSDAG 23 AUGUSTUS 1932 EERSTE BLAD PAG. 2 D DE DOODVONNISSEN Duitschlarvt geweldige opschudding door twer pro"" -ï-j te Beuthen en een te lïrieg. Te Beuthen is een ann:ol nationaal-soci- alisten veroordeeld, waarvan vijf tot den dood, wegens moord met voorbedachten rade op een communist Te Brieg zijn socialistische Rijksbanier- leden tol zware vrijheidsstraffen veroordeeld wegens mishandeling van nationaal-socialis- ten. De demonstratie te Beuthen en de pro testen uit het nationaal-socialistische hoofd kwartier tegen de doodvonnissen, de aanval len, die de roode pers doet op de „klassc- justitie" in verband met het vonnis te Brieg, doen zien hoe de politieke hartstochten door deze vonnissen zijn opgezweept De regcering Von Papen wordt hierdoor in een allesbehalve benijdenswaardige positie gebracht Laat zij het doodvonnis tegen de vijf na- tionaal-socialisten uitvoeren dan staat dal 'gelijk met het gieten van olie op een reeds laaiend vuur. Laat zij voor de vijf nazi's genade voo; recht gelden en past zij hetzelfde niet too op de veroordeelde socialisten dan zal zij eerst recht worden uitgemaakt voor een bo siuur dat het recht buigt naar zijn eigen sympathieën. Houdt zij de uitvoering van de doodvon nissen echter tegen dan ontneemt zij dnar- mee de kracht aan haar met zooveel ernst afgekondigde noodbepalingen tegen het ter rorisme en zulks nog wel zoo korten tijd na dat zij heeft laten bekend maken, dat de ter roristen niet moeten denken, dat de straffen die tegen hun misdaden bedreigd zijn tocb niet zuilen worden uitgevoerd. Deze pijnlijke situatie voert de gedachten terug naar het uniformverbod van de regee- ring-Brüning, dat weliswaar eenzijdig tegen het Hitler-leger was gericht maar toch de strekking had om datgene te voorkomen', dat men de laatste weken in Duitschland heeft moeten doormaken, nadat de nazi': hun vrijheid om in hun bruine heanden te demonstreeren hadden terug gekregen. Von Papen c.s. moeten thans tot hun ver driet ervaren, dat genezen heehvat moeilij ker is en „laten doorzieken" een riskant ondernemen kan worden. B Ui TEN LAN l) De joodsche winkels in de stad hebben allo hun deuren gesloten. Fel protest van de N.S.D.A.P. VIJF NAZIS TER DOOD VEROORDEELD WEGENS POL1TIEKEN MOORD DEMONSTRATIES BUITEN DE RECHTZAAL TE BEUTHEN Voor de speciale rechtbank te Beuthen werd Maandag de behandeling gesloten van Ihet proces togen een negental beklaagden, verdacht van moord en hot toebrengen van zwaar lichamelijk letsel op de gebroeders Pietrzuch te Potempa in Duitsch Opper- Sllczlë De beklaagden Kottisch, Wolnitza, Müller en Graupner werden wegens politi-eken dood slag en het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel ter dood veroordeeld. Bovendien wer den de beklaagden Kottisch, Muller en Grèiup ner ieder veroordeeld tot twee jaar en de beklaagde Wolnitza tot een jaar tuchthuis straf. Beklaagde Lachmann werd als aanstichter ter dood veroordeeld, terwijl hem alle burger rechten werden ontnomen. De beklaagde Hoppe werd wegens mede plichtigheid tot twee jaar tuchthuisstraf ver oordeeld. Tenslotte werden de beklaagden Nowak, Hadamik en Czaja vrijgesproken. De uitspraak werd als volgt gemoveerd: Hét is bewezen dat de beklaagden den tócht naar Potempa hadden ondernomen om den communist Pietrzuch te vermoorden. De beklaagde Lachmann is als de geestelijke dader te boschouwen. De beklaagden Wol nitza- Müller, Graupner en Kottisch zijn in de kamer binnengedrongen en zijn de beide broeders te lijf gegaan. De noodverordening van 9 Augustus dient in deze aangelegenheid ten volle uitgevoerd te worden, daar de daad om half twee plaats vond en de nood ver ordening om 12 uur des nachts van kracht was geworden. De beklaagden Nowak, Ha damik en Czaja moesten worden vrijgespro ken, daar geen bewijs tegen hen kon worden aangevoerd. Terwijl het bij het bekendmaken van het vonnis en de motiveering ervan tot geener lei incidenten in de rechtzaal kwam, speel den zich na de rechtzitting opgewonden too- neelen af, welke zich van de rechtzaal tot de straten rondom het gerechtsgebouw uitbreid den. Demonstreeren de nationanl-sociallsten wer den door schupo's, gewapend met stalen hel men en karabijnen, uiteengedreven. Do nazi's dreigden met hun vuisten togen het gerechtsgebouw. Bij het verlaten van de rechtzaal riep de leider der S. A. groep van Sileziü, de eerste luitenant b. d. cn en lid vun den rijksdag Heines: Het vonnis is dc lichtbaak cn het uitgangspunt voor dpn derden rijksdag!" Hot gerechtsgebouw word onmiddellijk ge sloten. Op straat schoolden de nationaal-soclalis- ten tot een grooten troep samen, waarin vooral de Breslausche S. A. groep opviel. Door ingrijpen van den S.A. leider van Silezië, rijksdagafgevaardigde Heines, werd onder de nazi's wederom dc rust en orde her steld Zij traden op bevel ln marschcolonne aan, om de komst van de auto's, waarmede zij gekomen waren- af te wachten. Bij het begin van de incidenten had Heines getracht van de veranda van een café uit een toespraak tot de nationaal-socialisten te hou den. Dit werd hem evenwol verhinderd. Na don aftocht der demonstranten zijn de samenscholingen echter weer toegenomen. Het gerechtsgebouw is door een sterk politie cordon afgezet De vensters van de redactiebureaux der ,Oberschlesisclie Zeitung," van don „Allge- meinen I.okalanzeiger" cn van een winkel in electriclteltsartikelcn werden vernield. Uit MÜnchen wordt gemeld: De leider van de rijksafdeeling -dier N.S. D.A.P.. advocaat dr Frank, heeft aan d^n rijkspresident en den rijkskanselier een telegram gezonden, waarin Hij „voor het ge- heele Duitsche publiek protest aanteekent" tegen de vonnissen van Beuthen en erop wijst, dat het ter handhaving van den bin- nenlandschen vrede absoluut noodzakelijk is dat de vijf doodvonnissen onmiddellijk ver nietigd worden De „Angrilf" schrijft naar aanleiding van deze vonnissen, dat zij een vuistslag zijn in het gezicht van het nationale Duitschland. Drie honderd en vijftig kameraden, zoo schrijft het nationaal-socialistische orgaan, hebben wij reeds ten grave gedragen. In de meeste gevallen vonden wij geen politie en geen verdediger, om aan de gerechtigheid te voldoen. Uit de graven van deze dooden is het bruine leger opgerezen. 500.000 bruine sol daten stemmen in met den uitroep: Deze vonnissen mogen niet voltrokken worden. Do pers-afdeeling van N'.S.D.A.P. zegt o.a.: Vijf doodvonnissen zijn door de bijzon dere rechtbank der zich nationaal noemende regeering geveld, zonder dat deze ook maar één oogonblik de vertwijfeling der beklaag- don hoeft ingezien over het tekort komen van de staatsmiddelon tegenover dc georga niseerde marxistische moordtérreur, waar aan reeds meer dan 300 nat. socialistische vrijheidstrijders ten offer zijn gevallen. NaL socialisten zijn door dc bijzondere recht bank ter dood veroordeeld, terwijl liet inter nationale mcordmarxisme er met korte tuchthuisstraffen af komt. (Dit slaat op het vonnis te Ohlau tegen leen van de rijks banier. Red.). Deze beide vonnissen zijn een slag in het gezicht van 't nationale Duitsch land. Millloenen Duitschers verwachten van den heer Von Papen als rijkscommissaris voor Pruisen de oogonblikkelijke opheffing van het Beuthener vonnis. Er zal in Duitsch land geen rust meer zijn nu dit geschied is. Mogen de verantwoordelijke staatslieden de ernst van het oogen-blik inzien voor het te laat is. Van welingelichte zijde te Berlijn wordt op de vraag, hoe een eventueel verzoek om gratie voor de door het bijzonder gerechts hof te Beuthen ter.dood veroordeelde S.A.- mannen zou worden ontvangen, medege deeld, dat de regeering onder alle omstan digheden de staatsautoriteit zal waarborgen. De N.S.D A.P. heeft aan Hindenburg en Von Papen telegrammen gezonden, waarin zij protesteert tegen de „onbegrijpelijke" uit spraak van Beuthen en de verwachting uit spreekt, dat den veroordeelden onmiddellijk gratie zal worden verleend; voor de hand having van den binnenlandschen vrede wordt gratieverleening een noodzakelijkheid genoemd. DE OVEREENKOMSTEN TE OTTAWA Canada vreest. Uit Londen wordt gemeld: De resultaten van de conferentie te Otta wa zijn, voorzoover thans reeds te overzien, in de Dominions en de koloniën met vol doening ontvangen. 't Leidende Zuid-Afrikaansche blad „Cape Times", verklaart echter in een hoofdartikel dat de conferentie de al te hooggespannen verwachtingen teleurgesteld heeft. De resul taten van Ottawa zullen weliswaar moeilijk direct in klinkende munt omgezet kunnen worden, doch zij beteekenen zeer zeker ocvk een verdere stap in de riohting van het te Lausanne aangevangen werk; het vertrou wen en de ondernemingsgeest te herstellen De Australische minister-president Lyons verklaarde dat de resultaten der conferentie door het Australische volk met voldoening worden begroet Het ministerie van handel rekent in verband met de aan Australië toe gekende prefercntiecle tarieven op een be drag van 2*4 millioen p. st De minister-president van Nieuw-Zeeland Forbes is eveneens tevreden. De overeen komsten zijn veelbelovend voor een toekom stige nauwere samenwerking tusschen de dceleti van het Britsche wereldrijk. fn Birma is men teleurgesteld, dat men geen preferentieele tarieven heeft verkre gen voor zijn hoofdproduct: de rijst. Tenslotte kan nog gemeld worden, dat men (e Ottawa zelf niet zoo optimistisch gestemd is. Men vreest, dat Amerika tegenmaatrege len zal gaan nemen in verband met de over eenkomst tusschen Canada en Engeland. ENGELAND EN INDIE Uit Bombay wordt gemeld: Het bestuur van de Mahasabha, een der leidende Hindoe-orgnnisnties in Indië. heeft een resolutie aangenomen, waarin de Hin does worden opgewekt, zich to verzetten tegen de door de Engelsche regeering thans bekend gemaakte regeling van de rechten en bevoegdheden der Indische gemeenschap pen, en door toepassing van alle middelen de uitvoering van deze regeling tegen te werken. Ook het bestuur van de All-India Moslim- confcientie heeft een resolutie aangenomen waarin weliswaar wordt erkend, dat aan een deel van dc eischen der Mohamedanen in de nieuwe regeling is tegemoet gekomen doch waarin verdc verklaard wordt, dat nnmoge'uk een constitutie kan worden aan vaard, waarin deze eischen niet ten volle zijn ingewilligd. MUNCH EN. 23 Aug. Adolf Hitler heeft aan de in het proces te Beuthen veroordeelde S.A.-lieden het volgende telegram gericht: Mijn kameradenl Tegenover dit monster achtige bloedvonnls blijven wij in onbe perkte trouw verbonden. Uw vrijheid is vanaf dit oogenblik voor ons een eerezaak. De strijd tegen een Regeering waaronder dit lis mogelijk is, is onze plicht EEN TEGENHANGER VAN HET PROCES TE BEUTHEN STRAFFEN TEGEN RIJKSBAN1ERLEDEN WEGENS ZWARE MISHANDELING VAN NAZI'S DE DREIGENDE TEXTIELSTAKING IN LANCASHIRE Uit Manchester wordt gemeld: Alles wijst er op, dat de textielstaking in het graafschap Lancashire Zaterdag zal be ginnen. De arbeiders zijn van meening. dat, als zij eenige verlaging der loonen aanvaarden, de industrie daarvan geen voordeel zal trek ken, terwijl de werkgevers binnen een jaar een nieuwe verlaging zullen voorstellen. Woensdagmorgen zal nog een bespreking tusschen partijen worden ge-houden over de mogelijkheid van hervatting der onderhan delingen. Van de hoofdverdachten werd de districts' leider van de Rijkebanier Durnick tot drie jaar, en do plaatselijke leider van de rijks- banier Bleoh tot vier jaar tuchthuisstraf veroordeeld. De veroordeeling geschiedde wegens landvredebreuik en wegens overtre ding der wapenwet De verdachte Vanin werd wegens ern-l 6tigen landvredebreuk en het toebrengen J van lichamelijk letsel veroordeeld tot twee[ jaar tuchthuisstraf. De vak vereen igings- eeoretaris Strullk en de Sociaal-democrati sche wethouder Man oh© werden wegens landvredebreuk tot resp. anderhalf en 1 j jaar gevangenisstraf veroordeeld. Van de belde vrouwelijke verdaohten I •erd vrouw Koso veroordeeld tot zee maan- den en vrouw Morawe tot drie maanden gevangenisstraf. De overige srtaffen vari- eeren van een jaar tot drie maanden ge- ïngenisstraf. In het vonni6 werd o.m. overwogen, dat de rijksbanier niet uit was met de veront schuldiging. dat zy door de nationaal-socia listen geprovoceerd zijn geworden. De reöht bank is verplicht terreur- en geweldsdaden tegen te gaan en deze met alle mogelijke middelen te bestrijden. Bij het vonnis mag men niet alleen denken aan de verdachten, doch ook aan de slachtoffers, in dit geval aan de dooden en de 20 zwaar-gewonden. De Borlijnsohe avondbladen wijdden nog kolommen aan het OMauerproCes. De „Angriff"' zegt, dat met betrekking op de zware straffen te Beuthen, het vonnis te Ohlau mild kan worden genoemd. De „Kreu'zzeitung" spreekt er haar ver wondering over uit, dat hier niet een zwaar vonmi6 ls" geveld, daar hier een voorbeeld gegeven had moeten worden. Het „Berliner Tageblatt" spreekt eohter van onbegrijpelijke zware straffen. Dit oor deel is niet in overeenstemming te brengen met het resultaat van het onderzoek. De 6ociaal-democratisohe „Abend" schrijft in verband met de bedreigingen in de na-, t ionaal -socialistische pers, dat het vonnis van Ohlau, ais een vuureignaal door de rijen der Duitsche arbeiders zal gaan. De veroordeelden, zelfs wanneer zij de grenzen van noodweer overschreden mochten heb ben, genieten algeheele sympathie van alle vrijheidlievende mensohen. Aan deze spe ciale rechtbanken met haar vonnissen tegen republikeinen zal spoedig een einde ge maakt worden. De „Vo€6ische Zeitunig" meent, dat het te i hopen is, dat door het strenge vonnis de' toestand heter zal worden. Het is een hooge prijs, welke betaald moet worden om den vrede in het Duitsche rijk te herstellen. DE VLAAMSCHE BEDEVAART Over de zes VlaamscRe strijders, wier stof Zondag j.l. is bijgezet aan de voet van het Yzerkruis, kunnen wij nog melden, dat dit zijn Joe English, de, gebroeders Edward en Frans van Raemdonok, Renaat de Rudder, Frans van der Linden, Frans Kusters, Hu- bert Willems en Firmen Desprez. allen sol daten, die hun hooge zedelijke kracht en hun Christelijk idealisme aan het front heb hen getoond in den strijd voor Vlaanderen Zoo waren de gebroeders Van Raemsdonck altijd vooraan op de gevaarlijkste punten maarverdacht, want Vlaamschgezind zijn in elkanders armen gesneuveld en rus ten nu in één kist. Joe English, zoon van een lerschen vader en een Vlaamsche moeder, was een verdiertstelijk teekenaar, die zijn talent geheel in dienst der Vlaamsche bewe ging stelde Hij is o.m. de ontwerper van de bekende zerken van „Heldenbultle", waar van het kruis aan het Iersche kruis herin nert die zerken waaronder tal van Vtnam sche soldaten werden begraven, en waarop de sedert berucht geworden leus A.VV.V V K. (alles voor Vlaanderen, Vlaanderen voor Kristus) prijkte. English stierf in Augustus 1918, doch zijn dood is ongetwij feld verhaast doordat hij van plaats tot plaats gestuurd werd en eerst na anderhal- ven dag wachten® kon worden geopereerd. Duizenden waren weer uit de dorpen pn steden van het Vlaamsche land saamgc- stroomd aan den voet van het indrukwek kende Yzermonument te Diksmuiden. Bij wijze van verrassing is Prof. Dr. Daels gehuldigd door het bedevaart-comité, waar van hii sinds jaren de ziel is. Door den beeldhouwer G. van der Meersche is nl pen bronzen beeld vervaardigd, dat in den Yzer- toren een plaals zal krijgen, terwijl een tweede afgietsel aan den onvermoeibaren professor werd aangeboden. Indrukwekkend was bet knielen van de duizenden in de Yzervlakte bij het celebree- ren van de mis, een plechtigheid, die elk jaar weerkeert Het bedevaart-comité heeft deze dertiende bedevaart aangegrepen om de regeering een paar moties mede te deelen. waarhij onmid dellijke toepassing van art. 20 van het vol kenbondspact omtrent ontwapening ge vraagd wordt en ook om volledige amnestie te verlangen voor alle Vlaamsche idealis ten, zoo burgerlijko als militaire. DE PRUISSISCHE LANDDAG De president van den Pruisischcn land dag Dr. Kerrl heeft den Pruisischcn Land dag opj 30 Augustus a.s. tjeengerocpon. Hoewel de landdag aanvankelijk op 1 Sep tember bijeen zou komeu, heeft D Kerrl op verzoek van de Centrum-fractie bericht dezen datum te vervroegen, aangezien or 31 Augustus on 1 September de katholieken dag gehouden zal wuicten. TRAGISCH VLIEGONGELUK TE POSEN. Uit R>sen wordt gemeld: Tijdens de bijzet ting van een voor eenige da<*en verongelukten Poolschen vliegerofficier stortten twee boven het kerkhof cirkelende vliegtuigen neer. De toestellen, twee nieuwe zware eendek kers, werden geheel vernield. Van de piloten, twee Prol sche officieren, was de eene op slag dood, de andere overleed tijdens het vervoer naar het lazaret, DE AARDBEVING IN DEN KAUKASUS Reeds 148 slachtoffers Uit Natsjitsjewan worde gemeld, dat tot nog toe 14S slachtoffers van de aardbeving in het gebied zijn geborgen, zoodat de om vang van de ramp grooter is dan men aan vankelijk dacht Het opruimingswerk Ls nog niet beëindigd de materieel© schade werdt ge- 'hat op an derhalf miilioen ro-bel. SPAANSCHE MONARCHISTEN GESTRAFT Al hun goederen onteigend. Volgens een bericht uit Madrid zal het stoomschip „Espana V" dezer dagen 300 monarchisten naar Afrika overbrengen, die zich schuldig hebben gemaakt aan deelneming aan den jongsten opstand- Onder de gedeporteerden bevinden zich niet minder dan 92 personen van adel. Het is nog niet zeker, of de monarchisten naar Kaap Juba of naar Bata in .Jpaansch Guinea zullen worden gebracht. Iedere gede porteerde moet zijn reis zelf betalen. De wet, volgehs welke de goederen van deel nemers aan den opstand door den staat in beslag genomen worden, wordt scnerp toe gepast. Het schijnt a'sof de regeerhig met behulp van deze in beslagnemingen de agrarische hervormingen wil doorvoeren. Het groot grondbezit, vooral dat van den adel, zal ver deeld worden. De hertog van Medina Celi, die gearresteerd is, omdat hij duizend peseta's heeft geschon ken als bijdrage in de kosten van organisatie van den opstand, moet 80.000 H.A. land be zitten. Ook dit bezit is geconfisceerd. Gemengd Nieuws. DE DRUIVENDIEFSTALLEN IN HET WESTLAND VIER PERSONEN GEARRESTEERD Enkele weken geleden werden door den Rijksveldwachter te Monster ces nachts .en I viertal personen op heeterdaad betrapt, toen 1 zij bij een tuinder in de kassen zich tegoed deden aan de druiven. Nadat van dit feit proces-verbaal was op gemaakt, werd het viertal op vrije voeten geste.d, echter werd voortdurend door de kweekers te Monster over voortgaande dief stallen in hun kassen geklaagd, zooJat I twee rijksveldwachters des nachts bij een I kweekerij postvatten. Hun wachten werd met succes bekroond, 'want na een poosje kwam... hetzelfde vier- tal weer op de kassen af. j Hoewel zij op de vlucht sloegen bij het zien van de veldwachters, werden zij later toc-h aangehouden, en in arrest gestold. Het waren de 28-jarige J. V. uit Amstei dam, de 22-iarige L. M. uit Zaandam, de 17-jarige A. H. en de 19-jarige A. de Z., bei den uit Monster. Na verhoor is thans het viertal In net Huis van Bewaring te Den Haag ingesloten. PICCARD OVER ZIJN TOCHT EEN RAPPORT VAN IR. COSIJNS Prof. Piccard schrijft in de „Corriese de Mascra", dat de eerste waarnemingen be treffende de kosmische stralen op een hoog te van 3000 meter begonnen werdén. Piccard had gemakkelijk nog hooger dan 17000 meter kunnen stijgen, maar in ver band met de wetenschappelijke proefnemin gen was dit niet mogelijk geweest Boven dien was de koude in de gondel bijna ondra gelijk geworden. Piccard gaf als zijn overtuiging te kennen dat het binnen niet al te langen tijd geluk- Prof. Piccard schrijft in de „Corritfre de ken, zal in de stratosfeer in zes uur van Europa naar Amerika vliegen. De temperatuur varieerde tusschen 50 en 00 graden onder nul. De oriënteering was uiterst eenvoudig ge weest, daar ook van een hoogte van 11.000 tot 16.000 meter de aarde met haar bergen, moren, rivieren en zeeën als een duidelijke aardrijkskundige kaart zichtbaar is. Aan het Nationale Belgische fonds voor wetenschappelijk onderzoek heeft Cosijns een voorloopig rapport over den tocht naar de stratosfeer doen toekomen. Dit eerste zeer korte rapport verwijst op do eerste plaats naar de afwachtende perio de voor de opstijging van IS Augustus, en bespreekt dan de opstijging zelf, waarbij medegedeeld wordt, dat de druk in de ca bine gedurende den geheelen tocht met dien van een hoogte van 2000 meter ongeveer overeenstemde. - Alle instrumenten voor de meting der oos- mische straling evenals de radio hebben zonder storing gewerkt De hoogste bereikte hoogte correspon deerde met ongeveer 73 m.M. kwik. Bij de landing zijn enkele instrumenten zonder groote waarde gebroken. Het rapport besluit: De wetenschappelijke resultaten zijn aan Brussel overhandigd, maar zijn nog niet geverifieerd. Uit Dezensano is bericht ontvangen, dat prof. Piccard per auto naar Zürich gereisd is. JDe gondel en het omhulsel van den bal- DE DOODEN VAN DE ..NIOBE" NATIONALE ROUW In de kerk van het gamlzoenskerkhof te Kiel slaan onder palmtakken en kransen de 24 kisten van de jongemannen der Niobe, die te Kiel worden begraven, FamiLieden cn personen van rijksweer en vloot komen en gaan in stilte en leggen bloemen op de kisten. In een hoek van het eero-korkhof voor do gevallenen in den wereldoorlog, aan weers zijden van de houten grafkruisen op de graven van de bemanning van de duikboot „U. B. 106" zijn twee groote kuilen gedol ven, waarin de kisten met het stoffelijk overschot van de slachtoffers van de „Nio be" zullen worden biigezet. De vlaggen zijn alle halfstok geheschen. Hedenmiddag is de begrafenisplechtigheid door alle Duitsche zenders uitgezonden. Ten toeken van rouw zwegen alle zenders daar na vijf minuten Het overige program van den dag is aan do nationale rouw aan gepast. Zes gevallen van verglltlglng Uit Woerchingen wort gemeld, dat zestig personen aldaar ernstig ziek zijn geworden en allen vergiftigingsverschijnselen toonen. Een onderzoek naar de oorzaak wordt in gesteld. DE WERELDVLUCHT VAN VON GRONAU De Duitsche vlieger von Gronau is Maan dagmiddag 12 uur uit Prince Rupert (Br. Columbië) vertrokken naar Gordova in Aljaska, wat hij in 7 uren hoopte te berei ken. Hij wil dan Woensdag naar Aleoeten- eilanden vliegen. Door (len Russischen prolessor Samoilowtsj. Prof. Samoilowitsj heeft aan boord van den Russischen ijsbreker „Hussanow" een uit voerig telegram aan de Sovjet-regeering ge zonden, waarin hij mededeelt, in de Noorde lijke IJszee een aantal nieuwe eilanden te hebben ontdekt en waarin hij de positie van deze eilanden aangeeft. Zij liggen op onge veer 75 gr. 48 min. N.B. en SI gr. 20 min. O.L.De aanvankelijke veronderstelling, dat men slechts met één enkel eiland te doen heeft, bleek fout te zijn, aangezien men een tot nog toe geheel onbekende archipel heeft ontdekt, OPSTAND TE RIO DE JANEIRO NEW YORK, 23 Aug. Uit Rio de Janeiro wordt gemeld, dat daar een opstand is uit gebroken van aanhangers van opstandelin gen in den staat Sao Puulo. De Braziliaan- sche Regeering heeft den slaat van beleg af gekondigd en na eenige felle straatgevechten waarbij verscheidene personen werden ge dood, zou zij er ingeslaagd zijn den op stond voorloopig neer te slaan. Een gedeelte de marine zou naar de opstandelingen zijn overgeloopcn, terwijl hot leger de Re gcering trouw is gebleven, liet zakenleven ligt geheel stil De opstand begon met een de monstratie, die door het centrum van de stad marcheerde achter de vlag der opstande llngcn in S..o Paulo. Voor het ministerie van arbeid werden 2 bommen geworpen, waar door echter niemand word gewond. INSLUIPERS OP HET DAK Onbevoegden hebben zich vanaf het dak toegang verschaft tot het perceel eener in- dustrieele onderneming aan den Singel te Am sterdam. Verschillende kamers en kantoren zijn doorzocht en van eenige kasten lag de in houd op een tafel verspreid. Ontvreemd zijn een bedrag van plm. f 175 on eenige sieraden. GOEDE REMMEN, MAAR Een 16-jarige wielrijder uit Soest wilde Zon dagmorgen op de Varkensmarkt te Amers foort den vluchtheuvel passeeren juist op het moment, dat van tegenovergestelde richting de stadsautobus naderde. De jongen reed met een enorme vaart en remde plotseling zoo krachtig, dat hij over zijn stuur vloog en met kracht tegen de bus werd gesmakt. Eenige rui ten van de bus braken en de deur werd ontzet. Het slachtoffer werd met een ernstige hoofd wonde opgenomen en naar het St. Elisabeth's Gasthuis overgebracht. De toestand bleek na onderzoek redelijk wel. De jongeman is in den middag naar de ouderlijke woning te Soest vervoerd. DOOR DE HITTE KRANKZINNIG GEWORDEN De landbouwer P. K. uit Weert, die ver mist werd, is gisteren teruggevonden in de bosschen, waar liij ronddoolde. K. was ten gevolge van de hitte krankzinnig geworden en is naar het krankzinnigengesticht te Venray gebracht BRUTALE P.OOVER Maandagmiddag trad op de Prinsengracht 699 te Amsterdam een man een winkel bin nen. Hij wendde zich tot de winkelierster en zeide: Ik ben van de politie, neem uw kas maar mee en volg mij naar het bureau! De aangesprokene schrok hevig, doch be greep blijkbaar al dadeü'k, dat het hier een brutale poging tot roof was. Onder bedreiging met een schietwapen poogde de man nog geld te stelen. Op liet hulpgeroep van de winkelierster nam hij toen de vlucht. H" stapte in 'n gereedstaan- den auto en, ging er ijlings van door. De politic van hot bureau Leidscheplein zoekt naar den bedrieger. (Tel.). AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN De 20-jarige militair Hazenibos uht Amster dam die Vrijdagavond bij het duiken ln de Barneveldsche beek te Amersfoort zoo ern stig met zijn hoofd op den bodem kwam is aan de gevolgen (ruggegraat-kneuzingen) overleden. De 89-jarige mej. G. B uit Amsterdam die te Lunteren in pension was is in een kelder gevallen en aan de gevolgen overleden. ON WEERS GEVOLGEN Te Grijpskerk sloeg de bliksem in de boerderij van den heer Kloppenburg. De schuur waarin 3 varkens en een groote hoe veelheid erwten en hooi, brandde geheel uit. Het voorhuis kon behouden blijven. Te Vries is de woning van den pianofa brikant Haan door den bliksem getroffen en totaal uitgebrand. Ve/zekering dekt de schade. Te Bellen sloeg de bliksem in het post kantoor. Er ontstond een begin van brand, dat echter door de dienstdoenden Bpoedig kon worden gebluscht INBRAAK EN VOORGEVOEL In den nacht van Zaterdag op Zondag is, naar eerst Maandag laa. bekend is gewor den, ingebroken bii de N.V. London Cara mel Works te Breda Een groot aantal toe gift-artikelen zijn gestolen. Zondagmorgen was de .directeur der fa briek, de heer J. Dibbits, met zijn familie per auto op weg naar Oisterwijk, toen hij bij Tilburg eentee verdachte individuen zag. Ilij volgde de hoeren en verzocht in Tilburg aan de politie het gezelschap eens aan een onderzoek te ondervvrpen. Wat ongelooflijk moge klinken, bleek waar: hot voorgevoel van den heer Dibbits was juist geweest. De gestolen voorwerpen kwamen voor den dna. In den loop van gisteren werden de gear resteerden door de marechausseè naar Breda overgebracht en voor den plaatsvervangend commissaris van politie, den heer J. P. C. Mansvelt, geleid en verhoord. Drie dor hoe ren gaven toe aan de inbraak schuldig te zijn, terwijl de vierde, een Hongaar, als heler van de gestolen goederen bij de zaak betrokken bleek. Alten Lijn ter beschikking van de justitie gesteld. LEELIJKE BOTSING Gisteravond omstreeks 8.30 uur kwam de heer Robbo tor hoogte van de St. Anthonius- molen te Bergen op Zoom, met zijn motor fiets in botsing met een vrachtwagen van den heer Blommende uit Halsteren. De verwonding van den heer R. was van dien aard, dat hij in Café „De Handel" werd binnengedragen, waarna Dr Ensing te Hal steren. die spoedig ter plaatse was, het nood zakelijk achtte dat hem de laatste Sacramen ten werden toegediend, waarna hij is over gebracht naar het Alg. Burger Gasthuis, te Bergen op Zoom. SMOKKELAUTO met 2000 KG. SUIKER Door de rijksambtenaren van Budol werd nabij Maarheeze een vrachtauto met 2000 Kg suiker aangehouden en in beslag genomen. I De medeinzittende mevr. K. uit het Bol- gisoh stadje Hamont werd gearrosteerd en j naar Roermond over gebracht. KRANIGE REDDER I Te Oudewater geraakte de 6-jarlge A. Boere i in den IJssel. Het ventie, dat eenige malen geheel onder water verdween, zou zeker ver dronken zijn. als niet de 12-jarige C. v. 't Riet zoo kordaat was zich half gekleed te water j te begeven en den jongen vai een wissen 'dood 'e redder. Weerbericht- Hoogste stand te Aberdeen 773.5. Laagste stand te Ingö 752.8. Stand vanmorgen half twaalf 769.4. WEERVERWACHTING (P/.'edegod door 't Kon Ned Meteorologisch Inst te De Rilt) Zwakke tot matige wind uit. Noordelijke richtingen, meest half bewolkt, weinig of geen regen, Iets warmer overdag. BUITENLANDSCB WEERBERICHT (Medeged. door 't Kon Ned Meteorologisch Inst te De Bilt) Het hooge rukgebied over de Britsche eilanden nam toe en de ondiepe depressie trok Oostwaarts weg, in beteekenis afne mend. In Scandinavië begint de barometer te dalen. Voor onze omgeving waren de re genkansen veel verminderd en is stijging van temperatuur overdag te verwachten. Maar do Noordelijke winden zullen terug keer van zeer hooge temperaturen beletten. De hoogste barometerstanden komen nu j over Schotland voor, waar gedurende een I helderen nacht een 'minimum temperatuur plaatselijk bijna tot het vriespunt daalde. In Duitschland, Noord-Frankrijk en ons land is de afkoeling nog voortgezet. Zeer hooge temperaturen zullen alleen nog ln Zuid-Frankrijk en Oostenrijk voorkomen. De meeste regen is in Noord-Duitschland gevallen. Königsberg had 20, Berlijn 10 niM., Noorwegen houdt regenachtig weer. TEMPERA TUUR Stand vanmorgen halftwaalf 18.2 C. 24 AUGUSTUS Zonsopgang 4.59 u.; Zonsondergang 7.05 u. Ilaansopgang 9.28 u.; Maansonderg. 2.28 u. VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN Z o m e r t d j Van 's avonds 8.35 u. tot 's morgens 5.80 u. WATERSTANDEN RIVIEREN Heden Vorig Heden Vorig Walahnt (X- 8.10 Canp 2.34 2.34 Basel 0.— 0.— Eras 1.05 1.04 Hnningen 1.77 1.75 Cohl°nz 2.19 2.93 Rhelnweller -0.82 -0.58 Trier 0.12 (>.01 Kehl 8.05 8.0S Knalen 2.(H> 2.08 Maxao 4.61 4.54 Rnhrort 0.6/ 0.77 W(edeshelm 0.- 0.64 W»sel 0.44 0.58 Mannheim 3.46 8.58 Emmerik 1.70 ï.SO Lohr 1.115 1.05 Ousseldnrf 1.14 1.62 Malnz 1.15 1.17 Maastricht 1.75 i.Hl Bibgen 2.07 2.10 Venlo 10.79 10.78 HOOGWATER NED. ZEEHAVENS 24 Augustus (Oude Amsterdamsche ttJd) Delfzijl a.4» 15.38 Hellevoetsi 7.40 19.59 Ters-helling 0.58 13.14 Willemeiad 8.41 0.68 llaningen 1/.9 H.fl Brouwersh. 6.52 i9.il Helder le 9.U5 11.i5 Zierlkzee 7. 9 >9.30 Idem 2e VI.24 Wemeldlngt 7.4b 19.57 IJ molden 7.45 2 .09 Vllssingen 6.li5 18.20 H.v Holland 6.56 1920 Terneuzen 6.85 18.60 Scheveningen 6.06 19.30 Hansweert 7.11 19.19 Rotterdam 9.03 21.07 DOOR DE WARMTE OVERLEDEN Uit Almelo wordt gemeld: Toen de tewerkgestelde bij de Midden- Regge-verbetering B. H. uit Vienssen, naar zijn woning terugkeerde, werd hij door de warmte bevangen. Bij een boerderij vroeg hij nog wat water, waarbij hij vertelde, dat hij zich onwel voelde. Ofschoon de boer hem niet wilde laten vertrekken, vervolgde H. toch zijn weg. Na eenige minuten viel hij echter bewusteloos neer en bleef midden op den weg liggen. Na medisch onderzook bleek H. reeds overleden te zijn. Een hartverlam ming had een einde aan zijn leven gemaakt. De mede-tewerkgestelden zouden reeds her haaldelijk hebben aangedrongen op lichter© werkzaamheden voor H. Zaterdagmiddag heeft men te Ouddorp de landbouwer L. Pikaart, tengevolge van de groote hitte, dood in het land gevonden Na dat hij een wagen met tarwe geladen had, was hij nog nagebleven. Daar hij echter te lang uitbleef, ging men zoeken. Toen hij gevonden werd, was hjj reeds overleden. AUTO TE WATER. Gisterenavond had de chauffeur van een transportauto eener Amsterdamsche firma zijn wagen voor perceel Lange Leidschedwars- straat 6, aldaar, geplaatst, aangezien hy in dit perceel een bezoek wilde afleggen. Toen hij te ongeveer kwart over negen weer naar bui ten kwam, bracht hy de motor van de auto met een slinger op gang. Nauwelijks was dit geschied, of de wagen zette zich, als gevolg van het feit, dat het handle in de eerste ver snelling was blijven staan, in beweging, legel- recht in de richting van de Leidschegrucnt. De chauffeur sprong nog op de treeplank om de auto tot stilstand te brengen. Dit lukt© echter niet, met het gevolg, dit man en wagen in het water van de Leidschegright terecht kwamen. Van verschillende kanten schoten voorbijgangers toe. Een van hen sprong kordaat te water en mocht het genoe gen smaken, den chauffeur, die in een vrij benarde positie verkeerde, aan den wal te brengen. De auto is later op het droge gebracht. BOTSING TUSSCHEN MOTORFIETS EN VRACHTAUTO Gisteravond te ongeveer kwart voor acht kwam even voorby Halsteren uit de richting Steenbergen een vrachtauto gereden. Bij het nemen van een flauwe bocht kwam vun de te genovergestelde richting de heer Kobbe uit Bergen-op-Zoon op zijn motorfiets aangereden. Deze nam de binnenzijde van de bocht, met het gevolg, dat hij in volle vaart op le vracht auto inreed. De botsing was zeer hevig en de de heer R. werd met inwendige kneuzingen en hersenschudding opgenomen en bij omwo nenden binnengedragen. Later is hy naar het burgergasthuis te Bergen op Zoom vervoerd. Gisteravond laat was zyn toestand zeer zorg-

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 2