2 MAANDAG 22 AUGUSTUS 1932 EERSTE BLAD PAG. 3 NS het •hen sta- hok lan den! HET OUDE EN HET NIEUWE BERLIJN (Vain onzen Duiitedhen correspondent) Ruim een eeuw geleden ondernam een sedertdien beroemd geworden dichter een wandeling Unter den Linden. Hij schreef over deae promenade in een brief het vol gende: „Kijk nn eens naar links en naar rechts! Dat is de groote Friedrichstrasse. Wanneer men die in zich opneemt, dan kan men de gedachte der oneindigheid ver wezenlijken. Laten we hier echter niet al te lang blijven 6taan! Men loopt er een ver koudheid op. Een fatale wind waait tu&- edlien het Halilische en Oranieniburger Tor. Aan den linkerkant lokt ons weer iets goeds Het was niemand minder dan Hein rich Heine, die met dat lokkende links de oude Kranzler-Konditorei Unter den Linden be doelde en het merkwaardige is, dat van de vele geneugten uit den Biedermeier-tijd, welke door hem in zijn Berlijn6Che brieven voor latere geslachten werden vastgelegd, alleen nog maar deze van ouds beroemde Kranzler-Ecke is overgebleven. „Ich be- merke ganz gehorsamet" zoo schreef tij dens Frederik den Groote een in Berlijn werkzame hoofdcommissaris van politie, Eberhardt genaamd, ,<dat het huis Unter den Linden 25 door Zijne Majesteit den Koning werd gebouwd, zoodat voor veran dering Zijn speciaal verlof«vereischt wordt" De toenmalige eigenaar, een kleermaker, verkocht het enkele jaren- voor den dood van Frederik den Groote voor 6150 rijks daalders aan de echtgenoot© .van een „Kriegegerichtsrat". Voort6 lezen wij in de kronieken der stad-Berlijn, dat 1833 de Oostenrijk6Che confiseur. George Kranzler voor den prijs van 32.000 rijksdaalders eigenaar van dit waardevolle grondstuk is geworden. Zijn nakomelingen zijn het tot op den huidigen dag gebleveA. In de per- terre-rudmten was hij reeds 1825 met zijn Konditorie begonnen en zijn Weensche lekkernijen wonnen het hart der B er-lij n- sch-e bevolking. Om van huurder gepromo veerd te kunnen worden tot eigenaar, moest de oude Kranzler tegen betaling van 25 rijksdaalders eerst, het Berlijnsche burger recht veroveren, want zonder dit privilegie mooht in de Pruisische hoofdstad geen zelf standige koopman etableerenl Kranzler was in zijn vak „ei-ne Leuchte' een genie; voordat hij zelfstandig werd, had hij jaren achtereen in dienst van den staatskanselier Hardenberg gestaan, die van een welverzorgde keuken hield. De gunstige ligging en het voorname pu bliek van dien tijd gaven aan de Ko-ncLi- torei Kranzler een eigen cachet. Hoewel de politie het den nieuwen eigenaar niet ge makkelijk maakte, is deze er toch in ge slaagd, een vierde etage te bouwen, een fraai balkon aan te brengen en als ^groot ste attractie, zijn beroemde „Rampe" door te zetten, het afgesloten smalle terra6, waar jaren achtereen de meesit bekende persoonlijkheden van Berlijn hun vaste plaats hadden. De voormalige „fürstliehe Konditor" moet door zijn werkzaamheid bij von Hardenberg ook in goede relatie hebben gestaan met koning Friedricb Wil helm III, want zoodra de politie bezwaar maakte tegen de een of andere wijziging, diende Kranzler een verzoek in bij de „Preussische Majestat" en wist hij zijn plannen door te zetten. Vooral de „Rampe" was de politie een doorn in het oog, want zij werd als een belemmering van het drukke verkeer beschouwd. Ik vermoed1, dat tot deze verkeersbelemmering ook de jonge garde-luitenants veel bijgedragen hebben, die na gedanen dienst hier hun liaisers kwamen genieten. In het veelbewogen jaar 1848 speelde Kranzler ook een rol in bet politieke leven: eiken avond vergaderde bier de „Linden- Club", waarbij de gebeurtenissen van den dag behandeld wérden. Haar aristocratisch- militair karakter had de Kranz-ler-Kondi- torei hierdoor verloren. De grondwet, welke Friedrich Wilhelm IV noodgedwongen aan zijn volk moest geven, leidde een meer bur gerlijk tijdperk in. Liliencron gaf deze wij ziging in didhtvom weer: Heut ging iob spazieren Unter den Linden Um Menschen zu 6ehen, Bekannte zu finden, Fand aiuch ridhtig die ganze Welt, Grad, als hat-t' ich sie hinbestelilt. De „Rampe'' is allang verdwenen, maar men kan ook tegenwoordig nog buiten zit ten en van hieruit een blik Langs de Lin den en de Friedrichstrasse werpen. Kranz ler ie de „berlinischte aller Berliner Eckeri" gebleven. Kranzler behoort tegenwoordig, o teeken des tijde, tot een concern, tot een „Hotel- betriebs-Aktiengesellschaft", een onderne ming, welke onder meer Hotel Bristol, Ho tel Kaiserhof, Central-Hotel, Café Bauer en nog vele andere restaurants, hotels en kon- di-toreien omvat. Deze maatschappij schijnt veel onderne mingsgeest to bezitten en over enorm ka pitaal te beschikken. Zij won als leider der propaganda Dr Schick, die vele jaren achter een met toenemend 6ucces het Berlijnsche Mes6e-Amt onder zijn leiding had. Op zijn initiatief is Kranzler thans ook een Kondi- torei in Biedermeier-stijl in het westen der stad. aan den Kurfmstendainm gaan ope nen.' Men koos hiertoe het vroegere Café de6 Westen6, in den volksmond beter be kend als Café Grössenwahn, uit, gelegen op een der drukste punten, aan den hoek van de Joachimetaïerstreese. Dit Berlin-W. begon zijn geschiedenis pas in het laatste decennium van de vorige eeuw. Wie in het oude centrum, in de city zijn geld verdiende, dn-e ging in het westen van de ©tad wonen. Men ontvluchtte de kantoren en magazijnen, wilde van de edhoone natuur genieten. Tallooze pom- peuee villa's in den Tiergarten en in de buurt van Bahnhof Zoo herinneren aan deze omwenteling. De Gedachtniekirche werd gebouwd, de boekhandel van Amelang trok zijn vaste klandizie en het Café de6 Westens bood rencontre aan de intelligen tie en de kunstenaarswereld. Gerhart Haupt mann, Felix Hollander, Maximiliaan Har den werden er stamgasten. Het diner van vele minder bemiddelde journalisten be stond toen reeds net als nu uit „Zwei Eier Lm Glas". Wanneer aan het einde der maand de hoepita op de huur zat te wach ten, dan gaf men er de voorkeur aan, hier over kun&t of politiek te discuteeren. Hier zetelde Erich Mühsam voor hij naa.r Mün- chen verhuisde, begroette men Peter Hille, vierde men Else Laek-erSchuier en Her- xvarth Walden. Omstreeks middernacht ver 6oheen in free Paul Lindau, de grand seig neur onder de bohémiens en bestelde cham pagne. De „roode Richard", die de enorme leestafel met kranten en tijdschriften onder zijn leiding had, kende allen bij naam. Hij zelf werd door Slevogt en Orliik vereeuwigd Menig stuk literatuur ware nooit versche nen, wanneer deze „roode Richard" niet koffie op krediet had verstrekt! Kranzler heeft thans'van dit stuk histo rie uit het westen een Biedermeier-droom gemaakt, een Konddtorei. zooels we die den Kurfiinstendamm nog niet bez£ Zel'f6 Schilling kan er niet tegenop. Het restaurant ligt net ails bij Kranzler Unter den Linden op de eerste etage. Langs den breeden voorgevel loopen balkons, waar men een blik op dit drukke verkeerspunt kan werpen. Het interieur werd verzorgd door pofessor Scheurich, die ons verrast met een Fontane-Zimmer, een Hosemann- kabinet, een Lortzing-Zimmer, een Menzel- Zimmer, e>en serie herinneringen aan den goeden ouden tijd. Zelfs de stamgasten van Café Grössenwahn zijn op een groot doek vastgelegd voor latere geslachten. Prachti ge tapijten, kostbare etsen en gravures, waardevol porcelein geven aan ieder hoek je een persoonlijk cachet en men staat ver baasd, dat in een tijd van zooveel 6tilstand en achteruitgang op commercieel gebied juist in de hoofdstad van het Duitsche rijk zulk een exempel van ondernemingsgeest werd aangedurfd! Kerknieuws. NED. HERV. KERK Beroepen: Te Jaarsveld, J. G. Woelde- rink te Vreeswijk. Aangenomen: Naar Someren (N.-B.). R. J. van der Meulen te Bunschoten. Bedankt: Voor Dinteloord, D. J. van de Graaf te Ede (G.). CHR. GEREF. KERK Tweeetal: Te Baarn, A. M. Berkhoff te Sneek en P. J. de Bruin te Veenendaal. Aangenomen: Naar Groningen, A. H. Hilbers te Enschedé. Bedankt: Voor Arnhem, Aalten en Den Helder, cand. D. Biesma te Groningen. GEREF. KERKEN Bedankt: Voor Oudshoorn (gem. Alphen a. d. Rijn), J. C. A. van Loon te Purmerend. CANDIDATENOVERVLOED. Een oordeel Gods". Aldus betitelt Ds. Herm. Knoop, van Rotterdam-üelfs- haven, den toestand waarin de Geref. Kerken met haar overvloed van candidaten tot den Heiligen Dienst gekomen zijn. In de aldaar verschijnende „Ge r e* KerK- bode" stelt hij, na geconstateerd te hebben dat op het gebed om meer predikanten een overvloed van studenten en candidaten in de Theologie gekomen is en men nu met die gaven Gods verlegen zit, de volgende vraag, waarop hy zün verdere beschouwing laat -'olgen: „Is het niet, alsof de zegen des Heeren by Zijn gaven ontbreekt en daarom candidaten- overvloed nu candidaten-wee is; Zijn gaven gedijen nietomdat de Heere blykbaar belieft te onthouden Zijn zegen. „Daarom geloof ik, dat we, voordat we tot voorstellen en plannen komen en praten gaan, ons eerst moeten gaan bezinnen op de vraag: wat kan toch» de oorzaak zijn, dat de Heere ons op Zijn gaven Zijn zegen onthoudt- „Wederom, 't allereerste is dat wij worste lend zoeken naar de oorzaak, waarom dit oordeel Gods over ons gekomen is, dat wij met Zijn gaven geen raad weten, wijl Zijn ;en ons daarbij onthouden wordt. „Was er misschien èn in het bidden èn in het werken allerlei dat Hem mishaagde Zijn de motieven, waarom zoovelen het ambt van Dienaar des Woords begeerden, wel zuiver Verstaan wij wel onze roeping met betrekking tot de Kerk des Heeren Hebben wy ons méér toegelegd op veruiterlijking, dan op verinner lijking? Waren mooie, dure kerken ons méér waard feitelijk, dan de ambtelijke verzorging der Gemeente? „Daar is veel meer te vragen nog. „Maar als daar komt een ernstig en biddend onderzoek in onze Kerken naar de oorzaak van de onthouding van Gods zegen op Zijn gaven en by het ontdekken van schuld verootmoedi ging voor den Heerewie weet God mocht zich wenden." D s. G. R e n t i n g, die in de „Gelder- s c h e Kerkbode" een uitvoerig artikel over „der candidaten nood" schrijft, vindt in het voorstel van Ds. Bruins en Ds. Prins om een candidatenfonds te stichten, 1 van de traetementen der dienstdoende predikanten en verder collecten zeer veel dat toejuiching verdient. En hij merkt verder op: „Er zullen bezwaren zyn- Wellicht ook kerk rechtelijke bezwaren. Men is in onze Kerken altyd bang geweest voor comité's, commissies, fondsen, die niet rechtstreeks met de Kerken in verband staan en niet uit het leven der Kerken zelve opkomen. ,,'t Zy'n echter buitengewone tijden. En in zulke buitengewone tijden kunnen ook buiten gewone maatregelen soms noodzakelijk en wenschelijk zijn. In ieder geval zou iet iets ti tijdelijken aard moeten zijnl „Voordat echter, gesteld het -eval, dat het voorstel bijval mocht vinden dat alles is geregeld, gaat er een geruime tijd voorbij. „Er zou echter naar onze bescheiden mee- nintg, oogenblikkelijk reeds verbetering in de positie der candidaten kunnen worden aan gebracht. „Zij moeten aan het werk. Het is voor hen noodzakelijk, dat ze geregeld spreken. Ze moeten' bekend worden. Ze moeten ook 't klinkt materialistisch, dat geef ik toe, maar 't spreekt toch ook van zelf iets verdienen. ..Welnu, wanneer al onze Kerkeraden eens het besluit namen, om, wanneer de pre dikant vacantie heeft of een vacaturedienst vervullen moet, die alleen door een Dienaar des Woords kan worden vervuld, allereerst candidaten uit te noodigen, om de Kerken- een Zondag te helpen, dan zou daarmede tweeër lei worden bereikt. Iets voor onze dienst doende predikanten en iets voor de toekom stige collega's! „De dienstdoende predikanten, die dikwijls spreken over hun drukken arbeid in dezen jagenden tyd met zijn vele nooden en die, terecht, naar een paar weken rust met ver langen uitzien, kunnen dan werkelijk ook rust nemen. „Waartoe is het noodig, dat predikanten, zelfs uit groote Kerken, in hun vacantietijd altyd iederen vrijen Zondag, dien ze hebben, om de noodige rust te kunnen nemen, weer optreden in grootere of kleinere Kerken, welker Dienaar des Woords op zijn beurt ter zelfder tyd in een andere Kerk zyn diensten aangeboden heeft? „Het spreeekt vanzelf, dat er diensten zyn, waarin geen Dienaar des Woords kan worden gemist. Maar als van de bijna 700 predinan- ten uit onze Kerken er 600 drie vier weken met vacantie gaan in het jaar, dan ouden er, zoo de domine's eens metterdaad echte va cantie gingen nemen, voor onze candidaten, 1800 a 24Cj Zondagen vrijkomen In de „Geref. Kerkbode voor No o r d-B rabant en Limburg" lezen ve in de vaste rubriek „Aan het Spiavenster" i.m. het volgende, dat betrekking heeft op bovenstaande zaak „Practisch is Augustus voor „de herders en leeraars" de tijd van reizen en trekken. Voor de Gemeenten is het dan de tijd voor het op treden van dominees-van-elders. Er is een Classis in ons land, waar men de wenschelijk- heid heeft uitgesproken, om uitsluitend can didaten tot den H. D. te noodigen. Zulk een regeling is zeker toe te juichen. "Er zijn heel wat beroepbare candidaten, die gaarne een preekverzoek hebben. Al was het alleen maar om financieele redenen. Rationeel is het, dezen de gelegenheid te verschaffen, om althans in de tijd dat de predikanten hun vacantie heb ben, een honorarium te toucheeren. i,De predikanten in 't algemeen ge sproken hebben het niet noodig. De va- canties worden hun gegeven, niet om dan een toeslag op hun tractement te verwerven, maar om dezelfde redenen, die b.v. voor onderwijzers gelden. Het is verleidelijk voor hen, om zich beschikbaar te stellen tot het optreden in een andere Gemeente- Moeite be- teekent het niet, of weinig, en het honorarium is gemakkelijk meegenomen. Misschien zelfs kan er nog een beroeps-uit voortkomen, wie „Zijn myn lezers ook niet van meening, dat het aanbeveling verdient (zooveel mogelijk) den candidaten een kans te geven Er is mis schien by sommigen onder hen, na dure studie en lang wachten op het beroep dat maar met komt, niet alleen moreele, maar ook finan cieele nood. Een prachtige gelegenheid voor de Gemeenten om hun de hand te vullen biedt de vacantie van den eigen predikant. Natuur-, tijk moeten geldelyk zwakke Gemeenten trachten, op andere wijze de Dienst des Woords te verzorgen. Daar zullen de ouderlingen hun hulpdienst moeten geven. „In 't algemeen (bijzondere gevallen laat ik daar) geloof ik dat predikanten-met-vacantie zich te gaarne geven voor een preekbeurt elders. Ze mochten er wel wat minder scheutig mee zijn. „Wanneer er wezenlijk sprake is van helpen in moeilijke gevallen, dan vervalt natuurlijker wijze alle bezwaar. De predidkanten storten dan, zooals van celf spreekt, hun honorarium in de kas van hun eigen gemeente, of wel: ze weigeren eenige vergoeding te ontvangen, anders dan reiskosten". AFSCHEID, BEVESTIGING, INTREDE. Men schrijft ons: Ds. K. Reiling hoopt Zondag 9 October a.s. van de Baptisten-Gemeente te Nieuw- Weerdinge afscheid te nemen en Zondag 16 October d.a.v. te Hengelo (O.) intrede te doen. KERK EN SOCIAAL LEVEN Te Opmeer heeft de Kerkvoogdij der Ned. Hervormde Gemeente besloten een pacht- verlaging van 42% toe te staan. BIJBELSCH MUSEUM Woensdag 24 Augustus a.s. des avonds 8 uur hoopt Ds. D. Driessen, predikant der Chr. Geref. Kerk te Amsterdam, een dienst te lei den by den Tabernakel, in het Bybelsch Mu seum, Hemonylaan 19Ate Amsterdam. Men voorzie zich liefst tijdig van plaatskaar- ten ad. f0.25, adres: Stadhouderskade 137 of 's avonds bij den ingang. Schoolnieuws. RIJKSUNIVERSITEIT TE x LEIDEN. De erfgenamen van wijlen mevrouw de wed- Franchimont-Van Batenburg hebben den cura toren der Rijksuniversiteit te Leiden het door There-se Schwartze in olieverf geschilderde portret van wijlen den hoogleeraar aan de Leidsche Universiteit A. P. N. Franchimont ter plaatsing in het gebouw der Leidsche Academie aangeboden. Deze aanbieding is door het col lege in dank aanvaard. UNIVERSITEITSBIBLIOTHEEK TE AMSTERDAM De tentoonstelling van de Gem. Universi teitsbibliotheek te Amsterdam, die 4 Sept.. gesloten zal worden, is tot 15 September ver lengd. Dr. L. YNTEMA. t Zaterdag j.l. is te Bussum, na een langr durige ongesteldheid, overleden Dr. Lambertus Yntema, rector van het Chr. Lyceum aldaar- Dr. Yntema studeerde aan de Rijksuniversi teit te Groningen en promoveerde er tot Doctor in de Wis- en Natuurkunde op een sterrekundig onderwerp. Hij was werkzaam als leeraar aan het Chr. Gymnasium te 's-Graven- hage en aan de Gemeentelijke H. B. S. te Breda. In 1918 trad hy op als directeur der Chr. H. B. S. te Leeuwarden, welke functie hij kort geleden met het rectoraat vin het Bus- sumer Lyceum verwisselde. De begrafenis zal Dinsdagmiddag te Bus sum geschieden- OUD-LEDEN-CONFERENTIE VAN DE N. C. S. V. Men meldt ons uit Zeist: De N. C. S. V. (Ned'erl. Christen-Studen ten-Vereeniging) hoopt aan de gebruikelijke oud-leden-conferentie, dit jaar plaats vin dend van Zaterdag 10 tot Maandag 12 Sept., een bijzonder cachet te geven. Het is de eerste oudrieden-oomferentie in hét nieuwe tehuis der N.C.S.V., allhier, Woudschoten. Daar is meer ruimte, zoodat er méér dan anders ontvangen ka nworden. Maar ook wöil de N.C.S.V. op deze grootere samen komst het werk der N.C.S.V. zelve en de mogelijkheden van zijn ontwikkeling in dit nieuwe tehuis met de oud-leden uitvoerig bespreken en ook eventueel© critiek met aandacht dn rondvraag brengen. De bespre kingen hierover worden ingeleid door de heeren A. van der Flier, voorzitter der N.C.S.V., Dr. H. C. Rutgers en Dr. M. C. Slotemaker de Bruine. Het was niet moge-lijk de oud-leden-confe rentie samen te dieren vallen met de over dracht van het nieuwe tehuis van de N.C.S.V. cup Zaterdag 27 Aug. a.s., d'aar er dan te weinig plaats zal zijn. Wel echter hoopt de Raad van Beheer Zaterdag 10 Sept. een bijzonderen ontvangdag voor alle belangstellenden en dus ook voor de dan arriveerende oud-leden te houden, teneinde het gebouw te laten zien. ONDERWUZERSBENOEMINGEN. Bedum (Geref. School), J. Strijk, aldaar. Als kw- Oosterwolde, Fr. (Herv. School)mej. M. Jarings te Fochteloo. Voor tydelyk ln nutt. hgndw. IJ m u i d e n, mej. J. van Veelen, aldaar. Voor tydelyk. Enschedé (Herv. School, Molenstraat), H. van Wijngaarden, aldaar- N i e u w-W e e r d i n g e (Herv. School, 3de Kruisdiep), K. Westerink te Elburg. Luinjeberd (Chr. Nat. School), mej. J. Makkinga te Heerenveen. Heerjansdam, G. Romein te ,Rysoord. Voor tijdelijk. SCHOOLGEBOUWEN Te D e n Haag zal de De Coligny-School aan de Van Heutzstraat 2, van de Vereeniging tot stichting en instandhouding van Scholen op Gereformeerden grondslag in het Bezui- denhoutkwartier aldaar Vrydag 2 September officieel in gebruik genomen worden. „BARTIMEUS" De heer A. Oosterwyk, penningmeester van „Bartimeus" te Zeist, wonende te Den Haag, Oleanderlaan 105 (giro 81454) zendt ons de volgende tiende verantwoording ter publicatie: Ontvangen voor den uitbouw: Van N.N. te Den H. f2.50: N.N. te K.B. f3; Ds. F. G. te Z. f2.50: Meisjesvereen. te N.L.B. f3.20; busje te D. f2.70; N.N. te B. f2.25; Chr. Sch. te B. f 14.16; B. te K. f7.50; giften te A.: f235.95; Zuster E. te U. f 1; de J. te Den H. f 1.35; Gez. K. te Z. f2.50; idem te Den H. f 6; Meisjesvereen. te O. f 5. EXAMENS STAATSEX.-TOELATING UNIVERSITEIT. Gesl. voor dlpl. B: J. R. Bakker O. W. P. Mohr. T. J. Huihoven. H. van Reigersberg Ver- sluys. mej. M E. Steinmeüer. A. G. Haring. EXAMENS FRANSCHE TAAL ligeslaagd 225 EXAMENS-ENGELSCHE TAAL UTRECHT. 20 Aug. Gesl.: mej. M. J. A. Ber- kers. Deventer; en de heeren: F. van Dijk. Soea- terberg; K. A. Schuyt, Rotterdam; W. M. N. Schouten, Boskoop. Dezo examens zijn goöin- de heeren: G. van Venrooy Nijmegen H. A. van Ingen. Buren. BREDA 20 Aug. Geëx. 7. gesl. 1 cand., nl. mej. J. A. Vissenberg. Breda. 's-GRAVENHAGE. Geëx. 7. gesl. 4 cand.. nl. de heer H. Stoffels, den Haag; en de dames: P. W. de Bruin, Leiden: J. van der Niet, Noord wijk aan Zee; W. F. Rosenwald. den' Haag. HAARLEM. Geëx. 8. gesl. 5 cand. nl. de hee ren: J. Hoeve, J. Oosterhuis, L. IJssennagger, allen Amsterdam; H. Bruschke, Haarlem; L. n Helder. OND. Geëx. 8, gesl. 1 c Plettenburg Roermond. ROTTERDAM I .Geëx. 8. gesl. 6 cand-, nl. de dames: A. H. Kunscl; J. L. Mourits, belden Rot terdam; en de heeren; A Krü&sman. J. J. van Linde van Erk, G. A. Baumfalk, M. A Huber, Modoo, Utrecht. EXAMENS-TEEKENEN De mondelinge examens Teekenen M.O., v zoover openbaar, hebben plaats 2427 en Aug. a.s. te Den Haag. Academie Princes J. Houwen. Roermond. EXAMENS-LANDBOUWKUNDE WAGENINGEN, 20 Aug. Geëx. 13, teruggetr. 3 gesl, 7 cand., nl. de heeren: A. M. Dovens, Lieshout; T. van Gennlp; Heeze; H. B. Katior. Rietmole J. van Loon, Uden J. P. M. van Meel, Hilvarenbeek: F. W. O. Meijs. St. Oedenrodo; en mej. M. J. C. Lauwers, Esbeek (N.-Br.) BINNENLAND. PA VAN DER STEUR Naar aanleiding van het feit, dat de heer Joh. van der Steur binnenkort veertig jaar in ons Insulinde werkzaam zal zijn, willen we hier nog iets medeüeelen omtrent zijn levensloop. Op één na de oudste zijnde van tien kin deren hij werd geboren op 10 Juli 1865 te Haarlem moest v. d. Steur reeds vroeg zijn ouders helpen en er op uit om iets te verdienen. Opgevoed in de vreeze des Heeren. was het zijn lust, het goede pad te bewandelen Dit verklaarde hij op zijn elfden verjaar dag. Op 26 Juli 1876 werd hij, na afgelegde geloofsbelijdenis, gedoopt, daar zijn ouders Baptisten waren. Zijn vader, die schilder was, wilde zijn zoon ook in dit vak opleiden, maar Jan voelde daar niet veel voor. Hij werd banket bakker en leerde tevens 's nachts hiet brood bakken, omdat hij meende beter als brood bakker in zijn onderhoud te kunen voorzien Dit nacht en dag werken was oorzaak, dat hij zwaar ziek werd In zijn gemeente kwam verschil over de Sabbathskwestie; dit geschil bracht scheu ring. Deze kwestie had ook een minder gun stig verloop voor den jongen v. d. Steur. Daar hij niet bij zijn ouders inwoonde, kwam hij in verkeerd gezelschap en raakte van den goeden weg af. Maar God liet hem niet los en v. d. Steur begon weer een ander leven. In de broodbakkerij, waar hij werkzaam was, zou bij later als patroon optreden, maar daar hij tot de Sébbathtisten was over gegaan, ontsloeg hem zijn patroon. Hij had een Zondagsschool opgericht en kwam zoodoende in aanraking met de laag ste klassen der maatschappij. Nu ging hij zich wijden aan 't werk der barmhartigheid maar zijn zaken kwamen hierdoor in het gedrang; de door hem opgerichte bakkerij verliep. Hij begon nu weer brood te venten, zoo als hij vroeger reeds had gedaan. Door al deze wederwaardigheden had v. d Steur veel ondervinding gekregen. Als reiziger in granen was hij nog eenigen tijd werkzaam, maar zijn patroon ontsloeg hem, omdat hij de menschen niet goed kon bedriegen. Door al deze oorzaken begon v. d. Steur, geholpen door twee vrienden, de ontucht in Haarlem te' bestrijden, met het gevolg, dat er een Middernachtzendingsvereeniging op gericht werd Veel heeft v. d. Steur voor dezen arbeid gedaan, want in acht maanden tijd waren er reeds 15 afdeelingen. Voor het werk der Middernaditzending is veel moed noodig geweest, want toen v. d Steur voort 't eerst te Haarlem voor een berucht huis zou spreken, was hij er haast niet toe in staat. 't Méést zag hij op tegen het werk onder de kolonialen te Harderwijk, maar de uit komst was voor hem gezegend. Deze werkkring bracht hem op de knieën om de zonden van Indië te bepleiten voor den genade troon. Zijn laatste patroon, die hem zeide, dat hij maar naar de zwartjes moest gaan, om die te bekeeron, heeft hij niet kunnen den ken dat deze profetie in vervulling zou gaan. Reeds veertig jaar werkt nu Pa van dei- Steur in Indië als een held. Ondanks alle tegenwerking, die hij onder vond niet 't minst destijds van de Amster- damschc politie en de nood, waarin hij in Indië menigmaal verkeerde, hield hij stand in 't geloof cn werkte hij tot eere des Heeren cn het heil der menschheid. Moge God Johannes van der Steur met zijn echtgenoote in den levensavond nabij zijn. HET DRAMA TE PUTBP0EK Het Gerechtshof is als volgt samengesteld: Mr. Baron de Bieberstein, president; Mr. Vliegenthart en Mr. van der Veen, raads heeren; Jhr. Mr. de Kuyper, griffier; het openbaar Ministerie wordt waargenomen door den advocaat-generaal Mr. Couvéï. Evenals bij de behandeling te Roermond was ook hedenmorgen reeds ver voor liet aanvangsuur een groote menigte verzameld voor het smalle poortje van het imposan e Paleis van Justitie dat toegang geeft tot de publieke tribune. Een sterke politiemacht is samengetrokken om de orde te handha ven. Een leger persfotografen heeft eich op gesteld om de hoofdpersonen in dit drama op de gevoelige plaat te vereenigen. In de rechtszaal, rechts van het podium, staat een tafeltje, waarop de stille getuigen een plaats hebben- gekregen. Daar liggen do jachtgeweren en parabellum de doorgescho ten planken, waarop de deskundigen hun schietproeven hebben genomen, de glazen buisjes waarin de gevonden patroonhulzen en de uit de lichamen verwijderde kogels. Verderop liggen de werkkleeren van de van den Elzens, op één van de pakken werden bloedsporen gevonden. Ook in de zaal, die weldra te klein zal blijken, om de stroom van belangstellenden te bevatten zijn dc meeat uitgebreide ordemaatregelen geno men. Achter de bank waar de beide ver dachten plaats nemen, met een rijksveld wachter aan beide zijden en tusschen hen in, is de bank voor den Commissaris van Politie en den Commissaris der Marechaus see. In de derde bank nemen de deskundi gen plaats, terwijl ook de balie, die in groote getale is opgekomen hier een plaats vindt. Rechts van de verdachten is de bank van den verdediger. Mr. Paul Tripels. Voor den eersten dag zijn 30. en voor den tweeden dag 13 getuigen gedagvaard. Voor den aanvang der zitting staan de getuigen in de getuigenkamer bijeen en bespreken voor de zooveelste maal het vreesdijk drama, zoo als het zich in den donkeren Novembernacht onder de ruischende boomen van het Annen- daalsche bosch ofspcelde. Ook het vinden van het lijk van Roebroekx wordt weer be sproken. AUTO-BRAND Men meldt ons uit Oudewater: De vrachtauto der. firma Boer alhier ge raakte bij het schoonmaken door kortslui ting in brand. Hoewel aanvankelijk de vlam men, mede door vet en benzinedeelen in de garage gretig voedsel vonden, werd door het flinke optreden van den heer Boer, die de wagen n-^g uit de garage kon wegrijden, erger voorkomen. Met zakken zand en wa ter kon het vuur worden gebluscht. De schade is gering. VREEMDELINGENVERKEER V.V.V.-BILTHOVEN WORDT OPGEHEVEN Reeds eerder hebben we gemeld, dat tusschen een Biltsclie uitgever en het be stuur van V.V.V.-Bilthoven een conflict is gerezen over uitgaven van een platten grond Dit geval is tweemaal door den rechter Itp- handeld en ook tweemaal werd V.V.V.-Bilt- hx>ven veroordeeld in de kosten, plus twee maal het betalen van een boete. Dit gezanten lijk bedrag telt ongeveer f 1500. In verband met het feit, dat de bodem van de kas der genoemde vereeniging in zijn volle nomvang is te overzien, is op een vergadering besloten in principe tot opher- fing van de vereeniging. Ren vergadering, waar tot definitieve op heffing zal worden besloten, moet nog plaats vinden. Het feit doet zich ©venwel hier voor, dat de leden van de thans nog bestaande V.V.V.- Bilthoven voijlkomén aohter het bestuur staan: d.w.z. dat de verichtte handelingen door het bestuur door de leden worden goed gekeurd. Opgemerkt zij verder, dat bij het verdwij nen van V.V.V.-Bilthoven weer direct een andere organisatie kan worden opgericht met hetzelfde doel onder een andere naam. LICHAMELIJKE OEFENING ATHLETIEK LOOP DOOR BAARN Zaterdagavond is in tropenhitte de loop door Baarn gehouden. Zooals bekend is, wordt deze loop elk jaar georganiseerd door de V.V.V. Baarn's Bloei met medewerking van den U.P.A.B. Het parcours was hetzelfde van het vorige jaar en de lengte was 5000 M. Van de 38 deelnemers waren er 6 niet opge komen zes loopers vielen uit. De uitslag was: 1. A. Mulder (A.V.A.C.) in 16 min. 34.7 sec.; 2. J. Meyer (Volewijkers) in 16 min. 41.8 sec.; 3. E. Broeker (Wilhelmina) in 16 min. 48 sec.; De eerste aankomende Baai-naar was J. de Ruiter in 17 min. 32 OEF! EINDE VAN HET TROPEN- TIJDPERK Oel-f-fM Dat hebben we gehéd. De wind zit weer op z'n Hollandsch in de West, wijde witte wolkenschepen drijven langs het zwerk en het zonlicht, dat over de opgefrischte stad speelt, brengt geen be nauwenis meer. maar verkwikking, we zijn van onze tijdelijke trip naar de Tropen te ruggekeerd in eigen home. Hoe dut metereologisch precies zoo geko men is, zal het uitgebreide weerbericht wel vertellen, zeker is, dat het venvachte on weer is uitgebleven en toch als bij tooverslag de abnormale hitte een eind heeft genomen. Zaterdag leek het er aanvankelijk nog op, of het hitte-record van Vrijdag nog gebro ken zou worden. De ochtend temperatuur was een graad hooger dan die van den vo- ligeu dag. Evenwel: er was een windje en dat maakte de warmte al direct veel dra gelijker. Toen dc zon haar hoogste punt had be reikt bleek echter al spoedig, dat het „re cord" niet zou worden gebroken en de hoogste temperatuur werd dan ook Zater dagmiddag 3 uur genoteerd met 33.6 Celsius, dus ruim een graad beneden de top-tempe- ratuur van Vrijdag. Met boven de negentig graden Fahrenheit oJevcn we echter neg ver boven onze Hol- landscho „prik" e.- verlangend werd dan i ok naar het per weerbericht aangekondig de omvoer uitgezien. Tegen den avond kwamen inderdaad eenige wolken opzetten, vuil-gele massa's, ie vol met e'ectriciteit konden zitten laar tot een ontlading kwam hel niet. De afkoeling 's nachts was echter direct al veel grooter dan in het voorafgaande maan-etmaal. Veel merkten we er op Zon dagmorgen nog niet van en al wees de tem- peratuur ook enkele graden lager aan, de groote vochtigheidsgraad van den damp kring maakte het toch benauwend. Eindelijk kwam de eerste neerslag en met. sprongetjes ging het kwik achteruit, zoodat Zondagmiddag om vier uur al kb gr. wera genoteerd. Inmiddels draaide de wind volkomen \an Zuid tot West. steeds dikkere wolkenmas sa's pakten zich samen en terwijl velen zien .n de nog warme huizen vruchteloos op ae legerstede rondwentelden om den slaap te vatten, hoorden zij de regenstroomen op de dorstige aarde noerplensen. Dat was óók tropisch, want zelden heb- „en wij in ons land met z'n kwakkelweec zulk een moesson, neerslag. Vanmorgen te 7 uur was het weer 17 gra den Celsius, een lekkere Augustus-tempe- ratuur cn het ziet er niet naar uit, dat we het uitzonderlijk heete weer van Vrijdag eu Zaterdag voorloopig terug zullen krijgen. Alleen de herinnering blijft en die zal ons in staat stéllen onze kinderen (subsidair: kindskinderen) tot open-mond-verbazing te brengen met verhalen uit „onzen tijd', toen het 95 graden was in de schaduw, zoodat het weinig had gescheeld of de gasfabrie ken moesten sluiten wegens gebrek aan af name, omdat immers het water tóch van zelf ging koken De wisselbeker voor de vereeniging, die met vijf loopers de beste prestatie leverde, is behaald door H.V.C. te Amersfoort met SS punten. De wisselbeker voor den eerst- aankomenden U.P.A.B.-er viel ten deel aan E. Broeker te Utrecht. Alle deelnemers, die het parcours geheel volbracht hadden, kregen een herinnerings- speld. Na afloop van de wedstrijden zijn de prijzen met een toepaselijk woord uitge reikt door den heer J. V. d. Brinke secretaris van Baarn's Bloei. VOETBAL SERIEWEDSTRIJDEN ZWART WIT De seriewedstrijden van Zwart-Wit zijn Zaterdag beëindigd met de finale. K.D.O. II—Condors II, welke wedstrijd met een gelijk spel eindigde. Met strafschop pen won K.D.O. II. Dc uitslagen van de seriewedstrijden in afd. 2 zijn: K.D.O. IIOranje Wit II 52 Condors IZw. Wit II 4—4 Condors w. m. s. I Condors IIZw. Wit II 21 K.D.O. II—Condors I 2—1 Zw. Wit IICondors I 11 Zw. Wit w. m.s. K.D.O. II—Condors II 4—4 K.D.O. II w. m. s. De prijzen werden als volgt behaald: le prijs K.D.O. II; 2e prijs Condors II; 3e prijs Zw. Wit II; 4e prijs Condors I. R.C.V.B.-BEKER WEDSTRIJDEN De Zaterdag gespeelden eindstrijd van de R. C. V. B.-Bekerwedstrijden Steeds Hooger H.B.S. eindigde in gelijk spel 11. Bij loting werd de beker aan Steeds Hooger toe gewezen zullen wij nu hooren Van Sambo zullen u-ij nu hooren. Eer. echte leeuw. Qeducht van aard. Hij was ln de woestijn qeboren. Hij had een kwastje aan zijn staart Zfjn ooq was fel. zijn vacht u-as rood, Zijn eetlust en zijn spierkracht groot. Verblijdt uw jongen of meisje met ons boeiend en spannend premieboekje, van G. TH. ROTMAN. SAMBO EN JOCKO. Prys 60 cent' Zendt U my ex. SAMBO EN JOCKO. Ds betaal in postzegels/gironummer Aan de Administratie Taan:Adres:,

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 3