Transpireerende Voeten, ecven hee"dan MAANDAG 22 AUGUSTUS 1932 EERSTE BLAD PAG. 2 BUITENLAND COALITIE IN PRUISEN? Het bericht, dat de Duitsche Rijksregeering na het secuur te verwachten wantrouwens- votum van den Rijksdag vermoedelijk toch niet tot ontbinding van het parlement zal overgaan maar dat voor hot aanblijven van Von Papan'skabinet een andere vorm zal ge kozen worden, nl. die van een „waarnemend" kabinet", waarnemend nl. totdat een meer derheidskabinet zal zijn gevormd, werpt nieuw licht op de huidige politieke situatie. Niet onwaarschijnlijk toch houdt deze me- dedeeling verband met de toenemende kans dat het in Pruisen zal komen tot een coali tie tussohen de Nationaal-socialisten en het Centrum. Het felle nazi-blad de „Angriff" meldt dit met nadruk, wijdt er zelfs een heele pagina aan an het Centrumblad de „Kölnische Volks zeitung" bevestigt althans dat er onderhan delingen gaande zijn. De „Angriff" verkneutert zich er al bij voorbaat in, dat Von Papen, evenals Brüning vóór „de laatste honderd meter van het doel" zal struikelen wanneer er in den Pruisischen Landdag en straks wellicht ook in den Rijks raad een coalitie zal zijn tot stand gekomen. Het is alsof de Rijksregeering daarop thans antwoordt: toont maar eens wat gij, natio naal-socialisten en centrummannen, te sa men kunt hereiken; wij zijn op alles voor bereid. De kabinetsministers, die het vertrouwen van den Rijkspresident doch niet Rijksdag hebben, zullen vermoedelijk niet veel gelooven van een duurzame samenwer king van nazi's en centrum. Het is trouwens de vraag nog of het wel in beginsel tot zulk een samenwerking zal komen. Al is de „Angriff" reeds geestdriftig over de aanstaande coalitie, het centrum zal zich wel tienmaal bedenken eer het zich verbindt aan een partij, die, volgens de be kende mededeeling van de Duitsche Rijksre geering over het historisch onderhoud tus sohen Von Hindenburg en Hitler, van plan is het systeem van Mussolini in te voeren. Zou het Centrum eenmaal hehben meege werkt aan de benoeming van een nationaal socialistische premier in Pruisen dan zou het immers geen enkele waarborg hebben tegen de doorvoering van de fascistische dic tatuur in dien staat De Rijksregeering is zich ongetwijfeld de aarzelingen van het Centrum bewust en haar verdoken uitdaging: „Iaat maar eens zien wat gij samen met de nazi's kunt klaarspe len" zullen de leiders der roomsche partij zich vóór de eventueele coalitievorming in i Pruisen moeten aantrekken. Het centrum staat voor een moeilijke en zwaarwichtige beslissing. SLOTZITTING TE OTTAWA In de groote hall van het Canadeesche parlement heeft Zaterdag de plechtige slot zitting plaats gevonden van de Economische Conferentie van het Britsche Wereldrijk. Het Huis was overvol. De Canadeesche Ministerpresident hield een redevoering waarin hij zeide zeer tevre den te zijn over het verloop der Conferentie. De Conferentie heeft getoond dat de volke ren van het Engelsche Wereldrijk een hechte eenheid vormen. Op een telegram aan de Koning van Enge land was een antwoord binnengekomen waarbij de Koning zeide zich te verheugen over het succes van de Conferentie, welke beantwoord had aan de groote verwachtin gen. Z.-M. vertrouwt vast dat de resultaten van de samenwerking en de bereidheid tot hulp waaraan het thans bereikte succes te danken is tot zegen zal strekken voor de volkeren van het Wereldrijk. Nadat Lord Hailsham het rapport van de commissie voor de bevordering van den han dei in het Wereldrijk had uitgebracht, be gon de officieele onderteekening van de overeenkomst» Allereerst werden ondertee kend de overeenkomsten tusschen Engeland cenerzijds en de verschillende dominions anderzijds. Bij de onderteekening van het Engelsch-Canadeesche verdrag kwam het tot groote bijvalsbetuigingen der vergadering. Hierop volgde de onderteeke ning der overeenkomsten tusschen de domi nions en de koloniën. Na nog een reeks redevoeringen van de delegatieleiders werd met algemeene stem men een motie aangenpmen, waarin dank gebracht wordt een de Canadeesche premier De slotzitting duurde twee uur. Engeland heeft verdragen onderteekend met Australië, Nieuw-Zeeland, Zuid-Afrika, Indië, New-Fopndland, Rodesië en Canada. Voor zoover tot nog toe bekend is, heeft Engeland het recht van beroep op de in te stellen Canadeesche commissie verkregen. [Iet heeft Canada een voorkeurtarief 13 op boter, kaas en eieren, conti ngentee- ring van spek en opheffing van de buiten gewone bepalingen op den invoer van C&na- deesch vee, een voorkeurtarief van 6 dollar cent per schepel tarwe, voorkeurbehandeling van vruchten en koper en vrijen invoer van meel toegestaan. Verder verluidt, dat Australië en Nieuw- Zeeland zich vrijwillig bereid hebben ver klaard om een kartel te vormen ter beper king van de vleeschproducten en dat over eenstemming tot stand is gekomen over den invoer van vleesch naar Engeland, waar door beperking van den invoer .van Argen- tijnsch vleesch is bereikt. HET WRAK VAN DE ..NIOBE" GELICHT REEDS 34 LIJKEN GEBORGEN; NOG 35 VERMISTEN. Het wrak van het vergane Duitsche op leidingschip „Niobe" is Zaterdag boven ter gebracht en drijvendte gemaakt. Uit het schip zijn 34 lijken van opvarenden gebor gen, zoodat de lijken van nog 35 opvarenden worden vermist Gistermorgen vroeg lag het wrak nog tus schen de beide lichtingsvaartuigen „Simson" on „Capella" aan de trossen vast en werden reusachtige hoeveelheden water uitgepompt. Het bleek echter, dat het cadettenverblijf niet zoo goed dicht was, zoodat duikers moes ten afdalen om de lekken in dit gedeelte van het schip te dichten. Nadat ook het ach terschip gedicht was, werd het pompen voortgezet. Tegen half tien konden de tros sen worden losgemaakt en dreef de „Niobe", na eenige weken op die bodem van de zee te hebben gerust, weer op eigen kracht aa oppervlakte. Het wrak verloor meer cn meer zijn slagzij en maakte nog slechts eenige graden slagzij naar bakboord toen men de verschillende verblijven kon binnendringen. In totaal werden, nadat alle verblijven .van het schip waren doorzocht, 34 lijken ge vonden. Men gelooft niet, dat zich in het eenige ruim, dat nog onder water staat, dooden bevinden, zoodat nog de lijken van 35 opvarenden worden vermist Tegen half .vijf was men gereed met het vaststellen van de identiteit der slachtoffers. Slechts van een hunner kon men de identiteit niet vast stellen. De familieleden van dertien vermisten heb ben verzocht om overbrenging van de lijken, terwijl de overige slachtoffers zullen wor den begraven in een'gemeenschappelijk graf op het garnizoenskerkhof te Kiel. De her denkingsplechtigheid zal door alle Duitsche -zenders worden uitgezonden. De schepen en gebouwen van de Rijksmarine zullen dien dag de tfag halfstok voeren. LONDEN, 22 Aug. De liberale Minister van Binnenlandsche Zaken Sir Herbert Sa muel vertoeft momenteel bij Minister Pre- eident Mac Donald. De liberale Engelsche Minister van Binnenlajidsche Zaken Sn Jonn Simon zal hedenavond eveneens te Lossie mouth aankomen. Men veronderstelt, dat Samuel met Mac Donald o.a. de houding der liberale Ministers t.o.v. resultaten van de Conferentie van Ottawa wil bespreken. Ver moed wordt, dat de liberalen, wederom ge bruik zulen maken van de formule, dat zij in overeenstemming met ihet kabinet ver klaren geen overeenstemming inzake deze kwestie te hebben kunnen bereiken. Dit be- teekent dus dat zich hieruit geen consequen ties zullen trekken. HITTEGOLF IN BERLIJN. De hitte heeft Zaterdag in Berlijn een hoogte bereikt, gelijk die sedert Juli 1885 niet weer was voorgekomen. De gemiddelde temperatuur bedroeg 36.6 graden Celsius. In de avonduren betrok de lucht, waarna zich een onweer ontlastte, dat een temperatuur verlaging van ongeveer 13 graden tengevol- NOG IETS WARMER. Te Bagdad was het Vrijdag j.l. 119 gr. Fahrenheit in de schaduw. NIEUWE PLAAG TE NEWYORK-. Nauwelijks is de hittegolf uit New-York weggetrokken of een nieuwe plaag komt de bewoners teisteren. De scherpe Oostenwind heeft uit de richting van Long Island gewel dige zwermen insecten, witte mieren en muggen naar de stad gedreven. Deze lastige insecten hebben een aanval gedaan op het publiek en ernstige verkeers- belemmeringen veroorzaakt. De insecten zet ten zich vast op de kleeren der voorbijgan gers; ooren, neus en oogen ondervinden zeer veel hinder. Voor de chauffeurs werd het uitzicht belemmerd. In de avonduren waren de straatlantaarns en lichtreclames verduis terd tengevolge van de grootezwermen in sectten, zoodat het gevaarlijk was om op straat te komen. Een afdoend middel om deze insecten te verdrijven heeft men tot nu toe niet gevonden GORGOELOFS BEROEP AFGEWEZEN Het Hof van Cassatie te Parijs heeft het beroep van Gorgoelof, den moordenaar van President Doumer, afgewezen. DE DOOD VAN SCHOBER De -plotselinge dood van den Oostenrijk- schen staatsman Dr. Schober heeft in het parlement een diepen indruk gemaakt. In den Bondsraad heeft de presidente, mevr. Rudel-Zegnck een herdenkingsrede uitge sproken. In de vergaderzaal van den Natio- nalen Raad lag op do ledige plaats van dr. Schober een prachtige lauwerkrans met een zwart-rood-gouden en rood-wit lint. In de rouwzitting, die om 10 uur begon, sprak de voorzitter van den Nationalen Raad, dr. Ren ner, een herdenkingsrede, waarin hij er aan herinnerde, dat dr. Schober meegewerkt heeft aan de stichting van den Oostenrijk- schen staat en herhaaldelijk in zijn lotsbe- paling ingegrepen heeft. Schober is vervuld geweest van de idee van den staat en heeft de overtuiging gehad, dat Oostenrijk een zuivere Duitsche nationale staat is. Hij heeft alle onwettige middelen van gc weid verworpen en er steeds aan vastge houden, dat de Staat slechts in de rechts orde kan leven. Schobers overtuiging, dat Oostenrijk een zuiver Duitsche nationale staat is. verklaart zijn actie op de economische wereldconfe rentie te Genève in 1922, waar hij het hei stelwerk heeft voorbereid. Verder verklaart hij zijn succes in Den Haag, waar het lukte Oostenrijk van den schadevergoedingslast te bevrijden. Ten slotte is ook uit dezen karaktertrek het plan van een douaneverbód tusschen Duitschland en Oostenrijk voort-ge komen. Ofschoon het plan niet verwezenlijkt is kunnen worden, Is toch ook het échec voor Schober een persoonlijke eer. In de Weensche pers wordt Dr. Schober eveneens met droefheid herdacht. De Neue Freie Presse spreekt over een onherstelbaar verlies voor Oostenrijk. Eigen aardig is de tegenstelling geweest tusschen Schober en Seipel en wellicht was het het grootste ongeluk voor de republiek, dat deze twee mannen elkaar niet hebbei. verstaan. De bijzetting van Dr. Schober Is vastge steld op Dinsdagmiddag a.s. Het stoffelijk overschot is opgebaard in de groote zaal van het bureau van de direc tie der politie, waar een reusachtige cata- falk is opgericht. Deze zaal was Zondag en Maandag voor het publiek toegankelijk. De kerkelijke rouwplechtigheid zal plaats vin den in de Votivkerk, vanwaar de stoet zich naar het Parlement zal begeven, waar een parlementaire rouwplechtigheid zal •worden gehouden. Het lid van den Landbond Grabenhofer uit Burgentend, is de opvolger van Scho n den Nationalen Raadt ENGELSCHE FASCISTEN De „Daily Herald" weet mede te deelen, dat de party van het uit de Labour Party getreden Lagerhuislid Sir Oswald IMosley, de eenigen tijd geleden opgerichte „Nieuwe Party", bin nenkort zal beginnen met het werven van stormafdeelingen en met een krachtige fascis tische propaganda-actie in geheel Engeland. Mosley zal binnen een of twee weken van het continent terugkeeren om de noodige voorbe reidingen te treffen. Allereerst zal hij het standpunt van de partij tegenover het Jood- sche vraagstuk vaststellen. De leden van dt stormafdeelingen, welker bestemming voorloo- pig wordt aangegeven als ter bescherming van partyvergaderingen tegen communistische sto ringen, zullen gekleed zijn in zwarte hemden. Aanvankelijk zou het in het voornemen hebben gelegen het hakenkruis als party-insigne in te 'oeren, doch hiervan is men teruggekomen, JAPANS INDRINGING IN MANDSJOERIJE HET ONTWERP VERDRAG. Het Japansche kabinet heeft het ontwerp verdrag met Maudsjoerije, waarin alle Ja pansche rechten en belangen worden erkend, de controle over het politieregiem in Japan sche handen wordt gelegd en de Mandsjoe- rijsche spoorwegen onder beheer van den Zuid-Mandsjoerijschen Spoorweg komen, goedgekeurd. Do Japansche hooge commissaris voor Maudsjoerije, die tal van buitengewone vol machten heeft en voorloopig ook als buiten gewoon gezant van Japan in Moekden zal optreden, generaal Moeto, is uit Japan naar Moekden vertrokken om de Mandsjoerijsche regeering het ontwerp-verdrag voor te leg gen. Op de vlieghaven van Charbin is een bom aanslag gepleegd, waardoor honderden hui zen werden vernield. De omgeving van het vliegveld is geheel met puin bedekt De om vang van de ramp zal pas vastgesteld kun nen worden, wanneer dit puin zal zijn op geruimd. Men verwacht, dat het aantal doo den zeer groot is. Een Russische emigrant en eenige Koreanen zijn gearresteerd. Het postverkeer tusschen Mandsjóerije en de rest van China is voorloopig verbroken, aldus een bericht uit Berlijn. De brieven voor China, Hongkong, Japan en de Philip pijnen worden over Siberië gezonden en wel de zendingen naar Mandsjóerije over Char bin, de overige over de Amoerbaan Wladiwo- stok. Door het omleiden over Wladi- wostok-Tsoeroega (Japan) wordt de verzend tijd met twee tot negen dagen verlengd. De verziending over Suez en over Amerika zou nog één tot twee weken langer in beslag nemen. De Chineesche postautoriteiten lei den den brievendienst voor Europa sedert 24 Juli over Suez of over Amerika. Daardoor is de post nu rond vier weken in plaats van twee weken onderweg. De brieven uit Japan komen over Siberië en hebben ook bijna drie eken noodig. Hoelang de omleiding noodig zal zijn is nog niet te zeggen, daar zij niet alleen wordt veroorzaakt door de overstroo mingen op den Chineeschen Oosterspoorweg, maar ook door de politieke .verwikkelingen in Mandsjóerije. Handen en Oksels behandele men met Purolpoeder. Dit is het meest afdoende middel. In bussen van 45 en 60 ct Alleen bij Apoth. en Drogisten. Zooals bekend, zyn de goederen van de na den laatsten opstand gearresteerde leiders door de Spaansche regeering verbeurd verklaard. Naar Havas uit Madrid meldt, is de waarde daarvan zeer groot. Alleen de' jaarlyksche inkomsten uit deze goederen, die de regeering de agrarische hervorming gebruiken wilj bedragen meer dan 200 millioen peseta's. CURTISS DROOG. Charles Curtiss, de vice-president van de Vereenigde Staten, heeft bij de aanvaarding van zyn benoeming tot republikeinsch candi- daat voor het vice-presidentschap, verklaard, dat hy tegen de verwerping van het achttiende amendement op de prohibitiewet is. Men vraagt zich in Amerika af, of dat soms een lokaas voor de „drogen" is, omdat Hoover, de candidaat voor het presidentschap, zich wèl voor het republikeinsch z.g- „lialf-nat" pro gram heeft verklaard. DE FARMERSSTAKING IN IOWA. Uit Chicago wordt gemeld: De staking van boeren in den staat Iowa duurt nog steeds voort en de stad Sioux-City, het centrum van de beweging, verkeert zoo goed als in staat van beleg. Duizenden boeren houden nog steeds hun producten van de markt, in de hoop er betere prijzen voor te maken, en beletten an dere boeren hun voorraden aan te voeren. Pogingen van de politie om de barricaden, die de boeren hadden opgeworpen over de toe gangswegen naar de stad, op te ruimen, mis lukten, want steeds werden op andere plaatsen weer nieuwe versperringen gebouwd. Slechts kleine hoeveelheden levensmiddelen kunnen per trein worden aangevoerd- In de stad begint men dan ook reeds het gebrek aan levensmid delen te voelen. DE BONUSMARSCHERS UITEEN. Het bonusmarschersleger, dat zoo langen tyd in Washington „lobby"-de, is uiteenge gaan. Hier en daar zwerven nog kleine groepjes van het vroegere machtige leger rond, bijeen gehouden door armoede. Zij hopen op het spoedig herstel van hun ouden leider, Waters, die met een zenuwinzinking in een hospitaal te New York ligt. Het laat ste groote kamp van de oud-stryders te Johnstown in Pennsylvania werd wegens het uitbreken van besmettelijke ziekten opge broken en de deelnemers werden per trein terugvervoerd naar de staten waar zij v daan kwamen. AARDBEVING IN DEN KAUKASUS. Waarschijnlijk 24 dooden. Uit Nasjitsejewan in den Kaukasus wordt gemeld, dat daar Zaterdag een zeer sterke aardbeving werd gevoeld, die ook in het dis trict Ordoebad is waargenomen. Talrijke hui zen werden vernield en het aantal dooden be draagt naar schatting vier-en-twintig. Het opruimingswerk is nog in gang. In het district Karaklissa werden eveneens aardschokken waargenomen, waardoor eenige huizen instortten- BRANDSTICHTING IN EEN COLLECTIEF LANDBOUWBEDRIJF. Uit Moskou wordt' bericht: In een collec tief landbouwbedrijf heeft een boer uit wraak een der bedrijfsgebouwen in brand gestoken. Het vuur sloeg over naar het nabij Oefa ge legen dorp waardoor 42 woonhuizen werden vernield en vier andere gemeenschappelijke gebouwen. De brandstichter werd gearres teerd en ter beschikking van de G.P.Oe ge steld. DWAZE DEMONSTRATIE Naar uit Montevideo wordt gemeld, hebben werklooze Italiaansche arbeiders een demon stratie gehouden voor het Italiaansche con sulaat. om levensmiddelen te eisohen. Zij slaagden er in, het consulaat binnen te dringen, waar zij alles kort en klein sloe gen. De politie moest handelend optreden, ten einde de manifestanten, van wie er ver- scheidenen werden gewond, te verdrijven. INSTORTING IN ABDIJ In de abdij van den H. Willibrordus in Echternach, waar jaarlijks tegen Pinksteren de beroemde springprocessie wordt gehouden is een ernstig instortingsongeluk gebeurd. Tijdens bouwwerkzaamheden in den kelder zijn waarschijnlijk de stutten niet voldoen de geweest, met het gevolg, dat de zolderin gen van twee verdiepingen met de pijlers in de diepte stortten. De bouwondernemer en een arbeider werden gedood. Twee ar beiders werden gewond. De schade is bui- x woon groot. j PICCARD OVER ZIJN TOCHT Prof. Piccard heeft een korte redevoering gehouden voor de Italiaansche radio over het doel van zijn tochten. De eerste maal, aldus Piccard, die in het Fransch sprak, heeft, tot doel gehad de kos mische stralen te bestudeeren, een zeer moei lijk probleem. Op dat oogenblik ontbrak het aan ervaring en waren eenige details der technische voorbereiding onvolkomen geweest. Zoo kon den zekere metingen niet tijdens het opstij gen maar alleen boven geschieden. Een her haling was dus noodzakelijk. Piccard meende, dat het hem moeilijk zou vallen zijn toehoorders de vreugde te schil deren, die hij ditmaal gevoeld heeft tijdens het gelukkig verloopende stijgen. Allereerst was de ingenieur in hem bevredigd geweest over het feit, dat hij den gondel goed had gebouwd. Als alpinist had hij zich verder verheugd een zoo prachtig uitzicht te hebben over de Zwitsersche bergen die hij in twaalf jaar niet had gezien, en die vooral uit de hoogte een prachtig relief vormden. Als na tuurkundige heeft hij groote genoegdoening ondervonden over het juiste werken van zijn instrumenten. Dat beteekent dat hij zijn la boratorium in den gondel goed heeft inge richt Van een wetenschappelijk standpunt bezien is hij dus volkomen tevreden over ,het resultaat van zijn tocht. Ten slotte zeide Piccard in het Italiaansch de Italiaansche regeering en de Italiaansche vliegèrtroepen dank voor de effectieve on dersteuning van zijn tocht. Weerbericht. DE JAARLIJKSCHE IJZERBEDE VAART BIJ DIXMUIDEN Ongeveer 200.000 deelnemers. De dertiende jaarlijksche IJzer-tbedevaart naar het Vlaamsche monument nabij Dix- muiden die Zondag is gehouden, heeft een rustig verloop gehad. De Vlaamsche oud frontstrijders hebben de lijken van acht ge sneuvelde Vlaamsche soldaten in aanwezig heid van ruim 200.000 toeschouwers in den IJzer-toren bijgezet Het wes een plechtig oogenblölk, toen de versierde kisten op de door ze6 paarden getrokken omfloerste wag ms het monu ment naderden. Een r.-ha/flholiiek priester, oen broer van één der gesneuvelden, la6 de doodenimis, waarna de bijzetting geschiedde De gedenkrede werd hierna uitgesproken door Prof. Daete, waarna vertegenwoordi gers van Dietsahe onganisaties ui't Neder land en uit Zuid-Afrika het woord voerden. Na beëindiging der redevoeringen werden twee resoluties voorgelezen/ één voor ont wapening en één voor amnestie-verleening aan de Vilaamedhe activisten. 518 KILOMETER PER UUR. De Amerikaansche vlieger Jimmy Wedell maakte Vrijdag by New Orleans een proef vlucht met een nieuw gebouwd vliegtuig, waar mede hij een poging wil doen om verschillende records te breken. Hy bereikte naar officieus kon worden vastgesteld, een snelheid van 518 K.M. per uur. POLITIEBUREAU ALS OOIEVAARSASYL Honderden kinderen op kikkerjacht In Tsjecho-Slowakië zijn honderden ooie vaars het slachtoffer geworden van de óók daar heerschende ge/weldige hittegolf. Tal- looze van deze vogels, welke daar te lande als gelukbrengers worden beschouwd, wor den thans door de bevolking naar de politie bureaux-gebracht, meldt de „Daily Express" Speciale auto's rijden het land door, om de vogels, die bij de uitgedroogde slooten en rivierbeddingen, door honger en dorst uit geput, liggen te versmachten, te redden. Een groot aantal kinderen is op zoek naar levende kikkers, die door hen naar de poli- tiebureaux worden gebracht, waar de ooie vaars, in koele cellen zijn gehuisvest. De wonderlijke tamheid van de ooievaars gewend als zij zijn als koningen onder de dorpsbewoners te leven, doet de vogels het levende voedsel van de kinderen zonder schuwheid of vrees aannemen. MOLLISON IN NEW-YORK AANGEKOMEN. De Oceaan-vlieger Mollison is Zondag te New-York geland. Nader wordt geseind: De Engelsche Oceaanvlieger Mollisson ar riveerde gistermiddag tegen half 5 op het New-Yorksche vliegveld Rooseveld-field op Long-Island, waarbij hij door een enthou siaste menigte van 10000 menschen werd begroet. Geexcorteerd door een lange rij auto's werd Mollisson door de straten van 3w-York naar het Stadhuis gebracht, waar- j hij rijkelijk met confetti werd bestrooid t door duizenden werd toegejuicht. Het dunne ptlltje geeft den vorlgen atand aan Hoogste stand te Thorshaven 770.4. Laagste stand te Vardö 753.8. Stand vanmorgen halftwaalf 764.0. WEERVERWACHTING Meest matige wind uit westelijke richtin gen, zwaar bewolkt met tijdelijke opklarin-; gen, waarschijnlijk regenbuien met kans op onweer, aanvankelijk koeler. TEMPERATUUR Stand vanmorgen halftwaalf 19.4 C. 23 AUGUSTUS Zonsopgang 4.57 u.; Zonsondergang 7.07 u. Maansopgang 9.03 u.; Maansonderg. 1.15 u. VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN Zomertijd Van 's avonds 8.37 u. tot 's morgens 5.29 u, WATERSTANDEN RIVIEREN Walshnt 3.10 3.14 Basel .,ii 0.— 0.— Huningen 1.76 1.90 Rheinweiier -0.58 -0.60 Kehl 3.08 3.21 Maxaa 4.64 4.86 Wiedeshelm 0.64 0.63 Mannheim 3.68 3.75 Lohr i i 1.H5 1.01 z 1.17 1.30 Bingen 2.10 2.22 Heden Vorip 2.34 2.f0 1.04 1.07 2.23 2.34 0.02 0.13 Canp i Ems Coblenz Trier Keulen Ruhrort 0.77 1.90 Wesel 0.63 0.73 Emmerik 1.80 2.00 Dusseldorf 1.52 1.70 Maastricht 1.81 1.84 Venlo ,10.78 10.80 HOOGWATER NED. ZEEHAVENS 23 Augustus (Oude Amsterdamsche ttJd) Delfzijl 3.16 15.23 Hellevoetsl.7.00 19.16 Terschelling 0.27 12.39 Willemstad 7.59 üO.14 Harllngen 1.00 13.18 Brouwersh. 6.12 18.28 Helder le 8.15 10.54 Zierlkzee 6.43 18.49 Idem 2e 20.29 Wemeldinge 7.08 19,17 IJ muiden7.02 19.22 Vlisslngen 6.23 17.33 H.V.Holland 6.15 18.36 Terneuzen 5.54 18.04 öcbevenlngen 6.25 18.45 Hansweert 6.33 18.37 Rotterdam 8.24- 20.23 SPOORWEGONGELUK TE STRALSUND Drie en dertig gewonden. Zaterdagmidag tegen zes uur is op Jief station te Stralsund een spoor .vegpn gei uk gebeurd. Een voortrein van den Berlijnsohen sneltrein E 129 iLotste tegen een öp het sta tion staande rangeerlocomotief aan. De schok was zoo hevig, dat beide locomotieven aan zienlijk werden beschadigd en dat van den voortrein vele vensterglazen kapot spron* gen. De machinist en de stoker van de ran geerlocomotief werden met zware verwon dingen naar bet ziekenhuis gebracht Van den voortrein werden 31 personen licht wond. VLIEGTUIGONGELUK Drie dooden PARIJS, 22 Aug. Gister startte te Nante© -3n vliegtuig met twee paeeagiem van 400 Meter hoogte naar beneden. De drie inzit tenden waren op slag dood. INGEZONDEN STUKKEN Kernen van Ingezonden Stukken. VLAGGEN OP KONINGINNEDAG! Na -de Ingezonden Stukken over Vlaggen op Koninginnedag, welke wij reeds opna men, ontvingen wij nog een schrijven van den heer Johs. Bontenbal, Riederstraat 3, Rotterdam, waarin deze o.m. zegt: „Zij, die ons opwekken om tc vlaggen, zijn gelukkig nog niet los van ons roemrijk verleden. Maar de „Man, die de klappen krijgt", ver geet. dat wij die niet zouden krijgen, als wij God niet hadden los gelaten. Want, wie God verlaat, heeft smart op smart te vreezen. Ook ik, aldus schr., lijd door werkloosheid, doch ik zie door 's Heeren goedheid, de za ken anders. Ik heb een God-, Die ik niet kan begrijpen, nochtans wil Hij mij wel begrij pen, en dat noem ik liefde. En wij zullen i omdat wij behalve God vreezen ook den Koning moeten eeren." DE VAL VAN KONSTANTINOPEL Door LEWIS WALLACE Naar het Engelsch door ALMA VERKORTE INHOUD VAN HET VOORGAANDE De schrijver van het beroemde boek Hur" verplaatst den lezer ln 't begin van handelsvaartuig brengen i land was gestapt, begaf 'en naar een oude begraaf- r goed bekend te z|Jn want mie bewaard werd van Hiran, koning van Tyrug Toen do vreemdeling de sarkophaag verliet, aam ht) enkele dor vele hier verborgen Achat- ten, met zich mede. Kort hierna trok de Vorst naar Konstantlno- bü den koopman nnerde hem ate dochtertje de lede vader zlin. 'ervallen. Daardoor de AzIatlAche kust I m het Witte Kasteel. den monnik Sergius, dlgd In het kasteel gunstlgei En hot was hier op het Witte Kasteel, dat Prinses Irene keonls maakte met een zoo genaamd ..Arabisch verteller", die echter Toen de Prinses den volgenden dag het Witte Kasteel verliet, uitte zU dei Doch ook K. men. z|Jn schoone bloedverwante als keizerin aan zün zUde te i genegenheid voor zij voor hem niet Vorst van Indlö i was hij ook ln aanraking gekomen met Keizer Konstantljn. Tijdens de eerste audiëntie was heel het tal rijke geze,|schap, dat den keizer omringde, on der den Indruk gekomen van de groote wijs heid, die uit de woorden van den Vorst sprak. In z(Jn uitvoerige rede bU de tweede audlën- Onder diepe stilte en gr iU aanvankelük door de oord, maar ondor leiding erschap. andacht ■zlgen irige- Gennadlus illde der geesteltjken schorp •zet. Dit liep zelfs zóó hoog. dat velen luid -testeerend de vergadering verlieten. >e Keizer bleef den Vorst echter welgezind op kalme wüze zette hfi hem uiteen hoe de ïekking tusschen God den Vader en Christus i Zoon op een wereldberoemd Concilie in de I istgesteld. or een groote ramp getroffen. Zijn dochtertje Laël werd. toen uitloofde, het meisje bleef weg repleegd op den kei Majesteit, hervatte de officier, ik kan slechts meedeelen wat ik gehoord heb. Of het met de waarheid overeenkomt kan onder zocht worden. In zijn toespraak bij het grai erkende Gennadius bet vreeselijke van De- medes' booze plannen, zoo ook de reentvaar- digbeid der straf. De snelheid waarmee zij ten uitvoer gebracht we«rd bewees, zeide hij, dat de Hemel zelf bet zoo verordend had, maar bet schandelijk ontwerp was aan de Akademie van Epicurus te wijten, en er be hoorde alleen boete gedaan te worden voor de langdurige toelating, zonder welke de goddelooze inrichting niet had kunnen be staan. Laat de dooden hunne dooden begra ven. Maar wie waren aansprakelijk voor het bestaan der Akademie?Hij zelf gaf het antwoord, Majesteit, en noemde de Kerk en den Staat. Zoo! dus viel hij de Kerk aan? Neen, Majesteit, hij verontschuldigde haar door te zeggen dat Zij misbruikt was door een azymitisch Patriarch, en dat. zoo lang die dienaar der zonde en ketterij aan haar hoofd stond, de verdorvenheid zou toe nemen. En de Staat? Wat zeide hij van den Staat? —Hij noemde de Kerk een Simson, den Patriarch een Delila, die haar van haar kracht en schoonheid beroofd had, den Staat een publieken boeleerder met Delila, en Rome een valschen God, die zijn eigen eere- dienst zocht te bevorderen door de diepge zonken Kerk en Staak God van genade! riep Konstantijn, en onwillekeurig wenkte hij den zwaarddrager die achter hem stond. Hij bedwong zich ech ter spoedig en vraagde: Wat was het doei van al die woorden? Wat stelde hij aan de Broeders voor? Hij noemde hen liefhebbers van God ln de livrei van Christus en smeekte hen hun lendenen op te schorten en pal te staan voor den godsdienst der vaderen, opdat hij niet geheel ten onder zou gaan. Gaf hij hun ook voorschriften? O ja, Majesteit. Het keizerlijk gelaat drukte groote nieuws gierigheid uit, maar tevens de hoop, dat nu iets zou kiomen, dat den kerker, of op zijn minst de verbanning zou rechtvaardigen. Hij sprak over den Dank- en Bedestond in de S. Sophia, en zei dat de Hemel hier door hun en alle geloovigen in de stad de gelegenheid aanbood, om een kruistocht ter hervorming te beginnen, niet door naar zwaard en speer te grijpen, want dat waren de wapenen der hel, maar door den Pa triarch hun tegenwoordigheid te onthouden. Hij had vannacht een visioen gehad, zeide hij, een engel uit den beme! met de Ma donna van Blacherne, die hem Gods wil be kend maakten. De Broeders luisterden aan dachtig naar hem; Uwe Majesteit kent zijn zeggingskracht, en het gevolg was dat zij uiteen gingen, de stad in, waar zij nu het volk vermanen om niet naar de Kerk te gaan en er is alle reden te gelooven, dat zij hem. zullen gehoorzamen. Genoeg, zei de Keizer fier. De goede Gregonus zal niet alléén tot God bidden. Daarop wendde hij zich tot Pihranza en beval hem het geheele hofpersoneel bijeen te roepen. Laat «iet één wegblijven, en zeg hun dat ik hen in gala wensch te zien. Verder verlang ik, dat het leger optrekke naar de kerk, manschappen, muziek en vlag gen, zoo ook de mariniers. Doe dit den Pa triaroh weten, opdat hij zich niet te zeer haaste. Men iate de ontevredenen ongemoeid Dein opreohten en- godzaligen onder hen zul weldra het licht opgaan. 's Keizers bevelen werden met spoed ten uitvoer gebraoht. Te ongeveer twaalf uur trokken de militairen onder hoorngeschal en tromgeroffel naar de oude kerk. Zoodra zij opgesteld waren trad de Keizer met zijn hof stoet binnen, zoodat de goede oude Patriarch een uitgelezen en talrijk gehoor had. Maa. in weerwil daarvan had Gennadius toch ook zyn doel bereikt: het volk nam geen dec» aan de plechtigheid. Na afloop van den dienst keerde Konstan tijn naar Blacherne terug om de gebeurtenis sen van dien dag te overdenken. Phranza bleef by hem. Mijn lieve vriend, begon de Keizer na een langdurig stilzwijgen, had niet mijn voor ganger, de eerste Konstantijn, veel last van godsdiensttwisten? Zeer zeker, Majesteit, als wij de geschie denis mogen gelooven. Hoe behandelde hij ze? Hij riep een Concilie bijeen. Dat is waar. Was dat alles? Jk herinner mij verder niets. hiTu7 mfenr dat h'j 200 deed: eerst stelde ny bet geloof vast en nam daarna maatre- gelen om verschillen te voorkomen. Hoe, Majesteit? Web er was een zekere Arius, een LI- aiovn ie y i' 7an ee« kleine kerk in Alexandne, prediker van de eenheid Gods. Nu herinner ik het mij. Van de eenheid Godis in teepnstpiMn» de. D,rie"fnheid- De eerste Konstantijn Milp nfjfwaa™ l6venslan«c ««wangen- Thans begreep Phranza waar zijn meeste* heen wilde; maar hij was vre/saShiïg van aard, verzwakt door een veeljarige dinlo- 1 ^9Phaan, en hij haastte zich te ant- \\oorden. Zoo was het, Majesteit, hij had de wpliiH11- va?telf™ndslaS«n Rezet en hield de weield in de «holte van zijn hand. Konstantijn slaakte een diepen zucht en ïr Jn/t f1'?, .Btll*wy««.- Helaas, lieve ik vreés 13 "-«raeMwellik vrees. Wat, Majesteit? ben. alteen ^aïr1 een "soldatl" dio^G^JJ (Wordt vervolgd.)"

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 2