llir tiwr ^eiitsdjf (üounutt Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken EERSTE BLAD. Departementaal overzicht Smetten, Doorzitten Stukloopen der Huid N.V. HOUTHANDEL V.H.J VAN SCHIJNDEL C ABONNEMENT: Per kwartaal fn Leiden en in plaat een waar 'n agentschap gevestigd is ƒ2.35 Franco per post 2.35 portokosten. Per week ƒ0.18 Voor het Buitenland bij wekelijk- eche zending „4.50 Bij dageujkscho zending ,5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7V2 cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestnat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 ZATERDAG 20 AUGUSTUS 1932 No. 3741 A DV CBTENTIEN Van 1 tot 6 regels,................—., L17Vi Elke pegel meer0-22V} Ingez. Mededeelingen Van 1—5 regels m 2J0 Elke regel meer0.43 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.10 12e Jaargang Oil nummer beslaat uit TWEE-bladen waarbij inbegrepen het Zondagsblad Onderwijs en Waterstaat leggen het loodje We handhaven onze stelling, dat de commissie-Weiter zonder aanzien des persoons (wat hier zou moeten zijn: des departements) heeft rondgespeurd naar bezuinigingsobjecten. Toch zegt zij zelf, dat zij niet mechanisch te werk wilde gaan en geen Procustusbed maakte, waarop elk departement gelegd werd om te zien, hoeveel er afgekapt moest worden. Het zal wel toevallig zijn, dat wan neer men het lijstje der leden van de commissie naast de namen van de departementen legt, men onwillekeurig een eigenaardige vergelijking maakt. Over de leden der commissie, die niet tot het ambtenarencorps behooren, kun nen we dan zwijgen. We denken daarbij aan den Voorzitter der Commissie, den heer Ch. J. I. M. Weiter, oud-vice-presi- dent van den Raad van Indië; en aan de leden: Prof. Ir. I. P. de Vooys, di recteur van de Alg. Kustzijde Unie te Arnhem; E. P. Westerveld, alg. secre taris van het Kol. Instituut te Amster dam; F. H. Fentener van Vlissingen, industrieel te Utrecht; Mr. Dr. W. M. Westerman, chef van het kabinet van den Burgemeester van Den Haag; en, zoo men wil ook aan Prof. L. A. van Royen, hoogleeraar aan de Technische Hoogeschool te Delft, al valt het op, dat van deze school alleen gezegd wordt, dat de Landbouwhoogeschool haar voor beeld kan volgen om de studenten ver schillende leermiddelen te laten betalen. Maar dan komen we aan Mr. Dr. A. van Doorninck, thesaurier-generaal van i Financiën, en we denken aan het scher pe en niet steeds billijke oordeel, dat hij indertijd gaf over de spilzucht der ge meenten, en het valt ons op, dat dit hoofdstuk begint met de opmerking, dat op 't personeel bij verschillende afdee- lingen absoluut niet bezuinigd kan wor den. Waaraan we echter toevoegen, dat blijkbaar gerechte critiek geleverd wordt op het Rijksinkoopbureau en de Rijksgebouwendienst. Wat dit laatste betreft, meenen wij, dat het heele complex van rijksbureaux, welke zich met de bouw van rijksgebou wen bezig houden, al te samengesteld is en veel eenvoudiger en dus goedkooper kon zijn. Dit vraagstuk moet wel dege lijk worden bezien. We volgen echter de rij der commis sie-leden en treffen dan Ir. M. H. Damme, directeur-generaal der Poste rijen, aan. Wat vinden we d^apover in het rapport? Dit, dat het onderzoek der commissie tot de conclusie heeft geleid, dat „harerzijds voorshands geen bezui nigingen behoeven te worden voorge steld". Het zal wel waar zijn en dat de loo- nén van het personeel aan de hooge kant zijn men denke eens aan de be stellers zal niemand beweren; maar het is eigenaardig. In de rij volgt dan de heer C. J. Ph. Zaalberg, directeur-generaal van den Arbeid. En het oordeel der commissie over dit onderdeel van het departement van Arbeid luidt„Dank zij de ge schetste organisatie en werkwijze van de dienst der Arbeidsinspectie is de personeelsbezetting daarvan naar onze meening sober te achten". Het zal wel waar zijn, maar zou ieder hoofdambte naar zulks niet voor zijn af deeling kun nen aantoonen: Dan treffen we als volgend lid aan Mr. Dr. J. H. R. Sinninghe Damsté, directeur-generaal der belastingen, en hierover rapporteert de commissie, „dat inkrimping der personeelsformatie met 12 hier niet ten volle kan doorge voerd worden". Alles is reeds zeer sober en verscherpt toezicht op de contribu- abelen zal noodig zijn. Het is ons wel; nog beter hadden we het geacht als de commissie ook in dit geval iets over de streep was gegaan en middelen voorge steld had om de ellendige belasting ontduiking beter tegen te gaan, dan door het tegenwoordige stelsel, dat vaak verbittering wekt en op plagerij neer komt. Eindelijk komen we bij het laatste lid der commissie: Mr. J. Woltman, secre taris-generaal van het departement van Defensie. Wat dit betreft, zouden we ons. zelfs niet op een afstand willen aansluiten bij de critici, die het uitschreeuwen, dat bp het „vervloekte militairisme" het minst bezuinigd wordt. Met de stukken toont de commissie aan, dat aan dit departement in de laatste jaren bezui nigd is tegen de' klippen op. Dat de be grooting in 1922 bijna 130 millioen be droeg en in 1932 nog maar 99 millioen, zegt genoeg. Daar is werkelijk bezuinigd. Toch meent de commissie dat-men nog verder kan gaan. Zij wijst op de groote bedragen welke aan dê reparatie van oude schepen ten koste worden ge legd; zij wil de Rijkswerf te Hellevoet- sluis en de Marinevliegdienst opheffen en zij acht inkrimping van het leger in zijn huidige vredes- en oorlogsorganisa tie noodzakelijk, omdat we het niet be talen kunnen. Daarom stelt zij een con tingentsvermindering van resp. 2150 en van de oorlogssterkte met 23000 man voor. Het is te uit en te na verkondigd en daarbij fel becritiseerd, dat de grootste slagen aankomen op onderwijs en wa terstaat. Wat dit laatste betreft, ook wij zou den het hartelijk toejuichen als de Re geering middelen wist te beramen en te vinden om juist nu groote werken aan te pakken. Immers, het probleem der werkloosheid is wel een der moei lijkste vraagstukken en hoe meer steun geld er verloond kan worden, hoe beter dat is. Wellicht komt de tijd, dat gevor derd zal moeten worden om voor de te genwoordige steunbedragen arbeid te verrichten. En zal het bovendien ook noodig zijn om, louter ter wille van de werkverschaffing machinale arbeid te vervangen door menschenhulpzoodat, om een typeerend voorbeeld te noemen, bij het afgraven van grond de schop en de kruiwagen weer in eere komen. Overigens zullen we er in moeten be rusten, dat groote werken tijdelijk wor den opgeschort, om de eenvoudige re den, dat niet de loonfactor, maar de aankoop van materialen zulks noodzake lijk maakt. Wat het onderwijs betreft, deelen we niet de oppervlakkige meening, dat elke kostenbesparing schadelijk voor het on derwijs is. Zoo staat het gelukkig niet. Maar dat het onderwijs, met name het vak- en lager onderwijs danig in de knel komt, is buiten kijf. Dit valt te betreuren, hoewel iedereen moet toegeven, dat de uitgaven in de laatste jaren geweldig zijn gestegen. Bedroegen deze in 1910 voor het Lager onderwijs slechts 21 millioen, ze stegen tot 107 millioen in 1932. Prachtig, als het te betalen is; maar te veel in tijden van versobering. Nu kon op de salarissen der onderwij zers in geen geval meer gekort worden dan op die der overige landsdienaren. Een enkele groep ambtenaren mag nog kariger bezoldigd worden dan de onder wijzers; hun loon is wel zeer aan de lage kant. De bezuiniging zal dus elders gevon den moeten worden. De commissie zoekt het in concentratie van openbare L. O. en U. L. O. scholen. Er is 0. i. geen be zwaar tegen. Het aantal paedagogische jammergestalten is bij het openbaar onderwijs zeer groot. Zie slechts de cij fers: 102 scholen met minder dan 20 leerlingen, 243 met 21 tot 40, 349 met 41 tot 60, 300 met 61 tot 80 en 291 met 81 tot 100 leerlingen; terwijl voor het geheele bizonder onderwijs deze cijfers zyn 10, 73, 230, 279 en 334. Hier moet iets aan te doen zijn. Doorvoering der 45 schaal; lager be zoldigde leerkrachten voor de laagste klassen en het verbod van het aanstel len van boventallige onderwijzers (een verbod lijkt bijna reeds overbodig) kunnen aanmerkelijke bezuinigingen brengen. De vraag is echter of de pacificatie niet in gevaar komt als het minimum aantal leerlingen, noodig voor de stich ting van een bizondere school, met 50% verhoogd wordt. O, het zou ons deugd doen, als de ver schillende orthodox protestantsche groe pen, die thans om haast niet te ontdek ken verschillen uit elkaar gaan, door de nood der tijden gedwongen werden elkaar te vinden; maar dat ook in da kleinste plaats geen bizondere school kan gesticht worden met minder dan 60 leerlingendat gaat o. i. te ver. Hoewel het niet tot het departement van Onderwijs maar van Arbeid be hoort, willen we niet nalaten er onze vreugde over uit te spreken, dat het rigoureuse voorstel der commissie om met één slag alle lagere landbouwscho len te vernietigen, wel geen kans van slagen zal hebben. Dat ware ook te erg. Tallooze onderwerpen vragen nog om bespreking; 0. a. het zeer belangrijke en thans actueele vraagstuk van de re organisatie der politie (marechaussees. rijksveldwacht en plaatselijke politie) we kunnen er echter thans niet op in gaan. Na hetgeen we in dit en vorige arti kelen over het rapport-Weiter gezegd hebben, hopen we verschillende onder- deelen nog wel zelfstandig en occa sionaal te bespreken. Straks, als de rijksbegrooting is verschenen en we dus weten in hoever de Regeering het rapport volgt, komen verschillende zaken immers ook opnieuw aan de orde. Met hoeVeel stelligheid menig scribent thans ook zijn opinie ten beste geeft; straks, als de begrootingscijfers er zijn, zal wijziging van veler oordeel allicht noodzakelijk blijken. Wat we nu pertinent afwijzen, kan ons door de nood der tijden opgedrongen worden. Laat vooral ons christenvolk, van hoog tot laag, dan verstaan, dat er offers ge bracht moeten worden om der tijden nood en dat er nog zoo heel veel reden tot dank overblijft. BINNENLAND. OFFICIEELE BERICHTEN RIJKSARCHIEF IN ZEELAND tdering in de Inrichtlm lienstvak, waarbij hij werkzaam is. ilag als zoodanig verleend.. plaj zicht op ae spoorwegen. ïr. j. Utrecht, gewijzigd in Amsterdam. TUINBOUW Bij K.B. is aan A. Schuttevaei jn verzoek met 1 September irleend als Rijkstuinbouwcons de Vereeniging het Ned. MARINESTOOMVAARTDIENST Bij Kon. besluit is op zijn verzoek met der 2e klasse titulair W. G. B. Brouwer. Is benoemd gezondheid der serve-officier tandarts der klasse de dienstplichtig sergeant-titu- I. T. Overtveld van de le compagnie hospi taalsoldater BELASTINGDIENST khntoor der invoerrech ix de werkzaamheden betreffende de aocijn- gemeenten Vlissingen, Oost- en West-Souburg AUDIËNTIE De gewone audiëntie van den minister van Economische Zaken en Arbeid zal op Donder dag 25 Augustus a-s. niet plaats hebben. HOFBERICHTEN ONTVANGST VAN GEZANTEN. Gisteren werden door H. M. de Koningin ten Paleize Het Loo ontvangen Hr. Ms. ge zant te Parijs Jhr. Loudon en mevr. Lou don, Mr. Ms. gezant te Brussel, Jhr. van Nispen tot Sevenaer en mevr. van Nispen tot Sevenaer, Hr. Ms. gezant te Rome, Mr. Patijn en mevr. Patijn, Hr. Ms. gezant te Weenen, Baron Michiels van Verduynen en Hr. Ms. gezant te Boekarest, Ridder yan Rappard. DE VORSTIN VAN ERBACH De Vorstin van Erbach, zuster van H. M. de Koningin-Moeder, en haar dochter de prinses Helène worden Maandag voor eenige dagen in het paleis Soestdijk ver wacht. VERVOER VAN NEDERL. PEEN BEROEP OP DEN MINISTER De afdeeling Zuid-Holland van de Ver eeniging van Scheepsbevrachters in Neder land heeft aan den Minister van Economi sche Zaken een telegram gezonden, waarin wordt bericht dat door de eerste Ncd. Coöp. Suikerfabriek te Sas van Gent een contract is afgesloten voor het vervoer van 60.0ÖÖ ton suikerbieten naar deze fabriek uit verschil lende plaatsen in Nederland met een buiten- landsche firma, welke deze met regeerings- subsidie verbouwde peen met niet Neder landsche schepen zal vervoeren. Den Minis ter wordt verzocht maatregelen te willen treffen, dat dit vervoer door Nederlandschc schippers in Nederlandsche schepen zal geschieden. VACANTIE-TRANSPORT NAAR WEENEN EN BUDAPEST Naar wij vernemen zal het Vacantie- transport van Oostenrijksche en Hongaar- sche kinderen dat op 12 Juli j.l. door bemid deling van het Centraal Protestantsch Co mité te Bussum naar Nederland kwam, D.V. op Donderdag 8 September a.s. weder naar huis terugkeeren. Aanmeldingen voor dit transport kan men nog tot uiterlijk 27 Aug. a.s. inzenden bij het Secretariaat van genoemd Comité, Nieu- welaan 10, Bussum, Telef. .770, BOTER EN DEVIEZEN BELANGRIJKER DAN DE BOTERKWESTIE De secretaris van den F. N Z., de heer Geluk, behandelt in het officieel orgaan van deze organisatie de onderhandelingen welke momenteel met Duitschland gaande zijn over een nieuwe regeling van den boterinvoer. Hij merkt daarbij o.m. op, dat de toestand se dert het begin van dit jaar zoodanig is ge wijzigd, dat wij door de steeds sterk achter uit gaande koopkracht in Duitschland, moei te hebben onze maandelijksche kwantums van de 5000 ton boter in te voeren. Dit wordt straks iets beter, wanneer Denemar ken zijn 5000 ton heeft ingevoerd en zich dan een invoerrecht van 136 R.M. ziet op gelegd, zoodat dit voor Denemarken gelijk staat met een invoerverbod. Dan kunnen wij onder dit regime hoe onbillijk het overi gens ook is de Duitsche markt behoorlijk bedienen en nu zal men ons dit voordeel, dat aanstaande is, gaan afnemen door het maken eener andere .egellng. waarbij men ons met een grooter contingent, doch tegen een veel hooger invoerrecht, gelukkig zou willen maken. Vooral zou dit fnuikend voor onzen boteruitvoer zijn, indien de valutatoe slag, welke op het invoerrecht der Deen- sche e.a. boter uit landen met een gedepre- cieerde valuta rust, door deze nieuwe rege ling zou komen te vervallen, zoodat deze lan den, met hun lagere valuta, dan weer een onnatuurlijken voorsprong op ons zouden krijgen. Uit een en ander zal het duidelijk zijn, dat er thans andere punten in het Neder- landsch-Duitsche handelsverkeer zijn, die veel belangrijker zijn dan een oplossing der boterkwestie. De meest op den voorgrond tredende en meest algemeene daarvan is de deviezen-afgifte, die ook voor alle producten dezelfde en dus van zeer algemeen belang is. Duitschland heeft steeds meer en meer den invoer gedrukt door het inkrimpen der deviezen-afgifte. Dit komt nog niet zoozeer tot uiting in de hoeveelheid goederen die er heen gaat, als wel in de prijzen, die er voor gemaakt worden, daar de exporteurs in ver schillende branches met een hoeveelheid te exporteeren producten zitten bij de eieren, de groenten en de kaas schijnt dit vooral het geval te zijn en dan maar moeten zien deze voor het bedrag aan be schikbare deviezen geëxporteerd te krijgen, iet het gevolg, dat het kwantum niet zoo erg daalt, maar wel het geld, dat er voor verkregen wordt, dus de prijs. NED. VER. VOOR GEMEENTE BELANGEN ALGEMEENE VERGADERING TE BREDA De algemeene vergadering vaü de Neder landsche Vereeniging voor Gemeentebelan gen zal worden gehouden op Vrijdag 9 Sept. a.s., om 10 uur te Breda, in de raadzaal ten Stadhuize. De heer J. C. P. Hessing, uit Arnhem, zal een inleiding houden over de ordening van gemeente-archieven, mr. M. W. Scheltema, griffier der Staten van Groningen zal de Wegenwet behandelen en de heer W. C. Arriëns, burgemeester van Vorden, zal de practijk der Wegenwet bespreken. HET GEBOD VAN MERCURIUS „TIT NIET BIJ DE PAKKEN NEER" De klop op de deur van het zakenleven! Wij ontvingen een drukwerkje, dat nu door de Jaarbeurs verspreid wordt en waar aan we het volgende ontleenen: Voor het Nederlandsche zakenleven klinkt weer de bekende klop op de deur: de Ko ninklijke Nederlandsche Jaarbeurs meldt zich aan. De najaarsbeurs, welke van 6 tot en met 15 September 1932 te Utrecht wordt gehouden, vraagt uw aandacht Het jaar beursinstituut is u bekend. Het neemt se dert jaren een vaste plaats in de zaken wereld van ons land in. Als schakel tus- 6chen den producent en den wederverkoo- per heeft het zijn sporen verdiend. Zijt gij er echter van doordrongen, wat de jaar beurs voor den zakenman beteekent in be klemmende tijden als wij nu beleven? Wat in deze tijden de koopman vóór alles noo dig heeft, is, dat hij den toestand meester blijft; dat hij volkomen op de hoogte is van hetgeen in zijn branche gebeurt en voor de naaste toekomst te verwachten is. De jaar beurs biedt den zakenman de beste gelegen heid om zich te oriënteeren. Het persoonlijk contact met fabrikanten en leveranciers geeft nieuwe inzichten, brengt hem op an dere gedachten. De winkelier kan zich door kennisneming en vergelijking van verschil lende offertes overtuigen, wrelke artikelen voor hem van belang zijn, welke goederen de beste kans op afzet hebben. Men is ter jaarbeurs niet op één leverancier aange wezen; men vindt er verscheidene in zijn branche en juist deze uitgebreide keuze o.a. van nouveauté's is in dezen tijd voor den zakenman van het grootste be lang. Wanneer de zakenman zich ernstig rekenschap geeft van de diensten, die het jaarbeursinstituut hem zal kunnen bewij- zijn, dan zal hij tot de overtuiging komen, dat hij nergens beter en in korter tijdsbe stek zal kunnen ervaren, wat de verander de eischen zijn, in welke richting zich het internationale aanbod ontwikkelt en welke nieuwe mogelijkheden zich nog voor hem openen. De komende najaarsbeurs biedt een groo te verscheidenheid van keuze. Alle groe pen, welke aan de najaarsbeurs plegen deel te nemen, zijn alle wederom aanwezig. Automobielen, z-uivelwerktuigen, electro- techniek. radio in de parterre-ruimten der gebouwen en op het terrein Vredenburg; machinerieën, metaalwaren, verlichtings- en verwarmings-artikelen, benevens de afd. Koloniën op de eerste verdieping der drie gebouwen; op de tweede verdieping de groep Huishoudelijke en Luxe artikelen met een speciale Italiaansche sectie; op de der de verdieping de groep Voedings- en Genot middelen; op de vierde textiel en confectie; OP HEETERDAADBETRAPT! tevens op de vierde en vijfde verdieping de groep Meubelen, welke voor de eerste maal het karakter van een gesloten vak beurs zal dragen. De groep Meubelen zal uitsluitend toegankelijk zijn voor hen, die zakelijk belang hebben bij den meubelhan- del. JEUGDLANDDAG TEOLDEBROEK HERV. JONGEL. VEREEN. OP G. G. Donderdagmiddag werd te Oldebroek op een terrein van het landgoed Zwaluwenburg een landdag gehouden, uitgaande van den Ring Oldebroek van Hervormde Jongelings- vereen. op Geref. grondslag. Deze landdag, welke begunstigd werd door het schoonste zomerweder en van alle zijden buitengewoon druk bezocht was werd ge opend door Ds. J. Lekkerkerker van Olde broek. Na een kort welkomstwoord verkreeg Ds. J. J. Timmer van Ermelo het woord, die sprak over het onderwerp: „Jongelingen, zijt sterk". Hierna beklom Ds. J. G. Abbringh van Wilsum den katheder, die een rede hield, getiteld: „Heilig conservatisme", zulks in verband met hetgeen voorkomt in Openba ring 4: „Houdt wat gij hebt, opdat nie mand uw kroon neme". Na een korte pauze verkreeg Ds. A. H. J. G. van Voorthuizen van Rijssen,' vroeger predikant te Doornspijk het woord. Zijn on derwerp was: „De klop op de deur", waarbij spr. wees op het woord des Heilands: „Zie, Ik sta aan de deur en Ik klop". De laatste spreker was Ds. H. Bout van Genemuiden. die handelde over: „Bezieling", uitgedrukt in de woorden des Apostels: „Zijt getrouw in het benaarstigen en vurig* van geest". De verschillende sprekers werden met groote belangstelling door de aanwezigen gevolgd. Een en ander werd telkens -afge wisseld door zang, begeleid door muziek van de Chr. Muziekvereen. „T.O.G." uit de buurt schap Het Harde. Ds. J. Lekkerkerker sprak aan het einde van dezen uitstekend geslaagden landdag een slotwoord, waarin hij den sprekers dank bracht voor hun bezielende woorden en den hoorders voor hun stille en onverdeelde aandacht. Ds. D. E. J. Hupkes van Oosterwolde liet tenslotte zingen Ps. 118 14 en ging voor in dankgebed. DE LOONEN IN HET BOUWBEDRIJF DE ORGANISATIES TOT VERLAGING BEREID. Extra-hulp voor de bouwvakarbeiders. Onder voorzitterschap van Mr. Dr. K. J. Frederiks, secretaris-generaal van het Depar tement van Binnenlandsche Zaken, heeft gisteren een bespreking plaats gevonden met de organisaties van werkgevers en werk nemers over aangelegenheden het bouwbe drijf betreffende. De voorzitter deelde namens den Minister mede, nadat de vertegenwoordigers van bei de groepen enkele wenschen hadden geuit, dat de Minister van Binnenlandsche Zaken het zeer op prijs zou stellen, indien thans tot een afdoende oplossing zou kunnen wor den gekomen. De organisatie-vertegenwoordigers ver- klaarden, dat zij in principe bereid waren de collectieve arbeids-overeenkomst op het punt van do loonregeling te verlagen, in dien de Regeering bereid is: A. de werk gelegenheid in het bouwbedrijf te vergroo- ten; B. de werkloozenkassen van de bouw vakarbeiders extra hulp te verleenen; C. de bouwvakarbeiders in de Rijkssteunregeling op te nemen. Namens de Regeering is medegedeeld, dat de Regeering aan de geuite wenschen wil voldoen, mits een verlaging van de loonen tot stand komt Na deze verklaring van Regeeringswege hebben de werkgevers en werknemers eerst afzonderlijk vergaderd, daarna heeft de Re- geerings-delegatie met elk der groepen de zaak doorgesproken, waarop is komen vast te staan, dat de partijen zoo spoedig moge lijk de Regeering schriftelijk zullen mede- deelen, tot welke wijziging in de loonen zij bereid zijn. G. BRUYN t In den ouderdom van 82 jaar is te Vlie land overleden de heer G. Bruyn, oud-gezag voerder te koopvaardij. De heer Bruyn was eere-voorzitter van de N.- en Z.-Hnllandsche Reddingmaatschap pij. De begra '-nis zal Maandag op Vlieland plaats hebben Voornaamste Nieuws. (Blz. 1) De organisaties in het bouwbedrijf tot loonsverlaging bereid. (blz. 2) Zal de Rijksdag niet worden ontbonden na bet votum van wantrouwen? Besluiten van de conferentie te Ottawa. Schober is gestorven. Mollison is over den oceaan gevlogen. (Blz. 5) Onze kerktorens, door E. D. J. de Jongh Jr. Ons ZONDAGSBLAD van heden bevat o.m.: Aanzie mijn nood, Heer Jesu, vers van Jan Ietswaart. Overdenking: In de goede aarde. Van Boeken en Schrijvers, P. J. Ris- seeuw bespreekt „Straten zonder einde" Het verhaal van deze week: Eén van deze kleinendoor Gré van Ast Jeugdrubriek. ONDRAAGLIJKE HITTE TE NEW-YORK DUIZENDEN MENSCHEN OVER NACHTEN OP STRAAT Een wijsgeerige agent van politie! Gisteravond ail voor negen uur hadden zich duizenden menschen im Baxterstreet (New-York) en omgeving op 6itraat geïnstal leerd, om daar tot den volgenden morgen te blijven. Overal waren de trottoins bedekt met dekens en motrassen, waarop half naakte kinderen lagen, zoo dicht op elkaar gepakt, dat het de voorbijgangers bijna niet mogelijk wa6, een plaats te vinden om den voet neer te zetten. Een uur later was het een merkwaardig schouwspel, de vrouwen en jonge meisjes, diie op den ramd van de trottoirs zaten, haar nachttoilet te zien maken, haar haar te zien oprollen, en met een doek overdekken. Do eene voor, de andere na gingen zij zoo maar onder den blooten hemel liggefli, naast de kinderen, en zonder zich te bekommeren om de voorbijgangers, die hen bijna met den voet aanraakten, vielen zij in een schijn baar vasten en verkwikkenden slaap. Van lieverlede stierf het geraas op de straat weg.... Eindelijk legden ook de mannen zich ter ru6te, en dat wel, na hun laarzen uitge trokken en deze onder hun hoofd als oor kussen gelegd te hebben. „Zoo slapen zij iecleren nacht!", merkte een wijsgeeerig politie-agent kalm op, „en wij hinderen hen niet Als wij ze naar bin nen lieten gaan, zou de warmte ze dooden". Men veegt zijn vooriioofd af, al6 men zoo ierts leest! Het sohijnt dus nog erger te kun nen, don wij hier in Ned en-land hebben te doorstaan! Een kreeft, rood van kookhitte, is er niet6 bij. „Het was overdag 100 gr. Fahrenhoid m de schaduw", vervolgt dit Amerikaansche wormte-bericht „Paarden van den tramway vielen dood neer Misschien kijkt de goedwillende lezer hier toch even vreemd op. Heeft New-York nog viervoeters, ten dienste an het tramver keer? Laten wij eerlijk zijn, en openhartig vertellen, dat ons „nieuwe" in dit geval, ook al wegens de warmte, héél oud is. Wij'ont leenden het aan een New-Yorkech dagblad van.11 Juli 1876. Men meldt ons uit Moerdijk: Op den Rijks straatweg naar Breda is hedennacht de voer man C. Delhejj, komende van de groenten- veiling van Breda, aangereden door een auto, tengevolge waarvan D. van zijn wagen over den rijksstraatweg werd geslingerd. De chauf feur van de auto werd zoo ernstig door de glasscherven gewond, dat hij op last van Dr. W. naar het ziekenhuis te Breda moest wor den vervoerd. De inzittende dame werd slechts licht gewond. De voerman Delhey kon na ver bonden te zijn, per auto naar zijn woning wor den vervoerd. Inzake schuld werd door de politie een en ander onderzocht- Te Woerden reed L. J. P. uit Rotterdam met zijn motor tegen de Groven (Groepen) brug. Hij liep ernstige wonden op en werd per ziekenauto naar het r.-k. ziekenhuis ver voerd. Zy"n vrouw kreeg wonden i.n het gelaat. OOSTZEEDIJK No. 228, R'DAM ZAGERIJ EN SCHAVERIJ NASSAUHAVEN B0ERENGAT

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1