De verhouding Nederland- Indië- Suriname en Curagao DONDERDAG 3 AUGUSTUS 1932 TWEEDE BLAD PAG. 5 economische wereldproblemen „ELK LAND ZIJN EIGEN INDUSTRIE" Zonder de mogelijkheid te ontkennen, dat er een goede kans bestaat, dat de wereld- rveijioudlngen iets milder geworden zijn dan enkele maanden geleden, gelooven wij niet aan een directe internationale handelsople- ying. Wij vinden het vasthouden aan die gedachte een kortzichtigheid. Men breekt in deze wereld van betrekkelijke traagheid niet in enkele jaren een beweging af, die wortelt in het onder-bewustzijn. Vóór 1914 hadden wij een betrekkelijk ongezond in ternationalisme, dat aanleiding geworden is tot den wereld-oorlog. In een wereld- maatschappij, die verzadigd begon te war den, kon men niet steeds meer goederen blijven proppen; men begon te vechten om een plaats onder de zon en het was vooral Duitschland, dat wat zijn wereld-positie en zijn expansie-behoeften voor zijn wassende bevolking betrof, zoo krachtig mogelijk iwerd tegengewerkt, waar men maar om „ruimte" vroeg. Na den oorlog is die situatie zeer verergerd; immers het productie-appa raat in Europa werd tijdens den oorlog na genoeg stilgezet, tenminste in de direct door den «verwoeden krijg geteisterde gebio den en in Amerika, in Japan en overal iwaar maar eenige industrieels mogelijk heid bestond, begon men op drijven der oorlogvoerenden koortsachtig te producee- ren. Dit produceeren ging volgens een nieu we methode, de massa-productie, want het land, dat over de meeste oorlogsmaterialen beschikte, had een goede kans op de eind overwinning. Wij willen hierover niet ver- ider uitweiden, want het ligt een ieder nog tversch in het geheugen, hoe bij het begin der na-oorlogsjaren de wereldproductie-po- tentialiteit enorm was uitgebreid, terwiil de j behoeften schromelijk overdreven waren I ivoorgesteld. Europa begon zijn oude plaats in het productie-proces weer op te eischen, gevolg, dat ook hierdoor de potentialiteit 1 verder werd opgevoerd. De rationalisatie, het gebruiken van krachtiger machines eu het aanwenden van méér en practischer j energie deed de voortbrenging per eepheid stijgen en op een gegevn moment stond de wereld voor het feit, dat er te veel gepro duceerd werd en in verhouding onvoldoen de veibruikL China. Britsch-Indië en Rus land waren nagenoeg uitgeschakeld, terwijl het afbetalingssysteem vóóruit op de be hoeften had ge-anticipeerd. De veranderde wereld. Toen kwam de krach. Menschen zijn over Eet algemeen kortzichtig en trekken menig- maal conclusies uit het verleden, welke niet juist zijn. Vroeger kwam gewoonlijk na el- ken economischen achteruitgang een her stel; het Westen had, wat kapitaal kracht en wat afzetgebieden betrof, steeds enn Voorsprong op de economisch-achterlijke landen, waarvan vele op ontginning wach ten. Deze toestand is geheel en al veranderd. Er is nagenoeg geen enkel land op den aardbol, dat er niet de een of andere in- dustrie op nahoudt welke volgens hetmas- 1 sa-proces werkt; er is nagenoeg geen enkel land, waar niet de neiging bestaat om er een eigen industrie te 6tichten. teneinde af- vloeiings-mogelijkheid te vinden voor de staag toenemende bevolking. Het Oosten onder leiding van Japan is ontwaakt; wat het laatste land betreft, kan niet worden ontkend, dat men diens hulp destijds inge roepen heeft om het niet meer producee- rende Europa tijdelijk als industrie-land te vervangen, zoodat bijv. in ons Indië steeds grootere kwanti Japansche artikelen wer den ingevoerd. Men mag het dit land niet euvel duiden, dat het nu een industrie heeft, die uitstekend geoutilleerd is en die voor de Europeesche in vele gevallen niet behoeft onder te doen, integendeel, deze" naar den kroon heeft gestreefd. Hoe is nu de toestand? Er i9 overproductieen er is productie in bijna elk land, een productie, die men door kunstmatige maatregelen nog storker wil opvoeren als gevolg van de logisch ge groeide leuze „tracht zooveel mogelijk on afhankelijk van het buitenland te worden". Deze leuze is, zeiden wij, logisch gegroeid het is geen grilhet is geen experiment In zekeren zin is het een reactie op ver schillende samenloopende factoren. Ten eerste is het in den oorlog gebleken, at het land, dat het meest op vrijhandel was ingesteld, het minst weerstand kon bieden aan den oorlogsdruk. Een der meest ge vreesde maatregelen was het afsluiten der grenzen voor de eerste levensbehoeften, ge heel in strijd met de vroeger gehuldigde oorlogs-opivattingen, dat in allen geval de non-combattanten zooveel mogelijk buiten schot zouden blijven. Als gevolg hiervan begon men in den oorlog al industrieën in eigen land op te richten (men denke bv. aan onze zoutwinning en de krachtige expansie van de Limburgsche kolenmijnen). Verder zooht men naar surrogaten en dit stimu leerde de chemische wetenschap, naar nieu we ontdekkingen te vorschen (uitbreiding van de kunstzijde, het winnen van olie uit steenkool, de stikstof uit de lucht, de syn thetische rubber etc.). Deze surrogaten kon dien voortgebracht worden met zeer geringe kosten en zij kwamen daardoor onder ieders bereik. Ook hier werd gedacht aan een bijna niet te verzadigen vraag, zoodat in 't nieuwe eveneens vrij spoedig overproductie intrad. De grondstoffen van die surrogaat-indus trieën kon men alom gemakkelijk vinden, wanneer men maar eenmaal het procédé had gekocht of zélf ontdekt Synthetische meststof vervaardigt men uit de stikstof der lucht terwijl hoog-oven of andere gassen eveneens zoo goed als nergens ontbreken. Kunstzijde kan men uit alles vervaardigen, waarin maar cellulose zit; oude couranten hout, etc. De dumping. Elk land hééft geleidelijk zijn eigen in dustrie gekregen; elk land plant dié a, rische producten, waartoe zijn bodem eigend is. Men heeft er nationale offers voor over, want zoo noodig heft men rechten om de vreemde goederen te weren, al zou de eigen bevolking deze offers ook hebben te dragen door het betalen van een hoogeren prijs, dan wanneer zij vrijelijk werden toe gelaten. Heeft men 'n export-surplus, welnu dan kan men dit desnoods tegen lagere prijzen in het buitenland zien te spuien om uit het provenu zich dótgene aan te schaf fen, wat het eigen land niet opleverde. In deze periode is „dumping" op groote schaal ontstaan. Een hooge birmenlandsche prijs geeft een surplus-winst; een deel van die binnenlandsche winst kan worden benut om in het buitenland desnoods met een ver lies te verkoopen. want beide posten tezamen genomen, zal men toch met een overschot kunnen sluiten. In allen geval heeft voor werkvem uiming gezorgd en aan de eigen bevolking gegund, wat bij het zuivere internationalisme aan het buitenland ten goede zou zijn gekomen. Men moge deze methode afkeuren, econo misch ongezond vinden en streven naar de verhoudingen van eertijds, getuige het ver drag, dat Nederland onlangs met België en Luxemburg gesloten heeft, het neemt niet weg, dat deze strooming in het wereld-eco nomische leven nu eenmaal bestaat en dat men er niet tegenop kan roeien zonder het gevaar te loopen zich te isoleeren. Zij is bovendien zooals wij hier boven hebben ge zegd, historisch gegroeid. Het is een reactie op de fouten van het pas vervloden ver- leden; het is de reddering van een door de ouderen nagelaten boedel, waarvan de jon gere generatie niets dan verdriet en misère heeft ondervonden. Wij, ouderen, hebben geen recht nogmaals de jongeren hun ge dragslijn voor te schrijven, nu wij allen zoo schromelijk hebben gefaald. Een falen, dat meer dan 60'millioen werklustige menschen buiten het productie-apparaat heeft gezet, milliarden aan kapitaal heeft doen vervlie gen een wereld-onrust heeft gezaaid, welke in de eerste decennia niet zal kunnen wor den hersteld. Hoe moeten wij handelen om de over blijfselen van het oude op te ruimen en de fundamenten te leggen voor een nieuw en hechter gebouw? V DE RIJKSMIDDELEN IN JULI 1932 Opbrengst ƒ9 millioen onder de raming gebleven STEEDS DIEPER DE PUT IN DE OPBRENST VAN DE RIJWIELBELASTING Het is ongetwijfeld een hard gelag in dezen tijd van zomersche vacantie-vreugd, waarin de stralende natuur luide roept tot storeloos genieten, met „crisisnarigheid" te moeten komen aandragen, temeer, wijl we thans een zomer beleven, zooals we die sedert 't begin van de heftigste aller crises niet meemaakten. Toch zijn er nu eenmaal dingen in het leven, die men niet zonder meer straffeloos passeeren kan, omdat de diep-doordringende realiteit er van zich straks toch bij een ieder zal doen gevoelen. Zoo is het ook met de opbrengst van de Rijksmiddelen. Wie onze maandelijksche overzichten dit jaar getrouw heeft gevolgd, zal zich allicht meermalen de vraag gesteld hebben, of we de toekomst niet al te zwart en al te pessimistisch tegenzagen. 't Heden stelt ons echter in 't gelijk en de zoo juist verschenen maandcijfers over Juli 1932 over treffen zelfs de zwaarmoedigste verwachtin gen van den sombersten zwartkijker. In deze maand bedroeg immers de totaal- opbrengst f25.9 millioen, d.w.z. bijna f9 mil lioen onder 1/12 van de raming en zelfs iVfi/2 millioen beneden het totaalcijfer van Juli 1931, niettegenstaande 't feit, dat thans verschillende factoren (o.m. verhoogde per centage invoerrechten) nog ten gunste mee- merkten. Voor de eerste 7 maanden van 1932 is de toestand al evenmin rooskleurig. De ver schillende bronnen van inkomsten leverden in totaal tot op 1 Augustus 1932 f 234.096.373 cLw.z. f35 millioen minder op dan verleden jaar over hetzelfde tijdvak, terwijl 7/12 der raming f 2-13 mill, bedraag. In totaal is men nu f9 millioen onder de raming. Ondanks vastgestemde beurzen gaat het dus met pijlsnelle schreden dieper de put in. Alle posten op den Rijksmiddelenstaat blijven meer of minder belangrijk achter vergeleken bij de opbrengst over Juli 1931 als bij 1/12 van de raming voor 1932. Hierop zijn slechts twee uitzonderingen, nl. de opbrengsten der invoerrechten en van het accijns op bier. Het laatste steeg van f 1.182.708 in 1931 tot f 1.194.630 in Juli 1932. De oorzaak is vermoedelijk niet ver te zoe ken. Dorstig Nederland moet bij de groote warmte de keel ook nat zien te houden, van daar, dat (ondanks statisieken, dat het bier- verbruik per hoofd der-bevolking achteruit loopt!) de stijging, die overigens maar f 12000 beloopt, weer voortzet Van de invoerrechten valt een minder fraai beeld te schilderen. In feite is het hier mede zeer droevig gesteld. Zeker, de op brengst bedraagt f5.531.589, d.i. 6 ton meer dan verleden jaar, en 5 ton meer dan de raming voor 1 maand. Oogenschijnlijk heel gunstig. Doch in werkelijkheid zeer ongun stig. Er was toch immers bij het begin van dit jaar op gerekend, dat het verhoogde in- voerpercentage alsmede de verhooging der benzinebela9ting ruim f2 millioen méér per maand in het laatje zou brengen. En wat ziet men nu? Iecjere maand is de vermeer dering slechts een zeer geringe, ditmaal maar 5 ton, dus tV/z millioen te weinig. Voor de eerste zeven maanden brachten dc invoerrechten op f 44.2 millioen (v.j. f 36 millioen). De raming voor deze periode be draagt ongeveer f50 millioen, zoodat deze inkomstenbron reeds f6 millioen bij de ra ming achterblijft De overige posten van den staat vertoonen alle hetzelfde beeld: achteruitgang! Uitvoe rig willen we niet op de cijfers zelf ingaan. Ze-spreken voor zichzelf. Slechts wijzen we op de teruggang van f3.7 op f2.8 mill, der inkomsten-belasting, welke iedere maand grooter schijnt te worden; op die van de dividend- en tantième-belasting, die slechts f 1.76 mill, opbracht tegen verleden jaar Juli f5.28 millioen!! De grond-, personeele- en inkomstenbelastingen zijn tot onbeteekenen- de restjes ingestonken. De bedragen zijn on geveer gelijk aan verleden jaar, dus hier zoo goed als geen nadeelig verschil. Het statistiekrecht volgde den onvermijde- lijken loop der dingen en daalde van f261.051 tot f156.351 in Juli 1932. De accijn zen laten de volgende cijfers zien: accijns op zout f60.690 (v.j. f162.130); idem op ge slacht f471.9S7 (v.j. f708.573); idem op wijn f28.836 (v.j. f42.050); idem op gedistilleerd f2.511.845 (v.j. 3.217.551). dus 7 ton achter uit!; idem op suiker f3337.902 (vj. f4.678.942) dus f 1.3 mill, terug!; idem op iaEak f2.0" mill. (v.j. f2.7 mill.). Hierbij dient opgemerkt, dat dc lagere uitkomsten der accijnzen op suiker, tabak wijn en zout nog niet schrikbarend zijn, doch meest periodieke verschijnselen. Over de eerste 7 maanden blijven zij niet of wei nig onder het geraamde bedrag. Daaren tegen loopt over 7 maanden wel sterk terug de accijnzen op het geslacht (met 1.4 mill.); en op gedistilleerd (bijna f3 mill.). De be lasting op gouden en zilveren werken daal de van f 69.560 op f 43.153. Het leed is hiermee nog niet ten einde. De zegelrechten verminderden met fl mill., nl. van f 2.38 milli. tot f 1.29 mill., de registratie rechten met 4 ton, nl. van f 1.17 mill, tot f783.100, en de succesierechten met fl.l mill., nl. van f3.5 tot f2.4 mill. De domeinen leverden f 9000 meer op dan verleden jaar. De opbrengst der Staatsloterij bleef gelijk De ontzettende crisis in de scheepvaart zorgde voor verdere vermindering van loodsgelden, nl. van f345.034 tot f256. Tenslotte nog enkele andere cijfers. De komsten ten bate van het „leeningfonds 1914" beliepen f3.476.304.81 (v.j. f4.710.253.13) De opbrengst tot op 1 Aug. 1932 bedroeg f35.55 mill. (vj. f39 mill.). Ten bate van het wegenfonds werd in Juli ontvangen f 4.889.641.21 (vj f 4.293.S33.79) De eerste zeven maanden leverden 13.3 mill, (vj. f12.3 mill.). De rijwiel-belasting bracht De „verklaring' roffelrijmen Radio Nieuws. Do E®arresteerde 18-jarige postwis- BelvervalBcher W. W. is oud-leerling van de school voor achterlbke Kin deren. Voor het vervalschingswerk is echter zoo buitengewoon veel ver stand en Handigheid _oodig geweest dat het vermoeden voor de hand ligt. idat het verblijf op de school hem ln sterke mate het gevoel van achterstelling moet hebben gegeven hetgeen wellicht kan verklaren, hoe hU tot stln strafbare handelingen Ls gekomen. „Voorwaarts". Door de snuggere politie Is een jongeman gesnapt, Die door postwisselvervalsching Van de Post heeft geld gegapt. Dat is niet zoo heel bizonder 't Is ook niet de eerste keer Dat Justitia de hand legt Op een handige meneer Zelfs dat men een auto aannam Om 't vervalschingsmatriaal Weg te voeren, is wel ernstig, Maar toch niet zóó kolossaal; Kolossaler is het vraagstuk Hoe 't ter wereld kan bestaan Dat een achterlijke jongen Zooiets handigs heeft gedaan Maar het kolossaalste acht ik Wat de roode krant bestaat: Die verklaart, zoomaar in eenen, Ons de oorzaak van de daad: Louter het verblijf, meneer en, Op de achterlijke school Maakt gevoelige naturen Licht misdadig en frivool I Is dat even psychiatrie Ja, dat is het: eerste klas Zoo geslepen en zoo helder Als je fijnste spiegelglas. 't Is ook bijna zoodoorzichtig: 't Ligt ook hier, geloof me vrij, Volgens Rood, niet aan de dief, maar Altijd aan de maatschappij. (Nadruk verboden.) leo lens. in Juli 1932 f4.002.690 in het laatje (v.j. f3.367.762.50), alzoo geen slechte uitkomst. Augustus zal het restant je brengen! Ten bate van het gemeentefonds werd ontvangen f 3.046.212.73 (v.j. f736.080.61). Over de eerste 7 maanden f 52.853.522.40 (v.j. f802.763.80). Besluiten we tenslotte dit overzicht met den wensch, dat spoedig een kentering ten goede zich moge baanbreken, al zal het dan toch nog wel geruimen tijd duren, voor en aleer dit in de opbrengsten der Rijksmid delen tot uitdrukking zal komen NEDERLANDSCH FABRIKAAT GESLAAGDE FILMRONDREIS Van 8 tot en met 13 Augustus werden de verschillende films over de Nederlandsche industrie vertoond te Wychen, waar onge veer duizend belangstellenden het Markt plein vulden, evenals in Geldrop, waar wel een twaalfhonderd aanwezigen waren. Te Weert had de Middenstandevereend- ging die voorstelling goed voorbereid en zeker tweeduizend personen volgden hier de films. In Geleen, dat Donderdag werd bezocht, werd nog door den omroeper de DONDERDAG 18 AUGUSTUS Tg: Populair concert AVRO: ..Comedian Bar- R.: BRC-orkeet AVRO: GramofoonmuaieK Hulzen NfRV: Knippen en atofrw* sieren Huizen NCRVi Da J. L van Schalckl Boekbespreking Huizen NpRV: Causerie J. Hollander 1 NCRV: Persberichten VRIJDAG 1# AUGUSTUS Cooear L H 11 v Huiz Hilversum VARA: Septet Hilversum VARA: Septet AVRO: GramofocomuaWC Hilversum VARA: GramofoonmuzieB Hilversum VARA: Orgelspel 18.45 Hilversum VARA: Orgelspel 19.20 Hilversum VARA: Orkest 19.50 Dayentrjr: BBC-orkest 10.00 Hilversum VPRO: Morgenwijding 10.30 Hulzen NCRV: Ziekendienst: Da Joto, Gerritsen Jr Bezingen, Cursussen, 10.15 Hilversum VARA: Voondmoht 17.00 Hulzen NCRV: Voor postzagelverzame» r sum VARA: Knutselen 1 VPRO: Persberi abten aandacht op de vertooning gevestigd: resul taat vijftienhonderd dankbare toeschouwers blij in de koele avondlucht te kunnen ver- keeren, en onderwijl van muziek en films te genieten. In Maastricht hingen overal in de stad raambiljetten met aankondiging van de fiimvertooning en reeds een half uur voor het vermelde aanvangsuur stonden een 2000 personen op de Markt, zoodat toen maar werd begonnen met vertoonen. In Valkenburg had de honderdste voorstelling plaats. Ondanks de vele manieren waarop het hier mogelijk was zich te vermaken, waren toch nog een kleine duizend per sonen aanwezig. In totaal waren nu reeds door geheel Nederland bijna 150.000 perso nen getuige van de Nederrlandeche industrie films, werden 200.000 strooibiljetten, 30.000 vlugschriftjes en 10.000 wandkaarten ver spreid en verschillende winkelweken ge houden. De eerste zes voorstellingen, van het vijtigtal dat nog volgt, worden gegeven in Hoensbroek, Kerkrade, Vaals, Heerlen, Sit- tard en Valkenswaard. Waar de zee is teruggedrongen trekt de bevolking vooruit: Slootdorp in den Wieringermeer. Rechts: Prof. G. Elloit Smith met denz.g.n. Lloyds-schedel, welke naar hij meerit de oudste der wereld t De Moldangerdie Op een kleederdrachten feest in Duitschland trok deze vrouw uit het Spreewald op haar historisch rijwiel algemeen de aandacht. -ir s door brand werd geteisterd, wordt thans met dok en al versleept naar de werf der Ned. Scheepsb. Mij. te Amsterdam Het nieuwe stoompontveer aan de Hembrug te Amsterdam.

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 5