DINSDAG 16 AUGUSTUS 1932 TWEEDE BLAD PAG. 6 GEMEENTERAAD VAN LEIDEN VERHOOGING VAN DE PERSONEELE BELASTING DOOR EEN ANDERE CLASSIFICATIE ROODE OPPOSITIE De verbouwing van de Meisjes H. B. S. Hoe de S.D.A.P. de belangen van het 0. M. 0. behartigt Voorzitter: Wethouder Splinter. Afwezig met kennisgeving de hoeren Ven Eok, Gro«- neveld en Van Rosmalen. Een voorstel van de heeren Van Stralen en Wilbrink om de Verordening betreffende den Gemeentelijken Dienst voor Sociale Za ken zoodanig te wijzigen, dat daarin wordt bepaald, dat, ingeval beroep wordt ingesteld bij B. en W. tegen een beslissing van den Directeur omtrent de toepassing van de steunverleoning op individueel© personen, B. en W daarop beslissen, de eub-connmis- eie voor steunverleeiting gehoord, wordt in handen gesteld van B. en W. voor prae- advies. Een adres van den heer P. Jansen ïnmke bet geven van napien aan straten, zal wor den behandeld bij het desbetreffend agenda- Benoemingen Benoeming van een tijdelijk leeraar in de oude talen aan het Gymnasium, voor den cuièiio 19321933. Benoemd wordt de heer 11. Wiensme. Benoeming van een tijdelijk leerares in >het Fransen aan het Gymnasium, voor den cu raus 1932—1933. Benoemd wordt mej. A. M. M. Smit Benoeming van een tijdelijk leeraar in de Geschiedenis aa<n het Gymnasium, voor don cufsus 1932—1933. Benoemd wordt Dr R. K. Dinger llattink. Benoeming van een tijdelijke leerares in het Hebreenwsch aan het Gymnasium, voor den cu raus 19321933. Benoemd wordt m-ej. C. E. te Lintum. Benoeming van een leeraar in dc Wis kunde aan hot Gymnasium. Benoemd wordt Ir A. A. Lagaay. Benoeming van een leeraar in de rwrha- mclijke Oefening aan het Gymnasium. Be noemd wordt mej. G. H. Los. Benoeming van een tijdelijk leeraar nn de oude talen aan het Gymnasium .voor den cursus 193*21933 Benoemd wordt de heer J. A. G. v. d. Veer te Hilversum Benoeming van een tijdelijke lecrares in het Engelsch aan de H.B.S. met 5-j. cur sus, voor den cursus 19321933. Benoemd wordt mevr. W. TI. van Dam—Nederhoed. Benoeming van een tijdelijke leerares in het Üuitech aan de H.B.S. met 5-j. cursus, voor den curaus 1932—1933. Benoemd wordt mej. L. C. J. Wery Benoeming van Aardrijkskunde en H.B.S. met 5-j. een tijdelijk leeraar in Geschiedenis aan de i.o.o. u.m ^-j. voor den cursus 1932 -1933. Benoemd wordt de heer D. G. Magé Benoeming van een tijdelijk leeraar in de Lichamelijke Oefening aan de Kweekschool voor onderwijzers en onderwijzeressen. Be noemd wordt de heer H. Kühler te Am sterdam. Benoeming van een onderwijzer in de Lichamelijke Oefening bij het openbaar lager onderwijs. Benoemd wordt de heer TI. Kühler te Amsterdam. Benoeming van een 2en geneesheer aan de gestichten ..Endegeest", „Voorgeeet" en „Rhijngeest". Benoemd wordt de heer N. Verwey. Hamerpunten De volgende punten worden zonder be spreking «;ii z. h. st. aangenomen1 Begrooting van den Keuringsdienst van Waren voor het district Leiden, voor den dienst 1933. Voorstel tot vertiuring van de perceelen weiland, Sectie L, nis 935, 930, 629, 630, 623 en 1-451 ged., gelegen achter de Merienpoel- straat en de Oegetgeesterlaan, aan L. Menken. Vooretel tot overneming in eigendom en onderhoud bij de gemeente: a. vaii de N.V. Leidsche Expl.-MiJ van Onroerende Goederen, een strook grond aan de Tesselschadestraat en aan de •Spieghcl- straut. Sectie P Nis 1762 en 1755, beide ged.; b. van Jac. Kukler llzn., een strookje grond aan den Stillen Rijn, hoek Vrouwen- steeg, Sectie Tl No. 3511 ged.; c. van Th. G. Barthen Sr. een strookje grond en sloot aan de Rijn- en Sühiekaide Sectic M No. 4836 ged. Verordening, regelende de heffing van oen gemeentelijk vergunningsrecht voor den verkoop van eterken drank in het klein, bedoeld in art. 33, le Lid, der Drankwet (St.bl. 1931, no. 476), in de gemeente Leiden. Vérordening, regelende de invordering van liet gemeentelijk vergunningsrecht voor den verkoop van sterken drank in het klein, bedoeld in art 23, le Lid, der Drankwet, (St.bl. 1931, no. 476, in de gemeente Lelden. Verordening, regelende de heffing van een verlofsreolit voor don verkoop van zwak alcoholische drank in het klein in de ge meente Leiden (verlof A). Verordening, regelende de invordering van het verlofsrecht voor don verkoop van zwak-alcoholische drank in het klein, in de gemeente Leiden (verlof A). Verordening tot intrekking van de veror dening van 16 Oct. 1922 (Gemeenteblad no. 69). régelende de samenstelling en den werkkring der Commissie, belast met li t onderzoek van de bij den Gemeenteraad ingekomen bezwaarschriften tegen aansla gen in het gemeentelijk vergunningsrecht voor den verkoop van sterken drank in het klein. Voorstel inzake de verkrijging, door mid- dd vtnH^pdipH ^PIÉ|| voortuin aan den Haarlemmerweg Marceingel. Prneadvies op het verzoek van den Ned. Bond van Personeel in Overheidsdienst, in zake opschorting van den het aan den werk man bij den ReinigingsdienrF. J. Brocaar verleend eervol ontslag, totdat de Pensioen- ra nd over zijn bezwaarschrift zal hebben beslist. Praeodvies op het verzoek van de eige naren van de perceelen aan den Rijnsbur- gerweg Nis 83 tot «n met 91, inzake ophoo ging van- en overgang over een strook grond achter hun perceelen gelegen. Verordening, tot wijziging van de ver ordening van 30 Oct. 1930 (Gem bla I no. 34), houdende voorwaarden van opneming van lijders in het sanatorium voor zenuwlijders „Rhijngeest" te OegBtgeest. Historie of Vruchten Voorstel tot hel geven van nanion aun ei-u viertal straten. De heer COSTER voelt veel voor het adres vin den heer Jansen om aan de straten historische namen te geven. De heer VALLEXTGOED begrijpt niet, waarom B. en W. bij het geven van namen aan deee straten niet rekening hebben ge houden met namen zooals ai© van Prof. Drukker en Pref. Lorentz. De naam Van Brand el e liaan zou spr. liever veranderd zien in de Van Brandeleretraat. De heer DE REEDE wil hiervan maken Brand elerka de. De heer WILMER bepleit historische straatnamen, omdat dit bij uitstek een mid del is om de historie levendig te houden. Vruchtcnnamon zijn armzalig. De heer WILBRINK heeft bezwaar tegen <ie voorletters in de naam van de Prof. P. J. Biokstraat. Overigens is spr. er voor dat straatnamen practi6ch zullen zijn. En uit dat oogpunt ie 'er voor de vruchten namen wel iets te zeggen. De VOORZITTER wijst er op, dat In ver band met de plaats van de nieuwe wijk (dicht bij de Groentenvellmg) vruchtenna men wel raieon hebben uit practisch oog punt. De straten zullen daardoor gemakke lijk te vinden zijn. De voorletters van de zich tegen deze nieuwe bijdrage van het proletariaat in het bankroet van het kapi talisme. De heer SCHüLLER (S.D.) vraagt of in het jaar 1932 de begrooting in 't geheel niet zal worden aangeboden. Wethouder GOSLINGA antwoordt, dat dit de bedoeling niet is. Spr. stelt zich voor 'e begrooting in de maand September aan te bieden. Wat dit voo rat el van B. en W. betreft: het is bittere noodzaak. Spr. is blij, dat de heer Verweij overtuig-d is van de noodzakelijkheid van een sluiten de beg rooting. Het gaat over de wijze waar op dit inoet geschieden. De heer Verwey heeft verkeerd begrepen, -dat de gemeente keuze zou hebben uit drie mogelijkheden. Er is zeer veel kans op, dat, behalve de«e plaatsing in een numeriek hoogene klasse, nog een verzwaring van opcenten zal moe ten tot stand komen. Bij do ideeën van den heer Verwey i6 men met de verhooging van de opcenten uitgepraat. De redeneering \an den heer Verwey komt hierop neer, dat voor deze verzwaring der lasten alleen de draagkraohtigen mog-en worden aange- Prol. P. I. Blokelraat" w«iü«nTnm"veT -P"*™. Ua< •tatl'um zijn we echter el long warring stichten. De Ven Branclelerlaan ySSJJ111' Er 71''l maar woningen van de heeft reeds en zol in de toekomst nog meer 13000 met huurwnadre boven f 700. Daar het tvpe van Mn laan krijgen k"n m,'n ;tllea met opleggen. Dat lijkt wel De heer COSTER «telt voor de straten de I r",0°'cn democratisch, rnoar het is het niet namen te geven die in het adres van den "it voorstel niiet wordt aangi orden genoemd. heer Jansen De heer VALLENTGOED stelt voor Van Rrandelerlaan te veranderen in Van Bran- delerkade. B. en W. nemen dit voorstel over Het voorstel-Coster wordt verworpen met 18 tegen 10 stemmen. Het voorstel van B. en W. wordt aange nomen z h «L Personeel gestichten Verordening, houdende regeling, als be doeld in art 2, 3e lid, der Ziektewet, voor het inwonend personeel der gestichten „Endegeest". „Voorgeeet" en „Rhijngeest". voor zoover op grond van het Kon. Besluit van 11 Oct. 1929 (SLbl. no. 456), van de ver plichte verzekering, geregeld in de Ziekte wet, niet uitgezonderd. De heer BOSMAN (Lib.) begrijpt niet dat men in deze tijden ven bezuiniging een dergelijk voorstel indient, vooral omdat in de toelichting uitkomt, dat dit niet eon stel uit billijkheidsoverwegingen is. L zou spr. niet op tegen kunnen zijn. Maa de toelichting weiden B. on W. er over uit dait dit nu zoo'n mooi voorstel is, waardoor het personeel van dc gestichten zulke mooie regelingen krijgt. Daar is in deze tijden werkloosheid iets weerzinwekkend in. De heer ELKERBOUT (A.R.) bestrijdt den heer Bosman en beveelt het voorstel van B. en W. warm aan. Wethouder ROMIJN zegt, dat de bedoe ling van de redactie va.n dit. voorstel is ge weest Tiet standpunt van de gemeente uit een te zetten. Daarover is een raadsbesluit gevallen en daaraan wensohen B. on W. zich te houden. Er was geen aanleiding om ten opzichte van het personeel van Ende geest een ander standpunt in te nemen. De heer KOOISTRA (S.D.) zegt, dat de heer Boeman van werkgeversstandpunt uit redeneert. In het bedrijf van den heer Bos man zijn de regelingen natuurlijk niet zoo guu6tig. Het peisoneel der gemeente zit nog niet op een eilandje, zooals de heer Bos man meent. De heer BOSMAN zegt, dat hij alleen be zwaar heeft tegen de toelichting, niet tegen het voorstel zelf. De heer Kooistra heeft er niete van begrepen en is er glad naa6t. Het voorstel van B. en W. wordt daarna aangenomen. Belastingverzwaring Verordening, regelende de classificatie der gemeente Leidgn voor de heffing der per- soneele belasting naar de eerste twee grond slagen. De heer VERWEY (S.D.) heeft bezwaren tegen het voorstel van B. en W. en zal er zich niet mee kunnen vereenigen. Er is een noodzakelijkheid voor de gemeente om een sluitende begrooting te maken. Daar is ieder het over eens. De wijze waarop B. en W. dit willen is echter niet te aanvaarden. Het directe gevolg van het voorstel van B. en W. is voor de minst draagkrachtige klasse zeer ingrijpend. 1600 geainnen zul len worden getrokken binnen de werkings sfeer van deze belasting. Dit zijn de miii6t draagkrachtigen. Daarbij komt dat alle ingezetenen evenveel zullen moeten bijdra gen. Een derde gevolg is, dat de kinder aftrek veeel ongunstiger zal worden. Hieruit blijkt, dat door B. en W. geen rekening is gehouden met de draa«klacht Ipi ingezetenen. Daarom had spr. 'uet zeer wenschelijk gevonden als bij dit voorstel tegelijk zijn voorstel in behandeling zou gekomen zijn inzake de progressiviteit vnn de opcenten van de peisoneele belasting. De mogelijkheid daartoe bestaat. De we Hache lijkheid is voor geen tegenspraak vatbaar. Deze wenscheLijikheid i6 door de slechte economische toestand nog groot er gewor den. Door de 6traa the lasting heeft men de ingezetenen al geraakt en nu dit weer. •erdedigt daarna tegenover het voor stel van B. en W. de progressieve heffing der opcenten, b.v. van 60 tot 160 of van 70 tot 170, De heer DE REEDE (C.IT.) zegt, dat het inderdaad waar is dat dit voorstel onaan gename gevolgen hoeft en is gewone tijden er ook niet mee komen. Nu men echter zoo'n groote overbrugging moet ma de begrooting sluitend te krijgen is dit voorstel te begrijpen. Lelden is zeer gunstig geclasseerd, te gunstig in vergelijking met andere ge meenten. Nu kan men wel zeggen: laten e het vindon in de progressie, maar Jan moot men ook aantoonen, dat daardoor een voldoende groot bedrag kan worden verkre gen. Men heeft voorbeelden genoemd om do ongunstige werking van het voorstel oor te stellen (o.a. ook In de courant), maar daarbij is men zeer eenzijdig te werk ge gaan. De werkelijkheid is heel anders. Spr. a «arwifirimcr ri.v»r mm 'heeft zich niet van harte met het voorstel houder nog wel in meer opzichten zai moe ten tegemoet komen. De heer DONDERS (R.K.) wijst er op, dat dit voorstel te verwachten was. De hoogere classeering van Leiden kwam wel het eerst in aanmerking nu we een versterking der inkomsten moeeten verkrijgen. De plaat sing van Leiden in de derde klasse is niet juist geweest. Dat valt iedereen op als hij Leiden mol andere plaatsen vergelijkt. Tiet ligt voor de hand, dat deze fout thans wordt hersteld. De maximum-verhooging komt neer op f5 per jaar, in vergelijking met den huidi- gen toestand, maar in vergelijking met den toestand vóór de wet op de personeele be lasting is het ook thans nog veel gunstiger. Wat de kinderaftrek betreft, deze is on gunstiger, maar valt nogöl mee. Bij huren van f350 en lager per jaar blijft de kinder aftrek 14 Bij de huren tol f600 is de af trek onveranderd behalve bij de groepen van f350 tot f400 en van f525 tot f600. Spr. durft de verantwoordelijkheid niet aan te gen dit voorstel te stemmen. Do heer KNUTTEL (Comm.) verklaart Rondvraag Op een desbetreffende vraag van den heer COSTER antwoordt wethouder TEPE, dat de Loiden-film spoedig in verschillende theaters zal gaan draaien. De heer KNUTTEL vindt het verkeerd, dat belet wordt, dat in het Nieuwe Kanaal gezwommen wordt en wil verboden zien, dat er in de pla6vijver van de Leidsche Hout door honden wordt gezwommen. De heer VAN ES vraagt maatregelen te gen het parkeeren van groote verhuisauto's op de Ga ren markt, zooals dat dikwijls ge beurt. Op een vraag van don'heer WILBRINK betoogt Wethouder GOSLINGA dat Leiden bij de leening waartoe onlangs is besloten, geen ongunstige conddtlee heeft bedongen. Daarna sduiiting te 6 uur. STADSNIEUWS Als dit voorstel niet zal Leiden met onafwendbare zekerheid naar de 5de klasse worden gedreven. Dit voorstel is in het belang van den kleinen m m. Het is om hem voor erger te bewaren. I Het is een bezwaar dat de peraoneele be lasting voor alle a ongeslagene n met een zelfde bedrag wordt verhoogd, maar daar is niets aan te doen. Dit voorstel moet wor den aanm-nomen om den nood der tijden. Gemiddeld wordt er op de bevolking een verzwaring geledg van een sigaar per hoofd Is dat nu te veel? De heer KOOISTRA: Nee! De heer GOSLINGA: Welnu, stemt u er dan voor. Dan ben ik tevreden. De heer VERWEY repliceert en noemt enkele plaatsen, dne evenals Leiden in de derde klasse zijn en waar een progressieve heffing bestaat. Op zulk een progressieve heffing dringt spr. aan. De heer KN'UTTEL vindt het argument van den wethouder van 1e uittocht der rij ken, niet steekhoudend. De gegoeden trek- de stad niet uit. Die dat konden doen, VAM HET STADHUIS HINDERWET Burgemeester en Wethouder van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat door hen de beslissing op het verzoek van: a. T. Stijn- man om vergunning tot het oprichten vaai een banketbakkerij in het perceel Nieuwstr. no. 3 Sectie I no. 2411; b. A. C. Bakker om vergunning tot het oprichten van een distil leerderij in het perceel Nieuwstraat 38, Sectie I No. 2524; c Gebr. Splinter om vergunning tot het oprichten van een electrische kLei- •warenfabriek in het perceel Rijnkade n Sectic K no. 4163; d. dc N.V. Nettenfaibriek voorheen Jaeger om vergunning tot het op richten vun een katocntwijirerij in het per ceel 3c Binnen vest gracht No. 22, Sectie A no. 1230 is verdaagd. Leiden, 16 Augustus 1932. J. SPLINTER Gzn., weth. lo. Burgem. VAN STRYEN, Secretaris. zijn weg. De heer VAN STRALEN voert nog enkele argumenten aan tegen het voorstel van B. en W. Deze belasting zal zelfs betaald moe ten worden door werkloozen. Wethouder GOSLINGA wijst er in zijn dupliek op, dat men in een gemeente de structuur van Leiden de draagkr van de massa noodig heeft. De progressieve heffing, die de lieer Verwey wil, is geen equivalent voor dit vooretel, Spr. is er zijn ziel van overtuigd, dat hij met dit voor- stol het belang van de burgerij dient. Laat de s.d.a.p. nisar eens zien naar haar par tijgen oo ten in Amsterdam en Rotterda.i Daar hebben Miranda en De Zeeuw ook belastingverhoogingen bewerkstelligd. Laat de s.d.a.p. hier nu eens voor-stemmen. Laten ze zich niet verschuilen achter de anderen die voorstemmen zullen en toch blij zijn dat het geld er komt. De heeren zijn altijd voor Iets dat niet voorgesteld wordt Laten ze nu den ernst der tijden eens voor de burgerij demonstreeren door unaniem diit voorat el aan te nemen. Het vooretel van B. en W. wordt daarna in stemming gebracht en eangenoimen met de 6temmen va/n de s.d.a.p. en de heeren Knuttel en Vos tegen. Verbouwing Meisjes HB.S. Voorstel tot beschikbaarstelling van gel den ten behopve van de verbouwing gebouw der H.B.S. voor Meisjes. De heer SCHüLLER zegt, dat B voor de Meisjes TI.B.S. steeds in zorg zijn tekort geschoten. Ook deze verbouwing vindt spr. niet zeer rationeel. De f78.000 weggegooid geld. De verbouwing zou pas plaats kunnen hebben in de groote vacantie van het volgend jaar. Daarom gelooft spr.. dat het beter is het zgn. groote plan te trachten uit te voeren. Dit i6 door het voor stel van B. en W. practisch van de baan. De heer VAN ES (A.R.) is ook een oogen- blik teruggeschrokkon voor de verbouwing van de Meisjes H.B.S. Maar spr. zal er toch gaarne zijn stom aan geven. Het kan niet andere. De leerlingen moeten weer behoor lijk gehuisvest. Dat B. en W. niet met het zgn. „groote plan" komen is toe te juichen in deze tijden. De Garenmarkt is Meisjes TI.B.S. ook veel beter geschikt dan de Douzastraat. De verbouwing behoeft niet te wachten tot de groote vacantie, maar kan zonder bezwaar doorgaan. De heer VOS voelt zeer veel voor het zgn. groote plan, maar is toch voor dit voorstel, omdat de nood nijpt voor de Meisjes H.B.S. Wethouder TEPE is het wel een beetje te kras. dat hij verwijten moet hooren dat de zaak van de Meisjes H.B.S. niet goed be hartigd is, omdat het zgn. groote pion. waarvan hijzelf de Urtieber is, niet of nog niet kan worden uitgevoerd. De hou ding van den heer Schüller is onbegrijpe lijk. Thams ie hij tegen een voorat el in 't belang van het openbaar onderwijs, dit voorstel voor Je Meisjes TI.B.S. noodig is. behoeft geen betoog en het zou spr. zeer epijteli als de Raad deze uitnemende school, waarvoor spr. altijd buitengewone belangstelling heeft gehad, deze uitbreiding zou onthouden. Wat het proóte plan betreft, merkt spr. op, dat de besprekingen met het bestuur van het Weeshuis, tot de conclusie hebben geleid, dat daarmede een som gemoeid zou zijn, waarvoor men wel een nieuw Gymna sium zou kunnen bouwen. Het groote plan is in de naaste toekomst niet voor ver wezenlijking vatbaar, maar het ia daarom nog niet vam de baan. De kwestie van de huisvesting van de Meisjes H.B.S. tijdens de verbouwing is gemakkelijk op te lossen. Na repliek door den heer Schüller wordt het voorstel van B, en W. aangenomen met de stemmen van de s.d.a.D tegen Interpellatie-Van Stralen Interpellatie van den heer Van Stralen inzake de toepassing van het reglement op de eteunverleenung De beer VAN STRALEN (S.D.) teekent er verzet tegen aan, dat deze interpellatie altijd naur het eind van de agenda is verschoven. De interpellatie heeft thans haar urgentie verloren en spr. trekt haar in. De schoolhoofdenkwestle Alsnog te behandelen: Voorstel om: a. in le trekken het besluit van den 20en Juni 1932, houdende benoeming v<in den heer J. C. B. Ilüner tot hoofd van de 6ohool aan de Paul Krugeretraat A; b. den heer F. W. Zeelonberg, wegcn6 opheffing van zijn betrekking, alsnog met ingang van 27 Juni 1932 eorvol ontslag te verleenen als hoofd van de school aan het Schuttersveld B. Op verzoek van don heer VERWEY wordt besloten het besluit van de Kroon ter visie te leggen, liet voorstel wordt aangenomen. ZILVEREN JUBILEUM A. VROLIJK EEN HARTELIJKE HULDIGING Heden herdacht do heer A. Vrolijk den dag waarop hij voor 25 jaar in dienst, trad van het Academisch Ziekenhuis als desin- fecteur. De hij vrienden en collega's zeer be minde jubilaris is ter gelegenheid van dit feit op zcor hartelijke wijze gehuldigd inde cursuszaal van liet. Academisch Ziekenhuis wuar zich liet personeel van de inrichting en verschillende andcro belangstellenden verecnigd hadden. Nadat de jubilaris met zijn familie was binnengeleid werd hij in de eerste plaats toegesproken door den directeur van het Ziekenhuis de heer Maas, die den jubilaris hartelijk huldigde voor de buitengewoon nauwgezette wijze, waarop hij steeds zijn taak heeft vervuld, voor zijn ijver en plichts betraohting en zijn groote verdienste voor do Inrichting, die veel aan hem te danken heeft. De lieer Vrolijk is bij het geheele per soneel zeer in aanzien. Dit bleek ook duide lijk uit de spontane wijze, waarop allen zonder uitzondering hebben bijgedragen aan liet huldeblijk, dat bestond uit een gouden horloge met inscriptie en een 'gouden ket ting, dat door den heer Maas werd over handigd. Ook mevr. Vrolijk werd in de huldiging betrokken. Zij heeft haar man altijd op allerlei wijzo bijgestaan. Haar werd een fraai dressoir aangeboden. Namens het personeel werd het woord ge voerd door den heer de Vrij, die de buiten gewoon goede verstandhouding, die tus- schen het personeel en den heer Vrolijk bq- staat, releveerde en hem een voorbeeld van plichtsbetrachting noemde. Namens de afd. Leiden van den Bond van Hooger ondenvijs-personeel sprak de heer J. H. Kosters, die den jubilaris hulde bracht voor al het werk in het belang van de or ganisatie verricht. Dc heer Vrolijk heeft als adviseur van het bestuur voor het Acade misch Ziekenhuis veel voor de personeel- belangen gedaan, dank zij de goede ver standhouding die er steeds heeft bestaan tusschen den Bond cn de directie vqn het Ziekenhui». Tenslotte werd het woord gevoerd door den heer J. Zandbergen namens den vrien denkring van den jubilaris. Deze spreker las ook een brief voor van de tuinvereeni- ging „Ons Belang", van het bestuur waar van de jubilaris langen tijd deel heeft uit gemaakt. Do heer Vrolijk sprak tenslotte een woord van dank voor de goede woorden en de ge schenken op dc hem eigen vroolijke en keurige wijze en besloot met het verzoek niet op hem maar op dc bloei van het Aca demisch Ziekenhuis een hoera uit te bren gen. GEEN SPREEKUUR Wegens uitstedigheid is de heer T. S. Gos- linga, Wethouder van Financiën gedurende de maand Augustus verhinderd spreekuur te houden. De Wethouders van Onderwijs en voor Sociale Zaken, zijn verhinderd morgen spreekuur to houden. Voor het hoofdactc-oxamcn is te Don Haag geslaagd de 'heer A. P. van der Kraan alhier Voor het examen Duitsch L. O. slaagde te Den TIaag do heer IJ. A. Wisse alhier. K. VAN K. RIJNLAND WIJZIGING, th Aug. Naamlooze Vennoot schap Bloembollcnkwcckerij en Exportmaat schappij v.h. C. Colijn on Zonen Voorhout, Jac. v. Beiercnwog 61. Als datum van uit treding van den directeur C. Colijn Jr., werd bij opgave van 8 Juni 1932, abusievelijk ver meld: 4 Juni 1932. Dit moet zijn 1 April 1932 WATERPOLO. L.Z.C.—D.Z.C. 0—4. In de Zweminrichting aan den Hooge Rijndijk speelde gisteravond L.Z.C. I tegen D.Z.C. I een promotie-wedstrijd voor den Haagschen Zwembond. Onmiddellijk na den aanvang zwemt D. Z. C. goed op en doelpunt 0—1. Daarna pro beert L.Z.C. aan te vallen, maar kan door slecht schieten niet tot doelpunten komen. D.Z.C. doet heter en bij een verkeerde op stelling maakt D.Z.C. 0—2. Nog voor rust vergroot D.Z.C. de voop sprong 0—3. Na de rust is lietfspel iets meer verdeeld. D.Z.C. verdedigt forsoher, waar door goede kansen verloren gaan. Weer is liet D.Z.C., die na rust het eerste scoort. Voor te vroeg wegzwemmen moet een D.Z.C.-spcler het water verlaten. On danks liet feit dat het nu 6 tegen 7 is. kan door slecht plaatsen L.Z.C. niet doelpunten. WATERTEMPERATUREN. Zweminrichting De Zijl: 0 uur 22 gr. C., 12 uur 22 gi'. C. Zweminrichting Hooge Rijndijk: 12 uur 24 gr. C AANBESTEDING Hedenmorgen werd door den directeur van Gemeentewerken namens B. en W. aanbe steed het verbouwen van het Stedelijk Mu seum „De Lakenhal" het afbreken van het perceel Oude Singel 30 en het uitvoeren van daarmede verband houdende werken en voor zieningen. Ingeschreven was als volgt: v. d. Velde en Co Den Haag f 19150.Westmaas en Keizer, Alphen a.d. Rijn f 15128,Ouds- hoom, Leiden f 17384.M. Kool Warmond f 17950.— Philijis, Haarlem f 18649.Aan- nemings Mij. Holland te Den Haag f 19049. Voordamv, Zwammerdam f 17750; Algem. Haagsche Aannemings-Maatsch. f17950; J. de Wit Leiderdorp f 15900.— C. J. van Valde- ren Leiden f 18432; Heemskerk, Leiden f 16467.—; Brcyer en Kuil, Den Haagf 20300.— v. d. Wal, Amsterdam f 16905.—; Gebr. C. en A. v. d. Loo, Rotterdam f 20740.N.V. Ir. Bur. voor Bouwnijverheid Oegstgeast f 19133 ;Mulder Oegstgeest f 17463.v. d. Velde en de Jong, Oegstgeest f 17300..J. Waniaar, Leiden I 18750.—; Gelens en Zn., Den Haag f 18200.—. -- Voorts is aanbesteed het verbouwen van 't Gemeentehuis (Rapenburg 112) en het ma ken van een tuinmuur naast perceel Hooge Rijndijk 9 in twee perceelen. Hierop was als volgt, ingeschreven: Hoogstraten, Leiden II, f 1250; Oudghoom en Zn., Leiden I, f 3797, II f 1195, in massa f 4992; Barthen, Leiden I cn II, f 4900; Heemskerk, Leiden I, f 2944, II f 1247, in massa f 4187; Chr. van Weeren en Zn., Lei den II, f 9*20; Langevelcl, Leiden I f 4444; II f 1398, in massa f 5842; Van Rooyen en Zirkzee, Leiden I f 3160, II f 10S0, in massa f 4240; v. d. Velde cn Co., Den Haag, I f 4114, II f 1539, in massa f 5353; De Wit, Leiderdorp, I f 4200, II f 1350, in massa f 5550; Meyer, Koudekerk, I f 3183, II f 1548, in massa f 4731; v. d. Velde en De Jong, Oegstgeest, I f 4438, II f 1333, in massa f 5555; Jac. van Riet, Leiden, I f 1069, li I 999, in massa f 506S: West maas en Keizer, Al.plien, in massa f 6840; Koert, Leiden, 1 f 3790, II f 980; Cornet, Leiden, II f 1168; Stolk, IJmuiden, I f 5630, II f 2245, in massa f 76S0; Bekooy, Leiden, II f 2250; M. de Jong en Zn., Voorschoten, I f 4130, II f 1470, Timmers, Leiden, I f 5900, II f 1600, in mas sa f 7250; Warnaar. Leiden, 1 f 3990, II f 1150; Vnordöuw, Zwammerdam, in massa f 4450; Wittenaars en Abspoel, Leiden, f998; „HollandDen Haag, I I 3469, II f 2125, in massa f 5594. ONBEHEERD RIJWIEL Bij de politie is een onbeheerd gevonden rijwiel te bevragen. Uit den Omtrek, ALPHEN AAN DEN RIJN Maandagavond vergaderde de Raad in voltallige zitting. De Voorzitter opent. met. gebed en deelt mede, dat de heer G. M. Herngreen 11 Juli 1907 becedigd werd als Raadslid cn sinds dien onafgebroken werkzaam is geweest. In hartelijke bewoordingen feliciteert, de Voor zitter den jubilaris. Het vertrouwen dat in hem vóór 25 jaar gesteld werd is niet be schaamd, er is groote waardeering. Spr. hoopt, dat de heer Herngreen nog vele ja ren zitting zal hebben. Namens liet Dag. Bestuur werden bloe men aangeboden. Wethouder Herngreen dankte -voor de goede wenschen. Vijf-en-twintig jaar is een heele. tijd, maar 't is Spr. niet lang ge vallen. Bij liet klimmen der jaren is de strijdlust wel gedaald, maar met genoegen werkt Spr. onder de leiding van den Voor zitter ook aan het verfraaien der gemeente. Spr. hoopt nog een paar jaar te kunnen •meewerken en zal niet vóél jaren meer zit ting hebben. Er is een tijd van komen maar ook van gaan en al voelt Spr. zich niet uud ook nog geen 61 jaar, hij hoopt heen te gaan vóór hij té oud wordt. Hierna feliciteerde al de leden den ju bilaris. Mededeeling wordt gedaan van diverse be sluiten van G.S., ook betreffende de winkel sluiting. Een ingekomen verzoek van de H.B.S. te Woerden voor f 106.64 subsidie, wordt goed gekeurd. Naar de commissie voor onderzoek wordt verwezen de gemcenterekcning 1931. Naar B. en W. wordt verwezen een verzoek van de Bijzondere School Hooftstraat voor ver nieuwing schoolbanken. Voorstel van B. en W. tot goedkeuring der nieuwe schoolgeldregeling voor de Chr. II. B.S. alhier. Dc heer Van Kleef verzoekt aan te teekencn dat hij zich met de regeling niet kan vereenigen. Lagere inkomens (f 1500) zijn verhoogd en hoogere inkomens (14000) verlaagd. Z.h.s. aangenomen. Voorstel van B. en W. om geen huurtoe- slag of een huurbon aan werkloozen te ver strekken. Hier cn daar zijn de huren verlaagd, zoo zegt de hoor Boeren, zoodat de gehouden vergadering over deze zaak gunstig heeft gewerkt. Een huurtoeslag aan werkloozen geven 131 gemeenten, waarvan vele gemeenten, eer dan f 1.50 verleonen. Het aantnl dubbel uitgetrokkenen zal ook in onze gemeente zich uitbreiden en het groote re gezin betaalt de grootero huur- narde. De financieele positie van de gemeente Is niet zoo, dat we de toeslag niet kunnen ?vcn en Spr. zou de dekking hiervoor wll- n vinden in het batig saldo van 1931. De heer Den U ij 1 heeft met verwonde ring kennis genomen van het adres der Chr en R.-K. Besturenbonden, die eerst te genstanders waren. Reeds lqng is toeslag noodig. Huurverlaging moet er komen; wel er enkelen die met 25 of 30 cent per week verlaagden doch er zijn er ook die verhoogden, 't is ongehoord volgens Spr., :lot voor honderden krotten f3.50 gevraagd wondt De heer R y t i n g zou gaarne een mid. denweg zien. nl. met huiseigenaren te spre ken over verlaging en toeslagen. Verplicht zijn de huiseigenaren, zoo zegt de heer Ten C, a t e Bron w c r, de huren te verlagen. Het zou verkeerd zijn hen uit te sluiten van inkomstenvermindering. Spr. stelt voor: 2/3 toeslag van het bedrag waar mee de huiseigenaar zijn huur verlaagt. Huizen met evenveel gemakken kan men bouwen die 35 pCt. minder huur moeten doen dan de bestaande. Wethouder Spreij vraagt hiervan de be wijzen. Verschillende leden en ook wethouder Herngreen voeren over deze zaak het woord. De Wethouder voelt niets voor de voorstellen van de heeren Rutihg en Ten Cate Brouwer. Verlaging is een kwestie tu.s- schen huurder en verhuurder en het resul taat van de vergadering tusschen beiden was nihil. Dat er een streven is om te helpen, be grijpt de Voorzitter, doch we moeten niet in allerlei onderdeden treden. Dan lie ver het steunbedrag te verhoogen. Maar de moeilijkheden worden al erger; deze week steeg de steun al boven f2600 per week. De toestand is nu al heel erg; er zijn 760 werk- looze gezinshoofden en een gemeente als deze kan dat op den duur niet volhouden. Voorstel-Boerenhuurtoeslag verleenen tot maximum f 1.50 wordt verworpen met 7 tegen 10 stemmen. Voor: Boeren, Veltman, Cocx; Koren, Den Uijl, Koelewijn en Van Kleef. Voorstel-Ten Cate Brouwer: 2/3 tot van het verminderd huurbedrag wordt worpen met 3 tegen 14 stemmen. Voor: Van Kleef, Larn en Ten Cate Brouwer. Voorstel-Ruting: Terug naar B. en W. om te confcreeren met huiseigenaren, wordt ver worpen met 4 tegen 13 stemmen. Voor: B. Spreij, Ruting. Verdonk en Koren. Voorstel B. en W. aangenomen met 9 te gen 8 stemmen. Voor: Ruting, W. J. Spreij, Verdonk. Ten Qate Brouwer, Van 't Riet, Den Ouden, Herngreen, B. Spreij en Van Muiswinkel. Voorstel van K en W. om op het verzoek! van J. van Deuren en andere bewoners van de Ridderbuurt om gasaanleg, afwijzend toj beschikken. Na eenige bespreking aangenomen met S stemmen tegen. DROEVIG VERDRINKINGSGEVAL. Gistermorgen half acht had in deze ge meente een tragisch verdrinkingsgeval plaats. De 41-jarige huisvrouw van den heer T. van Doorn, wonende in den Hoorn aldaar, had het ongeval tijdens haar werkzaam heden van de stoep achter de woning in den Rijn te vallen. Hoewel men haar spoedig wist op te halen, kon de ontboden genees heer dr. van Vlaanderen uit Koudekerk slechts den dood constateeren. WATERPOLO. Gisteravond speelde A. Z. C. II en I vriendschappelijken wedstrijd resp. tegen L. Z. C. IV en L. Z. C. II. De eerste wedstrijd (welke, door twee ze tallen werd gespeeld) werd door L. Z. C. IV, welverdiend met 1—0 gewonnen. Rust 0—0. Na dc rust wist L. Z. C. IV het eenige win nende doelpunt te maken, 't Was een onbelangrijke wedstfijd. Hierna bekampten de twee zeventallen A. Z. C. IL. Z. C. II elkaar in een in snel tempo gespeelden wed strijd. De Leidenaars waren verreweg de meerderen van A. Z. C., hoewel de A. Z. C. eis verschillende mooie kansen niet benutten Met de rust was de stand 2—0 voor L. Z. C II. die de score nog met enkele prachtigt 1 schoten tot 7—0 wist op te voeren, 't Was een welverdiende overwinning voor L. Z. G II. De leiding van dezen wedstrijd wr goede handen. Jammer dat er zoo weinig publiek tegenwoordig was. HAZERSWOUDE KOSTELOOZE INENTING. Donderdag 1 September a.s. zal er genheid zijn tot kostelooze in» I ting en her inenting. Men vervoege zich hiertoe des v.m. tusschen 9 en 10 uur aan de Ziekenbarak en verzuime niet de trouwboekjes mede brengen. KATWIJK AAN DEN RIJN PAUSELIJKE ONDERSCHEIDING. Gister vierde de heer Joh. Meijer Sr. zijn 60-jarig jubileum als lid van het R. K, zangkoor. Bij deze gelegenheid ontving de jubilaris van den Paus het gouden eerekruis „Pro Ecclesia et Pontifice". De heer Meijer is thans 84 jaar oud. CONCERT. De Rijnsburgsohe Muziekvereeniging gaf gisteravond een concert in dc muziektenU aan de Commandeurslaan. Er was 'n groot aantal belangstellenden, ook uit Rijnsburg. Op verdienstelijke wijze werd het pro gramma afgewerkt. De prachtige zo avond werkte ook mee om de uitvoering iu alle opeiohten te doen slagen. T.B.C.-8ESTRIJDING. Een ten bate 'van „Herwonnen levens kracht", instelling tot bestrijding van t.b.c., gehouden bloempjesdag bracht voor de af- deeling een batig saldo van f 35, waarvoor de jongedames die zich hierbij verdienste lijk maakten, een woord van lof toekomt. KATWIJK AAN ZEE Morgen zal, met toestemming van B. W., door de plaatselijk commissie van het Tuberculosefonds „Draagt elkanders lasten", onderafd. van het Chr. Nat. Vakverbond, hier ter plaatse een speldjesdag gehouden worden. Uit dit fonds worden bijdragen verstrekt aan Christelijk georganiseerden en hun gezinnen in gevallen van t.b.c. Daar sterking der geldmiddelen dringend noodig is, willen wij dezen speldjesdag van harte aanbevelen. RESTAURATIE VUURTOREN Door het gemeentebestuur werd aanbe steed „Het restaureeren van den vuurtoren, met bijbehoorend grondwerk en hekwerk. Er zijn 16 inschrijvingen binnengekomen, varieerend van 2225, waarvoor inschreef de aannemer A. Haasnoot, tot 3050, het bedrag, opgegeven door M. v. d. Plas. JEUGDVERGADERING Hedenavond wordt de tweede jeugd gadering gehouden in den tuin van het Jeugdhuis. De heer A. den Dikken, voorzit ter van een der C.J.V., hoopt een inleiding te houden over „Bileam"; na de pauze zal Ds. Rutgers spreken over Keirkherstel en Kerkopbouw. RIJWIELDIEFSTAL De heer N. P. v. E. deed aangifte dat zijn rijwiel, door hem achter een perceel aan de nensluizen geplaatst, ontvreer j is,

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 6