^limm ^riilsrijr (üonrant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken ABONNEMENT) Per kwartaal In Leiden en in plaat sen waar 'n agentschap gevestigd is 2.35 Franco per post 2.35 portokosten. Fer week ƒ0.18 Yoor het Buitenland bij wekelijk- Eche zending 4.50 Bij dageiijksche zending „5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7% cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 No. 3737 DINSDAG 16 AUGUSTUS 1932 ADVERTENTIEN Van 1 tot B regels...^.^......^^ 1 AVfi Elke regel meerm 022Yt Ir.gez. Mededeelingen van 1—5 regels m 2A0 Elke regel meer0.45 Bij contract belangrijke kortinR. Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.10 12e Jaarganp Dit nummer bestaat uit TWEE bladen EERSTE BLAD. LIJDELIJK VERZET Het schijnt, dat de ongunst der tijden hier en daar steun biedt aan een pogen om de toepassing der pacificatie op onderwijsgebied tegen te staan. We weten wel: het voldoen aan de admi nistratieve eischen zelf der Lageronderwijs- wet gaat nog niet steeds en overal van een leien dakje; maar wie eenmaal leergeld be taalde en niet gaarne van onkunde ten aan zien van de wettelijke voorschriften wordt beticht, tracht zooveel mogelijk de belijdenis te beleven, dat men aan de onderwijspacifi- catie niet wenscht te tornen. Vandaar dat in den regel medewerking wordt verleend, waar de wet zulks gebiedt. Maar dèn...J Heeft eenmaal de Raad besloten gelden te voteeren voor een bepaald doel, dan volgt daarna de vraag, op welke wijze het benoo- digde bedrag moet worden gevonden. Zal men de betaling doen geschieden uit Üe gewone middelen, of wel zal men voor het beoogde doel een geldleening aangaan? Tegen het laatste bestaat uiteraard op zich zelf geen enkel bezwaar. Maar bezwaar is er wèl, wanneer men een tijdelijke mindere willigte op de geldmarkt tracht te benutten om de zaak op de lange baan te schuiven. We willen wel graag heet het dan maar we kunnen met den besten wil niet aan gelden komen. Nu geven we terstond toe, dat de toestand op de gemeentelijke geldmarkt sinds eenigen tijd allesbehalve normaal was, dat de Ban ken een tijdlang slechts bij uitzondering ka pitaalsuitgaven der gemeenten wenschten te financieren, maar op dit punt begint thans .eenige kentering in te treden. Onderscheidene groote gemeenten slagen er weer in.geldleeningen tot zeer belangrijke bedragen onder te brengen bij de bekende instellingen," en al mag dit momenteel den kleineren gemeenten nog niet baten, deze hebben in vele gevallen het voorrecht eener groote soliditeit Onze overtuiging is, dat zij zich op de geldmarkt voorloopig nog hebben te Wenden tot particuliere personen, en dan leert de ervaring herhaaldelijk, dat dergelijke pogin gen slagen. Maar voorwaarde voor zulk slagen is na tuurlijk, dat men niet stilzit en met ernst beproeft te komen daar, waar redelijke kans op resultaat aanwezig is. In sommige gevallen schijnt het echter aan ernst te schorten en acht men blijkbaar de gelegenheid gunstig om het bijzonder on derwijs tegen te staan. Zoo hoorden we van een gemeentebestuur, 'dat volstond met de aanschrijving van ver schillende Banken en, toen dit begrijpelij kerwijs niets opleverde, verder heel kalm een afwachtende houding aannam. Toen echter het betrokken schoolbestuur, jwachtensmoede, zelf aan den arbeid trok, slaagde het al dadelijk bij de allereerste po ging bij iemand, die allerminst als voorstan der van bijzonder onderwijs kan worden aan gemerkt. In zulke gevallen gaat het lijken op lijde lijk verzet van de zijde van het gemeente bestuur. Waar onmacht is, zij men welwillend Maar tegen onwil past alleen een door tastend optreden. Uit de Pers. NEDERLAND SLAAT EEN MOOI FIGUUR We lezen in Vlaanderen, VecüsMad »ot verspreiding van de yiaamsch-Nationale Gedachte: HET ONTWAPENINGSPLAN-HOOVER IN PRAKTIJK Een lezer, infanterie-officier, schrijft ons: Volgens het Verdrag van Versailles zou den de overwonnen landen nog slechts in bezit worden gelaten van een leger, dat uitsluitend berekend zou zijn voor een politioneele taak. Was aldus de ontwape ning dezer landen eenmaal tot stand ge komen, dan zou zij ook tot de andere mogendheden worden uitgebreid. Het ont wapeningsvoorstel van den Amerikaan- schen president Hoover wil nu den aan gegeven weg opgaan, door afschaffing van voorloopig alvast 1/3 deel van hetgeen de verschillende legers bezitten aan land machtsterkte boven het wat wij zouden noemen, „Versailles-contingent". In onderstaapd staatje is berekend, welke gevolgen dit voorstel voor de Euro- peesche weermachten hebben zou. De legers van Duitsohland, Oostenrijk, Hongarije en Bulgarije maken resp. 1.54, 3.20, 4.03 en 4.77 duizendste deel van de bevolking uit. Gemiddeld over hun ge zamenlijke bevolking wordt dit 2.13 0/00. De eerste cijferkolom bevat nu de be- volkingssterkten der verschillende landen in iOOO-tallen. De tweede berekent de „Versai 11 es-sierkte" k 2.13 0/00 hiervan. Vervolgens komt hoe sterk de landmach ten (in vredestijd) in werkelijkheid zijn, naar de officieele cijfers door de betrok ken regeeringen aan het secretariaat mee gedeeld. De voorlaatste kolom geeft clan aan met hoeveel de tegenwoordige sterkte de „Versailles-sterkte" overtreft, waarvan dan 1/3 (laatste kolom) volgens het Hoo- ver-plan afgeschaft zou moeten worden. Bij België is niet rekening gehouden met de gendarmerie (6400 man) die, uit gerust met stalen helmen, machinegewe ren, pantserwagens en licht geschut, in oorlogstijd een deel van het veldleger uitmaakt De cijfers voor Spanje zijn ver moedelijk veel te hoog in verband met de laatste reorganisatie. Het lijstje spreekt overigens voor zich zelf. ÈqSoMSSéofflW^oScnO £8 •a ;a-a S g g,g'c_£ ö"3-g Sa tn i?2ooo'3ciso.£aEÏ»ï5otl Hoort men de sociaal-democraten hier schreeuwen, dan zou men denken, dat Ne derland onmatig offert aan den Moloch van het militarisme. In werkelijkheid heeft Nederland reeds de mijlpaal bereikt, waar over de andere landen nog slechts wat rede neeren. Zelfs Denemarken, het land met de socialistische ministers, heeft het nog niet zoo ver gebracht. Maar het is nu eenmaal zoo in dér socialisten oog: er is geen slech ter land dan Nederland. In werkelijkheid kan geen enkel land tippen aan wat hier bereikt is op het gebied van sociale wetgeving, volkshuisvesting, positie van den arbeidersstand, afbouw van militaire uitgaven, enzoovoort. BINNENLAND. OFFICIEELE BERICHTEN DEPARTEMENT VAN JUSTITIE Op verzoek eervol ontslagen met dank, 1 September H. J. Schobben, hoofdcomi departement van Justitie; hü is benoemd ridder Otanje-Nassauorde, RIJKSVERZEKERINGSBANK adj.-commies bij de Rijksverzekeringsbank. P.T.T. J. W. Sc-ho-uton, thans directeur van het P.T.T.-kan- toog te Alphen aan den Rijn. ONDERSCHEIDINGEN Toegekend is "ei AUDIËNTIE Donderdag a.s. geen audiëntie van Economische Zaken en KAMER VAN CRISISPACHTZAKEN Bij de kantongerechten in Zeeland Bij Kon. besluit van 5 Augustus zijn benoemd stede en als zijn plaatsvervangers: a. H. Toledo te Haamstede cn b. P. L. Krepel te Bruinisse. B. Tholen: 1. J. L. Groenewege, te St Maar tensdijk en als zijn plaatsvervangers: a. A. Wisse, te Anna Jacobapolder en b. L. J. van Nieuwenhuyzen, te St. Philipsland: 2. W. L. Klomp, te Tholen. en als zijn pl; 3trp W. Kakebeeke. J. Scheele de Pui plaatsvervangers: a. P. Booi Arendskerke, en b. F. Klai de Milliano. te Waterlandkerkje, Bruine, te Oostburg: 2. J. M. Brei en als zijn plaatsvervangers: a. als zijn plaatsvervangers: a. Herm. Dleli te Hoek (Z.). en b. B. C. Puylaert. te Sas van Gent: 2. Jan Scheele P.Jzn.. te Terneuzen (Markt), en als z(jn plaatsvervangers: A. de Mul, te Zaamslag, en b. Jos. -an Haelst te Zuiddorpe: G. Hulst: 1. L. van Waesberghe. te Hulst, en als zUn plaatsvervangers: a. W. J. Anthonlsse te Hontcnisso, en b. C. Plasschaert. te Absdale; 2. A. E. Langenhorst te Hulst, en als zljnplaats vervangers: a. Joh. Scheme, te Boschkspelle, cn b. P« J. Nüskens, te Xerholo .(Hontonisse). ANTWOORDEN VAN MINISTERS Op de schriftelijke vragen van den heer Kupers betreffende het tijdstip van in diening van het wetsontwerp tot goedkeu ring van het Nederlandsch-Belgisch verdrag in zake de wederkeerige toepassing van de invaliditeits- en ouderdomsverzekering heb ben de ministers van buitenlandsche zaken en van oeconomische zaken en arbeid ge antwoord: Het Belgische wetsontwerp tot goedkeu ring van liet verdrag betreffende wederkee rige toepassing van de invaliditeits- en ouderdomsverz) kering is 23 Juni j.l. in de Kamer van volksvertegenwoordigers aange nomen en is thans aanhangig bij den Se- Aan de gedane toezegging is, voor zooveel mogelijk bleek, voldaan en het wetsontwerp is 16 Juli j.l. aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal aangeboden. DE HEER OUDEGEEST ZEGT WAT! MAAR WAT ZAL HIJ Nil ZEGGEN? De directie van de Kon. Ned. Petroleum- Maatschappij deelt het volgende mede: In het avondblad van de „Vooruit" van 8 Augustus 1932 tracht de heer J. Oudegeest, lid van de Eerste Kamer der Staten-Gene raal, onder den sensationeelen titel „Voor Petroleum moet bloed vloeien" een verkla ring te geven van den strijd tusschen Boli via en Pariguay. Voor dezen senator is er geen „twijfel" aan of de Koninklijke Shell Groep gebruikt de winsten die de Nederlandsche Regeering haar laat, door geen uitvoer-premie te hef fen van de Indische petroleum, om in het vreedzame Zuid-Amerika den oorlog aan te stoken." In het vreedzame Nederland kan het mis drijf van smaadschrift straffeloos worden gepleegd ten aanzien van Rechtspersonen en haar ontzegt de rechter ook de burgerlijke rechtsvordering ter zake van beleediging. Ware dit anders op het schrijven van den heer Oudegeest zou slechts één antwoord assen. Thans moet de Kon. Ned. Petrol eum-Maat- schappij er mede volstaan het artikel van dezen Nederlandschen hoogwaardigheidsbe- kleeder te signaleeren als ignobel: als ont bloot van zelfs maar een schijn van waar heid en zij legt, mede namens haar Engel- sche zuster, de meest stellige verklaring af, dat tusschen het conflict in Zuid-Amerika en haar even weinig verband bestaat als Tus schen den heer Oudegeest en een man, die het onderwerp kent waarover hij schrijft. PERSONEELRAAD BIJ DE SPOOR WEGEN De Nederl. vereeniging van spoor- en tram wegpersoneel zal op 8 en 9 September te Utrecht een buitengewone algemeene verga dering houden ter bespreking van het ge schil in den personeelraad bij de spoorwegen en het aftreden van den heer P. Moltmaker, haar voorzitter, als voorzitter van dien raad. MEETBRIEVEN VAN ZEESCHEPEN De minister van financiën brengt ter ken nis van belanghebbenden, dat, aangezien in do vrije stad Danzig de meting van zee schepen geschiedt volgens hetzelfde systeem als hier te lande en daarom in Nederland afgegeven geldige meetbrieven zonder meer in de havens dier stad worden aangenomen, ook de door de vrije stad Danzig afgegeven meetbrieven hier te lande zullen worden er- DE SPOORBRUG BIJ ZALTBOMMEL Naar wij vernemen, zal Vrijdag in het vroege morgenuur één der middenstukken van de groote hoofdlegger, lengte 65 M., gewicht 210 ton, van de spoorbrug bij ZalU bommel, welke door Werkspoor N.V. te Am sterdam wordt gebouwd, worden ingehe- schen. UITSTAPJE VOOR SCHIPPERS KINDEREN Daar het instructievaartuig „Prinses Ju liana" van het Onderwijsfonds voor de Scheepvaart de volgende week eenige dagen vrij is, heeft het bestuur van den Interna tionalen Schippersbond te Rotterdam ver zocht het instructievaartuig eenige dagen beschikbaar te stellen voor het organiseeren van eenige uitstapjes voor schipperskinderen. Aan dit verzoek is gevolg gegeven en in samenwerking met de Huisvestingscommis sie van het Onderwijsfonds voor de Scheep vaart te Rotterdam zal de Internationale Schippersbond de volgende week gedurende drie dagen eenige honderden schipperskin deren en schippersvrouwen een uitstapje aan boord van het instructievaartuig „Prin ses Juliana" aanbieden. J. F. FOKKER t Op 71-jarigen leeftijd is gistermorgen te Wassenaar overleden de heer J. F. Fokker, oud-inspecteur der directe belastingen te Rotterdam. De heer Fokker was officier in de Orde van Oranje-Nassau. A. W. SPIERING SR. t Te Groningen is Zondag in den ouderdom van 68 jaren overleden de heer A. W. Spie ring Sr. De heer Spiering was gedurende geruimen tijd verbonden als redacteur aan de Nieuwe Prov. Groninger Courant Daarna heeft hij zich als zelfstandig uitgever te Groningen gevestigd en onder andere het dagblad De Groninger dpen verschijnen. In Christelijke kringen was de heer Spiering een zeer bekend en gezien persoon. WERKLOOSHEID ONDER ZUIDERZEEWERKERS Men meldt ons uit Mcdemblik: De burgemeester van Medemblik en Hoog woerd, ten deze handelende namens de bur gemeesters van alle langs of in de onmid dellijke nabijheid van de Wieringermeer ge legen gemeenten, hebben aan den Minister van Binnenlandsche Zaken een adres ver zonden inzake voorzieningen te treffen in verband met de werkloosheid onder de des tijds van elders gekomen Zuiderzeewerkers. NEDERLAND-EXPRESS De speciale boottrein met post cn passa giers in aansluiting op het Vrijdag a.s. van Genua vertrekkend motorschip „Johan van Oldenbamevelt" zal Donderdagmorgen 18 Augustus om 9.02 van Den Haag S.S. ver trekken. Vertrek van Utrecht C.S. 10.01, van Arnhem 10.55, van Nijmegen 11.25; vertrek van den aansluitenden trein naar Utrecht: van Amsterdam C.S. 8.38, van Amsterdam W.P. 8.53 en van Rotterdam (Maas) 8.19. Aankomst te Genua Vrijdagmorgen 19 Aug. om 7.30. Kerknieuws. GEREF. KERKEN. Beroepen: Te Nijmegen, A. J. Boss te Mariënberg. NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Heukelum, G. Barger Ezn., pred.-evangelist te Hoorn. Te Mö- demblik (toez.), J. van der Heide te Hind* loopen. Aangenomen: Naar Leeuwarden (vac.-Dr. O. Norel). M. J. C. Visser te Wes- ter-Schelling. CHR. GEREF. KERK. Tweetal: Te Assen, cand. D. Biesma te Groningen en cand. W. Meijnhout te Haarlem. Beroepen: Te Wormerveer, cand. W. Meijnhout te Haarlem. BEROEPINGSWERK. Te Ter Aar zal door den Kerkeraad der Ned. Hervormde Gemeente het beroe- pingswerk denkelijk weldra ter hand geno men worden. De pastorie der Gemeente, tij delijk aan den plaatselijken geneesheer ver huurd, zal binnenkort worden ontruimd. Te Solo heeft de Javaansche Gemun te (Geref. Kerk) een eigen predikant beroe pen en wel den goeroe Soempana, die dit beroep aannam en zich voor zijn exam?n nog verder voorbereiden zal aan de Oplei dingsschool te Djokja. CANDIDATENOVERVLOEa De heer J. Pik. ouderling der Geref. Kerk te Aalsmeer, zendt ons een schrijven, waar in hij de meening uitspreekt, dat men zich over de eandidatenovervloed in de Gerei. Kerken niet zoo druk moet maken. ..Veel gevaar bestaat er", aldus gaat hij voort, „dat zij die zich hierover nu zoo druk maken, meenen dat dit vraagstuk zeer ur gent is. Dat is evenwel niet zoo. Die het nuchter bekijkt,t kon dit al jaren tevoren zien aankomen. „Wat ik nu las in het nummer van Vrij dag 12 Aug. over den eandidatenovervloed. lijkt mij zeer overdreven. Op het gebied van het scribaat van een Geref. Kerkeraad heb ik ook eenige ervaring, ongeveer 25jajr. Enkele jaren geleden kostte het een scriba zeer groote moeite candidaten te vinden om te dienen in de prediking des Woords, zoo schrijft uw inzender. Ook in dien tijd was ik scriba en waren wij vacant, doch nooit hebben wij moeite gehad om zoo goed a'.s altijd voor de Gemeente voorziening te vin den. Nu zijn de rollen omgekeerd, schrijft uw inzender: in een tijdsverloop van eenige dagen kwamen meer dan 12 aanbiedingen in bij een scriba om te mogen preeken. „Vreemd, dat dit raadselachtige, aan be denking onderhevige geval tenontzent met heeft plaatsgevonden. Het was in December 1931 dat wij vacant kwamen. In Februari brachten wij het eerste beroep uit. Onge veer Juni waren wij weer vooi'zien. Dit al les is dus van recenten datum. Is het geen wonder, dat wij die van al die geruchtma kende zaken vreemd zijn gebleven, ons dn oogen wel eens uitwrijven, wanneer wy zulke berichten lezen? Of zou het liggen aan de Kerk, of aan den scriba zelf. wan neer zulke toestanden bestaan? Wanneer deze methode, door sommige candidaten ge volgd, in die mate bleef bestaan, zouden zii niet gevaar loopen te worden gepasseeri' Geloof me, de Kerkeraden zijn niet geheel van nuchterheid ontbloot. Zij onderschei den nog altijd tusschen een wereldlijk ambt of beroep en een geestelijk ambt. Zij hebben ook deze ervaring opgedaan dat er nog vele candidaten worden gevonden, die voor bovengenoemde aanbevelingen het ambt te hoog achten". AFSCHEID, BEVESTIGING, INTREDE Ds. J. D k s t r a hoopt Zondag 28 Augus tus van de Geref. Kerk te Haulerwijk afscheid te nemen en Zondag 4 October d.a.v. te Hoorn intrede te doen, na bevestiging door Ds. H. Steen, van Andyk. De J. P. En klaar, van Kattcndijke gekomen, werd Zondagmorgen j.l. bevestigd ale predikant der Ned. Hervormde Gemeente van Delden door* De B. ter Haar Romeny, van Ginneken en Bavel, met 1 Petrus 52a. Dee middags te 3 uur deed De Enklaar in trede t iet een predikatie over Rom. 116, aan het einde waarvan hij in 't bijzonder toespraken hield tot kerkelijke pereonen en colleges, het Theol. Gezelschap „Secor Dabar", den Burgemeester en de Gemeente. De nieuw overgenomen leeraar werd daarna bij toespraak verwelkomd door den consu lent, Dr J. W. Samberg, ambtgenoot ter plaatse, die liet toeziingen Gezang 224:5; door den vroegeren predikant van Delden, Da J. F. L. A. de Jagter, van Slijk-Ewijk; en door V. E. ScA -eter, van Losser, namens den Ring Enschedé. Ds. J. Tong'leen. overgekomen van Groningen, werd Zondagavond bij de Chr. Geref. Gemeente van Apeldoorn tot zijn dienstwe/k ingeleid door zijn voorganger aldaar, Ds, J. W. Gee la, van fi "Mcin, die tot tekst had Hand. 10 33b: „Wij zijn dan allen nu hier tegenwoordig voor God, om te hooren al hetgeen u van God bevolen is". Hij sprak over het thema: „Leeraar en Ge meente in de tegenwoordigheid Gods" en handelde achtereenvolgens over: 1. tot be langstelling gewekt; 2. verantwoordelijk heid ontdekt; 3. een volle evangeliepredi king geëischt; 4. een rijken zegen gewaar borgd. In zijn voorafspraak wees de bevestiger er op, hoe hij 2 jaren geleden door Ds. Jon- geleen te Hilversum was bevestigd en dat nu zijn weg weer naar Apeldoorn leidde, thans om onderwijs te geven aan de Theo logische School. Na de bevestiging we-.d toegezongen Ps. 119 13 (gewijzigd), terwijl Ds. Geels den nieuwen leeraar en zijn eclit- genoote hartelijk toesprak, daar hij bij de intrede, die a.s. Donderdagavond haifacht zal plaats hebben, niet aanwezig kan rijn D s. C. F. Nol t e, van Harlingen,hoopt Zondag 18 Sept. a.s. bij de Evang. Luth. Kerk te Vlissingen en Zondag 25 Sept. d.a.v. bij die van Middelburg intrede te doen. Ds. G. Samplonius nam, na een rbeid van 15 jaren aldaar, Zondag j.l. af scheid van de Ned. Herv. Gemeente van Niekerk-Vliedorp (Gr.) met een pri liking over Efeze 3 17. Aan het einde werd de naar Grevenbicht vertrekkend» leeraar har telijk toegesproken door ouderling Van der Velde en der. consulent, Ds. J. Rijpma van Vierhuizen. Toegezongen werden Psalm 121 4 en Psalm 134 3. Cand. R. Willem ze, van Amster dam, werd Zondagmorgen bij de Ned. Herv Gemeente van Schaarsbergen bevestigd door Ds. J Willemze, van Groningen, met 2 Cor. 12 19a. Aan de handoplegging namen deel, behalve den bevestiger en den consulent Ds. J. Gouverneur, van Rozendaal (bij Velpl. Dr. A. F. Krull, em.-prcd. te Schaarsbergen, en Ds. J. C. van Dijk, van Bloemendaal. Des middags deed Ds. R. Willemze intrede met een predikatie over Joh. 14 6. Aan het ein de volgden toespraken van: Ds. A. Drost Azn., van Arnhem, namens den Ring; den heer J. D. v. Galen, namens Kerkeraad en Chr. School; Ds. E. E. de Looze, van Rens- woude, namens de Studentenvereniging „Voetius" te Utrecht; en den consulent, die Gezang 91 3 liet toezingen. A. HEEMSKERK Ds. J. A. ten Bokkel Huinink, pred. der Ned. Herv. Gemeente van Numansdorp, verzoekt ons plaats voor het volgende: „Naar aanleiding van het stukje inzake den heer A. Heemskerk, neem ik de vrijheid te doen opmerken, dat de Contracta (de Synode uitgeloot op de helft harer leden), o.m. letter lijk dit schrijft: „overwegende, dat de Kerkeraad van Nu mansdorp teh aanzien van A. Heemskerk tot zijn vervallen verklaring besloten heeft in vorm, die in strijd is met de regelementen der Kerk; „overwegende, dat in dit stadium dezer zaak moet afgezien worden van een beoordeeling der gronden, die mogelijk kunnen aanwezig zijn en den Kerkeraad van Numansdorp met recht zouden kunnen doen besluiten tot de vallenverklaring van A. Heemskerk, ingevolge het slot van Art. 3 van het Algemeen Regle- „overwegende, dat een dusdanige vervallen verklaring echter behoort te geschieden inden vorm van een besluit in beheerszaken, waarop Art. 14 van het Algemeen Reglement en de artikelen 24, 80 en 81 van het reglement vo< Kerkelijk opzicht en tucht toepasselijk zyn". Voor wie goed leest zegt het bovenstaande genoeg. De Contracta heeft zich alleen uitge sproken over den vorm der vervallenverkla ring. Hier blijft verschil van meening tusschen de Contracta en den Kerkeraad van Numans dorp, over welk verschil de volle Synode zich bij aanvrage om herziening zal hebben uit te spreken. Wat de herstelling betreft van den heer A. Heemskerit als erkend godsdienstonderwijzer, wordt het wel eentonig wederom te moeten op merken, dat de heer Heemskerk geen gods dienstonderwijzer is, het alleen kan worden door wettige aanstelling vanwege den Ker keraad. Tenslotte: Vergeten is zeker te publiceeren, dat inzake den Doop het schrijven wederom voor kennisgeving door de volle Synode is aangenomen". HERDENKING. Te Wou brugge heeft men in de Ned. Hervormde Gemeente het feit herdacht, dat er 350 jaar geleden de Reformatie plaats had. Ds. J. G. L. Brouwer, van Alphen Riin, hield een toepasselijke predikatie over Psalm 126 3. Ook bracht hij in herinnering Jan de Bakker (1522) en Dr. A. Comric (1735—1773), die te Woubrugge gearbeid hebben. KERKORGELS Te D o k k u m in de Chr. Geref. Kerk werd een nieuw kerkorgel in gebruik ge- noroen. De plechtigheid werd geleid door den pastor-loci, Ds. D. Henstra, die zijn ge- boor bepaalde bij 2 Kon. 3 15 en sprak over den invloed der muziek op het innerlijke lev^n van den mensch. De heer Strating, orgelist te Winschoten, nam vervolgens het nieuwe instrument in g.bruik en voerde op voortreffelijke wij»e verschillende orgelnummers uit. Het nieuwe orgel is een alleszins volwaar dig instrument met vele sprekende registers Ds. A. Gruppen, van Zwaagwesteinde, sprak namens de aanwezige Kerken uit de Classis woorden van gelukwensch tot de Gemeente met dit waardevolle en schoone Het orgel is gebouwd door de fa. Spiering van Dordrecht EVANGELISATIE. In den Wieringermeerpolder. Dc Herv. Evang. Wieringermeer heeft den lieer K. (1. Finkensiepcr, candidaat tot den H. D aldaar, voor den tijd van 1 jaar benoemd als predikant-evangelist De n*er Finkensiepcr heeft deze benoeming aange nomen. GIFTEN EN LEGATEN. Te IJ m u i d e n-0 o s t is voor het bouwen van een nieuwe Ned. Herv. kerk een legaat van f 1000 ontvangen van mevr. de wed. K. Waterschot-Schutte overleden te Yelsen. Voornaamste Nieuws. (Bit 1) Te Langerak is de bliksem in den toren (bit 2) De Duitsohe Rijksregeering werkt plannen it voor werkverschaffing op groote schaal. Vermoed wordt, dat zij van plan is de Rijks dag opnieuw te ontbinden en de dictatuur- Von Hindenburg in te voeren teneinde die in Hitier te voorkomen. De Valera zou van plan zijn den senaat af te schaffen. De Ver. Staten zouden de economische we reldconferentie eerst na hun Presidentsver kiezing willen laten houden. ,(blt 3.) Een aantal inbraken en straatroovrijen te Den Haag opgehelderd. Verslag Rijkspostspaarbank over 1931. Zonnebrand I Doorzitten PUROL bij Wietrijden J Gemengd Nieuws. Nog tijdig ontdekt Men meldt ons uit Langerak: Zondagmorgen omstreeks half vier uur is tijdens het kort doch hevig onweer dat zicli boven onze gemeente ontlastte, de bliksem geslagen in den toren van de Ned. H.?rv. Kerk. Gelukkig werd zulks onmiddellijk ontdekt, eoodat terstond 't blusschingswerk kon worden begonnen. Intusschen had de burgemeester, de heer G. B. Fortuijn, die spoedig ter plaatse was, de hulp ingeroepen van de auto-motorspuit te Groot-Ammers, welke binnen zeer korten tijd arriveerde Onder leiding van den burgemeester werd in den toren een onderzoek ingesteld, waar bij bleek dat het vuur zich inwendig niet aan den toren had meegedeeld, maar alleen beperkt bleef tot de houten omlijsting, als mede het wijzerbord. Men was dan ook spoedig met eieen materiaal den brand meester, zoodat bedoelde motorspuit ge°n dienst behoefde te doen. Het mag een getuk worden genoemd dat de brand direct na het inslaan werd ontdekt, daar anders de ramp niet te overzien ware geweest. AVONTUUR VAN EEN WAGENPOETSER. Een wagenpoetser van de Nederlandsche Spoorwegen kreeg aan het Centraal Station te Amsterdam een ongeluk, dat veel slechter voor hem had kunnen afloopen dan het geval is geweest. De man was n.l. op het dak van een Pullmanwagen geklommen om een paar ruitjes van de dakbedekking schoon te maken- Toen hij zich oprichtte, kwam hij in aanraking met het zich vlak boven hem bevindend geleidings- net van de electrische treinen. Het gevolg was, dat de man gedurende een onderdeel van een seconde den vollen stroom door het lichaam kreeg. Hy maakte daardoor een buiteling, kwam opnieuw met het net in aanraking en tuimelde daama van het dak van den wagon op het perron. Wonderlijk genoeg was de poetser slechts een kort oogenblik buiten bewustzijn; toen hij weer by zyn positieven was, bemerkte hy noch van den val, noch van de aanraking met het net eenige schadelijke gevolgen. Wel was hy uiteraard zeer zenuwachtig. Een inmiddels gewaarschuwde geneesheer van den G.G.D. achtte het echter gewensent om het slachtoffer ter observatie naar een der zieken huizen te zenden; per auto is hij daarheen ver- ENSCHEDE DE INSTALLATIE VAN DEN BURGEMEESTER is in oen buitengewone raads zitting de heer J. J. G. E. Rückret geïnstal leerd als burgemeester door den loco-burge meester, wethouder H. C Sanders, die io zijn toespraak deed uitkomen, dat voor En schedé een krachtige persoonlijkheid wordt gevraagd, vooral in dezen zoo moeilijken tijd. waardoor de economische en finan- r.ieele omstandigheden een geweldige crisis doormaken. Spr. wenschte den heer Rückret veel optimisme en werklust toe en overhan digde vervolgens den nieuwen burgemeester den ambtsketen. Namens den Gemeenteraad sprak de heer A J. Mensink, die er op wees, dat de bur gemeester zijn loopbaan begint onder zeer ongunstige vooruitzichten, daarbij respoc- teerend de durf van den heer Rückret. om 't burgemeesterschap te aanvaarden. Moge, aldus Spr., de naam van den nieuwen bur gemeester op dezelfde wijze aan Enschedé verbonden worden als dien van burgemees ter Bergsraa. Spr. besloot met een kort woord tot de echtgenoote van den heer Rückret Namens de communisten sprak de heer De Bruin, die geen samenwerking met den burgemeester beloofde. De heer Rückret dankte voor de welkomst woorden cn wenschte de communistische toespraak niet te beantwoowien. Spr. memoreerde den emstigen tijd. ook voor de Twentsche industrie, doch wees er ook op, dat hij als burgemeester kan reke nen op bekwame medewerkers en dat Twente steeds getoond heeft energie en werkzaamheid, waardoor de moeilijkheden overwonnen zullen worden. Spr. herinnerde aan het beleid van burge meester Bedgsma en wenschte zijn best® krachten te geven voor Enschedé en .oor haar bevolking. Na 'e aanvaarding van zijn ambt sloot de burgemeester de opo. bare raadszi'-ing, aarbij burgemeesters uit de omgeving aan wezig waren en tal van belangstellenden op de publieke tribune. Hierna volgde een begroet.ng door raads leden en een receptie voor de k swrij.

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1