ENCI-CEMEN MARBRITECLAS SCHIEBROEK Goed wonen in SCHSEBROEK Ruime hypotheek N.V. Betonbuizenfabriek' „DE VALK" NIEUWPOORT-LANGERAK TELEFOON 18 GROOTSTE fabriek in Nederland Prijzen beneden elke concurrentie. VRAAGT PRIJS BESCHERMT ALLE GEBOUWEN TEGEN HITTE - KOUDE - VOCHT - LAWAAI GRATIS DESKUNDIG ADVIES N.V. Producten- Grondstoffen HmiJ. AMSTERDAM: Sarphatikade 1 - Tel. 34824-36824 ROTTERDAM: Stationsweg 37b Telet. 11690 BOUWBLAD No. 168 (Verschijnt eiken UaaniagJ MAANDAG 15 AUGUST. US 1932 SCHIEBROEK, de mooie woonplaats De heeren Corns, van den Bos en Gebr. J. A. Willeman hebben ieder geriefelijke heerenhuizen gebouwd. Opnieuw gaan wij schijven over den mieuwibouw in Schiébraek. En wij doen dit graag. Immers, onze lezerskring stelt voor al in dezen tijd belang in voorlichting op bet gebied der volkshuisvesting. We zeg gen: vooral in dezen tijd. En dan denken we allereerst aan bet feit. dat zoovelen, die een behoorlijk buis bewonen, door vermin dering van inkomen, genoodzaakt worden, een woning te zoeken tqgen lagere huur prijs. En dan denken we in de tweede plaats aan diegenen, die een huis bewonen, dat wellicht in verhouding tot den huur prijs wel wat beter zou mogen zijn. Dit noemen we speciaal in die tweede plaats, omdat deze gevallen gelukkig verminderen De verbeteringen op het gebied der volks huievesting van den laatsten tijd zijn groot. Over verschillende ontwerpen hebben wij onze lezers ingelicht. Speciaal hebben wij het particuliere initiatief geroemd en dank zij deze houwers is er op het terrein der woningbouw heel veel tot stand gekomen. Ook thans vervolgen wij onze artikelen over de Gemeente Sohiebroek. In een onzer vorige nummers zijn wij in groote trekken het nieuwe uitbreidingsplan dezer Gemeen te nagegaan. In dit plan zijn de terreinen gereserveerd voor de kerk- en schooliboaiw, die reeds ge deeltelijk zijn uitgevoerd. In het plan Molen (vliet is reeds een school gebouwd en nu is men bezig een schooi te plaatsen in de Tuinstad, die reeds 1 September e.6. in ge bruik zal worden genomen. We mogen dus .vaststellen, dat voor bet onderwijs gezorgd wordt. Voor vele ouders, die hun kinderen graag dichtbij naar schooi willen zendeh, is deze mededeeling van belang. En wet de kerken aangaat. In de boven zaal vam gebouw „Arcadia" is Zondag j.l. voor het eerst een kerkdienst gehouden, iNaar wij vernemen is deze maatregel door de Gereformeerde Kerk genomen, om in de toekomst te geraken tot het boüwen van een eigen kerkgebouw. Voorloopig zijn de Tuinstad-bewoners met deze regeling be hoorlijk geholpen. Het terrein voor de plaats van de R.K. Kerk is vastgesteld en als we ons niet ver gissen zail met den bouw spoedig een vang worden gemaakt. Zooals reeds eerder in dit blad vermeld, is ereen vlugge, geregelde bus- en trein verbinding met Rotterdam. Het wonen in Schiebroek voor hen, die hun arbeid in Rotterdam hebben, zal wel geen bezwaren opleveren. Ook de lage belastingen zullen vele bewoners trekken. Twee bouwers hebben weer wat aardige Heerenhuisjes gebouwd. Het zijn de heeren Corn6. van den Bos uit Rotterdam en de Gebr. Willeman uit Hillegersberg. De eer ste heeft vier huizen gebouwd in de Adrianalaan tegenover den Palmweg, de tweede hebben een aantal woningen ge plaatst aan den BeukenlaanKastanje singel. Hierbij drukken wij af de gevel van het eerste plan en de plattegrond van het twee de ontwerp. Beide plannen hebben veel overeenkomst De huizen zijn van alle comfort voorzien. Centrale Verwarming, Badkamer met inge bouwd bad. Voor en achter het buis ligt een tuin. Over de indeeling het volgende: Beneden twee gezellige suitekamers,, waar in de heeren Willeman een zitbank en een theemeubel hebben geplaatst. In het ver lengde van de gang ligt de keuken. Nu, als alle keukens zoo ingericht worden als deze, dan mag de huisvrouw tevreden zijn. Dan gaan we naar boven. Twee m^oie slaapkamers met vaste waschtaiels. De ka mers zijn door een deur onderling verhon den, dat ook zijn voordeed heeft met het oog op kinderen. Verder is e«r de badkamer die er keurig uitziet en aan de voorzijde nog een zit- of slaapkamer. Alle huizen hebben een voorbalcon en een gedeelte te vens een aohterbalcon. Van buiten gezien, lijkt de zolderetage niet groot, doch binnen gekomen vindt U er twee mooie vertrekken, terwijl er dan nog een gedeelte overblijft we zullen maar zeggen voor „rommelzol- Zoowel de voor- al6 achtergevel doen het heel goed. Een aardige erker en het balcon geven aan de voorgevel een mooie onder breking. Van binnen is het huis in mooie, huise lijke tinten geverfd en vooral met tegels, heeft de N.V. de Lint, Delft, aardige be kleedingen weten te bereiken. Het eenvou dige glas-in-lood of geslepen glas doet het goed. Naar wij vernemen zijn de koopprij zen laag en wordt hooge hypotheek ver strekt. Voor kleine bezitters is dit een uit muntende gelegenheid een eigen huis te gaan bewonen, waardoor zij hun geld ren dabel beleggen en bovendien goedkoop een mooie woning hebben. Voor inlichtingen kan men zich ook wen den tot het Woningbureau Vogel, Adriana laan, Sohiebroek. Deze heeren zijn béëedigde makelaars en taxateurs, hebben een goede naam en weten hun cliënten zoo te behande len, dat ze tevreden zijn. plattegrondteekening van de Heerenhuizen te Schiebroek Houth. v/h N.V. J. VAN SCHIJNDEL Co. Hoofdkantoor: Oost-Admiraliteitskade 47 Rotterdam Opslagplaatsen, Zagerij en Schaverij: AIVINO 1853 Nassau haven—Boerengat De regeering en het bouwbedrijf Naar bekend is, heeft de Regeeriing in de gehouden bespreking van 26 Juli j.l. toe gezegd baar plannen ter bevordering van de bedrijvigheid in bet bouwbedrijf aan de onderscheidene organisaties nader te zullen bekend maken. Dit is geschied in een schrijven van 28 Juli j.l. van het Ministe rie van Binnenlandsche Zaken, waarin o.m. melding genlaakt wordt dat de volgende plapnen voor uitvoering in aanmerking ko men, wanneer partijen tot een bevredigen de loonsverlaging komen: Woningstichting „Thuis Best", Heerlen 324.000; Gemeente Bussum 500.000; Mij. tot verbetering van Woningtoestanden, Groningen 180.000; Gemeente Cuyk en St. Agatha 20.000; Gemeente Laren 100.000; Coop. Arb. Won. Bouw verg „De Arbeid", .Worm erv eer Chr. WonAnget. „Eigen Haard", Nijmegen Woninghouwvereeni- ging te Zwolle 100.000; Joodsche Woning bouw Ver. A'dam via Hyp. en Interm. be drijven 1.000.000; Stichting tot beheer en expl. van Gem. Woningen te Deventer via Hyp. en Interm. bedrijf 300.000; Gemeente Waalwijk 250.000; „Zomers Buiten" Am sterdam via Jager te Bussum 1.000.000, Gemeente Renibum 150.000; „Zomers Bui ten" en Rochdale Amsterdam 1.437.350 en 977.400; Woningstichting „Ons Genoegen" Zwolle 120.000; Gemeente Nutlh 17.600; Gemeente Zaandam 862.150; Gemeente Leren 58.000; Woningb.ver. „De Voor zorg" en R.K. Coöp Woningb.ver. „St Jo seph", Haarlem 700.000; Woningstichting „De Nieuwe Vecht", Zwolle 275.000; Wo- ningb.verg. „De Samenwerking", Venlo Woningib.verg. „Goed Wonen", Amersfoort 229.000; Gemeente Alkmaar 450000. Verder een plan voor den bouw van 380 woningen en 9 winkels met woning van de Vereeniging „Zomers Buiten" te Amster- voor den bouw van 85 woningen te Haar- voor den bouw van 28 woningen en 2 winkelhuizen van de Vereeniging „Volks huisvesting" te Alkmaar; voor den bouw van 71 woningen van de Vereeniging „Nijmegen" te Nijmegen; voor den bouw van 220 woningen van de gemeente Dordrecht; voor den bouw van 83 woningen van de Vereeniging „De Volkswoning" te Heerlen; verder plannen van de gemeente Almelo. Haarlem, Leiden (100 woningen) en Arn hem (240 woningen) waarvan het laatste nog in voorbereiding is. Voor voorschotten is oogenblikkelijk een bedrag van ongeveer 20.000.000 besohik- baar, waarvan pl.in. die helft of een iets hooger bedrag voor voorschotten krachtens de Woningwet. De Minister stelt er, in verband met een verslag van de conferentie in de dagbladen prijs op, er op te wijzen, dat de Regearing niet een norm voor loonsverlaging heeft voorgesteld, maar alleen heeft aangedron gen op overleg om te komen tot loonsver laging. Het bedrag van 15% van de con- tractloonen is genoemd, nadrukkelijk als een persoonlijke opvatting van den spreker die met zooveel woorden verklaarde geen opdracht van de Regeering op dit punt te hebben. Op te merken valt allereerst dat de Re geering zich heeft losgemaakt van het per centage der loonsverlaging en dat zij het dus aan de vrije wil van de betrokken par tijen wil overlaten. Dit lijkt Ons het juiste standpunt en waar beide groepen (werk gevers en werknemers) er bet grootste be lang bij hebben dat de bouwnijverheid weer opbloeit, zal men bet hopelijk wel met elkaar eens kunnen worden. De plannen welke nn tot uitvoering zul len komen zijn met zeer gemengde gevoe lens ontvangen. „De Aannemer" b.v. en ook het „Volksblad'' wijzen op een paar bazingwekkende fouten in het lijstje. Eenstens komen er projecten op voor, welke reeds zijn uitgevoerd! Bedoeld wor den de bouwplannen van de „Woningbouw vereeniging''te Zwolle, van de woning stichting „De Nieuwe Vecht" en van „Ons Genoegen" en van „Ons Genoegen'" even- eens aldaar, een en ander becijfert op 495.000. Maar deze plannen zijn reeds lang uitgevoerd en de woningen zijn reeds betrokken Wel worstelen deze vereenigingen met moeilijkheden om crediet op langen termijn te verkrijgen, maar men Jcan het toch niet voorstellen, alsof de bouwnijverhied zou zijn geholpen door deze reeds uitgevoerde plannen in de credietverleening te betrek- Maar er is nóg meer. De Regeering ver meldt in haar brief onder verschillende na mendriemaal hetzelfde plan! Het plan voor den bouw van 380 wonin gen en 9 winkels van die vereeniging Zo mers Buiten staat apart vermeld, maar keert ook, onder andere hoofdjes nog twee maal terug! Tenslotte schijnt het dat van een der andere projecten ter plaatse niets hekend ii Ais „De Aannemer" en het „Volksblad' zidh op hun beurt niet vergissen, dan geeft de brief der Regeering geen hoogen dunk van de zorg, waarmede het beleid ten aan zien van de bouwnijverheid wordt gevoerd. N.V. HET ONDERLING CREDIET Gevestigd te Rotterdam HOOFDSTEEG 39 h. Toerijstuin Opgericht 1865 Glasindustrie „ROTTERDAM" - J. PIETERMAN WandbeUeeding in alle kleuren In onze showroom v. d. Duynstraat 232527—29 vindt lT het op allerlei wijzen als muur-, vloer- en plafond- bekleeding toegepast H.H. Architecten UW ADRES voor Uw DRUKWERKEN is Drukkerij LIBERTAS GOUDSCHE SINGEL 105 ROTTERDAM Telefoon 22490 (4 lijnen) Het vangen van gebouwen Moet men een bouwwerk dieper aanleg gen dan de belending, dan komt men bij de Uitvoering dikwijls voor moeilijke proble men te staan. Veel moeilijker worden deze bij den aanleg van een ondergrondschen spoorweg door bebouwd terrein, waarbij da tunnel vaak onder zwaar belaste fundamen ten van gebouwen moet geboord worden. Zulks was o.a. het geval bij de laatste uit breidingen van het Berlijnsche ondergrond- sche spoorwegnet. Hier waren omvangrijke voorzorgsmaatregelen noodig, daar het tun nelprofiel vaak dicht langs de gevels der huizen liep. Ten deele moesten geheelo straatvakken tegen verzakking worden be schermd, daar afbreken der bedreigde hui zen wegens de daaraan verbonden kosten niet mogelijk was; in enkele gevallen moest cje tunnel onder een huizenblok worden aan gelegd. Dat hier met meer dan gewone zorg moet worden gewerkt, spreekt vanzplf; on oplettendheid, gebrek aan vakkennis kun nen buitengewone schade veroorzakeh, kun nen leiden tot instortingen met catastro- phale gevolgen. Ook de zorgvuldigste maat regelen zullen echter niet steeds kunnen verhinderen, dat er in muren of plafonds toch nog scheuren ontstaan, het pleister werk afbrokkelt of zettingen plaats heb ben. De schade kan alleen door uiterste nauwlettendheid worden beperkt of voorko- Dr.-Ing. P1 u m e ck e, die over dergelijke werken in de Deutsche Bauzeitung een en amder meedeelt, wijst er met nadruk op, dat het gewenscht is voor het begin der werk zaamheden den bestaanden toestand van het te beveiligen gebouw te onderzoeken, en in een proces-verbaal, zoo noodjg aan gevuld met foto's en schetsen, vast te lég gen. Zij, die ten onzent wel eens tegen gam mele belendingen hebben gebouwd, zullen van het nut daarvan ook stellig overtuigd zijn. Laat men zulks na, dan kan een pro- om schadevergoeding voor den aanne mer een onaangenamen afloop hebben. Zijn deze voorbereidingen verricht, en is het pro ces-verbaal door beide partijen ondertee kend, dan kan met het werk worden be gonnen. De beveiliging der fundamenten ge schiedt in den regel door dieperen aanleg van een nieuw fundament op 0.5 tot 1 M. beneden onderkant fundament van het nieuw te maken bouwwerk. Dit geschiedt meestal vaksgeiwijze. De ontgraving voor het nieuwe bouwwerk kan in de meeste gevallen tot 0,50 M. boven onderkant fun dament der belending geschieden. Is dit niveau bereikt, dan kan men met de vaks- gewijze ondergraving van de belending be ginnen. Bij doorgaande fundamenten, mu ren zonder openingen, enz. doen zich geen moeilijkheden voor. De grootte der vakken bedraagt 1 tot 1.50 M.; de breedte hangt af van die der fundamenten. Meestal is het gewenscht. de ontgraving wat--breeder to maken, om door grootere fundamenfbreedte den druk op den bodem te verminderen, daar, zooals de ervaring leert, iedere onder- metseling, al wordt zij nog zoo zorgvuldig uitgevoerd, kleine zetttingen tengevolge zal hebben, al was het alleen maar door het zetten van het versche metselwerk. Ook kan het belasten van het terrein met materia len reeds zettingen tengevolge hebben. De vèrstijving van de ceraentsleuven geschiedt door plaathout vam 6 7 c.M. dikte en 18 tot 20 c.M. breedte, met gordingen van 8 tot 10 c.M. dikte en 20 c.M. breedte. Voor stem pels wordt rondhout gebruikt, hoewel ijze ren schroefstempels beter worden geacht., daar hierbij door het vermijden van klop pen en slaan geen zand door de naden dei-be kisting loopt. Zoodra de vereischte diepte bereikt is, wordt de sleuf onder gelijktijdig verwijderen van den damwand volgeme.t seld met klinkers in P.c.mortel of volgestort met beton. Beton verdient in vele gevallen de voorkeur, daar de sleuven den metse laar niet genoeg bewegingsvrijheid bieden om zijn werk naar behooren te verrichten. Om vertaniding met het volgende vak te verkrijgen worden conisch gezaagde houten deuvels ingelegd, die bij het verstijven van de volgende sleuf worden weggenomen en aansluitend worden volgestampt met beton. De verbinding met den onderkant van het oude fundament geschiedt door klinkers in cementmortel met een stroomlaag. Een zoo danige ondermetseling is echter alleen bij doorgaande fundamenten zonder pijlerbelas tingen mogelijk. Bestaat de fundeering uit kleine, afzonderlijke fundamenten, pijlers of caissons, of is bij doorgaande fundeering geen gelijkmatige' belasting aanwezig/ dan zal men het werk in den regel niet kunnen uitvoeren zonder het geheel te ondervangen. Hiervoc/r wordt in de laatste jaren veel ge bruik gemaakt van de in Amerika zeer ver breide methode, het z.g. „needling", waarbij de te ondervangen muur door doorgestoken ijzeren liggers, z.g. „naalden", gevangen wordt. Deze vangmethode heeft het voordeel van directe werking. Ze is echter alleen dan uitvoerbaar, wanneer men het aangrenzen de terrein mag betreden. Bij de Berlijnsche ondengrondsche spoor heeft men deze metho de zooveel mogelijk en met succes toege past. De te vangen pijlerlasten kunnen wor den berekend. Volgens deze berekeningen worden de afmetingen van de provisioneel in te bouwen liggers bepaald. De liggers worden op provisioneele hulppijlers gelegd. Deze hulppijlers of opleggingen kunnen al naar de plaatselijke omstandigheden en naar de optredende belastingen, gemaakt woifden van hout, metselwerk of beton. Houten opleggingen mogen alleen bij gerin ge belasting worden toegepast. Vóór de fun- damentlasten op de hulpconstructies worden overgebracht, moeten de zettingen der hulp pijlers en de doorbuigingen der liggers door hulpmaatregelen opgeheven worden. De hulppijlers worden door middel van water- dirukpersen, waaraan ter controle manome ters zijn aangesloten, tegen de ingebouwde vangliggers met den berekenden opleggings druk geperst, waarbij zich gelijktijdig de hulppijlers zetten en de liggers door de be reikte voorspanning hun doorbuiging krij gen. Hierbij is gebleken dat de hulppijlers eerst na meerdere dagen tot rust komen, en de ijzeren wiggen, waarmede zij tegen de liggers gekeild werden, steeds weer los gaan, wanneer de drukpompen worden aan gezet'. Treden volgens den manometer geen veranderingen meer in, dan kan het onder- metselen worden begonnen én uitgevoerd op de wijze als hierboven omschreven, waar bij rekening moet worden gehouden met de pijlers. Als de nieuwe fundeering gereed is, worden de provisioneele werken verwijderd of weggehakt. pinancïeele controle van Woningbouw-corporaties Uit het reeds eenagen tijd geleden ver schenen verslag van den directeur-generaal van de Volksgezondheid over het jaar 1931 aangaande die corporaties, werkende met steun uit 's Rijks ltas, enz., worden door den heef G. F. E. Kiers in „Gemeentebestuur" enkele opmerkingen van belang naar voren worden gebracht. De preventieve werking van deze over- heids-accountantscontróle heeft er langza merhand toe geleid, dat onregelmatigheden meer en meer tot de uitzonderingen gaan behooren. Voorzoover de bouwvereenigingen voor de eerste maal werden gecontroleerd, werd de administratie over de aanvangsjaren meer malen in zeer primitieven toestand aange troffen en liet de afrekening en detailleering van de uitgaven en de verrekenposten be treffende den bouw veel te wensohen over. Dit aantal eerste-beurtcorporaties neemt bij de voortgezette contröle binnen afzienibaren tijd een einde. Wanneer bij een bouwvereeniging de on derhoudskosten van enkele harer complexen zeer voldoende onderhoudsreserves bezitten bestaat allicht de neiging de onderhouds- fondsen met ontvangsten en uitgaven van alle complexen samen te voegen en zoo doende te dezen aanzien compensatie van batige en nadeelige saldi te bewerkstelligen Het Rijk stelt zich evenwel op het stand punt, dat elk complex haar eigen rekening moet houden en de onderhoudsuitgaven ge heel gesplitst moeten blijven. Belangrijk is de mededeeling, dat in de tweede helft van het verslagjaar herhaalde lijk verzoeken werden ontvangen van ge meente- en vereenigingsbesturen en van huurders van Woningwetwoningon om huur verlaging op grond van inkomstenbelasting tengevolge van werkloosheid of van de slechte economische toestanden. Hieruit blijkt aldus het verslag dat men er nog steeds niet van doordrongen is, dat de huren van de woningen, die niet gebouwd zijn ter vervanging van krotten en waar voor dus een bijdrage niet wordt gegeven, niet afhankelijk kunnen worden gesteld van het inkomen der huurders, doch dat deze moeten worden bepaald op het bedrag, dat overeenkomt met de waarde der wonin gen. Tenzij kon worden aangetoond, dat de huren hooger waren dan de objectieve huur waarde der woningen, moesten deze verzoe ken dan ook worden afgewezen. Slechts voor woningen, gebouwd ter vervanging van ontruimde krotwoningen wordt reke ning gehouden met de inkomsten der huur ders. „Objectieve" huurwaarde Het verslag spreekt van „objectieve" huur waarde maar geeft daaromtrent geen na dere gegevens. Wordt bedoeld de objectieve huurwaarde, zooals deze is vastgesteld bij den aanvang der exploitatie of één, die rekening houdt met het indexcijfer? Het verslag vermeldt evenmin of er bij de laatstbedoelde omstandigheid wel eens een geval is geweest, waarbij verlaging van de huren plaats vond, en wie de kosten van deze verlaging voor zijn rekening nam. Vervolgens vermeldt het verslag gegevens over toegezegde en vastgestelde bijdragen. Een voorschottabel inzake Rij'kssteun voor woningbouw in 1931 geeft de volgende ge gevens omtrent verleende voorschotten en bijdragen: voorschotten zonder bijdrage f4,036.435.73. idem met bijdrage f4.988.672.25 (bijdragen f46.327.41); saneering enzoovoort f163.560, (bijdragen f4.275.75); diversen f 3.19S.S74.52; eigen woning of verbetering eigen woning op het platte land f25.341.07 (bijdragen f8400); en lie hypotheek 545 wo ningen f345.800. Een tweede tabel geeft een overzicht van de sommen, die ingevolge de bepalingen van de Woningwet van 1905 t.m. 1931 voor grond- en bouwvoorschotten in totaal zijn: toegezegd f797.145.71S; ingetrok ken f33.042.949; opgenomen f716.979.154 en nog niet opgenomen f47.123.615 Cornells Veth critiseert de jongste bouwwerken van Den Haag In het jongste nummer van het Haagsche Maandblad laat Cornelis Veth een felle critiek verschijnen op de jongste bouwwer ken van 's-Gravenhage. Ofschoon we alle opmerkingen van den heer Veth niet wil len en kunnen onderschrijven, zit er toch veel waarheid in diens opvatting, gelijk ook den lezer uit onderstaand fragment zal blijken. „Als wij eens zien naar de vele groote ge bouwen, die in den laatsten tijd in Den Haag gezet zijn, dan is het opvallend, hoe bij geen enkel daarvan met de omgeving rekening is gehouden. De Haagsche Bijen korf is enkele jaren geleden door de offici- eele architectenwereld voor een meesterstuk verklaard, maar van de drie groote winkel- of warenhuiezn die in zijn omgeving zijn komen te staan, heetf geen ook maar in de verte zijn fantastisohen stijl gevolgd. Ook onderling zijn ze wel even leelijk, maar op verschillende wijze. In het bijzonder de blauwe natuursteen van Peek en Cloppen- burg schijnt achteraf te willen aantoonen, hoeveel smaak er toch nog in de materiaal keuze bij Kramers wonderlijken en buiten- sporigen gevel heerscht. Het Spui, met den bioscoop Asta en de verbouwde Vroom en Dreeomann vertoont een even zonderling allegaartje. De z.g. nieuwe arm van de Pas sage is met de plompste brokken steen van een akelig groene kleur aan komen zetten, en bederft grondig het gezicht op het Bui tenhof, nu boven de toch altijd gedistingeer de gevels daar zoo'n goor rudimentair ge vaarte uitsteekt. Het nieuwe" gedeelte van „de Witte", natuurlijk op veel hooger peil staand dan de genoemde gebouwen, verdeelt den gevel van deze sociteit door de kleuren van den baksteen in drie stukken, terwijl het ook weer sterk afsteekt bij het bank gebouw (Heldring en Pierson) daarnaast op den Korten Vijverberg, met zijn mooien ge len baksteen en even mooien gelig-witten natuur-steen een der bekoorlijkste werken van den laatsten tijd. Op de Laan van Meer- dervoort, waar nauwelijks een omgeving met karakter te ontzien was, heetf men zich, in het nieuwe garage- en flatgebouw met den maar al te ver zichtbaren toren, gehaast met zich ezlf in strijd te komen, en in één gevel twee geheel verschillende opvattingen te toonen. Bij het schrijven van dit artikel ben ik, zoo als ook wel moet zijn gebleken ,niet uit gegaan van afkeer van een bepaalden stijl. Noch tegen het nieuwe, noch tegen het za kelijke weet ik mij bevooroordeeld. In de Nieuwe Zakelijkheid strekt een beginsel, en dat reeds moet haar voor ons innemen. Zij heetf echter gezien den mensohelijken aard, die iets anders wil, geen kans. Dr. B e r 1 ag e heeft onlangs gezegd, dat zij het gevoel ont kende, en dat zal een der redenen blijken, waarom zij anders dan in utiliteitsbouw, geen toekomst heeft. Veel gevaarlijker is echter voor de weinige schoonheid, die ons nog overblijft, het modieuze, in wezen vol strekt beginsellooze bouwen, dat alle nieu wigheden toepast. Dit bouwen is het, dat overal om ons heen stad en land ontsiert. Het is overal, voor wij het weten. Het mod dert en knoeit en koketteert en het blijft. Ik heb getracht na te gaan, waar het van daan komt, hoe het overal indringt. De in vloed van de Delftsohe ingenieurs-architec tuur, de macht der vakorganisaties, de krampachtige zucht om nieuw te zijn, heb ben dezen toestand geschapen, die de pu blieke opinie niet kan goedkeuren en niet zou behoeven te dulden. Verzet zal moeilijk zijn: de oorzaken liggen diep, maar men behoeft ze niet te vreezen zooals men stille krachten vreest. Men kent ze, en kan zijn wapenen kiezen". |-Joe een wandluis een ontruiming bespoedigde Het geschiedde in een ontruimingsproce- dure voor den kantonrechter te Amsterdam waarin de heer W. Duin, adviseur van de „Vereeniging tot behartiging van de belan gen der Huiseigenaren in Nederland", als gemachtigde voor den verhuurder optrad. Voor de gedagvaarde huurster verschijnt iemand, die beweert „kostganger" van huur ster te zijn- Hij geeft te kennen, dat ge daagde nog geen andere woning heeft ge vonden. Zij staat wel in gesprek met een woning, maar wanneer zij die krijgen zal, weet de kostganger niet. Kantonrechter, zich tot verhuurders ge machtigde wendende: „14 dagen maar?' Verhuurders gemachtigde geeft te kennen dat huurster weliswaar geen huur schuldig is, maar het' dale ernstig beschadigd heeft, terwijl de buren ernstig overlast wordt aan gedaan. Kinderen van huurster werpen allerlei voorwerpen op de benedenhewoners met goedvinden van huurster, terwijl ook andere overlast plaats vindt Bovendien, wat erger is, heeft huurster aan een medebewoner verklaard, dat zoo zij er af moet, gezorgd zal worden, dat het ge heel e huis met wandluizen besmet wordt. Om te bewijzen, dat het ernst is, werd een doosje getoond, waarin die ongure beestjes verblijf hielden. Kantonrechter: „Om dit te doen is slechts weinig tijd noodig. Dit kan in een onder deel van een minuut gebeuren". Gemachtigde geeft dit toe. maar merkt op: „Hoe meer tijd gegeven wordt, hoe erger men te werk kan gaan". „Acht dagen?" is Reohter's vraag. Gemachtigde: „Als men de bedireiging dan maar niet uitvoert, want dan zullen we dere maatregelen moeten nemen". De Kantonrechter vraagt: „Heeft men het Gemachtigde van verhuurder geeft te jen nen, dat de opzichter, die het reit heeft me degedeeld, zelf ook aanwezig is. De opzichter verklaart hierop overeenkom stig hetgeen door verhuurder's gemachtigde werd aangevoerd en zegt nog, dat er volgens verklaring van den medebewoner-2 wandlui zen in het doosje waren. Kostganger van huurster: „Het was er maar één" Groote hilariteit bij de aanwezigen. Zelfs kantonrechter en griffier kunnen den ernst niet bewaren. Verhuurder's gemachtigde: „Nu ziet U zelf Edelachtbare, dat het voornemen wordt toe gegeven. Onder deze omstandigheden meen ik, dat UEdelachtbare geen termen zult den om eenig uitstel te venleenen". Kantonrechter: „Neen; ik zal nu de vorde ring direct toewijzen Aldus geschiedt. Gedaagde wordt tot on middellijke ontruiming veroordeeld. Zou de kostganger toe willen geven, dat hij er door een enkele wandluis is ingevlo gen en dat hij hierdoor met zijn kostvrouw eerder moet verhuizen, dan anders het geval zoiu zijn? UW WOONPLAATS en dan in de Heerenhuizen met en zonder garage, in de Adrianalaan t.o. Palmweg, bevattende 7 kamers, ingerichte badkamer, keuken, voor- en achtertuin, centrale verwarming, vaste waschtafels. Spoor- en busverbinding. Lagi belasting. Ruime hypotheek ver krijgbaar. Goed onderwijs. Te bevragenop 't werk CORNS. VAN DEN BOS Rotterdam, Tel.50071-32971 KKKOP Heerenhuizen IIUUI met ruime hypotheek, bevattende 7 kamers, ingerichte badkamer keuken, voor- en achtertuin, centrale verwarming, vaste waschtafels, groote kelder, alle comfort aanwezig. Spoor- en busverbinding Lag lasting. Goed onderwijs. Te bevragen op 't werk GEBR. J.&A. WILLEMAN Molenlaan 20, Hillegersberg, Tel. 43784 Inl. Bouw-en Woningbureau VOGEL, Schiebroek. Telefoon 44113. HEERENHUIZEN BiLLIJK TE KOOP, gelegen Kastanje-1 singel te SCHIEBROEK. Bevatt. 7 kamers, hall, keuken, 2 W.C.'s, badkamer en zolder, centr. verwarming, badinstallatie en vaste waschtafels. Uitmuntende bus- en treinverbinding Lage belasting. Hypotheek verkrijgbaar, Te bevragen: op het werk ofW. Buytewechstr, 153i Rotterdam, Telefoon 44113. U wenschl Uw eigen huis op eigen grond De meest zekere belegging in dezen tijdl KOM DAN NU EENS KIJKEN NAAR DE HEERENHUIZEN aan de Meloenstraat te 's-Gravenhag( van het BOUWBUREAU M. P. WERNER Rozenstraat 55 - Telefoon 339682 Ruime hypotheek voorhan den onder gunstige conditii IE Molensingel-Vijverlaan Schïebroel c Kamer en suite, keuken, vestibule groote kelder, 3 slaapkamers, bad kamer en zolder. KOOPPRIJS: f 12.500, f 14.00| A BLONK, Plaslaan 58, Schiebroi VOOR ZEER BILLIJKEN PRIJS Mijn schoolbank Ned. Octroi! No. 25549 voldoet, naar het oordee van deskundigen, aan die wenschej- A. G. J. MAK, School en Kerk| meubelen, Zuidhoek 86-88, R'daii TELEFOON 10199 Electro Techn. Bureau „B0HAMEÏ Agenten voor de ongeëvena de „CARLEY"-UURWERK voor Noord- m Zuid-Holla Vraagt offerte MAASTRICHT 1 NEDERLANDSCH FABRIKAAT Vertegenw. voor R'DAM en OMSTREKf N.V. 1MUVS Co s AEL3RECHTSKADE 147b TELEFOON 30404-30233

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 8