jyillflfid liniilitftnlt— BLUE BAND haste Versch gekarnd met 25% allerfijnste Roomboter onder Rijkscontrole. faCflJ %5&/wfc]unt<fopaJijje MAANDAG 15 AUGUSTUS 1932 EERSTE BLAD PAG. 3' Schoolnieuws. MIJN STOKPAARDJE [Eigenlik is dit opschrift niet helemaal list, want ik berijd meer dan één stok- iardje: het moest dus zijn één van mijn okpaardjes. Maar waar ik het nu over sbben wil is toch mijn stokpaardje bij uit- wiendheid. Vindt iemand het wat kinder- hüg, dat een bejaard man nog een stok- lardje berijdt, laat ik hem dan inogen zeg- in, dat het voor mij geen spel is, maar nst. 'k Zou me aan ook wel anders kunnen tdrukken on zeggen, dat ik de raad opvolg, vinden in het Franse: „frappez, frappez, ippez toujours", of wil men het liever in ize moedertaal zeggen, welnu dan verklaar dat er enkele zaken zijn, waarop ik tel- ms terugkom, omdat ze er behoorlik inge- imerd moeten worden. Rn wat is dan nu aan de orde? Het grote, ogst belangrijke feit, dat we met onze sisjesopleiding totaal op de verkeerde weg n, zoowel wat betreft de schooil als het renigingsleven. Neen, 'k wil niet terug ar de tijd dai er gezegd werd: ,,'t is maar n meisje en dus behoeft ze niet zoveel te •en". Veeleer ben ik geneigd te zeggen, it het er voor de meisjes nog meer op n komt goed ontwikkeld te worden dan or de jongens, omdat het meisje is de Deder der toekomst en we voor de opvoe- van het volgend geslacht voornaanelik ngewezen zijn op de moeders Ook weet ik heel goed, dat meisjes niet mmer zijn dan jongens, maar ik weet nu nmaal ook, dat in mijn Bijbel staat: -,En id schieD de mens naar Zijn beeld; naar beeld van God schiep Hij hem: manen luw schiep Hij z e". Dat will dus ggen, dat God verschil gemaakt heeft tus- man en vrouw, tussen jongen en meisje; meisje is niet minder dan de jongen, aar ze is anders. En met dat anders-zijn irdt niet gerekend, altans nog steeds niet ldoende bij de opvoeding van onze meis- 3. En als dat hier of daar erkend wordt, n ga ik steeds weer helpen om dat ook in ze kringen over te brengen. Wijlen P. isterlee heeft eens gezegd, dat het hem zo renviel, dat men zelfs in de kringen, waar kens herhaald wordt: „Uniformiteit is de aek van het moderne leven", toch voort- ig met een uniforme opvoeding voor ïgens en meisjes. Welnu- in die kringen 1 ik iets verteilen van hetgeen te vinden in het tijdschrift: „De vrouw en haar tis" Daar vond ik een artikel, ge- eld: „Het meisje en de studie". Het is schreven door Dra. L. M. van den Bergh n Eysinga, dus door een vrouw, die haar idie aan de universiteit voltooid heeft en S doktorstitel mag voeren. Zij is dus tot (rdel.en wel bevoegd. Aan haar artikel ont- en ik de volgende uitspraken: j„De meisjesstudie is regu, iedereen vindt iets gewoons; wat nog niet zeggen wil: 3 normaals. Nu komt er echter een tijd voortekenen zijn te talrijk om ze nog iger te lochenen- dat de vrouw m. i. icht, gaat twijfelen aan de alleen zalig- kende invloed van de academische vot ing. Er komt een streven op om aan de sisjes een opleiding te geven, die minder izijdig het accent legt op de ontwikkeling haar intellectuele capaciteiten; die haar inieuw de gelegenheid zal geven haar per- mlikheid over de hele (linie tot het volle t te doen komen". Jr is verschil: hiermee moeten wij reke- ,g houden; of wij het prettig vinden of 'l Meisjesstudie aan een door mannen ge viseerde academie is nog geen glashel- geval. Deze verschillende instelling is ornarnelik psychologisch en vindt haar langrijkste factor in het fedt, dat het ge els- en gemoedsleven bij de vrouw sterker twikkeld is en sterker op de voorgrond edt dan bij de man". „Samenvattend constateren wij dus, dat de uileg van de vrouw verschilt van die van man: de universiteit is door en voor annen georganiseerd, de vrouwelike ge- rdheid past er in veel opzichten niet bij. gt het grote niet te onderschatten DE BESCHADIGDE ANGELUS instrumenten in staat is. het verloop van Je ultra-stralen, die uit het heelal tot ons door dringen reeds vóór hun binnendringen in den dampkring na te gaan. Met bemande ballons zou dit niet mogelijk zijn. Gemengd Nieuws. gevaar mee, dat de gestudeerde meisjes geen harmonische mensen zijn. Wij komen nu tot de slotsom- dat de opleiding voor meisjes anders moet worden ingericht dan die voor jongens; het meisje nr^t mist de intellec- tueele ontplooiing, ook slöjd, gymnast sport, huishouden kunnen luren. Het gaat er immers niet om, of een meisje een beroep kan waarnemen, zooals een man dat ook kan, maar of zij een plaats kan krijgen in de maatschappij, die haar volkomen tot haar recht doet komen. Wij moeten dan ail be ginnen bij de middelbare school, waar nu nog te veel wordt onderwezen: waar te veel onnutte ballast de belangstelling voor de wei-belangrijke vakken handicapt. Wij wen sen ons een opleiding, waarbij intellect- mu zikale en andere gaven en huishoudelike aanleg alle een gelijkwaardige plaats kun nen krijgen". Uit het genoemde artikel heb ik slechts enkele zinnen kunnen aanhalen, maar ik beveel de lezing en overdenking van het gehele stuk aan in de belangstelling van allen, die enige invloed kunnen uitoefenen op de opvoeding van onze meisjes in de ruimste zin van het woord, als daar zijn de besturen van Ulo.-scholen, Lycea, Gymnasia Hogere Burgerscholen, de organisators van Ulo-examens, en^:. enz., .alsook van allen, die iets te maken hebben of in enig verband staan tot onze meisjesverenigingen: het moet toch eindelik eens uit zijn met onze eenzijdige verheeriiking van het intellect om te komen tot een waarlik harmonische ontwikkeling van het eeuwig-vrouwelike. Dat eist het belang van kerk en maatschap pij; dat vraagt een eenswillens-zijn met het geen God wil, zoals Hij dit in de schepping van man en vrouw heeft geopenbaard. In vereenvoudigde spelling. Afl. I van Mei 1932. Van Holkeina i Warendorfs U. M. te Amsterdam. Wetenschap. DE BALLONTOCHT VAN PICCARD Prof. Piccard heeft aan journalisten ver teld, dat hij hoopt vóór 17 Augustus te kun nen opstijgen, daar op dezen datum zijn assistent naar Brussel moet terugkeeren en daarna een opstijging misschien wel onuit voerbaar zou worden. Piccard denkt 8 tot 15 uur in de hoogere luchtlagen te blijven om zijn onderzoekingen te doen. In dien tijd zal de ballon, naar hij vermoedt, een afstand van ongeveer 700 kilometer afleggen, zoodat zij in zuidelijke richting de Adriatische- of de Middellandsche Zee, in noordelijke rich ting de Oost- of de Noordzee zou kunnen bereiken. Senator Marconi heeft Vrijdag j.l. van zijn jacht Elettra, dat zich in de Golf d'Aranci op Sardinië bevindt, een telegram gezonden aan markies Solari, waarin hij meedeelt, dat hij er door middel van een zender voor ultra-korte golven van geringe energie met gebruikmaking van een zend- antenne in een draagbare reflector en van een golflengte van 50 cM., in geslaagd is te telegrafeeren en telefoneeren van kaap Figari op Sardinië met Rocca di Papa in de Albaansche bergen bij Rome over een af stand van 270 K.M. Dit is een zeer belangrijk resultaat, omdat er uit blijkt, dat het mogelijk is te seinen met ultra-korte golven over groote afstan den, en dat de theorie, als zou zulks onmo gelijk zijn, omdat de ultra-korte golven de kromming van het aardoppervlak niet zou den volgen, niet opgaat. Meting tot een hoogte van 28000 M. verricht. Naar uit Stuttgart gemeld wordt, is het na wekenlange proefnemingen aan profes sor Dr. Regener van 't Psysikalische Institut van de Technische Hoogeschool aldaar ge lukt, een proefballon met automatische meetinstrumenten tot onderzoek van ultra- stralen tot een hoogte van 28.000 M. te laten opstijgen. In tegenstelling met alle vroegere opvattingen kon Regener aantoonen, dat de toename van de intensiteit der hoogtestra- len boven een hoogte van 12.000 M. zeer be langrijk vermindert. Zooals bekend.is, be oogt Prof. Piccard bij zijn opstijging gelijk soortige metingen te doen. Regener heeft dit door 14 nauwkeurige metingen kunnen aantoonen, terwijl Piccard bij zijn laatsie opstijging slechts ién meeting op een hoog te van 16.000 M. kon doen. Een belangrijk punt is, dat Regener door de technische volmaaktheid van de automatische meet D OODELIJKE VAL Toen het 10-jarig zoontje van C. uit Kerk- rade zijn vader op de steenfabriek middag eten bracht, kwain de knaap te vallen. Met hersenschudding en schedelbreuk werd de kleine naar het hospitaal gebracht, waar hij overleden. SLUWE ROOVERS ONTSNAPT Op het erf van den heer Pickers te Ede zaten in een hok 5 vossen, 4 jonge en 1 oude. Deze dieren hebben kans gezien te ontsnap pen en hebben 24 eenden en 60 hanen op het erf doodgebeten. Het is tot heden slechts gelukt 2 jonge vossen te vangen. GIETHOORN IN HET WE S TLA ND u in het Westland op verschillende kweekerijen gelegenheid wordt gegeven tot het eten van druiven, worden door diverse atschappijen bijzondere uitstapjes geor ganiseerd. De W.S.M. brengt bijv. zijn passagiers eerst in het prachtige Staalduin&dhe bosch te 's-Gravenzande. Een aardig idee is het nu van de Vios-Mij te Wateringen, die, gedachtig aan het pun teren te Giethoorn, en aan de aardige vaar ten en vaartjes in het Westland, tusschen een rondrit door het Westland een tooht te water door de vaarten organiseert per boot. Zeer velen uit Rotterdam, Den Haag en Delft maken van deze gelegenheid gebruik, om nu het Westland volledig te loeren kennen. En tevens wordt de afzet van het Weet- landsche product bij uitnemendheid: de druif, erdoor bevorderd. EEN GEVAARLIJKE VULPEN De Limburger Burgerwachter schrijft: Ons werd een dezer dagen door een poli- tie-autoriteit een allerzonderlingst wapen, waarmede iemand a la minute buiten ge- echt kan worden gesteld, vertoond. Dit wa pen, dat uiterlijk niet het minst afweek van de gewone zwarte vulpen (ook wat dikte en grootte betrof) en als vulpotlood gebruikt kon worden, was inderdaad een pistool, zeer listig en vernuftig in elkaar gezet. Boven in het verdikte uiteinde van het vulpotlood zat een patroon van het kleine Browning-kaliber, gevuld met stof fen, welke bij ontsteking sterk bedwelmen de traangassen voortbrengen. Door het ver schuiven van een klein knopje (zooals bij een vulpen ook aanwezig om deze te vul len) wordt een kleine slagpin gespannen. Laat men het knopje los, dan drine het slag pinnetje in het ontstekingsmiddel in de huls en eén ontsnappende gaswolk be dwelmt onmiddellijk den persoon, op wieil de vulpen gericht wordt. Het is louter toeval, dat dit niet ongevaar lijke wapen ontdekt werd in het bezit van een Duitscher, die de grens overkwam. Wij stonden werkelijk perplex bij het con- stateeren van zooveel listige techniek ten dienste van de misdaad of der zelfverdedi ging. Wij leven wel in een zonderlingen tijd, dat ij ons ook al in acht moeten ne men als iemand zijn vulpen, die netjes ln een zijner vestzakken steekt, te voorschijn haaR om iets op te schrijven of om. ons Schijndood te paffen 'dan wel door traan gas onschadelijk te maken, teneinde van ons een gewillige prooi te maken. Deze vulpen is dan ook zeer gevaarlijk in verband met sexueele aanrandingen, welke den laatsten tijd veelvuldig plaats hehben. Het vulpenpistool schijnt een Duitsch maaksel te zijn, zoodat onze grenspolitie haar onderzoek ook tot vulpennen of pot- looden zal moeten uitstrekken. Toevallig lezen wij, dat te 's-Gravenhage in een bar gearresteerd is wegens mlshan deling een 32-jarig danseur, die in het bezit gevonden werd van een traangaspistool, ln den vorm van een vulpotlood met meerdere daarbij behoorende patronen. VERDRONKEN. Te Emmer Erf scheidenveen (Dr.) viel het 5-jarig zoontje van den arbeider De Blauw van de brug in het kanaal. Hoewel het kind spoedig werd opgehaald, bleken de levens geesten reeds geweken. Te Brunssum (L.) is de 34-jarige mijnwer- 1 ker Nieuwmark bij het zwemmen in den Bruin koolvijver verdronken. Het lijk is later opge haald. Het slachtoffer was gehuwd. Men meldt ons uit Moerdijk: Zondagmiddag is in het Hollandsch Diep nabij de Roodevaart de 17-jarige P. v. d. M. bp het zwemmen ver dronken. EEN GEVECHT TUSSCHEN ZWAGERS. Te Weert (L.) had een vechtpartij plaats gehad, waarbij tenslotte een der vechtersbazen een revolver gebruik maakte en zekeren S., uit Weert, een schotwonde in den onderkaak toebracht. Toen nJ. de vechtende personen, die zwagers zijn, handgemeen wa ren, trok de dader, W. L., thans woonachtig te Tilburg, zijn revolver en loste op zijn tegenstander een schot, dat aan den cenen kant der kaak doorboorde en aan de andere zijde weer naar buiten drong. De dader werd door drie agenten naar het politiebureau overgebracht. De auto, waarin L. reisde, werd in beslag genomen. Ook S. werd door de politie reeds gehoord. De verwonding is vrij ernstig. DE „MOLDANGER". Naar wij vernemen, zal het in een der dok ken van de Amsterdamsche Droogdok Maat schappij opgenomen motorschip „Moldanger", waarin kort geleden een zware brand heeft gewoed, Dinsdag met dok en al van de Meeu wenlaan naar de Ned. Scheepsbouw Maat schappij aan den Corn. Douwesweg worden gesleept, welke maatschappij het schip voor Noorsche rekening heeft gebouwd. Er zijn regelingen getroffen, om deze voor de Amsterdamsche haven ongewone gebeurte nis op gemelden dag, tusschen 8 en 10 uür 's morgens, te doen plaats hebben. ERNSTIG TREINONGELUK Men meldt uit Amsterdam: Een assistent-opzichter van de Nederland- sche Spoorwegen, die werkzaam was op het rangeerterrein van het Westelijk eiland, is onder een rangeermachine geraakt, welke hem beide beenen afreed. In hoogst zorg-wek- kenden toestand is de ongelukkige per auto van den G.G. en GJD. naar een der zieken huizen vervoerd. HEVIGE HAGELSLAG TE AALST Men meldt one uit Aalst: Vrijdagmiddag vielen er in de-ze gemeente ontzettende groote hagelkorrels uit een on weersbui. De meeste hadden de grootte van een knikker. Vooral in het Zuidelijk ge deelte van ons dorp heeft het erg gehageld. De vruchten, die pas gepoot zijn, zooala aardbeien, knolrapen e.a. ondervonden hier van nog al last, daar gaatjes in de bladen zijn gehageld. EEN JUWELIERSZAAK GEPLUNDERD In den nacht van Zaterdag op Zondag zijn dieven erin geslaagd uit de etalage van de juwelierezaak van A. Polak in de Sar- phati6traat te Amsterdam, een aantal bril janten sieraden, dde tezamen een vrij aan zienlijk bedrag vertegenwoordigen, weg te nemen. Ofschoon het buitenraam met een luik van ijzeren traliewerk was afgesloten, heb ben de daders kans gezien, de-ze beveiliging gedeeltelijk te verbreken. Zij hebben daarna de ruit stuk geslagen en een greep gedaan in de etalage. Zeer waarschijnlijk hebben zij uit vrees voor ontdekking in grooten haast gehan deld, want verschillende waardevolle siera den, waaronder een van 1200, zijn onaan geroerd gebleven. Polak was met vacantia en is thans teruggekeerd. Wel is het huis bewoond, doch niemand Ier bewoners heeft gemerkt, wat er buiten geschiedde, HET OTHELLO-POTLOOD. De bekende Othello-potlooden zijn dezef. dagen in nieuw gewaad uitgekomen. Door een practische uitvinding zijn alle potloo- den over de geheele lengte van helle kleur rijke strepen voorzien, waardoor zij in „los se verzameling" op de schrijftafel onmiddel lijk opvallen. Doel is natuurlijk zoodoenle het gebruik te bevorderen, want... 't eer ste dat men grijpt is natuurlijk het „Othel- lo"-potlood. Wij kregen dezer dagen van de fabriek ln Neurenberg een drietal potlooden toege stuurd. Een attentie, die wij zeer op prijs stellen. Zooals vanzelf spreekt is dit eenvoadig nieuwste snufje voor bureaux, scholen, kort- om overal, waar goede potlooden moeten worden gebruikt, van groote beteekenis. Zonder twijfel cal in deze dagen van groo te concurrentiestrijd 't effect niet uitblijven. DOODELLIK AUTO-ONGELUK Het 8-jarig zoontje van den heer C den Toom te Giessen-Oudekerk werd door een vrachtauto van D. van As peren te Giessen- Nieuwkerk overreden en gedood. KAPITEIN KLAKKEBOS GAAT NAAR AMERIKA 75. Gelukkig! daar kwam al redding; de professor had het bootje, nadat het tot stil stand gekomen was, laten keeren, had toen een der andere raketten doen ontploffen en precies bij de plaats, waar de kapitein zat, stopte het De krokodillen waren bij de plotselinge nadering van het bootje ver schrikt weggedoken. Terwijl de pijlen nog steeds om z'n ooren floten, schoof de kapi tein langs de tak. tot hij boven het bootje was en liet zich er in vallen. 76. En nu vooruit! De kapitein sprong achter 't stuur en gaf het bootje, nadat 't weer gedraaid was, de volle lading, terwijl delrwtianen hem aan den kant woest tierend! nakeken! Binnen enkele minuten waren ze weer aan den mond der riviertoen op nieuw een knal, en daar suisden ze voort, over de wilde baren, naar ze hoopten, regel recht terug naar het dierbaar vaderland. Maar ach, midden op zee hield het bootje stilen het bleek, dat er geen sikkepitje springstof voor de raketten meer oveir was.., (Wordt Woensdag vervolgd)] DE VAL VAN KONSTANTINOPEL Door LEWIS WALLACE Naar het Engelsch door ALMA De gedachte aan zijn harnas en dolk ga- n Demedes echter spoedig zijn kalmte te- E, en daar hij onvervaard bleef staan be- )fde dit 'n gelijke kamp tezullen worden, lar terwijl die twee elkander opnamen, her- nde Lael den neger. Zij uitte 'n kreet van' eugde en wilde naar hem toesnellen. In- nctmatig strekte Demedes de hand uit haar tegen te houden, de reus zag de ns schoon, sprong onder het uiten van n akeligen triomfkreet op den Griek toe greep hem bij de pols. Door den schok liet Demedes den dolk Hen. Zijn gelaat duidde pijn aan; de for- he vingers verbrijzelden zijn beenderen, rh gaf hij zich niet gewonnen. Met zijn iie hand greep hij den huissleutel, en hief m op om zijn aanvaller te treffen, maar slag werd afgeweerd, de sleutel uit ziin tnd geslagen. Toen ontzonk Demedes de oed, 'zijn gelaat werd aschgrauw, zijn een sprongen bijna uit zijn hoofd. Hem itbrak de berusting van den gladiator, die ilm den dood tegemoet gaat - Red mij, prinsesje, red mijl... Hij vor- oordt mijHoort gij dan niet dat mijn icnderen kraken?. Red mijl Lael was op haar knieën gevallen en inkte God voor haar bevrijding. Zij hoorde et gejammer van den Griek, en echt vrou- eliik vergat zij hij den aanblik van zijn Borlsangst het hanr aangedane leed. Spaar hem, Nilo, spaar hem, bid ik ui zij. Maar niet alleen vergat zij haar «eigen leed, zij vergat ook dat de wreker haar niet hooren kon Had hij haar roepen gehoord, dan is het nog twijfelachtig of hij haar gehoorzaamd zou hebnen, want wij moeten niet vergeten, dat hij voor zijn meesters rechten streed. Terwijl -zij hem nog om erbarming smeek te, deed hij nogmaals dien akeligen vreug dekreet hooren. pakte Demedes op, droeg hem naar de deur en naar buiten. Aan den rand van het water greep hij den rampza lige. die gild-e en schreeuwde en in zijn hooggeroemde philisophie niet den minsten troost of steun vond, bij zijn lange haren, wierp hem in den donkeren vloed en hield, hem onder, totdat Lael volgde hem niet. Op Nilo's gelaat had zij het onvermijdelijke gezien. Zij wan kelde naar de rustbank, bedekte haar ooren met beide handen en trachtte de smeekge beden niet te hooren. die de ongelukkige haar tot het laatst toeriep. Eindelijk keerde Nilo alleen terug. Hij nam Demedes' mantel van den grond, wikkelde er Lael in. en wenkte haar hem te volgen, maar het leed dat zij had ondergaan en de verschrikkingen van het zooeven af gespeelde drama, hadden haar alle kracht benomen. Hij nam haar dus als een kind ln de armen en voordat zij het begreep zat zll in de boot. Met een touw, dat hij op dm grond vond, bond hij de stokken aan do boot vast, en roeide naar de trappen terug, voorgelicht door de lamp aan den boeg spriet. Daar aangekomen droeg de goede man zijn lichten last de trappen op, naar de binnenplaats, ging toen terug om de stok ken op het droge- te halen, en keerde nog eenmaal weder om de boot vast te leggen. Vervolgens snelde hij de gang door om de straatdeur te ontsluiten en Sergius in to laten. De verbazing van den monnik en djn vreugde bij het zien van Lael hebben geen beschrijving noodig. Bij die ontmoeting werden de vormen terzijde gesteld. Hij droeg haar de'gang in, gaf haar den stoel van den bewaarder, en keerde toen naar de binnenplaats terug, om het met zooveel zorg saamgcstelde programma verder met Nilo uit te werken Waar is de bewaarder? vroeg hij den neger. Nilo stapte naar den draagstoel, opende het portier, trok er don doode uit, en wicro hem op den grond. Sergius stond verstomd. In den geest zag hij wat de zwarte niet zagl gevangenis, ge rechtelijk onderzoek, en alles wat daaruit kon voortvloeien. Nog voordat hij zijn ge dachten verzamelen kon had Nilo den draag «stool naar voren gehaald, er de stokken'aan bovostigd en hem met het vroolijkste gelaat zoeken te beduiden, dat hij de vóóreinden op moest nemen. Waar is de Griek? vroeg de monnik. Ook dat wist Nilo hem duidelijk te ma- Tn het reservoir?... verdronken? riep Sergius het antwoord onder woorden bren gende. Fier rirlitle Nilo zich op. Gerechte hemel, wat zal er van ons worden? riep Sergius en bedekte zijn gelaat met beide handen. Wederom bracht Nilo hem tot de werke lijkheid terug... Sergius deed Lael in den draagstoel plaats nemen, waarna zij zich op weg begaven naar huis. Het ligp tegen den morgen. Wa» er geen brand gew eest, dan zou men het eerste mor genrood hebben kunnen zien. Al voortgaan de vernam Sergius spoedig welk een ramp de stad getroffen had en dat onder de dui zenden andere, zoowel de woning van Uel, als van den Vorst, een prooi der vlammen geworden was. Wat moest hij nu met Lael doen? Na kort beraad sloeg hij den weg in naar prinses Irene's stadspaleis. Daar vond het Jodinnetje vriendelijke opname, terwijl hij zelf een bootje zocht, dat hem naar The- rapia kon brengen. De prinses ging onverwijld naar de stad, en onder haar dak vond Lael rust en troost. Na eenigen tijd werd aan prinses Irene het testament van Uël' ter hand gesteld met het pakje van den Vorst van Indic, waa.na zij de voogdijschap over het eenzame kind aanvaardde. ZEVEN-EN-VIJFTIGSTE HOOFDSTUK Een koude wind uit Adrianopel Het is half Februari 1451. Konstantijn !s ruim drie jaren Keizer geweest, en heeft zich een rechtvaardig man on eon nauwgezet heerscher betoond. Zijn grootheid moet nos, bliiken. want er, is nog niets gebeurd dat ziin hoogere hoedanigheden te voorschijn riep. In zeker opzicht was de positie van den Keizer niet alledaagsoh. De heinveg van Gallipoli naar Adrianopel, die langs de oude hoofdstad liep, behoorde, aan de Turken, en werd druk door hein gebruikt: voor het krijgswezen, den koophandel, of van regee- ringsvuege, als onbetwist tot hun gebied be hoorende. Het gevolg hiervan was dat Kon- stantinopel, van alle zijden ingesloten, toch slechts één buurman had: Sultan Moerad. De ouderdom had een ommekeer teweeg gebracht bij den grooten Moslim. Zijn droo- men van overwinning waren overgegaan in droomem van vrede in koele zalen en hee». lijke rozentuinen met zangers, vertellers, en phllosophon tot gezelschap, en vrouwen, nichtjes van de houri's, om den weg naa. het paradijs te plaveien. Met zulk een na buur op een voet van de vrede te blijven was gemakkelijk. De Keizer had niets anders te doen, dan zelf ook vreedzaam te zijn. Daarenboven, toen Johannes Paleeologuj stierf werd de opvolging betwist door Demo- trius, broeder van Konstantijn. Moerad werd als scheidsrechter gekozen en hij besliste ten gunste van laatstgenoemde, waardoor deze een gevoel van dankbaarheid voor den grilsaard hield. W ij weten reeds dat de Keizer kort na zijn troonsbeklimming pogingen in het werk stelde, om een gemalin te vinden. Er rustte echter geen voorspoed op, want de Genrgiaan scho prinses, met wie Phranza was gaan on derhandelen, stierf op reis naar Konstanti- nopel. Dit evenwel raakte een zuiver per soonlijke zaak. Ernstiger was de noodzake lijkheid om het evenwicht te bewaren tus schen de godsdienstige secten, die elkander het licht misgunden Hiertoe werden hoeda nigheden vereisoht. die de Keizer niet schijnt bezeten te hebben. Hij liet toe dat de sec- tarissen elkander met woord en geschrift verscheurden, elkander den banvloek naar 1 hoofd slingerden, uitingen van haat lie hij, als de Kerk te schande makende, had behooren te verbieden. Dat, verzuim leidde tot het onvermijdelijke gevolgweldra overheerschten de sectarissen hem. De Keizer kwam voor twee moeilijkheden te staan, die een geheelen ommekeer teweeg zullen brengen in zijn geschiedenis. Toen de teugels van het bestuur aan Moe» rads hand ontvielen nam zijn zoon Moham med ze op, waardoor een einde kwam aani de vriendschappelijke verhouding, en eeir herziening van de betrekkingen tusschen de beide mogendheden dringend noodzakelijk werd. Daar de Grieksche Keizer er "net meeste belang bij had, stond aan hem den eersten «tap te doen, om in dezen tot klaar heid te komen. Het gevaarvolle van den toe- stand volkomen begrijpende, zetto hij zicli dadelijk aan H werk. Don gezant te Adrianopel werd gelast deit nieuwen Sultan dienaangaande een verkla ring to doen afleggen. Mohammed verzeker de hem plechtig, dat hij genegen was om zich aan de bestaande verdragen te houden. Dat antwoord schijnt den Keizer te goed .in vertrouwen te hebben gemakt i„ de r.nds- zaal te Blarherne verzamelde hij zijn trekpen lijke vrienden en officieele raadslieden .-ond om zich en hoorde hen met geduld en waar digheid aan. Na een reeks van zittingen dro© gen twee voorstellen zijn goedkeuring weg. Een daarvan was zoo ongewoon, dat het van niemand anders dan van Phranza uitgegaan kan zijn. die tot bitleren spijt van den «er« waardigen Deken zijn ambt van Grootka- merheer weder had aanvaard. (Wordt vervolgdJ

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 3