Accoord met Hitier mislukt MAANDAG 15 AUGUSTUS 1932 EERSTE BLAD PAG. 2 M BUITENLAND HITLERS WEIGERING Dé weigering ran Hitler om ministers te leveren aan het presidicel-kabinet Von Pa pen kwam niet onverwacht. De nationaal-socialistische persdienst had reeds dagon te voren aangekondigd, dat de partij „alles of niets" zou eischen. Men moet wel ©enigszins twijfelen aan de opvatting, dat de regeering Von Papen door de houding van de nazi-leiding geheel verrast is, zooals men uit het officieuze com mentaar van Wolff zou kunnen opmaken, waar dit spreekt van een opbegrijpelijke hou* ding van Hitier, omdat de regeering Von Papen do nationaal-socialïstische beweging toch zoo tegemoet gekomen was teneinde de toenadering van deze tot den 6taat te be vorderen. Wij herinneren, tegenover dit Wolff-com- mentaar aan de verwachting, die reeds bij het Optreden van Von Papen werd geuit, Al. dat diens regeering ook na de Rijksdagvor- kiezingen wel zou aanblijven. Wij denken ook aan den oproep van Rijkspresident Von Hindenburg aan den vooravond der verkie zingen, waarin deze niet onduidelijk liet doorschemeren, dat de nazi's de door hem dn het leven geroepen presidieele regeering •ouden hebben te steunen. Toch meenen we te mogen spreken va •cn misrekening van Von Hindenburg c. De geheele opzet bij het wegzenden van mgeering-Brüning en het doen optreden van het kabinet Von Schleicher-Von Papen was immers de „nationale krachten" de plaats te geven die hun toekwam. Hitlens eisch om hem en de zijnen, hoewel zij thans even over het derde deel der stemmen in den Rijksdag beschikken, de volledige macht in handen te leggen, heeft dezen opzet doen mislukken, Het korte historischo onderhoud van Za terdagmiddag in het paleis van den Rijks president heeft den toestand weliswaar op gehelderd, maar deze opheldering heeft on geveer hetzelfde negatieve karakter als de uitslag van de jongste Rijksverkiezing had: men weet nu precies wat men aan elkan der heeft, doch deze wetenschap doet niets anders dan de politieke verlegenheid, waar in mên in Duitschland alt, accentueeren. We kunnen den huidigen toestand aldus omschrijven: èen kabinet, dat het vertrou wen van den Rijkspresident bezit doch in den Rijksdag nagenoeg alleen vijanden heeft; een sterke Hi tl er-partij in den Rijks dag, die zich echter onmogelijk maakt door met, goen andere partij in coalitie te wil len treden; te sterke verdeeldheid onder do overige partijen om een macht tegenover de Hitler-partaj te kunnen vormen. Er zal dan ook van verantwoordelijke mannen in Duitschland de eerstkomende weken heel wat worden gevergd om den wagen in het spoor te houden. Het is zelfs zeer de vraag of dit nog mo gelijk is onder de boven geschetste omstan digheden. Nemen wij aan, dat de Hltler-partiJ als zoodanig wettige wegen Wil blijven bewan delen dan blijft het, gezien de gebeurtenis sen van de laatste beide weken, allereerst de vraag of de leiding erin zal slagen het ongeduld van de ontevreden massa harer aanhangers te beteugelen. De Pruisische Rijkscommissaris Dr. Bracht, heeft blijkbaar de mogelijkheid al onder de oogen gezien, dat zij dat niet zal kunnen, want het zal niet toevallig zijn, dat zijn orders aan po litie en gendarmerie met den datum van Hitler's starre weigering samentreffen. Eenigszins geheimzinnig zegt het Berlijn- schê hoofdorgaan der nazi's, dat er nog ge noeg andere mogelijkheden voor de natio- naal-socialisten overblijven om aan de macht te komen. Het blad veirzwijgt of het de legale middelen op het oog heeft, waar toe Hitier Zich tegenover den Rijkspresident verbonden hoeft De geringe mogelijkheid maar zij is zéér goring, dat er voor de Rijksdagzit ting op 30 Augustus toch nog afspraken go- maakt worden, tusschen do nazi's en het centrum, blijft nog. Wat bij het uitblijven daarvan zal gebeu ren, ligt nog in het duister. September kan in politiek opzicht voor Duitschland êen zeer-bewogen maand wor den. v HINDENBURG WEIGERT HEM DE VOLLEDIGE MACHT TE GEVEN HET KABINET VON PAPEN BLIJFT VOORLOOPIG Adolf Hitler heeft bij zijn onderhoud mot Rijkspresident Von Hindenburg. Zaterdag middag, de volledige leiding van de regie ring geëlscht. De Rijkspresident heeft dit geweigerd, waarmede de onderhandelingen Zonder positief resultaat eijn geëindigd. Het officieel communiqué deelt dit ln dè volgende bewoordingen mede: De Rijkspresident ontving Zaterdagnamid dag in tegenwoordigheid van den Rijkskan selier, von Papen, den leider der N.S.D.A.P., Adolf Hitler, tot oen bespreking van dm politiekcn toestand en de kwestie eener her vorming der Rijksregeering. De president richtte aan Hitier de vraag, of hij bereid was zelf, alsmede met andere geschikte personen der N.S.D.A.P. in de door den Rijkskanselier, Von Papen, geleide re geering te treden. De heer Hitler antwoordde hierop ont kennend en stelde aan den hee'r Rijkspresi dent den eisch. hem de leiding der Rijks regeering en de gezamenlijke staatsmacht over te dragen. Rijkspresident von Hindenburg wees de zen êisch zeer beslist van de hand, met het motief, dat hij het voor zijn geweten en ziji' plichten tegenover het vaderland niet kon verantwoorden, dè gezamenlijke staatsmacht uitsluitend aan do nationaal-socialistische beweging over te dragen, die deze macht eenzijdig wil aanwenden. Een officieel bericht van het Wolff-bureau voegt hier nog aan toe: In zijn onderhoud met Hitler, dat om kwart over vier begon en een kleine 20 mi nuten duurde, wees Hindenburg den eisch van den nazileider, dat de leiding der Rijks régeering en het gehecle staatsgezag in zijn handen zou -worden gelegd, af met de fiio in de kringen der Rijksregeering buitenge woon betreurd, daar de Rijkskanselier de deur zoo ruiin mogelijk open gemaakt heeft om aan de leiding van de nationaal-socia listische beweging de positieve medewer king aan het nationaal herstel mogelijk te maken. Dit heeft Hitler op dót beslissend uur ge meend te moeten weigeren. Dit vindt in. in politieke kringen des te onbegrijpelijker, daar het juist de régeerlng-Vöft Papen ge weest is, die door ontbinding van den Rijks dag, door opheffing van het S.A.-verbod ea door het vrijgeven van de radio bijzonder ook voor de nattonaal-sociallstisohe bewe ging zeer veel gedaan heeft, om de toe nadering der nutionaal-soeialistcn tot den Staat te bevorderen. Doze ontwikkeling Zaterdag tot eon zekere conclusie gebracht worden, doordut de nationale krachten de. notionaul-soclalistische beweging gelegen heid, zouden krijgen voor een doorslag gt- vende deelneming aan de leiding van het Rijk. Dit was het doel de>r ondeihandelin gen, die nu mislukt zijn. In politieke kringen houdt men zich nu natuurlijk bezig hoe de ontwikkeling thans Verder zal gaan. Men legt er den nadruk Op, dat het Rijkskabinet in zijn tegenwoor dige samen stel li ng verder aanblijven zaï, om aan de wensclien van alle nationale knn gen tegemoet te komen. Het spreekt vanzelf, dut de Rijksregeering er voor zorgen zal dat de rust en orue gehandhaafd worden. N alleen de Rijkskanselier, maar ook de Rijks- president hebben er in de besprekingen van Zaterdag niet beslistheid op gewezen, dat hij bereid cn In stout is om elke poging voor go- weldadige onikeoiing der vei hou dingen den kop in te drukken. Alen behoeft echter een dergelijke niet to koesteren, want Hitler .elf heeft nog V rijdag en ook Zaterdag na de onderhande lingen vcikluurd, dut Inj niet zou dulden dei ui zijn gelederen Putschpogingeu e.d. onder steund of ondernomen zouden wordeai. .Uet begrijpelijke spanning zal men liU de a.s. Kijksdugzittuigen tegemoet zien. De gelijkheid van een parlementaire meerder- lieidsvorming wordt in politieke kringen zeer sceptisch beoordeeld, reeds daarom tivccring, dat hij de Inwilliging van dien dat de gedachtengang in de ideologie eisch voor zijn geweten en voor het vader land niet kon verantwoorden, daar de nat.- soc. beweging voornemens was deze mach', eenzijdig uit te oefenen. Hij betreurde, dat Hitier de Regeering Vo.i Papen, die zijn (Hindènburgs) vertrouwen bezat, niet kon steunen. Het onderhoud eindigde met een ernstige aanmaning van den Rijkspresident aan Hitier om de door hem aangekondigde op positie der N.S.D.A.P, ridderlijk te voeren om zich voor hot vaderland en het Duitscho Volk te kunnen verantwoorden. omtrent De pórsaf deeling van de nationaal-socia listisch e partij deelt het volgende mede: De leider ie heden (Zaterdag) udtgenoodigd tot een bespreking met den Rijkskanselier Von Papen en im aansluiting daarop tot een ondorhoud met rijkspresident Von Hinden burg. 'Op de hep gestelde vragen, of hij en de partij bereid waren deel uit te maken van een regeering-Von Papen verklaarde de leider: Wij zijn bereid en vast besloten, de volledige verantwoordelijkheid voor de Dudtsche poflitiek ih iéder opzidht op ons te nemen, wanneer men ons den ook daarvoor de volledige leiding der regeering toever trouwt. Wanneer dat niet het geval is, kan de nationaal-socialistische beweging nodh aan de macht, noch aan de verantwoordelijkheid deelnemen, en in. het bijzonder ie er geen 6proke von deelneming van de partij ih de regeerlng-Von Papen. Toen de rijkspresident Von Hindenburg weigerde de notionaal-socialistische bewe ging als de sterkste partij de leiding der regeering toe te vertrouwen, werden de on derhandelingen zonder resultaat afgebroken De thans te nemen maatregelen nopens de voortzetting von den strijd der not-soc. beweging, zullen in een binnenkort te be leggen leiderebijeenkomst worden vastge steld. Do leider heeft Zaterdagavond Berlijn weer verloten. Hindenburg geeft Von Papen een aansporing Rijkspresident Von Hindenburg is Zater dagavond half adht met den gewonen trein naar Neudeck teruggekeerd. Bij zijn afscheid van Vop Papen zeide Von Hindenburg, dat thaös, nu de politieke toestond tot klaarheid was gebracht, met den groöteten spoed moest worden over gegaan tot het nemen van maatregelen tér leniging der werkloosheid, hetgeen thons de voornaamste taak was. Hij deed den Rijks kanselier daarbij toezegging van zijn krach tige ondersteuning. Het Wolffbureau meldt uit Berlijn, dat het negatieve resultaat der besprekingen de po litieke kringen niet verrast heeft. Dit stond reeds Vrijdagmiddag vast. enkel hebben de uutoriteiten begrijpelijkerwijze ook nog de laatst» mogelijkheden trachten te benutten. Dat dit met gelukt is wordt HITLER BIJ VON PAPEN me. het natiohaal-socialisme als beweging ln coalitievorming nog niet bestaat. Welke houding de Rijksdag tegenover de moties van wantrouwen zal aannemen, moet rustig afgewacht wordon. Hot is volkomen denk baar, dat do kanselier opnieuw gekozen zal worden, maar dit zijn mogelijkheden, die men eei st na verloop van weken zal kunnen overzien. De Kölnlsche Volkszeitung publiceert uit welingelichte centrumkringen te Berlijn afkomstige stellingneming ten opzichte da politieke gebeurtenissen van Zaterdag. De dag van heden, aldus schrijft het blad, hoeft zonneklaar bewezen, dat de Rijksre geering zoowel voor als ua de verkiezingen zich aan een illusie heeft vastgehouden. Het is gebleken, dat de waarschuwingen van het Centrum maar al te gegrond waren. Dc nationaal-Bocialisten hebben mateloozu eiBchen gesteld, die nooh de Rijkspresident noch de Rijksregeering kon inwilligen. De verantwoordelijkheid van de Rijksregeering is daarmee enorm geworden. Zij heeft er voor te zorgen dat in de kamende dagen rust en orde onder alle omstandigheden wor den gehandhaafd. Allereerst, vervolgt het blad, verwachten wij van dq regeering een vastbesloten hou ding tegenover eventueele pogingen van ze kere zijde om dat door te zetten, wat in on derhandelingen niet bereikt kon worden. Het feit dat Hindenburg naar Neudeck is afgereisd, brengt een zekere geruststelling. Wij nemen aan, aldus het blad, dat de ver antwoordelijke personen den toestand mees ter zijn, den toestand, die gecompliceerd is door hen, die zoo juist met hun matelooze eischen, afgewezen.zijn. Toen Hitiers auto vertrok v de leidinq van het centrum Gemeld wordt, dat prelaat Kaae wegens gezondheideredenen als leider van het Duitsche centrum zal aftreden. Wie zijn opvolger wordt ie nog niet bekend, doch reeds moet vaet 6taa.n, dat Dr Bruening niet in aanmerking komt. Het ie zoowel in overeenstemming met Dr Brüninge eigen wen60h, ole met de eiedhen van den toe stand. dat hij vrij blijft van de beslomme ringen en verplichtingen, die noodzakelijker wijze aan een ambt in de partij verbon den zijn. sociaaldemocratische propaganda-voorstellen. Do nieuwe sóc.-dcm. rijksdagfractie hóeft een reeks wetsontwerpen voorbereid, die zij in de e.k. rijksdagzlttiug wil indienen. Zij behelzen o.a. intrekking der politieke nood verordeningen, het neerleggen door den rijkskanselier van de functie van rijkscom missaris in Pruisen, voorts herstel vah af geschafte sociale maatregelen, verder de socialisatie der groot-industrie, der groote banken, verdeelipg van het grootgrondbezit, kolonisatie van arbeiders en kleine boeren ojj het daardoor vrijgekomen land, alsmede talrijke voorstellen inzake werkverschaffing. DE BESTRIJDING VAN DEN TERREUR Order van Dr Bracht aan politie -en gendarmerie Dr Bracht heeft aan alle politienautoritèi- tcn en Gfdeelihgen landjageie de voligehdê aanwijzingen gegeven1 De politieautoriteiten en landjagers moe ten met alle krachten, die hun ten dienste staan, ieder geval van terreur zoo ene! mo gelijk aan het licht brehgen. De bestaande bepalingen van de crimineele politie bieden een volkomen voldoende bo6is voor de ver vulling van d^ze taak. ZtJ zijn een waarborg dat in hei geheele land, vooral ook in de kleinere sleden en op het platteland, de met alle technische hulpmiddelen uitgeruste iröoteBfödspolitie kan ingrijpen. Ik wijs alle politieposten er met nadruk op, dat zij onverwijld door telefoon, tele- I craaf of radio of door bijzondere boden van alle daden van terreur melding moeten nia- ken. De crimineele politie der landen moet zoo nond'ig een moordcommiesie ter onder zoek uitzenden. Zij hebben daartoe een vol doend aantal moord com missies steeds ge reed te houden. Ter ondereteuning van deze noordcommissies moeten voor leder dis trict verschillende hulp-moordcommissips j worden gevormd uit de daarvoor opgeleide ion bijzonder geschikte landjagere. Deze hulp-nioordcommis6ies moeten, won neer eèn daad van terreur wordt gemeld, zich zoo snel mogelijk naar de plaats von de daad hegeven en alles doen. wat lean leiden tot een snelle vervolging èn arres tatie der dodere. Verder moeten 2lJ de crimineele politie van het lom', onverwijld verwittigen per telefoon, per 'elegrarrt. per radio of door voor te zorgen, dat, wanneer zij weggeroe pen zijn, een reserve-commissie den gewo nen dienst verricht. NIEUWE AANSLAGEN man werd ernstig gewond, terwijl ook belangrijke materieele schade werd aange richt. In een winkel met eenheidsprijzen van cte warenhuisonderneming Woolworth en in het warenhuis Tir-tz te Krefcld zijn gisteren traan gasbommen geworpen, zoodat het pu bliek de vlucht moest nemen. De daders zijn ontkomen. Vermoedelijk zijn het nationaal-socialisten, daar, zooals be kend, de nationaal-socialistische partij haar propaganda ook tegen de warenhuizen richt. De Duitsche' Rijksregeering heeft in een verklaring haar meening geuit over hetgeen noodig is om de zuiverheid der zeden beter te waarborgen. Hiermee in overeenstemming heeft de re- geeringscommissaris voor Pruisen, Dr. Bracht, besloten dat maatregelen zullun worden getroffen tegen de verwording der zeden, vooral in de groote stéden. Daartegen zal alles worden gedaan wat binnen het bereik van de mogelijkheid ligt. Geconsta teerd wordt dat op brutale wijze de eer en de waardigheid van de vrouw worden ver laagd. Dit is een verschijnsel van de ver wording der Christelijke beschaving, van de volkszeden en zedelijkheid. De regecring stelt zich op het princlpieele standpunt dat moet worden opgekomen tegen het naakt in schouwburgen en revues. Ook moet wor den verboden aat vrouwen in drankgele genheden onvoldoende gekleed zijn en daar door een gevaar opleveren voor ae zedelijk heid. Voorts wordt de staf gebroken over ver tooningen met onvoldoende gekleede „schoonheidskoninginnetjés". Ook tegen de te karige klcedij in badgelegenheden aan rivier en zeestrand wordt front gemaakt. Daardoor toch heeft Duitschland een Slech ten naam gekregen in het buitenland. De politie moet tegen een en ander krach tig optreden, ook tegen wat geschiedt in scholen voor lichaamsontwikkeling, naakt- „nieuwe proletarische tockomstbegcha- ving". Tegen overtreding van de verbods bepalingen ten deze moet de politie streng optreden. De cultuur van het naakt is tot BOLIVIA EN ASUNCION Uit Asuncion wordt gemeld dat Ayala, de president van Paraguay, heeft verklaard, dat hij toert voorstel tot een wapenstilstand gegrond op den status quo van het oogen- blik, categorisch verwerpt Dat zou, aldus de president, gelijk staan met toegeven, aan Bolivia en in strijd zijn met de politiek der neutrale mogendheden, Welke een beslissing door middel van de wapenen verwerpt Rijkskanselier en de IV ui-leader hadden v*"its oehad, was er gvu nebreh aar heil-roepei3. 'bijzondere br tu Tenslotte bobben zij Een oproep van twee Iersche militaire or ganisaties hebben te Dublin groot opzien gebaard. Het Iersche répuiblikeiflsche leger heeft een verklaring gepubliceerd, waarin gezegd wordt, dat de wapens niet eerder kunnen worden neergelegd dan nadat de Iersche republiek in den zin van de Paasch verklaring van 1916 werkelijkheid is gewor den. In pólitidke kringen is men van mee ning. dat door deze Verklaring de hoop. 't Iersche leger in het parlementaire systeem te kunnen inschakelen, de bodem wordt In geslagen. Do andere oproep, van een vereeniging van oud-strijders, keert zich mot kracht tegen hot communisme in openlijken óf ver dekten vorm. De vereeniging deelt mede, dat zij een vrijwilligersorganisatie heeft óp gericht, waartoe iedereen kan toetreden, die een einde wil maken aan den invloed van allerlei desorganiseerende krachten. diplomatieke veranderingen in italië Museolini, die thans ook het ministerie van buitenlandsche zaken op zich he^ft ge nomen, heeft in een groot aantal hoofdsteden nieuwe ambassadeurs en gezanten benoemd. In de volgende hoofdsteden zijn de volgen de ambassadeurs benoemd: Te Beriijn Ceriltti, tot nog tóe to Rio de Janeiro. Te Parijs Graaf Pignatti, tot nog toe te Buenos Aires. Te Brussel Vannutelli. Te Washington Rosso, tot nog toe ledder in de afdeeling Volkenbondszaken ln het Ministerie van Buitenlandsche Zaken. WIJZIGING OER ZUÏDAFRIKAAN8GHE IMMIGRATIE WET Garantie van 250 pond noodzakelijk De Staatscourant te Kaapstad kondigt een wijziging aan in de immigratie-wet van 1913. Voortaan zal van immigranten ge- eischt kunnen worden, dat zij een deposito storten ven 250 pófld stertiftg, in plaats van het tot nog toe benoodigde garontieibedrag van 100 pond. rood is kostbaar ook in spanje De heer G. Nijpels schrijft in het Hbl. in een Madrileensch blad het volgende staal tje van „zuinigheid" Vah het tegenwoordig roód-republikelrtsch bewind ill Spanje ge lezen tie hebben. Hij schrijft: „Hoeveel automobielen denkt ge dat dit zljti. die van de ministers, staatssecretarissen en hun lijfgarden meegerekend? Tiendui zend? Twintigduizend? Idiootenpföat. Het zijn er nl. maar driehonderd. Men ziét het: eèn onbeduidend aantal, Ëh het beste be wijs, dat er in dé noodlottige tijde nvoór dé republiek niet genoeg waren, levert wel hèt feit. dat deze om paal èh perk te stellen aan dë Vroegere misbruiken, en om te bezulhigén er voor 400.000 peseta's bij kocht, mitsgaders onderdeelen voor 247.ÖOO peseta s. Aan ben- zirte, olie en banden kosten deze slechts 1.S00.Ó00 peseta's per jaar aan chauffers eh autopoetsers 380.000; aan assurantie en uni formen enz. 270.000; twintig lakeien êereté klasse 80.000: 150 lakeien twéedé klasse 367.500; en 105 lakeien derde klasse 495.000 peseta's; reisonkósten voor defcelvèti! 1ÖÓ.00Ö peseta's. Is het totaal, drie mlllioen peseta's voor dé auto's van dé mihisters, staatssecrê tarissen, en hun families, alsmede hun lijf wachten, som6 veel voor een républiek Van arbeiders, diè zich pas installeert?" En (hij schrijft aan hèt slot van zijn be schouwing: Als echte hazardeurs, die ze zijn, wilden de Spanjaarden verleden jaar niet door hard werken en verstand een welvarende re publiek maken; maar door een gokje. 2c ge loofden. domweg, de gouden bei-gen, die dè socialisten ze beloofden en zetten op rood. Daar zijn ze een flink stuk armer door ge worden. Ze zullen nu wél weef zwart gaan spelèn Of ze gelijk hebben! ellende in charbin De Daily Telegraph méldt, dat tengevolge van de overetroomingen in Mandsjoerije vijf van de door de Japanners gebouwde bruggen over de Nóufiirivièf zijtt weggesla gen. De toestand Van de bevolking té Chare bin is wanhopig. Vijftigduizend mehsöhên zijn dakloos, en de cholera-epidemie, die zloh nog steeds uitbreidt, eiecht elkêr. dag meer elaohtc.Vers. DIJKDOORBRAAK IN HET SIND-GEBIED paniek onder de bevolkino Tengevolge van den doorbraak van een dijk van bet Begari-kanaal, oen der kanalen van het uitgebreide Sind-systeem, is een der groote oppervlakte lan-d in het Sind-gebied overstroomd, waardoor honiderden dorpen onder water kwamen te staan en zich een paniek meester maakte van de bevolking, die naar de liooger gelegen plaatsen vlucht te en voor een deel, door het water verrast, zelfs in hoornen haar toevlucht moest nemen Tengevolge van den hevlgen regenval nemen de overetroomingen een nog ernsti ger karakter aan en bestaat het gevaar, "dat de spoorwegverbinding met Karachi onder broken wordt Ook de .verbindingen in het district Khakarpur zijn verbroken. de engelsclte prinsen op korfoe ATHENE, 15 Aug. De Prins van Wales en zijn broer Prins George zijn gisteren enthou siast ontvangen door de bevolking bij him aankomst op het eiland Korfoe. ford en de prohibitie Henry Ford, een van de meeat toeftige voorstanders van de prohibitie, verklaart, dat hij de houding van Hoover goedkeurt Hoover staat, aldus de automoblelenko- niiig, nog steeds aan de zijde van de zedig heid en matigheid in het gezin en in den staat en is tegen de verwording van de natie door den drank. Ford voegde hiér echter aan toe, dat hij niet tegen het repu- blikeinsche verkiezingsprogram is, dat af zónderlijke bepalingen wenscht voor de ver schillende staten, met dè beperking, dat niet teruggekeerd wordt tot het vroegere kroeg- systeem. de berging van de „niobe" Naar van de zijde der marine-autoriteiten wordt medegedeeld, is het wrak van de „Nlobe", nadat de heikabels waren aange bracht, doQr een lichter opgeheven en onder water weggesleept. Wegens 't groote gewicht moest 't schip echter twee kilometer ten westen van de plaats van de ramp weder aan den grond gezet worden. bliksem geslagen in groep voetballers. Twie dood en, zes gewonden. Tijdens een demonstratie van politieke sportveréendgiiigen te Detmold is Zaterdag middag eon ernstig ongeluk gebeurd. Tij dens dó sportfestiviteiten barstte nl. een he- onweer los tijdens hetwelk de bliksem >eg in een groep vdFHJallere. Twee hun ner werden gedood, zes zwaar gewond. drie toeristen van 800 meter hoogte neergestort. Bij de Grosegloeckner zijn Zaterdaj drie toeristen van een hoogte van 81 neergestort en waarschijnlijk om het leven gekomen. Zij zijn vermoedelijk Duitschers. Een hulp-expeditie is onderweg. groote dynamietvoorraad ontdekt Bij toeval ontdekten eenige grondwerkers op 20 Meter afstand van Jen nieuwen auto weg te Kingston aan de Thames, dicht bij Richmond, een opslagplaats van 3000 dyna- mietpetronen, die gebruikt worden om weg gedeelten op te blazen. De politie werd ge waarschuwd, die een deskundige van het Ministerie van Blnnenlandsche Zaken ter assistentie ontbood. De opgeslagen voorraad dynamiek was niot voldoende, om een groot ongeluk te veroorzaken. Men vermoedt, dat nog meer patronen in de omgeving begraven liggen. De arbeiders deelden mede, de tronen te hebben ontdekt, toen zij bij weghalen van eenige balken, plotseling een wolk nevelachtig gas Inademden. De politie stelt een onderzoek in hoe de patronen hier zijn gekomen en met welk doel ze apart zijn gelegd. TELEGRAMMEN hevig on weder te parus PABIJ8.15 Aug. Een hevig onweder heeft gistermiddag boven Parijs en omgeving ge- woéd. In het centrum van Parijs werd een kerk door den bliksem getroffen en stond weldra ln lichter laaie. Do brandweer slaag de er ln de kerk voor volledige vernieling te bewaren. Ifi de omgeving veroorzaakten de slagre gens overstroótnlngen, waardoor vrij groote sc'iade werd aangericht. Ook uit de provincie wordt onwecrschade geméld. Twee dorpsbewoners weu-den door den bliksem gedood. verduisteringen in de rossische graanopslagplaatsen MOSKOU, 15 Aug. In verband met ver duisteringen in dé graanopslagplaatsen, heeft de Gepeoe in Zuid-Rusland en in den KaukasUs verscheidene personen gearres teerd, grootendeels verantwoordelijke leiders der gi'aanbure&ux. In totaal zijn 68 personen gearresteerd, die door Gcpeoo berecht zul len worden. Onder de gearresteerden bevindt zich eèn aantal ledén der communistische partij, die bovendien voor de partij-rechtbflnk terecht zullen staan. VEERBOOTRAMP IN IND1E. Paniek dóór een slang. Honderd dooden. BOMBAY, 15 Augustus. Nab(j Niepnni in Colapore zyn tengevolge van het kenteren van eer, veerboot, honderd personen in een rivier verdronken. Het ongeluk werd Veroorzaakt doordat ln de boot een paniek ontstond, toen het vaartuig, •en overstroomde rivier overstak, in bot sing kwam met een boom, in welker takken een groote gifslang bleek te zitten, die zich in de boot liet vallen. Dè passagiers vluchtten in pani<°- naar de andere zijde van de boot, '""7- °"vpv Vaderi I Hoogste stand te Nordöyan 769. Laagste stand te Isafjord 749.1. Stand vanmorgen halftwaalf 763.8. WEER VER WACHTING (Medeged door 't Kon. Ned. Meteorologisch Inst. te De Bilt) Zwakke tot matige N.O. tot O. wind, licht bewolkt, droog warm weer. buïtenlandsch weerbericht (Medeged. door 't Kon. Ned. Meteorologisch Inst. te De Bilt) Sinds Zaterdag zijn belangrijke verande ringen in den toestand ingetreden, die ech ter op het weer in onze streken slechts in zooverre van invloed waren, dat de zwakke wind naar Noord-Oost omliep en de onweers kans kleiner werd. De depressie die Zaterdag ochtend ten Westen van Ierland lag is met groote snelheid opgevuld, waarna uit het Noordwesten een gebied van hoogen druk verscheen, dat zich over het gebied der Brit- sche eilanden en der Noonsche zee en Noor wegen uitbreidde. Bij IJsland is alweer een nieuwe diepere depressie verschenen, die voor de omgeving van ons land geen gevaar oplevert vcor een storing in het mooie zomer weer. In ons land is een luchttoevoer uit Noordoost of Oost te verwachten met warm weer en weinig kans op onweer. Over het Zuiden van het gebied is het luchtdruk ver val nog 6teeds zeer gering en een algemeene drukstijgiog doet ook daar de kans op on weer iets afnemen. De ochfcendtemperatuuc is vooral in ons land boven de normale. temperatuur Stand vanmorgen halftwaalf 25.4 C. 16 AUGUSTUS Zonsopgang 4.45 u.; Zonsondergang 7.22 u. Maansopgang 7.43 u.j Maansonderg. 4.27 m voertuigen moeten hun lichten op hebben Z o m e r t (j d j Van 's avonds 8.52 u. tot 's morgens 5.17 tl. WATERSTANDEN RIVIEREN Heden Vorig Wal shut 3.44 3.56 Basel 1.47 1.63 Hanlngen 8.20 2.33 Rhelnweüer -0.26 -0.11 Kehl 3.60 3.62 Maxaa 5.26 6.40 Wledeshelm 0.82 0.84 Mannheim 4.22 4.52 Lohr 1.10 1.14 Malus l.eo 1.67 Bingen 2.49 2.62 Heden Vorig 2.86 8.02 0.- 0.- 0.— O.— 0.20 0.24 I 1.80 1.30 '1 Coblenz Trier Realen Rabrort Wesel 0.27 1.47 Emmerik 2.50 2.70 Daseeldorf 2.11 2.42 Maastricht 1.96 1.79 VenJo 10.74 10.74 HOOGWATER NED. ZEEHAVENS Delfsfll 11.27 Heilevoetal.2.48 15.21 Terschelling fL42 21.10 Willemstad 3.41 10.10 Harllngen 9.36 22.U1 Helder le 4.07 7.15 Idem 2e 16.15 19.59 ÏJmaldcm 2.53 15.24 Vllsslngen H.v. Holland 8^)5 14.41 Ternet Scheveningen 2.15 14.51 Rotterdam 4.18 16.80 Brouwersh. 2.00 14.23 Zierikzee 2.40 14.03 Wemeldlnge 2J>9 16.27 1.10 1840 lt.05 Hansweert 2.29 14.49 UIT HET SOCIALE LEVEN Men meldt ons uit Axel: Zaterdag had te Axel een spoed-conferentii plaats tusschen het bestuur van den Ring Oost-Zeeuwsch Vlaanderen van den Chr. Boeren- en Tuindersbond en de hoofdbestu ren van de drie landarbeidersbonden (Chris telijke, R.-K. en Neutrale) tor bespreking van een collectieve arbeidsovereenkomst. Door de landarbeidorsbonden werd mellf gedeeld, dat wanneer de werkgevers afWlf zend zouden blijven staan tegenover dei zaak, zij moeten rekenen op een conflict. Bij herhaling is aan de werkgevers om een ontwerp gevraagd voor een collectief ar beidscontract, en ofschoon de bestuursleden hiertegenover niet onbillijk staan, komt men in de léden vergaderingen niet tot resultaat, zoodat de arbeidersbonden ongeduldig worden. Besloten is nu de werkgevers alsnog ge legenheid te geven om te vergaderen. Is er op Zaterdag 20 Augustus peen toe zegging, dat zij een definitieve regeling wil len treffen of geen arbitrage wenschen te aanvaarden dan kan op elk gunstig oogen- blik de staking worden verwacht in de ge- mc.nten Zaamslag en Axel. Er zouden naar schatting een 600 a 700 landarbeiders bij be trokken zijn. de loonen in het westland De R.K. werknemereorgGniftatiee in het Wretlond hebben zioh niet kunnen vereoni- gen met het voorstel van de patroonsorga nisaties. om een tueschentijdsche loonsver laging ln te voeren. Naar aanleiding hiei^ van zal thans een arbitragecommissie wor den ingesteld, om tot een oplossing te komen het dreigend conflict te oss. Het hangende conflict bij de N.V. Gobi v. d. Bergh te Oss (N.-Br} ls tot oplossing gebracht. Do op 11 Aug onder leiding van den Rijka bemiddelaar te Heerion gehouden bespre king met de -betrokken partijen heeft tot resultaat gehad, dat voor een groot gedeel te der arbeiders de aangekondigde loons verlaging van 5 tot 15 pet. voor de tarieven in de weverij tot kleiner proporties is terug gebracht. Het hoofdbestuur van St. Lambertus heelt in een druk bezochte vergadering geadvi seerd de staking niet te laten doorgaan. Na I breedvoerige besprekingen kon de verga ie- irlng met dit voorstel accoord gann. zoodat thans het dreigend con"ici, van dc baan is.

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 2