Jlirutur grtftsrljt Courant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken ABONNEMENT: Per kwartaal In Leiden en in plaat sen waar 'n agentschap gevestigd is 2.35 Franco per post 2.35 rh portokosten. Per week ƒ0.18 Voor het Buitenland bij wekelijk- sche zending „4-50 Bij dagenjksche zending ,5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7% cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 3736 MAANDAG 15 AUGUSTUS 1932 ADVEBTENT1EN Van 1 tot 5 regels Elke regel meer0.2214 Icgez. Mededeelingen Van 1—5 regels 240 Elke regel meer....HMm..M.M 0.45 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.10 12e Jaargang Dit nummer bestaat uit TWEE bladen EERSTE BLAD. EEN DUBBELE BENOEMING Met de dubbele benoeming, die aan Mr. A. C Josephus Jitta is ten deel gevallen, wenschen wij onze oprechte instemming te betuigen. Dit Haagsche Raadslid staat bekend als een bekwaam man en ijverig werker, die op het gebied van het arbeidsrecht zijn des kundigheid herhaaldelijk heeft bewezen. Het is meer op dit terrein dan op dat van het staatsrecht in ruimeren zin, dat dc nieuw benoemde hoogleeraar zijn sporen heeft verdiend, al had hij als medewerker aan de uitgave dor Geschriften van wijlen Prof. Struycken getoond, dat zijn belang stelling in deze richting ging. Al gelooven wij dan ook niet, dat bij een vacature in het staatsrecht aan een dei universiteiten de vervulling zou plaats hebben door benoeming van Mr. Jit ta, nu het de Technische Hoogeschool te Delft betreft, achten wij de keuze der Re geering uitermate gelukkig. Wij stellen ons namelijk voor, dat de nieu we hoogleeraar zijn onderwijs in het staats recht in nauw verband zal brengen met de sociale wetgeving, en juist deze oriëntee ring moet voor de technische studenten bij hun vorming voor de toekomst uitermate profijtelijk zijn. De benoeming van den hoogleeraar tot rijksbemiddelaar in die plaats van oud-Minister Van IJsselsteyn achten wij mede zeer gelukkig. Zijn arbeid als secretaris van den Hoogcn Raad van Arbeid en als secretaris van de rijksbemiddelaars schonk hem rijke ervaring op het gebied van het bedrijfsleven en de sociale verhoudingen, waarvan verschillen de publicaties van zijn hand duidelijk ge tuigenis afleggen. De verwachting mag worden uitgesproken Üat Mr. Jitta in zijn beide nieuwe'functies ruimschoots gelegenheid zal vinden om zijn talenten te ontplooien. benoemd, groepen, die in elk geval de dub bele sterkte hebben der V. D. partij. Wanneer we ons in herinnering brengen, hoe een deel der linksche pers enkele jaren terug een allerongelukkigste actie voerde tegen minister Donner, die iets trachtte af te doen van den grooten achterstand, die het christelijk volksdeel had en nog heeft bij de rechterlijke macht, kunnen wij er niet al te gerust op zijn. GEEN POLITIEKE OVER WEGINGEN Het aantal rijksbemiddelaars, aan wie een zoo gewichtig deel van ,de uitvoering der Arbeidsgeschillenwet is toevertrouwd, is gering. Slechts vier beloopt hun getal. Dat de uitvoering van een zoo belangrijke laak in handen van weinigen is gelegd, is .verstaanbaar, wanneer men bedenkt, dat de functie van arbeidsbemiddelaar bijzondere eigenschappen vraagt van verstand en hart, eischen stelt van beleid en tact en een hoogstaand karakter vergt, waardoor men het hertrouwen van beide partijen winnen kan. Maar ook met het oog op de practijk mag het aantal dezer functionarissen niet te groot zijn, opdat zij de gelegenheid heb ben de bij verschillende gevallen opgedane ervaringen in nieuwe conflicten te benutten Intusschen valt het op, dat met de benoe ming van Mr. Josephus Jitta thans twee yan de vier 'rijksbemiddelaars behooren tot de Vrijzinnig Democratische partij. .Ook van den nieuw-benoemde zelf heeft üit de aandacht getrokken, getuige diens uit lating bij een interview, waarbij hij ver klaarde er prijs op te stellen, dat de minis ter bij deze benoeming zich niet door poli tieke overwegingen had lateji leiden. Dit is inderdaad het geval geweest, want anders ware uit een zoo kleine groep als de 'V. D. partij niet de helft der arbeidsbemid delaars aangewezen. Toch gelooven we, dat een verhouding als In dit geval is teweeggebracht, bestaanbaar moet zijn. Wij zijn van oordeel, dat in het algemeen genomende verschillende stroomingen onder onze bevolking hun vertegenwoordiging die nen te vinden onder de personen, die pu blieke functies bekleeden. Dit zal bij een redelijke objectieve toewij zing onwillekeurig meebrengen, dat ge tracht wordt een zekere sterkteverhouding bij die openbare functies te bereiken, gelijk die zich afteekent onder de bevolking. Een dergelijke practijk maakt het on mogelijk, dat zekére stroomingen uit den openbaren dienst worden geweerd, gelijk het yerleden zulks kende. Maar wèl mogelijk is, dat op het eene ge bied een gunstige verhouding bestaat voor een bepaalde groep, terwijl dit elders an dersom het geval is, omdat persoonlijke be kwaamheden op een speciaal terrein dit Wij zouden het funest achten, wanneer, met vermijding en veronachtzaming van er kende kundigheden, in eiken tak van dienst en voor iedere groep van functies een ver deeling plaats had over de onderscheidene stroomingen naar de zuiver mathematische methode. Daarom kunnen we de houding der regee ring in dezen volledig billijken. Intusschen rijst de vraag, of men ook ac toord zou gaan met de feiten, indien eens c. H. of 2 A. R. rijksbemiddelaars werden llit de Pers. SOCIALISTISCE VERGELIJKINGSMETHODE De Prov. Gron. Crt. schrijft: Wij bekijken de bladen van de Arbeiders pers altijd met onverdeeld genoegen. Geen courant in Nederland ziet er technisch en ty pografisch zóó keurig verzorgd uit als deze rose bladen. De dagelijksche fotopagina is dan steeds het hoogtepunt van technische en foto-technische bekwaamheden. Dies be kijken wij die pagina steeds lang en aan dachtig en met het pleizier dat mooi werk wekt. Nu ligt die pagina van gisteren voor "ons: keurige druk, scherpe beelden, even wichtige montage van een reeks foto's uit Zuid-Frankrijk. En als tekst staat er bij: „Een onzer fotografen maakte een zwerf tocht Jangs de Zuidkust van Frankrijk en Monaco, waar de weelde der luxe-badgasten en de armoede der landelijke bevolking een schrille tegenstelling vormen. Terwijl in de vermaakcentra der rijke toeristen geweldige paleizen verrezen en het internationale weelde-publiek den tijd met allerlei zinne loosheden verdrijft, huist de oorspronkelijke bevolking in bouwvallige krotten en vindt in de visscherij en den wegenaanleg een karig bestaan. Onze pagina geeft een tref fende fotoreportage van deze kust der te genstellingen." Wy bekijken de pagina aandachtig en in derdaad: de tegenstellingen zyn wel zéér schrijnend: een allerliefst, ongetwijfeld steenrijk, jongetje in een badpakje speelt met een klein scheepje, ernaast: een kind onder vodden; een juffrouw met véél bloots ligt te braden in de ,zon, ernaast: vrouwen in een ellendig slopje; een groespje in badpak gestoken rustig babbelende rijkaards ar beiders zwoegend met kruiwagen in de felle Het is inderdaad héél naar. Er zijn op dat gebied nog héél wat ont roerende foto-pagina's samen te stellen. Wij willen onzen collega's van de Arbei derspers een welgemeenden vriendendienst bewyzen, door hen een ontwerp voor zoo'n pagina aan de hand te doen. Ziet hier: Links: het huis van Dr. Wibaut rechts: een plaggenwoning op de Drentsche heide. IiinksRamsay Macdonald in avondtoilet aan de dinertafel van een groot Geneefsch hotel rechts: een tewerkgestelde werk- looze tegen een muur zijn boterham -7eror- berend. Links: Mr. J. E. W. Duys in zijn auto zich naar de rechtbank spoedend rechts: partijgenoot Jansen uit Surhuisterveen moeizaam plaggen stekend. Links: partijgenoot Mr. Dr- George van den Bergh dividenden van de Unilever tou cheerend rechts: de werkloozen krijgen hun f 12.50 uitbetaald. Links: Ir. C. G. Cramer zijn wachtgeld (ad f 9000) en zijn vergoeding als Tweede Kamerlid (ad f 5000) tellend rechts: een rij van stempelende werkloozen. Dat kan een héél mooie fotopagina worden, die bovendien den fotograaf van de Arbei derspers die ongetwijfeld vervelende moeite en vele kosten kan besparen van een reisje naar de Zuidkust van Frankrijk in dienst van den klassenstrijd. Zooals gezegd: deze tip is een vrienden dienst onzerzijds. Op bescherming door de auteurswet maken wij geen aanspraak. Het idee is tenslotte in eerste instantie van de heeren van de Arbeiderspers zelve. W y zouden daar nooit op gekomen zijn. Natuurlijk trok dit stukje met zijn aardi- gen vriendendienst de aandacht der 100de pers. Voor een klein geruchtje onvervaard, overtuigd, dat de roode lezers het wel slik ken, beantwoordde zij dit aanbod als volgt: De redactie van de Pr. Gron. denkt heel slim te zijn, maar is integendeel erg dom. Immers kenmerken de sociaal-democraten, die zij noemt, zich hierdoor, dat zy, evenals onze foto-redacteur, de schrijnende klassen tegenstellingen als het grootste kwaad van deze maatschappij beschouwen en hun leven gewijd hebben aan den sociaal-democrati- schen stryd om die maatschappij der hoonen- de klassentegenstellingen door een klassen- looze maatschappij te vervangen. Daarom is zulk een fotopagina voor een sociaal-demo cratisch kijker, vermogend of onvermogend, een bevestiging van zijn maatschappelijke opvattingen, voor- een liberaal kijker echter, die deze verscheurde maatschappij in stand wil houden en naar zijn theorie als de beste der wereld moeten vieren, een slag in het gelaat. Vandaar dan ook het Groninger gif- tigheidje, dat echter doel mist. Hoezeer overtuigd, dat de meeste roode lezers niet zelf denken, wordt hier toch wel heel sterk gespeculeerd op den trouw. Bij vele eenvoudige socialisten, weikloo- zen althans, zal toch wel een tweetal vragen rijzen. Ie. Waarom kiest de redactie der roode pers, als zij vergelijken wil, dan nooit het mooie huis van Dr. Wibaut; de fijne auto van Mr. Duys; sociaal-democraten aan een welverzorgd diner; ir. Cramer zijn wacht geld opstrijkend, enz., enz. 2e. Vinden deze begunstigde sociaal-demo craten. welke zoozeer verlangen naar een maatschappij van meer gelijkheid, het dan niet plichtmatig n u reeds voor zichzelf de afstanden wat te verkleinen? BINNENLAND. VRAGEN VAN KAMERLEDEN TARWEWET EN FRUITTEELT. De heer Braat heeft den Minister van Econ. Zaken en Arbeid gevraagd of de mi nister bereid is maatregelen te nemen om spoedig te geraken tot wijziging van art. 2 der Tarwewet 1931 in dien zin, dat het daar in genoemde percentage van 25 pet. wordt gebracht op 50 pet. Verder is door den heer Braat gevraagd of de Minister bereid is onze fruitteelt te beschermen door liet nemen van con ting'jn- teerings-maatregelen. DE AFSLUITING DER ZUIDERZEE De heer Peereboom heeft den Minis .jr van Waterstaat o.m. gevraagd of deze eenigerlei toezegging kan geven, dat het leed aan de Zuiderzee-visschers, met name den Urker-visschers aangedaan, spoedig daadwerkelijk zal worden veracht, doorliet verstrekken van een uitkeering, die gelijk, althans evenredig kan worden geacht, met de derving hunner inkomsten, die zij heb ben te lijden, door de-gedwongen stillegging van hun bedrijf tengevolge van de afslui ting der Zuiderzee. Verder wordt gevraagd of de Minister wil bevorderen, nu de afsto ting der Zuiderzee een feit is geworden, dat ook de verdere drooglegging spoedig ter hand worde genomen.. ANTWOORDEN VAN MINISTERS DE BURGEMEESTER VAN STEDUM. In verband met de benoeming van een gepensioneerd majoor der infanterie tot bur gemeester van Stedum, stelde de heer Braat de volgende vragen: 1. Is het juist, dat de nieuwbenoemde bur gemeester van Stedum een gepensionneerd majoor der infanterie is, die nu werkzaam is op de gemeente-secretarie te Koudekerke aan den Rijn? 2. Zoo ja, is de Minister dan bereid mee te deel en: a. Hoe oud genoemde burgemeester is; 2. Hoeveel pensioen en hoeveel salaris hij krijgen zal als burgemeester; c. Of er geen jongere, bekwame krachten te krijgen waren, die geen betrekking kun- sen bemachtigen en waarom die gepasseerc zijn? De Minister van Binnenl. Zaken heeftop deze vragen geantwoord: 1. Het antwoord op deze vraag luidt be vestigend. 2. a. Bedoelde burgemeester is 54 jaar oud. b. Hij geniet als gepensionneerd__ majoor der infanterie een pensioen van f 3450 en als burgemeester een salaris Van f 2950. In ver band echter met het bepaalde in het eerste lid van art. 23b der Pensioenwet voor de landmacht (St.bl. 1922, no. 66, zal op het militair pensioen een korting worden toe gepast c. Van de candidaten voor het burgemees terschap van Stedum is de geseïukste be noemd. De leeftijd deed aan deze geschikt heid gen afbreuk. Van een passeeren van jongere krachten kan geen sprake zijn. DE SANEERING VAN HET BOUWBEDRIJF Eenige malen is melding gemaakt van en kele onjuistheden in den Staat van Woning bouwvereenigingen welke gevoegd was bij den brief, dien de Minister van Binner.land- sche Zaken aan belanghebbende partijsn in het bouwbedrijf had gezonden. Daargelaten deze enkele onjuistheden blij ven toch. zoo werd ons medegedeeld, de in den brief genoemde 20 millioen gulden ter beschikking van de opleving in het bouw bedrijf. WIJZIGINGEN INZAKE FRANKEERING BIJ ABONNEMENT, AANGETEEKENDE STUKKEN ETC. Met ingang van 1 September a.s. worden eenige wijzigligen in de postvoorschriften aangebracht, welke het gevolg zijn van de bij de wet van 4 Februari 1932 j.l. vastge stelde wijzigingen van de postwet en de pakketpostwet. De wijzigingen betreffen o.m. de frankee ring bij abonnement, waarbij het minimum aantal niet-periodieke drukwerken wordt te ruggebracht van 1000 tot 500. Tevens mag voortaan de aanwijzing „frankeering bij abonnement" of „port payé" gevolgd door den kantoornaam, door middel van stempelafdruk worden aangebracht. Gewone aangeteekende stukken kunnen voortaan bij uitreiking aan huis ook aan een volwassen huisgenoot (geen dienstper soneel) van den geadresseerde worden afge geven. Bij ambtshalve aanteekening van stukkeu is voortaan tweemaal het recht voor ge wone aanteekening verschuldigd. In de bepalingen omtrent de behandeling van onbestelbare en geweigerde stukken worden eenige wijzigingen gebracht. De desbetreffende bepalingen van de pak ketpostwet zijn voorts zoodanig gewijzigd dat de gelegenheid kan worden gegeven, het port en verrekenrecht van binnenlandsche postpakketten niet bij vooruitbetaling te voldoen; voorshands zal alleen het port voor gewone pakketten ten laste van den geadres seerde kunnen worden gelaten. Ten slotte heeft ook de regeling betref fende het verleenen van korting op de bin- nenlandsche posttarieven eenige verruiming ondergaan. SPOORWEGEN EN BIETEN- VERVOER Naar het „Dagblad van Noord-Brabant' meldt, wordt door de Brabantsche suiker fabrieken ernstig overwogen, zulks in ver band met de afwijzende houding der spoor wegdirectie tegenover verlaging der vracht tarieven, geen enkele biet per spoor meer te vervoeren en de boeren voo: te schrijven per schip te leveren. DE DOUANE-OVEREENKOMST POLEN BEREID TOE TE TREDEN In een nota heeft de Poolsche regeering medegedeeld aan Nederland, België en Luxemburg, dat zij in principe bereid is toe te treden tot de op 18 Juli tusschen deze drie landen tot stand gekomen douane-over eenkomst. Een onderzoek naar de mogelijkheid wordt ingesteld. DE HAVEN VAN BEVERWIJK De Gemeenteraad van Beverwijk bestoot een begin te maken met do uitvoering van de plannen tot uitbreiding van de haven en de daaraan verbonden w erkzaamhorlen bij wijze \an werkverschaffing te laten ver richten. Ingevolge de door den minister ge stelde voorwaarden werd het vroegere raadsbesluit, waarbij de loonen vverdin vastgesteld op 60 ets. per uur bij een 40-uri- ge werkweek, ingetrokken, waarna de loo nen werden bepaald op 38 ets. per uur en de werkweek op 48 uur. Eveneens ten be hoeve der werkverschaffing werd besloten Gemengd Nieuws. TRAGISCH ONGEVAL BIJ DE HEMBRUG VADER EN ZOON VERDRONKEN. In de onmiddellijke nabijheid van de Hembrug is Zaterdagmiddag te halfdrie en tragisch ongeluk geschied, waarbij een .ader, bij een poging om zijn zoontje te red den, met den knaap is verdronken. Op genoemden tijd begaf de jongen, Peter Kroon genaamd, zich met zijn neefje op het vlak bij de brug aan den Zuidkant gelegen aanlegsteigertje. Door niet opgehelderde oorzaak geraakte de jongen plotseling te water; op het hulpgeroep van het neefje en van anderen, die het ongeval zagen gebeu ren, kwam de vader van den drenkeling, de 38-jarige A. Kroon, die brugwachter was van de Hembrug, toegesneld. Ofschoon hij niet kon zwemmen, bedacht hij zich geen oogenblik. doch sprong zijn kind vanaf den steiger na. Helaas mocht deze heldhaftige reddingspoging niet baten, het kind en de man verdwenen in de diepte. Wel werd kort daarop nog hulp geboden door een fiet ser uit Zaandam, lid van de reddingsbri gade, die aan den Noordwal passeerde. Da delijk nadat hij gehoord had wat er was ge schied begaf hij zich te water en slaagde er, na eenige oogenblikken te hebben rond gezwommen, in het kind te vinden en naar den wal te brengen. Het personeel van een te Amsterdam gealarmeerde auto van den G.G. en G.D. heeft nog geruimen tijd ge tracht de levensgeesten van den knaap op te wekken, doch deze pogingen mochten niet baten. Het lijk van den vader is later op den middag door beambten van een po- litieboot uit de hoofdstad opgehaald. De vrouw van den brugwachter, die door het geschreeuw van van alle kanten toege schoten personen gewaarschuwd, naar den steiger was komen loopen, heeft man en kind voor haar oogen zien verdrinken. Ge- heeL overstuur werd zij bij buuren binnen gebracht. De familie Kroon was woonachtig in den grooten IJpoIder bij de Hembrug. EEN ZEILJACHT IN NOODWEER OP DEN AMER GEZONKEN Men meldt ons uit Lage Zwaluwe: Tijdens een onweersbui is op den Amer het ijzeren zeiljacht Carmen eigenaar de heer R. Terwindt uit Kerkdriel omgeslagen en gezonken.' Van de zes opvarenden geraak ten drie dames te water en werden door de juist passeerende sleepboot Risico IV uit Oosterhout opgepikt De overigen zaten toe vallig in het bijbehoorende motorbootje en namen de drenkelingen over. Het wrak ligt midden ;n de vaargeul. De rijkswaterstaat zorgde voor bebakening en verlichting. Uit Dordrecht arriveerde een bergingsvaartuig voor het lichten van het vaartuig. ERNSTIG MOTORONGELUK Bij Vught (N.Br.) ter hoogte van het krank zinnigengesticht Voorburg kwam de motorist Timmermans'uit Boxtel, toen hij den rector van het gesticht, die op een fiets reed, wilde passeeren, in een bocht van den weg te val len. Hij en zijn duorijder, Van Weert ge naamd, liepen ernstige wonden op. De rector kreeg eenige ontvellingen. Motor en rijwiel waren geheel vernield. BRANDEN. Men meldt ons uit Baarn: Zondagochtend te half zeven brak brand uit in een woning aan den Verlengde Dalweg, die een dag te voren betrokken was door den heer W. uit Amsterdam- Bij het zetten van thee sloeg de heer W., die kokend water over ryr handen kreeg, een petroleumstel om. Met eer wollen deken werd getracht brand te voor komen. De wegvloeiende petroleum zette ech ter in een oogwenk alles in lichter laaie. De brandweer, die onmiddellijk gewaarschuwd werd, arriveerde een uur na het uitbreken van den brand, toen niets meer "an huis, inboedel en inventaris te redden was. De inven taris van den heer W., die in genoemd pand een grossierdery in porcelein zou beginnen, was niet verzekerd. De schade beloopt tusschen de vier en vier-en-een-half duizend gulden. Inboedel en huis waren verzekerd. De woning brandde geheel uit. Te Maasniel is brand uitgebroken in de boerderij van den landbouwer J. S. Woning, schuur en stallen brandden geheel uit. Ook de oogst ging verloren- Het vee kon tijdig worden gered. Verzekering dekt de schade. Te Gerkesklooster (Fr.) is de dubbele arbei derswoning, bewoond door de gezinnen Pieters en B:es, afgebrand. De oorzaak moet 'gezocht worden in het omvallen van een brandend petro'f U Van de inboedels kon weinig v.urden gered. Verzekering dekt de schade. ERNSTIG VERKEERSONGELUK OP DEN HAARLEMMERWEG VIJT GEWONDEN. Men meldt uit Haarlemmerliede: Tegen acht uur Zondagavond heeft op den Haarlemmerweg bij de Zuidermolen, onder Haarlemmerliede een ernstig verkeersonge luk plaats gehad. Op dat tijdstip naderde in volle vaart uit de richting Amsterdam een auto, bestuurd door den caféhouder Hagen- in, aldaar, die plotseling uit de file, waar hij reed, op zij schoot en trachtte de v< hem rijdende wagens te „snijden". Deze ma noeuvre mislukte evenwel, daar op dat mo ment, eveneons met groote snelheid, uit de richting Haarlem een personenauto kwam aangereden, welke ook een aantal auto's wilde voorbijrijden. Een botsing was toen niet meer te vermijden. Met een harde klap vlogen beide auto's op elkaar. Een derde auto, komende uit Amsterdam en bestuurd door den heer Kuip, die achter eerstgenoem de auto aanreed, botste tegen de op elkan der gereden auto's aan. De auto uit Haar- waarin de familie Pauli uit Amsterdam gezeten was, werd vrijwel geheel in elkaar gedrukt. De vijf inzittenden, de heer en me vrouw Pauli, hun zoon en dochter en een vriendinnetje van laatstgenoemde, werden allen gewond. Omstanders en passeerende automobilisten schoten van alle kanten te hulp. Onder hen waren de doktoren Kuiper uit Halfweg en Binnendijk uit Amsterdam, die toevallig voorbij kwamen. Later ver^ scheen ook Dr. Baumann uit Halfweg ter tse. De geneesheeren legden het eerste verband, waarna de gewonden zijn overge bracht naar het Mariaziekenhuis te Haar- Alle vijf personen kregen min of meer ernstige hoofdwonden. Mevrouw P. had bo vendien een wonde aan een der handen, de heer P. Jr. heeft een gecompliceerde linker armbreuk opgeloopen, terwijl het dochtertje waarschijnlijk een der beenen heeft ge kneusd. Gisteravond laat was de toestand der gewonden van dien aard, dat drie van hen in het ziekenhuis ter verpleging moes ten worden opgenomen, terwijl de overige twee hoogstwaarschijnlijk weer naar huis kunnen terugkeeren. Van de beide andere wagens kregen de bestuurders, de eenige inzittenden, vrijwel geen letsel. De auto van den caféhouder is eveneens geheel vernield, terwijl de derde auto slechts licht aan den voorkant werd beschadigd. Het verkeer op den Haarlemmerweg heeft wel een uur vertraging gehad. Om de zie kenauto's uit Haarlem door te kunnen laten heeft de politie het verkeer uit de richting Halfweg stopgezet Ook de Haarlemsche motorpolitie verleende assistentie, evenals de eerste hulpdienst De politie heeft proces-verbaal opgemaakt. Voornaamste Nieuws. (Blz. 1) Op tragische wijze is de brugwachter van de Hembrug en zijn zoontje 7 verdronken. (blz. 2) Hitier weigert in het kabinet-Von Papen te treden. Hindenburg weigert hem het kan selierschap op te dragen. Het onderhoud is daarna afgebroken en de Rijkspresident is teruggekeerd naar zijn vacantieverblijf. Diplomatieke mutaties in Italië. (Blz. 5) Kranslegging namens den Vlaamschen Blauwvoetbond op het graf van Prins Wil- (blz. 7) Naar den Griekschen archipel en Rho- dos (XI). EEN TRAGISCH ONGEVAL SLACHTOFFER VAN EEN ZANDSTORM Te Groningen had men tijdens een hevig onweder aan den Peizerweg vreeselijk last ran zandverstuivingen. Een vrouw is daar van het slachtoffer geworden. Tijdens het onweder bevond zich de 44-jarige mejuffr. T. C., huisvrouw van J. L., wonende in een woonwagen op straat. Om het noodweer te ontloopen wilde ze een korteren weg naar huis nemen. Ze koos daartoe een weg tus schen de boomen, vlak langs de rails. Even later werd ze gegrepen door een tram die een groep kinderen uit Roden naar Gronin gen vervoerde. De vrouw werd eenigen tijd later dood en vreeselijk verminkt langs de trambaan gevonden. De machinist, die met dit nood ./eer weinig of niets voor zich uit kon zien en onophoudelijk de stoomfluit deed weerklinken, heeft van het tragisch ongeval niets bemerkt. DOOR EEN TREIN GEDOOD. Op een onbewaakten overweg onder Bunnik, is door den sneltrein uit Den Bosch, welke ongeveer half acht te Utrecht aankomt, wielryder overreden en gedood- De man, uit Eunnik afkomstig, was uit visschen geweest. DOOR DEN BLIKSEM GETROFFEN Men meldt ons uit Boskoop: Tijdens een onweder sloeg de bliksem in een arbeiderswoning aan de Zuidkade, be woond door den heer Van der Hoek. Een oude vrouw die in de kamer zat, sloeg haar stoel, terwijl de echtgenoote van Hoek aan haar voeten werd getroffen. Er werd geen brand veroorzaakt, terwijl verder bleek dat beide patiënten er goed af gekomen waren. Te Souwerd (Gr.) zijn tijdens een hevig onweer dat gepaard ging met een zwaren slagregen, die veel op het land staand koren heeft vernield, twee schapen in de "weide van den veehouder Brouwer gedood. Te Wamel (Gld.) werd in een weide aan de Hommelsteeg een koe door den bliksem getroffen en gedood. Op enkele plaatsen sloeg de bliksem op het lichtnet Tc Lithoyen werden twee koeien door den bliksem gedood en te Huissen (Gld.) onderging een koe hetzelfde lot DRIE GEWONDEN DOOR EEN DRONKEN MOTORIST Men meldt ons uit Moerdijk: Op den Rijksstraatweg is Zondagmiddag de 70-jarige S. de L, aangereden door den motorrijder G. uit Breda. De motorrijder sloeg over den kop en kwam in de sloot te recht De duorijder sloeg over den straatweg en ontwrichte beide polsen. De bejaarde de L. bekwam een beenwonde en werd per auto naar zijn woning vervoerd. De politie diè constateerde dat de motor rijder dronken was stelde hem in bewaring en maakte proces verbaal op. WOESTELINGEN OP DEN WEG Zaterdagavond werd een heer, fietsende van Baarn naar Hilversum, door een hem achteroprijdende auto ter.hoogte van dc Vuur srhe aangereden. De fiets werd totaal ver nield. De man bekwam eenige wonden. Wiel rijders, die van te voren een auto zagen aan komen die van den eenen kant van den weg naar den anderen kant slingerde, waren een gelijk lot ontloopen door zich achter de hoo rnen in veiligheid te stellen. Jammer genoeg kon door de duisternis geen nummer wor den opgenomen, zoodat de heeren waarschijn lijk geen gevolgen zullen ondervinden van hun roekeloos rijden. FELLE BRAND TE ROTTERDAM Cartonnagefabriek verwoest Een felle brand heeft Zaterdag de car tonnagefabriek „Rotterdam" aan de Deift- schestraat grootendeels verwoest. De brand werd vanmiddag te omstreeks 2 uur ontdekt op de zolderverdieping, al waar groote partijen cartonnagcwerk in oorraad waren. Hetvuur greep in de brandbare massa snel om zich heen, zoodat de vlammen al spoedig door het dak naar buiten sloegen. De fabriek is gelegen tusschen Delftsche- straat, Schiestraat en Poortstraat, en hoe wel g heel vrijstaande, was het gevaar voor omliggende panden toch niet denkbeeldig. Kort na de ontdekking werd de brand eer, gealarmeerd; de alarmcentrale heeft middelalarm gemaakt, waarop verschillen de slangenwagcns zijn uitgerukt. Onder lei ding van hoofdman Van Dam is de brand drie zijden aangepakt. Aanvankelijk wist hot vuur zich nog uit te breiden, doch tegen 3 uur was men den brand wel meester. Te omstreeks halfdrie, toen dak en vloer van de zolderverdieping doorbrandden, heeft men nog groot alarm gemaakt, waarop nog meer brandweer-materiaal is uitgerukt. De brandweer heeft in totaal met 9 stra len, waarvan 3 van de motorspuit, gewerkt onder leiding van hoofdman Van Dam. Omtrent rle oorzaak van den brand staat niets vast. Het personeel heeft om 1 uur het pand verlaten en nog vóór twee uur sloe* gen de vlammen naar buiten. Verzekering dekt de schade, ERNSTIG AUTO-ONGELUK. Te Blerick slipte een vrachtauto en botste tegen een boom. De drie inzittenden liepen wonden op- Een hunner had een arm- en been breuk en stukgeslagen knieschijf. De auto was totaal versplinterd. BRAND DOOR HEMELVUUR. Men meldt ons uit Giesse n-0 u d e ic e r k Tydens een hevig onweer sloeg de bliksem in do nog nieuwe hofstede van Ei. Beuzekom. De schuur met hooi gevuld brandde geheel af- Het woonhuis bekwam geringe schade en alle meubels kon men bytijds in veiligheid brengen. Als teeken des tijds is hierbij te vermelden, dat tydens den brand zich verscheidene archi tecten van elders by B. vervoegden voor den wederopbouw, alsmede een vertegenwoordiger van een bekende groote zaak uit Rotterdam voor aanschaffing van nieuwe meubels. Men meldt ons uit M c e r d ij k: In den nacht van Zaterdag op Zondag zijn in den Kethel- polder twee koeien door den fcliksem gedood. Tydens een hevig onweder sloeg de bliksem in de kweekerswoning van H. Thuis te Huis sen (Gld.). Huis en inboedel gingen verloren in de vlammen, benevens tien vrachten hooi. Het vee kon, behoudens eenige kippen, gered worden. De brandweer kon weinig meer uit richten dan de belendende perceelen nat houden. Te Hooghalen (Dr.) sloeg de bliksem In de boerdery, bewoond door J. Bos. De bewoners konden zich nog bytyds redden. De boerdery brandde geheel af, doch een groote kapschuur vol koren kon behouden blijven. Te Wagenborgen (Gr sloeg de bliksem in de boerdery van Bons. Een brandgevel hield nog een oogenblik het vuur tégen, maar dj vlam sloeg er over en weldra brandde ook he woonhuis. Niet veel meubels konden gered worden. De geheele boerdery brandde uit. Veel koren: karwei en tarwe, benevens hooi ging verloren. Een korenhoop buiten de schuur bleef behouden. Verzekering dekt de schade. Te Oost-Indie in de gemeente De Leek (Gr.) werd de boerdery van J. Timmerman door den bliksem getroffen. Binnen een minimum van tyd was het gebouw door brand totaal vernield. Land- en Tuinbouw. GROOTE AANVOEREN VAN TOMATEN In de afgeloojjen week zijn oan de West- landsche veilingen enorme hoeveelheden tomaten aangevoerd. Er waren veilingen, waar men per dag niet minder dan 200 000 Kg. kreeg te verwerken. De warmte van de laatste dagen heeft het product in de kassen snel doen aanrijpen, zoodot do afge- loopen week wel het hoogtepunt in dit sei zoen wat betreft dc tomaten zal zijn ce- weest Tengevolge van dezen grooten aan voer zijn de prijzen teruggeloopen, err werd tot ƒ1.25 per hik bes!eed, een prijs, dio toch nog niet geheel ongunstig kon worden genoemd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1