Dirtuur friitsiljr (Courant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Bac°ninu!>korti„g. EERSTE BLAD. Wat ons hindert N.Ï. HOUTHANDEL V.H.J VAN SCHIJNDEL Cf ABONNEMENT; Per kwartaal in Leiden en in plaat sen waar n agentschap gevestigd is ƒ2.35 Franco per post 2.35 portokosten Per week iƒ0.18 Voor het Buitenland bij wekelijk- Bche zending „^-50 Bij dagenjkscho zending 5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7% cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar ADVERTENTIEN Van 1 tot B regels......... Elke regel meer Icgez. Mededeelingen van 1—5 regels Elke regel meer Voor bet bevragen aan t bureau No. 3735 Bureau: Breesfriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 ZATERDAG 13 AUGUSTUS 1932 wordt berekend 12e Jaqrgang Dit nummer bestaat uit DRIE bladen waarbij inbegrepen bet Zondagsblad LEti Eenige vergeten hoofdstukken in het rapport In onze zeer voorloopige beschouwing van 8 Juli wezen we er op, dat de Com- missie-Welter vaak breekt met oude ^3 sleur en geen heilige huisjes ontziet. Na lezing van het geheel handhaven we die opinie, al is hier en daar een uitzon-1 dering te vinden welke de regel beves tigt. Het doet aangenaam aan eens in een officieel rapport te lezen hoe de draak gestoken wordt met officieele dwaas- heden als het maken van f 10 onkosten voor een vordering van f 3; of, nog erger, een heele procedure voor de Hooge Raad en een uitspraak van 9 bladzijden over een zaak van 12 cent. En dan die lange vonnissen, welke hee- lemaal voorgelezen worden; wat een tijd, wat een geld Het is goed» dat hierop nu eens in zoo'n rapport de aandacht is gevestigd vooral bij officieele college's is er zoo heel veel dure sleur, waarover een za kenman eenvoudig lacht, doch die in vastgeroeste formaties eenvoudig ge handhaafd blijven. De commissie heeft niet geaarzeld alle begrootingen onder de loupe te ne men en als er in dit opzicht versobering komt, dan is dit meer dan financieel voordeel. Intusschen, de commissie wist ook kieschheid te betrachten, waar zulks ge- wenscht is; ja, ging naar onze meening daarbjj soms te ver. We zijn het volkomen met haar eens, jdat zij Hpófdstuk I der Staatsbegroo- tingen, Huis der Koningin, onbesproken i.'oo kon laten.; En het is wel zeer onsmake lijk van de roode critici, dat zij té pas en te onpas, doch bijna steeds het laat ste, hierover smalend spreken. Onze Koningin behoeft in dit opzicht geen verdediging; zij heeft met haar Huis steeds getoond de nooden des volks te -verstaan en in weldoen aan anderen en soberheid voor zich zelf immer een voorbeeld gegeven; een voorbeeld, dat de onkiesche critici eenvoudig weigeren na te volgen. Zij behooren te zwijgen en zich te schamen. Echter vragen we ons af, of de com missie niet beneden de maat der vrij moedigheid, welke haar siert, bleef, toen zij eenzelfde houding aannam tegenover de Hooge Colleges van Staat, o. a. de Raad van State. Wel spreekt de Com missie de verwachting uit, dat deze hooge ambtenaren uit zich zelf of op uitnoodiging der Regeering eenzelfde korting zullen toepassen op zich zelf, doch dit bevredigt ons niet. De taak der Commissie was om heel i begrooting in oogenschouw te nemen en dus mocht zij dit hoofdstuk niet over slaan. Ook hier is van bezoldiging sprake en men behoeft er niet over te zwijgen, al betreft het hen, die in hoog heid zijn gezeten. Het is nu geen tijd om zulke onderscheidingen te maken; te meer niet, omdat de werkelijkheid helaas zóó is, dat de hoogstbezoldigden lang niet altijd de eersten zijn, die aan bieden om een offer te brengen. In elke kring, ook daar, heeft men vaak het geld lief. Wij hebben er te meer bezwaar tegen, omdat we in geenen deele met de Com missie accoord gaan, als zij zegt „In de eerste plaats ware eenige bi- zondere differentiatie ten voordeele van de lagere loonen en salarissen na te la ten. De ontwikkeling der indexcijfers wijst zeer sterk in de richting van ver laging van kosten der eerste levens behoeften, welke juist van de lagere loonen en salarissen een belangrijk per centage uitmaken". We zullen de objectieve waarheid van de laatste stelling natuurlijk niet ont kennen; doch daarmee onderschrijven we geenszins het oordeel der Commis sie, dat men nu de lagere inkomens niet behoeft te ontzien. Dit gedeelte in het rapport vooral was voor ons aanleiding om te spreken van enkele oud-liberale karaktertrekken en we vinden het één van de zwakste onderdeelen. Aangenomen, dat gerekend met de arbeidsprestatie en de belangrijkheid van het werk de hooge ambtenaren schrieler bezoldigd worden dan de lagere (wat een vraagstuk apart is), lijkt het ons thans allerminst de ge schikte tijd om wijziging in de verhou ding te brengen. Deze gedachte vloekt met heel de geest van het rapport. We ontkennen niet de noodzakelijk heid om op alle salarissen te bezuinigen, al zouden we de allerlaagste gaarne in tact laten; doch we erkennen daarmee niet, dat het lagere personeel, zelfs de daling der indexcijfers, te weelderig beloond wordt. Wanneer derhalve de nood der tijden dringt en dwingt tot verlaging, dan zal deze in elk geval percentsgewijze iets zwaarder behooren te drukken op de beter-gesitueerden, dan op de reeds lage loonen. Bezuiniging op breede voet voorafgegaan aan besparing op nood zakelijk levensonderhoud. Liever een buitenlandsche reis uitge steld dan een dunner boterham. Wordt daarmee grooter plaats aan de behoefte-factor in de loonregeling toe gekend dan economisch wenschelijk is, dan aanvaarden we dat in elk geval in tijden van dalende conjunctuur, stijgt de lijn opnieuw, dan kan de verhouding nader onder de oogen worden gezien. Thans had de Commissie o. i. daarover niet moeten praten. Dat zij het doet, bevreemdt te meer, omdat zij op het bovenstaande onmid dellijk laat volgen: de gehuwden en kostwinners wil de Commissie zooveel mogelijk ontzien, zonder daarmee in een beoordeeling te treden van de vraag of het loon naar behoefte dan wel naar arbeid moet worden bepaald. Die opmerking is zeer juist; het is het beste om die theoretische vragen thans te laten rusten en dan zeggen wij met de Commissie, dat het onder de tegenwoordige omstandigheiden redelijk is te achten en in overeenstemming met de publieke opinie, dat de zwakken worden beschut. Bij het weigeren van differentiatie ten bate van de laagst bezoldigden hield de Commissie daarmee onvoldoende re kening, doch ten aanzien van een ander punt ook. Niet zonder verbazing hebben we het woord cumulatie in het geheel e rapport zelfs niet gevonden. En men moge in de laatste maanden van meer dan een zijde goedbedoelde pogingen in het werk stellen om aan te toonen, dat het met die samentrekking van pen sioenen, salarissen en wachtgelden uit de publieke kassen zoo'n vaart niet loopt; met deze verdediging praat men om de zaak heen. Wij zijn waarlijk niet de Iaatsten ge weest, die op dit euvel de aandacht ge vestigd hebben; maar men zal geen re gel in ons blad* vinden, waarin staat, dat met die cumulatie zoo geweldige sommen gemoeid zijn. Onder de bur gerij leeft de gedachte, dat het in de millioenen loopt, wat natuurlijk schrik kelijk overdreven is en de commissie- Wel ter zou er goed aan gedaan hebben deze zaak financieel tot haar juiste pro porties terug te brengen. Wanneer dan gebleken was, dat er slechts enkele duizenden mee gemoeid zijn en dat zulks op een begrooting van 600 millioen, waarvan ruim 256 mil- lioen voor salarissen .dienen, niets uit maakt, dan zou dat op onze houding toch niet de minste invloed hebben. Immers, al achten wij geen enkele bezuiniging, hoe gering ook, te verwer pen; in dit geval is de psychologische beteekenis voor ons van veel meer waar de. Het feit, dat de vaak zwaarbelaste burgerij tien menschen ziet rondloopen van wie ze weet, of althans met schijn van recht, veronderstelt, dat ze in ver schillende kwaliteiten vette inkomsten uit de algemeene kas trekken, is een bron van ergernis en doet met grooter tegenzin een offer brengen dan anders het geval zou zijn. Alle zoogenaamde verklaringen veranderen hieraan niets. Dat de commissie-Weiter hierover zwijgt, spijt ons. Het spijt ons ook, dat de commissie niet forscher optreedt tegenover het Hooger Onderwijs, speciaal wat het aan tal universiteiten en de bezoldiging der hoogleeraren betreft. Dit natuurlijk niet op zich zelf beschouwd, maar gezien de nood der tijden en de maatregelen, welke de commissie voor andere onder wijstakken voorstelt. Iedereen weet, dat het onderhouden van vier openbare universiteiten (hier bij tellen wij dus ook de Stadsuniversi- teit te Amsterdam), ongerekend dus de speciale hoogescholen te Delft, Wage- ningen en Rotterdam, zeer zwaar op ons volksinkomen drukt; in deze tijden zeker te zwaar. De commissie erkent dat, maar zegt, dat zij opheffing van één of meer rijks universiteiten niet durft voorstellen, vanwege haar wetenschappelijke en cul- tureele beteekenis voor ons volk en ook, omdat „de opheffing van een der uni versiteiten een breuk zou beteekenen met de beste historische tradities van ons volk, welke alleen in het alleruiter ste geval voor verwezenlijking in aan merking komt". BIJ Kon. besluit ls benoemd 1 ar te Den Haag Mr G. A. van .aat, procureur en kantonrechte ger ln het kanton Den Haag. NOTARIAAT BIJ Kon. besluit Dat alleruiterste geval is er dus vol gens de commissie nog niet; hoewel men het uit andere voorgestelde maat regelen toch wel zou afleiden. Dit argument lijkt ons zwak; terwijl we ook tevergeefs zochten naar een ver klaring, waarom over de bezoldiging der professoren niet gesproken wordt Met alle respect, welke wij voor hen hebben, behooren zij toch ook tot de landsdienaren, en thans moet men geen enkele groep ter zijde stellen. In het hoofdstuk over het Hooger Onderwijs geeft de commissie veel woorden, maar weinig cijfers; de sala rissen van het hulppersoneel worden wel aangetast, doch over de professoren wordt niet gerept. Later, in de recapu- tilatie is er sprake van een korting van 11 op. de personeele uitgaven, maar dan staat er achter: (met uitzon dering van het bedrag, benoodigd voor de bezoldiging der hoogleeraren). Deze differentiatie ten gunste van de hoogere (we zeggen niette hooge) in komens, verstaan we niet. En zal ook door de Staten-Generaal wel niet zóó worden aanvaard. Te meer niet, omdat de commissie geen valsche illusies wakker roept, doch eerlijk zegt, dat men de verlagingen als permanent moet beschouwen. Men kan wel zeggen: als de tijden weer beter worden, gaan ook de salarissen weer omhoog; doch dat uitzicht op verhoo ging zal wel steeds uitzicht blijven; geen enkele assurantie-maatschappij sluit een polis tegen de tijdelijkheid dei- korting. We moéten naar lager welvaartsvlak in elk geval naar lager loonniveauhet is goed, dat we daaraan trachten te wennen. BINNENLAND. OFFICIEELE BERICHTEN RECHTERLIJKE MACHT kantonrech- het arrondls lotaris binnen Haag. ter standplaats Naalwijk, R. H. Arentsen. candi- :e Honselersdijk: tot r-*--'- u' POST-, TELEGRAAF. EN TELEFOONDIENST I Kon. besluit is aai telegraaf- en telefi belast functie van dirc les bij C. Mud i verzoek, eervol ont- ANTWOORDEN VAN MINISTERS PLAKKEN VAN DAGZEGELS Op vragen van den heer K u p e r s inzake het plakken voor sommige categorieën arbei ders van dag- inplaats van weekzegels, heeft de Minister van Economische Zaken o.m. geantwoord, dat hij, gezien de tegenwoor dige omstandigheden ,die eerder manen tot verlichting dan tot verzwaring van de so ciale lasten, voorshands geen aanleiding kan vinden om voor te schrijven, dat voor arbei ders, die slechts drie dagen per week arbei den week- inplaats van dagzegels moeten worden geplakt. Op vragen van den heer IJzerman, be treffende de uitbetaling van rentelooze voor schotten aan de West FriesChe tuinbouw, heeft de Minister van Economische zaken geantwoord dat verwacht mag worden dat deze betalingen binnen zeer korten termijn zullen plaats hebben. WINKELSLUITINGSWET Gemeld wordt, dat met het bestuur van den Koninklijken Nederlandschen Midden standsbond aan het ministerie van oecono- mische zaken en arbeid besprekingen ge- 'oerd zijn over de gevolgen van de sedert 1 Mei j.l. in werking getreden Winkelslui tingswet. Daarbij zijn verschillende bezwaren naar voren gebracht, die zich bij de uitvoering van de wet hebben voorgedaan, in het bij zonder die, welke de winkels van banket, suikerwerk en chocolade, alsmede eenige andere zaken ondervinden van de sluiting op Zondag. Aan voornoemd bestuur werd w;zegd, dat zoo spoedig mogelijk te dier zake een onderzoek zou worden ingesteld, en dat naar aanleiding daarvan zou worden overwogen, of en op welke wijze aan de ge opperde bezwaren zou kunnen worden tege moet gekomen. KOMT ER KOFFIEBELASTING? Eenige jaren geleden is de regeering ge komen met plannen om een koffiebelasting in te voeren. In handels- en ook in scheep vaartkringen ontmoetten die plannen i/oen echter een dusdanig verzet dat zij werden teruggenomen. Thans verluidt, aldus het „Vad.", dat zij opnieuw vasten vorm heb ben aangenomen en de Wekelijksche Uitlo- tingscourant weet zelfs te melden, dat bij de indiening van de Rijksbegrooting in Septem ber a.s. zal worden voorgesteld tot de hef fing ervan over te gaan. Is het blad wel in gelicht,, dan zal deze belasting dertig cent per pond bedragen. Aannemende, dat tengevolge van deze be lastingheffing het verbruik met 100.000 ba len vermindert, dan zal toch, zoo berekent het blad, bruto nog ongeveer I8V2 millioen gulden uit deze belasting worden ver kregen. DE „CHRISTELIJKE" STORM TROEPEN Vóór eenigen tijd wezen wij op "het ge rucht, als zouden in het Katholieke kamp z.g. „stormtroepen" opgericht zijn of op komst wezen. Deze troepen zouden plaats nemen op den uitersten linkervleugel en op een bepaalde wijze propaganda maken vooi hun candidaten en niet-welgezinden tegen werken. Cellenbouw dus. Thans lezen wij in de Maasbode het volgende. Afwachten, wat dit wordt, 't 1$^ weer wat nieuws, maar beteekent 0. i geen versterking van de onmisbare persoonlijk- De Msb. vertelt dan: In Rotterdam-Zuid heeft gisterenavond onder voorzitterschap van den heer Ouden dijk een propaganda-vergadering plaats ge had, uitgaande van de Christelijke „storm troepen". Op deze bijeenkomst heeft de propagan dist, de heer Hartendorp, een uitvoerig ex posé gegeven over wat de beweging eigen lijk is en op welke wijze ze werkt. We ontleenen aan zijn mededeelingen dp volgende bijzonderheden. De Christelijk e stormtroepen wenschen te werken binnen het raam der R.-K. Staatspartij volgens de Katholiek-radicaal democratische gedachte en in ieder geval in onderwerping aan do geestelijkheid. Alle leden der cellen moeten lid zijn of worden van „Recht en Orde"; kunnen de leden de contributie niet betalen, dan be taalt de desbetreffende cel. De financieele bijdrage voor de cel bedraagt 15 ct. per maand, of 3 ct per week, desnoods 2 of 1 cent en anders heelemaal niets, „want we zijn allen broeders in Christus". Het gaat voorts om in besturen en open bare lichamen candidaten volgens hun ideeën te propagecren. Blijken zij achteraf niet overeenkomstig de beginselen der Chris telijke stormtroepen te handelen, dan wor den ze uit hun functie gewerkt. Elke cel heeft een leider. De celleider staat onder een geheimen plaatselijken lei der, terwijl deze plaatselijke leiders weer staan onder geheime centrale leiding. Deze superleiding blijft nog geheim, teneinde te voorkomen, dat de beweging de kop wordt ingedrukt. In elk geval staan achter deze beweging professoren, meesters in de rech ten en geestelijken. In de Katholieke vakbeweging zijn cellen gevormd. Zoo is men uitstekend op de hoog te van wat de algem. adv. Rector Mol naar verschillenden kant heeft te verhandelen. Zoo was ook aan verscheidene metaalbewer kers. wier bond gisterenavond ook vergade ring had. voor deze bijeenkomst advies over hun stem verstrekt; daar de Christelijke stormtroepen op de hoogte waren van de genomen bestuursbesluiten. Hun was das.r- yan een afschrift verstrekt. De stormtroepen beschikken voorts al dus werd medègedeeld over een drukke rij met 32 personen en 2 rotatiepersen. Over enkele weken zou een 14-daagsch tijdschrift verschijnen, hetwelk binnen drie maanden zou worden omgezet in een dagblad. Het resultaat van de vergadering, die was belegd om tot stichting van nieuwe cellen te komen, is geweest, dat vijf aanwezigen tot de beweging toetraden. WAT NIET GECONTINGENTEERD WORDT Naar wij vernemen zal niet worden over gegaan tot contirgenteering van den invoer van manufacturen, stoffen en weefsels met caoutchouc (gomelastiek of rubber) en der gelijke pluche, fluweel, pluchette, trijp en moquette, touw, touwwerk, linoleum, Laho- raotrium- en technisch porselein. NATIONAAL PADVINDERSKAMP De Chief Scout Baden Pawell heeft gis teravond onverwachts nog een bezoek ge bracht aan het padvinderskamp, speciaal aan dat der voortrekkers. Deze zaten juist te eten toen de Chief Scout binnentrad; hij werd met drie hoera's begroet DE HEFBRUG TE BARENDRECHT De heftorens van Barendrechts gereorga niseerde brug zijn gereed. De dwarsverbin ding ofwel „toog" ligt met haar 200 ton zwaarte ook afgewerkt Thans is Werkspoor bezig de voorbereiden de maatregelen te nemen voor het naar bo ven brengen van den toog. Dit dwarsstuk moet 60 M. omhoog worden gevoerd. Werk spoor zal zulks zelf uitvoeren. Vier 10-tons lieren staan reeds gereed om door middel van kabels, die elk over een 7- en een 6- schijf loopen, het gevaarte te hijschen. Om het drukke verkeer nu zoo weinig mo gelijk te belemmeren zal de toog op Zondag 28 Augustus in de morgenuren omhoog worden gebracht. Ondanks deze verklaring waarom dit werk op Zondag zal geschieden, stuit ons het uitkiezen van dezen dag tegen de borst. Bij groote werken gaat het tegen woordig hoe langer hoe gemakkelijker de Zondag in te lasschen. We kunnen niet na laten hierover onze spijt uit te drukken. Onmiddellijk na den 'hijsch zal een aan vang worden gemaakt met de montage van het raam voor de contra-gewichten en het volstorten daarvan. Werkspoor begint met het stellen en mon- teeren van de geleidingen en tevens van het machinehuis, dat aan een der Noorde lijke portaal stijlen wordt gebouwd. Zijn al deze wprkzaarr heden achter den rug. dan wordt een begin gemaakt met de montage van het mechanisch gedeelte. Begin 1933 hoopt men het werk tc kunnen opleveren. DE NEDERLANDSCHE HARING- VISSCHERIJ VERGADERING DER REEDERS- VEREENIGING Gisteren is te 's-Gravenhage de 17e alge meene jaarlijksche verga'dering van de Ree- dersvereeniging voor de Nederlandsche ha- ringvisscherij gehouden. De voorzitter, de heer W. Richter Uitden- bogaardt, hield een openingsrede, waarin gewezen werd op de slechte uitkomsten van treilerbedrijf en beugvisscherij en het terug- loopen van de haringprijzen, waarom op 5 Dec. de visscherij werd gestaakt. De beper king van de vjmgst werd echter illusoir ge maakt door buitenlandsche concurrentie, noodverordening en contingenteering. Uit goede bron is spreker bekend, dat over deze materie onderhandelingen wjr- den gevoerd en er kans bestaat dat deze met België tot een goed einde zullen wor den gebracht Het is duidelijk dat de exploitatie-resulta ten zeer slecht zijn geweest en de reederijen tonnen gouds hebben verloren. Spr. memoreerde de pogingen, welke ver richt zijn, om steun van de regeering te ver krijgen en de moeilijkheden met den export naar Duitschland. Minister Verschuur, hoe n-el instemmend met de gedachte om de vangst te beperken, toonde zich wars van alle steunverleening, wijl z.i. daardoor slechts slappe bedrijven worden pekwe*kt. Spr. vestigde de aandacht er op, dat de houding van de vereen, ter bevordering van visscherij enz. en van de Kamer van Koop handel Beneden-Maas van invloed kan zijn geweest op de ministerieele afwijzing. Spr. betoogde, dat samenwerking tusschen ree- derij en handel slechts kan strekken tot ver hooging van den bloei van het nationaal visschers bedrijf. Ten^ slotte stond Spr. stil bij de pufvis scherij, het visscherij-proefstation en het proefnemingsfonds. Aan het verslag over 1931 van den secre taris den heer Joh. A. Mulder is nog het volgende ontleend: In het afgeloopen jaar waren hij de ree- dersvereeniging aangesloten: Vlaardingen en Maassluis (16 leden, 50 stoomschepenen 25 motorschepen); Scheveningen (30 leden 122 motorschepen) en Katwijk aan Zeo (2~ leden, 3 stoom- en 76 motorschepen). Thans nemen slechts 200 schepen aan de nanngvisseherij deel tegen 289 in het afge loopen jaar. Werkloos blijven nu 50 sche pen, terwijl 39 schepen de treilervisscherij uitoefenen. Van de geheele Nederlandsche vloot heb ben m 1931 aan de Noordzee-drijfnet-hu- nngvisscherij deelgenomen 59 stoom- en 230 motorschepen, tegen het voorgaande jaar GO stoom-, 229 motor- en twee zeilschepen (en f®]® Katwijksche motorschepen welke in 1930 ter haringvangst voeren, zijn in 1931 traw'en)- In het geheel werden in 1931 door 239 haringschepen 1704 reizen ge maakt en aangevoerd 762.695 kantjes, een waarde vertegenwoordigend van ongeveer f 1.626.950 of gemiddeld f 10 per kantje, ecu doorsnee prijs welke het bedrijf moet ru- ïneeren, wanneer de productiekosten niet een stuk naar beneden worden gebracht. De gemiddelde prijs per kantje bedroeg in 1923 f 1470, 1924 f 21.36, 1925 f 24 75, 1920 f 18.40, 1927 f 17.28, 1928 f 15.—, f 1929 f 17.- 1930 f 16.50 en 1931 f 10.—. Blijkens het jaarverslag dient de import van alle vreemde haring beperkt te woraen totdat meer normale verhoudingen in deu afzet van ons product zijn teruggekeerd. Aan de beugvisscherij, welke alleen van uit Vlaardingen door stoomschepen wordt uitgeoefend hebben in het afgeloopen jaar 16 stoombeugers, waarvan één een z.g. zout reis heeft gemaakt, deelgenomen.. In het ge heel hebben de beugers in 1931 19S reizen gedaan en 135.310 besomd aan versche visch, terwijl 9482 kantjes kolharing en 16 tonnen zoutevisch werden aangebracht, te gen in 1930 IS stoombeugers in 170 reizen 152.280 aan versche visch en 7402 kantjes kolharing, alsmede 62 tonnen zoutevisch. De resultaten met de treiler- en beugvis scherij in 1931 verkregen, laten ook dit jaar weer veel te wenschen over. In het jaarverslag wordt geklaagd over het zich niet tusschen de vloot bevinden van de Nederlandsche politiekruisers, het geen naar het oordeel der schippers hoofd zakelijk voortvloeit uit onbekendheid met de vangplaatsen. Ook zijn de klachten over den radio-omroepdienst der politiekruisers in het afgeloopen jaar veelvuldig geweest De propaganda-commissie voor 't haring- verbruik hoopt vóór het begin van de nieu we teelt met haar rapport gereed te zijn. P.T.T. TELEFOONVERKEER MET ITALIË Met ingang van 15 Augustus as. worden in Italië zeven tairiefezónee voor het tele foonverkeer ingesteld. In verband hiermede worden dan de ko6ten van een gewoon ge sprek met Italië in de eerste en tweede zóne f 3.90 en in de volgende zónes resp. 4.65, 5.40, 6.15, 6.90 en 7.65 en voor den Vaticaanechen Staat 6.65. TELEFOONVERKEER MET JUGOSLAVIE. Dezer dagen zijn er proefgesprekken ge voerd tusschen de telefoonkantoren te Am sterdam en Rotterdam eenerzijds en te Apotin, Baeke Palanka, Jagodina, Kragu- jevac, Nis en Skoplje anderzijds. Aangezien deze gesprekken een vlot ver loop hadden, i6 binnenkort de uitbreiding van het telefoonverkeer met Jugoslavia 'tot genoemde plaatsen te verwachten. OPHEFFING P.T.T.-KANTOOR TE VAASSEN. Met ingang van 16 Augustus a.s wordt het P.T.T.-kantoor te Vaassen opgeheven en ver vangen door een hulpkantoor voor de drie diensten, dat voor den postdienst zal ressor teeren onder het post- en telegraafkantoor te Apeldoorn; voor den telegraafdienst onder het post- en telegraafkantoor te Deventer en voor den telefoondienst onder het telefoon district Deventer, Voornaamste Nieuws* (Blz. 1) De jaarlijksche vergadering van de Rea- dersvereeniging voor de Nederlandsche ha- ringvisscherij. (blz. 2) J Heden confereert Hitler met Hindenburg en Von Papen. Het gerucht gaat, dat de nazi leider vice-kanselier en Pruisisch premier Reactie op den opstand in Spanje: brand stichtingen. Tal van arrestaties. Piccard's stratosfeertocht wegens onweer uitgesteld. (blz. 3.) Hedenmorgen werd de Hardingsfabriek te Wormerveer door brand vernield. De schade wordt geschat op 100.000. De dieven van de Wilgenpias eindelijk ge vat 1 Windhoos over het Westland. Noodweer boven verschillende plaatsen. (Blz. 5) Onderwijs aan binnenschipperskinderen. Mededeelingen van de Tarwe-organisatieq voor Noord- en Zuid-Holland. Het ZONDAGSBLAD van heden bevat ojb.J Overdenking: „Verstikt". Van Boeken en Schrijvers. Over het verlangen naar een Christelijke poëzie. Het verhaal van deze weekdoor C. v. Sch, CRISIS-VARKENSWET De Minister van Economische Zaken en Arbeid heeft het bedrag, bedoeld in artikel 6 van de Crisis-Varkenswet 1932 vocxr «la periode van 15 Augustus tot en met 3 Sept. bepaald op 9 cent per Kg. geslacht gewicht ADVIESCLUB VOOR DE GEMEENTEFINANCIEN Nadat in de laatste vergadering dezer ad viesclub eenige vacatures waren vervuld heeft het bestuur de functies opnieuw ver deeld. zoodat het bestuur thans is samenge steld als volgt: J. van Wijk, adj. referendaris secretarie 's Gravenhage, Voorzitter, J. C. Haspels, hoofdcommies secretarie Nieuwer Amstel, Secretaris; J. A. Leppink, hoofd commies secretarie Nijmegen, penning meester, L. Baptist, hoofdcommies, secreta rie Zutphen en H. de Ruiter, hoofdcommies secretarie Bussum. Gemengd Nieuws. EEN WINDHOOS BOVEN DE RESIDENTIE PANIEK OP SCHEVENINGEN. Gisterenmiddag om half drie ging boven de residentie de zon schuil achter donkere onweerswolken, die betrekkelijk gauw een gele tint aannamen, gepaard gaande met een hevige windhoos. Het stof van de straten werd hoog boven de huizen uitgejaagd, stuk ken papier vlogen boven den toren der Groote Kerk uit en op een gegeven oogenblik werden in een der bovenzalen van het Hoofdpost kantoor een aantal ruiten ingedrukt. In de Veenestraat woeien zinkstukken van een dak, 2onder echter iemand te treffen. Onder de bezoekers van het Scheveningsche strand ontstond een paniek. Velen sloegen op de vlucht om een beschut plaatsje voor de stuivende zandmassa's en later den regen te zoeken. tenten omver en de tot voor kort aog rustige zee werd op eenmaal onstuimig. Overal op de kinderspeelplaatsen, o-a. in de Bataaf, werden do spelende kinderen door den wervelstorm verrast. De kinderen der R.-K. Vacantiebezigheid zoo meldt de Resb. nog die ten getale van enkele honderden op een duin terrein achter de Laan van Meerdervoort aan het spelen waren, werden op bovengenoemden tijd door een uit de richting Loosduinen-Kijkduin plotseling opkomende cycloon overvallen. Een overweldigende zandlawine stoof plot seling huizenhoog op en beletten den angstig schreeuwenden kinderen totaal het venier uitzicht. Door het tactisch optreden der leiders waren de kinderen spoedig naar het bebouwde ge deelte van de Laan van Meerdervoort gediri geerd, alwaar gelukkig bleek, dat geen der kinderen eenig letsel had bekomen. Alleen zijn van de verschillende clubs hunne vlaggen attributen achtergebleven. Het bestuur van de R.-K. Vacantiebezigheid. met den voorzitter de heer Jos. de Boer, aan het hoofd, was spoedig met een auto ter plaatse en stelde onmiddellijk alle oogingen in het werk ter verzorging der hun toever trouwde kinderen, zoodat de ouders geenerlei ongerustheid behoefden te koesteren Zij, die eventueel vlaggen of andere voor werpen, aan de R.-K. Vacantiebezigheid toe- behoorend, in de omstreken van de Laan van Meerdervoort mochten hebben gevonden, wor den vriendelijk verzocht deze terug te bezorgen aan het adres van den heer Esken. Ten Hor©- straat 57, alhier OOSTZEEDIJK No. 228, R'DAM ZAGERIJ EN SCHAVERIJ NASSAUHAVEN B0ERENGAT

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1