unlight Zeep ets TOT VAKOPLEIDING VOOR DE SCHEEPVAART is verlaacjd in prijs van VRIJDAG 12 AUGUSTUS 1932 EERSTE BLAD PAG. 3 :ns :a )e wereld in rechte lijnen GEHEIMZINNIGE ONDERWIJS METHODE Aan boord Deventer 11 Aug. Van Arnhem naar Deventer De morgen wee mooi, zooails de laatste morgens zijn. De belangstelling aan de Rijn kade te Arnihem was groot: een zeer talrijk publiek om de „Prinses Juliana'' vaarwel te zeggen. Ook de burgemeester van Arnhem, Mr de Monchy kwam met wethouder Evers aan boord om het instructievaar tuig te bezoeken en bij bet heengaan sprak hij een vriendelijk woordje, waarvoor de heer De Jong bem dank zei, die elke gele genheid aangrijpt om sympathie te wek ken voor de „nomaden ven de binnen wateren". Toen voeren we af naar Lobith. De wereld In rechte lijnen Na de koffie kreeg de heer D. E. Z u i d- hof gelegenheid om zijn nieuwe leerwijze voor het aardrijkskundig onderwijs „De wereld in rechte lijnen" toe te lichten. Daar toe besprak de heer Zuidhof een achttal groote kaarten benevens een atlas, waarop de landen zooveel mogelijk in rechte lijnen zijn voorgesteld: vierkanten, rechthoeken en veelhoeken. Men begint met al6 eerste kaart die van Nederland, waarop makkelijk de provincies in hun onderlinge ligging en grootte te vinden zijn, benevens afstands meters, grootte en bevolkingsdichtheid. Naast de rechte komt dan de echte kaart, welke, nu de grondslag gelegd is, ge makkelijker kan gelezen worden. Utrecht wordt al6 centrum genomen en met ruitjes, waarvan de zijden 5 uur gaans zijn, valt alles gemakkelijk te berekenen. Door kleu ren en arceering wordt de grootte enz. aan gegeven. Naast de kaart van Nederland komt die van de buren, van geheel Europa, van Indië en van de wereld. Door vergelijkingen met de provincie van Utrecht, later van En geland, kan de grootte gemakkelijk bere kend worden. Tijdsverschillen en afstands- bepalingen zijn op eenvoudige wijze aan te geven. De heer Zuidhof verklaarde ten slotte, dat zijn leerwijze niet een aparte methode wil zijn, doch dat hij er mee bedoelt een nood zakelijke aanvulling en grondslag te ge ven; bij het aardrijkskundig onderwijs is er versiering genoeg; in praktische kennis 6chiet men meestal tekort. Verschillende leeraren traden met den referent m 't debat; over aard en karakter, over gebruik en leesbaarheid werden onder scheiden critieöhe opmerkingen gemaakt. Echter gingen er ook stemmen op. die ver klaarden, dat voor 6chipperêscholen deze leerwijze als volledige methode uitstekend gebruikt kan worden; mogelijk iets anders opgezet en voorzien van vragen, welke reed6 bij aankoop van kaarten en atlas gratis ver strekt worden. De uitgave is van Joh. Enschedé en Zo nen, Haarlem, en laat technisch en typogra fisch niets te wensohen over. Na uitvoerige bespreking werd nog even het woord gegeven aan den heer Tilburg, inspecteur der douane, die enkele mede- deelingen deed over de Rijnvaart. Tegen over de niet onbeduidende afneming van iet verkeer op de Rijn, 130.000 ton in vroe ger tijd per. maand en thans 100.000; vroe ger 40 ledig opvarende schepen, thans 60 is het een gunstig teeken, dat er voor uitgang bij de motorvaart is te conetateeren Ook werd met dankbaarheid gewag ge maakt van de nieuwe regeling, welke in 1928 voor de visitatie is ingevoerd. Voor die tijd was men steeds van meening, dat het zond ei' een dubbele visitatie niet ging: uitkiaring in Lobith en inklaring in Emume- rioh of omgekeerd. Het gevolg was, dat er veel oponthoud was en in die tU6Sdhentijd in Lobith veel misbruik van sterke drank werd gemaakt, waardoor meer dan één ge zin totaal verwoest is. Aanvankelijk vrees de men dan ook groote schade voor Lobith en er was veel tegenstand. Gelukkig is door gezet; niet het minst door den inspecteur Bodde Bouman, die in samenwerking met de gezagvoeders in de Rijnvaart tegen aller lei miestanden optrad. De gevreesde schade bleek in 't algemeen lang zoo groot niet als gevreesd werd; de Rijnvaart had er groote voordeelen van door het winnen van tijd en aan de schandelijke orgieën 'kwam een einde. Met groote dankbaarheid denken de va renden aan deze verbetering, waardoor ver schillende belangen zijn gediend. In zes maanden professor De mooie middag op de Geldersche IJsel is van Arnhem tot Zutfen bedorven door een zoogenaamde lezing over de methode- Borgman, een leerwijze van een hoofd der school te Vledderveen, die in 5 maanden d«* kinderen evenveel zegt te kunnen lee- xen als gewone schoolmeesters in 6 jaar. Het rapport Dr A. van Voorthuyeen. inspecteur van het Buitengewoon Lager Onderwijs te Utrecht, is tot onderzoek van de resultaten yan dit onderwijs met de heeren De Vos, Van Efferen en De Jong naar Stads kanaal getoogen en ze hebben daar een tweetal meisjes, Fokje en Annie, doch voor al de eerste, een zoogenaamd examen afge nomen in de hoofdvakken der lagere school Fokje was 7 en Annie 6 jaar, en Dr van Voorthuysen "vertelde, dat de resultaten werkelijk bewonderenswaardig waren. Het arme schaap kon moeilijke sommen in eenige oogenhlikken oplossen, las een ta melijk zwaar lesje uit een leesboekje voor de vijfde klas en maakte ten slotte een op stelletjes. Het was alles zeer interessant. Dooh er was een en ander bevreemdends bij. De heer Borgman moest alle vragen doen, het schriftelijk werk mocht niet mee genomen worden, bij loting werd een lesje aangegeven (welke nummers er op de ove rige papiertjes stonden, bleef geheim), alle6 ging zeer machinaal. De commissie vroeg zich dan ook af, wat de waarde zou kunnen zijn, vooral voor het onderwijs aan schipperskinderen, en wat de beginselen van deze leerwijze zijn. Dr van Voorthuysen zag er iets van het moderne onderwijs in: individueel en aan gepast aan elk kind; veel activiteit en veel zei fwerkzaamheid. Echter, de heer Borgman wilde niets na- ciers meedeelen, zei zelfs, aldus vulde de heer Van Efferen aan, dat hij zijn methode geheim hield. De toelichting? Na deze verklaring kon iedereen begrij pen, dat de heer Borgman in zijn nadere toelichting niets ging vertellen. Hij praatte kwartier na kwartier om de zaak heen; maar gaf de vergadering geen enkel inzicht in zijn methode; schermde vreeselijk met woorden, doch deelde niets mee. Hoe vaak ook aangemaand om iets positiefs te zeggen, hij weidde verschrikkelijk uit over wat de meisjes (waarom geen jongens?) on der zijn leiding geïnstrueerd geleerd hadden in 5 en 3 maanden, maar welke instructies door hem gegeven waren, dat bleef een groot geheim. Organisatie en veeleenheid, ziedaar, aldus de spreker, wat mijn methode is; maar hij voegde er gauw aan toe, dat men aan een woord niets heeft Alleen werd ter verduidelijking, na veel aandrang opge merkt, dat een mensch uit lichaam en ziel bestaat; dat de kinderen op school te veel zitten en te weinig lichamelijke beweging hebben en dus moet het onderwijs als in een wereldtuin gegeven worden. Voorts werd met cijferbordjes duidelijk ge maakt hoe een kind de getallen van 1 tot 10 optelt en aftrekt, door alles steeds op een bepaalde plaats te leggen en dat steeds te onthouden. Het plaatsgeheugen kan zoo ont zaglijk veel doen. Wanneer we onze indruk weergeven, dan komt het ons voor, dat de heer Borgman enkele onderwijskundige waar- welke wel wat al te veel verwaarloosd, ja, voor eenige jaren zelfs bestreden zijn, weer in toepassing bracht We noemen b.v. zoo volledig mogelijke concentratie der vakken: lezen over getal len, welke pas geleerd zijn en bovendien het mechanische geheugenwerk. Of, om het mot een enkel voorbeeld duidelijk te makeu: vroeger is van de zijde der moderne paeda gogen het Christelijk onderwijs vaak ver weten, dat het leeren van psalmversjes hee- lemaal niets beteekent: de kinderen begrij pen immers de taal en de inhoud niet On zerzijds is daartegen aangevoerd, dat het mechanisch geleerde versje van lieverlede gedaante en inhoud krijgt en dat het later als dankbaar bezit aanvaard wordt Op die wijze, meenen wij, dat de heer Borgman geheugen, mechanisch becijferen en aannemen, vereenigd met zelfwerkzaam heid wil doen samenwerken om kennis bij te brengen, welke bij het opgroeien en door ervaring steeds meer gestalte krijgt Echter, de spreker, die verklaarde, dat hij niet de gave van het woord heeft, bleek uit nemend de kunst te verstaan, om elke per tinente vraag te ontwijken en liet ons bij het einde van zijn wijdloopig betoog over resul taten en bizonderheden even wijs heen gaan als we gekomen waren. Het einde was dan ook tamelijk abrupt Toen het bleek, dat er geen enkele posi tieve mededeeling zou komen, liet de heer do Jong den spreker de tijd volpraten; tot ergernis vaak van de vergadering, die on rustig werd en een vijandige houding aan nam tegenover den man, die propaganda voor een nieuwe leerwijze'wilde maken, doch weigerde anderen mee te deelen, wit het nu eigenlijk was. Zoolang dit niet geschiedt, blijft alle pra ten vruchteloos. En zoolang een objectief, deskundig onderzoek geweigerd wondt, heeft ook het resultaat voor ons geen waarde; ondanks de goedbedoelde pogingen en de vriendelijke beoordeeling van Dr. van Voort huysen c.s. Voor debat bleef er geen tijd over. De avond. Kort na het diner kwamen de burgemees ter van Deventer en eenige wethouders aan boord kenmis maken, van half 9 af gaf de Harmonie een uitvoering op de Brink en daar werd ook de Onderwijsfilm vertoond. Heden gaat het naar Harderwijk. UIT HET SOCIALE LEVEN STAKING IN EEN WERKVERSCHAFFING. Een 50-tal arbeiders uit Ommen, te werk gesteld in de' gemeentelijke werkverschaf fing niet rijkssubsidie, hebben wegens teen loongeschil het werk neergelegd. Vermoede lijk zullen de arbeiders voorloopig van d* werkverschaffing worden uitgesloten. WERKVERSCHAFFING TE WILLEMSTAD. Aan het waterschap de Ruigen Hil te Wil lemstad is voor de uitvoering van een ont wateringsplan en verhooging van een diik bij wijze van werkverschaffing een overheids subsidie toegezegd van 90 pet. De federatie^die de staking in het stuca- doorsbedrijf doorzet, heeft te Amsterdam een soort knokploeg gerequireerd uit werkloo- zen, waarmee ze overal, waar stucadoors aan het werk durven gaan, opereert op de beruchte manier. De wijze van strijdvoeren met krachten die geheel buiten het bedrijf staan en niets met het conflict te maken hebben, is volstrekt ongeoorloofd. De bonden schijnen echter weinig daartegen te kunnen uitrichten. Op het oogenblik worden overal in de stad de werkende stucadoors, ook die van de Roomsch-Kath. en Christ, bonden, weer lastig gevallen en voortdurend moet de politie scherp 'toezien om ernstige onge regeldheden te voorkomen. De vierde algemeene vergadering van bo- vengenoeanden Bond wordt Woensdag 14 Sept a.s. gehouden te Amsterdam in het Coöp. resaurant, Molenpad. De huishoudelijke vergadering vangt te 11 uur 's morgens aan terwijl de openbare vergadering te 2 uur geopend wordt. In deze bijeenkomst komt het voorstel van het hoofdbestuur inzake steun bij overlijden aan de orde. Vervolgens hoopt de heer D. J. Gritter van Kampen, te spreken over: „Sa neering", terwijl de heer J. Douwes, wet houder van Amsterdam een rede hoopt te houden, gevolgd door een opwekkend woord van Ds. G. C. Berkouwer, van Amsterdam Blijkens het jaarverslag steeg het aantal Bondsleden in 1931 van 174 tot 400. WERKVERSCHAFFINGEN STOPGEZET. Te Goes zal men de werkverschaffing met 15 Augustus voorloopig stopzetten, in de hoop dat men het betrekkelijk groot aantal werk- loozen voor 'n tijdje aan den landbouw zal kunnen kwijt worden. In de gemeente Ubbergen-Beek wilde men werkloozen aan het grindharden zetten. Op plaatsen, waar men veel grind in den grond verwachtte, zat zoo weinig, dat men deze werkverschaffing moest stopzetten. ECONOMIE EN FINANCIEN DE RUTTENS BIERBROUWERIJ „DE ZWARTE RUITER" „Hecks Lunchrooms" Ruttens Blerbrouwerö Sn 1933 opgericht te Maastricht, later overgeplaatst naar Rotter dam. hield zich in den beginne bezig met bier- brouwen en likeurstoken: geleidelijk is zij van werkkring veranderd, geïnspireerd door de ge dachte. dat het goed geleide groot-lunohroom- bedrijf ook in Nederland een goede kans tot succes had, terwijl de drankwet de winstmoge lijkheden voor bierbrouwen en likeurstoken zou kunnen doen verminderen. Een en ander leidde tot een radicalen omzwaai, zoodat zij nu geheel ls Ingesteld op het oprichten en bahee- ren van lunchrooms. Zoover wij kunnen nagaan beheert zij op het moment 48 cafés en restau rants. 18 lunohrooms en 1 automatische Instel ling (Amsterdam), terwijl haar activiteit in deze richting eerder toe- dan afneemt, de ma laise ten spijt. De aan het publiek te geven „service" wordt steeds verbeterd en wij geloo- ven niet te boud te sprek. i li in een bestaande behoefte voorzien, dooh ook ten volle gewaardeerd worden als zijnde in stellingen, vf Mdj D« goedkoop kan eten. positie van het bedrijf ls staag versterkt. taal pe?" uit. Maart 1929 f 2.790.0007 op vilt. Maart 1932 was dit. niettegenstaande de uit breidingen, teruggeloopen tot f 2 187.000. Het ziet er naar uit, dat de financieele verbetering staag zal doorgaan, tot de Ideale toestand be reikt ls. dat slechts een deel van het kapitaal in het vaste bedrijf belegd ls en slechts voor de vlottende middelen behoef te worden ge leend. In het algemeen is het gewensoht. dat men geen gelden van derden belegt in het vaste bedrijf, dat op een gegeven moment niet verkoopbaar kan zijn, terwijl de schulden toch moeten worden betaald. Do koers der aandeelen ls momenteel circa 86 dividend 5 rendement ongeveer 5J et te hoog vinden, van Ruttens Bier en wij zouden ■rsKx.aS," ™uUenWkunnen want de naaste toek< brouwerij zien wij hoopvol tateeren. Het aanpassingsproces aan de is. dus aan het sterk gewijzigde prijsniveau, eeft bij deze maatschappij een vlot verloop. Gevaarlijker dan de crisis vinden wij de lljke service. toch hun lunch aldaar i aangelegenheid, de verschillende Thans geeft Sunlight Zeep betere waarde dan ooit. Steeds de meest populaire zeep door haar zeldzame zuinigheid in het gebruik, kost zij thans een stuiver minder; maar in elk ander opzicht is zij hetzelfde gebleven. Wat kwaliteit en zuiverheid betreft is zij nog steeds de voortreffelijke zeep van altijd. De waardebon blijft onveranderd. LEVER'S ZEEP MAATSCHAPPIJ N.VTVLAARDINGEN ECONOMISCH WEEKOVERZICHT ZAL DE HAUSE ZICH HANDHAVEN WAT ZAL OTTAWA BRENGEN? 10 Augustus 1932 Het ls te begrijpen, dat de gemoederen van speculatieve beleggers en van hen, die nog op duur gekochte aandeelen zitten, zeer gespan nen zijm Zal de hausse zich handhaven of zal enkele producten, ^zToMs situatie werkelijk iets 1 verluidt zou Rusland door binn. ls graan, lijkt verbeterd; naar standlgheden de landbouwers voelen er niets voor om het product te oogsten ten be hoeve van Moscou en de Sovjet-ambtenaren weinig kunnen uitvoeren, terwijl de in Europa te velde staande oogst bij de ramingen schijnt achter te blijven. De Federal Farm Board moet volgens uit Amerika geseinde berichten, het grootste gedeelte van zijn voorraden heb ben gespuid. Een en ander ls aanleiding ge noeg om de speculatie en om de bona-flde han del wat hoopvoller te stemmen. Het is verder te begrijpen, dat verwerkers van grnodstoffen op oen gegeven moment tot de Juiste of on juiste conclusie komen, dat de prijzen niet la ger zullen gaan en eerder zullen stijgen, in welk geval het niet onverstandig genoemd kan worden, dat zij het mondjesmaat koopen sta ken en hun voorraden flink gaan aanvullen om voor de bui binnen te zijn. Nog geen kentering Voorzichtige Amerikaansohe financiers en zakenrnensohen zien de stijging in Wallstreet met angst tegemoet, want het bedrijfsleven geeft geen enkel teeken, dat er van een kente ring In de conjunctuur sprake zou zijn. In tegendeel, de winstmarges blijven nog steeds slinken, op enkele uitzonderingen na, terwijl de capaciteit, waarop de fabrieken werken, nog abnormaal laag blijft. De Canadian Paci fic, een der krachtige spoorwegen ln Canada en die met de goede Amerika kan wedijveren heeft waonten or een verbetering Val Jl"naette"n.~Het preferente dividend van 2% per half jaar werd wel beaald. De dividend-basis op de gewone aandeelen bedroeg 1.5, Ovr enkele maanden zullen wij iets meer weten van de Amerlkaan- sche presidentsverkiezin .ent. dat de technische positie van de beurs er voor rijp zou zijn. Ook in Amsterdam heeft de koersstijging zich doen gelden, wat leidde tot een krachtig avails, zonder dat er van wildheid sprake was Bovendien gelooven wij niet. dat het publiek. De transacties wer- erd door beroepshan- gedreven baissiers. de olie-sltaatle de niet-Rueeen met uitzondering van de Roemenen (die niet uit- gei jodigd waren) het met elkander eens, ter wijl de Russen de geboden voorwaarden ln be raad hebben genomen. alhoewel ze officieel niet aanvaardbaar verklarende. In Parijs is er een regeling met de Roemenen gemaakt, die van kracht zou worden, indien de Russen even eens toetraden. Nu moet de flnancieelo situatie van Rusland door allerlei omstandigheden bij zonder precair zijn en het zou niet tot de on mogelijkheden behooren, dat de Sovjets toch genoodzaakt zullen zijn de regeling te accep teeren. die zou bestaan ln het koopen geduren de vijf jaar van het exportnurplus begroot op 5 mlllloen ton per jaar tegen den wereldprijs, mits de Russen zich zouden onthouden vna het voor anderen zoo onaangename en verliesge vende duimpen. Bovendien zouden de Russen een voorschot dlreot van 50% der te leveren olie ontvangen, terwijl het restant zou wor den uitbetaald, telkens bij levering. De Rus sen velzetten zich tegen het bepaalde kwan tum. bewerende méér te kunnen produceeren, terwijl zij den termijn in stede van vijf jaar op drie jaar zouden willen zien teruggebracht. Natuurlijk om ee-rder hun vrijheid van hande len terug te krijgen. Dat de tegenpartij hier voor weinig voelt, ls eveneens te begrijpen, want er ls meer kans, dat de Russsieche pro- grooter verhoudingen zal dien tijd. BIJ een ve dustle na. drie jaar der Konlnklij 3 Aug. 1391 10 Aug. 1461 1071 Tarakan 2SÓ Onbegrijpelijk ls de koersstijging van de rubber-aandeelen als gevolg van het iets omhooggaan van den ruwen rubberprijs. De statistische positie hier van blijf tnog steeds ongunstig, terwijl de pro ductie nog niet in evenwicht met de consumptie ©bracht Alhoewel de voortbrenging taalde men voor de rubber-sJiaree circa 10% hoogeren prijs. Van serieuze zijde wordt dan ook tegen deze ongemotiveerde optimistische stemming gewaarschuwd. 8 Aug. 10 Aug. Amsterdam Rubber 61} S6| Bandar Rubber 43 401 Hessa Rubber 29J 80 Indische Rubber 216 28 Java Caoutchouc 261 30{ Serbadjad: 17 22 Wal Sumatra 28 80S tig ten opzichte van Java uitgevallen, al J nen de moeilijkheden niet bemantelen, gele- jon ln een toename dar eigen Brltsch-Indische luiker-productle, ook al wanneer de grootsche e affiniteit tot elkander. bestaat o.i. dus geen roden om voor de Java- suiker-aandeelen bijzonder hoopvol gestemd te zijn. Over tabaksfondsen ls niets bijzonders to 3 Aug. 10 At«. Ned. Ind. Suikerunie i hier- Thee-aandeden lagen voor bestaat meer reden dan bij de andere In dische cultures, omdat de preferentieel® bepa lingen van Engeland tot nu toe een averecht- sche werking hebben gedaan. De Ned. Ind. thee behaalt in verhouding tot do Brltsche soorten niet onbevredigende prijzen, al zal men ook hlc-r Ottowa hebben af to waohten. Omtrent lndustrieele fondsen en scheopvaurt-aondeelon ls niets bijzondere te vermelden. 3 Aug. 10 Aug. Sedep 175 Philips 100J 103| DE VAL VAN KONSTANTINOPEL Door LEWIS WALLACE Naar het Engelsch door ALMA Zij stond op, vervuld van innige vreugde, toen de deur opengeduwd werd en Demedes binnentrad. Met afgewend gelaat stak hij den sleutel aan de binnenzijde in het slot, een sleutel zoo zwaar, dat hij in geval van nood als wapen dienst zou kunnen doen. Zij zag een hand de deur sluiten, en de pas gewekte hoop stierf weg. Zij zonk terug op haar rustbank in sombere afwachting van wat komen zou. De bezoeker, dien zij nog niet herkende, deed alsof hij thuis was, en op een vrien delijke ontvangst rekende. Na de deur ge sloten te hebben ging hij zonder om te zien naar den spiegel, deed zijn mantel af schikte de plooien van zijn kraag, zette zijn muts af, ordende de veeren, zette ze toen weer op, bergdc zijn handschoenen onder zijn gordel en ook den zwaren sleutel. Lael bespiedde den vreemdeling, die van Ihaar tegenwoordigheid onkundig scheen te zijn. Zij zou echter niet lang in onzekerheid blijven. Hij keerde zich van den spiegel af, en kwam langzaam naar haar toe. Onder de groote kroon, waar hij het meeste effect maakte bleef hij staan, nam zijn muts af, en zeide: De dochter van den Vorst van Indië kan mij niet vergeten hebben. In zijn fraaie wapenrusting was Demedes een knap jonkman, maar Lael had er thans geen oog voor, zij zag alleen zijn gelaat, en met welke gevoelens kan men gemakkelijk raden. Zij wist nu wie haar hier gebracht had en met welk doel. In plaats van to antwoorden kromp zij ineeneen duif door een havik in een hoek gedreven. Uit haar gansche voorkomen sprak het doorgestane zielelijden. Zij had den raad des( bewaardere niet opgevolgd. Het was moeilijk in haar het lieftallige, gelukkige, lachende schepseltje te herkennen, dat twee dagen geleden haar huis verlaten had. Zij zat geheel ineengedoken, de handen tegen de borst gedrukt, en de oogen staarden hem strak aan. Zij verkeerde in doodielijken angst hij zag het duidelijk, en haastte zich om op meewarigen toon te zeggen: Wees maar niet bang! Gij zijt hier volkomen veilig, ik zweer het u, prinsosje. Daar zij niet van houding veranderde en geen antwoord gaf vervolgde hij: Ik zie dat gij bevreesd zijt Toch niet voor mij? Sta mij toe naast u te komen zitten en ik zal u alles uitleggen: waar gij zijt, en waarom gij hier zijt, en wie u hier bracht Of geef mij een plaats can uw voeten, dan zal ik u van mijn liefde spreken. Nog steeds geen antwoord, maar een som ber zwijgen, waarin hij iets dreigends meen de te zien. Iets dreigends? Wat kon zij doen? Hèm niets. Hij was geharnast, maar zichzelve kon zij veel kwaad doen. Hij dacht aan zelfmoord, of waanzin. Zeg mij, prinsesje, fceeft iemand u on beleefd behandeld sinds gij dit paleis bin- nentraadt? Er is slechts één persoon die zich zoo zou kunnen vergeten; ik ken hem, en als hij gewaagd heeft u door blik of woord of daad te beleedigen, zeg dan zelve welken dood hij sterven zal, en het zal ge beuren! Daarom draag ik dezen dolk bij mij. Zie! Lael bleef zwijgen. De Griek wist niet meer wat hij doen moest om haar aan t spreken te krijgen. Verwijten, drift, tranen, woede, alles zou hem goed zijn, maar niet die blik, zoo gelijk aan een dier in doods- Moet ik zoo van uit de verte tot u blij ven praten? Ik kan het doen, zooals gij ziet, maar het is wreed, en als gij bang voor mij-zijt(hij glimlachte alsof de mogelijk heid hem vermaakte.) Weet gij wel dat ik de gunst, die ik u vraag, nemen kan? De bedreiging werkte evenmin iets uit. Geestesverlamming door schrik was hem nieuw, maar nog was de bron van zijn ver nuft niet uitgeput. Hij mng naar de tafel en overzag ze: Wat! riep hij met goed ge veinsde verbazing, hebt gij niets gegeten? Twee dagen, en geen stukje brood gebruikt, geen droppel wijn gedronken? Dat mag niet zoo voortgaan, neen zeker niet! Hij nam een gebakje en een glas wijn, knielde aan haar voeten en bood het haar Ik zal u alles zeggen, prinsesje. Ik bouwde dit paleis voor u en bracht u hier door groote liefde gedrongen. Eet en drink, al was 't alleen om mijn geweten gerust tc stellen. Hij bood haar het blad aan. Zij stond op. haar gelaat, zoo mogelijk, mog witter dan tg yoren. Kom niet dichter bij mij! Ga heen! Ga heen! Of breng mij naar mijn vader. Dit paleis is van u, gij hebt den sleutel, heb erbarmen. Zij was op het punt van kranzinnig te worden. Ik zal u in alles gehoorzamen, behalve in dit. zeide hij en zette het blaadje weer op tafel, tevreden, dat hij haar aan 't spro ken had gebracht. In alles, behalve in dit, herhaalde hij op meesterachtigen toon. Ik breng u niet naar uw vader terug. Ik bracht u hier om u te leeren wat ik u anders niet zou hebben kunnen leeren, dat gij de afgod zijt voor wie ik alles op 't spel heb gezet Ga zitten en rust. Ik zal vanavond niet dichter bij u komen en nooit zonder uw toestemmingZoo, dat is goed. En nu gij zit en getoond hebt mij op mijn woord te gelooven, waarvoor Ik u dank, moet gij verder naar mij luisteren en redelijk zijn.... Gij moet mij liefhebben. En toen zij terugdeinsde: Neen, neen, trek u niet terug, als waart gij in gevaar. Gij moet mij liefhebben, prinsesje, maar niet als een slachtoffer. Misschien laat ik mij te gauw inpakken door een lieve stem, door heldere oogen, of door een mooi figuurtje, maar ik ben niet van dezulken die de ge liefde dooden en de daad rechtvaardigen door haar van koelheid of ontrouw te t» schuldigen. Wees verstandig, dan zal ik u zeggen wat ik doen wil om u hart te win nen. Hebben wjj niet de beste jaren van ons leven vóór ons. Waarom zou ik haast maken of ongeduldig zijn? Ik kan u hier immers komen zien zoo dikwijls ik wil? Gij weet niet welk een goede geneesmeester de Tijd is. Ik wel. Hij heeft medicijnen voor bijna elke zielekwaal. Hij laat de zon schij- over yoarocrdeelen «a ca verdorren en ln hun plaats zamelen wij de vruchten en bloemen in van bewondering en achting, ja zelfs, prinsesje, van liefde. In dit geval heb ik den Tijd tot mijn vriend gekozen, hij en ik zullen hand in hand gaan. en Bij dat laatste woord stootte een swaar voorwerp tegen het vlot. zoodat alles er van dreunde. Demedes zweeg en luisterde. On willekeurig greep hij naar zijn dolk. Een oogenblik van stilte volgde; toen ien^ud probeerde de deur te openeneerst voor zichtig, daarna met kracht. De schurk! Ik zal hem leeren maar neen, dat kan toch niethij zou niet durven en de boot is hier. Terwijl Demedes zich zeiven overreedde dat het de bewaarder niet kon zijn, zag hij haastig rond, klaarblijkelijk op verdediging bedacht Wederom dreunde het vlot, alsof iemand een zwaren last kwam aandragen. Krak!... de deur barstte. Nog eens krak!en zij viel naar binnen. De Griek, hoe verdorven ook, was moedig van aard. Hij plaatste zich voor Lael. trok zijn dolk, on wachtte zóó den aanval af. Een seconde later..,, en de reusachtige gestalte van Nilo drong zich naar binnen en bleef onder de kroon staan. Nilo had niet veel tijd noodig gehad om zoover te komen. Toen hij de trappen nfee- daald was. bevond hij zich in volslagen duisternis. Schrijlings op de stokken geze- ten roeide hil met beide handen en trachtte door tusschen twee rijen pilaren to sturen, de richting te bewaren. Zijn plan was voort te gaan totdat hij op een muur stuitte, dan een anderen koers te nemen, en zoo door De vijand moest zich, meende hij. in een hoot d p"rv'»k?d Vel vastbesloten, vol vuur door het vooruitzicht van strijd, haastte hij zich zoo veel moge lijk. Toen hij op een gegeven oogenblik over zijn linkerschouder keek, ontwaarde hij een flauwen lichtschijn, cn stuurde ter stond daarheen. Weldra zag hij dat het schijnsel op dezelfde plaats bleef, onderbro ken natuurlijk door tusschenliggende p.la ren. Een oogenblik later zag hij een lamp, vlak voor een gebouwtje, dat uit den vloed scheen te verrijzen. Was het misschien een signaal? Hij naderde voorzichtig en kwam spoedig tot de overtuiging, dat hier geen sfrik was gespannen, maar dat hij gevonden had wat hij zocht Met kracht liet hij zijne drijfst »k- ken legen het vlot stootenen stoorde Demedes midden in zijn betoog over do wij'ze, waarop hij Laels liefde zou trachten te winnen. Hoe slim alles ook overlegd was, iets had de Griek vergeten, en wel. de lamp uit te haar mee naar binnen te nemen. Nilo herkende ze dadelijk, en de boot »k, mar uit voorzorg trok hij zijn stokken op het droge. Vervolgens trachtte hij de deur to openen, en toen dat.niet gelukte, gebruikte hu de stokken als stormram. Onder de kroon, die hij bi|na met zijn blauwe hoofddoek aanraakto. bleef hij staan, en moet den Griek als een engel der wrake toegeschenen hebben. Het naakte bovenlijf glinsterend van water, de wijdge opende neusgaten, de vlammende oogen. «ie groote witte tanden, dat alles te zamen was wel geschikt om den moedigste te doen sld- (Wordt vervolgd.)!

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 3