WOENSDAG 10 Al r Kerknieuws. »LG. SYNODE NED. HERV. KERK Achttiende zitting. Na opening toet gebed en lezing der notulen wordt ken nis genomen van een schrijven met dank betuiging van Mr. H. J. M. Tijssen te 's-Gra- wenhage voor de van de Synode ontvangen belangstelling op zijn SOsten verjaardag. De Synode neemt met groote deelneming kennis van het bericht van overlijden van Dr. E. L. Smit, pred. te Zalt-Bommel. Van den Kerkeraad der Ned. Herv. Gem. Ié Maastricht is een uitnoodiging ingeko men voor het zenden van een vertegen woordiger bij de feestviering op 11 en 12 Sept. as. aldaar bij gelegenheid van het 300-jarig bestaan der Gemeente. Dr. Addink te Heers ca. zal de Synode bij die gelegen- bei d officieel vertegenwoordigen, j Dr. Niemeyer brengt namens de Commis- tïe voor Eindredactie rapport uit over de definitief aangenomen wijziging van art 1 [van het Syn. Regl. voor de Kerkeraden; vervolgens over de definitief aangenomen Invoeging in art 14 van het Syn. Regl. voor de Kerkeraden (Kerkelijk Bevolkingsregis ter); Prof. Haitjema over de definitief aan genomen wijzigingen van art 5 van het Reglement op de Pastoriegoederen en van Tabel A sub c 3 van het Reglement op de Kerkvisitatie (verscherpt toezicht op de Pastoriegoederen). De aldus vastgestelde redactie dezer voorstellen zal, wat de wijzi gingen in het Regl. Kerkeraden betreft, aan de eindstemming der Prov. Kerkbesturen en der Waalsche Commissie worden onder worpen; en. wat de wijziging in de. beide andere reglementen betreft, aan de conside- ratiën der Kerk wonden onderworpen. Kennis genomen wordt van het besluit van de Synodus contracta betreffende het be zwaarschrift van een lidmaat over de vcr- ivallenverklaring van zijn lidmaatschap d"r Kerk bij administratieven maatregel van bestuur. Prof. Haitjema raporteert overeen schrijven betreffende de doopsbediening in ben Gemeente. „Vreedzaam samenleven." Rechten der minderheden. Eenparige conclusie tot afwijzing. Namens dé commissie Voor de considera tion rapporteert de heer Addink over een (roorloopig aangenomen voorstel tot invoe ging in art 14 van het Syn. Regl. voor de Kerkeraden sub lo. na de woorden „geregeld iworden" van „met inachtneming van het be paalde in art 14*, en tot invoeging van een pieuw artikel 14*, luidende: „Indien een groep van gemeenteleden, wel ke voldoet aan de daarvoor gestelde eischen, jjit aanvraagt, staat de Kerkeraad haar toe, 'dat jaarlijks eenige godsdienstoefeningen Worden geleid door predikanten van haar keuze, en wel ten minste twee voor het be- 1932 dienen van den H. Doop, één voor de vie ring van het H. Avondmaal en één .voor de bevestiging van lidmaten. De gestelde eischen zijn: a. dat de groep verklaart in te stemmen met de verkondiging van het Evangelie van Je®us Christus, overeenkomstig de beginse len en het karakter der Hervormde Kerk hier te lande (art. 39 Reglement op het gods dienstonderwijs, art. 27 Reglement op het examen) b. dat zij zich volgens haar geweten dog matisch niet bevredigd acht met de wijze, waarop in de plaats har er inwoning die ver kondiging geschiedt; c. dat zij bestaat, in Gemeenten met niet meer dan drie predikantsplaatsen, uit ten minste een derde gedeelte der stemgerech tigde lidmaten, en in Gemeenten met meer <ian drie predikantsplaatsen, uit ten minste het zooveelste gedeelte der stemgeréchtigde lidmaten, als er predikantsplaatsen zijn; d. dat zij de bijzondere onkosten, door deze beurten veroorzaakt, voor haar rekening neemt. Alsook tot invoeging van een nieuw art. 86* in het Regl. op de vacaturen: „De Kerkeraad is tot het nemen van zulk een besluit verplicht, wanneer een groep van gemeenteleden, welke voldoet aan de daar door gestelde eischen, dit aanvraagt» De gestelde eischen zijn: a. dat de groep verklaart in te stemmen met de verkondiging van het Evangelie van Jezus Christus, overeenkomstig de beginse len en het karakter der Hervormde Kerk hier te lande (art. 39 Reglement op het gods dienstonderwijs, art. 27 Reglement op het examen) b. dat zij zich volgens haar geweten dog matisch niet bevredigd acht met de wijze, waarop in de plaats harer inwoning die ver kondiging geschiedt; c. dat de groep het bewijs levert, dat bij haar zijn aangesloten, in Gemeenten met één predikantsplaats, ten minste twee vijfde gedeelten van het aantal stemgerechtigde lidmaten, in Gemeenten met twee of drie predikantsplaatsen, ten minste een derde gedeelte, en in Gemeenten met meer dan drie predikantsplaatsen, ten minste het zoo veelste gedeelte der stemgerechtigde lidma ten als er predikantsplaatsen zijn; d. dat ®ij instaat voor de betaling van het minimum-traktement met vrije woning, overeenkomstig art. 1 van het Reglement op de predikantstraktementen Is aan deze eischen voldaan, dan beroept de Kerkeraad uit een voordracht van drie personen, door de groep in te dienen, een predikant uitsluitend voor het verrichten van bijzondere werkzaamheden ten behoeve van de groep. Bovendien dringt hij er dan bij de kerkvoogdij op aan, dat de belasting plichtige leden der groep van 9/10 van hun aanslag in de kerkelijke belasting worden ontheven, en verzoekt hij de Algemeene Sy node, om, naar art. 24 al. 2 van het Regle ment op de predikantstraktementen te be sluiten, dat de beroepen of te beroepen pre dikant de gewone uitkeeringen uit de kas voor de predikantstraktementen ontvangt" De bedoeling deizer invoegingen is, volgens de toelichting der Synode van het vorig jaar, om aan allerlei ongewenschte toestan den een einde te maken en een vreedzaam samenleven te bevorderen. Op deze wijze zal men elkander beter leeren verstaan, ei zal meer toenadering komen en de partij strijd zal er door verminderen. De stem der Kerk heeft in overgroote meerderheid in uitvoerige consideratiën en moties duidelijk tegen beide voorstellen ge tuigd. Van het hoofdbestuur van het Neo. Herv. Verbond tot Kerkherstel is een ad,res ingekomen, strekkende tot verwerping dei beide voorstellen, waaraan 332 Kerkeraden adhaesie hebben betuigd, terwijl slechts één Kerkeraad heeft verzocht de voorstellen „definitief aan te nemen". Het adres van „Kerkherstel" wordt bovendien nog ge steund door 9 classikale vergaderingen, ter wijl 3 Kerkeraden verklaren, wel met de strekking van dit adres mede te gaan. maar niet met elk onderdeel ervan Verder doen 3 Kerkeraden zelf hun woord „tegen" hoo- ren, terwijl 31 Kerkeraden, eveneens tegen de voorstellen getuigende, dit doen in be woordingen, blijkbaar afkomstig van den Geref. Bond tot verdediging enz. Eén dezer Kerkeraden verkort het adres een weinig, terwijl een paar anderen ook het adres van „Kerkherstel" hebben onderteekend. De Commissie merkt nog op, dat er on der de tegenstemmers in de Kerk zijn, die duidelijk te kennen geven, niet geacht te •willen worden den partijstrijd te verheer lijken of tegen den onderlingen vrede te zijn. Maar omdat zoo duidelijk blijkt, dat de groote meerderheid der Kerk van oordeel is, dat de voorgestelde middelen en wegen niet tot het beoogde doel zullen voeren, stelt de Commissie éénparig voor, deze voorlooplg aangenomen wijzigingen en invoegingen niet definitief vast te stellen. De President meent dat de discussie kort kan zijn en een principieel debat niet noo- dig en niet wenschelijk, terwijl in herha lingen vallen overbodig is. Prof. Knappert zegt, dat deze voorstellen zijn volle belangstelling hebben. Tegen veel der Consideraties der Kerk komt hij in op- opstand, voorloopig wil hij hier niet op in gaan. Hij is teleurgesteld door het oordeel der Kerk; een stille hoop is beschaamd. De rectftsche groepen hebben één front ee- maakL Hij zal tegen de conclusie der Com missie stemmen, omdat hij de voorstellep toejuicht Prof. Haitjema wil ook geen herhaling van een principieel debat van het vorig jaar. Hij wil het principieel verzet niet on- derstreepen en verwijst naar het adres van den Bond voor Kerkherstel, dat hij voor zijn rekening neemt. Hij maakt drie opmer kingen over de Consideratiën: lo. over de poovere consideratiën der Prov. Kerkbesturen; zoovelen deden alsof 't de eindstemming gold; aan stemmen heeft de Synode in deze instantie niets, wel aan consideraties. 2e. gehoord de consideratiën poneert hij met alle klem, dat uit al het kwade dezer voorstellen het goede is voortgekomen; onze Kerk is er nog niet rijp voor. is gezegd; hier is van pas: niet meer mogelijk, om in deze richting een oplossing te zoeken; die tijd is voorbij; 20 jaar geleden waren zulke voorstellen heel wat gunstiger ontvangen. Hij constateert met vreugde een groei in kerkelijk denken. Men wil niet weten van oplossing van het kerkprobleem, waarbij de heele Kerk wordt opgelost. De na-oorlogsche houding maakt 't werkelijk niet alleen onder de rechtsche groepen onmogelijk. Gelet op 't oordeel der Kerk mogen we in derdaad spreken van een: niet meer zoo. 3e. wil bij graag behooren tot hen, die den partijstrijd niet willen verheerlijken. Kan een weg worden gevonden om dezen partijstrijd te verlichten, dan heel graag; dit is alleen de weg der reorganisatie in den geest van het Reorganisatie-Rapport 1930, die hoe lan ger hoe meer actueel wordt De Secretaris verheugt zich over de con clusie van het Rapport God bereidt in dezen ernstigen tijd misschien een wijze van vreedzaam samenwerken voor, die wij niet voorzien hebben. De Vice-President verblijdt zich, dat de Kerk zich zoo heeft uitgesproken en het advies zoo luidt Dr. Smit was in 1932 vóór deze voorstel len: het spijt hem. dat de Kerk er zooveel droefheid over betoonde. De uitdrukkingen vóór- en na-oorlogsch zijn gebruikt; spreker ziet den groei ook. De tegenwoordige wereld ligt overhoop met het kerkbegrip. „Stok- holm" is een uiting van den nood der Kerk. Het verbaast hem, dat de argumentatie tegen de voorstellen evengoed 20 jaar gele den had kunnen zijn gehouden. Hij stemde voor om den economisclïen nood. de nood der Kerken, onzer Kerk en den nood van 't Evangelie: het gaat voor het Evangelie er op of er onder in W.-Europa. Vroeger was de weelde misschien mogelijk van den rich- tingstrijd; nu moeten we samen dlien nood uit den weg zien te nemen. Met zekere dank baarheid hoorde hij 't advies der commissie; als aanhanger der actualiteits-politiek kan hij er zich wel mee vereenigen. „Men moet, reglementeerende, niet vooruitloopen, maar volgen, ten hoogste begeleiden". Dr. Niemeyer is ook zeer teleurgesteld. Hij blijft tegen de conclusie stemmen. Hij komt op tegen Prof. Haitjema. De oplossing langs dezen weg is onmogelijk gebleken, volgens Prof. Haitjema. Deze conclusie is veel te sterk. Aanhangers van Prof. Brouwer en Dr. v. d. Meene vielen dit voorstel af. maar zouden ook met een Reorganisatie-voorstel niet meegaan. Tussohen grootst mogelijke eenheid of ten volle erkennen van 't samen zijn van de verscheidene menschen in één Kerk, zal het ten slotte gaan. Het aantal TWEEDE BLAD PAG. 5 In Savoye is een nieuwe kabelspoor in gebruik genomen,. In een Berlijnsch warenhuis maakt men propaganda voor de die een lengte van 1250 Meter heeft. bestrijding van den Colorado-kever. ROFFELRIJMENM Zomerdag Wat ben je mooi, mijn vaderland- Op volle zomerdag; Op heel je blijde wezen ligt Een zonneschaterlach. Blauw staat de hemel boven 't gee% Van 't opgebonden graan, Dat na het rijpend zonbad naar Den molenaar zal gaan* van degenen, die het eerste willen, vooral onder de nieuwe menschen. neemt toe. Zal het in de Kerk op den duur goed gaan, clan moet het komen van de volle waardeering der eenheid en der verscheidenheid. Het spijt Dr. van de Meene, dat beide voor stellen ineengeschoven zijn, daar hij wel vóór het tweede was. Er is een „Hetze", een soort Kruistocht „God wil het", tegen deze voorstellen ontketend; toch slaagde dit niet geheel. Het bedroeft hem dat. nu de wereld in vuur en vlam staat, hier niet mogelijk is wat elders wel kan. „Wanneer ik spreek van vrede, zijn zij aan den oorlog", zegt hij van den Psalmist Spr. wijst op 't boek van Dr. Ubbink over de nieuwe belijdenis. Men staat op e>en verschillend vlak van overwe gingen. Hij had gehoopt /lat dit mes "naar twee kanten zou snijden, ook ten behoeve der rechtzinnigen zoude werken. Het is niet taktisch geweest, zoo kort na de reorgani satie-voorstellen deze voorstellen in te die nen. Hij zal vóór de conclusie stemmen. De conclusie, over beide voorstellen tege lijk, wordt in stemming gebracht Vóór zijn: de leden Brandligt, Dr. Niemeyer, Tam- mens, zoodat de conclusie van 't rap port met 16 tegen 3 stemmen aan genomen is en de voorstellen zijn verworpen. Morgen zal de laatste zitting worden ge houden. In alle toetsen is het groen Na regen weer herleefd; 't Is of het aan je jong gezicht Brutaler trekken geeft. De koeien snoeien 't grazig gaas Tot aan de gele rand Van 't weddrig overvloeiende Melk-, kaas- en boterland. 7t Is groen en geel en goud en blauUi En leven, wat je ziet, En schittering van zilverwit Op de bevaren vliet. De jongens plompen onder in De boegbaar van de boot. Die rimpels in de vlakte van De blanke spiegel stoot. 't Is alles even rijk en rijp, 't Is alles even fijn; Hoe kan je in zoo'n vaderland Nog ongelukkig zijn! Hier moet je, moet je zingen, of Je zingen wilt of niet, Waht Holland op een zondag is Eén zon- en zomerlied. (Nadruk verboden.) LEO LENSm auto reed geheel rechts van den weg, dochi kon een aanrijding niet meer voorkomen. C, kwam te vallen en onder de auto te liggen» Naar het ziekenhuis overgebracht is hij daaf! na korten tijd overleden. Gemengd Nieuws. DOODELIJK MOTORONGEVAL De 2S-jarige gehuwde motorist A. Coppes uit de Ranonkelstraat te Eindhoven is in volle vaart bij de bocht KI. BeekstraatHer toglaan aldaar tegen een auto gereden. De INBRAKEN In den laatsten tijd zijn te Rijsoord tal vaU inbraken gepleegd. In den afgeloopen nadhf is zelfs op twee plaatsen ingebroken. Bij den wagenmaker v. d. L. zijn de in-» brekers in hun werk gestoord en moest eert van hen zijn rijwiel achterlaten, waarvooü hij zich blijkbaar schadeloos heeft wil Ier» stellen door bij den tuinder M. een fiets ta stelen. -* Kanoën met hindernissen Mussolini houdt inspectie Een hangspoor in de bergen Colorado-kever bestrijding Op de Theems hadden kano-wedstrijden met hindernissen plaats, waarbij de deelnemers de merkwaardigste hindernissen hadden te nemen. foliaansche jonge fascisten uit den vreemde zijn met vacantie in het moederland en defileeren voor De auto-verkeersweg tusschen Keulen en Bonn, die 21 K.M. lang is en uitsluitend bestemd voor auto's tot een gewicht Mussolini* van drie ton*

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 5