WOEuSDAG 10 AUGUSTUS 1932 EERSTE BLAD PAG. 2 BUITENLAND HITLER RIJKSKANSELIER? Nu de Duitsche Rijksregeering zich met Beslistheid op het bedwingen van den rechts-radicalen terreur heeft geworpen, kan men haai- in dit opzicht succes toewen- schen, om, in afwachting daarvan, vooral te gaan letten op de onderhandelingen be treffende de regeeringsvorming. De voorbesprekingen daarover zijn onge twijfeld reeds aan den gang. Na het Grond- wetsfeest op morgen zullen de eigenlijke onderhandelingen beginnen. Drie verechillende meeningen zullen daar bij, naai- het schijnt, tot gelding komen. In de Duitsche bladen wordt verzekerd, dat zoowel Rijkspresident Von Hindenburg als Rijkskanselier Von Papen aanhangers zijn van het voortbestaan van het z.g. „Presidentskabinet", d.w.z. het kabinet, dat door den Rijkspresident in het leven is ge roepen buiten verband met de parlementai re meerderheid. Von Hindenburg zou wen- schen, dat Von Papen tenminste in dat ka binet Rijkskanselier blijft. Dit is de eerste opvatting, die bij de on derhandeling een belangrijke rol zal spelen. Daartegenover staat het streven van de Centrumspartij, om zoowel in Pruisen als in het Rijk regeeringen te vormen, waarin de nationaal-socialisten aandeel aan de verantwoordelijkheid zullen moeten dragen overeenkomend met de sterkte van hun be weging. Het Centrum zou geen bezwaar hebben tegen een Rijkskanselierschap van Adolf Hitler indien bij de onderhandelingen de regeeringsvorming in Pruisen en die in liet Rijk in verbinding met elkander zou den gevoerd worden. Het derde richtsnoer voor de onderhan delingen wordt door de nationaal-socialis ten verdedigd. De nationaal-socialistische pers heeft dit zoo kernachtig mogelijk aan gegeven mot de formule: „Hitler of niets Weigert men Hitler het Rijkskanselierschap zoo schrijft b.v. het Berlijnsche hoofd orgaan der nazi's dan kan daarop slechts één antwoord worden gegeven: strijd zonder genade. Het nat.-soc. standpunt, dat met het oog op de komende onderhandelingen misschien wel het belangrijkst is, wordt door de Na- tionaal-Socialistische Partijcorrespondentie onder den titel „Regeeringsconstructie over eenkomstig het verkiezingsresultaat of her- nieuwe sabotage van den volkswil" als volgt uiteengezet: „Op grond van de machtiging van den Rijkspresident heeft de Rijkskanselier den Rijksdag ontbonden, niet om hem de nood zakelijkheid van een presidiaal-kabinet te laten bevestigen, doch uitdrukkelijk daar om dat de samenstelling van den Rijksdag met het oog op den groei der N.S.D.A.P. niet meer in overeenstemming was met den wil van het volk. „De regeering-Von Papen had met deze Rijksdagonthinding een fijna afgebakende taak n.l. een Rijksregeering vast te stel len op constitutioneels wijze overeenkom stig den wil van het volk en op deze wijze de voorwaarden te scheppen voor eer krachtige op het volk gebaseerde Rijks regeering en stond derhalve den 31en Juli buiten discussie. „Door het resultaat van de Rijksdagver kiezing is de wil van het volk die de na tionaal-socialistische beweging eindelijk in de leiding van den staat wil zien opnieuw definitief geconstateerd. Het Duitsche volk heeft zijn vernietigend wantrouwen uitge sproken teg enhet tot nu toe gevoerde sy steem, daarentegen zijn vertrouwen uitge sproken in de nationaal-socialistische be weging en haar leider Adolf Hitler, op een wijze als in de Duitsche geschiedenis eenig is. „Dit ovenveldigend vertrouwensvotum kan zijn politieken weerslag slechts daarin vinden dat de leider der nationaal-socialis tische beweging door den Rijkspresident gê- roepen wordt tot de leiding van een Rijks kabinet bestaande uit om hun persoon ge kozen leden, dat rekening houdt met de kracht en beteekenis der nationaal-socialis tische beweging. „De opvatting van den Rijkspresident het karakter van het Rijkskabinet te hand haven als een boven de partijen staande regeering, ligt geheel in de lijn van de N.S.D.A.P., welke geen partij doch een .volksbeweging in den besten zin is en sinds haar bestaan onophoudelijk strijdt voor een aan geen enkele partij verbonden, doch op den volkswil gebaseerde regeering. „Iedere poging tot regeeringsconstructie .volgens andere dan deze organische begin selen, welke heden in het Rijk zijn ten uit voer te leggen beschouwt de N.S.D.A.P. als een nieuwe sabotage van den uitgesproken volkswil waartegen gestreden zal worden. De nationaal-socialisten zien alzoo hun 371/! procent van alle zetels in den Rijks dag als een overweldigende uiting van den wil van „het Duitsche volk". Inderdaad, wanneer men van die klaarblijkelijk onjuis te redeneering uitgaat kan men de opper macht voor zich opeischen. Ieder die de on derscheiding „partij en volksbeweging" niet wenschte te maken en vasthoudt aan den eisch, dat een partij de meerderheid moet hebben om de regeering voor zich op te eischen, zal het met de wonderlijke Hit- loriaansche redeneering niet eens Kunnen zijn. Het Is natuurlijk denkbaar, dat ook in idit geval de soep niet zoo heet zal worden gegeten als ze is opgediend. DE VRIJWILLIGE ARBEIDS DIENST STERKE TOELOOP. Betreffende het aantal van de op het oogeiublik bij den vrijwilligen arbeidsdienst in Duitschland werkzame werkwilligen, deelt de rijkscommissaris voor den vrijwil ligen arbeidsdienst mede, dat begin Juli 70.000 personen bij genoemden dienst werk zaam waren. Met Augustus zijn daar nog 25.000 personen bijgekomen. Het voornefnen bestaat, om nog vóór den aanvang van den winter het aantal' werk willigen tot 200.000 op te voeren. Om dit voornemen te verwezenlijken moe ten alle werkmogelijkheden doelmatig wor den aangegrepen. ,De rijkscommissaris staat derhalve met alle instanties, die voor het scheppen van werkmogelijkheden in aan merking komen in nauw contact. De rijkscommissaris zal de reeds herhaal de malen aangekondigde doorvoeringsbepa lingen betreffende de bijzonderheden van den vrijwilligen arbeidsdienst, vooral die over de keuzo en de vorming van leiders, vandaag publiceeren. 5.400.000 WERKLOOZEN IN DUITSCHLAND Einde Juli waren bij de arbeidsbeurzen in Ihet Duitsche rijk 5.393.000 werkloozen inge schreven. Dit is 60.000 meer dan begin Juli. Sinds half Juni zijn evenwel 90.000 perso nen minder ingeschreven, HET TERRORISME IN DUITSCHLAND Tal van nieuwe aanslagen De politie deelt mede dat in den nadht van Dinsdag uit een auto, waarvan de lich ten gedoofd waren op eenige te Dortmund voor een café staande peisonen een viertal schoten is gelost. De 28-jarige arbeider Engelibert Reutner werd door een der scho ten doodlelijk getroffen. Het slachtoffer droeg de uniform van den .Strijdhond tegen het foecisme" met den daarbij behoorenden rooden armband. I>e 22-jarige Rijksban ierman Siegfried Betz uit Holthausen, werd toen hij voor het venster zijner woning verscheen, door een op straat gelost schot doodelijk aan den hals gewond. Te Kueppers in het district Lauban, heb ben onbekenden Maandagavond eenige schoten gelost op den sociaal-democrati- schen arbeider Hoffmann, waardoor deie zwaar gewond werd. Gieter is hij in het ziekenhuis te Goerlitz aan de gevolgen overleden. Gisternacht is een bomaanslag gepleegd op het huis van een bakker te Marienburg. De bom was geplaatst in de vensterbank van een kamer, waarin een 5-jarig kind sliep. Bij de ontploffing werden alle ruiten van het huis vernield, terwijl de scherven van den hom de kamer invlogen traliewerk van het kinderledikant verbo-, gen, terwijl het kind vrij ernstig hoofd werd. gewond. Te Ratibor werd gisternacht een hand granaat geworpen naar het huis van den voorzitter van den gemeenteraad van Mar- kowitz. Alle vensters werden venield, ter wijl op een afstand van drie meter van het huis een groot gat in den grond werd ge slagen. Gisternacht tegen twee uur werd in de Schechestrasee te Hindenburg een bom worpen door het raam van een winkel- etalage, waardoor de etalage in brand ge raakte. De brandweer wi6t het vuur tot den win/kei te beperken. Persoonlijke ongeluk ken kwamen niet voor. Korten tijd later werd onder het raam van de woning van een beambte van Internationale Arbeiders Hulp een bom tot ontploffing gebracht, waardoor aaht ramen werden vernield. Te Eckernfoerde zijn tien nationaal-socia listen gearresteerd, die er van beschuldigd worden den lOen Juli een aanval te hebben ondernomen op het vakvereenigingshuis te Eckermfoerde-Borby. Te Koningsbergen zoekt de politie ijverig naar wapens en trekt zij vergunningen tot het dragen van wapens in. Te Keulen is door politie en justitie een huiszoeking gedaan in al6 noodwoningen ingerichte voormalige militaire barakken te Keulen. Een hoeveelheid wapens werd in beslag genomen, terwijl zes nationaal- socialisten werden gearresteerd. De politie te Hamburg heeft gister een uitgebreid onderzoek naar de wapenen in gesteld in het zgn. Gangs Viertel te Ham burg. Een groote hoeveelheid wapenen werd in beslag genomen, terwijl een vijftigtal personen, w.o. veile communisten, werden gearresteerd. DE GODSVREDE IN DUITSCH LAND VERLENGD Het Duitsche Rijkskabinet heeft in zijn zitting van Dinsdag drie besluiten genomen en wel betreffende: I. De verleging van den politieken Gods vrede tot het einde dezer maand. De Gods vrede loopt heden, 10 Augustus af. De daags daarop volgende grondwetsdag is van den Godsvrede uitgezonderd, zoodat deze „vre de" dus op 12 Augustus weder begint. II. De noodverordening inzake de straf- erzwaringen bij politieke daden van ter reur, waarover reeds bijzonderheden zijn ge publiceerd. Den rijkspresident is daarvan mededeeling gedaan. Aangenomen dient te worden, dat zijn toestemming spoedig ver leend zal worden. III. De uitvoeringsverordenirig over de in stelling van bijzondere rechtbauken. Naar officieel wordt medegedeeld zullen politieke gewelddaden, volgens de aangekon digde noodverordening van den rijkspresi dent van 9 Augustus 1932, onderworpen worden aan de strengste strafbepalingen. De meest ernstige gevallen zullen met den dood worden gestraft. Het, op het oogenblik geldende, recht eischt de doodstraf voor den moordenaar, die met voorbedachten rade doodt, en voor plegers van ernstige springstofaanslagen. In de toekomst zal ook degene met den dood gestraft worden, die, zonder overleg, in den hartstocht van den politieken strijd, uit toorn en haat, een doodelijken aanval op iemand onderneemt, of een beambte van de weermacht, of van de politie, doodt. Ook degene, die door brandstichting, of een ander gevaarlijk misdrijf, den dood van een mensch veroorzaakt, wordt met den dood gestraft. Met een tuchthuisstraf van ten minste tien jaar wordt degene ge straft, die ernstig lichamelijk letsel door middel van een vuurwapen, of bij een doo delijken aanval op een politiebeambte, top brengt. Dezelfde straft treft allen, 'die zich' aan oproer of landvredebreuk, onder verzwaren de omstandigheden schuldig maken. Met tuchthuis rwordt voortaan ook een reeks gewelddaden bestraft, waarvoor tot nu toe slechts lichte straffen bestonden. Alle om politieke motieven bedreven lichaamsverwondingen vallen, wanneer ze door meerderen, gemeenschappelijk met een wapen of een gevaarlijk werktuig gepleegd zijn onder tuchthuisstraf. Voorts alle ge welddaden. die met schietwapens gepleegd worden, en elke feitelijke aanval op, politie beambten, ook wanneer die aanval slechts tot een eenvoudige lichaamsverwonding heeft geleid. De rijksregeering heeft voor die distric ten, waar daaraan behoefte bestaat, specia- rechtbanken ingesteld. De uitspraken rechtbanken zijn onmiddellijk rechtsgeldig en uitvoerbaar. DE NIEUWE RECHTBANKEN Dë aangekondigde speciale rechtbanken zullen allereerst worden gevestigd te Ko ningsbergen, Elbing- Kiel, Berlijn, Breslau. Hamm en Dusseldorp. CHINA ZONDER REGEERING Uit Nanking werd Dinsdag gemeld: In de politieke arena heeft men heden een nieuwe sensatie beleefd. Tsjang Kai Sjek heeft nl. uit Hanikau getelegrafeerd, dat indien Wang Tsjin Wei zijn ontslag niet intrekt, Tejang zelf ook zal aftreden. Maarschalk Tsjang Hsoe Liang volhardt van zijn kant in zijn voornemen om af te treden, waardoor China practisch zonder kabinet geraakt. u__J_ VON SCHLEICHER EISCHT DE RECHTSGELIJKHEID GEEN DUITSCHE VERTEGENWOORDI GERS NAAR GENEVE VOOR DEZE KWESTIE IS GEREGELD. De Berlijnsche correspondent van de „New-York Times" heeft een onderhoud gehad met von Schleicher, den Ministoi van Rijksweerbaarheid. Von Schleicher herhaalde tegen elkfe mi litaire dictatuur te zijn en merkte op dat de rijksweerbaarheid het eenige on-politieke machtsmiddel is 't welk de Rijkspresident de eenige instantie in Duitschland, die zich op een duidelijke meerderheid des volks kan beroepen kan aanwenden. Na te hebben gememoreerd dat de jongste Rijksdagsverkiezingen hebben bewezen hoe moeilijk het Rijk thans te regeeren is, om dat slechts de ultra's: nazi's en communis ten winst te boeken hadden, bracht de mi nister hulde aan het Duitsche volk, omdat het ondanks alles met name ondanks de moordpartijen tusschen de ultra's rust en tucht heeft bewaard. Over de buitenlandsche politiek zeide Von Schleicher dat daarin het vraagstuk van rechtsgelijkheid op den voorgrond staat. De ontwapeningsconferentie heeft, na zes maanden bijeen te zijn geweest, een re solutie aangenomen, die noch ontwapening, noch rechtsgelijkheid behelst Wat is er overgebleven van alle mooie beginselen die de staten bij het begin der conferentie ten beste gaven? De technische commissie heb ben ze grafwaarts gedragen. Aan Duitsch- lands aanspraken op rechtsgelijkheid is geen gehoor geschonken, ofschoon een ont wapeningsconventie toch alleen waarde kan hebben als deelnemers met gelijke rech ten vrijwillig de bepalingen er van aanvaar den. Daarom heeft Duitschland, dat na 13 jaar vachtens niet langer kan wachten, te gengestemd. Het zal geen vertegenwoordigers weer naar Genève zenden, voordat de kwestie der rechsgelijkheid naar den zin van Duitschland is geregeld. Hierover zijn alle partijen het eens. Als men thans duikbooten, zwaar geschut en tanks voor verdedigingsmiddelen wil laten doorgaan, met welk recht kan men ze Duitschland dan onthouden? Als Polen zijn grenzen kan versterken, met welk recht kan men Duitschland dan deze bescherming verbieden? Dat Duitschland de eenige gron- te mogendheid is, die niet voor zijn natio nale veiligheid mag waken, is een vernede rende toestand, dien wij niet langer dulden. De bepalingen van het verdrag van Ver sailles moeten óf op alle mogendheden wor den toegepast, óf men moet Duitschland het recht geven zijn verdedigingsstelsel zoo ie reorganiseeren, dat zijn nationale veiligheid is geAvaarborgd. Wij willen peen wedstrijd in wapening, wij zullen eiken ontwape ningsmaatregel steunen, maar wij eischen veiligheid, rechtsgelijkheid en vrijheid. VON SCHLEICHER EN HITLER Beweerd wordt, dat generaal Von Schlei cher, de Duitsche Rijksminister van verde diging, met Hitier de kwestie heeft bespro ken van het plaats maken van Von Papen voor een nazi-leider. Hitier zou het kanselierschap voor zich hebben opgeëischt door te beweren, dat hij anders zijn mannen niet langer in bedwang zou kunnen houden. Groote schade ln Roemenië en Bulgarije Boven ihet beneden-stroomgebied van de Donau beeft zoowell op Roemeenecli als op Bulgaarsoh gebied een hevige orkaan ge woed. Reusachtige hoornen werden ontwor teld en bonderden meters ver weggerukt. Duizenden mensdhen werden dakloos. Door bet inslaan van den bliksem ontstond op verschillende plaatsen brand, terwijl ver scheidene personen werden gedood. De schade wordt op 20 millioen lei gesdhat, OVERSTROOMINGEN IN DUITSCHLAND De rivieren in de omgeving van Ratibor zijn aldus gestegen, dat men het ergste vreest. Reeds staan groote oppervlakten van de laagst gelegen velden onder water, waar door een gedeelte van de nog te velde staan de oogst is vernield. Men verwacht nog meer stijging. MIJNONGELUK TE DORTMUND De mijn-inspectie deelt mede, dat op de mijn Kaiserstuhl II drie arbeiders door in storting van een pijler werden bedolven. Ten gevolge van vallend gesteente kon men niet terstond met het reddingswerk beginnen. Pas na geruimen tijd konden de slaoht- offers geborgen worden. Zij waren toen reed» overleden. De „Donau Post" meldt uit Boekarest, dat de Roemeensohe stad Bodosani door een ge weldigen brand gedeeltelijik is vernield. Door tot nog toe onbekende oorzaak ontstond in de arbeiderswijk op verschillende plaatsen gelijktijdig brand. Het vuur greep met ra zende selheid om zioh heen en in een hall uur tijds stonden 34 woningcomplexen ln brand. Er ontstond een paniek en in de ver warring lieten vele ouders zelfs hun kinde ren in den steek. Dertien personen, grooten- deels kinderen, werden gedood. Tengevolge van een ontploffing in een brandend fa brieksgebouw werden vier brandweerlieden ernstig gewond, terwijl een vijfde van de tweede verdieping naar beneden viel. MOLLISON GAAT OCEAANVLIEGEN De bekende Engelsche vlieger J. A. Mol- lison gaat naar Baldonnel in Ierland om een heen- en weervlucht over den Oceaan voor te bereiden. SCHIETPARTIJ Na een schuttersfeest te Fröndenlberg (Westf.) zag de politie zich gedwongen, van de schietwapens gebruik te maken. Zeven weerspanmgen en 3 politiebeambten werden BRAND IN DE NEW YORKSCHE ONDERGRONDSCHE PASSAGIERS IN GROOT GEVAAR. Dinsdagmiddag is te New-York bij het station Brooklyn Bridge van den onder- grondschen spoorweg brand uitgebroken. Het vuur breidde zich zeer snel uit, zoo dat de talrijke passagiers slechts met groote moeite de uitgangen konden bereiken. De tunnel stond vol rook. Talrijke personen zijn gewond. Nader wordt uit New-York gemeld: De brand in den „underground" kon in betrekkelijk korten tijd worden gebluscht. De oorzaak van den brand is kortsluiting. Bij het bekend worden van dep brand werd direct de krachtstroom uitgeschakeld, het geen een vrij langdurige stagnatie van het ondergrondsche spoorwegverkeer met zich bracht. STIMSON'S REDE EN JAPAN VERBAND MET HET VOLKENBONDS RAPPORT OVER MANDSJOERIJE? De Japansche minister van buitenland sche zaken heeft den Japanschen ambassa deur te Washington verzocht hem een uit voerig verslag te zenden van de rede van Stimson, waarin ook gesproken werd van de Japansche actie in Mandsjoerije, om na te gaan of het noodig is bij de Amerikaan- sche regeering tegen die uitlatingen op te komen. Volgens den correspondent te New-York van de Baltimore Sun is het rapport van de Volkenibopdscommissie die naar Mand sjoerije is gezonden, ongunstig voor Japan. Dezelfde correspondent meldt, dat de toe speling van Stimson op de onwettighoid van een oorlog zulks krachtens het ver drag van Kellogg een uitvloeisel was van de wensch van den secretaris van staat om de groep in den Volkenbond, die tegen het optreden van Japan in Mandsjoerije ge kant is, aan te moedigen tot een flinke hou ding, wanneer het rapport der commiss> zal zijn overgelegd. Volgens de New-York Times heeft de rede van Stimson niet alleen beteekenis we gens de verklaring dat de Ver. Staten het beginsel van onderlinge raadpleging aan hangen, maar ook omdat zij werd uitgespro ken op een oogenblik, dat de Volkenbond het netelige vraagstuk van den vrede in het Verre Oosten moet ter hand nemen. LONDEN, 10 Augustus. De Daily Express verneemt uit Washington, dat het voorloo- pig rapport van de door den Volkenbond naar Mandsjoerije gezonden commissie van onderzoek vast zou stellen dat Japan zich op 25 punten heeft schuldig gemaakt. De Japansche autoriteiten hadden opzettelijk en na nauwkeurige voorbereidingen, een aanvang met de vijandelijkheden gemaakt. Het bericht, dat de gevechten waren begon nen wegens het vernielen van een spoor brug, bleek onjuist te zijn, aangezien de commissie ook niet het minste bewijs van dezen aanslag heeft kunnen vinden. Waar schijnlijk heeft de ontploffing nooit plaats gevonden. Een groot deel der Japansche ambtenaren en beambten in Mandsjoerije is niet voor hun taak berekend, Japan heeft hoofdzakelijk de schuld aan de onlusten in Mandsjoerij hoewel toegegeven moet worden, dat de Mandsjoerijsche regeertng zwakheid en on bekwaamheid heeft getoond. DE STAKING IN BELGIE ALGEMEENE STAKING AFGEWEZEN. Naar gemeld wordt, is in het Kempen-dis trict het werk door de arbeiders hervat en wordt er weder normaal gewerkt In Waterscheid, waar een gedeeltelijke staking is uitgebroken, hebben twee hon derd arbeiders het werk weder heirat In het district van Luik hebben 3223 ar beiders, aan de Beneden Sambre 450 en in Borinage 149 arbeiders het werk weer opgenomen. In Charleroi is het aantal stakers met on geveer duizend toegenomen, evenals in het centrum. In de overige industrieën is de toestand onveranderd. De leiding van de commissie van vakver- eenigingen, welke alle socialistische vakver- eenigingen vertegenwoordigt, heeft een sluit genomen, waarbij de eisch der mijn werkers naar een algemeene staking wordt afgewezen. BRUSSEL, 10 Aug. Het stakingsparool van het Belgische mijnwerkersconflict is niet al gemeen opgevolgd. In de mijnen in de om geving van Luik hebben 3000 mijnwerkers gisteren het werk hervat. In Henegouwen is de toestand onveran derd. Er worden slechts kleine plaatselijke incidenten gemeld. DE STRIJD IN DEN GRAN CHACO STAKING DER VIJANDELIJKHEDEN? Uit La Paz wordt gemeld, dat men daar meent te weten, dat ook de Boliviaansche regeering het verzoek der neutrale mogend heden aanvaard heeft om de vijandelijk heden te staken. ENORME DIEFSTAL VAN SIERADEN IN ZWITSERLAND De politie van alle hoofdsteden in Europa is in kennis gesteld met een enorme dief stal, gepleegd in Solothurn in Zwitserland. Daar zijn n.l. uit een monsterkoffer, in een auto geborgen, een groote hoeveelheid siera den van platina of goud ontvreemd tot een gezamenlijke waarde van 132.000 Zwitser- sche francs. Er bevinden zioh totaal onge veer 5300 stuks onder deze sieraden: heeren en damesringen, broches, aanhangers, oor ringen, armbanden, colliers, dasspelden, me daillons heeren- en dameszegelringen en horloges. De sieraden zijn voorzien van het firmamerk n.l. een hoefijzer met een drie hoek waarin links het cijfer 9 en rechts de letter K. Andere hebben als merk een klok met driehoek en het getal 18 en de letter K. Voorzoover bekend ontbreekt thans van de daders elk spoor. HET LUBECKSCHE TUBERCULOSE-PROCES BEVISIE GEVRAAGD Naar de „Berl. Ztg. am Mittag" meldt, heb ben de advocaten van de 'hoofdverdachten in het bekende Lübecksdhe tuiberoulose-pro- ces revisie aangevraagd van het veroordee- lend vonnis, met de motiveerkig, dat de voorzitter der rechtbank, die de verdachten veroordeelde, tijdens het proces krankzinnig zou zijn geweest Voor de these der verdediging schijnt, naar de „B.Z." verder bericht, op de eerste plaats slechts de omstandigheid te pleiten, dat Amtsgerichtsrat Wibel zich op 't oogen blik in een zenuwlijdersgesticht bevindt Naar verluidt is hij naar het gesticht ge gaan wegens de „diepe gemoedsdeipressie", waarvan hij, bekommerd over het lot van dr. Dyke, ten prooi was geraakt. DE VAL VAN EKMAN De eerste officieele verklaring omtrent het aftreden van den Zweedschen minister-pre sident zegt, dat de reden is, dat Ekman, behalve de 50.000 kronen, die hij in Septem ber van Kreuger ontvangen heeft, in Fe- burari van dit jaar nog eens 50.000 kronen voor de vrijzinnige politieke organisatie heeft aangenomen. Dit bedrag is thans aan de curatoren terugbetaald, naar een der bla den weet te melden, uit zijn particuliere mid delen. Het onverwachte aftreden heeft groot opzien gebaard. De aanneming van 50.000 kronen in Fe bruari had Ekman aanvankelijk geloochend. Radio Nieuws. WOENSDAG 10 AUGUSTUS. (Joaoer ten i 18.00 Huizen. NCRV Concert 18.50 LondenR. BBC Oikest 19.00 H 11 v e r s urn. Accordeonmuziek 19.50 H 11 v er sum. VARA Accordeonmuzi 20.20 Londen R.: Symfonie-orkest 20.20 ICalundborg: Richard Wagner-coi 20.50 P a r IJ s-E j f f e 1Concert 21.00 Huizen NCRV: H. O. V. 21.50 Kalundbo'rg: Fluitsoli 22.20 D a v en try; Trio 22.30 Huizen NCRV: Gramofoonmuziek 23.30 HJ l'Ve K3 u m VARA: Gramofoonmuziek Lezingen, Cursussen. eni 19.15 Hulzen. NCRV Causerie J Schipper Seor. C.N.V.V. Politie- en Peraberlcbtei 19.30 Hulzen. NCRV. Politieberichten 19.45 Huizen. NCRV Persberichten. 22.00 Huizen NCRV: Persberichten 23.15 Hilversum VARA: Persberichten DONDERDAG 11 AUGUSTUS i KRO: Morgencoi 8.00 Hu 1 z 8.01 H 11 v 10.00 H u i z 10.15 H i 1 v 10.30 Hllv 10.45 Hu i z 11.30 H i 1 v 12.01 Hi 1 v 12.15 Hulz 12.20 Dave 12.20 Ka lundborg: Strijkorkest Ti of o on muziek i NCRVGramofoonmuziek sum AVRO: Gramofoonmuziek sum AVRO: Solistenconcent NCRV: Gramofoonmuziek sum AVRO: Solistenconcert sum AVRO: Salon-orkest i KRO: Orkest 13 30 Hllv 13.5ü L a r li.00 Hu AVRO: Mannenkoor Hulzen NCRV: Ziekenuur: Dr J. J. Woldendorp Hilversum AVRO: Ziekenuur: Mevr. Hilversum AVRÖ: Toespraak Lord Baden Powell Huizen NCRV: Cutsus knippen en stof- Huizen NCRV: Friesohe declamatie NCRV: Persberichten ULTIMATUM DER PAN-AMERIKAANSCHE UNIE AAN BOLIVIA Volgens een uit Washington ontvangeD radiogram, hebben Boliviaansche troepen het grensfort „Carlos Antonio Lopez" bezet. De Paraguayaansche bemanning trok na een kort gevecht terug. Op een protest van Paraguay bij de Washingtonsche commissie der Pan-Ameri- kaansche Unie hebben de staten-leden dezer Unie in een scherpe protestnota aan Bolivia het staken der vijandelijkheden en het her stel van den status quo geëlscht vóór 10 Augustus. Volgens een andere bericht zou Bolivia thans ook bereid zijn zich aan arbitrage te onderwerpen. DE AARDBEVING OP DE AZOREN 800 huizen verwoest of zwaar beschadigd Volgens berichten van den gouverneur der Azoren zijn bij de aardbeving aldaar ruim 300 huizen verwoest, terwijl nog 500 anderen dreigen in te storten. De goeverneur heeft alle legertneten ter beschikking gesteld van de daklooze bevolking en verdere hulpmaat regelen ingeleid. TELEGRAMMEN ECONOMISCHE WERELDCONFERENTIE LONDEN, 10 Augustus. Hoewel nog geen officieede benoeming bekend is gemaakt, verneemt de „Daily Telegraph" dat als Brit- sche deskundigen in de voorbereidende com missie de Economische Wereldconferentie benoemd zullen worden Sir Frederick Leith Ross voor financieele en Sir Walther Layton voor economische zaken. BOLIVIA BEREID DE VIJANDELIJK HEDEN TE STAKEN BUENOS AYRES, 10 Augustus. Uit La Paz wordt gemeld dat de regeering van Bolivia zich tegenover de neutrale mogendheden bereid heeft verklaard de vijandelijkheden te staken, wanneer de gebiedsverhoudingen zooals deze vóór het begin der vijandelijk heden bestonden, zullen worden -hersteld. De Bolivaansohe regeering heeft spoedig ant woord verzocht of Paraguay en de neutrale mogendheden hiermede accoord gaan. Deze stap van Bolivia is een antwoord op den eisch van de Ver. Staten, Mexico, Cuba en Columbia, om vanaf heden alle militaire operaties te staken. Volgens tot nog toe niet bevestigde berich ten zijn in Bolivia acht arbeiders die tegen den oorlog hadden betoogd, gefusileerd. Als teeken van strikte neutraliteit, heeft de regeering van Argentinië de Argentijn- sohe militaire missie uit Paraguay terugge trokken. Weerbericht. 6tand als gisi Hoogste stand te Maastricht 766.8. Laagste stand te Riga 751.0. Stand vanmorgen halftwaalf 766.5 WEERVERWACHTING (Medeged. door 't Kon. Ned. Meteorologisch Inst. te De Bilt) Zwakke veranderlijke wind, later uit Zui delijke richtingen, aanvankelijk helder to *v licht bewolkt, later toenemende bewolking droog zeer warm weer. BUITENLANDSCH WEERBERICHT 1(j| In den toestand begint eenige veranderinf te komen. De hooge druk neemt steeds ji -0h beteekenis af en begint zich naar het Z.-O )m te verplaatsen. In het W. nadert een nieuwi mi depressie met een uitlooper tot aan de kustfoer van Portugal, die bij zijn nadering in Goflif van Biscaye den wind naar Z.-O. doen krimpen en groote hitte kan brengeq en het weer onweersachtig kan maken. Belóök hlave in Noord-Zweden is het overal prach-jnei tig zomerweer,, met alleen in Zuid-Frankrijlg)a£ zeer hooge temperatuur. Ook in Finland bljjfi gel het nog warm. In Noord-Scandinavië vielei 'ets zware regens. Het is te verwachten, dat injps] geheel West-Europa de temperatuur nog zalKer stijgen met weinig bewolkte luchten en datkan onweders en afkoeling eerst over eenigi jtel dagen zullen optreden. TEMPERATUUR Stand vanmorgen halftwaalf 22.2 C. 11 AUGUSTUS Zonsopgang 4.37 u Zonsondergang 7.32 vujei] Maansopgang 4.56 u.; Maansonderg. 11.08 u,jarj VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEl£0n1 OP HEBBEN 11,1 Zomertijdt Van 's avonds 9.02 u. tot 's morgens 5.09 WATERSTANDEN RIVIEREN Heden Vorig Walshnt 3.74 3.79 Basel i.8l 1.86 Hunlngen 2.5-2 2.57 Rheinweller -0.0S -0.17 Kehl 3.82 3.92 Maxau 5.71 5.83 Wiedeshelm 0.96 l.t'5 Mannbeim 4.90 4.99 Lobr 4 1.25 1.28 Mainz 4 2.00 2.10 Blngen 2.90 2.98 itat Canp i.«, 3.40 3.4#^ Ems 1.06 1.03 Coblenz 3.14 3.1»®° Trier 0.36 0.79»U' Kealen 3.2-2 3.23)m Ruhrort 4 1.92 l.ts Wesel 1.78 1.71' A Emmerik 2.94 2.8$ Dusseldorr 2.68 2.6? D >1 aas dicht 1.84 i .«4fl3 g Venlo 4 4 410.78 lOJMKed HOOGWATER NED. ZEEHAVENS 1*23.52" IJ malden 9.49 22.28 1LV.Holland &56 21.34 Terneazc_ Schevenlngen 9.06 21.44 Hansweert 9.13 2i.4$ï[ Rotterdam 11.05 23.30 DE CONFERENTIE TE OTTAWA OTTAWA, 10 Augustus. Als gevolg van dc besprekingen der Canadeesche regeering melj Engeland ter Britsche Economische Wereld- e, conferentie te Ottawa, dreigen ernstige moei 93c lijkhedien in het Canadeesche kabinet te ont-bij staan. Drie ministers dreigen met aftreden, Jai indien van Canadeesche zijde grootere con; Ier cessies aan de Britsche industrie worden gelika daan dan waartoe het kabinet aanvankelijk D had besloten. Minister-president Bennektitriji koestert de hoop, dat het conflict in zijnl kabinet wel zal worden bijgelegd. Reeds heeft hij besprekingen gehouden met indivi- dueele leden der Britsche delegatie. Ten aanzien van het verdere verloop dei conferentie wordt het zoo goed al zeker ge acht, dat de overeenkomsten met Australië en Nieuw Zeeland o.a. een kleine belasting op buitenlandsch schapenvleesch en tingenteering van den boterinvoer zal houden. Ten aanzien van de douane wordt een algeP meene overeenkomst verwacht o.m. inhou- nVh. dende een invoer van drie pence per dozijn OP buitenlandsche eieren Ml vorrlftr ZWEMMEN AL EEN KRANIGE ZWEMMER De Haagsche politie-agent J. v. Haarlem heeft gister in de Noordzee van Hoek van De Holland tot Scheveningen, een afstand vat &!1 I8V2 K.M. in recordtijd, n.l. 3 uur 25-minu ten, gezwommen. KAPITEIN KLAKKEBOS GAAT NAAR AMERIKA 71. Geweldig, wat zat de brave man in angst! Telkens verscheen er weer een nieu we kop boven water, en zelfs maakte een der ongedierten aanstalten, om den tak door te bijten! Maar gelukkig! daar ont dekte de kapitein vlak boven z'n hoofd een tak van een aan den kant etaanden boom die over, het water uitstak. Met de kracht der wanhoop werkte hij zich nog wat om hoog, greep den tak en begon zich omhoog te hijschen..... 72. Maar jawel, de krokodillen voelden ere niets voor, hun prooi zoomaar te laten ont- an 6nappen. Hap! daar had er al een hem bij 11 r, zn rechterbiel te pakken! De kapitein, die 20 al half over den tak hing, trapte met z'n e vrije linkerbeen, wat hij kon, maar de kro, kodil het niet los. Het leelijkste was, dat de chu tak, waaraan de kapitein hing, maar vrij 'non boogWaS °n bijDa t0t °P het Wüter 100 door-f-0 [(Wordt Vrjjdag yervolgd)j

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 2