JHeaiue ^riJtsrljr GEmtrant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken EERSTE BLAD. ABONNEMENT: Per kwartaal in Leiden en In plaat sen waar 'n agentschap gevestigd is ƒ2.35 Franco per post 2.35 portokosten. Per week ƒ0.18 Voor het Buitenland bij wekelijk- sche zending „4.50 Bij dagenjksche zending „5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7% cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar No. 3732 Bureau: Breestrjat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 WOENSDAG 10 AUGUSTUS 1932 ADVZRTENTIEN Van 1 tot 5 regels...—»..l.lTVf Elke regel meer0.22V1 Ir.gez. Mededeelingen ..""„„jj van 1—5 regels 2-3# Elke regel meer0.45 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.10 12e Jaargang Dit nummer bestaat uit TWEE bladen BINNENLAND. ONDERWIJSFONDS VOOR DE SCHEEPVAART «8, DE DRIE-KWARTJES-VOOR SCHOTTEN De steun van drie kwartjes per koe ge durende een tijdvak van drie weken heeft, voor zoover deze ten goede kwam aan ver- koopers van consumptiemelk, weinig bijval gevonden .tenzij dan van de zijde der velen, die de kennelijke vrijmoedigheid vonden de munten te incasseeren. De latere voorloopige regeling tot steun aan de melkveehouders heeft wel geleerd, dat bedoeld wordt hulp te verstrekken aan degenen, die melk leveren ten behoeve van de zuivelindustrie, zoodat de algemeene op zet van den eersten maatregel als een leemte moet worden beschouwd. Intusschen zat aan deze zaak nog een kant. De gemeentebesturen werden verzocht de uitkeering maar dadelijk uit eigen middelen voor te schieten opdat in den onmiddellijken nood eenige leniging kon worden geboden. Deze onmiddellijke nood was bij de zuivel industrie ongetwijfeld aanwezig. Toch lijkt ons de methode, hier van Rijks wege gevolgd, weinig aanbevelenswaardig. Bekend is dat met de drie-kwartjes-uit- keering in vele gemeenten zeer belangrijke bedragen gemoeid waren. Bekend is evenzeer dat vele gemeenten met dé voorziening in kasmiddelen groote moeite hebben. Is het nu billijk, op de gemeenten de taak te leggen van dadelijke uitbetaling en op degenen die met financieele moeilijkheden te kampen hebben of in deze methode van wer ken ernstige met name administratieve bezwaren zien ,het odium van lakschheid of nalatigheid te drukken? Daarbij komt, dat niet iedere gemeente <ie kans wenscht te loopen om noodge dwongen bij het Rijk aan te kloppen voor het sluiten van een kasgeldleening, waarbij de noodige voorwaarden worden gesteld. Deze overiveging klemt te meer, als de gelden voor een deel bestemd zijn voor per- j sonen die nog een behoorlijken prijs voor de I melk maken en daarom buiten de regeling f hadden dienen te vallen. Onder deze omstandigheden hebben enkele gemeenten, waar in het geheel geen melk voor de consumptie wordt afgeleverd, be zwaar gemaakt voor dergelijke doeleinden voorschotten beschikbaar te stellen en door renteverlies daaraan mee te werken. Onmiddellijke steunverleening wordt trou- wens het vlugst bereikt, wanneer de gelden terstond door het Rijk worden toegezonden. VOLLEDIGE ZONDAGSLUITING Men zal rich herinneren, dat bij de invoe ring der Winkelsluitingswet verschil is ont staan omtrent de vraag, hoever de Raad kan gaan in zijn bevoegdheid om op het stuk der winkelsluiting een aanvullende regeling te maken. Artikel 9 der Winkelsluitingswet zegt, üat 'de Raad bevoegd is nadere regelen te stellen, indien bijzondere omstandigheden dit ge- wenscht maken. De vraag rees, of de Raad nu niet alleen een soepelere, maar ook een strengere ling zou kunnen treffen. En aannemende, dat het laatste ook toe laatbaar was .stelden wij de vraag: Kan nu ook het overwegend Christelijk karakter eener bevolking, een in ruimeren kring erkend besef omtrent de wenschelijkheid van meer dere Zondagsrust dan de wet waarborgt zulk een bijzondere omstandigheid zijn, die een strengere regeling bij verordening toelaat dan de wet geeft? Op deze vraag werd een onderscheiden antwoord gegeven. Van verschillende zijden werd, onder be roep op enkele uitlatingen van minister Ver schuur, betoogd, dat zulk een verscherping ten aanzien van de Zondagsrust niet toelaat baar moet worden geacht Onder aanhaling van een antwoord, dat de Minister gegeven had op een vraag van den heer Snoeck Henkemans, meenden wij het tegendeel te mogen betoogen en te kunnen aannemen, dat de godsdienstige geaard heid der burgerij kan gelden als motief voor en meer stringente regeling op den Zondag. Het blijkt, dat de feiten ons hebben in het gelijk gesteld. Een door den Raad der gemeente Rilland- Bath vastgestelde verordening krachtens art. 9 der Winkelsluitingswet, welke algeheele Zondag sluiting voor winkels bevat, verkreeg de koninklijke goedkeuring. Tweeërlei valt hier op te merken. In de eerste plaats, dat de verordening niet bracht een verdere beperking der openstel ling op Zondag, maar algeheele sluiting. En in de tweede plaats dat deze verorde ning werd goedgekeurd voor een gemeente, wier vertegenwoordiging in den Raad is samengesteld uit vier rechtsche en drie link- sche leden. Uit een en ander blijkt wel, dat de Mi nister een zeer ruime toepassing mogelijk acht van oe toelichting, door Zijne Excel lentie bij het debat in de Tweede Kamer ver strekt. OFFICIEELE BERICHTEN r H. H. v. Dam erkend en toegelat* jen. van Zuidslavië te Rottèrdam. r H. J. A. Hoogeweegen. erkend ONDERSCHEIDINGEN Kon. besl. is aan Dr J. ter Meulen, dlrec- van de bibliotheek van het Vredespaleis te Den Haa.g, verlot verleend tot het aannemen MIDDELBAAR ONDERWIJS Bij Kon. besl. zijn wederom tijdelijk bene tot leeraar aan de Rijks Hoogere Burgerschool te üostburg G. Posuna; ld. te Oud-Beijerland M. M. Bartelse; ld. te Tiel C. F. P. Stutterh is benoemd tot leeraar in vasten dienst aa R.B.H.S. te Hoorn G. Lot tering, thans tijdelijk CLEARINGWET IN WERKING In het „Staatsblad" is afgekondigd d© wet van 25 Juli tot vergemakkelijking van maatregelen, bij Verdrag, of op ander© wijze te treffen, ter breideling van de gevaren voortspruitende uit de beperkende bepalin gen, die 6teeds veelvuldiger op het interna tionale betalingsverkeer worden toegepast. Zij is 7 Aug. j.l. in werking getreden. BEZUINIGING BIJ DE POST De begeleiding van de postauto's door een tweeden man wordt opgeheven, ©ener zijds als bezuinigingsmaatregel, anderzijds omdat de ervaring heeft geleerd, dat ge deelde verantwoordelijkheid de waakzaam heid niet altijd gelijk doet zijn aan die, elke bij enkelvoudige bezetting wordt ont- ikkeld. Ook worden de ingevoerde veilig heidsmaatregelen afdoende geaoht. NIJVERHEIDSRAAD UITSTEL VAN BETALING Aan den minister van Econ. Zaken en Arbeid heeft de Nijverheidsraad een rapport 'Uitgebracht over de wettelijke maatregelen ten aanzien van uitstel van betaling. Daar in is de raad tot de conclusie gekomen, dat er geen aanleiding bestaat, om de mogelijk heden tot het verkrijgen van een wettelijk uitstel van betaling, zooals deze in tweeden titel van de Failli6sementswet „Van de surséance van betaling" zijn geregeld, ten behoeve van door de crisis in moeilijk heden geraakte debiteuren te verruimen. LOONBEWEGING BIJ DE KOOPVAART WAT ZAL ER 16 AUGUSTUS GEBEUREN Zooals bekend, hebben de Readers bij Koopvaardij het collectief contract opgez' tegen 16 Augustus a.s. Reeds geruimen tijd zijn daarover besprekingen gaande. De con tactcommissie, welke gevormd wordt door de Vereeniging van Scheepswerktuigkundi- gen, de gezagvoerders en de Centrale Bond van Transportarbeiders, is met de werk gevers niet tot overeenstemming kunnen ko men. De onderhandelingen liepen va6t en het gevolg daarvan was, dat de werkgevers het contract opzegden tegen 16 Augustus. Wat, zoo vroegen wij <-an vertegenwoor digers van de R.K. en Christelijke Bond van arbeiders bij de Koopvaart, zullen daar van voor uw bonden de consekwenties zijn? Het antwoord ligt voor de hand, zoo luidde het bescheid. In de contact-commis sie zijn wij niet vertegenwoordigd; hoe de positie op het oogenblik is, weten we dus feitelijk niet; wellicht weet de contact-com missie het ook niet. Immers, de werkgevers zeggen wèl het contract op, maar komen tot heden met geen enkel plan. Wat men wil, wat men vraagt, is onbekend. Daarin kunnen onze organisaties niet be rusten. We zijn, als 6teed6, vóór overleg en samenwerken, maar we zijn niet geneigd een spel met onze menschen te laten len. Als de werkgevers zwijgen tot 16 Aug., in de hoop, dat de eene reeder voor en de an dere na op elke voorwaarde, welke hem zint, personeel aan te nemen, dan advisee- ren wij om niet te varen: we willen de chaos niet. Na deze mededeeling uit hestuurskringen van twee arbeidersorganisaties zien we niet zonder spanning de fatale datum tegemoet IDIOTEN EN ACHTERLIJKE KINDEREN JAARVERSLAG 1931 Wij ontvingen het 42ste verslag van de Vereeniging tot Opvoeding en Verpleging van Idioten en Achterlijke Kinderen, waar van de stichtingen ,,'s-Heerenloo", „Lozen- oord", „Groot-Emaus en de Dr. Mr. Willem v. d. Bergh-Stichting" uitgaan, benevens het Paedologisch Instituut te Amsterdam. In het afgeloopen jaar werd het 40-jarig bestaan der Vereeniging herdacht, en tevens dat van „s'-IIeerenloo". Bij deze gelegenheid werd een Gedenkschrift uitgegeven, waar van ook thans nog exemplaren verkrijgbaar zijn. De heer J. J. Hagenbeek, die zoo lange jajxm in het bestuur zitting had, ont viel aan de Vereeniging door den dood. In de aldus ontstane vacature is nog niet voor zien. Overigens kwam er in de samenstel ling van het bestuur geen wijziging. Het aantal contribuanten van het Supple tiefonds bedroeg op 31 December 1931 bijna 6300. Aan legaten werd ontvangen een be drag van 4S85. uit de opbrengst der wel dadigheidspostzegels een bedrag 4427.32. Vermelden wij tenslotte nog dat het Pae dologisch Instituut te Amsterdam op 15 Jan, 1931 werd geopend. VACANTIECURSUS MET DE ..PRINSES JULIANA" De toestand in de Rijnvaart Aan boord, Rotterdam, 9 Aug. Reeds gedurende twaalf jaar houdt het onderwijsfonds voor de Scheepvaart een vacantiecursus, speciaal bestemd voor direc teuren en leeraren aan 'schippersscholen, zullen we maar zeggen. Het gaat er mee, als met alle goede dingen: aanvankelijk weinig belangstelling, indien niet erger, nl. bespottingen en verdachtmaking, als zouden de organisatoren eigen belangen dienen; daarna langzamerhand attentie en zelfs meeleven; en, vooral in dagen van malai se. groote interesse van de rijde der eerst- belanghebbenden. Zoo ook hier. Dat bewees wel de geani meerde discussie op de eerste middag aan boord van de „Prinses Juliana", welke lig plaats had genomen tegenover het Maas station. De passagierslijst, waarvan we inzage mochten nemen, geeft ons geen aanleiding er veel over te zeggen. Uit vele plaatsen des lands waren leeraren aan schippersscholen gekomen om te hooren. wat er nieuws op him onderwijsgebied is. De honneurs werden natuurlijk waarge nomen door den heer G. de Jong Azn., directeur van het Onderwijsfonds, die op ongedwongen wijze leiding aan den cursus Voorts noemen we den heer C. A. M. C. an Kas t ee 1 e, secretaris van reeders in de Binnenvaart, mej. mr. Frida K atz. lid der Tweede Kamer en mej. mr. Trude Versteeg, die samen rechtskundige ad viezen aan het Fonds geven en voorts de vakorganisatie-leiders, de heeren J. Zwaga van den R.K. bond, J. v. d. Steen, van de Christelijke bond, Dijkstra van de Fede ratie, en II a a m e r s t e in. van de Interna tionale Schippersoond. Voorts de heer Cla- ero van het Centraal Bureau voor de Binnenscheepvaart en de heer W. Schram bestuurslid van de Centrale, van Scheeps bouwers, de spreker voor de eerste bijeen komst. Ten slotte eenige persmenschen. die allen door den heer de" Jong welkom wer den geheeten. Openingsrede. Op deze cursus, aldus rle heer de Jong, willen we met elkander bespreken, wat er gedaan kan worden om te redden, wat nog te redden is in de Binnenscheepvaart. De eerste stap op die weg is reeds gezet; want het eerste is, dat men onderzoekt, wat de kwaal is. Daarom is het van belang, dat de Aartsbisschop van Utrecht gevraagd heeft hem in te lichten over de toestand in 't bedrijf. Zoo'n rapport is opgemaakt en toe gezonden; doch is ook ter kennis gebracht van de Algemeene Synode der Ned. Herv. Kerk, die een scherpe resolutie heeft aange nomen in verband met het droevige feit, dat er aan boord van binnenschepen een 8000 kinderen opgroeien, van wie hoogstens een 2000 eenig onderwijs krijgen. Over dat onderwijs aan schipperskinderen zal deze week iets gezegd worden; misschien wel dingen, waarmede weinigen het eens zijn; doch alles moet strekken om duidelijk tc maken, hoe broodnoodig het onderwijs is en dat elke poging daartoe waardeering ver dient Immers, uit Groningen werd nog pas gerapporteerd, dat er van de 300 leerlingen der Schippersschool 87 analfabeten waren. Dat zegt genoeg. Samenwerking, organisatie is noodig; daaraan moge ook deze tocht bevorderlijk zijn. Het woord werd daarna gegeven aan den heer W. Schram, van Bolnes, om te spre ken over de catastrofale toestand in de Rijnvaart en het plan, dat misschien saneering kan brengen. Van dat rapport is voor eenige maanden melding gemaakt in de pers; zal het werkelijk beteekenis krijgen voor de Rijnvaart, dan moet het voor en tegen in breede kring ernstig overwogen worden. En nu is het, aldus de spreker zoo bui tengewoon jammer, dat er zoo weinig mede werking bij de belanghebbenden is. Een Rijnschippersbond was zelfs mordicus tegen het ontworpen plan, want het gaat tegen de traditie der ongebreidelde vrijheid in; een andere bond echter bleek na bespreking er geheel voor te zijn. En, het is te begrijpen zal er door organisatie iets bereikt worden, dan moet ieder wat van zijn persoonlijke vrijheid opofferen; dat kostelijke goed,waar voor menig schippertje gaarne armoede lijdt Nader het rapport besprekend, ging de heer Schram achtereenvolgens de belang rijkste punten na: n.l. wat de Rijnvaart is; waaruit de Rijn vaart vloot bestaat, waarbij opvalt ,dat de 12000 sleepschepen samen S millioen ton metend, hoofdzakelijk in han den van particulieren zijn; hoe ze bevracht of verhuurd worden; hoe in deze crisis blijkt, welke excessen de vrijheid met zich meebrengt en wat het concrete plan is, dat verbetering kan geven. Het concrete plan. De rapporteerende commissie komt ten slotte met een concreet voorstel en zij meent, dat alle belanghebbenden hieraan moeten meewerken; n.l. de Schippersver- cenigingen, de Hypotheekbanken, de scheeps bouwers en zoo mogelijk de Staat Deze belanghebbenden vormen een Naam- looze Vennootschap, welke als Centrale Rijnvaart Pool optreedt. Een bedrijfs kapitaal van een ton zal wel voldoende zijn Deze C.R.P. huurt alle Rijnschepen, v/elke daarvoor in aanmerking komen (teveel zijn er waarschijnlijk nog niet), voor de tijd van 5 jaar. met 5 optiejaren en keert, desnoods met een renteloos voorschot van de Regee- ring, een bevrachtingsloon uit, waarvan het noodzakelijke kan betaald worden: levens onderhoud van schipper en gezin; pers meel onderhoud en dagelijksche kosten; rente: 2 pet. afschrijving en verdere lasten als sociale verzekering cn assurantie. Op deze manier hoopt men door organi satie de chaos te boven te komen en erde te scheppen in een bedrijf, dat anders zou ondergaan. Hel renteloos voorschot zal in vijf jaar mogen oploopen tot 15 millioen; doch jaar- tegenover staan de volgende voordeelen: de schippers blijven eigenaar van het schip,zij behoefen niet om steun te vragen; de hypo theekbanken krijgen rente en een kleine af- 'ng (in pandbrieven is zeker 100 millioen belegd); de Rijnvaart wordt niet ontwricht en de werven krijgen werk. Voorts is dit de eerste stap op de weg naar een internationale regeling, welke er ongetwijfeld komen moet. Aldus 't concrete voorstel van de commissie. Dat het nog wel eenige voeten in de aarde zal hebben, voor het verwezenlijkt wordt, bleek wel uit de geanimeerde discussie, die er op volgde. Een ander plan. Zoo kwam de heer Hammerstein van de Internationale Schippersbond met een geheel ander idee. Hij schoof vooral naar voren dat er eerst sociale gerechtigheid moet geschieden aan de schippers, die vaak uitgebuit worden Een internationale charterregeling is daar voor noodig; afschaffing van alle nacht- en Zondagsai-beid en bijdragen van alle wer kenden voor een crisiskas, waaruit alle werkloozen gesteund kunnen worden. Vol ledige, internationale Planwirtschaft. Dit betoog werd, misschien onbewust, la- r krachtig ondersteund door een man uit de praktlijk, een schipper optima forma, die eerlijk erkende, wij zijn te lomp, om te begrijpen, dat organisatie en ontwik keling ons verder moeten brengen en vrij maken van de sociale ellende, welke we zelf over ons gehaald hebben. De scheeps bouwers vormen wel een trust of organisa- lie om allo concurrentie af te snijden; wij echter laten ons uitmergelen, door concur* jeerende inschrijvingen voor vrachten: de hoogste inschrijver zou er slechts droog brood aan verdienen; de laagste lijdt er hon ger bij. Indien we niet zuiver verslaggevend werk behoeven te doen, dan zouden we de vraag stellen, of het plan-Schram en de idee-Ham- rnerstein niet met elkaar gecombineerd kun nen worden. Als Planwirtschaft, een groot woord voor een nood-organisatie geboden is, dan moet daarbij natuurlijk ook aan de be langen der werkloozen in het bedrijf gedacht worden; en aan verdere sociale voorzienin gen. Dit bleek duidelijk, toen ongemerkt een aanvulling op het rapport gegeven werd. De woorden van den eenvoudigen schipper deed één der aanwezigen uitroepen: wilt gij leerplicht? Ja, zei deze. Toen kwam een ander vra gen, hoe het dan met de kosten zou gaan? Hoe zullen de ouders het kunnen betalen; vant leerplicht voor schipperskinderen is wat anders dan leerplicht aan de w Het rapport, zoo werd geconstateerd, heeft hiermee te weinig rekening gehouden; de do Jong merkte op, dat onder le vensonderhoud ook verstaan moet worden: kosten van onderwijs. Toen het debat deze richting dreigde uit te gaan (geheel ten onrechte, want de Leer plicht komt Vrijdag aan de orde) kwam yok de principieele vraag naar voren, h deze kosten gedekt moeten worden. Eén der aanwezigen vond het bar eenvou dig: de Regeering zorgt voor voldoende in ternaten van schipperskinderen op staats kosten. De voorzitter leidde echter, zeer verstan dig, het debat af; want het christelijk ele ment is gelukkig in deze kring niet slecht .ertegenwoordigd en niet 'iedereen zal in- itemmen met de opvatting: de staat moet het doen; moet zorgen voor huisvesting enz. van schipperskinderen. Leerplicht kan nood zakelijk zijn; de regeling vereischt nadere belichting. We gaan er natuurlijk niet op in; we stellen slechts de kwestie; en met een paar exclamaties is de zaak niet af gedaan. Daarop wees ook mej. Frida K a t z, die een hartelijk woordje sprak en er verder op wees, dat het gemakkelijker is om verlan gens te stellen, dan ze in te willigen. In tusschen, de zaak is nu eenmaal aan de orde' en ze zal dat wel blijven, totdat er een oplossing gevonden is. Ten slotte kwam ook aan deze discussie een einde en werd de eerste zitting onder het zonnedek gesloten. Na de gemeenschappelijke maaltijd had een bespreking plaats van het Technisch Onderwijs onder leiding van den heer L. K. A. van D u u r e n. Deze bespreking werd in hoofdzaak gevolgd door hen, die bij deze afdeeling betrokken zijn. Morgen vroeg gaat de tocht naar Arnhem. DE MOLENAARS EN DE TARWEWET De Algemeene Nederlandsche Molenaars- bond heeft gister te Den Haag zijn jaarver gadering gehouden, welke zeer druk be zocht was. Tot lid van het hoofdbestuur is gekozen de heer Kammeraad, te 't Zandt bij Middel burg. De afdeeling Overijssel zal nog een verte genwoordiger in het hoofdbestuur kunnen aanwijzen. De noodtoestand welke onder de molenaars is ontstaan als gevolg van de maatregelen met betrekking tot de tarwewet, waardoor :ij zoodanig in hun bedrijf worden belem merd dat velen totaal worden geruïneerd, werd uitvoerig besproken. Met teleurstelling hebben de molenaars kennis genomen van de condities, waarop het tarweoverschot van den oogst 1932 ge veild wordt. Op dit tarweoverschot was alle hoop gevestigd, doch thans blijkt, dat de kleine molenaar hiermede allerminst ge baat is en dat ir. Louwes rijn belofte, aan de molenaars in 1931 gedaan inzake den oogst 1932, niet gestand heeft gedaan. De gerechtvaardigde grieven zullen nog maals ter bevoegder plaatse worden uiteen- De bond hoopt, dat er op deze wijze voor de molenaars nog uitkomst uit hun benar den toestand zal komen. Mr. Van Rij te Amsterdam werd tot bonds adviseur benoemd. De vergadering besloot adhaesie te betui gen aan het rapport-Weiter, door welker verwezenlijking h.i. de macht der ambtenarij eindelijk kan verdwijnen en de zware be lastingdruk van den middenstand kan wor den verlicht. Frisch en fraai s een dauwdrop in de zon wordt Uw teint door het dagelijksch gebruik van „Zij"-Crêma In Prijzen van 20—3045 en io cent ..DE NACHTEGAAL" B en W. van Bloemendaal stellen den ge meenteraad voor in het belang der volks huisvesting aan te koopen de buitenplaats „De Nachtegaal" benevens de daarachter gelegen gronden, toebehoorende aan de ven Gehrels, groot 8.05.35 H.A., voor de som van f 149.905 Het ligt, naar wij vernemen, in de bedoeling in cïeze villa verschillende takken van gemeentedienst te hui6Ye6ten. DE EUROPEESCHE VERKEERS SEINEN Door den A.N.W.B. Toeristenbond voor Nederland is in een handig formaat een vouwblad uitgegeven, waarop alle interna tionale waarschuwings- cn verbodsborden voor het autoverkeer in Europa verklaard worden. Bovendien bevat dc keurige folder welke in vier kleuren gedrukt is, de in- heemsche borden uit de belangrijkste lan den, terwijl op een tweetal schetskaartjes aangegeven wordt, hoe men in Europa rij den moet. Met deze gratis uitgave zal de A.N.W.B. dc internationale toeristen ongetwij feld aan zich verplichten. Gemengd Nieuws. EEN TRAGISCH ONGEVAL OP EEN SCHIETBAAN Dinsdagmiddag heeft op de schietbaan van de Helmondsche burgerwacht en van den bijzonderen vrijwilligen landstorm, ge legen in de bosschcn onder Bakel, een tra gisch ongeluk plaats gehad. Een zekere J. C. uit de Heistraat te Hel mond had zich met zijn zes kinderen naar de schietbaan begeven, waar ter gelegenheid van de kermis een schietwedstrijd gehouden werd, waaraan C. zelf ook deelnam. Hij had zijn kinderen meegenomen om hen van de straat te houden. Hij bevond zich met zijn kinderen omstreeks half een in den echiet- kuil naast de 6chietberg. Toen er gebeld werd, ten teeken dat het schieten ophield, verliet C. met zijn kinderen den kuil. Plot seling klonk er nog een schot dat het acht jarig zoontje van C. in het hoofd trof. Het ventje was op slag dood. De politie van Bakel stelt een onderzoek in TRAMONGELUK BIJ NIEUW BEIJERLAND TWEE ERNSTIG GEWONDEN Gisteravond omstreeks 8 uur heeft op de tramkrui6ing onder Nieaiw-Beijerland een ernstig ongeluk plaats gehad. P. B., van Nieuw-Beijerland, die met een wielrijder de tramrails wilde overgaan, werd door de tram gegrepen en langs den weg geslingerd, De dokter, die spoedig ter plaatse aanwezig was, achtte de overbrenging van P. B. naai een ziekenhuis te Rotterdam zeer ge- wenscht, daar B. verscheidene beenbreu ken had opgeloopen. Voor den lS-jarigen wielrijder H. B. van Rotterdam, die bij P. B. logeerde, vreest men het ergste. Hij heeft een zware hersenschudding en mag niet vervoerd worden Beide personen wilden de tramrails passeeren toen de tram naderde. BIJ HET ZWEMMEN VERDRONKEN Te IJmuiden is bij het zwemmen in zee ten Zuiden van de Zuidpier de 17-jarige C. Hoek, wonende aan den Visschersduinweg verdronken voor de oogen van zijn vrien den, diie geen hulp konden bieden. DE DOODELIJKE DAMP. Te Nijmegen is de 62-jarige van der B., een gasfitter, belast met het repareeren van een lek in een hoofdgasleiding aan de Bar barossastraat, door het uitstroomend gas be dwelmd geraakt De dood was reeds inge treden, toen men het ongeval bemerkte. BOTSING TUSSCHEN TWEE AUTO'S Op den weg MeppelLeeuwarden wilde een auto, bestuurd door den heer Burgers, directeur van de Nijverheidsschool te Nij megen, in eon bocht een andere auto passee ren. Hij kwam toen in botsing met een derde auto, die geheel is vernield. De inzittende, de heer S. Troostwijk, uit Zwolle, kreeg geen let6el. Het dochtertje van den héér Burgers is echter zoodanig verwond, dat zij naar iet ziekenhuis te Meppel moest worden over gebracht EEN GRIEZELIGE VONDST Een geraamte uit den Napoleontischen tijd Naar het „Dev. Dagblad" meldt, hebben op de zgn. Galgelbelt te Deventer kinderen, die daar een kuil aan het graven waren, een menschelijk geraamte gevonden. In het 6kelet lag een brief van perkament- papier welke onderteekend was met den naam Adolf Keiler en gedateerd 16 Sep tember 1S09 V Vermoedelijk betreft het hier hot geraam te van een officier die in den Napoleon tischen tijd met nog eenige anderen werd gefusilleerd Deze brief is voor onderzoek ter hand gesteld aan Dr E. Houck, directeur van het Museum De Waag te Deventer Bij het geraamte zijn ook een aantal uni- formknoopen en een klerfn ankertje ge vonden Voornaamste Nieuws* (Biz. 1) Vacantiecursus van het Onderwijsfond* voor de Scheepvaart. De toonbeweging bij de KoopvaardijvaarL Molenaars-grieven tegen de TarweweL Op een onbewaakten overweg te Maaa- bracht werd een herder met vele van zijn schapen door een trein gedood. (bli. 2) Aan den vooravond der onderhandelingen over de regeeringsvorming in Duitschlaud, Zal Hitier Rijkskanselier zijn? Het Duitsche Rijkskabinet heeft den China op het oogenblik zonder regeering» De neutrale mogendheden in Amerika eischen dat Bolivia en Paraguay het vech ten zullen staken. Het Belgisch vakvereenigingscomité wei gert den mijnwerkers de algemeene solida- riteitsstaking. (bli. 3) Dr. E. L. Smit, Ned. Herv. predikant ta Zalt Bommel, is overleden. Stijgende koersen en productenprijzen. Damrubriek. i (Bli. 5) Achttiende zitting Algem. Synode Ned. Herv. Kerk. (Zie ook pag. 3). EEN AFGRUZELIJKE SLACHTING EEN HERDER MET ZIJN KUDDE DOOR EEN TREIN VERMORZELD Dinsdagmiddag omstreeks half twee werd op den onbewaakten overweg tusscheu Maasbracht en Echt een schaapherder, die met een kudde van ongeveer 100 scha pea passeerde, door een uit de richting Roe/* mond komenden trein gegrepen en op slag gedood. Ongeveer veertig schapen werdea eveneens gedood. Nader wordt gemeld: De schaapherder die door een trein uit Roermond gegrepen is, was afkomstig uit Maasbree en in dienst bij den heer Frenkcn te Melick. Het aantal schapen, dat gedood werd, be draagt 63, terwijl ook een aantal moest worden afgemaakt De beide herdershonden, die de schapen bijeen hielden en daardoor waarschijnlijk het aantal slachtoffers zoo groot hebben gemaakt, werden eveneens ge- Honderden meters ver was het één bloed bad. De herder, een 50-jarige ongehuwd* man, moest een onbewaakten overweg pas seeren. De kudde was daardoor dicht opeen gepakt en dit kan ook de oorzaak zijn gs- weest, dat de herder zich niet spoedig ge noeg in veiligheid kon stellen. Wel werd onmiddellijk de trein geremd, doch de groote snelheid kon de vroeselijke slachtinjc niet voorkomen. Het lijk van den schaapherder, die mei zijn schapen op weg was naar Roosteren, ia naar het ziekenhuis te Roermond overge- DE OUDE MAASBRUG TE MAASTRICHT Op Zaterdag 13 Augustus a.s. zullen dootf de pioniers twee bogen van de oude Maas brug worden opgeblazen. VERDRONKEN Te Oranjekanaal in de gemeente Westei* bor is het 2V*»-jarig zoontje van den landbou wer B. al spelende in een sloot geraakt en verdronken. EEN LEELIJKE SCHADEPOST Ten nadeele van den veehouder E. van W. te Montfoort zijn een 150-tal jonge kui kens door ratten doodgebeten. Uit Oost-lndie DE DERDE KRUISER Indië geen deel ln de aanbonwkosten* Nadat de Volksraad het amendement-So»- roso tot vermindering van den post „Milto laire Marine" met 592.000 in de toeliclv ting tot dit amendement wordt verklaard, dat de voorstellers de aanhouding van 334 man in Nederland ten laste van de begroo ting voor Ned.-Imliü onjuist nrhten had aangenomen met 30—25 stemmen, kwam ia behandeling het amondement-Soeroso, voor- stellend den betrcffenden post van do Marine-begrooting te verminderen met 1.457.000 beoogend, den aanbouw van dea derden kruiser geheel ten laste van de Na- derlandsche begrooting te brengen. De Regeeringsgemachtigde voor de afde^ Img Marine deel mede. dat het Opperbe stuur ter wille van de bezuiniging den tota len-post voor den derden kruiser gebracht heeft op 2.314.S00, zoodat daarop 300.000 is bezuinigd. Na uitvoerige bespreking word het amen dement Soeroso met 31 tegen 27 stemmen aangenomen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1