Bouwmaterialen N.V. Nederlandsche Aanneming AP ENCI-CEMENT BETON BOORPALEN MEUBELEN Ruime hypotheek BESCHERMT ALLE GEBOUWEN TEGEN HITTE - KOUDE - VOCHT - LAWAAI i DESKUNDIG 1 N.V. Producten- Grondstoffen Hmij. AMSTERDAM: Sarphatikade l - Tel. 34824-36824 ROTTERDAM: Stationsweg 37b - Talef. 11690 BOUWBLAD No. 167 (Verschijnt eiken Maandag) MAANDAG 8 AUGUSTUS 1932 No. 57263 en 58179». VERTEGENWOORDIGER VAN DE N.V. INDUSTRIEELE MIJ. v/h J. W. BRONWASSER Czn. BREUKELEN. TELEFOON 24. De gevaren van het bouwbedrijf Er openbaart zich in verschillende krin gen van handel, nijverheid en landbouw een drang naar hulp van overheidswege, om den verwikkelden toestand, waarin de (kortheids hailve) „bedrijven" zich bevinden, op te lossen- althans de gevolgen die er uit kun nen volgen- te bezweren. De Overheid zou die hulp vroeger niet hebben verleend, thans gaat zij daarop in, zij pleegt zelfs daarop in te eaan. Elke protectie ook deze- brengt het beden kelijke verschijnsel mede, dat een ander moet betalen- wat de beschermde aan voor deel binnenhaalt. Doch het zou onbillijk zijn te zeggen dat de Overheid verkeerd doet met enkelingen te helpen in de tegenwoordige tijden, al leidt de éérste stap in die richting tot het beschermen van telkens weer andere bedrijven. Wanneer de steun de perken der dragelijkheirl voor de gemeenschan dreigt te overschrijden, zal men wel gaan inzien, dat. het onmogelijk is daarmede door te gaan Of nu het bouwbedrijf- dat zich ook be klaagt, nog rechtstreeks zal mogen en rede lijkerwijze moet worden geholpen? Alvorens deze vraag te beantwoorden, mag wel eens worden bekeken, wat onder bouwbedrijf moet worden verstaan en wat er aan den gewenschten steun vastzit. De bij dat bedrijf betrokkenen zijn dan: de grondeigenaar- de grondhandelaar, de bouwer-credietnemer, de bankcredietgeefster, de borg. de hypotheekbank, de leveranciers, de schatter, de arbeider, de koopman, de huufder. De objecten in het bedrijf zijn: de grond, het oredietgeld, de materialen, het huis, het hypotheekgeld- de rente, de huur- en koop- waarde van de huizen, het loon. De gang van zaken is eenvoudig. De grondeigenaar verkoopt den grond aan den bouwer, die crediet krijgt van de bank, eventueel met borgstelling; de schatter schat den bouw grond en het te bouwen huis op teekening en geeft aan hoe groot het te verleenen crediet kan zijn en hoeveel de bouwer kan opnemen van zijn crediet, naarmate de bouw vordert; hij treedt weer op, wanneer hypo theek wordt gevraagd van de hypotheek bank; de leveranciers ontvangen het hun verschuldigde volgens overeenkomst, meest in termijnen, en een arbeider ontvangt weke lijks zijn loon. Is alles regelmatig afgeloopen dan wordt de borg, die tegenover de bank het risico heeft gedragen, ontslagen. De bou wer is een huis rijker, dat hij verkoopt of verhuurt. In het laatste geval betaalt hij de lasten en houdt jaarlijks een sommetje over. Het is duidelijk dat uit dit geheel geen van deze betrokkenen kan worden gemist, behalve de borg- die achterwege kan blijven als de bouwcredietgever meent hem te kun nen missen. Even duidelijk is- dat grond, loonen, mate rialen, rente niet boven een zeker waarde- peil kunnen komen, of zij maken den bouw niet rendabel, omdat de koopers of huurders het huis niet willen hebben voor den prijs, die de bouwer moet maken om winst te boeken. Of de totale kosten moeten dalen, de koop- en huurwaarde van het pand moeten stijgen. Anders waagt géén bouwer zich aan een volgenden bouw. Of de stijging van de koop- en huurprijzen mogelijk is, hangt weer af van andere fao toren. De trek naar de stad, grootere wed vaart, woningtekort o.a,- bevorderen ze. Wo ningoverschot, stilstand in zaken o.m. druk ken de prijzen. Over een lang tijdperk het bouwbedrijf be schouwende, zal men zien, dat, als in elk onder onderdeel van het bedrijfsleven, stij ging en daling elkander afwisselen In de laatste tientallen jaren is een door- loopende stijgende lijn te zien, onderbroken door dalingen. Het bouwbedrijf heeft zich in die tijden krachtig geweerd en omhoog gewerkt, veel verdiend, ongetwijfeld, maar ook veel laten verdienen. Eenerzijds door het welbegrepen eigenbelang der bij dat bedrijf betrokkenen, anderzijds door de hooge eischen van het openbaar gezag- zijn meerdere plaatsen, ook in haar uitbreidingen, schoone steden ge worden. Uit den gelukzaligen droom van laag- durigen voorspoed is het bouwbedrijf wak ker geschud, toen de hypotheekbanken plot seling de géLdruimte zagen verdwijnen. Daarna steeg even onverwacht het aanbod van huizen en werd het publiek schichtig om zelfs in onroerende goederen gelden te beleggen. De oeroude stelregel: dat land en huizen niet wegloopen en altijd weer op hun beenen terecht komen, werd volmaakt genegeerd. Men vindt ze in elke periode tusschen den aankoop van den grond en het afsluiten van de verkoop- of verhuurovereenkomst De aankoopprijs van den ruwen grond kan te hoog zijn geweest, dan dat de juiste meter- prijs d(.w.z. juist in verhouding tot den kostprijs van het huis) bij verkoop aan den bouwer gemaakt kan worden. De grond kan te lang onbebouwd liggen, waardoor het renteverlies gaat drukken. De tusschenhan- del (de grond gaat gemeenlijk éénige keeren in handen van andere koopers over, voor den bouwer ze in eigendom krijgt) kan zwak komen te staan. Ook kunnen fouten in de taxatie zich wreken. De bouwer kan blijken niet de man te zijn, die men hem dacht te zijn. De risico's van den bouwcredietgever en den borg zijn vrijwel gelijk. De eerste geeft een betrekkelijk hoog crediet om iets te maken wat er niet is. Zijn winstmarge is beperkt en hij weet, dat bij strubbeling zijn vordering door de oploopende rente groeit, terwijl het onderpand niet in waarde voor uitgaat. Van den eersten steen in den grond af is zijn groote belang, dat de bouw onge hinderd doorgaat. Bij storing roept hij den borg op en daarmee zijn laatste dekking tegen de kans van zelf te moeten afmaken wat bleef steken. Treft den bouwcrediet gever dit lot, dan is hij alleronpleizierigst uit. Hij moet den afbouw opdragen aan anderen- die wederom hun eischen stellen Aan het bouwcrediet geven zit dan wel heel veel vast. De banken, die er zich mee bezig houden (er zijn er te over, die zich er van spenen), limiteeren uitteraard het ka pitaal, dat zij er voor beschikbaar stellen Andere banken, die haar bedrijf van het geven van bouwcrediet maken, liggen aan banden, omdat haar obligaties minder ge makkelijk worden geplaatst dan de pand brieven der hypotheekbanken. Bij den groei der groote grond- en huizen maatschappijen hebben deze terecht ingezien dat zij, deskundigen bij uitnemendheid op het gebied van onroerende goederen, beter zelf ook de huizenbouwerij in de hand kon den nemen. Er zijn er dan ook, die met succes het geheele bouwbedrijf uitoefenen. In een paar woorden gezegd staat het aldus: zoo 'n maatschappij die steeds grond beschikbaar heeft, helpt zichzelf aan -,bouw crediet", door een deel van haar middelen voor de bouwerij te bestemmen. Zij voert dan alléén de teugels, is in elk opzicht volledig georiënteerd en geoutilleerd en heeft zóó de beste kansen om te slagen. Daarenboven kan zij de huizen, welke niet dadelijk verkocht worden of kunnen worden opnemen in haar afdeeling „huizen in ex- poitatie". Zij heeft immers het bouwcrediet reeds uitbetaald en behoeft geen nieuw geld op hypotheek te vragen. Zonder risico's is haar bedrijf ook weer niet. Zij kan niet, want zij werkt en kan alleen werken langs groote lijnen, zij kan niet hier en daar een stukje grond koopen of hier en daar een paar huizen zetten of laten zetten. Haar bedrijf is op groote leest geschoeid en laat haar alleen ondernemin gen van beteekenis toe. Als echter in het algemeen het bedrijf goed wordt gevoerd kan een tegenslag worden verwerkt, zonder dat de winsten zichtbaar worden gedrukt. Deze maatschappijen loopcn wel de risi co's van den bouwcredietgever, die niet in de andere afdeelingen van het bouwbe<'|ijf is geschoold en daarop ingericht, maar zij zijn in de gelegenheid om ze te elimineeren althans zoo onschadelijk mogelijk te maken. Dat er niettemin velé en belangrijke en goede ïaken in de laatste jaren door de bouwcredietgevende banken zijn gedaan, staat vast. Goede koopmanschap, vlot en vlug werken, groote deskundigheid en scherp toezicht stonden daarbij voorop. Maar de stijgende lijn in de algemeene wel vaart en de groote geldruimte bij de hy potheekbanken hadden daarop den grootsten invloed. Alle zooeven genoemde prima eigenschappen hebben niet verhinderd, dat de omkeer in de algemeene welvaart en de geldschaarste ook bij de hypotheekbanken die bouwcredietgevende banken thans tot stilliggen hebben gebracht De conclusie uit het voorgaande is, dat onder gunstige omstandigheden ook degene die zich uitsluitend bepaalt tot het ver strekken van bouwcredieten, er zonder kleer scheuren kan afkomen, zelfs behoorlijke zaken kan maken. Maar wanneer niet al'les daartoe meewerkt zal deze geldschieter het eerst in de misère zitten. De best ingerichte maatschappij zal het 7 langst het bouwbedrijf kunnen voortzetten, maar zal zich in tijden van voorspoed moe ten inrichten op den tijd van daling, zooals die nu is ingetreden. Smaak en vindingrijkheid hebben trouwens bij den bouw en inrichting van deize nieu we zalen oen groote rol gespeeld. Hoe smaak vol zijn de betimmeringen en de wandbe- kleeding en met hoeveel zorg werd het hout gekozen! Het eveneens van den architect afkomstige ontwerp der meubelen in do zalen, getuigt van een zuiver begrip der ei6Chen eener hoog-opgevoerde interieur kunst. De binnenhuisarchitectuur 6telt haar bijzondere eischen en de N.V. Ned. A a n n. M ij. v/h Firma H. F. Boersma die de wandbetimmeringen uitvoerde, wel ke onmiddellijk bij het binnenkomen de aandacht trekken, heeft bew-ezen, dat zij voor een dei-gelijke taak evenzeer berekend als voor het uitvoeren van imponeerende bouwwerken in gewapend beton. Die luis teren natuurlijk ook nauwkeurig naar aller lei invloeden en factoren, maar bij de toe passingen eener interieurkunst, zooals die in den nieuwbouw werd uitgevoerd, heeft dit alles toch een zeer bijzonder karakter. Houth. v/h N.V. J. VAN SCHIJNDEL 5 Co. ^501fadka1na,0.0r ANNO 1853 "S 3gP S6° Oost-Admiraliteitskade 47 Rotterdam Zagerij en Schaverij: NassauhavenBoerengat Uitbreiding Nieuwe of Litteraire Sociëteit 'Architectuur: LIMBURG, den Haag, Uitvoering: N.V. Nederlandsche Aanneming Mij, v.Jh. firma H. F. Boersma, den Haag. In deze tijden van afibraaJk i© een voort varend en ondernemend College van Com missarissen van de Nieuwe of Litteraire Sociëteit Plein—Korte Vijveiiberg in den Haag, aan bet bouwen gegaan; dit op zichzelf is reeds een merkwaardig feit. De oude „Witte" wordt grondig vernieuwd en bet gereedkomen der nieuwe benedenzalen is de eerste phase van deze vernieuwing. Dat wil zeggen, deze eerste phase werd niet enkel bepaald door de opening der aange duide zaten; met deze opening viefl samen het in gebruik neimen van een nieuwen monumentalen ingang op de plaats van den vroegeren ingang, een ruim entrée, een instelling als „de Witte" waardig. Er is maandenlang aan gewerkt, gedurende wél ken tijd de bezoekers door een houten tun neltje het gebouw moesten betreden. Maar onder, naast en boven die houten „tube" werd gewerkt en op een goeden dag zagen de verbaasde en verraste bezoekers opeens zich voor het resultaat van dezen arbeid geplaatst: een breede, hooge hall van wit marmer met schitterend bovenlicht en met aan weerszijden van de draaideur loges Voor het personeel. De „Witte" was als bij tooverslog ver anderd Het was of de architect, de heer Limburg, grootmoedertje Witte met. een tooveretaf had aangeraakt; grootmoedertje verdween en in haar plaats veischean een jonge, frissche vrouw, met een helderen, open oogopslag en met kleurtje© op de wangen. En natuurlijk modern gekleed...., aldus schrijft de Club-Kroniek. Nu i6, hebben wij altijd hooren zeggen, tooveren een min of meer riskant bedrijf. Men weet van te voren nooit goed wat er komt en het is ook nooit goed vooruit te zeggen of „het omgetooverde" geheel naar den smaak van iedereen zal zijn. Er zijn natuurlijk menschen, die zich aan het vriendelijke en gezellige grootmoedertje hebben gehecht en die zich ietwat onbe hagelijk gevoelen nu zij plots in zooveel jeugdiger gezelschap zijn. Maar dat zal wel wennen. Jeugd stelt op den duur nooit te Eu er is bovendien nog een zeer geluk kige omstandigheid, die wij aan den tact en aan bet inzicht toeschrijven van heeren commissarissen en aan de vruchtbare sa menwerking van dit college met den archi tect: men heeft bet oude niet bruut ver nietigd en bet nieuwe niet uit den grond gestampt. Men beeft niet geredeneerd: de tijd van de antimacassans is voorbij, wèg met alle© wat daaraan herinnert! En men heeft ook niet gezegd: heit modernisme viert hoogtij en nu zuilen we ons eens fijn in de ©talen meubeltjes steken! Neen, wat bij dezen nieuwbouw driest treft en wat bij het betreden der drie nieuwe zalen zoo De Uitbreiding der Nieuwe of Litteraire Sociëteit (De Witte) werd uitgevoerd door de v„h. Firma H. F. Boersma DEN HAAG Binckhorstlaan Telefoon 772135 Telegram-Adres: NEDAM weldadig aandoet, is het zeer gelukkige compromis, dat men tot stand heeft weten te brengen tusschen de, om het zoo maar eens te zeggen, „ouderwetsche gezelligheid" en den modernen smaak. Van een sociëteit als de „Witte" zijn, kan men zeggen, drie generatie© lid; welnu, iedere generatie kan zich door dit compromis bevredigd gevoe len. Laat men van dezen tijd zeggen, dat hij nuchter is, practisah, zakelijk, bet is toch ook de tijd van den goeden smaak, zelfs „de machine" verandert daaraan niets. Bij bet binnenkomen der nieuwe zalen, zegt men direct: dat is sméókl Inderdaad, de inrichting is buitengewoon smaakvol; de weldoende ru6t, verkregen door het har monisch bijeenhouden van de grijze wand en meubelkleur met de mahoniekleur der stijlvolle betimmeringen, zal tot iederen bezoeker moeten spreken. De Neder landsche Aannemings-Me vih. firma H. F. Boersma d,en Haag, heeft dezen nieuwbouw met bekwamen d opgeleverd, de architect, de heer b u r g, heeft van de nieuwe ruimte, vooral door zijn mooie hoek-opl066ing een buitengewoon gezellig interieur gemaakt. Deze gelukkige hoek-oplossing werd be lichaamd in de cirkelvormige middenzaal. De bezoeker van de Sociëteit, die thans in deze zaten een gezellig hoekje vindt, weet niet hoeveel moeite bet heeft gekost, bean comfortabele zitje m een smaakvol milieu to bereiden. YVant de architect be gint meteen onbeschreven blad pa pier. Daarop moet een teekening komen, een ontwerp van de uitbreiding, zooals hij zioh die voorstelt. Aan dezen scheppenden arbeid gaan tallooze metingen en bereke ningen vooraf en in dit geval waren de cal culaties niet gemakkelijk. Immer©, de hoedt PleinKorte Vijvreberg geert en die hin derlijke „afwijking" diende in de eerste plaat© „weggewerkt" te worden. Het was niet de eenige moeilijkheid, waarvoor de heer Limburg zich hier ge plaatst zag. Afgezien van de moeilijkheid om het sociëteitsleven zoo min mogelijk te laten lijden onder de werkzaamheden der verbouwing, was het doen aanpassen den nieuwen aan den ouden toestand, reeds een opgave, welke heel wat hoofdbrekens Bij de binnen-architectuur der zalen, eveneens door den heer Limburg ont worpen, moest rekening worden gehouden met het feit, dat men daar de luohtcircu- latie niet kon laten geschieden met behulp van gewone ventilatoren. De emaakiA>lle wanden stonden geen enkele onderbreking toe; er moest iets andere op gevonden De aandachtige beschouwer van de pla fonds der nieuwe zalen maar dan moet hij nog een bepaald punt van waarneming uitzoeken! heeft kans, dat hij ontdekt, hoe de ventilatie thans wèl gesohiedt. Hij zal dan zien, dat, wat hij aanvankelijk voor een donkere lijst in het plafond-relief heeft aangezien en voor een decoratief ornament op de betimmering boven den doorgang van de middenzaal, vernuftig aangebrachte openingen zijn, voor wat het plafond-relief betreft, gapingen tusschen de twee horizon tale vlakken, welke voor de circulatie van de lucht in deze zalen gebruikt worden. N.V. Betonbuizenfabriek „DE VALK" NIÉUWPOORT-LANGERAK TELEFOON 18 GROOTSTE fabriek In Nederland. Prijzen beneden elke concurrentie. VRAAGT PRIJS JULIANAKANAAL AANBESTEDING UITGESTELD. De Minister van Waterstaat brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de voor 17 Augustus 1932 te Maastricht aangekon digde openbare aanbesteding van het ma ken van een waterkeerende dijk ter gedeel telijke afsluiting van den Heugemschcn overlaat te Maastricht, behoorende tot de werken voor den aanleg van - het Juliana- kanaal, volgens bestek 120.215, dienst 1932- 1933, niet zal doorgaan. Qementindusirie en Regeeringssteun Het Ind. Hbld. verneemt,' dat er groote kans bestaat, dat er Regeeringssteun gege ven zal wevden aan de cementindustrie te Indaroeng bij Padang, zulks tegen de Ja- panache dumping. gouwterreinen zonder eigenaar We lazen reeds, dat men in sommige ge vallen in Duitschland gekomen is tot het afbreken van huizen, omdat de belastin gen hooger waren dan de opbrengst De waardevermindering der bouwterreinen gaat inmildels ook crescendo. De belastin gen zijn al hooger dan de opbrengst en daarbij komt nog rente voor hypotheek. Dan verteren ze spoedig het geheele ver mogen van den ongelukkigen eigenaar. Ook hiervoor heeft men een oplossing gevon den. Men laat nl. op het kadaster inschrij ven, dat men van alle rechten op het be wuste terrein afstand doet De eventueele hypotheek blijft natuurlijk bestaan. Is nu het terrein zonder eigenaar? Was zulks het geval, dan kon een liefhebber het in bezit nemen. Of de hypotheekgever rechten kan laten gelden 6chrijft „Bauwelt" waaraan we dit ontleenen, is een andere kwestie. Het terrein komt echter niet zonder eige naar, het vervalt zonder meer aan den Staat. De crisis in het bouwvak] Op het gebied van kerk-, school-, woning en fabrieksbouiw heerscht op het oogenblik bouwdrukte. Integendeel, zelfs het woord „slapte" is nog te mooi, zoodat men beter kan zeggen: de bouw is zoo goed als dood. Wat is hiervan de oorzaak? Is dit dood-zijn van tijdelijken aard of draagt dit een permanent karakter? Deze vragen worden gesteld in „De Qhris telijke Technicus", het orgaan van de Ne derlandsche Vereeniging van Chr. Technici, waarbij terstond de opmerking gemaakt wordt dat het bedrijfsleven nu eenmaal nog niet zoo ver is ontwikkeld, dat we een prachtig geheel zien van samenwerking, van eenheid, van een gemeenschappelijk overleg tusschen patroon en knecht, tus schen architect en teekenaar. En dan dringt zich de vraag naar voren: Hoe kan er gebouwd worden, als het be- bedrijfsleven niet meer bloeit en welke maat regelen moeten genomen worden om toch te bouwen? Toch roept een stad elk jaar om uitbrei ding, om woningen, om scholen, om nieuwe zakenpanden en ook om nieuwe kerkge bouwen. Is er bevolkingsgroei, dan moet er ook stadsvergrooting zijn. Deze twee behooren absoluut bij elkaar. Maar we zien dat er een groot tekort is aan wonineen tusschen f 300.f 400.—. Dii tekort wordt voortdurend grooter, daar de middenstand, wegens malaise, uit duurdere won ineen trekken. Daaromvele te huur staande wonin een van f 450.— tot f 600.—. Ziet men dus in de buitenwijken vele woningen te huur aangeboden, dan wijst dit niet op een over compleet, maar is dit bet gevolg van de hooge huren, welke door de wereldcrisis niet meer opgebracht kunnen worden. Woningen van f 300.— tot f 400.— huur zijn dringend noodig en voorzien ook in dezen crisistijd in een behoefte. En toch ligt de bouw in deze woningsoort geheel stil. Wat is de oorzaak van dit abnormale ver schijnsel. Het blad noemt dan eenige hoofd punten, die de oorzaak der bouwcrisis vor men, speciaal op het gebied van den wo ningbouw. Ie De huren zijn te hoog, in verband met i sterk doorgevoerde loonsverlagingen, malaise en groote werkloosheid. Huurverlaging zou totstand gebracht kun en worden door: a. verlaging van den grondprijs; b. vermindering der „aangenomen werk- loonen" van de bouwvakarbeiders; soepele toepassing van de bouwveror dening; d. mogelijke „medezeggenschap" van de gemeente bij de huurbepaling. 2e. De regeering geeft geen of weinig schotten en subsidies meer voor den woning bouw. Als reden geeft ze hiervoor op, dat er geen bouwcrisis heerscht! 3e. De banken geven geen crediet meer aan de bouwers. Angstvallig houden ze hun geld vast. Zou hier bijgeval door de regeering inge grepen kunnen of moeten worden? Aanbesteede werken voor het 2e kwartaal 1932 Voor de onderstaande bedragen werden werken aanbesteed in die daarbij vermelde maanden: Particulieren i 3.306.954 Gemeentebesturen f 677.824 Woningbouwvereenigingen f 2 Rijk en Polderbesturen f 4.231.036 Ned. Spoorwegen f 159.707 In April 1931 bedroeg dit Totaal f 8.397.446 f 16.720.461 Mei: Particulieren f 3.910.955 Gemeentebesturen f 862.580 Woningbouwvereenigingen f 116.7G7 Rijik en Polderbesturen f 1.223.S35 Ned. Spoorwegen f 356.005 Totaal f 6.470.148 In Mei 1931 bedroeg dit 8.497 Juni: Particulieren f 3.246.191 Gemeentebesturen f 1-678.8G8 Woningbouwvereenigingen f 50.30? Rijk en Polderbesturen f 3.00 Ned. Spoorwegen f 120.781 Totaal f 8.123.455 In Juni 1931 bedroeg dit I 11.80 In totaal werd voor het tweede kwartaal van dit jaar een bedrag bereikt van f 22.991.0il (2e kwartaal 1931 f 43.337.044) Dit verdeeld over de verschillende rubrie ken, geeft de volgende cijfers; 1931 1932 Particulieren f 17.812.824 f 10.482.100 Gemeentebesturen f 9.691-826 f 3.219.2" Woningbouwver. f 4.049.066 f 1S8.9.. Rijk en Polderbest. I 10.669.836 f 8.464.179 Ned. Spoorwegen f 1.113.492 f 636.493 Totaal f 43.337.044 f 22.991.049 Ter nadere specialiseering zij hier nog aan toegevoegd, dat er in het tweede kwartaal van dit jaar voor een bedrag van f 251.322 werd aanbesteed voor fabrieksbouw hetzij voor nieuwbouw of uitbreiding van bestaan de fabrieken, welk bedrag voor hetzelfde tijdperk van 1931 f 58S.195 bedroeg. Een zeer beduidende verlaging over de geheele .liniel SCHIEDAMSCH TIMMERBEDRIJF E. SWIDERSKI KORTE HAVEN 18 L. S1NGELSTR. 23 TELEFOON 69588 SCHIEDAM Speciaal adres voor TEAKHOUTEN DEUREN EN PUIEN TE KOOP HEERENHUIZEN Molensingel—Vijverlaan Schiebroek Kamer en suite, keuken, vestibule, groote kelder. 3 slaapkamers, bad kamer en zolder. KOOPPRIJS: f 12 500. f 14.000 A BLONK, Plaslaan 58, Schiebroek H.R.LAUWAARS &Z0NEN Pijnackerplein 44 - Rotterdam Magazijnen: Schommelstr. 8-30 LEVERT ALLE Een crisis van welzijn Volgens Le Corbusier moet de groote Internationale Decoratieve Expositie van 1937 te Parijs een woningbouwtentoonstel- ling worden, gedemonstreerd in standaard gebouwen, die na afloop blijven" staan en voor gewone bewoning zijn geschikt. Alles moet op wenschelijke schaal zijn ingericht: geen sohijn meer, maar wezen. Aan een correspondent van het Vaderland vertelde Le Corbusier voornemens te zijn in het Bosch van Vincennes een model-woon stad te zullen bouwen. De 50 M. hooge hui zenblokken op betonpalen bed-ekken slechts 12 pet. van den grond: de overige 88 pet. blijft gewijd aan paa'ken en sportterreinen. Bovendien worden de dakterrassen als zon stranden ingericht Het verkeer i© zóó in gericht, dat de wandelaars nooit de vijan dige voertuigen ontmoeten. Door de glas wanden der appartementen, doorzeefd van licht, kijkt men in een zee van groen; de tuinsteden zijn niet meer ver af, doch vlek bij de stadskern. De expoai/tde moet het sein geven om af te stappen van het dure, ouderwetsche in dividueel e bouwen, en bet bedrijf opdragen aan de grootindustrie, die in onzen crisis tijd, veroorzaakt door de overproductie van allerhande prullaria nieuwe afzetgebied met graagte zal aanvaarden. Le Corbusier beeft met den schilder Léger de Zuiderzeewerken bezocht Naar aanleiding van dit bezoek eohirijft hij aan den correspondent: „Wij hebben beiden versteld gestaan van den socialen vooruitgang, waarin uw land zeker aan de spits staat Nergens ontmoet men zooveel goedgekleede en goedgehuis- veste menschen. Al die hel geverniste huis jes zien er proper uit midden in hun tuintjes alsof zij kereverech uit een blok kendoos komen. Tocih voelt men zich, uit een armer land komend, op het laatst haa6t verpletterd door daen materieelen welstand. Er heerecht bijna een crisis van welzijn. Ook hier kan het beste soms de vijand van het goede zijn Als de gemeenschap te vernuftig begrepen wordt, ontstaat een nood der persoonlijk beid. De menschen zien er te onaantast baar zelfvoldaan uit. 16 er niet een zekere mate van ongeluk of in elik geval een ze kere ongerustheid noodag om de levens spanning te verhoogen? Op architectuur gebied treffen mij twee dingen; het eene uit het verleden: de prach tig gebouwde watermolens, welker profie len den weerslag vormen van hun inwen dig organisme; het andere uit het helen de lichte luchtige fabriek van v. Nellie, dat wonder van bezielde techniek, dat in Duitschland, nóch in Rusland zijn weerga vindt en zoo volanaakt den modernen geest weerspiegelt. In Amsterdam bekoren mij ook de groot geziene statige grachtenhuizen met de sim pele boog- en ophaalbruggen. Men ademt hier een ruimer geest dan in de jonge wo ningblokken van Amsterdam-Zuid, te veel modern tusschen aaathalingsteekens en -lae derhalve ©nel zulten verouderen, ook, om dat de pratende gevel© een klein-be nep en behuizing verbergen. Iets dergelijks valt mij op bij de Bijenkorf in Rotterdam; de rreuwigheid zit buiten, niet binnen; uit ten technisch oogpunt is de koepelhof van ae Prinlemps. afgescheiden van alle toe- takelingen, feitelijk nog moderner. Het ecnig vruchtbare beginsel is van binnen uit naar buiten te bouwen en niet omge keerd! ALUMINIUM PROFIELEN voor de bouwbedrijven R. H. I.W. A. Groenendaall 02 -Tel. 53809 - Rotterdam N.V. FABRIEKEN „WADDINXVEEN" tf/H. A. KEMPKES A CO. TEL.17 WADDINXVEEN VOOR O E TEGENWOORDIGE WONING LEVERING DOOR OEN HANDEL. - TOONKAMERS CRABETHSTRAAT57 GOU DA T.O. HET STATION BILLIJK TE KOOP. Geiegen Kastanjesingel te SCHIEBROEK. Bev. 7 kamers, hall, keuken, 2 W.C.'s. Badkamer en zolder. Centr. verw. Badinstallatie en vaste waschtafels. Uitmuntende bus- en trein verbinding. Lage belasting. Hypotheek verkrijgbaar. Te bevragen: op het werk of W. Buytewechstr. 153c, R'dam, Telef. 44113 U wenscht Uw eigen huis op eigen grond P De meest zekere belegging In dezen ttjdl KOU DAN NU EENS KIJKEN NAAR DE HEERENHUIZEN aan de Ueloenstraat te 's-Gravephage van het BOUWBUREAU M. P. WERNER Rozenstraat 55 - Telefoon 339682 Wenscht U een mooie, solide en doelmatige SCHOOLBANK VOOR ZEER BILLIJKEN PRIJSI Mijn schoolbank Ned. Octrooi No. 255-19 voldoet, naar het oordeel van deskundigen, aan die wenschen A. G. J. MAK, School en Kerk- meubelen. Zuidhoek 86-88, R'dam TELEFOON 10199 MAASTRICHT NEDERLANDSCH FABRIKAAT I Vertegenw. voor R'DAM en OMSTREKEN] N.V. A. MUYS S Cos AEL3RECHTSKA0E 147b TELEFOON 30404-30233

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 7