MAANDAG 8 AUGUSTUS 193. TWEEDE BLAD PAG. 5 Kerknieuws. ALG. SYNODE NED. HERV. KERK Zestiende zitting. De Pres. opent mét gebed. Van het bestuur van het Zuiderzeefonds is bericht ontvangen, dat het eerste Ned. Herv. Kerkgebouw in den Wieringerme^r- polder, te Slootdorp, op 27 Aug. officieel in gebruik zal worden genomen. Als vertegen woordiger wordt aangewezen Ds. C. J. v. paassen te Haarlem. De heer Tammens geeft een concept in take een verzoek van Kerkeraad en Kerk voogden te Wommels c.a. om herziening van het besluit der Synode Contracta van 27 Juli 1931. Requestranten worden, daar zij geen bezwaarden eijn in den zin der kerkelijke wet, niet ontvankelijk verklaard in hun verzoek, dat betreft de combinatie met de gemeente Hijdaard. Dit concept wordt aangenomen. Voortgezet worden de besprekingen betref fende het verzoek van Dr. M. J. A. de Vrijer te A'dam, betreffende kerkelijke en geeste lijke belangen der Ned. Herv. binnenschip pers. Zoo mogelijk in den loop van October zal, onder leiding van het Mederamen der Synode, in Den Haag een conferentie wor den gehouden, waarvan nadere voorstellen worden verwacht Hiertoe zullen verschil lende Kerkeraden worden uitgenoodigd. Dr de Vrijer te Amsterdam, Mr. J. Schokking te 's-Hage en de heer G. de Jong te Amster dam. Ook andere Kerkeraden kunnen nog .uitgenoodigd worden, behalve A'iam, R'dam en Groningen. De Synode wenscht een ker kelijk register der binnenschippers. Ook aan de opvoeding def kinderen van de bin nenschippers zal de aandacht worden ge Hvijd. Van Drs. R. van Dam te Warffum is een fverzoek ingediend in verband met zijn neer leggen der Evangeliebediening. Namens do commissie voor de stukken ter behandeling rapporteert hierover de heer Brandligt. De conclusie luidt, dit verzoek af-te wijzen. l)o conclusie van het rapport wordt met alg. 6tcmmen aangenomen. Namens de commissie voor nieuwe wets- ivoorstellen rapporteert de heer Mulder over Voorstellen van het Cl. Bestuur van Leeu warden tot wijziging der artt. 2 en 3 van het Regl. op de pastoegetredene en van Tabel lA sub c 3 van het Regl. op de Kerkvisitatie, Inhoudende: le. het ongewenschte van niet Verplichte boekhouding over de pastnriegoe- deren weg te nemen; 2e. het toezicht van Kerkvoogden op het beheer der pastoriegoe deren te omschrijven. De conclusie van het rapport luidt tot aanneming de- voorstel len (2 leden), de andere leden der commis sie willen wel een register van boekhouding, maar, moeilijkheden tusschen predikant en Kerkvoogden vreezende, een verscherpt toe zicht door de cl. besturen; daarna volgt een rapport van hetzelfde lid over een voorstel der cl. verg. van Leeuwarden tot toevoeging aan art 10 van het Regl. op de Pastorie- goederen, luidende: „Besluiten door beheer ders der pastoriegoederen genomen, die ver andering brengen in de inkomsten der pas toriegoederen, behoeven de goedkeuring der rechthebbenden". De conclusie van het rap port adviseert éénparig tot afwijzing. Wij geven dit rapport, dat nader zal wor den behandeld. Namens een hiertoe aangewezen commis sie rapporteert Dr. Smit over een van het hoofdbestuur der Ver. van Kerkvoogdijen in gekomen schrijven, inhoudende, dat in de alg. 'verg. na een referaat van Prof. Dr. G. C. Wagenaar uit Leeuwarden is aangeno men de motie, de Synode te verzoeken, het initiatief te ngmen tot het bijeenroepen eener conferentie der verschillende bestuurs- en beheersinstanties, met een vertegenwoor diger dier vereenigingen en bonden, die ge acht kunnen werden direct betrokken te zijn bij een oplossing der kwestie van be stuur en beheer, teneinde, voorgelicht door bekwame prae-adviseurs, een regeling van het beheer der kerkelijke goederen en fond sen te ontwerpen, die zooveel mogelijk de historisch geworden toestanden aanvaardt en de verkregen rechten eerbiedigt, maar tegelijk een goede samenwerking tusschen bestuur en beheer waarborgt. De inhoud van een tweeden brief luidt, dat in deoeif- de vergadering een motie is aangenomen, gehoord de besprekingen over hetzelfde referaat, het Hoofdbestuur op te dragen, met de Synode te confereeren over het ne men van maatregelen tot de instelling eener commissie, die zich in dezen crisis tijd met de stoffelijke en geestelijke zorg der plaatselijke gemeenten in het bijzonder heeft te bemoeien. Het is de bedoeling, dat de/rf commissie zich met de Gemeenten in verbinding zal stellen, b.v. door een bijzon dere boodschap tot de Kerk te richten ln verband met de crisis, op te wekken tot of fervaardigheid, over allerlei geestelijke en stoffelijke kwesties, met de crisis in ven band staande, voorstellen te doen aan de beheers- en bestuurscolleges of aan deze ad viezen te geven. Haar werk zou zeer ruim moeten worden opgevat en zich kunnen uitstrekken op elk gebied der Kerk. De gedachtengang van Prof. Wagenaar wordt kort aJs volgt weergegeven: Er zijn tijden geweest, waarin we ons de weelde van een bestuur-beheerkwestie kou den veroorloven; wie haar thans zou willen bestendigen, of slechts zou weigeren net alle kracht aan haar oplossing mede te werken, zou een kerkelijk bankroet daar door riskeeren. Prof. Wagenaar acht den tijd gekomen de debatten te sluiten en tot de daad over te gaan. Allereerst moeten bestuur en beheer hun onderlinge éénheid bewust worden. Idea liter gesproken ontvangen bestuuurders en beheerders hun roeping van één Heer; zoo ontleenen zij hun mandaat tenslotte aan één gemeente. Praktisch wil Prof. W. dit toegepast zien door zoowel de kerkvoogden als de kerkeraadsleden direct en volgens dezelfde procedure door de stemgerechtig den te laten kiezen. Het college van Nota belen moet naar zijn meening verdwijnen en de kerkeraad moet dan in het nieuwe systeem het budget-recht van Notabelen overnemen. Hij ziet in dit systeem de beste waarborg, dat geestelijke belangen en stoi- felijke eischen in evenwicht worden gehou den. Den uitbouw stelt hij zich aldus voor: naast het Class. Bestur kome een Class. Bestuurscollege, dat op een class, vergade ring van kerkvoogden gekozen worde. Als pendant van het Prov. Karkibestuur denkt hij zich een Prov. Beheerscollege. De kerk voogdij-rekeningen moeten jaarlijks gecon troleerd worden door het Class. Bestuurs college. terwijl het Prov. Beheerscollege een instantie van beroep zou moeten vormen bij geschil tusschen het plaatselijk en het class, gezag. Evenals in het bestuur der Alg. Sy node het hoogste wetgevende en rechtspre kende gezag in de Kerk heeft, moet er ook een Alg. Beheerscollege komen. Het zou op analoge wijze als de Synode gekozen moe ten worden. Gecombineerde vergaderingen van Synode en Alg. Beheerscollege moeten mogelijk zijn. Prof. Wagenaar is van oordeel, dat liet initiatief tot een samenkomst der betrokke nen bij bestuur en beheer, om tot een be vredigende oplossing te komen, wel kan uit gaan van de Ver. van Kerkvoogdijen, maar dat zij het bijeenroepen van de Synoie moet verzoeken. De commissie bleek eenparig van meenine dat een dergelijke bijeenroeping niet van de Synode, maar van de zijde van het Be heer, in casu van de Ver. van Kerkvoogdijen dient uit te gaan. en wel op grond van de overweging, dat het van grooten psycholo- gischen invloed zal zijn, wanneer duidelijk blijkt, dat de wensch toenadering tusschen bestuur en beheer te brengen, komt van de zijde van het beheer. Ter vergadering der commissie werd het, met het oog op de te houden conferentie, mede gewenscht geacht, een uitspraak uit de openingsrede van den voorz. der Vereen, van Kerkvoogdijen, gehouden ter alg. ver gadering, naar voren te brengen. De voorzitter zei, in verband met het overleg, gepleegd met de Ver. van protes- teerende kerkvoogdijen ten aanzien van een voorstel inzake het Reglement op de Pre dikantstraktementen, en met het oog op een mogelijke fusie tusschen de twee orga nisaties, o.a.: „Wij kunnen hiervan ditmaal niet anders zeggen dan dit, dat we vurig hopen, dat de eenheid van organisatie onder de kerkvoog dijen tot stand moge komen, en tevens, dat wij het oogenblik zouden zegenen, waai op de Synode een voorstel tot regeling der pre dikantstraktementen zou invoeren, waarbij, zonder dat aan de normen der predikants traktementen wordt getornd, de finantieele verhouding tusschen predikanten en kerk voogdijen plaatselijk geregeld kan worden, terwijl daarbij bovendien voor de organisa tie van Kerkvoogdijen de gelegenheid ge schapen zou kunnen worden, om de finan- tieel zwakke gemeenten te steunen". De commissie besprak mede uitvoering de kwestie der mogelijke „instelling van een commisie, welke zich in de<zen crisis-tijd met de stoffelijke en geestelijke zorg d-r plaatselijke gemeenten in het bijzonder heeft te bemoeien". Zij was van oordeel, dat bij de te houden conferentie nauwkeu rig zou moeten worden geïnformeerd, hoe het hoofdbestuur der Ver. van Kerkvoog dijen zich voorstelde, de noodige middelen tot het vormen van een crisis-fonds bijeen te brengen en dat erop gewezen moest wor den, 'dat de voorgestelde crisis-commissie niet van de Synode, maar van de Ver. van Kerkvoogdijen dient uit te gaan. Deze Vereeniging toch mag geacht worden, beter dan de Synode, den finantieelen toe stand der onderscheiden gemeenten te ken nen. De Synode zou, naar het oordeel der commissie, de instelling, van een kerkelijk crisis-comité alleen kunnen helpen bevorde ren, maar het risico, dat aan een dergelijk initiatief verbonden blijft, niet voor haar rekening mogen nemen. De te houden conferentie tusschen de commissie der Synode en het hoofdbestuur der Ver. van Kerkvoogdijen kon. daar de secretaris der Ver. van Kerkvoogdijen niet tijdig te bereiken was, niet doorgaan. De commissie is eenparig van oordeel, dat het, met het oog op de groote beteeke- nis van het feit, dat er van de zijde van het beheer een ernstig voorstel wordt ge- darin, om stappen te doen, die mogelijk to* een oplossing van de bestuur-beheer-kwestie zouden kunnen leiden, de Synode advisee- ren moet, het houden van verdere bespre kingen over deze zaak met de Ver. van Kerkvoogdijen op te dragen aan de Alg. Syn. Commissie. Inzake de vraag der instelling van een Kerkelijk crisis-comité adviseert zij eenpa rig, dat de Synode zich uitspreke over de mogelijkheid en de wenschelijkheid der in stelling van een dergelijk comité, over het aandeel, dat zij aan de mogelijke instelling daarvan meent te moeten nemen en aan het Moderamen opdrage die maatregelen te treffen, welke tengevolge van haar besluit noodig zullen blijken te zijn. DOODELIJKE SPRONG Te Nijmegen sprong de heer v. d. V. uit de tram Nijmegen Beek en had daarbij het ongeluk te struikelen. Hij kwam met beide beenen onder de in volle vaart rijdende tram met het gevolg dat zijn beide beenen verbrijzeld werden. Nadat door Dr. Koch de eerste hulp ver leend was, werd het slachtoffer naar het St Canisius Ziekenhuis overgebracht, waar de man in den loop van den Zondag aan de is overleden. Gemengd Nieuws. DOODELIJKE VAL Te Amsterdam heeft in de Louis Botha- straat no. 24 een betreurenswaardig ongeluk plaats gevonden. Een zesjarig kind viel daar onverhoeds uit het raam van de derde ver dieping en kwam zoo ongelukkig neer dat het op slag dood was. ROFFELRIJMEtf, De Roode Koning In het hartje van de stad. op het ter rein van het voormalig Palels voor Volksvlijt, hebben Zondagavond de •belders betoogd te- >rt Welter. L.L.». I.C.. die met ge- krnchtlg „Vrfl- ictle. (Bedoeld Is i KINDERVERLAMMING Te Almelo doet zich een geval van kin derverlamming voor bij het 9-jarig kind van den heer V. aldaar. De kleine patiënt is in het ziekenhuis opgenomen. DIJKVERSCHUIVING IN DEN IJPOLDER. Men meldt uit Amsterdam: Naar thans bekend is geworden heeft Don derdagavond in den IJpolder, in de nabij- heid van de Hembrug, een dijkverschuiving plaats gehad, waardoor ernstige stagnatie is 1 ontstaan in het opspuitingswerk op het uitgestrekte industrieterrein ten Oosten van de Fordhaven. Deze dijk, die de scheiding vormt tusschen het op te spuiten terrein en de bouwakkers in den IJnolder, is door den druk, welke werd uitgeoefend door het opgespoten zand en het water uit de Fordhaven, alsook door het feit- dat hij op een slappen bodem lag, over een lengte van ruim zestig meter ver schoven, gelukkig zonder dat persoonlijke ongelukken zijn geschied. Wel is nogal veel materieele schade aangericht, o.m. doordat verschillende buizen, die bij het opspuitings werk gebruikt worden en een aantal pijplei dingen zich bij de verschuiving hebben be geven. Ook de dijk aan het einde van do Fordhaven is in gevaar geweest, doch da delijk zijn maatregelen getroffen om de vernieling daarvan te voorkomen, aangezien anders een groot deel van het daarachter liggende polderland onder water zou zijn geloopen. Het afgeschoven dijkgedeelte heeft een deel van het er achter gelegen bouwland verwoest Onder leiding van den hoofdingenieur van Publieke Werken, Jhr. Hleemskerk van Beesd is de strijd tegen het vernielingswerk krachtig aangepakt. JEUGDIGE DIEF Te Vijfhuizen (Haarlemmermeer) kwam de zer dagen een inwoonster nadat zq eenigen tijd buitenshuis had vertoefd, tot de ontdek king, dat er ongewenscht bezoek aan haar woning was gebracht. Het bleek haar, dat uit eene tasch, welke in een kast lag, drie brief jes van f 1 en een spaarbankboekje waren ont vreemd. In verband hiermee werd onder hevig ver zet een 18-jarig jongmenseh uit Heemstede gearresteerd. De man bekende. (Voorwaart a) Even hier het roode potlood Bij een kleinigheid gezet, Waar de voortgejaagde lezer Niet zoo dadelijk op let: 't Is bekend hoe allerwege Rood z?n knuppelkracht vertoont Nu de vrij-Colijnsche Welter Dient te worden weggehoond; En het mooiste van de actie Dezer demagogen is, Dat men tracht nog meer te liegen Dan er ooit gelogen is; Nou, dat lukt: ze overtreffen Zich in domheid en bedrog; 't Is een minder fijn aroma Dat er opgeurt uit de trog. Is dat niet wat grof gesproken? Nee, dat is het zeker niet: Is 't niet Albarda, die Oorlog Als de grootste gruwel ziet Albarda, die Burgenvacht en B.V.L. venvenscht, vervloekt Daar hij in die instituten 't Spook van de reactie zoekt* Die in opgezivollen zangen Van de vloek der wapens zingt Heeft zich, als een roode Koning Met vrijwilligers omringd! Met een rood goed afgerichte Zoogenaamde vredeswacht, Als in Duitschland tegen Hitter Dapper wordt in 't véld gebracht. Met dezelfde strijdkreet, „Vrijheid*** Met de vuisten bot gebald, Heeft voor 't eerst het Roode Leger. Zich voor Holland uitgestald Zoo is dan het roemloos einde Van de roode vredeszang Grijpen naar het roode vuistrecht Vit benepen groepsbelang. (Nadruk verboden.) LEO LENSm De landpijler der Hembrug aan de Amsterdamsche zijde moet versterkt worden daar ze bij de verbreeding van het Noordzeekanaal in 't water komt. De door de politie in brand gestoken krotten der oorlogs veteranen onder den glorieuze yi koepel van 't Kapitool van Washington. Op het dek van het bergingsschip „Simson", op de plaats waar de „Niobe" ten onder ging. de Blaak te Rotterdam demonstreerde een aantal schippers met doeken, waar. ze hun eischen op hadden geschilderd* Aan den Hoek kan t ook mooi zijn al woeden er geen stormen en al beulct, de zee de pieren niet. Het in- en uitvaren der schepen is een schouwspel dat altijd boeit

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 5