MAANDAG 8 AUGUSTUS 1932 EERSTE BLAD PAG. 2 BUITENLAND OORLOGSSCHULDEN EN HANDELSHERSTEL Door de overeenkomst van Lausanne is 'één der voorwaarden geschapen om het heelingsproces te doen aanvangen van de kwaadaardige open wonden waaraan de wereld laboreert. Er zijn echter op zijn minst nog twee fac toren die het genezings-proces belemmeren, n.l. de oorlogsschulden van de vroegere ge allieerden aan Amerika en de hooge tarief muren. In afwachting van de economische we reldconferentie werpen thans Engeland en Frankrijk en ook de Ver. Staten reeds het peillood uit om'te weten te komen of de kansen voor een hoopgevend contact gun stig zijn. De Britsche gedelegeerden op de confe rentie te Ottawa worden niet-officieel tot een bezoek aan Washington uitgenoodigd en het gerucht gaat, dat dit bezoek erop gericht is de kwestie der douanetarieven te bespreken. Voorts doet het gerucht de ronde, dat Mac Donald zelf naar de Ver. Staten zal gaan om de schuldenkwestie te gaan bespreken, doch dit wordt weer tegenge sproken, met de mededeeling, dat men te Londen nog niet weet hoe met het best toe nadering tot de Ver. Staten in deze kwestie moet zoeken. Volgens berichten uit Parijs zou men daar al wat verder zijn met zijn arbeid aan het contact met Washington. Er zijn leven dige gedachtenwisselingen aan den gang, waarbij de Ver. Staten zich keeren tegen het Fransche contingenteeringsstelsel en te gen het Fransch-Belgische handelsverdrag, dat het koper uit den Congo voortrekt bij het Amerikaansche koper. Men gelooft in goedingelichte kringen te Parijs, dat tusschen Amerika en Frankrijk overeenstemming zal worden bereikt, aan gezien beide partijen den wensch koesteren de schuldenkwestie in verband te brengen met de handelskwestie. Van Fransche zijde legt men er zelfs open lijk den nadruk op, dat de preferenties, die Frankrijk aan zekere Amerikaansche waren zou kunnen inruimen alleen een tegenwicht kunnen vinden in concessies van Amerika op het gebied der schulden, aangezien het Amerikaansche invoerrecht-systeem tegen prestaties op handelspolitiek gebied onmo gelijk maakt. Men verwacht dan ook in zeer goed ingelichte kringen, dat de onder handelingen zullen leiden tot een nauwe verbinding der schulden en tarieven. Het moet wel opvallen, dat senator Borah, die voortgaat met zijn voor de herziening der oorlogsschulden, in zijn jongste redevoering eveneens er den na druk op legt, dat de schuldenschrapping slechts kan geschieden in ruil voor econo misch herstel. Gelukkig wordt dus aan beide zijden het logische en profijtelijke van dezen weg in gezien. DE HANDEL TUSSCHEN FRANKRIJK EN DUITSCHLAND De Fransche Nationale Economische Raad publiceert ean verklaring waarin prin cipieel wordt opgekomen voor den vrijhan del. Een internationale conferentie moet de wegen tot dit doel vereffenen. De bijzondere toestand van vele landen maakt echter de tijdelijke handhaving van zekere douane- politieke maatregelen noodzakel.jk. Het con- tingenteeringssysteem is een verdedigings maatregel die in critischem tijd zijn nut heeft bewezen hoewel aan den anderen kant do ervaring ook de schaduwzijden van dit systeem heeft getoond welke voornamelijk bestaan in een brutale beperking van den goedierenruil. Onder deze omstandigheden mag deze maatregel niet worden beschouwd als een blijvende maatregel voor de goede- renruil. ^t:i herziening van de belangrijkste handelsverdragen is noodzakelijk. Dit is vooral van betrekking op het handelsver drag met Duitschland welke verandering ten gevolge van het groeiende gebrek aan even wicht gerecht vaardagd is. Het afsluiten van nieuwe handelsverdragen doet het pro bleem van de meestbegunstigingsclausule naar voren treden. Onder normale omstandigheden is het prin cipe der meestbegunstiging een onvermijde lijk bestanddeel van de handelspolitiek. De ervaring leert echter, dat zijn toepassing moet wordT-t gelimiteerd. Er zullen steeds landen zijr waarmede de Fransche handels balans onontkoombaar passief moet blijven. Als tegenwicht daarvoor is het noodzakelijk een actieve handelsbalans met andere lan den tot stand te brengen. DE ZWEEDSCHE PREMIER AFGETREDEN In een buitengewone kroonraad, die Za terdag te Stockholm is gehouden en waar voor koning Guetaaf zijn vacantie te Kal- mar heeft onderbroken, heeft do Zweedsche minister-president Ekman zijn ontslag aan geboden. De overige ministens van het ka binet blijven in functie. In een officieels r ege eringev erkle rin g wordt meegedeeld, dat de aanleiding dezer demissie is, dat Ekman( behalve de som van 50.000 kronen, die hij in September 1931 van Kreuger aannam, begin Februari van dit jaar weer 50.000 kronen voor de vrij willige politieke organisatie van Ivar Kreu ger ontvangen heeft. Dit bedrag is thans aan de ouratoren van het faillissement terugbetaald, en wel naar het Zweedsche telegraafagentsohap terzake meldt, door Ekman uit eigen middelen. Het plotselinge aftreden van den minüeter president heeft groot opzien gewekt. In de plaats voor den afgetreden premier Ekman is Ham rin, tot dusver minister van financiën, tot minister-president benoemd. Hij blijft voorloopig tevens met de porte feuille van financiën belast. VISSCHERSBOOT VERGAAN. In de buurt van Vigo is een Spaansche Visschersboot tijdens een storm omgeslagen 22 leden der bemanning zijn verdronken. HET TERRORISME IN DUITSCHLAND Van bevoegde zijde te Berlijn wordt mee gedeeld, dat de talrijke springstofaanslagen an de laatste dagen niet door een nieuwe noodverordening bestreken zullen worden. Nieuwe maatregelen zijn niet mogelijk, daar de Springstofwet van 1884 reeds de zwaarste straffen bedreigt, nl. tuchthuisstraf van 5 tot 15 jaax; levenslange tuchthuisstraf; en de doodstraf in gevallen, dat dooden te be treuren zijn. Talrijke nieuwe aanslagen. De met het onderzoek naar de aanslagen i Oost Pruisen belaste commissaris Dr. Diels is Zaterdagavond te Koningsbergen aangekomen. Het onderzoek is geopend. Zaterdagavond is te Loetze de leider van de Rijksbanier, Kurt Kotzaji door nazi's dood geschoten. Te Liegndtz is Zaterdagnacht op het Bruine Huis geschoten. Er werd niemand gewond. Zaterdagnacht is een veldftesch met ex plosieve stof door een openstaand venster in het Reichsbainnerhuis te Berlijn geworpen. Een ontstaan binnenbrandje kon spoedig gebluscht worden. In den nacht op Zondag zijn in het Glei- witzer-stadsdeel Sosnitza ongeveer 14 scho ten gelost. De daders konden nog niet op- 'spoord worden. Tegen 2 uur 30 in den nacht zijn in de Bergstjv^se 2 vensterruiten van de woning een gemeenteraadslid met steenen in geworpen. Toen deze zich aan het venster vertoonde werd op hem geschoten. Zelf loste hij daarop eveneens eenige pistoolschoten. Ook in Schönwald bij Gledwite zijn in den nacht op Zondag 15 tot 20 pistoolschoten ge lost. Het onmiddellijk door de politie inge stelde onderzoek bleef ook hier zonder re sultaat Verder werd in denzelfden nacht een troep nationaal socialisten, die naar Ratibor op marcheerde, bij den ingang van het stads deel Altendorf beschoten. De daders konden ontkom ,n zonder herkend te zijn. Door de ruiten van het gebouw van het blad „Oberechlesische Rundschau" is een eihandgranaat geworpen, die slechte geringe schade aanlichtte. De tweede handgranaat die door de rui ten werd geworpen van het plaatselijke zie kenfonds explodeerde ndet Op den Ring werd een derde handgranaat gevonden, die evenals de niet-ontplofte door de politie on schadelijk gemaakt Van de daders ont breekt ieder spoor. Te Brunswijk is het Zaterdag tot samen scholingen gekomen naar aanleiding van bomaanslag. Het kwam tot incidenten, werd een S. A.-man van zijn rijwiel ge sleurd en tegen dear grond geslagen. Een stormledder der S. A. die te hulp snelde ver zette zich gewapend tegen de woedende me nigte. Een ander S. A.-man werd overvallen en meit stokken zwaar gewond. In een nat. soc. partijorgaan is een oproep an den districtleider verschenen, waarin deze er nadrukkelijk voor waarschuwt zich te laten verleiden tot onbezonnenheden, op straffe van buiten de partij gesteld te war- De Thuringsche minister van binnenland- sche zaken Dr. Koester heeft een oproep ge- giericht aan de bevolking des lands, waarin hij waarschuwt tegen verzet tegen de politie Alle pogingen om orde en rust te verstoren zullen met meedogenlooze strengheid wor den onderdrukt. Tevens is de regeiering voor nemens met alle scherpte op te treden te gen onjuiste, tendentieuze of opruiende be richtgeving. De minister zal er voor zorgen, dat iederen staatsburger bescherming ten deel valt. Eigen bescherming van welke zijde ook, daar kan geen spral e van zijn. FRANKRIJK EN AMERIKA De Fransche ambassadeur te Washington Claudel, is Zaterdag te New-York, aan boord een Fransch schip naar Frankrijk ver trokken om er zijn vacantie door te brengen. In verband met den terugkeer van Clau del te Parijs doen in politieke kringen ge ruchten de ronde, dat de Fransche ambas- sadeurspost te Washington, evenals die te Londen, door nieuwe personen bezet zullen worden. Opnieuw hoort men verluiden, dat de huidige minister van financiën. Germain Martin, de Fransche belangen in Amerika zal gaan behartigen. De „Matin" verklaart het ontstaan van deze geruchten uit het voornemen der Fran sche regeering, om een speciale gevolmach tigde ter behandeling van de schuldenkwes- naar Washington te zenden. Deze gevol machtigde zou dan waarschijnlijk de Fran sche minister van financiën zijn. HET DOODENHUIS BIJ VERDUN Plechtige inwijding Niet ver van Verdun, op den heuvel van Douaumont, is de van een hoogen toren voorzienen dooden hal opgericht, die door den President van de Republiek Zondag in tegenwoordigheid van de hooge generaliteit, de officieele Fransche vertegenwoordi gers en van talrijke gasten plechtig is inge wijd. Hier rusten de overblijfselen van 300.000 Fransche soldaten, die bij de gevech- 'n de omgeving van Verdun het leven hebben gelaten. Zaterdagmorgen is reeds een pontificale mis opgedragen in de kathedraal van Ver dun, waarr schoolkinderen uit de geheele provincie een optocht hielden en op de gra ven der gevallen soldaten bloemen neerleg den. In den middag vond aan de graven der koloniale troepen een Mohammedaan- sche godsdienstoefening plaats, die geleid werd door den voorganger van de Parijsche moskee. Aan de plechtigheid, welke met een groot troependefilé eindigde, namen het garnizoen van Verdun en duizenden en nog eens dui zenden burgers deel. De minister van oorlog Paul Boncour sprak den wensch uit dat de strijd om Ver dun de laatste moge zijn, welke Frankrijk zal hebben meegemaakt en zeide o.a.: Het n hersenschim te meenen dat men den oorlog onmogelijk kan maken, zoolang de scheidsrechter zijn uitspraak niet kan op legpen. Tegenover de dooden voor Verdun heeft Frankrijk den plicht met verdubbelde energie te werken aan de eigen veiligheid de organisaties van den vrede. President Lebrun-noemde het slagveld van Verdun het kerkhof van Frankrijk en wees er op, dat Frankrijk met de naweeën van den oorlog op eigen bodem geen lessen tegen den waanzin van den oorlog noodig heeft. Men mag echter niet easchen dat het zijn zorgen voor de eigen veiligheid opgeeft, zoo lang niet de vredesgedaebte overal is door gedrongen en zoolang niet de basis voor een 'gemeene veiligheid is gelegd. In aansluiting op de inwijdingsredevoe ring van den Staatspresident werd een nuut si.ite in acht genomen, waarna troepen van het garnizoen Verdun defileer den. DE NIEUWE DUITSCHE RIJKSDAG Het communistisch Rijksdaglid Dr. Clara Zetkin zal den 22sten Augustus uit Moskou vertrekken ten einde als oudste lid van den Rijksdag de openingszitting te presideeren. DE PRUISISCHE LANDDAG GEEN ZITTING OP 16 AUGUSTUS. De president van den Pruisischen land dag, de nationaal-socialist Kerrl, heeft op verzoek van den nationaal-socialistischen fractieleider Kube d§ voor 16 en 17 Augustus vastgestelde landdagzitting afgelast. Do fracties zullen tegen het einde der week bericht ontvangen, wanneer de zitting gehouden wordt Afgevaardigde Kube heeft zijn verzoek om verdaging aldus gemotiveerd, dat in de week van 14 tot 21 Augustus een groote ver gadering van alle nat-socialistische afge vaardigden in den rijksdag en de landdagen zal worden gehouden. DE DUITSCHE BEWAPENINGS- EISCHEN REDE VAN LLOYD GEORGE Lloyd George heeft te Port Harbot een rede gehouden, waarin hij critiek oefende op de landen, die zich in het Verdrag van Versailles verplicht hadden geleidelijk tot ontwapening over te gaan doch die deze verplichting nog steeds niet waren nageko men. Wanneer Duitschland zijn bewapening zou opvoeren, zooals de Duitsche Rijksweer- minister had gedreigd, dan zou geen der onderteekenaars van het Verdrag van Ver sailles het recht hebben, daartegen te pro testeeren. Ook de rol die Engeland hierbij speelt, noemde Lloyd George verre van fraai DE OOSTENRIJKSCHE POLITIE WAARSCHUWT HABICHT DE VERTROUWENSMAN VAN HITLER Aan Habicht, de vertrouwensman van Hitler in Oostenrijk, een Rijks-Duitsche na tionaal-socialist, is meegedeeld, dat hij bij aanvallen tegen de Oostenrijksche staatsin richtingen of kwaadwillige critiek daarop, aanvallen op de regeeringspartijen of acti viteit, d'e de rust en veiligheid bedreigt, uit het Bondsgebied zal worden verwijderd. Habicht, die zich voortdurend te Linz op houdt, de zetel van de nationaal-socialisti- sche Landsleiding in Oostenrijk heeft in een dagblad, dat met de nationaal-socialisten in nauw contact staat, een artikel gepubli ceerd, waarin hij Lef tig tekeer ging tegen de politie van Linz. Het blad is in vorband ,d£8carede CQMêddallijk in beslag DE STAKING IN BELGIE In een buitengewone vergadering van vertegenwoordigers der Belgische socialisti sche mijnwerkersorganisaties, welke te Brus sel is gehouden, werd Zondag na een storm achtig debat besloten tot een algemeene sta king voor de mijnindustrie en de aanver wante bedrijven. De staking zou heden in gaan en het geheele Belgische kolenbekken attcn. Aan de staking zullen 170.000 mijnwerkers deelnemen. Met het oog op den omvang der stakings beweging zal de regeering direct uitgebreide militaire maatregelen treffen. WERVELSTORM BOVEN NOORD- BULGARIJE DOUD EN VERDERF Uitgestrekte gebieden van Noord-Bulgarije zijn door een wervelstorm geteisterd, die begeleid ging door een wolkbreuk en zwa re n hagelslag. Ofschoon 't noodweer slechte 10 minuten duurde is de schade buitenge woon groot. De velden zijn verwoest en vele huizen zijn zwaar beschadigd. Bijzonder groot zijn de verwoestingen in het dorp Nowoselo hij Schumen. Zeven personen zijn bij het ontstaan van overstroomingen ver dronken. Talrijke inwoners worden vermist. De totale veestapel is daar omgekomen. Ten gevolge van het hevige noodweer, dat ook in de' afgeloopen dagen boven Bulgarije ge woed heeft, zijn 152 dorpen aangewezen op staatshulp, aangezien de oogst is vernield. ERNSTIG SNELHEIDSONGELUK Bij Assche (België) is een motorfiets, waarop drie jonge Portugeezen zaten, tegen een auto gereden, die twee andere snel rij dende auto's wild» inhalen. De berijders van den motor waren vrijwel onmiddellijk dood. D- bestuurder va_i de auto brak beide armen en had ook andere ernstige kwet suren. HERRIOT BLIJFT IN PARIJS Terwijl de meeste leden der regeering reeds met vacantie zijn gegaan, heeft de minister-president Herriot besloten den vacantiieanaand Augustus in Parijs te blij ven om een heele reek6 belangrijke werk zaamheden af te doen of voor te bereiden. Het voornaamste oogmerk van den premier daarbij i6 gericht op de uitwerking van de begrooting en de huidige Franech-Ameri- kaansch eonderihandeJingen over een han delsverdrag. Herriot zal er daarom toe over gaan alleen het week-end buiten Parijs door te brencen, DE BERAAMDE AANSLAG OP THOMAS Uit Ottawa wordt gemeld: In verband met de ontdekking van plan nen om een aanslag te plegen op den Engel- schein Min. voor de Dominions, Thomas, wordt gemeld, dat de politie reeds eenige verdenking had opgevat ten opzichte van den gearresteerde Malone. Zij heeft hem streng bewaakt en is er daarbij in geslaagd gesprek af te luisteren waarin hij zijn misdadige plannen uiteenzette. Reeds voor den aanvang van de Confe rentie van Ottawa liepen hardnekkige ge ruchten over plannen tot een aanslag op de Engelsche ministers in vebband waarmede 100 detectives waren aangesteld om Thomas te bewaken. Thans heeft men de bewaking voor Thomas en Baldwin nog versterkt. Tegelijkertijd is een aantal communisten in Hamilton gearresteerd. NAZFS ALS STAKINGSBREKERS In de visscherij haven van Altona is het Vrijdagavond laat tot een incident gekomen, dat echter nog op minnel" ke wijze kon worden eschikt. De vi schvei 1 in gsfirma Koeser had bij de nat soc. 70 arbeiders aan gevraagd, aangezien het communistisch ge deelte van h ar personeel -vilde gaan staken Toen de nat soc. arbeiders in de haring- loodsen .an de firma verschenen, scheelde het maar weinig of het was tot handtaste lijkheden gekomen. Inmiddels gearriveerde politie wist dit echter te verhinderen. Daar de connnunis'.en hun voornemens om te staken opgegeven hadden, had deze zaak ook verder geen gevolgen. Op de vraag of hij eenigen commentaar wilde geven op het bericht uit Parijs, dat Frankrijk zou vragen om schuldenverminde ring door de Ver. Staten in ruil voor een handelsverdrag op basis van de meest- begunstigingsclausule, zeide senator Eorah, dat het probleem der oorlogsschulden veel breeder en dieper is dan een eenvoudige transactie voor een vermindering der schuld met eenige millioenen dollar. Annuleering of vermindering der schulden is niet ge rechtvaardigd, zeide Borah, tenzij er een programma is, uitgebreid genoeg om een redelijke zekerheid te geven van economisch herstel. FRUITLADING IN ZEE GESTORT Aan d eSpaansch-Fransche grens te Cer- bere 'jn veertig wagonladingen met Spaansch fruit in zee gestort, omdat het niet in Frankrijk mocht worden ingevoerd. Het fruit is afkomstig uit Zuid Spanje en kwam pas aan de grens aan toen het Fransch- Spaansche verdrag inzake de contingentee- ring van fruitoogst reeds was is werking ge treden. Aangezien liet niet mogelijk is ge bleken in de grensplaateen de vruchten te verkoopen heeft men de geheele lading, wel ke een waarde heeft van ongeveer een mil- trace*» ia cso op 8 Augustus, admiraal Raeder van 8 tot 10 Augustus de chef van de legerleiding, generaal von Hammerstein op 10 Aug. aan boord van een linieschip of van den kruiser „Koenigs- berg" deelnemen. NIEUWE JAPANSCHE KRUISER Het Japansohe dagblad „Mijako" deeüt mede, dat eind Augustus in Japan een nieuwe Duiteohe kruiser van 8500 ton van stapel zal loopen. Volgens verklaringen van Japansohe marine-deskundigen zal de nieu we kruiser het modernste oorlogsschip zijn van de Japansohe marine en door zijn eigenaardige bouw dezelfde 6terkte heibben als de 10.000 tons kruisers. Nog drie krui sere van dezelfde klasse zulten in de looj van dit jaar van etapel loopen. BOMAANSLAG OP GEDENKTEEKEN Zondagmorgen vroeg is een gepleegd op het gedenkteeken van deai 'vechter der Fransch-Bretonsche aansluiting, Joen Toucher, in Vannes. Tegen 5 uur werd de bevolking opge schrikt door een vreeselijken knal. Het plein voor het raadhuis was in een dichten rook gehuld. Toen deze was opgetrokken zag men waar eerst het gedenkteeken stond, nog slechts één groote puinhoop. Men neemt aan de aanslag ls gepleegd door Bretonsche separatisten. Twee personen werden gear resteerd. Zondag was de dag van het vierde eeuw feest. Ministerpresident Herriot nam aan de plechtige viering deel. HET NIEUWE WELLANDSKANAAL In tegenwoordigheid van 100 leden van de conferentie van Ottawa had de opening van hel nieuwe Wellandskanaal De openingsplechtigheid werd verricht door den gouverneur-generaal van Canada, Bcssborough. De gouverneur-generaal drukte daartoe op een handle, waardoor de zesde sluis open ging. Door sluis zeven kwam daarop de groote graanstoomer Lemoyne sluis zes bin nen. Het schip had 57.500 schepel graan aan boord. De politie had gezorgd voor honderden detectives, teneinde de gedelegeerden te be schermen tegen eventueele communistische aanslagen. De bewaking van minister Tho mas, die door een Ier bedreigd wordt, was verdubbeld. STAKING VAN BOEREN IN IOWA. De boerenorganisaties in den staat Iowa hebben met ingang van vandaag een staking afgekondigd. Van heden af zullen zij alle landbouwpro ducten in voorraad houden en niets meer aan de markt brengen, gedeeltelijk als po ging om de prijzen omhoog te brengen, doch voornamelijk als demonstratief protest tegen de toestanden in den landbouw, ter verbete ring waarvan de overheid geen maatregelen wenscht te nemen. Op den Nyas-epoorweg, niet ver van Stockholm, i6 een met dynamiet geladen auto op een overweg door een trein gegre pen. De wagen werd vernield en de beide inzittenden 15 meter weggeslingerd. Ate door een wonder vond geen ontploffing plaats. De inzittenden Liepen slechts lichte verwondingen op. De boomen waren ge opend kort voordat de trein naderde. BRANDSTICHTER IN 26 SCHOLEN EN KERKEN De politie te Berlyn heeft een 21-jarige vroegere chauffeur gearresteerd, die den laat- sten tjjd in niet minder dan 26 kerken en scholen brand heeft gesticht. Hij zeide, dat hij door werkloosheid en zijn daaruit voortvloeienden noodtoestand zenuw ziek is geworden en voor zijn ontspanning da branden heeft gesticht. Hy is voor het eerst op deze gedachte gekomen, toen hy in een school ingebroken had. Daar vond hij in een kast een groote hoeveelheid papier, die hy in brand heeft gestoken en dit was het begin van de 26 branden, die hij heeft gesticht. Bij een huiszoeking in zyn woning werden 50 sleutels van Berlijnsche schoolgebouwen gevonden. DE OVERSTROOMINGEN IN MANDSJOERIJE. De overstroomingen in Noord-Mandsjoerije hebben een grooten omvang aangenomen. Verschillende Chineesche dorpen bij Tsjitsji- kar zijn geheel verwoest. Meer dan 40 dor pen staan onder water. Tot au toe werden 120 doodw. Radio Nieuws. MAANDAG 8 AUGUSTUS R.: BBC-orkes i n R. BBC-symphonie-orkest. a Eiffel. Orkest, e n. NCRV H.O.V. r s u m. VARA klein orkest, s r s u m. VARA klein orkest, e n NCRV Gramofoc Gramofoonmuziek 8.30 Hulzen NCRV: Vragenuurtje 21.00 Huizen NCRV G. van Roekei: Woeker bestrijding ln Nederland 19.30 Hulzen NCRV: Polltlebei 1.45 Hulz NCRV: Persbericht! 22.00 Huizen. NCRV P 22.00 Hilversum. VA1 Persberichten DINSDAG O AUGUSTUS. sum AVRO Orgelconcert sum AVRO Kamer-orkest i KRO Trio. iboig Strijkorkest rKR^rgGra°mofoonmuzlek sum. AVRO Sollstenconcert KRO Gramofoonmuziek su m AVRO Gramofoonmuzi! 1 b o i g Harmonie-ensemble KRO Kwart Lezingen, Cursuss 10.30 Hilversum: AVRO Voordract .00 Hulzen. KRO Vrouwenuurtje. .30 Hilversum AVRO Prof J J Tropische hygiëne. AVRO Kindei n. KRO Politieberichten n. KRO Po'ltleberichten DE S.O.S.-BERICHTEN Het Comité van Omroepvereenlglngen. be staande uit Katholieke Radio Omroep, Neder- landsche Christelijke Radio Vereeniging en Vereenlging van Arbeiders Radio Amateurs heeft ln zfjn laatst gehouden vergadering op een daartoe van belanghebbende zUde gedaan besloten, om de S.O.S.-berichten, die zijn voor personen, welke zich- aan i een vaartuig bevinden, hetzij op zee mdsche binnenwateren, be- mtvangst van deze berichten, na nog 's avonds om ca. 8 uur te her- hetzU na afloop van de politieberichten, hetzij voor den aanvang van het avondpro- Deze^erhaling vindt plaats met het oog op de omstandigheid dat aan boord niet te allen tilde geluisterd kan worden, zoodat het moge lijk zal ztjn, voor eventueele belanghebbenen op een bepaald uur van den dag. mits dit voor af bekend ls gemaakt, naar de S.O.S.-berichten luisteren. Ulcen in geval van bultenlandsche relais e.d. zullen deze berichten niet om ca. 8 uur worden herhaald. NOODWEER IN WURTEMBERG Boven verscheidene deelen van het Wur- tembergsohe Oberland, vooral in de omge ving van Raveneberg, heeft een hevig nood weer gewoed, dat groote verwoestingen aan richtte. De beken traden buiten hun oevers en vormden woeste stroomen, waardoor het. geheele omliggende land onder water werd gezet Op vele plaatsen stond het water tot aan de vensters der woningen, zoodat de bewoners hun huizen moesten verlaten. Op verschillende plaatsen had dit aardver schuivingen tot gevolg. Weerbericht. Het dunne pUltJe geeft den vorlgen stand Hoogste stand te Maastricht 769.0. Laagste stand te Reykjavik 742.3. Stand vanmorgen halftwaalf 768.5. WEERVERWACHTING (Kedeged. door 't Kon. Ned. Meteorologisch Inst. te De Bilt) Zwakke tot matige W. tot Z. wind, half tot zwaar bewolkt, waarschijnlijk droog weer, weinig verandering in temperatuur. TEMPERATUUR Stand vanmorgen halftwaalf 18.0 C. 9 AUGUSTUS Zonsopgang 4.34 u.; Zonsondergang 7.36 u. Maansopgang 2.05 u.; Maansonderg. 9.49 u. VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN Zomertijd: Van 's avonds 9.06 u. tot 's morgens 5.06 u. WATERSTANDEN RIVIEREN Heden Vorig Walshut 3.89 4.15 Basel 1.96 2.29 Huningen 2.70 2.95 Rheinweiier -0.25 -0.65 Kehl 4.01 4.22 Maxau 6.03 5.98 Wiedesheim 1.10 1.36 Mannheim 5.13 4.92 Lobr 1.36 L32 Mainz 2.09 1.91 Bingen 2.95 2.78 Heden Vorig Canp iiit 1.46 1.20 Ems i 1.09 1.12 Coblenz 3.16 2.95 Trier 0.63 0.69 Keulen 3.13 2.85 Rnhrort 1.77 1.62 Wesel i 1.59 1.40 Emmerik 2.70 2.61 Dusseldorl 2.56 2.29 Maastricht 1.84 1.85 Venlo 10.85 10.88 HOOGWATER NED. ZEEHAVENS 9 Augustus (Oudo Amsterdamsche tijd) Delfzijl 1.54 16.07 Hellevoetsl. Terschelling 1.03 13.20 Harlingen 1.48 14.10 Helder le 8.47 11.40 Idem 2e 21.13 0.22 IJmuiden 7.36 20.04 Vlissingen H. v.Holland 6.46 19.15 Terneuzen Scheveningen 6.56 19.25 Hansweert Rotterdam 9.03 21.13 Willemstad Brouwersh. Zierlkzee Wemeldinge TELEGRAMMEN BOLIVIA AFKEERIG VAN BEMIDDELING? BUENOS-AYRES, 8 Augustus. Bij de ope ning van het Boliviaansche Congres heeft de President der Republiek een rede gehou den over den politieken toestand, waarin hij de pogingen der neutrale mogendheden om hofconflict bij te leggen, een ulimatum noemde. De neutralen schenen zich met alle geweld als rechter te willen opdringen, wat door Bolivia echter niet kon worden aan vaard. De voorstellen om de vijandelijkhe den te staken en te trachten met Paraguay tot overeenstemming te komen waren een aantasting van de zelfstandigheid van Boli via. Hoewel Bolivia in het verleden reeds veel onrecht heeft moeten ondergaan, is het thans wederom het eerste slachtoffer van de nieuwe Amerikaansche politiek. LONDEN, 8 Augustus. In een nota aan Engeland bevestigt de regeering van Para guay de ontvangst van de mededeeling dat Engeland de oproep van den Volkenbond om de vijandelijkheden tusschen Bolivia en Pa raguay te staken, ondersteunt Paraguay dankt Engeland voor de getoonde belangstel ling en voegt er aan toe, dat alle maatrege- TSJANG HSU LIANGS MACHT BEPERKT Wang treedt af PEKING- 8 Aug. Het conflict in de Chi neesche regeering heeft tot verstrekkend^' gevolgen geleid. Ondanks alle pogingen om tot nationale eenheid te komen tegenover den gemeenschappelijken Japanschen vijand bleek het conflict tusschen den minister president Wang Tsjin Wei en Tsjang Kai Sjek niet meer bij te leggen, zoodat Wang zijn ontslag heeft ingediend. De conferentie van politieke en militaire leiders in Noord China die te Peking bijeen komt, heeft besloten, dat naa -schalk Tsjang Tsu Liang van zijn volledige dictatoriale bevoegdheden de politieke controle moet overdragen aan een politieken raad en de financieels controle aan een financieele com missie. Zijn militaire bevoegdheden zal hij blijven behouden. AARDBEVING OP DE AZOP.EN LONDEN, 8 Augustus. Tengevolge van de hevige aardbeving die verleden week de Azoren heeft geteisterd is vooral op het eiland San Nüguel groote schade aange« rjcht, waardoor honderden menschen dak loos zijn geworden. Door het instorten van huizen werd een 20-tal personen gewond. Te Fay al stortte de kerk en een 100-tal hui zen in, terwijl te Agua Rotorte een 50-tal huizen instortte en de Lomba Do Cavaleiro alle huizen werden vermeld, zoodat de heele bevolking des nacht onder den bloo- ten hemel moest doorbrengen. VLIEGONGELUK PARIJS, 8 Aug. Na afloop van een vlieg- demonstratie te Mende in het departement Lobere cirkelde een particulier vliegtuig waarin twee personen, alvorens naar Parijs te vertrekken nog eenige malen boven het vliegveld, waarbij het van een hoogte van tweehonderd meter naar beneden stortte. De beide inzittenden werden op slag dood. Het ongeluk is waarschijnlijk te wijten aan een verkeerde manoeuvre van den bestuurder. KAPITEIN KLAKKEBOS GAAT NAAR AMERIKA 69. Daar de kapitein slechts twee der ra ketten afgeschoten had, kwam het bootje 'n kilometer verder al tot stilstand. Maar nu moesten ze weer terug, want de kapitein verkoos geen oogenblik langer in Amerika te blijven, ,,'t Is me hier al te gezelligl" zei hij. Om echter de ontplofbare stof voor de raketten te sparen, werd ergens aan den kant een lange boomtak afgesneden, en hier mee boomde do kapitein het bootje voort, na het te hebben laten keeren. De jongens zaten boven op den beer, en de professor iV* 't A&uur. 70. Hij moest er 'namelijk de goede rich ting in houden, terwijl de kapitein boomde. Doch de arme man moest telkens in z'n zak- spiegeltje naar z'n gehavende gezicht kijken. Hierdoor lette hij niet op en deed onver wachts een der raketten ontploffen. Het bootje schoot weg, en kapitein Klakkeboa hing alleen en veriaten boven aan den tak, die rechtop in den modder bleef staan. Al leen en verlaten? Morgen brengenl 't Vol gend oogenblik stak een heele troep honge rige krokodillen den kop boven water! (Wordt Woensdag vervolgd-i

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 2