BINNENLAND. Kerknieuws. ZATERDAG 6 AUGUSTUS 1932 TWEEDE BLAD PAG. 5 OFFICIEELE BERICHTEN REGEERINGSGEDELEGEERDEN Kon. besluit ijjn benoemd tot gedelegeer- Bon van de Ned. regeering bi) het internatio nal congres voor prehistorie en ptotohistorle 1 tot 6 Augustus 1932 te Londen wordt i, dr. J. P. Kleiweg de Zwaan, hoog- den Ned. Leeuw de kolonel-titulaii E. Oudendijk, van den staf der artillerie ioofd der IVde afd. B van het Dep. - ore-met" Nassau. b(j dei ftrecht; de aan de Orde van Ora cere-medaille In jr latsehappü N.V., ONTSLAGEN BIJ DE SPOORWEGEN Blijkens een bericht in de bladen zon de loofdingenieur, chef van den dienst van ractie. bij de Ned. Spoorwegen, wegens bet lerei'ken van den 65-jarigen leeftijd volgens elementair voorschrift, den dienst met jensioen moeten verlaten, docb op zijn ver- ;oek voorloopig nog een jaar in dien6t nogen blijven, terwijl de af deeling, waar fan hij chef is. daarna zou worden opge- ïeven. Dit bericht gaf het Tweede Kamerlid den neer Henri Hermans, aanleidling tot de fraag, op welke gronden in dit geval wël «n uitzondering kan worden gemaakt en liet b.v. ten opzichte van een stationschef, '9 jaar en 11 maanden diende, maar ivien geen maand uitstel werd verleend, yagens noodzakelijkheid van bezuiniging. Minister Reymer geeft in zijn antwoord sen andere voorstelling van zaken en zegt, dat een reglementair voorschrift, op grond waarvan de hoofdingenieur, chef van den lienst van tractie bij de Nederlandfiche Spoorwegen, wegens het bereiken van den ió-jarigen leeftijd den dienst met pensioen tou moeten verlaten, niet bestaat. Niet de betrokken ambtenaar heeft voorts jevraagd nog een jaar in dienst te mogen Wijven, doch op verzoek van de directie ;edaan met het oog op de belangen van den lienst heeft hij zich bereid verklaard log eenogen tijd aan bet hoofd van den dienst werkzaam te blijven. Van een be paald tijdsverloop is niet gesproken. Of de lienst van tractie daarna voor samensmel ting met een anderen dienst in aanmerking Somt, 6taat nog niet vast Een beslissing laaromtrent is nog niet genomen. De jaarwedde, die de betrokken ambte naar geniet, ligt overeenkomstig de daar door vastgestelde regelen, boven de f 10.000 Beantwoording van de vraag betreffende bet maken van bovenbedoelde uitzondering ban na deze inlichtingen achterwege bldj- jen. .verklaart de Minister. 'CUMULATIE VAN SALARIS EN PENSIOENEN foE BENOEMING VAN DE DIRECTEUR VAN HET LUCHTVAARTBEDRIJF TE SOESTERBERG Met ingang van 15 Augustus 1932 zal een ijolonel-tiüulair der artillerie den miiltairen dienst verlaten. Hij wordt daarna krach tens arbeidsovereenkomst belast met de functie van directeur van het niet-mili- taire luchtvaartbedrijf te Soesterberg. Het Tweede Kamerlid Braat had naar aanleiding van dit besluit nadere inlichtin gen verzocht en den Minister van Defensie gevraagd of in dezen tijd niet beter iemand daarvoor aangewezen kon worden, die nog geen betrekking of pensioen heeft en jonger van jaren is. Zoo niet, op welke gronden deze benoeming dan berust, die de cumu latie van peneioen en functie in dezen crisistijd, waarin velen geen betrekking kunnen bemachtigen, weer met een ver meerdert. Minister Deckers antwoordt, dat de be doelde persoon thans 59 jaar oud is. Hij zal al6 belooning voor zijn nieuwe werkzaam heden naast het wegens langdurigen dienst verleend pensioen. 6alaris ontvangen. Het neneioen bedraagt vier duizend gulden per iaar. het salaris eveneens vier duizend gul den per jaar, verminderd met de algameene tijdelijke korting. Voor bedoelde betrekking kan niemand anders worden aaneewezen. omdat de aan gewezene de meest geschikte is. Bovendien gaat deze benoeming gepaard met een reor ganisatie welke tot bezuiniging leidt. DE NOOD IN DEN W.-FR1ESCHEN TUINBOUW De Chr. Boeren- en Tuindersbond in Ne derland, het Kon. Ned. Landibouw-Comité en de Kath. Ned. Boeren- en Tuindersbond hebben onder dagteekening van 5 Augustus 1932 het volgende telegram aan den Minister van Economische Zaken en Arbeid gezon den: De dagelijksche besturen der drie Cen trale Landbouworganisaties, t.w. Chr. Boe- ren- en Tuindersbond, Kon. Ned. Landbouw- Comité en Kath. Ned. Boeren- en Tuinders bond, op 5 Aug. in vergadering bijeen, in aanmerking nemende, dat de tuinbouw, meer in het bijzonder in West-Friesland, in den alleruitersten nood verkeert, zóó zelfs dat geen middelen meer aanwezig zijn voor het noodzakelijke levensonderhoud, verzoe ken Uwe Excellentie met den meesten aan drang de steunverleening aan den tuinbouw onverwijld tot stand te brengen en in ieder geval onmiddellijk over te gaan tot uitbeta ling van het aan de Noord-Hollandsche be drijven verleende creaiet. ALG. SYNODE NED. HERV. KERK Vijftiende zitting. De Pres. opent met gebed. Ingekomen is een afschrift van een be sluit in hooger beroep der Synodus Contrac- ta, ingesteld door den Kerkeraad van Delfzijl inzake de grensregeling tusschen deze ge meente en de gemeente Uitwierda, waarbij het besluit van het Prov. Kerkbestuur van Groningen is vernietigd en goedkeuring ver leend aan de door het Cl. Best. van Appinge- dam voorgestelde grensregeling. Het ging over de vraag, of de Kerkvoogdij van Uit wierda recht heeft op eenige financieele vergoeding van de Kerkvoogdij van Delfzijl. Uitgemaakt is thans, dat Uitwierda hierop geen recht heeft Dit besluit wondt yoar ken nisgeving aangenomen. In bespreking komt het Dit verslag van den kerk. archivaris, Dr. Lasonder over 1931 betreurt, dat, bij gebrek aan middelen, het kerkelijk archiefwezen, dat thans zoo goed georganiseerd is, niet tot volle ontplooiing kan worden gebracht Het aantal personen, dat door den archi varis van de kerk-archieven gebruik maak te, steeg boven de 500, terwijl uit bijna even zoovele besturen en gemeenten archiefstuk ken tijdelijk dezen werden toevertrouwd. Al ontbreken de middelen voor het heden, toch kunnen zeer goed plannen voor de toekomst worden gemaakt Dit doet de Ver. van Kerk voogdijen door het opperen van het denk beeld van een centraal kerk. bureau voor de Kerk. De wenschelijkheid wordt uitgespro ken van de uitgave van een kort geschrift de Archieven, bij de bevestiging aan de jonge predikanten uit te reiken, en waar mede ook gevestigde predikanten hun voor deel zouden kunnen doen. Op initiatief der Ver. van Kerkvoogdijen wordt overwogen het instellen eener com missie, die bij nieuwbouw van kerken advi- seeren zal over archief-bewaarplaatsen, ter wijl bij restauratie van oude kerken dadelijk op het aanbrengen van een brand- en vocht- vrije archiefbewaarplaats dient gelet te wor den. Voor den nieuwbouw van kerken wordt gewezen op de op initiatief der Ver. van Ned. Gemeenten van Regeeringswege aan de prov. en gemeentebesturen toegezonden lijs ten van maatregelen ter bescherming der archieven tegen brand en brandgevaar, die ook op kerk. gebouwen toe te passen zijn. Onlangs kwam weder op het inrichten eener „streek"-archiefbewaarplaats voor W. Zeeuwsch-Vlaanderen te Sluis. De materieele toestand der archiefstukken laat vaak zeer veel te wenschen over. De inventarisatie had voortgang. Door bemiddeling van den archi varis werden van 66 (vorig jaar 55) bestu ren en gemeenten archiefstukken ter inzage gevraagd, wier raadpleging op rijks- en ge meente-archieven alsook rijksuniversiteit bibliotheken plaats had. Dertig gemeenten ontvingen haar archiefstukken terug. Ten slotte ligt het in het voornemen van Dr. Lasonder, maatregelen te nemen in het be lang der kerkelijke archieven. Hierover zegt hij het volgende: „Ik wil hier twee belangrijke punten al leen even aanstippen. Vooreerst is mijn voornemen, binnenkort aan alle classicale besturen in den lande een aanschrijving te richten over: Bewaring van archieven, en dat wel vooral met het oog hierop, dat onder de huidige tijdsom standigheden, zooals ik in den aanvang van mijn Verslag al aangaf, van een systemati sche totstandkoming van kerkelijke archief bewaarplaatsen in elke classis vooreerst wel niet zal kunnen komen. Het tweede punt dat ik ook al mijn eerste Verslag heb aangeroerd betreft de archieven der Ringen. Toevallig is het mij onlangs gebleken dat daarvan toch bewaard is gebleven dan men aanvankelijk zou meenen. Ook in dezen zou een aanr scbrijving mijnerzijds aan de verschillende Soribae wel eenig nut kunnen hebben." Tenslotte een mededeeling over een zaak, waarover in de vorige verslagen herhaalde lijk uitvoerig is geschreven: het Bureau tot het Indiceeren van Kerkelijke Archivalia, kortweg genoemd de I. K. A. onder leiding van Ds. F. S. Knipscheer te Zaltbommel. In den loop van het vorige jaar is de zetel van dat Bureau van Zaltbommel naar 's-Graven- hage verplaatst Hoewel Ds. Knipscheer ge lukkig geregeld en onvermoeid met zijn zoo nuttigen ficheerings- en indiceeringsarbeid blijft voortgaan, zoo is de administratieve leiding van het Bureau, dat tevens herdoopt is in: „Bureau voor Historische Demografie (B. H. D.)" overgegaan op den heer C. A. van Fenema te Wassenaar. Zeer onlangs is het Bureau in het bezit gekomen van ge schikte bureaulokalen in 's-Gravenhage, zoo dat het werk weder met meer kracht dan te voren kan worden vervolgd. Onnoodig te zeggen, dat de archieven onzer Kerk daar voor weder het meeste materiaal zullen leveren. Dit verslag wordt voor kennisgeving aan genomen. Dr. Niemeyer rapporteert namens de com missie voor eindredactie over het voorloopig aangenomen wetsvoorstel tot wijziging van de artikelen 42 en 47 van het Alg. Regl. (voorstel Dr. H. Stoel Veenwouden); en Prof. Haitjema over een wijziging der arti kelen 17 en 19 van het Regl. Kerkvisitatie (benoeming voorzitter en vice-voorzitter van kerkvisitatoren om de vijf jaren door de Frov. Kerkbesturen en vergadering va.1 kerkvisitatoren). Beide voorstellen zullen aan de consideratiën der Kerk worden on derworpen. Dr. Smit doet namens een hiertoe aange- (•zen commissie voorlezing van een belang rijk rapport naar aanleiding van twee inge komen brieven van het Hoofdbestuur der Ver. van Kerkvoogdijen, dat ter inzage der leden wordt gelegd. Namens de commissie voor nieuwe voorstellen rapporteert de heer Wolffensper- voorstellen van Ds. J. W. J. Ad- dink tot wijziging van de artt. 35 al. 4 en 36 al. 1 van het Regl. op het Pensioenfonds, betreffende de bij den Pensioenraad bestaan de huishoudelijke bepaling, strekkende om bij toegestane premieverlaging elke 5 jaren nader te controleeren of er voor deze pre mieverlaging nog termen aanwezig zijn; deze wijziging zoude niet anders dan met bewilliging van den betrokkene tot stand te brengen zijn. Conform de conclusie wordt besloten, dit voorstel naar den Pensioen raad om advies te zenden. Hetzelfde lid rapporteert over een verzoek der cl. verg. van Gouda, het Regl. op het Pensioenfonds aldus te wijzigen, dat de helft der jaarlijks inkomende gelden niet wordt gekapitaliseerd, maar aan belanghebbenden uitgekeerd. Bij inwilliging hiervan zoude over 1931 aan 20 belanghebbenden f 160.000 zijn uitgekeerd. Conform de conclusie van het rapport wordt dit verzoek afgewezen. Dr. Smit rapporteert namens dezelfde commissie over een voorstel van Ds. J. M. Natzijl te Langezwaag, dm aan art. 3 al. 1 Rdgl. Vac. toe te voegen: en van het bepaal de in art. 17 sub b Regl. op de kas tot aan vulling van het Rij ksemeri taatspensioen. In art. 31 Regl. Vac. is een toevoeging aan gebracht met het oog op de betaling van bovenbedoelde bijdrage door den Ring, in dien deze de vacature-penningen geniet. Evengoed behoort dan, naar zijn oordeel, omschreven te wordien in art. 3 van hetzelf de Regl., dat tijdens een gratiejaar de bij drage althans indien de gemeente deze niet betaalt ten laste komt van hen, die tijdens het gratiejaar de inkomsten van de vacante predikantsplaats genieten. Conform de eenstemmige conclusie van de commissie wordt dit voorstel voorloopig aangenomen en gesteld in handen der commissie voor eindredactie. Namens de commissie voor stukken ter behandeling rapporteert de heer v. Zwet over een schrijven van Dr. M. J. A. de Vrijer te Amsterdam over de geestelijke verzor ging van Ned. Binnenschippers. De commis sie stelt voor, Dr. de Vrijer te verzoeken, zich te dezer zake in verbinding te stellen met de door hem genoemde kerkeraden A'dam, R'dam, Groningen, wellicht met nog eenige andere, die hiervoor in aanmerking komen. Ook zouden afzonderlijke personen, die zich voor deze zaak interesseeren, gelijk de heer G. de Jong, Directeur v. h. Onder wijsfonds voor de Scheepvaart, gevraagd kunnen worden. Men zoude een Ver. voor de geestelijk-kerkelijke belangen der Herv. bin nenschippers kunnen oprichten. De Synode (of de Alg. Syn. Comm.) zou als blijk harer belangstelling, indien de straks opgerichte Ver. haar dit vroeg, een lid kunnen aan wijzen, om mede deze zaak te behartigen. De Pres. en Prof. Knappert stellen voor, ook te zijner tijd voor dezen arbeid een sub sidie beschikbaar te stellen. Prof. Haitjema wil, gezien den hier betreffenden nood, als ROFFRLR1JMEN. Camperduin Radio Nieuws. Daar zitten we, bij Camperduin, Op 't groene driehoekshoekje: Een zachtgekleurde kleurprent uit Noord-Hollands prenteboekje; Naar links de kartelige lijn Van boomen, molens, kerken, En rechts de struische duinenrij Met dennen, hei en berken; We liggen op de droomerdijk De dagen te verdroomen, En zitten tot het donker wordt Met mannenmoed te boomen. Het zandgat ligt vol kleine, rein- Gehouden witte booten: bergen hecle stammen in Hun blanke moederschoten. Een Batavierenkapitein Is heel de dag aan 't poetsen: Geen spijker aan zfn schoone schuit Krijgt kans om te verroesten; Hij gekt en grapt en gromt maar, maar Dat kan de man niet helpen: Hij ligt hier met tfn zeeleeuwin En vijf zeeleeuwenwelpen. Een steenschuit ligt er rammelend Basaltblokken te lossen; Twee jongens liggen om een bal Elkander af te rossen; Het blankste zand van Nederland Vaart weg in volle bakken; Een echtpaar holt de dijk af om De autobus te pakken; De dijk prijkt in het zomerkleed Van wit en gele bloemen; De vlinders dansen dollend rond; De bruine bijen zoemen De dagjesmenschen trekken aan Bij hoopjes en bij horden; De zon komt door! wat zal het weer Een fijne zeedag worden ZATERDAG AUGUSTUS Concerten 18.00 Hulzen KRO: Kunst-ensemble 8.50 Londen R.: Concert 0.00 Hulzen KRO: Salon-orjcest 0.00 Hilversum VARA: Klein Orkest 0 20 Kalundborg: Omroeporkest 20.20 Londen R.: Militair orkest 20.45 Huizen KRO: Kampliedjes 21.00 Hulzen KRO: Salon-orkest Huizen KRO: Accordeon Huizen KRO: Salon-orkest 22.15 Huizen KRO: Xylophoon 22.30 Huizen KRO: Salon-orkest 23.00 Huizen KRO: Gr; 23.00 Hilv. (Nadruk verboden.) LEO LENS. Volledige programma's in de Omroepgids. Duidelijke foto's; best verzorgd Radio blad; 4 gld. per half jaar of 18 ct per week. Ned. Chr. Radio-Vereeniging, Voog- lenzang, Ede. Draagt bij in de omroepkosten. Synode optreden en den zuiver kerkelijken weg bewandelen. Het registreeren van de Ned. Herv. binnenschippers zal de Synode op zich moeten nemen. In verband met het rondzwerven doen zich in verband met Doop en Belijdenis kerkrechterlijke kwesties voor. Hier zijn bepalingen te treffen door de Sy node. Prof. H. wil de Syn. Comm. opgedra gen zien, een commissie ad hoe te benoe men. De Vice-Pres. wil niet wachten, maar onmiddellijk handelen door een schrijven aan de genoemde Kerkeraden voor een ver gadering in Sept. met Dr. de Vrijer, den heer de Jong en een Synode-lid. Dr. Nie- meijer kan zich met den Vice-Pres. vereeni gen, maar als zuiver voorbereidend werk. De heer Barbas wijst er op, dat de vergade ring een wel omschreven opdracht dient te hebben en dat er groote financieele gevolgen aan zijn verbonden. De bespreking hierover wordt afgebroken. In den namiddag hebben commissie-ver gaderingen plaats. ZOXDAG 7 AUGUSTAU? :erdam. Zang door het N.C.R V.-Damee door. o. 1. v. Luise Lauenroth. 15 25 2 en 6. 2 Gebed. 3 Voorlezing y :ekst: Ps. 123 14. 4 Eerste gedet den toespraak. 5 Zingen: Zalig hij, die 't smalle pad. 6 Tweede gedeelte der toespraak. 7 Zingen: Gez. 198 1, 2. 3. en 5. 8 Dankgebed 17.00 Huizen NCRV: Kerkdienst uit de Ned. Herv. Kerk te HiUegom. Voorganger: Da J. H. Mulder. NTed. Herv. Pred. aldaar. Or ganist: de heer S. P. Visser. Tel 36:3. 9 Prediking fle ged 10 Zingen» Gez. 50 2. 11 Prediking (2e ged). 12 Dank gebed. 13 Zingen: Ps. 89:8. 14 Zegenbede (O. T.). 15 Orgelspel. Na beëindiging van den dienst tot 19.15: Orgel bespeling door den heer S. P. Visser, met medewerking van mevr. MulderBezemer, Leger des Heils, Amsterdam. plaat). 4 Vertaling der toespraak. 5 Zang. 6 Toespraak van Generaal Higgins. over» ,De Jacht na&r geluk". 2 Vertaling der toe spraak. 8 Zang. MAANDAG 8 AUGUSTUS 12.01 Hilversum VARA: Trio 12.20 Dave n try: Strijkkwartet 12.20 Kalundborg: Strijkorkest 12.20 Lan g e n b e r g: Philharm. orkest 12.30 Huizen NCRV: Orgelconcert 14.00 Huizen NCRV: Gramofoonmuzlek 16.20 Dave n try: Orkest 17.00 Huizen NCRV: Harmonie-orkest 17.00 Hilversum VARA: Septet 17.20 Langenberg. Vesperconcert. 17.20 Warschau: Solistenconcert 18.30 Hilversum VARA: Trio 18.50 Londen R.: BBC-orkest 20.00 Huizen NCRV: H. O. V. Deslngen, Curiusien. en» 5 Hilversum VARA: Vooidrachten Huizen NCRV: Chr. lectuur door mej. Vollenhoven Hilversum VARA: Voordrachten 5 Huizen NCRV: A. J. Herwig: Augustus VARA: Na schooltijd Hoe prachtig sterk trekt dit. zevenspm de. gerooide boomstammen weg uit. het boschl Boni-aanslagen worden in Duitschland iets alledaagsch. Hoe de synagoge in Kiel beschadigd werd. Dr. 'J. C. Franken, dfe te Utrecht benoemd werd tot hoogleeraar in de faculteit der letteren. Oud-minister Grandi, thans Italiaansch gezant te Londen, bij aankomst op zijn nieuwe stand- De Duitsche vlieger Von Gronau bij zijn aankomst ta Montreal (Canada)^ Op het strand van peauvïlle 'Frkan men mét een auto-tractor, tochtjes langs zee maken* Israël Querido, de bekende literator die te Amsterdam op 59-jarigen leeftijd overleed.

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 5