VRIJDAG 5 AUGUSTUS 1932 rfVEEDE BLAD PAG. 5 Kerknieuws» ALG. SYNODE NED. HERV. KERK Veertiende zitting. De President bpent de veertiende zitting met gebed. Door den Kring van vrouwelijke predikanten in Nederland, van welke 14 ten volle het pre dikantsambt uitoefenen, in onderscheidene kerkgenootschappen en gezindten, en 4 als hulppredikster werkzaam zijn, is een schrij den ingezonden, waarbij deze in het besef 'der roeping Gods, die ook tot vrouwen kan komen (Gal. 3:2Sb). in het belang der ge meente van Christus, vooral waar in vaca tures niet kan worden voorzien, door tekort aan arbeidskrachten, hopen en vertrouwen, dat de Synode den weg tot arbeiden in dienst des Evangelies voor vrouwen niet uitgesloten zal houden, opdat God ook door haar Zijn werk kan doen in onzen tijd vol nood. Intusschen is in de vorige zitting het aanhangig voorstel hiertoe verworpen. Dit stuk wordt voor kennisgeving aangenomen en bij het rapport hierover gevoegd. De President stelt aan de orde de zaken van den Raad van Beheer. Allereerst het belangrijke, uitvoerig Verslag van den Baad van Beheer voor de Predikantstraktementen. De rekening en het verslag van den Raad ,van Beheer voor de predikantstraktementen ïn de Ned. Herv. Kerk over 1931 begint er op te wijzen, dat in zijn samenstelling geen wijziging kwam, evenmin als in de samen stelling van en de verdeeling over de vaste commissies uit den Raad. Op het bureau werkten nevens dien Directeur, 7 personen, welk getal door reorganisatie der admini stratie met één verminderde. De resultaten van 1931 wijzen op een gun stige uitkomst Er is een gestadige vooruit gang van het kohier en van het als voldaan binnenkomend deel ervan tengevolge der geleidelijke verhooging der daarvoor in aan merking komende aanslagen en van het mede onder invloed van den definitieven uitslag van het proces Ouddorp afge nomen verzet tegen de uitvoering van het Begl. op de Pred. Traktementen, een ont wikkelingsgang, die doop de huidige abnor male economische toestanden tijdelijk zal worden gestuit. De uitkeeringen bedroegen in totaal 1.211.031.92 (vorig jaar f 1.176.935.07) voor '1385 predikanten en 71 rechthebbenden op kindergeld, samen 1456 personen. Niets ont vingen 122 (v.j. 138) predikanten, zijnde 8.4 procent, wegens wanbetaling hunner Ge meente; 471 (v.j. 484), zijnde 32.4 pet., ont vingen 50 pet. van het hun toekomende; 170 (v.j. 193), zijnde 11.7 pet., ontvingen 51—75 pet; 108 (v.j. 96) zijnde 7.4 pet, ont vingen 76-99 pet.; 435 (v.j. 383), zijnde 29.9 pet. ontvingen 100 pet, terwijl 60 (v.j. 59), zijnde 4.1 pet., geen recht op uitkeering had den. Er had wéder een verschuiving plaats in de richting der hoogere percentages. De nog wel eens gehoorde bewering, als zou de kas „maar voor 50 pet" werken, is ten eenenmale onjuist Het gemiddelde per centage is reeds 70.5 pet Zij die in 1931 uit keering ontvingen, hadden bij volledige werking f 1.700.000 moeten ontvangen en ont vingen rond f 1.200.000. Dit bedrag drukt te zwaarder, naarmate vóór 1920 de pred. trak tementen in vele gemeenten niet veel meer waren dan sluitposten van begrootingen, niet ingericht op de noodzakelijke uitgaven maar op de toevallige ontvangsten; als men bedenkt, dat*aan de Kerk chronische kwa len onophoudelijk knagen en welk een tegen stand de kas had te overwinnen; dan is 't bereikt resultaat van ruim 70 pet met 1*4 millioen als onderdeel van ruim 5 millioen, jaarlijks door de predikanten der Kerk als salaris genoten, vergeleken bij den toestand van 15 jaar geleden zeker niet tot bescha ming der verwachtingen. Het kindergeld voor kinderen van emeriti en overleden pre dikanten werd weder voor 100 uitgekeerd, zijnde f 14.312.50, voor 71 gezinnen met 15S kinderen. Gemiddeld per kind f90.58. Bij de toekenning eener toelage aan pre dikanten. wier aanvangswedde niet het mi nimum bereiken kon, ontving ook dit jaar elk predikant, wiens Gemeente het Regl. naleefde, tenminste als traktement het voor zijn standplaats geldend minimum-aan- vangsti-aktement Dit bedroeg f 17.552.12 voor 64 predikanten. Ingekomen zijn 216 verzoe ken om dispensatie van de verplichting tot volledig uitkeeren van het minimum-aan- vangstraktement; 203 werden toegewezen; vorig jaar 204. 't Totaal bedrag was f 176.112 gemiddeld f 867.50. Onaangevüld bleef f 82.8S5.15. Weder wordt gewezen op het feit, dat deze gaping in de aanvangs-traktementen grootendeels veroorzaakt wordt door het in stand blijven van afzonderlijke predikants plaatsen in gemeenten, die door gebrek aan offervaardigheid, bezit of omvang niet zelf in staat zijn, de normale kosten, aan een af zonderlijke standplaats verbonden, te dra een, waardoor deze, óf buiten elke verhou ding zouden moeten profiteeren der kas, óf een zeer laag salarispeil hebben. Aan het overhevelen van steeds meer gelden naar deze gemeenten kan niet worden medege werkt. waarom blijft een zeer laag salaris peil. Ook al zou de kas dit kunnen, dan nog zou deze die automatische aanvulling niet doen voorgaan bij verhooging van het per centage voor de einduitkeering. In 1931 deden 107 Gemeenten een stor ting van achterstallige bedragen, samen f233.463.76, 72 Gemeenten over 1930. 35 over 1922—1930. Tal van Gemeenten gaven haar daadwerkelijk verzet op. Het beslissen op de verzoeken om gedeeltelijk kwijtschelden van den vaak tot tienduizenden guldens op- geloopen achterstand, behoorde tot de aller moeilijkste werkzaamheden, daar de om standigheden zóó verschillend en vaak zoo verbijsterend zijn. Tenslotte moeten de gees telijke belangen het zwaarste wegen en het gaat bij voorbeeld toch ook niet aan, een Gemeente, die zich eindelijk heeft weten los te maken uit den ban van enkele machtheb bers. tot in lengte van dagen de dupe te doen blijven van den onwil en verkeerde voorlichting dezer „leidslieden". De economische crisis heeft niet nagelaten ook hier bijzondere verwikkelingen te schep pen. Met verschillende Gemeenten, tot voor kort in goeden doen en weigerachtig, staat de Raad van Beheer thans voor het feit, dat hun schuld dateert uit den goeden tijd, doch de middelen tot delging gevonden moeten worden uit een budget, dat door de crisis- misère ontwricht is. In die gevallen is het niet gemakkelijk een beslissing te geven, waarbij- eenerzijds niet het onmogelijke "ge vraagd en anderzijds weer belet wordt, dat deze Gemeenten zouden profiteeren van de huidige malaise. Nu de burgerlijke rechter de rechtsgeldig heid van het Reglement op de Predikants traktementen buiten twijfel heeft gesteld en de nog weigerachtige gemeenten intusschen ruimschoots de gelegenheid hebben gehad hun houding tegenover het betrokken Re glement aan deze uitspraak aan te passen, kan het oogeniblik niet ver meer zijn, waar op het volgehouden verzet tegen het Regle ment gézien móet worden niet als óömacht of te laat Ingezien ongelijk, maar als tegen deze rechterlijke beslissing lijnrecht ingaan de onwil. Het feit, dat zulk een Gemeente later niet bij machté zal zijn de enkel door haar onwil opgeloopen achterstallige bedragen te voldoen, zal dan door den Raad van Beheer niet zonder meer kunnen wor den aangemerkt als een in artikel 21 lid 4 van het Reglement op de Predikantstrakte menten genoemde „bijzondere omstandig heid", die zoo noodig gedeeltelijke onthef fing van het achterstallige bedrag zou wet tigen, daar die Gemeenten de gelegenheid, om na afloop van het proces Ouddorp haar zaken met de centrale kas in orde te maken moedwillig hebben verzuimd. Eind 1931 waren achterstallig met 2 of meer jaren 218 Gemeenten, combinaties voor één geteld, dat is op 1350 Gemeenten 16.15 pet. Langzaam, maar zeker nestelen de vaca tures zich In deze Gemeenten. De admini stratiekosten waren f 38.584.02, zijnde 2.30 van de ontvangsten. Ingediend werden 382 bezwaarschriften; toegewezen werden 108 tot een bedrag van f 29.759.61. Bij den Raad van beroep kwamen 62 beroepschriften; 12 werden toegewezen ten bedrage van f 1130. Van een schadelijke werking van de crisis op de resultaten van het boekjaar 1931 kan niet gesproken worden. De enkele gevolgen dezer inwerking bleven binnen de grenzen van de schommelingen die het kohier tel ken jare ondergaat door het toewijzen van een aantal reclames. De eindstand van het kohier 1931 en de betalingen daarop wezen immers nog steeds een topcijfer aan. Meer dan deze finantieele winst verheugt den Raad van Beheer de door hem geconsta teerde verandering in mentaliteit, tengevolge waarvan de zorg voor het predikantstrakte ment in vele Gemeenten op de eerste plaats gekomen is. Deze wil van tal van kerkvoog den om den wagen in het spoor te houden, vormt in den strijd tegen den invloed van de economische crisis op de kas voor de predikantstraktementen een wapen van niet te onderschatten beteekenis. Wat voor de centrale kas de uitkomsten van het jaar 1932 zullen zijn, valt nog niet te zeggen. De „crisisgevallen" namen uit den aard der zaak toe in aantal en verschei denheid. Het spreekt vanzelf, dat hierdoor de boven aangewezen groei van de centrale kas tijde lijk tot stilstand komen moet en alle krach ten door de Gemeenten en den Raad van Beheer zullen moeten worden ingespannen om den achteruitgang zoo gering mogelijk te doen zijn. In 1926 heeft de Hervormde Kerk zelf (dus niet de Raad van Beheer of de Synode) de uitdrukking „ponds-pondsgewijze" dan ook welbewust uit het Reglement geschrapt Sindsdien is er geen twijfel meer mogelijk aan de rechtsgeldigheid van de regeling, waarbij het geld dat de Gemeente in de centrale kas moet storten, allereerst wordt aangewend om haar eigen predikant(en) zooveel mogelijk te voldoen. De bedoeling om den predikanten een miniinumtraktement te verzekeren en de gemeenten te noodzaken het daarvoor be- noodigde op te brengen sluit uit de bedoe ling om aan eenige gemeente de middelen te ontnemen die noodig zijn om haar pre dikanten) dat minimum te verschaffen. Resumeerende is de Raad van Beheer op grond van het voorafgaande van oordeel, dat de opvatting, als zou de betrokken rege ling onjuist zijn, geen steun vindt, noch in de wet, noch in de historie, noch in het rechtsgevoel van ieder, die deze zaak recht bekijkt De President merkt op, dat de rekening een gunstig aspect vertoont en de crisis nog weinig Invloed oefende, al begint deze zich ook hier te doen gevoelen. In verband hiermede wordt behandeld een schrijven van den heer W. Meindersma e.a. te Leeuwarden een opmerking inhou dende betreffende het traktement der predi kanten aldaar; een schrijven van den Ker- keraad van den Haag, om de verrekening met den Raad van Beheer Lz. de plaats berekening, weder op den ouden voet te doen plaats hebben; een bezwaarschrift van den Raad van Beheer inzake een schrijven van de Alg. Syn. Commissie aan dezen Raad; een voorstel van de Class. Verg. van Ap pingedam tot wijziging van art. 1 Regl. Pred. Traktementen tot verlaging van de tweejaarlijksche verhooging van 12 xf 1.60 tot 12xf 1.00 en van de Class. Verg. van 's-Hertogenbosch tot toevoeging aan art. 3 Regl. voor de Kerkeraden en aan art. 6, Regl. Pred. Traktementen om rekening te houden met bijbetrekkingen). Hierover wordt door den vice-president gerapporteerd. Geconcludeerd wordt, de voorstellen der Class. Verg. van Appingedam en 's-Herto- genbosch, gehoord de Raad van Beheer, niet aan te nemen; aldus wordt besloten; inzake de verhouding tot den Raad van Beneer berust de ligger-kwestie bij de be sturen cn de aanslag-kwestie bij den Raad van Beheer; gemeld zal worden aan dezen Raad, dat de Synode er prijs op zal stellen, wanneer bij goedwillige Gemeenten in uit zonderingsgevallen een soepeler toepassing van de werking van de uitbetalingsregelin gen inzake de plaatselijke verrekening zal plaats hebben; aan het verzoek van den heer W. Meindersma e.a. kan niet worden voldaan; de Gemeente Leeuwarden kan een hooger traktement geven. Het jaarverslag wordt met dankbetuiging aan den Raad van Beheer en den Raad van Beroep voor al den arbeid aanvaard Van H.M. de Koningin-Moeder is een dank betuiging ontvangen voor de gelukwenschen op Haar geboortedag. Prof. Haitjema rapporteert namens de commissie voor eindredactie over de voor loopig aangenomen wetswijziging over art. 46. Alg. Regl., waarbij de Class, besturen niet gebonden zijn voor hun vergaderingen aan de hoofdplaats der classe; deze wets wijziging zul aan de consideratiën der Kerk worden onderworpen. Hierna komt in behandeling het verslag omtrent de kerkelijke archieven, dat heden in behandeling komt. Hierna sluiting. Uit het Sociale Leven HET CONGBES VAN HET I. C. V. TE ANTWERPEN. Een bijdrage tot versterking en uitbouw van de intern. Chr. vakbeweging. Verschenen is een congres-nummer van het maandschrift van het intern. Chr. Vakverbond „De Internationale Christelijke Vakbeweging". Dit nummer bevat beknopte verslagen van het vijfde congres van bovengenoemd Vaicver- bond op 22, 23 en 24 Juni te Antwerpen gehouden. Aan de conferentie ging de intern, confe rentie voor arbeidstersvraagstukken vooraf, waarvan het nummer een kort verslag geeft evenals van den begroetingsavond. Langer wordt stilgestaan by den eersten, tweeden en derden congresdag. Verschillende resoluties zijn opgenomen, benevens een In Memoriam, gewijd aan Albert Thomas en een begroe tingsavond tot diens opvolger Harold Butler. Aan het slot van het congresnummer worden gegevens verstrekt over de vergaderingen, in dezelfde congresweek gehouden door de vak international es van bouwvakarbeiders, mijn werkers, spoor- en tramwegpersoneel, fabrieks arbeiders, houtbewerkers, landarbeiders, me taalbewerkers, overheidspersoneel, tabaksbe werkers en textielarbeiders. Wie belang stelt in de intern. Chr. Vakbe weging schaffe zich dit congresnummer aan bij het secretariaat, Drift 12, Utrecht. De inleiding zegt van dit congres o.a.: „De deelname aan dit congres heeft de verwach tingen nog overtroffen- Het congres had een zeer levendig karakter en het verloop ervan mag ongetwijfeld zeer gunstig genoemd worden. De moeilijkste en meest delicate vraagstukken werden met groote openhartig heid behandeld. Het vraagstuk, van de herstel betalingen en de internationale schulden was het voorwerp van een diepgaande bespreking, waarbij het standpunt van de verschillende landen duidelijk tot uiting werd gebracht. Ook de discussies over de andere vraagstukken waren zeer levendig. Maar alle besprekingen hadden plaats in een sfeer van internationale verzoening. En aldus heeft het congres in beduidende mate bijgedragen tot verdere ver sterking en uitbouw van de internationale christelijke vakbeweging." protestantSch-christelijke ARBEIDERS-INTERNATIONALE Aansluiting der Amerikaansche Christian Labor Association Bij het secretariaat der Protestantsch-Chris telijke Arbeidersinternationale is, gedateerd 20 Juli 1932, een schrijven ingekomen, waarin de Christian Labor Association mededeelt, zich aan te sluiten by bovengenoemde inter nationale. Dit gesluit mag als resultaat worden ge boekt van de propagandareis die het bestuurs lid der P.C.A.I., de heer J. Haas (Zwitser land) eenige maanden geleden, in de Vereenig- de Staten heeft gemaakt. Deze, te Granp Rapids, Mich., in 1931 op gerichte Christelijke arbeidersorganisatie, telt thans 100 leden, verdeeld over 70 afdeelingen. Vernacht wordt, dat in de naaste toekomst het ledental zich aanmerkelijk zal uitbreiden. HET RAPPORT-WELTER. De bezuiniging op Marine. De Bond van Chr. Marinepersoneel beneden den rang van officier, gehoord de besprekin gen over het rapport-Wel ter, constateert met diep leedwezen, dat de loonen van het marine personeel beneden het dragelijke dreigen afgerond te worden. De Bond vestigt de aandacht er op, dat het geen marinebelang is als het personeel zyn inkomsten door allerlei bijverdiensten op peil moet houden. De laat ste tien jaren is door allerlei maatregelen het inkomen reeds gedaald en de Bond vreest, dat de zwakkeren gedreven worden tot belcften aan derden, welke ze niet kunnen houden of verantwoorden. De Bond houdt in het oog, dat de noodzakelijke weermacht mede in haar personeel door een behoorlijk tenue naar bui ten moet worden gedragen, wat belangrijke uitgaven vordert. De Bond draagt daarom het hoofdbestuur en indien mogelijk zijn vertegen woordigers in het georganiseerd overleg, op, met alle kracht aan te dringen om de te nemen maatregelen van tydelyken aard te stellen en zulks vast te leggen in de wet met de bepaling, dat zoodra de omstandigheden dit gedoogen, terug te keeren tot den toestand op 1 Januari 1932. Radio Nieuws. Nog TWEE populaire dagen op de INDISCHE TENTOONSTELLING Entree 30 cent Zaterdagavond Haagich Hirmonl# Orkest HET DEFILE DER PADVINDERS IN HUN NATIONALE KAMP NABIJ WASSENAAR. Een foto uit de Gran-Chaco, om welk gebied strijd is ontbrand tusschen Paraguay en Bolivia De koningen van Zweden en Denemarken begroeten elkander, te Kopenhagen. De Deensche kroonprins bevindt zich geheel rechts. De nieuwste aanivinst der Amerikaansche vloot, de ,JManhattan"die 1250 passagiers kan vervoeren. Op den achter grond het Manhattan-eiland (New-York).

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 5