£fiïtsd)r GTouraitl Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken eersteTblad. ABONNEMENT: Ver kwartaal in Leiden en in plaat sen waar 'n agentschap gevestigd is 2.35 Franco per post 2.35 -f- portokosten. Fer week ƒ0.18 Voor het Buitenland bij wekelijk- sche zending „4.50 Bij dagenjksche zending „5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 VRIJDAG 5 AUGUSTUS 1932 No. 3728 ADVEBTENTIEN Van 1 tot B regelstlVA Elke regel meer0.22V} Ir.gez. Mededeelingen van 1—5 regels 240 Elke regel meer 0.45 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan t bureau wordt berekend 0.10 12e Jaargang Dit nummer bestaat uit TWEE bladen waarbij inbegrepen Voor onze Vrouwen, MISLEIDENDE VOORLICHTING. Men moet zich hoeden voor de meening, dat misleidende voorlichting inzake de be zuiniging op de rijksuitgaven alleen in de roode pers te vinden is. Het is waar, dat deze een zeer bizonder karakter draagt, van- >vege de binnenlandsche onlusten in die partij en dat ze daarom thans alle perken te buiten gaat en bij voorbaat voor elk on derdeel op één na iedere bezuiniging afwijst; maar deze onbehoorlijke critiek is niet de eenige. Het „neutrale" dagblad De Telegraaf, dat slechts zoolang en in zoover neutraal is, als het daarbij de lezers in 't gevlij kan komen, doet hel geen haar minder en is, juist door de manier waarop het geschiedt peker even gevaarlijk. De teekenaar van dit blad, die voortdurend naar nieuwe onderwerpen moet zoeken om frappant te zijn, heeft nu zijn aandacht op het rapport-Weiter geconcentreerd. En door suggestieve teekeningen moet de lezer tot de erkenning komen, dat van regeerings- wege het geld vermorst wordt voor defensie, terwijl voor kunst, wetenschap en pnderwijs bezuiniging en schrielheid troef is. We aarzelen niet deze volksvoorlichting 'demagogie van de slechtste soort te noemen. En hoogst gevaarlijk voor de mentaliteit ider burgerij. De roode pers insinueert, dat het volks kind „het loodje moet leggen", „maar dat op het vervloekte militarisme slechts 7Vfe millioen bezuinigd wordt"; wat de T e 1. met zijn 'teekeningen doet, is niet minder erg. Beide doen immers hun best om het volk diets te maken, dat elke cent, voor de lands verdediging besteed, eenvoudig weggewor pen geld is en beide miskennen hiermee de groot e waarde van een zelfstandig volksbe staan. Eq voor de zooveelste maal moeten we er op wijzen dat menigeen in onze kringen 'dro.gt het Christelijke dagblad de deur te wijzen, zoodra de meening der redactie ook maar even afwijkt van de zijne. Van het „neutrale" dagblad echter verdraagt men allai. UIT HET POLITIEK VERLEDEN Nieuw laboratorium van de Vrije Universiteit BINNENLAND. OFFICIEELE BERICHTEN j ONDERSCHEIDING Bij K. B. is toegekend de zilveren _e medaille der Oranje Nas BURGEMEESTERS Bij K. B. zijn benoemd met 15 Aug. tot emeester van Zoelen Mr L. R. J. Ridder tappard en van Waardenbung J. H. E. b, ran NageÏÏ. RIJKSVERZEKERINGSBANK OFFICIERSBENOEMINGEN NED.-IND. LEGER 3ij Besluit van den Gouverneur-GenerE Ned.- luitenan Bij h< die ïnfai i Cappel, ö'Êngelbronner. M. M. H. B. Volkert. Asperen \4rvenne. J. A. Freudenberg. Wijnmalen,' S. da Casta F. H. Sangsl van der Least, E. A. Feijes, J. Postma, A. Blom, J. C. A. Faber. H. Sippel, O. Korintb.' J. H. Cox, (Claassen, H. W. Gerth - :w. C. D. Winter. F. J. M. Oude: H. J. Sch rader, J. Ch. L. esa, D. H. M. x J. P. Houpst, Geelen, W. cavalerie: M. W. ■wenborg, D. H. Stephai.. --- -- P. A. Coors. Y. Meetor J. P. Houpst, E. V. F. EToers-Bijns, J. L. J. M. Geelen. W Spiering, bij hi W. F. J. van Dun. B. W. J. van de A. van Houwelingen, W. J. Komentas bij de militaire administratie: G. H. G. J. de Leeuw. i VISSCHERIJ-INSPECTIE Voor het tijdvak van 2 t.e.m. 16 Ai de- inspecteur der visscherljen in het district A. G. C. van Baren te 's-Gr tevens als hoofd van het le en 5e vissoherij- dietrlct te 's-Gravenha.ee aang ZEEDIENST Bij beschikking king gesteld Poolman fensie, den 16ci den Marinestaf bij i Aug. 1932 ter kapt. schik- ter zee G. H. noemde functie VARKENS-CENTRALE De minister van Econ. Zaken en Arbeid heeft benoemd in het bestuur der lied. Vi trale tot voorzitter, i lid. Ir W. de i Nijmegen, ARBEIDSINSPECTIE Een herinnering aan Heemskerk, Keuchenius en Kuypc In het orgaan van de Dr. Abr. Kuyper- stichting „Antirevolutionaire Staatkunde .chrijft Mr. B. de Gaay Fortman een artikel onder de titel „Een herinnering aan Mrs. Heemskerk, Keuchenius en Dr. Kuyper", dat wij belangrijk genoeg vinden hier geheel en al over te nemen: Onder eenige brieven aan prof. Fabius, te mijner beschikking gesteld voor het schrij- en van diens levensbericht voor de „Maat schappij der Nederlandsche Letterkunde" ind ik er, die mij de volgende herinnering aan wijlen mr. Heemskerk doen samenstel len ter eere zijner nagedachtenis. Het is bekend, dat de motie-Keuchenius in 1866 gericht was tegen het ministerie, dat behalve aan den eerst antirevolutionairen graaf Van Zuylen van Nyevelt aan den con servatieven minister J. Heemskerk Az., den ader van mr. Th. Heemskerk, zijn naam ontleent. Onder het derde ministerie-Heemskerk (1883—1888) ontmoetten Keuchenius en de premier elkander weer op het Binnenhof. Uit dezen tijd noemt Van Weideren Ren- gers den antirevolutionairen afgevaardigde „Ileemskerk's onverbiddellijke antagonist". Bij de voorbereiding der Kamerverkiezing in 1884 in Amsterdam, had prof. Fabius, voorzitter van „Nederland en Oranje", waar van mr. Th. Heemskerk secretaris was, den naam van Keuchenius genoemd. Hier tegen maakte, mr. Heemskerk bezwaar. Vooreerst had Keuchenius in den laatsten tijd zich zoo los getoond van de andere antirevolu tionaire Kamerleden, tusschen welke samen werking juist zoo gewenscht was. Daarom behoefde hij nog wel niet in Gorkum be streden te worden, maar er was toch ook weinig reden, om hem in een district, waar men tot nu toe los van hem was, te stellen. Een tweede bezwaar was voor mr. Heems kerk de „zeer gezochte en zeer grievende wijze", waarop Keuchenius gewoon was in de Kamer den minister Heemskerk aan te allen. En aldus vervolgt hij: ik mag, met het oog op de heiligste plichten tegen- mijn vader, niets doen om de verkie zing van den heer Keuchenius in de Kar merte bevorderen." Hij wijst er nog op, dat hij geen samenwerking tusschen de anti revolutionaire partij en het ministerie wenscht, ja, dat hij. komende uit den con servatieven hoek, met conservatieve neigin gen tot de antirevolutionaire partij toegetre den, meer en meer geleerd heeft, dat aan die neigingen niet mag worden toegegeven. Voor het eerste bezwaar werd nog een be roep gedaan op „De Standaard", die in de laatste maanden de houding van Keuchenius en ander maal had afgekeurd. Besloot de kiesvereeniging anders, dan zou de secre taris ter wille van het andere bezwaar, dat hem onoverkomelijk was, zich op dui delijke wijze aan de verantwoordelijkheid voor deze candidatuur moeten onttrekken. Prof. Fabius deelde de bezwaren niet, maar onthield zich in de vergadering van het noemen van Keuchenius' naam. Dat deed ds. Van Schelven en Kuyper steunde deze aanbeveling, ook nog nadat Heemskerk zijn persoonlijk bezwaar genoemd had. Kuy per meende, dat bedenkingen van zoo per soonlijken aard een kiesvereeniging bij haar openbaar optreden niet beinvloedcn moch ten. Op het zakelijke, in beide bezwaren gelegen, schijnt niet te zijn Ingegaan. De vergadering bleek echter te staan aan de zijde van haar secretaris, dezen althans ter wille te zijn. Keuchenius kreeg 7 stemmen tegen 22 op baron Van der Borch van Ver- Kuyper was ontstemd; zelfs bedankte hij voor de kiesvereeniging. En hij meende dit zoo ernstig, dat hij weigerde hierop terug te komen, omdat hij alleen aan zijn losmaking van „Nederland en Oranje" het recht kon ontleenen af te zien van een oppositie, die hij anders plichtmatig zou moeten achten. Lobman, ook een der gestelde candidaten, bedankte voor de candidatuur, omdat hij in het gevallen besluit een aanranding van de vrijheid van den volksvertegenwoordiger zag, die zelf zijn strijdwijze had te bepalen, maar kwam daarvan terug, toen hij over tuigd werd, dat geen andere bedoeling had voorgezeten d'an om den secretaris te ont- De heeren De Geer van Jutfaas, Hovy en Van Marle schijnen ook eerst geen candida tuur te hebben willen aanvaarden, en de heer Van der Borch, die schreef, dat hij vol komen dezelfde beginselen als Keuchenius beleed, wilde zich de candidatuur alleen la ten welgevallen, wanneer uitgesproken werd, dat Keuchenius noch om zijn politieke be ginselen noch om zijn politieke gedragslijn was voorbijgegaan. Hoe dit alles weer recht gezet is, heb ik niet kunnen ontdekken. „De Standaard" meldt er niets van, als ik het goed heb na gegaan. Andere candidat.n dan de oorspron kelijk genoemde (n.l. de bovenstaande en de heeren mr. A. W. van Beeck Calkoen en J. C. Fabius) werden niet gesteld. En Keuchenius? Een naar dagen later schreef hij. dat hij zich niet in het minst ge ërgerd had aan de houding van mr. Heems kerk en de kiesvereeniging. Met een zin speling op zijn „elected I submit", het tele grafische antwoord uit Indië op de hem in 1870 voor Gorkum aangeboden candidatuur, liet hij hierop volgen: indien ik nog niet kon zeggen „rejected I submit", zoude het toch goed wezen, dat ik ook nu eens het begon te leeren". van den Havendtei district der Inspectie Rotterdam zal van 6 als zoodanig worden HET NIEUWE GEMEENTEHUIS TE KATWIJK Naar „De Fakkel", het orgaan der Onaf hankelijke Socialistische Partij, van deze week meldt, zijn de heeren E. Fimmen en N Nathans uit deze partij getreden. In een toe lichtend schrijven verklaren de heeren Fim men en Nathans, dat zij voor het lidmaatschap De officleele opening van het nieuwe Ge- der O.S.P. hebben bedankt uitsluitend uit mo- meentehuis te Katwijk zal plaats hebben tieven ontleend aan de belangen der Interna- ©p Woensdag 21 Sept. De mogelijkheid tionale Transportarbeid. Federatie, van welke niet uitgesloten, dat prinses Juliana dez organisatie de heeren Fimmen en Nathans plechtigheid .verrichten zal. I resp. secretaris-generaal en secretaris zijn. ONAFH. SOCIALISTISCHE PARTIJ Ingebruikneming in September Dit is niet de eigenlijke preek over het nieuwe Laboratorium van de Vrije Universi teit te Amsterdam. Het is slechts een voor woord. Want wel wordt het grootste ge deelte van deze nieuwe werkplaats der Christelijke wetenschap omstreeks Septem ber in gebruik genomen, de officicele ope ning zal dan nog wel een paar maanden op zich laten wachten. Want, al is dit een ge bouw voor de meest verfijnde exacte weten schappen; bij de totstandkoming was men onderworpen aan. de meest alledaagsche verschijnselen in de wereld van de arbeid: als de werkman staakt, dan moet de hoog leeraar wachten. En gestaakt is er tijdens en dus ook bij de bouw. Door de vloerders, maar dat gaf geen stagnatie; en door.de stucadoors en dit was oorzaak, dat het gebouw niet op tijd gereed komt. Nu mogen we echter, om ge wetenswroeging bij deze stakers te voor komen, er op wijzen, dat zij geen dag te vroeg het werk neergelegd hebben- Want zij waren gereed gekomen met die ver trekken, welke met September klaar moes in zijn om de lessen te geven Het Laboratorium is op de groei gebouwd en 't niet-gcstucadoorde gedeelte kan voor- loopig rustig wachten Het is reserve. De professoren kunnen dus vooruit En ze wil len dat ook. Want niemand behelpt zich graag. En hoogleer^ren kunnen zich natuur lijk heelemaal niet schikken in alledaag- Moet U maar eens gaan kijken naar de teekeningen van den architect, den heer B. T. Boeyinga, met hoeveel zorgvuldigheid alles is uitgepast en -gelijnd, opdat er toch maar niets aan mankeeren zou. 't Komt tot i de puntjes in orde. Trouwens, ik geloof, dat de professoren xips en Sizoo, die mij en een collega aller vriendelijkst rondleidden door het nieuwe gebouw, en ons bejegenden, alsof althans ik ook maar eenig begrip van hun ge leerde arbeid hebik geloof, dat deze heeren nauwelijks met vacantie durver, gaan en heel den dag onder kalk en spaan ders zitten om op elke kleinigheid te letten- Want ja, dat zou ik haast vergeten, met het oog op onze leergierige jeugd, die zich mogelijk afvraagt: waar ga ik straks stu- deeren, dacht het ons goed reeds bij voor baat iets van het Laboratorium te vertellen; zij kunnen er dan rekening mee houden. De gunstige ligging Wat direct opviel, was de gunstige ligging Achter de bekende Valerius-Kliniek van de nog bekender Vereeniging tot Chr- Verzor ging van Krankzinnigen, lag tusschen Vale riusplein. De Lairesse- en Lassusstraat een groote tuin. De hoek aan het Valeriusplein was reeds bebouwd met een laboratorium, dat thans nog dienst doet als Paedalogisoh Instituut van Prof. Waterink. Het grootste gedeelte van 't overblijvend terrein is thans gebezigd voor het nieuwe Laboratorium der V.U. Het geheele gebouw heeft aan De Laires- sestraat een voorgevel frontbreedte van bijna 50 M.; de zijgevel aan de Lassusstraat is ruim 27 M. en reikt tot de Polikliniek. De andere zijgevel, welke paalt aan het Pae^alogisch Instituut is bijna 17.5 m. lang. Het geheele gebouw is nadrukkelijk in twee helften verdeeld. Met een frontbreedte van ruim 33 m- ligt aan De Lairessestraat de Chemische afdeeling van prof. Coops; de afdeeling voor Physica van prof- Sizoo be slaat de overige ruimte en ligt dus lang; de Lassusstraat gericht. Waarom die nadrukkelijke afscheiding? En waarom is de verdiepinghoogte van de chemische afdeeling aanmerkelijk groo- ter dan van de andere? Dat heeft natuur lijk met meer of minder bescheidenheid van de professoren niets te maken. De zaak zit zoo. Dit prachtgebouw wordt geheel bekostigd uit bijdragen van onze „kleine luyden". De overheid van stad en land betaalt er geen sou aan. Het Gereformeerde volksdeel wil zelf zijn Universiteit vervolmaken en afbouwen. Want het is de vrije! Maar,ook dit volk voelt de druk der tijden. En zelfs, al kon men den heer Boeyinga wat de fi nanciën betreft, volkomen vrij spel laten, dan ware thans versobering en zuinigheid óók Christenplicht. En deze gaven den ar chitect twee problemen ter oplossing. Het eerste betrof de verdiepinghoogte. Hoogleeraren houden van hooge hoogten; zelfs bij verdiepingen. Maar zij hebben ook geleerd te buigen voor natuurkun dige wetten en doen het dus ook voor eco nomische. Dus zijn ze tevreden met een hoogte, der lokalen, welke precies toereikend is. Men behoeft echter geen professor te zijn om te begrijpen, dat chemische proeven hooger zoldering vergen dan die op 't ge bied der physica en het gevolg hiervan was, dat de eene afdeeling meer omhoog rees dan de andere: een combinatie van noodza kelijkheid en zuinigheid. Met mijn leekenverstand kwam ik tot da conclusie, dat de architect dit probleem kostelijk heeft opgelost. Gevellijnen met knikken er in, zonder dat deze gecamou fleerd zijn, zou natuurlijk van architectoni sche wansmaak getuigen. Stel u het maar even voor. Aan één en dezelfde gevel rijen raamkozijnen op ver schillende hoogte. Toch moest het hier. Maar de architect heeft de hoofdingang op de scheiding der twee afdeelingen zoodanig ombouwd. daler niets hinderlijks in de verschillende verdie pinghoogte zit Een gewoon mensch kan zoo'n architectonisch kunststukje niet om schrijven, doch alleen constateeren. Hij kan er alleen op wijzen, dat tot het resultaat hebben meegewerkt: het hellende vlak naar de ondergrond de bibliotheek met geheel an dere ramen dan de overige aan het gebouw en gelegen vlak naast de ingang; het trap penhuis op de. grens van twee wetenschap pelijke werelden en de dakconstructie, welke het bij de noklijn weer in 't gelijk breit en op de hoek uitloopt in een heel klein onontwikkeld torentje. Meteen zijn wij hier nu bij het tweede probleem: de dakconstructie. Dat is ook min of meer een rudiment Want staande in De Lairessestraat ziet men weinig van de zwarte leipannen. Het lijkt meer op een plat dak. Terwille van de kosten moest het dak zeer laag blijven. Dat is jammer. Want de lijnen van het gebouw komen nu pas goed uit als men op een afstand in De Lairessestraat staat. Vlak er vóór is het effect weg. Echter, dit wordt vergoed doordat een ruim gebruik is ge maakt van glasbouwsteen. In de dikke mu ren. welke een laboratorium behoeft om geen last van straatdreun te hebben, past. dit zware sterke glas uitnemend en het werpt een weldadig licht door het gebouw. Dit wat het uitwendige betreft. Doorloopen we nu even het gebouw en beginnen we bij de zolderverdieping, dan treft ons allereerst de enorme ventilatie-installatie. Dat de ventilatie een zaak van groot ge wicht in zoo'n gebouw is, spreekt van zelf. Natuurlijke ventilatie door ramen en lucht kokers ware hier onvoldoende. Er moet ver- sche, in den winter verwarmde lucht, inge blazen en verontreinigde lucht weggezogen worden. Dat inpersen geschiedt gecen traliseerd: het afzuigen gedecentraliseerd. De ventilatoren, welke hiervoor dienst doen, hebben een groote capaciteit; zii kun nen in één uur drie keer het geheele gebouw ersche lucht voorzien; en de inri 'ti ling is zoo groot, opdat alles geruischloos kan geschipden. Door schachten gaan de leidingen naar beneden en dat ei zeer vele zijn, is te be grijpen. Ze zijn niet weggewerkt; men mag ze gerust zien en met het oog op reparaties is het gemakkelijk. Maar dat het „organi- seeren" van zooveel verschillende leidingen door het gebouw een kunststuk apart is, dat nemen we graag aan. Men bedenke slechts dat er installaties zijn voor: afvoer, water, warm water, gas. electriciteit, pers lucht, druklucht, zuigleiding. ventilatie en centrale verwarming. Overal waar men komt, is het dan ook een netwerk van lei dingen. De installaties voor centrale verwarming en ventilatie zijn ontworpen door 't bureau van Ir. Deerns, uit Den Haag. Naar de afdeeling Physica. Onder de zolderverdieping ligt de tweede étage. Hier zijn in de afdeeling Physica 4 lokalen ingericht. Het hoeklokaal dient voor cheraisch-radio-actieve onderzoekiu gen; voorts is er een eenvoudige collegezaal voor wiskunde, een zitkamer en donkere De le étage is bestemd voor het onderwijs aan studenten, die het candidaatsexamen nog niet gedaan hebben. Er is een rustige collegekamer voor natuurkunde met 50 plaat sen en een doelmatige experimenteertafel; voorts een hulpruimte om proeven voor te bereiden en de rest dient voor prakticum, waar de studenten proeven kunnen nemen. Voorts weer donkere kamers voor licht proeven en fotografie. De lokalen op de begane grond zijn van ongeveer gelijke indeeling; ze dienen voor het onderwijs aan oudere jaarsstudenten In de hoek vindt men de instrumentma kerij met een trap naar de hulpruimte be neden, waar draai- en fraishanken en zoo meer staan. Er naast is de administratieka mer en daarnaast de zit- en werkkamer vau prof. Sizoo. Voorts verschillende werk- en donkere kamers. Het ondergrondsche gedeelte, even groot als de begane grond, bevat de machine- ruimte, de schakelkamer en een groot aan tal werkvertrekken. Rondom 't geheele ge bouw loopt n.l. een koekoek. Deze dient al lereerst om de trillingen van de straat op te vangen; doch voorts zijn de prismategels uitnemend voor de verlichting: het is overal net dag. Naar de chemische afdeeling. Links van de hoofdingang ligt de biblio theek, welke bestemd is voor gemeenschap pelijk gebruik. Langs de bibliotheek voeit een korte gang naar de afdeeling chemie. Er zijn daar naast de grootere prakticum- zalen allerlei kleinere „huishoudelijke" ver trekken: als weegkamer spoelkamer, en in de kelderverdieping koelcel, bergruimten voor glas en metaal enz. Verder op de be gane' grond ook 't groote laboratorium van 15 bij 15 M.,waar de candidaten in organische en anorganische chemie voorloopig bij elkaar chemische proeven zullen nemen (24 plaat sen); een zitkamer voor den professor, enn werkkamer voor de assistenten en zoo me«r Op de le verdieping is o.m. een flinke collegezaalvoorts weer soortgelijke kamers en verder prakticum voor analytische en physische chemie. De 2e verdieping heeft een collegezaal voor wiskunde; de andere ruimten zijn ge reserveerd. Enkele bijzonderheden. ïn afwachting van een nauwkeuriger be schrijving geven we nog enkele bijzonder heden. Bij de hoofdingang is eenig beeldhouw werk aangebracht door den kunstenaar Theo van Rhijn. De vloeren in het gebouw zijn van een bijzonder soort, geheel berekend od het doel van het gebouw. De deuren zijn z.g. celtriplexdeuren. De gangen zijn bekleed met witte tege's I)e betimmering wordt overal uitgevoerd door de maatschappij „de Schelde" te Vlis- singen. welke, gelijk we reeds eerder meld den met groote energie werk zocht voor haar bekw aam personeel. In alle lokalen zijn langs de wanden lijs ten met ringleidingen aangebracht; bij het ophangen van hulpmiddelen wordt de wand dus niet beschadigd. Al met al is onze voorloopige conclu sie, dat de hooglceraren straks blij zullen zijn met een zoo keurig en doelmatig labo ratorium en voorts, dat het Gereformeerd volksdeel uitnemend zorgt voor zijn studee- rende spes patriae. LEEUWARDER BOTERNOTEERING De Boternoteeringscommissie bericht, dat Leeuwarder Commissie.Noteering voor Vrijdag 5 Augustus is vastgesteld op 75 cent per kilogram. KEURINGSDIENST LEVENS MIDDELEN Naar aan de „Morgen" bericht wordt zou de regeering zich vereenigd hebben met het rap port van de bezuinigingscommissie-Weiter met betrekking tot de Keuringsdiensten. Dit rapport stelt voor het toezicht op de deugdelijkheid van het onvervalscht zijn van levensmiddelen door de Keuringsdiensten voortaan te beperken tot brood en melk en het aantal keuringsdiensten van 21 terug te bren gen tot 13. Voornaamste Nieuws. Kerknieuws. NED. HERV. KERK angenomen: Naar Enschedé (vac.-W. ten Kate; toez.), S. H. J. Voors te Zie- DS. A. L. RUYS (Blz. 1) Het nieuwe laboratorium der Vrije Unl- (blz. 2) Amerika en Europa, een beschouwing naar aanleiding van de propaganda van senator Borah voor herziening der oorlogsschulden. Het conflict tusschen Bolivia en Paraguay, (blz. S) Zendingsdag te Driebergen van de Geref. Zendingsbond. De Haagsche leening overteekend. (Blz. 5) De veertiende zitting van de Alg. Synode der Ned. Herv. Kerk. Ds. A. L. Ruys, predikant der Geref Kerk te Dinteloord, die, na 40-jaren in het ambt gediend te hebben a.s. Zondag, wegens ingang van zijn emeritaat, afscheid hoopt te preeken. Ds. O. BOERSMA. t Te Velp (G.) is op 66-jarigen leeftijd leden Ds. Oenze Boersma, emeritus-predikant der Geref. Kerk van Koudum- De overledene was reeds geruimen tijd lijdende. Dit was ook de oorzaak, dat hij vorig jaar emeritaat heeft aangevraagd. Hy is eerst 16 jaar lane onderwyzei weest by het Chr. Onderwijs, en wel 5 jaar hier te lande en 11 jaar (1890-1901) in Trans vaal. Doordat hij geïnterneerd werd tijdens den Boerenoorlog door de Engelschen, is hij later weer in ons land teruggekeerd en heeft hij er de opleiding tot het door hem begeerde ambt aan de Theol. School te Kampen ont- angen. Zoo was hy reeds 41 jaar, toen hy zyn candidaatsexamen aflegde. In Febr. 1908 deed hij intrede te Ezinge, ir 1912 vertrok hij naar Lutten a. d. Dedems- aart en in 1918 naar Koudum, waar hij vorig jaar emeritaat verkreeg. Hy bewoog zich op velerlei terrein: plaat selijk Chr. Onderwijs, Geref. Schoolverband, A-R. politiek en Groene Kruis. Meermalen maakte hy deel uit van de Part. Synode van Friesland (Zuid. gedeelte). Hij was curator der Theol. School te Kampen voorzitter van „Schoolhulp" in Friesland. Hij heeft jarenlang als medewerker tal i bydragen in de „Wachter" geschreven. De begrafenis is bepaald op Zaterdagmiddag 6 Augustus te Worth-Rheden op „Heiderast". REFORMATIE-HERDENKING. Ook te Woubrugge zal de Reformatie der 16de eeuw worden herdacht en D.V. in maand een gedachtenisrede worden ge houden. Woubrugge (Jacobswoude) is bekend als een der eerste dorpen in ons vaderland waar de Reformatie is gepredikt in 1522 door Johannes Pistorius, ook dat hier een hage- preek is gehouden door Jan Arendszoon. In 1572 brak de toenmalige pastoor Nicolaas Symonszoon met Rome en werd door ketter meesters te Utrecht gevangen gezet. Met de pacificatie van Gent 1574 keerde hy hier terug en ging in 1579 als Gereformeerd predikant naar het Luthersche Woerden. Zyn opvolger, Michiels Andrieszoon, was dus de eerste predikant die hier zyn intrede deed en hier werd bevestigd, dat gesctiiedde 6 Augustus 1582 en dus is dit heden 350 jaren geleden en 410 jaren dat Jan de Bakker hier predikte. DE NIEUWE KERK TE DELFT. De Kerkvoogdij te Delft stichtte in het vorig najaar een fonds voor de zoo dringend noodige verdere restauratie van schip en zij beuken der Nieuwe Kerk. Dezer dagen kon Ds. de Voogd f 1000 in dit fonds storten, voornamelijk door kleine giften van één gulden bijeengebracht. Het totaal bedrag is daardoor tot ruim f 12000 gestegen. CHR. GEREF. KNAPENVEREEN. VERDAGING BONDSVERGADERING Door omstandigheden is de datum van deze vergadering moeten worden verdaagd. Ze zal nu gehouden worden op Woensdag 17 Augustus, te Hilversum, op welke vergadering hoopt te refereeren Ds. D. Henstra, Dokkum. SRANDSPI RITUS- iverkoopkonL „Bergen op Zoom-DelB". Uit het jaarverslag van den secretaris memoreeren wij, dat van de 34 Mennen- ereen. die de Chr. Geref. Kerk telt, er slechts 7 zijn aangesloten, met 136 leden. De rgaderingen worden geregeld gehouden en er bestaat permanente belangstelling. Het verslag van den penningmeester besloot met een nadeelig 6aldo. De behoefte aan een bondsorgaan wordt voortdurend sterker gevoeld. Maar, gezien het ter tafel aanwezige rapport van de ten vorigen jare benoemde commi66ie, moest het bestuur de oprichting daarvan ontraden Aangenomen werd een voorstel-Ds C. v. d. Zaal. om het voorloopig te doen met een correspondentieblaadje voor de vereenigin* gen; vervolgens om ook getypte schetsen voor de leden uit te geven en eindelijk om de liefde voor een eigen blad warm te hou* den door de vorming van een stamkapitaal* tje. Dit voorstel werd aangenomen. In betrekking tot de afvaardiging werd besloten aan twee leden van elke vereeni ging stemrecht te verleenen, terwijl de reis* kosten ponds-pondsgewijze over de vereeni* gingen zullen worden omgeslagen. Het yoorstel-Vlieeingen tot contributie- verhooging werd verworpen. Aangenomen werd een vooretel-D6 v. d. Zaal om de be staande contributie te handhaven, doch aan te vullen door getrouwelijk te houden col* lecten. Als plaats voor de voglende vergadering werd Rotterdam aangewezen. De bestuursverkiezing had tot resultaat, dat herkozen werd de heer A. Kool, uit Dordrecht, en dat gekozen werden de heeren Ds S. v. d. Mole n, van Rotterdam, en Ds C. v. d. Z a a 1, uit Deventer. In de middagvergadering trad op D6 K. G. van Smeden, van Haarlem-Noord, met het onderwerp: „De pluriformiteit der Kerk". Naar aanleiding van dit referaat, welks stellingen we reeds publiceerden, ont wikkelde zich een zeer geanimeerd debat, waaraan 11 sprekers deelnamen. Tweemaal zooveel vragen werden gesteld. Het vraag stuk werd echter niet ongelost. Wel werd naar alle zijden gevoeld het ang6tig-benau- wende van dit probleem. Het standpunt van Jen referent was: er is pluriformiteit, ongeacht of we dit wél of niet willen weten. Spr. pretendeert dat de Chr. Geref. Kerk de ware is, maar niet de éénig ware. Niet gaarne zegt hij, dat de Geref. Kerken en de Geref. Gemeenten val6ch zijn. Dat zou spreken zijn boven het geen een mensch betaamt Gaarne zou spr. meer eerbied zien voor het ambt in andere Kerken, b.v. bij het overkomen van leden. Hij dankt er voor om den afval aan te nemen uit andere kerken. Geen overkomen b.v. om redenen van peneoonlijken aard (tucht, of mindere bedeeling door diaconie). Zeer gaarne zag referent dat de Chr. Geref. Kerk in correspondentie trad met andere bui ton Ionische kerken, en dat eens een in ternationale synode kon worden gehouden. Overigens beleed referent: we zijn onmach tig om het vraagstuk op te lossen. We zijn te doctrinair geweest en hebben verketterd wie bij ons hoorde. Misschien dat Christus eens de oplossing brengen zal, als hij den anti-chri6t groote macht geeft 's Avonds trad Ds H. Janssen, de be kende leger- en vlootpredikant, op. met het onderwerp: „De torenbouw van Babel en de crisis". Aandachtig werd naar dit in- houdvolle woord geluisterd. Het was een waardig besluit van deze in alle opzichten KERKGEBOUWEN •*v.e Vrühoeve-Capelle zal wee„..., uitbreiding van de Geref. Kerk het aantal zit plaatsen van haar kerkgebouw aanmerkelijk vergroot worden. BOND VAN CHR. GEREF. MANNENVEREENIGINGEN HET VRAAGSTUK DER PLURIFORMITEIT Binnen Haarlems wallen werd Woensdag de derde Bondsvergadering gehouden den Bond van Chr. Geref. M.V. Deze ver gadering stond onder leiding van den Bondsvoorzitter, de heer K. Frugte, van Amsterdam, die op de gebruikelijke or.jnde geslaagde dag. DOODEUKE AUTO-ONGELUKKEN Te Zwolle is in het Sophia-Ziekenhnis over leden de heer Van Dyk, uit Bussnm. mede-in* zittende van de auto van den heer Gerritsen, uit Amsterdam, welke op den Rijksstraatweg Zwolle—JVleppel is verongelukt. De heer van i'. had inwendige kneuzingen bekomen en is aan de gevolgen daarvan bezweken. De mede- deeling, dat hy slechts licht gewond zou zijn. is dus onjuist gebleken. De heer v. D. was ée- huwd en vader. De toestand van den heer Gerritsen in zeer zorgwekkend. jTe !0r-1 I» ket 3-jarig kind van den boekhandelaar Hoon dst plotseling den «tg over. -en am geraakt. D. kleine werd ern -,d ,n is aan de t». komen verwondingen c .leden. Den chauffeur l treft geen schuld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1