IWruwr $t'\ hsdjr Entrant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken eersteT blad. ABONNEMENT: per kwartaal in Leiden en in plaat sen waar 'n ajpntschap gevestigd is ƒ2.35 Franco per post 2.35 portokosten. Per week ƒ0.18 Voor het Buitenland bij wekelijk- 6che zending »4-50 Bil dageiijkscho'zending „5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7% cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar ADVZBTENTIEB Van 1 tot 5 regels... No. 3726 Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 WOENSDAG 3 AUGUSTUS 1932 i lim OJJVi Van 1—5 regels 239 Elke regel meer0.43 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan *t bureau wordt berekend 0.10 12e Jaargang Dit nummer bestaat uit TWEE bladen EEN DAM Wie de Duitsche toestanden wil be grijpen, doet goed niet precies achter de correspondenten van sommige bladen aan te loopen. Het is meer opgemerkt, dat, terwijl bepaalde groote liberale bladen fel in gaan tegen alles wat in eigen land uit sociaal-democratischen hoek komt, hun Berlynsche vertegenwoordigers vaak coquetteeren met de Duitsche sociaal - democratie. Bij de eerste verkiezing van Hinden burg tot rijkspresident, stond zoowat het ongeluk voor de deur van Duitsch- land. Bij zijn tweede verkiezing stond de z^ak precies andersom. Inmiddels waren centrum en sociaal-democratie ook gekenterd. De Duitsche sociaal-democratie was altijd de leerschool voor de socialisti sche partij genooten uit zoo goed als alle landen. Daar werd het zuiverste Marxisme geleerd en daar werd de toe komststaat geprojecteerd. Ontegenzeg gelijk hebben in, de laatste jaren tal rijke socialisten, geroepen tot bestuurs- uitoefening, groote vaardigheid getoond in aanpassingsvermogen. Echter, wat de grondbeginselen betreft, is het socia lisme in niets veranderd. Het leek ons goed, dit nog eens weer voorop te stellen. Nu is het nationaal-socialisme in Duitschland gekomen en heeft het tot snellen wasdom gebracht. Het is meer fascistisch van aard, dan socialistisch. Het is meer een volksbeweging, dan een politieke partij. Wordt het eenmaal tot regeeren geroepen, zoo zal ook hier groot aanpassingsvermogen vertoond moeten worden, zal het de taak kunnen verrichten, waartoe het zich verplicht jacht. In Nederland met zijn principieele grenslijnen is zulk een partij, welke het binnen 10 jaar brengt tot twee vijfde der bevolking, niet té denken. De Duit sche natie levert dat materiaal wèl. Wij verdedigen niets, doch constateeren slechts. Dan is het daarna ook onze plicht erop te wijzen, hoe deze nieuwe volks beweging zich vierkant stelt tegenover het sociaal-democratische marxisme en tegenover het nog verder gaand com munisme. Op een wijze, als geen enkele andere partij het in Duitschland kan doen. Het centrum ziet er op dit oogen- blik meer belang in de sociaal-democra tie aan de hand te leiden. Maar dit is geen principe, en straks zal het centrum even zeker genegen zijn met de natio- naal-socialisten samen te werken. Als de scherpe punten maar afgesleten zijn en aan bepaalde voorwaarden voldaan wordt. Wjj kunnen best begrijpen, dat mil- lioenen Duitschers tegenover marxisme en communisme een partij van de tè~ genovergestelde daad wil stellen. En nu is het de groote verdienste van de Hitler-partij, afgezien van alle overige fouten als anti-semitisme, dat het een dam opwerpt tegenover het destructief streven der marxisten. In een groot land als Duitschland kan één massale groep dit beter doen dan tien kleine partijtjes. West-Europa verlangt, dat Duitsch land het Russisch bolsjewisme zal te genhouden. Dit kan slechts gebeuren door een sterk bolwerk. Let nu eens op de groote steden en de industrie-centra, hoe daar de ver schuiving plaats heeft. In Dusseldorf, Keulen, Westfaler.-Zuid en Oppeln, om een paar namen te noemen, zijn de com munisten al sterker in aantal, dan dc sociaal-democraten. Zelfs in Berlijn. Sociaal-democratcn en communisten brachten hier elk, wonderlijk samentreffen, ruim 721.000 stemmen uit. Berlijn telt niet vee! katholieken. Het Centrum haalde dan ook slechts 130.000 stemmen. De partij van Hitier verzamelde er echter 754.000. De andere politieke groepen, behalve de Duitsch-nationalen (218.000) geringe getallen. Tegenover de marxistische legerscharen, die het voorzien hebben op den ondergang der bestaande maatschappij, moeten andere, bewust- denkende scharen staan. Zóó voelen het millioenen Duitschers, die de laatste tien jaren heen en weer geschud zijn. De wereldstad Berlijn, de Duitsche hoofdstad is voor veel meer dan de helft rood gekleurd. In de voortgaande ver brokkeling aan de overzijde zien nu tal rijken een groot gevaar en zij volgen de vaan der eenheid, gedragen door mannen, welke, naar zij oordeelen, de lang verwachte daad willen stellen in plaats van het in- en uitpraten. Men zie ook naar wat in positief- christelijke kringen plaats grijpt. De Christelijk-sociale Volksdienst, laat ons zeggen de zusterpartij der Nederland- sche anti-revolutionairen en christelijk- historischen zonk bij deze verkiezing totaal in. Eén procent van het totaal aantal stemmen werden op zijn lijsten uitgebracht. Dat beteekent geen invloed op het landsgebeuren. De aanhangers liepen over naar de Hitler-groep. In meerdere landstreken zijn alle predikanten vurige verdedigers van het nationaal-socialisme. En al moge dan de Kerk als zoodanig in Ne derland meer invloed hebben, dan in Duitschland, wie goed oplet, weet, dat de religie de meerderheid van het Duit sche volk nog niet onberoerd laat, al werkt zij anders in op het volksleven dan hier. Al deze religieus-aangelegden, daar naast al de intellectueelen, welke Hitier volgen, doen dit niet, gelokt door de excessen, welke zullen voorkomen en welke in elk land elke groote partij ontsieren, maar omdat ze erin zien een dam tegen marxisme en een stuwkracht voor het oplevend nationalisme, waar aan Duitschland, naar zij oordeelen, dringend behoefte heeft. Uit dit oogpunt is het goed de Duit sche toestanden óók te bezien. BINNENLAND. OFFICIEELE BERICHTEN LAND- EN ZEEMACHT. Bij Kon. besluit is den luit.-kolonel met den titulairen ran,; van kolonp] K. C. Ouden dijk van den staf der artillerie, hoofd der IVe afdecling B. van het Departement van Defensie op gedaan verzoek, eervol ontslag uit den militaix-en dienst verleend. ONDERSCHEIDINGEN. Bij Kon. besluit is toegekend de aan de orde van Oranje Nassau verbonden eere medaille in brons aan: mej. M. Faas, dienst bode bij mevr. dc wed. Meyneken, geboren v. d. Heyden, te Rotterdam. STEUNT HET NEDERLANDSCH FABRIKAAT GEBRUIK LIMBURGSCHE STEENKOOL. Naar wij vernemen, hebben den Minister van Staat, Minister van Binnenlandsche Zaken klachten bereikt, dat verschillende publiekrechtelijke lichamen nog niet vol doende doordrongen zijn van de wenschelijk- heid, dat zooveel mogelijk gebruik wordt gemaakt van de producten der Nederland- sche mijnen, hoewel daarop herhaaldelijk door de "Regeering is gewezen. Ten einde een zoo groot mogelijken afzet te bevorderen, heeft de Minister thans aan den heer Ir. G. F. H. Ilouben, opgedragen, zich, in over leg met de Rijkscommissie voor de Werk verruiming, terzake in verbinding te stellen met die lichamen, waarvan het bekend is. dat zij nog niet voldoende aan den wensch ■der Begeering hebben gevolg gegeven NED. CHR. WERKMEESTERS BOND ZESDE ALGEMEENE VERGADERING. In gebouw „De Zcndingstaak" te Amster dam heeft de zesde algemeene vergadering plaats gehad van den Ned. Chr. Werkme >s- tersbond, onder presidium van den heer C. J. de Bie, die op de gebruikelijke wijze de bijeenkomst opende en een kort woord van welkom sprak, waarin hij zich in het bij zonder richtte tot den heer K. Kruithof, den voorzitter van het Chr. Nationaal Vak verbond. I Het financieel jaarverslag werd na éenige bespreking en toelichting goedgekeurd, evenals het beleid van het hoofdbestuur en de leiding van het orgaan. Aan de orde kwam daarop het voorstal ■an eenige afdeelingen, om een vrijgestelde te benoemen. Hierover werd uitvoerig van gedachten gewisseld. Men was het er aan- ankelijk niet over,eens of het ledental van den Bond reeds groot genoeg was voor een dergelijke stap. Op advies van den heer Kruithof echter besloot men er toch toe over te gaan. Gekozen werd de tegenwoordige penning meester van den Bond, dc heer C. J. v a n t, van Utrecht, die deze benoeming nog in beraad wilde houden. Nadat nog eenige andere zaken Vanhu's- houdelijken aard aan de orde waren ge weest had ten besluite de verkiezing van het bestuur plaats. De aftredende leden de heeren T. Hok ken, E. Kamphuis, G. J. van Vliet en A. G. Hardenbol werden allen herkozen. SOCIALE SCHOLING EN PROPAGANDA DOOR DE CHRISTELIJKE VAKBEWEGING In de aanstaande winterperiode zal, naar ij vernemen, vanwege de Christelijke Vak beweging opnieuw een groote propaganda- actie worden gevoerd. Daarbij zal bijzondere aandacht geschonken worden aan de arbei dende jeugd. Voorts zijn fij het Vakver bond plannen in voorbereiding om te ko men tot meerdere planmatige sociale scno- ling van de leder.. Daartoe zullen op 10, 17 24 September ïls. op meerdere plaatsen in ons land vergaderingen worden in houden met de vertegenwoordigers van de Christelijke Besturenbonden. Het is nnodig, dat het ledental van de Christelijke Vakbe weging. dat reeds ver over de honderddui zend is gekomen, nog hooger wordt opao- oerd. Terwijl d"arnaast de noodzakelijk heid bestaat de Christelijke beginselen voor het maatschappelijk leven beter te doen ken ner en te beleven. CHR. ZANGDAGEN IN DE HOEKSCHE WAARD ZANGDAC; OP 30 JULI TE NUM4KSD0RP Men schrijft ons: Het is een vijftal jaren geleden een goede gedachte geweest van de Chr. Gem. Korii in de Hoeksche Waard om te komen toteei combinatie die zich ten doel stelde het or- ganiseeren van Chr. Zangdagen. Ouderen uit de Chr. zangerswereld herinneren zich nog wel de landelijke Zangersfeesten welke onder leiding van den Bond van Chr. Zan. vereen, in Nederland werden gehouden. De zeer groote bezwaren aan zoo'n feest ver bonden hebben aanleiding gegeven deze groote zangdagen te staken. Echter, in neren kring kan zooiets met vrucht gepro pageerd wordên en tot verwezenlijking wor den gebracht. En het Comité tot het orga- niseeren van Chr. Zangdagen in de Hoek sche Waard heeft met succes deze zaak aan gepakt en nu reeds voor de vierde maal tot uitvoering gebracht. Het Comité stelt zich op het schoone stand punt de zang tot eere Gods uit te dragen in deze wereld, aan anderen te doen hooren het schoone dat wij in ome Christelijke lie deren bezitten en de Christelijke zangers en zangeressen tot deze schoone taak samen te roepen, om zonder concurrentie zich aan elkander te doen hooren. Zöó wordt ersaam- hoorigheid gebracht en het groote doel na gestreefd de beoefening van den Chr. zar.g te bevorderen. Ditmaal werd de Zangdag: gehouden op 30 Juli te Numansdorp. Eën gezellige drukte heerschte reeds vroeg op dit plaatsje dicht bij het Hollandsch Diep gelegen. De gansche week waren bezorgde blikken naar den wolkenhemel geslagen en met angst vroeg men zich af of het wel l zou, gedachtig aan het vorige jaar, toen tal- looze regenbuien zich ontlastten. Doch alle zorgen en angsten zijn b schaamd geworden. Zaterdag was een bui tengewoon prachtige dag voor uitvoerenden en hoorders. God heeft alle dingen welge maakt en heeft een heerlijken middae go- schonken, boven bidden en denken. Schit terende zonneschijn lokte uit tot vroolijk samenzijn. Ongeveer halfvier opende de voorzitter, d£ heer B. J. W. de Graaf', het samenzijn met gebed en een korte toespraak, waarna de aanwezigen zongen Ps. 100 1. Niet minder dan 17 koren hgjihen zich af wisselend doen hooren. Vereenigingen ait cfe plaatsen in de omgeving en westelijk Noord-Brabant, nl. Hallelujah, Numans dorp; Hallelujah, den Bommel; Korach. Oud-Beijerland; Excelsior, Oud-Beijerland; Excelsior, Strijen; Zanglust, Mijnsheeren- land; Mastlands Zangkoor, Westmaas; Ho sanna, Klundert; Hosanna, Klaaswaal; Ho sanna. Zuid-Beijerland; Hosanna, Zwingel spaan; S.D.G., Stad aan 't Haringvliet; Asaf, Puttershoek; Zwingelspaans Mannenkoor te Fijnaart, benevens twee jeugdkoren. Hoewel geen wedstrijd zijnde waar prij zen werden uitgereikt of punten konden worden behaald, beoogde men toch ook den vooruitgang der koren te bewerken. Door het bestuur was de heer Mens, uit Leiden, aangezocht een critisch verslag te leveren dat na afloop aan de heeren direc teuren werd ter hand gesteld, om voor zich daarin de noodige aanwijzingen betreffende het uitgevoerde te vinden. Zoo heeft deze middag tevens een opvoedend karakter, zeker den vereenigingen ten goede komen zal. Al zijn de zangprestaties vergeleken vroeger jaren reeds veel verbeterd, nog lang niet allen zijn doordrongen van het nut van goede en voortdurende oefening. Niet ge noeg kunnen jonge mensehen worden aan gespoord om deel te nemen aan de beoefe ning van den zang, om op dit terrein iriPde te helpen aan de uitbreiding van Gods Ko ninkrijk en de verheerlijking van Zijn Naam. Wat is het heerlijk aller stem te hoo ren in de verschillende liederen die spreken van des Heeren almacht, liefde eu trouw. De kracht van het Christelijk lied op het gebied van Evangelisatie kan niet hoog ge noeg geschat worden en daarom verdient het waardeering dat deze vereenigingen zich in Gods vrije natuur hebben doen hooren. nm het Evangelie van Gods genade uit te dragen. Begunstigd door het mooie weder werden door allen met opgewektheid de verschillende composities w.o. Ps. 122 en 138 van onzen oud-Hollandschen meester Swee- linek ten gehoore gebracht. Velen uit de omgeving voelden zich tot dezen zangmiddag aangetrokken, want een groot aantal hoorders vulde het terrein, wélke hoorders meermalen hun bewonde ring voor het gepresteerde manifesteerden. Het doel van den zangdag laat niet toe onderlinge vergelijkingen te trekken, doch wel mag geconstateerd worden dat alle deel nemers er naar hobben gstreefil iets goeds en moois ten gehoore te brengen, zoodat wij met vreugd kunnen vermelden dat de opzet volkomen is geslaagd en is een opwekking tot de andere Chr. koren in de Hoeksche Waard om zich aan te sluiten wel op haar plaats. Hoe meer samenwerking er is en hoe meer krachtsontwikkeling er ontplooid wordt, hoe vruchtbaarder vereenigingslexen daarvan het gevolg zal zijn. Een opwekking tot steun in dit schoone streven is wel ge motiveerd. Ter afwisseling heeft in de pauze de mondharmonieavereen „De Jonge Bazuin" enkele nummers doen hooren en gaf daar mede aan de hoorders een welkome afwisse ling. In het avnrdconcert treden dezHfde ver eenigingen van den middag op met meer of minder moeiliike nummers, welke allen een goede vertolking ten deel viel. Om streeks 9 uur eindigde de voorzitter met dankzegging aan God voor het welslagen van den dag en dep genoten zegen en sprak de aanwezigen toé om hen te bedanken voor hun aanwezighuid en medewerking, terwijl hij eindigde met den wensch dat al len, .die nu hadden medegewerkt, benevens nog meerderen het volgend jaar zouden pre sent zijn, om op den ingeslagen weg voort te gaan. Wij sluiten ons gaarne bij dien wenseh aan en zullen de vervulling daar van van harte toejuichen. T. W. S. ROTTERDAM LLOYD RAPIDE De fa. Ruys Co.. hoofdagente van de Rntterdamsche Lloyd, meldt, dat de boo'- trein, aansluiting gevende op het motor schip „Indrapoera", dat 5 Augustus van Marseille vertrekt, van hier afreist om 13 55 van Den Haag H S.M.. om 15.15 van Rotter dam D.P. en om 15.15 van Buoscndaal. IPJ.A.N. PATIJN OVER ITALIË DE CRISIS EN DE SOBERHEID HET FASCISME Sinds eenige dagen vertoeft in Den Haag Mr. J. A. N. Pat ij n, Nederlandsch gezant bij het Italiaansche Hof, oud-burgemees ter van 's-Graven- In een onderhoud rpet de pers heeft hij een cn ander medegedeeld over den toestand, welke in Italië heerscht De crisis. Wat de economi sche verhoudingen betreft, deze zijn na tuurlijk ook gedrukt, zooals overal elders ter wereld. Er wordt erg geklaagd, zoo vertelde mr. Patijn, voor al door de men^chen, die grond bezitten cn daardoor zeer hebben te lijden van de lago prijzen der landbouwproducten. „Maar toch heb ik den indruk, dat men in Italië minde onder de crisis gebukt gaat dan hier. Niet omu&t zij daar minder hevig zou heerschen, maar wel omdat Italië altijd een arm land geweest is. De bevolking heeft weinig be hoeften; ook de natuur werkt zoo heerlijk mee. De mcnschen kunnen met minder klee- ding met nihider brandstof en voedsel toe dan in ons land. Daarbij heeft de Italiaan altijd iets in zich, dat op zorgeloosheid dedt. Ilij leeft op de straat, het volk viert er /.'«in feesten en is er gelukkig. Wan neer men door Italië reist, verbaast men zich onwillekeurig over de groote soberheid der bevolking, welke men overal kan waar nemen Zoo Remt het dat in deze crisjaren Italië gelukkiger is dan wij. Het land heeft ook nooit den welstand gekend, welken hier beleefd hebben. De Italianen zijn aan de armoede gewoon en daarom maakt het op hen weinig indruk. Komt er echter een opleving, dan zulien zij door deze mentali teit en door deze omstandigheden ongetwij feld een voorsprong hebben op anderen. Bij zijn verdere opmerkingen over den economische toestand, o.a. over dc sterke vermindering van hel vreemdelingenverkeer en over het opdrogen van de geldstroom, die de 10 millioen in het buitenland werkende Italianen naar hun familieleden deden vloeien, maakte mr Patijn opmerkzaam op een guntsige factor, die daartegenover staat n.l. de vermeerdering der graanproductic. Men weet, dat onder leiding van Mussolini een „veldtocht voor het groan" heeft plaats gehad en met groot succes. De graanin- voer is beduidend afgenomen. De Politieke Toestand. Vervolgens kwam het gesprek op den po- litieken toestand van Italië, voornamelijk in verband met de laatste kabinetswisseling. Hierop antwoordde de heer Patijn: „Deze heeft niet zooveel te beteekenen als men wel gedacht heeft. Al .maanden geleden waren de gezanten te Rome van de op han den zijnde wijziging op de hoogte, en in het diplomatieke corps wist men eveneens, dat zij na de conferentie van Lausanne zou plaats hebben. Dit is nu eenmaal een ka raktertrek van het fascistisch stelsel: men denkt bij dit stelsel lichter over persoons verwisseling. Zoo is zelfs het partijsecreta riaat reeds enkele malen in andere handen overgedaan. Ik heb niet den indruk, dat er van een ernstig meeningsverschil tussehen Mussolini en Grandi sprake is geweest" Het fascisme. „Wat is uw indruk van het fascisme?" „Ik geloof, dat dit stelsel zeer vast geves tigd is. Welk percentage der natie echter fascistisch denkt, is niet te zeggen, ook al omdat er geen oppositie tegen de regeering mogelijk is. Maar wèl staat vast, dat vele menschen, die in principe tegen het fascis tisch systeem zijn, het thans toch steunen, omdat het in de huidige omstandigheden ongetwijfeld het beste is. Trouwens, het kan niet worden ontkend, dat er in de laatste jaren in Italië een kolossale materieele ver betering valt waar te nemen. Wilde men in de jaren nA den oorlog in een auto een reis maken, dan placht men vooraf bij de politie te informeeren of bet veilig was. Thans is dit absoluut voorbij. Overal heerscht orde, rust en veiligheid. Kortom, Italië maakt den indruk een goed geadmi- nistrateerd land te zijn." „Gelooft u in een toekomst voor het fas cisme?" i, d .t er in het fascisme ideeën zijn, welke niet meer zullen verdwijnen. Maar of het de oplossing zal zijn van alle politieke moeilijkheden weet ik niet. Het is ook niet zoo eenvoudig om te zeg gen wat het fascisme eigenlijk is. Het Italiaansche fascisme is niet hetzelfde s wat men elders daaronder verstaat. Als meest kenmerkende karaktertrek zal wel de corporatieve staatsidee zijn te beschouwen. Maar ook deze is nog in haar eerste ont wikkeling. Het is vooral voor een vreemde ling zeer moeilijk zich over de beteekenis hiervan een oordeel te vormen en nog moei lijker om te zeggen in hoeverre dit stelsel andere landen toekomst heeft. Maar nog eens, er zijn elementen van blijvende en levende waarde." NED. CHR. REIS-VEREENIGING DE STERREIZEN-REÜNIE De Ned. Chr. Reis-Vereeniging Destaat tien jaar, en heeft zich gedurende dezen t.jd ge stadig uitgebreid. Om dit einigsvns feeste 'ijk te gedenken heeft men een s'er r-izer.- reiinic uitgeschreven, die morgen een 500-tal N. C. R. V-leden zal vereenigen in de Kursal te Interlaken en op het Bienzer Rothorn. Duizenden N. C. R. V. ers hebben tijdens het bestaan hunner Vereeni^ing in liet Bcr- ner-Oherland indrukken opgedaan, die tot de schoonste uit hun leven hehooren. O-en wonder dus dat Interlaken gekozen werd als de plaats hij uitnemendheid om ter gelegen heid vun dit jubileumjaar de groote reünie te houden. Mogen allen, die morgen uit ons vader land daar in dankbare en feestelijke stem ming bijeen zijn, er een waarlijk schooncn dag hebbent ALG. PROGRAMMA-COMMISSIE Naar wij vernemen, is de heer Van Boeyen die dezer dagen benoemd werd tot voorzit ter van de Radioraad en van de Radio- Omroep Controlecommissie thans ook be noemd tot voorzitter van de Algemeene Programma Commissie. Kerknieuws. CHR. GEREF. KERK. roepen: Te Vianen, Meerkerk NED. HERV. KERK Beroepen: Te Asperen, F. de Gidts te Oud-Vossemeer. Te Terneuzen (als hulp- pred.), cand. J. W. van Swigchum te Amster- Bedankt: Voor Eek en Wiel, cand. Th. E. van der Brug te Wolvega. CANDIDATEN TOT DEN H. DIENST De heer D. Biesma te Groningen, cand. aan de Theol. School te Apeldoorn die be roepbaar gesteld is als predikant der Chr. Geref. Kerk, woont niet J. C. Kapteynlaan 17a, maar J. G Kapteynlaan 7a. AFSCHEID, BEVESTIGING, INTREDE Ds J. Attema preekte Zondag j.l. voor de Geref. Kerk van Wolvega afscheid met Hebr. 13 20 en 21. De m den tekst vervatte zegenbede behandelend, eprak hij er over: 1. van Wien wij dien zegen afbidden; 2. om welken zegen wij bidden; 3. waardoor deze zegen gewerkt wordt; 4. waartoe deze zegen moet lea den. Aan het einde werd de na ai- Den Haag-Doet vertrekkende leeraar toege sproken door den heer G. Visser, namens Kerkeraad en Gemeente; door den heer H. Wij ma, als hoofd der Geref. School; door Ds D. Middelkoop, van Mildam, namens de Classis Heerenveen; door den heer S. Wy- brandi, van Oudehorne, namens deputatan voor de Evangelisatie in Friesland6 Zuid- Oosthoek. Toegezongen werd Ps. 1214. D s- A. Keuzenkamp, die Zondag 4 September a.s. van de Ned. Hervormde Gemeente te Uithuizermeeden afscheid hoopt te nemen en Zondag 11 September d.a.v. te Lammer intrede te doen, zal hier bevestigd worden door Ds. M. van der Voet, thans te Roodescbool, voorheen te Lemmer. Dö R. H. P e 1, wien emeritaat ie ver leend, preekte Zondag jl. voor de Geref. Kerk van Schraerd af6chedd met Jesaia 21 10. De scheidende leeraar, die 41 jaar in het ambt gediend heeft en ruim 4000 maal voor de Gemeente van Schraard optrad, werd op hartelijke wyze toegesproken door ouderling M. Jansen namens Kerkeraad en Gemeente. Ds J. W. V erschoor, diie het -beroep naar St Philipela nd aannam, preekte Zon dagmiddag jl. afscheid voor de Ned. Horv. Gemeente van Nieuw-Weerddnge met Gal. 1 8 en 9. Aanwezig waren de consulent Ds A. J. Rasker, van Nieuw-BuLnen, en evan gelist G. Vecnema, van Valthermond. Ver schillende toespraken werden gehouden. De Gemeente zong den scheidenden leeraar Ps 1214 toe. OVERHEVELEN? In „De Nieuwe Driebergsche Gids" schrijft Surfridus (Ds. S. Datema) over het teveel aan candidaten in de Geref. Kerken, en komt dan tot deze vraag: „Zou het niet in de lyn liggen der e.k. Synode om de ?.s. candidaten, die van Am sterdam en Kampen e.d. afgevoerd worden, m overweging te geven, zich beroepbaar te stellen in de Ned. Hen-. Kerk? Daar er iT deze Kerk een groot tekort aan predikan ten is, zou op deze wyze, zoo het mogelijk bleek, daarin, ruim voorzien kunnen wor den; en menig candidaat zal zich daar best thuis gevoelen en op die manier ook ge vrijwaard zyn voor broodsgebrek". Surfridus had o.i. aan zijn vraag wel mogen toevoegen, of hij die doet in ernst, dan wel in een zeker soort scherts. GRAFSTEEN-Ds. J. A. VERHOOG Op het graf van Ds. J. A. Verhoog, in le ven predikant der Ned. Herv. Gemeente te Kerkrade, is Zaterdagmiddag een gedenksteen onthuld, geschonken door de Protestanten al daar. Er was veel belangstelling. Ds. G. Mol, uit Heerlen, voerde het woord. De vader van wijlen Ds. Verhoog dankte. Kinderen zongen toepasselijk lied. Voornaamste Nieuws* (BJz. 1) Mr. Patijn over den toestand in Italië. Zangdag te Numansdorp. (blz. 2) Hitiers verantwoordelijkheid tot mee- regeeren. De rechts-radicale terreur in Duitschland Motie van wantrouwen in den Oostenrijk- schen nationalen raad verworpen. De nieuwe Rijksdag. (Van onzen Duischea correspondent.) (bis. 3) Vergadering van commissarissen en cre diteuren der Vlaardingsche Boaz-bank, Stikstofconferentie te Scheveningen. fQ Schaakrubriek. (Blz. 5) Negende algemeene vergadering van de Ned. Chr. Bond in de Kleedingindustrie. VEREEN. YAN CHR. ONDERWIJZERS De Vereeniging van Chr. Onderwijzers ea Onderwijzeressen in Nederland en de Over- zeesche Bezittingen mocht over 1932 totaal 365 nieuwe leden inschrijven. Het aantal in schrijvingen overtrof dat der afschrijvingen en op 25 Juli passeerde de Vereeniging da 6000 leden en telde zy totaal 6260 leden. SCHOOLGEBOUWEN Te Rij seen wordt de Chr. U.L.O.-SchooI belangrijk uitgebreid. De kosten bedragen f8598. Architect is d-e heer J. A. Ileuvelink te Anel doorn. Uit bet Sociale Leven CONFLICTEN IN HET LANDBOUW BEDRIJF De staking onder de landarbeiders te Sidde- luren (Gr.) Is geëindigd. Alle landbouwers h-b elschen der landarbeiders toegestemd - (Gr.) gestaakt nl Schoolnieuws. RIJKSUNIVERSITEIT TE GRONINGEN Prof. D r. J. C. S c h o u t e. Naar de „Tel.' verneemt heeft het bestuur van het Gronin ger Universiteitsfonds, dat bij Kon. Besluit aangewezen is als bevoegd om bij de facul teit tier wis- en natuurkunde aan de rijks universiteit te dezer stede een bijzonderen leerstoel te vestigen, de bedoeling dezen leer stoel te doen bezetten door Prof. Dr J C Schoute. Prof. Schoute heeft het vorige jaar eervul ontslag gevraagd en verkregen om van de beslommeringen van de leiding van het labo ratorium bevrijd te 7:in en zoodoende meer tijd te kunnen besteden aan eigen studie. Hij is echter bereid enkele uren college te geven in de uitwendige plantenmorphologie, waarvoor1 hij nu zal worden aangewezen. ONDERWIJZERSBENOEMINGEN Stadskanaal (Herv. School, hoofd R. Brandsma), H. Vos te Vledderveeu. Als kw DE LOONSVERLAGINGEN IN HET WESTLAND. i Door de patroonsorganisaties in het West- land was onlangs besloten om over te gaan tot loonsverlaging voor het personeel in de tuinbouwbedrijven. Thans is na gehouden samensprekingen door de L.T.B.-afdeelingen in het Westland besloten om in verband met eenige gunstige wending in de pry zen der producten, met de verlaging nog even t© wachten. ONTSLAG AAN bh KON. STOOMWEVERIJ TE MJVERDAL Door de directie der Kon. Stoomweverij t6 Ny verdal werd aan de besturen der verschil lende organisaties medeegedeeld, dat aan alia ongehuwde arbeiders tot 40 jaar met ingang van 15 Augustus ontslag wordt aangezegd. Hierdoor zullen plm. 150 arbeiders worden ontslagen. CARTONFABRIEKEN STOPGEZET De cartonfabriek „De Kroon" te Oude Pe- kela, werkende met plm. 80 personen, is Za terdagavond stopgezet. Vier cartonfabrieken zijn er nu stopgezet. Niet alle ontslagenen zijn georganiseerd. BOND VAN NED. CHR. HOUT BEWERKERS ENZ. De Bond van Ned. Chr. houtbewerkers, meubelmakers, behangers en aanverwante vak- genooten had 30 -Tuni ij. 3762 leden tegen 3472 op 1 Jan. 1932. DE WERKLOOZENZORG door de 'Z ?cle) -un f S.179.318. Uitgegeven door de onder aftrek van subsidie» van •chaffing ?;56®:.r>oor. het Rt,k betaald fS9«!6ft«. 2(0.718 Inwoner», 6.SS1. Uitbetaald i binnengekomen. Uit Oost-lndie DOODELIJK ONGELUK BIJ SCHIET OEFENINGEN l BUITENZORG, 2 Aug. (An-ete). De onder luitenant der infanterie D. W. Wijting :m tijdens schietoefeningen het slachtoffer ge worden van een verkeerde manoeuvre bij het laden van een revolver. Mij is in den n &etroffen en aan de gevolgen ovor- DE VULKAAN SLAMAT IN WERKING. 3 A,,p' (Aneta). Dc Slamat vei toont sedert gisteren oen heviger wer- king. hetgeen zich demonstreert in onder- aardsch gerommel, knallen, uitwerping van Dteww" enLpr0V1 ascl?re*'"ns- on «o Boemi Djawa. De vulcanologische dienst is ge waarschuwd. De heer Neumann van Paiane van dezen dienst heeft zich naar de bedreig de streek begeven. AARDBEVING. D°' 1 Auk' Gistermiddag had een vrij hevige aardbeving plaats wei- se ruim een minuut aanhield. De richtin* an deze aardbeving was Oost-West

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1