DINSDAG 2 AUGUSTUS 1932 EERSTE BLAD PAG. 2 BUITENLAND NA DEN STRIJD Zonder uitzondering wordt in de persbe schouwingen over de geheele wereld als het voornaamste resultaat van de Duitsche Riiksdaeverkiezingen aangemerkt, dat de Hitler-partij, ondanks haar venvachten grooten aanwas, thans ook in de bezetting van zetels in den Rijksdag, in de minder heid is gebleven. Dit is inderdaad het voornaamste gegeven ivan den verkiezingsuitslag, dat de Duit sche fascisten het niet hebben kunnen bren gen tot de alleenheerschappij, waarop hun streven openlijk was gericht, maar dat zij op het toppunt van hun uitzettingsvermo gen zijn gekomen. Het feit valt niet te ont kennen, dat zij, na een verkiezingsstrijd .waarin met de scherpste argumenten en Vleiendste beloften gewerkt is, van alie kanten zitten ingeklemd tusschen de andere groote partijen, wier kiezers niet het ma teriaal blijken te vormen waaruit nog ver der nationaal-socialistisch hout te snijden is De vraag is nu maar: hoe zal ..de sterk ste partij in den Rijksdag" hierop in de practische politiek reageerem Twee mogelijkheden doen zich daarbij Voor. De eerste is, dat de Hitler-partij haar scherpe kanten afslijpt en zich voegt in het grondwettig-parlementair gareel van sa menwerking met andere partijen. Dit zou ■vermoedelijk veel van haar bekoring voor haar aanhangers doen verbleeken. De tweede mogelijkheid is„ dat het deel 'der nat.-soc. partij, hetwelk de regeermacht tot zich wil trekken met geweld, de over hand krijgt. Dit zou waarschijnlijk de bur geroorlog beteekenen. Voor Duitschland en Europa is ongetwij feld de eerstgenoemde mogelijkheid het beste. Ervan uitgaande, dat de Hitler-partij den weg van samenwerking en orde zal- kiezen, kan men er nauwelijks aan twijfe Üen, dat de Centrumpartij, die een prach tige sleutelstelling bezet, bereid zal zijn in een parlementair gevormd kabinet sa to werken met nazi's en Duitsch-nationalen. Met deze partijen een „meerderheid van opbouw" te voranen kan niet anders dan strooken met de beginselen van het Cen trum, dat in de vorige parlementaire perio de wel in de eenigszins onaangename po sitie was van den geketende aan den prin- qipieelen tegenstander: de sociaal-democra tie. Het is echter nauwelijks te verwachten, dat wij deze parlementaire samenwerking van rechts met het centrum reeds dadelijk zullen zien. De meeningen hebben daarvoor den laatsten tijd te fel tegenover elkander gestaan. Vooreerst is waarschijnlijk te reke nen met de voortzetting van het regiem- Von-Papen, misschien na opname van Hitle- rianen in zijn regeering, met tolerantie door het Centrum, mogelijk zelfs door de sociaal-democratie, als „het minste van twee kwaden" onder de huidige verhou dingen. DEDUITSCHERIJKSREGEERING OVER DE VERKIEZINGEN Von Papon heeft in een interview ver klaard, dat de bijzondere bet eekenis van de verkiezingen is, dat het Duitsche volk het streven der regeering heeft goedgekeurd het land te bevrijden van de partijcontrole. Hij en zijn collega's willen nu met hun opbou wend program voor den Rijksdag komen en het parlement voor de beslissing stellen of het het met het oog op de dringende be hoefte aan objectieven, onpartijdigen arbeid, uit de zadel durft werpen". De gedachte aan de mogelijkheid van een motie van wantrouwen scheen den rijkskan selier naar de vertegenwoordiger van de A. P. constateerde, (volkomen koud te laten. Hij sprak verder de hoop uit, dat de Centrum partij, waartoe hijzelf behoorde voor hij rijkskanselier werd en die hem gedurende de verkiezingscampagne zoo fel heeft be streden, niet het odium op zich zou laden, een nieuwe kabinetscrisis teweeg te brengen. Met betrekking tot Adolf Hitler was von Papen de overtuiging toegedaan, dat het ©ogenblik is gekomen waarop de nationaal- soclalistische beweging actief moet mede werken aan den opbouw van het vaderland. In een verklaring der Rijksregeering Wordt gezegd, dat de verkiezing haar' op- jvatting bevestigt hoe groot het communis tisch gevaar is geweest en waarheen de za ken zouden zijn gedreven als zij niet had ingegrepen. Uit. het feit, dat geen der partijen een meerderheid heeft kunnen vormen blijkt iVooris, dat de regeering haar werk kan Voortzetten en dat de Rijksdag tot zijn oor spronkelijke taak. zakelijken arbeid te ver richten. teruggebracht moet worden. Er kan niet langer volgens partijpolitiek inzicht ge regeerd worden, doch er moet een zakelijke staatspolitiek worden gevoerd. De regeering ziet met gerustheid de parlementaire debat ten in den Rijksdag tegemoet, aangezien zij ervan overtuigd is, dat er niet gemakkelijk een meerderheid tegen haar gevonden zal Worden. De Rijkskanselier en vele ministers gaan heden voor acht dagen met vacantia. Ge durende deze periode zullen geen groo4e politieke besprekingen worden gehouden. De verschillende afdeelingen der betrokken ministeries zullen inmiddels voortwerken aan het economisch program der Rijksre geering, zoodat dit beëindigd kan worden, zoodra het Kabinet na afloop/van den burg- vrede te Berlijn bijeenkomt HET CENTRUM EN DE VERKIEZINGEN. Dc voorzitter van de Centrumpartij eegt in de „Köln. Volksz.": Met groote genoegdoening en gerecht vaardigden trots zien wij terug op de ver kiezingssuccessen van den 31en Juli. Dank zij den in de geschiedenis van de Duitsclié Centrumpartij weergalooze overgave en pro- paganda-arbeid is het gelukt niet alleen den aanval op ons af te slaan, maar bovendien nog groote vorderingen te maken. De ver meerdering van onze politiek-parlementaire kracht maakt het ons ook in den nieuwen rijksdag mogelijk te streven naai- een poli tiek, die ons volk uit de verwarring voeren zal, het land weer orde en rust .verschaffen zal en op de basis van de grondwet een ge zonde sociale, economische en nationale ont wikkeling zal waarborgen. Dc leider der Beiersche Volkspartij, Schaeffer, heeft een proclamatie uitgevaar digd, waarin verklaard wordt dat de Beier sche Volkspartij met haar 22 mandaten in den nieuwgekozen Rijksdag met het ver sterkte Centrum een achtenswaardig blok van het Christelijk conservatieve midden beteekent zonder welker medewerking een wederopbouw van Duitschland niet moge lijk is. OPROEP VAN HITLER. Adolf Hitier roept zijn partijgenooten op om nu de nat.-soc. arb.partij verreweg de sterkste partij in den Rijksdag is geworden, den strijd voqrt te zetten. De nat.-soc. jeugd herinnert hij aan de gebrachte offers en zegt, dat de dooden hun heilige verplichtin gen opleggen. HANDGRANATEN-OFFENSIEF IN PRUISEN TEGEN DE ROODE PARTIJEN De door de Duitsche regeering voor dagen na de Rijksdagverkiezing afgekondig de „godsvrede" is door extremisten ingezet met een reeks politieke aanslagen met hel- sche machines en handgranaten in verschil lende plaatsen. Wij hebben hier klaarblijkelijk te doen met een afgesproken moord-offensief van nationaal-socialistische zijde, al verklaart de officieele nazi-leiding zich onschuldig, want de aanslagen zijn zonder uitzondering ge pleegd op communisten en socialisten ei gebouwen, die bij dezen in gebruik zijn. De regeering is van plan met kracht ti deze gewelddaden op te treden. Dit blijkt uit de waarschuwing van den gevolmachtig den regeeringscommissaris voor Pruisen Dr. Bracht, die den volgenden oproep heeft ge publiceerd: „De verkiezingen zijn voorbij, het volk heeft gesproken. Het volledig herstel van den hinnenlandschen vrede is thans het eer ste gebod. Geweld en terreur moeten eindelijk voor den eerbied voor de wetten wijken. De hei ligheid van het menschenleven mag niet langer aangetast worden. Ik waarschuw voor de laatste maal! De staatsregeering zal zelfs voor de scherp ste maatregelen niet terugschrikken oin haar plicht jegens de vreedzame staatsbur gers te vervullen, en den godsvrede af te dwingen dien ons land noodig heeft. Ik waarschuw alle organisaties en ieder persoonlijk, niet langer tot een bloedige ter reur op te hitsen. De pers heeft zich te onthouden van alles wat de hartstochten kan opzweepen; óók van het publiceeren van onjuiste berichten; zoo niet, dan zal aan haar vrijheid paal en perk worden gesteld." w.g. BRACHT. Naar van bevoegde zijde wordt verklaard, hecht de rijksregeering er alles aan, dat de oproep van dr. Bracht een zoo groot moge lijke verspreiding vinde door de pers. In regeeringskringen wordt er op gewezen dat eventueel van het recht gebruik zal wor den gemaakt, de bladen tot het opnemen van den oproep te verplichten. Uit Koningsbergen wordt gemeld: Tot gisteravond zijn niet minder dan twin tig personen gearresteerd, die ervan ver dacht worden, deel te hebben genomen aan de politieke aanslagen te Koningsbergen. De rijksminister van binnenlandsche za ken heeft aan den politiepresident van Ko ningsbergen in geval van nood de politie- krachten, welke in de provincie gemist kun nen worden, ter beschikking gesteld. Van bevoegde zijde wordt medeged* dat de politie nog niet heeft kunnen vast stellen, tot welke politieke richting de da ders behooren. Zij zullen echter, onverschil lig tot welke richting zij behooren, voorbeel dig gestraft worden. De commissaire regeeringspresident heeft op voorstel van den politiepresident op de arrestatie van de daders een belooning van C.U00 rijksmark beschikbaar gesteld. De bij den aanslag verwonde communis tische leider, Sauff, is in het ziekenhuis overleden. Zijn partijgenoot, Zirphing, is zoo ernstig gewond, dat hij vermoedelijk even eens zal bezwijken. In een communistisch' vlugschrift wordt gezegd, dat de communistische leiders Schütz, Herrmann en Sauff op een zooge naamde moordlijst van de nationaal-socialis tische partij stonden. Schütz en Herrmann zijn slechts door een toeval aan den dood ontsnapt. De plaatselijke pers is over het algemeen van mecning, dat men hier te doen heeft gehad met een aantal stelselmatig voorbe reide aanslagen. Men leidt dit o. a. af uit het feit, dat de brandweer 33 maal wegens loos alarm is uitgerukt Ter voorkoming van verdere incidenten is een deel der politiemannen met karabij nen uitgerust. In het district Pinneberg en in Noord- Dithmarschen zijn door onbekenden aansla gen met handgranaten gepleegd op de filia len van de coöperatie „Produktion". In de stad Pinneberg werd uit een open auto een handgranaat geslingerd naar het huis, waarin de winkel en het kantoor van de soc.-dem. coöperatie waren gevestigd. Ook te Uetersen, Bramstadt, Elmshora, Krempel, Lunden, Marne en Altona werden uit auto's handgranaten naar gebouwen en op de straat geslingerd. Persoonlijke ongevallen kwamen niet voor, doch op verschil lende plaatsen werd vrij veel schade aangericht. Daar de aangevallen gebouwen in de meeste gevallen aan leden van de commu nistische of socialistische partij behooren, mag worden aangenomen, dat de voortvluch tige daders in het kamp der politieke tegen standers dezer partijen thuis hooren. Te Rendsburg werd in den afgeloopen nacht eveneens een aanslag gepleegd. De in zittenden van een auto slingerden twee handgranaten tegen het huis, waarin het communistische partijbureau gevestigd is. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor, doch dc materieele schade is aanzienlijk. Verder werd een handgranaat geworpen naar het huis van een lid der rijksbanier te Glüsing, wc ïrdoor de benedenverdieping van liet pand zwaar werd beschadigd. Nader wordt uit Koningsbergen gemeld: De leiding van gouw Oost-Pruisen der na tionaal-socialistische partij publiceert een verklaring, welke tegelijkertijd getelegra feerd werd aan den rijksminister van bin nenlandsche zaken en waarin o. m. wordt verklaard, dat de nationaal-socialistische DR. SEIPEL OVERLEDEN WEENEN, 2 Augustus. De oud-bondskan selier vein Oostenrijk, de prelaat Dr Ignaz Seiipell, is hedenmorgen hadf 8 in het sanato rium „Waddifirieden" in het Wdenerwaild na een langdurige ziekte overleden Igna-z Seipel werd 19 Jnilii 1876 te Weenen geboren Hij koos den geestelijken stand en werd dn 1S99 tot priester gewijd partij niets uit te staan heeft met de aan slagen, welke Maandagmorgen gepleegd zijn op verschillende leden van de communisti sche en socialistische partij en dat zij deze aanslagen eveneens ernstig afkeurt. Nieuwe aanslagen aangekondigd. Naar het Wolff-bureau uit Koningsbergen gisteravond meldde, heeft een aantal Israè- lietische kooplieden anonieme brieven ont vangen, waarin hun voor den komenden nacht een aanslag op hun winkels wordt aangekondigd. Ook in Brunswijk bomaanslagen. Uit Brunswijk wordt gemeld: In verschil lende deelen van de stad werden Maandag uit auto's waarin verschillende personen za ten, helsehe machines geworpen, o. m. in de omgeving van een communistisch vereni gingslokaal, voor het gebouw van de rijks banier, zoomede voor de woning van burge meester Boehme. Er werd niemand gewona. Gistermorgen ontstond te Brunswijk een vechtpartij tusschen communisten en stu denten van do technische hoogeschool, waar bij de leider van het studenten-stormvendel, Schaffeldt, werd gedood. Verscheidene deel nemers aan de vechtpartij werden gewond. Te Keiflen werd bij een botsing tusschen een nationaal-socialist en twee communisten een der communisten door een schot levens gevaarlijk gewond. Op den Breslauschen zender is in den nacht van Zaterdag op Zondag een aanslag gepleegd. De daders klommen over een muur, sneden verschillende draden door en stichtten in een onder den zender gelegen ruimte brand, waardoor zij den zender bui tenwerking wilden stellen. Door tegenwoordigheid van geest van het personeel en do brandweer, kon de brand gebluscht worden. De daders wisten in de duisternis te ontsnappen. Op den achter muur van het gebouw waren in zwarte kleuren sikkel en hamer geschilderd. Botsing te Fulda. Zaterdagmiddag trok te Fulda een groep communisten met een os door de straten. Op den kop van het dier hadden zij een hakenkruis geplakt en de begeleiders riepen voortdurend: Heil Hitier. Toen zich om de zen optocht een groote menschenmenigte verzamelde, kwam de politie tusschen beide en werd de stoet ontbonden. Na afloop van deze demonstratie kwam het tot een botsing tusschen nationaal-socia- listen en communisten, waarbij de commu nist Fröhlich door een leider der S.S. werd doodgeschoten. De politie arresteerde dezen man. Verbod der „Rote Fahne". Het hoofdorgaan der communistische par tij te Berlijn, de „Rote Fahne" is van 1 tot en met 10 Augustus verboden wegens 't pu bliceeren van een oproep van het centraal bestuur der K.P.D., waarin wordt opgehitst tot het ten val brengen van het ONTPLOFFING EN BRAND IN EEN HOTEL TE NEW-YORK Maandagmiddag heeft te New-York in de kelderruimte van het hotel „Ritz Towers" aan de Park Avenue een ontploffing plaats gehad. In dit gedeelte bevond zich een verf- en lak- werkjplaats. Daar was brand ontstaan; het vuur vond in de aanwezige voorraden rijkelijk voedsel. De ontploffing was zóó hevig, dat verschei dene ruiten in de buurt sprongen. Onder de gasten van het hotel ontstond een paniek. De brandweer kon, wegens het groote aantal nieuwsgierigen, slechts met moeite op de plaats van den brand komen. Tijdens het blusschingswerk zyn 2 spuitgas ten om het leven gekomen. Talrijke personen, die zich in het hotel bevonden, zijn gewond. Volgens een Reuter-telegram zijn er min stens vier dooden en twintig gewonden te be treuren. Men is nog druk bezig met het zoeken naar de slachtoffers, die onder de ruïne bedolven zijn. Geneesheeren verleenen op straat den ge redden de eerste hulp. De schade wordt op 200.000 geraamd. Een winkelruit van een juwelierswinkel werd inge drukt en de uitgestalde voorwerpen kwamen op straat terecht. VEERBOOT OMGESLAGEN 200 Mohammedanen verdronken Uit Bombay wordt gemeld, dat in Oostelijk Bengalen een veerboot, waarop zich 250 Mo- hammedaansche arbeiders bevonden, omgesla gen is. De opvarenden geraakten allen te wa ter en slechts enkelen hunner wisten zich zwem mende te redden. Men vreest dat ongeveer 200 personen verdronken zijn. Vele lijken zijn reeds aangespoeld. MANIOE TERUG IN DE POLITIEK. Uit Boekarest wordt gemeld: Michallache heeft in de bestuursvergade ring van de Nationale Boerenpartij ver klaard liet voorzitterschap van de partij te willen neerleggen, omdat hij wenschte, dat Manioe zich weer aan het hoofd stelt. Toen alle bestuursleden zich hierbij aansloten, verklaarde Manioe eich bereid aan dezen wensch geivolg tc geven. LICHAMELIJKE OEF Eft ING HET NAT. PADVINDERSKAMP AAN DEN VOORAVOND VAN DE OPENING Het Haagsche stationsplein is vanmiddag plotseling uit den dommel van een broeie rige zomerdag opgewekt door het schallen van vroolijke hoorn muziek, het schrille pij pen van signaalfluiten en het daverend ge juich van honderden jongensstemmen. Het waren de padvinders, die uit alle oor den van het land naar Den Haag waren ge komen om te Wassenaar hun nationale kamp te betrekken. In lange files van khaki trokken de verschillende groenen door de stad, anderen werden in de Wassenaarsche tram geladen en nog- weer andere groepen kwamen per fiets de Residentie binnen om zoo spoedig mogelijk door te gaan naar het •landgoed „Oosterbeek". Hier zullen ruim 3000 padvinders, waaron der 150 buitenlandsche, van 212 Augustus hun bivak hebben Het landgoed van nu wijlen de Ameri- kaansche gezant, de heer G. J. Diekema, ge legen aan den Benoordenhoutscheweg is geheel voor dit doel ingericht. Daartoo is van 19 Juli af een voorkamp gehouden, waarin leiders en helpers hard hebben ge werkt om het eigenlijke kamp voor te be reiden. Wat daarvoor noodig was? Een groot kamp vraagt nog wel iets imeer voorbereiding dan een kampement van twee of drie tentjes, die men eenvoudig in den grond haringt om klaar te zijn. Een natio naal kaniD als dat te Wassenaar heeft noo dig waterleidingen, waschplaatsen, latrines, keukens, cantines en kampwinkels. Het is een formeel dorp met straten en pleinen. De voorkamjrers moesten dit alles klaar maken. Ze moesten duizenden kilo's hout aanvoeren voor de kampvuren en keukens, 2100 stroozakken vullen en afwerken, gewel dige hoeveelheden levensmiddelen in por ties verdeelen en dan last not least de tribu nes bouwen voor de duizenden bezoekers, die verwacht worden. Mogelijk zal dat me nig eenzaam trekker, die zich het karpp- ideaal voorstelt als het turen over de eindi»- looze vlakte, die schier door geen menschen- voet betreden wordt, wat vreemd vallen: tribunes in een kamp, maar het kamp te Wassenaar is niet in de allerlaatste plaats bedoeld als propaganda voor de georgani seerde padvindersbeweging. Vandaar, dat men overal de fleurige aan plakbiljetten heeft opgehangen met den pad vinder, die uitnoocügend roept: Komt ons bezoeken! De ouders en verdere belangstellenden zijn zoo weinigrin. staat met de hoogtepunten van het padvindersleven mee te leven, dat dit kamp hun nader kan brengen tot de pad vinderij. Er zijn dan ook tal van maatregelen ge troffen om het don bezoekers aangenaam te maken. Bij Oosterbeek heeft de H. T. M. een tijdelijke halte ingericht en in het kamp zelf heeft men bijna van dag tot dag bijzon dere attracties voor de gasten bedacht. Wij hebben daar reeds eerder het een en ander over medegedeeld. Het hoofdkamp met het deanonstratieter- rein zijn geheel voor de ontvangst der bezoe kers in gereedheid gebracht; in de subkam pen het eigenlijke bivak der padvinders, 7,ullen alleen de bewoners zelf toegang heb ben. Hier zal trouwens ook het eigenlijke kamp leven meer tot zijn recht komen, het kamp leven, dat staat buiten de sfeer der publieke •belangstelling. Elke morgen zullen extra-trams van Was senaar naar Scheveningen vertrekken om de padvinders in de gelegenheid te stellen in zee te baden, er zijn onderlinge wedstrijden en tal van bijzondere pleiziertjes, zoodat de deelnemers aan het kamp naar hartelust kunnen genieten Wij hebben reeds eerder medegedeeld, dat niet alleen voor de stoffelijke, maar ook voor de geestelijke belangen der deelnemers DE OUDSTRIJDERS TE WASHINGTON WASHINGTON, 2 Augustus. In het kamp der oudstrijders is een typhus-epidemie uit gebroken, terwijl ook andere ziekten in het kamp heerschen. Reeds moesten 20 typhus- patienten uit het kamp naar ziekenhuizen worden overgebracht De autoriteiten doen alle moeite om het kamp te voorzien van de noodige middelen om de ziekte te kunnen bestrijden. De toestanden in het kamp zijn zóó onhoudbaar, dat de met het toezicht be laste medicus, de directeor van den genees kundigen dienst in het Somersetdistrict en de burgemeester van Youngstown gisteren per vliegtuig naar O'Harrisbury zijn ver trokken, teneinde een onderhoud te hebben met den Gouverneur van Pensylvanie, van wien zij bedden, dekens, tenten en even tueel rollend materiaal, dat ter beschik king van de Nationale Garde staat, zullen zien te krijgen, ten behoeve van de oud strijders. PARAGUAY MOBILISEERT TEGEN BOLIVIE Naar uit Asuncion gemeld wordt, heeft het parlement van Paraguay besloten tot mobilisatie tegen Bolivie. De president heeft reeds het moblisatiebevel ondertee kend. BUENOS AYRES, 2 Augustus. Door 'de bezetting van de Paragueesche foi ten Boque- ron en Toledo door Boliviaansche troepen, heeft de oorlogsspanning in de beiden lan den haar hoogtepunt bereikt. Te Ascuncion, de hoofdstad van Paraguay, is de staat van beleg afgekondigd. De pre sident Josó P. Guggiari, heeft het Congres om volmacht verzocht teneinde een mobili satiedecreet te kunnen uitvaardigen. De Paragueesche minister van buitenland- sche zaken Arbo heeft in antwoord op de nota van den voorzitter van den Volken bondsraad verklaard dat Paraguay bereid is zich aan een arbitrale beslissing te onder werpen. In de Boliviaansche hoofdstad La Paz is het bericht van de inneming van het fort Boqueron door de bevolking met stormach tige, enthousiasme ontvangen. De menigte hield groote nationale betoogingen in de straten van de hoofdstad. De luciferskoning Patino heeft een bedrag van eenige milli- oenen en 15 oorlogsvliegtuigcn ter beschik king van de regeering gesteld. De Boliviaansche minister van buitenland sche Zaken Zalles heeft in een officieele verklaring de door den gezant van Para guay in Chili aangeboden bemiddeling afge wezen. MASSA-EXECUTIES IN PERU In Peru zijn 101 deelnemers aan den op stand ter dood veroordeeld, 44 zijn reeds doodgeschotcp. DE MIJNWERKERSSTAKING IN BELGIE De staking in de steenkoolmijnen in de Belgische provincie Limburg is thans vol komen beëindigd. Daartegen duurt de sta king in de steenkoolmijnen bij Mons en Charleroi voort. De dag van gister is rustig verloopen. is zorg gedragen. Dagelijks wordt er in het kamp een mis gehouden voor de R.K. pad vinders en vpor de groepen van de C.7.M.V. een „morgenwijding". Op Zondag 7 Augustus houdt ds. J. li Mulder, predikant te Hille- gom op het demonstratieveld een godsdienst oefening en ds. H. Stegenga een Engelsohe dienst Klonk vandaag nog door heel het kamp het gehamer der padvinders, die hun eigen tent opzetten, morgen moet alles in gereed heid zijn voor de officieele opening. Deze zal 's middags te 2 uur geschieden door Z. K. H. Prins Hendrik, beschermheer van de Vereeniging De Nederlandsche Pad vinders. Direct na dc opening en het. vlag- hijschen is er een défilé der padvinders; vervolgens worden tot 5 uur demonstraties gehouden terwijl van half negen tot 10 een groot kampvuur zal worden ontstoken. Bezoekuren. Het kamp is voor het publiek geopend: op 3 Augustus van 12—22 uur, op 4 August' van 12rl9 uur, op 5 Augustus van 19—22 uur, op 6 Augustus van 12—22 uur, c_ Augustus (Zondag) van 12—19 uur, op 9 Augustus van 19—22 uur, op 10 Augustus van 12—22 uur en op 11 Augustus van 12—22 uur. Op S Augustus is het den geheelen dag voor het publiek gesloten. Op al de genoemde dagen worden de sub kampen en het park voor het publiek afge sloten. Voor zoover er later toegang is geldt deze alleen voor het hoofdkamp en het de monstratieveld. VOETBAL KORFBAL SERIE-WEDSTRIJDEN ORANJE-WIT DORDRECHT De uitslagen van de wedstrijden dn die 3de klasse luiden: Zwaluwen IOranje Wit IV 00 Zwaluwen wint na etrafworpen Oranje Wit IIRott-Zuid II 00 Rotterdam-Zuid wint. Blauw Wat II—VES III 0—1 RIOS IExcelsior II 02 Zwaluwen IR'dam-Zuid II 01 Oranje Wit IIIOranje Wit IV 40 Blauw Wit II—RIOS I 3—0 Oranje Wit III—Blauw Wilt II 0—i Zwaluwen I—VES III 0—6 VES III—Excelsior II 0—0 Exoe/leiior wimit Excelsior IIRotterdam-Zuid II 00 (Na verleniging 20 wor Exc.) Ie PrijsExcelsior II, Delft.; 2e prij6: Rot terdam-Zuid II, Rotterdam; 3eprijs: VES III,, Den Haag; veirütiezersronideBlauw Wit II, Rottendam). Vriendschappelijk: Qudok-oamb.Neeriandia-comlb. 33 Schoolnieuws. EXAMENS PROMOTIES UNIVERSITEIT TE GIESSEN. Gepromoveerd is tot Doctor in de Kunstgeschiedenis op een proefschrift: „Wahrhelt und Dichtung In don Relter- und PferdegemlUde. alt-Holiandischer Haler, mit besonderer BerUckslchtigung Haar lemmer M&ler", de heer D. J. Kok, dierenarts te Haarlem. EXAMENS-NOTARIAAT. DEN HAAG, 1 Aug. Gesl. voor deel T. de heer A. A- Rodrigues Pereira te Bloemendaal. STAATSEXAMEN TOELATING UNIVERSITEIT AMERSFOORT. 1 Aug. Van de vorige groep zfln alsnog geslaagd voor diploma A: de heeren W. Renes en L. J. G. Veenendaal on voon dipL B: mej. H. C. Timmer. EXAMENS-NI JVERHEIDSONDERWIJS DEN HAAG, 1 Aug. Akte NI. Geëx. 2. gesl. 1 cand.. nl. de heer A. Timmer. Gorinchem. Akte N3 (aanteekenlng). Geëx. 3. gesl. 2 cand.. Akte N4. Geëx. 4, gesl. 1 cand-, nl. D. Bouma Nieuwenhuls. Leiden. Akte N5. Geëx. 2. gesl. belde cand.. nl. H. J. Bos. H. M. A. Dlrks. beiden Rotterdam. Akte N9a. Gesl. de heeren: A. Bungener, Hil versum; G. A. A. N. Hurkmans, Tilburg; en J. L. van Laerc IJzendljke. Akte Nil. Geel. mej. J. Moser, Voorburg; mej E. C. H. T. Nelsch Blok. Amsterdam. Akte Nb. Geëx. 6. gesl. 2 cand.. nl. de heeren: P. Beü, Gorinchem: G. J. Bosnia, Rotterdam. Akte Nh. Geëx. 3, gesl. 2 cand., nl. Th. Bals, Helder; J. W. van Braband. Haarlem. Akte Nk. Geëx. 3. gesl. 1 cand., nl. W. F. van Weizen, Eindhoven. Akte M. Gesl. I. G. Hoving, Amersfoort; P. M. J. Klëren, Utrecht; en M. van Noordt, Vlaar- dingea, EXAMENS-BOEKHOUDEN DEN HAAG, 1 Aug. Akte M.O. Gesl. de hee ren: S. F. ten Brink, Leeuwarden; A. J. Broer- sma, Eindhoven; A. L. Brok, 's-Hertogenbosch; L. Brommet, Deventer; 0. H. Brummelman, Den Haag; L. J. H. Chappin, Maastricht; W. van Daalen, Haarlem: F. N. Doorn'bosch Jr, Am sterdam; G. van Eok, Zeist, EXAMENS-LICHAMELIJKE OEFENING UTRECHT cand., nl. d< J. P. Bos, Appingedam; J. J. A. M. Corn» 's-Hertogenbosch; en J. W. Knake, Hlllegers- EXAMENS FRANSCHE TAAL UTRECHT, 1 Aug. Akte L. O. Gesl. de dames: P. W. A. Brouwer. Utrecht; A. J. Bouwman, Den Haag; A. BIJloo, Schiedam; G. C. Coepljn, Brus sel; A. E. C. Collard en J. L. Jansonlus, beiden Den Haag; M. J. M. van den Broek. Waalwijk: E. A. J. Clabbers, Haaren bÖ OlsterwiJk; A. J. M. Dekker. Borger (Dr.); en de heeren G. J. Amsterdam; R. H. Bax, Bussum: B. !erg, C. Betlem en C. H. de Boer. allen Den Haag; H. Wijnholt, Utrecht; J. E. F. ""•yens. Hulst; G. Beetstra, Hulzum (Fr.); C. M. Ploegman, Zwolle: A. Berkenpas, Rhenén e Üdvak van 2 Augustus tot onge< elkens om 9.45 uur en om 13.46 uur; 'S Zater- ags alleen om 8.55 uur; 9 Augustus alleen om Akte M.O.A. Gesl. de dames: G. M. Boon. Be- Akte M.O.B. Gesl, de heer A. J. A. Fehr. L .A. v. d. Wel. J. C. A. Scheu» i—Barcherts. allen te Rotterdam; G. in. Alphen a. d. RUn: H. J. v. d. Berg M. W. v. d. Ende, Den Haag: J. Gel dermans. Scheveningen; D. Verwey. J. Verwey, TT*--1 E. C M. Brunlng. Den Haag heeren: c ïb»i.« dam; J. Koelman, Alkmaj Rotter" - K. Ravers. Weesp; en dc dames A. E G. Berge, Hilv£f3um; H. M. C. Smit, Utrecht; J. Starkenburg, Oudwoude (Fr.). De openbare mondelinge examens voor de fgenomen te Den Haag. EXAMENS-ENGELSCHE TAAL UTRECHT. 1 Aug. Akte M.O. A. Gesl. de da- es: E, F, Ambagtsheer, A. C. M. J. Kreulen, Weerbericht. Het dunne pijltje geeft den vorlgen stand aan Hoogste stand te La Coruna 767.5. Laagste stand te Isafjord 746.2. Stand vanmorgen half twaalf: 761.8. WEERVERWACHTING (Medeged. door 't Kon. Ned. Meteorologisch Inst. te De Bilt) Zwakke tot matige W. tot Z.W.-wind, half tot zwaar bewolkt of betrokken, aanvankelijk weinig of geen, later weer toenemende kans op regen, weinig verandering in temperatuur, BUITENLANDSCH WEERBERICHT (Medeged. door 't Kon. Ned. Meteorologisch Inst. te De Bilt) TEMPERArUUR Stand vanmorgen half twaalf: 17.0 C Zomertijd Van 's avonds 9.16 u. tot 's morgere 4.55 U. 3 AUGUSTUS Zonsopgang 4.24 u.; Zonsondergang 7.46 u. Maansopgang 5.21 u.; Maansondfc.-g. 8.27 u, WATERSTANDEN RIVIEREN Heden Vorig Heden Voi Walshnt 1.51 3.60 Basel ,«,i 1.79 0.— Huningen 2.40 2.44 Rheinweiier -0.01 -0.04 Kehl 3.77 3.81 Maxaa 5.50 5.60 Wi edeshelm 1.06 0.97 Mannheim 4.58 4.72 Lohr 1,22 1.27 1.84 1.94 2.75 2.81 Coblenz 1.97 3.08 Trier 0.45 0.37 Keulen 3.01 3.13 Ruhrort 1.80 l.f" Wesel 4 1.73 1.1. Emmerik 2.90 3.08 Dusseldorf 2.51 2.1 Maastricht 1.86 1.96 Venlo 4 410.84 10.71 HOOGWATER NED. ZEEHAVENS 3 Augustus (Oude Ami Delfzijl 12.04—.— Terschelling 9.21 21.49 Harlingen 10.10 22.31 Helder le 4.44 7.43 Idem 2e 16.50 20.32 IJ muiden 4.37 16.02 H. v.Holland 2.49 15.18 Scheveningen 2.59 15.28 Rotterdam 5.00 17.04 töd) HeUevoetsl. 4 &3£ Willemstad 4.28 16.47 Bronwersh. 4 2.45 l5.lt Zierlkzee 3.28 15.42 Wemeldinge 3.46 16.03 Vllssineen 1.53 14.01 2.25 14.41 Haag; J. J. M. Gall ta id., n.l. de d: mes: ji. j. a. van ±saien, Amsterdam; A, C. M de Bruin. Utrecht: A A. van 't Hooft, den Haa* C. L. Kat. Amersfoort; S. van der Kort. Schie^ dam; D. C. Pronk, Scheveningen; L. J. M. P.en gcrink, Amersfoort; J. H. J. Dliksman. Devon ter; H. de Goederen, Rotterdam; J. A_ Hardiclc, Enschedé: W. J. Nieuwkerk. Den Haag; M. Voor hagen Rotterdam; J. H. van Bers. Kloetlnge :ry. Echt; C. V. A. Moerman. Sliedrecht M. J. tf. de Visser, Glnneken; en de heeren H. A. Ste rding. Rotterdam: A. J. C. van Beers. Breda EXAMENS-HOOFDAKTE ARNHEM. 1 Aug. GesL de heeren: J. Th. Breu --"igfi H. van Elven. Ede; A. Gaas- Th. w. R Use wijk. Nuns pee elhof, Nöni ■eek, Gardei BREDA. Geëx. 6. gesl. 2 DE NHAAG. Geëx. 8. gesö- 3 cand., nl. de da mes. C. M. Bosland, Loosduinen: M. J. H. P. Voets, Den Haag; en C. M. F. de Vreede. Noord- wijk. GRONINGEN. Geëx. 8. gesl, 4 cand., nl. do heeren: D. - Weerding» te Meppel. HAARLEM. Geëx. 8. gesL 6 cand., nl C- da- d. Graaf. H. Horst. C. Israël', nsterdam; en A. Boerendei F. Suler. allei C. J< HAARLEM. Ter verbetering van een vorigs opgave: gesl. om. Stoorvogel, Haarlem. LEEUWARDEN. Geëx. 6. gesl. 3 cand.. nl. da heeren: A. v. d. Ley, Hemrik; P. ten C; kema-Opeinde; S. Postma, Sexblerum. ROERMOND. Geëx. S. gesl. 4 cand., nl. da heeren: 'C1 - r- Cuypers, Dooren, MierloHot... ROTTERDAM I. Geëx. 8, gesl. 2 cand.. nl. da heeren: W. Vogelezang, Krimpen a. d. IJssel A. Hoogendoorn, Boskoon ROTTERDAM II. Gc. heeren C. P. Kijkuit, Zwvjndrecht; A. wtJk, Slikkerveer; en Th. G. v. d. Vlies, SU«- UTRECHT. Geëx. 8, gesl. 3 cand., nl. de hee- ren: P. Broersma, A. Neefjes, belden Amster dam; en J. W. C. van Gisbergen, Bussum. ZWOLLE. Geëx. 7 mann., niet opgek. 1 cand., 7; gesl. 3 cand. nL da EXAMENS-ONDERWIJZER LUg. Geëx. 11, Uikersma. A. j E. Versteeg en M. Vring, EXAMENS-NUTTIGE HANDWERKEN AMSTERDAM. 1 Aug. Geëx. 13, gesl. 10 cand. nl. de dames. T. Bönken. A. M. A. Kraham A. Grabijn. E. H. V. de Groot, A. Kroese," J. a o x- w. L. v d. Ruit, M. Luc; len. Harlingen, A. Hlemstra Hollum c He» ROTTERDAM. Geëx. 13. gesl. 12 cand., n.l. da imes: J. A. P. Hulsbos. Lisse; A. A. Ouwer- ;rk. Lekkerkerk; J. S. B. Wentlng. K. W, Broekhulzen. E. C. Bouman.Leiden: M .J. Via, Noordwük; A .van der Tang. Alphen; M. G. aaf, den Haag; H. Renaud. Delft; J. i, M. P. Ruurman, den Haag; en G. da Wit. Voorburg. ZUTPHEN. Geëx. 12, gesl. 10 cand., n.l. anngicsser. Arnhem; A. H. Lammers. Voorstl J C Weehuizen, De» EXAMENS-HANDENARBEID HAARLEM, 1 Aug. Geëx. 8. gesl. 6 cand., n.l - d Graaf. H. Horst. C. iterdam; en A. Boeren de dames: W. Bos %F- SuTr, allen EXAMENS-HANDELSKENNIS DE^' HAAG, 1 Aug. Akte L.O. Gesl. de hee- -Jn: C. H. M. Post, Amsterdam; J. J. Quak< Noordbergen. en J. Pons, Zwolle

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 2